Met tent of caravan de winterkou in Uit pure ellende iets leuks maken! WAAR KLEINE DUBBELDAKSTENT VERDIENT VOORKEUR Aan welke voorwaarden moet caravan voldoen Rijden met caravan valt 's winters niet mee PAGINA 10 DE LEJDSE COURANT ZATERDAG 12 NOVEMBER 19Q|[ In de zomermaanden trekken duizenden kampeerders en caravanners over de wegen om in binnen- of buitenland hun tent op te zetten of de caravan neer te zetten. Het lijkt een sport voor uitsluitend de zomermaanden. Als er sneeuw ligt wordt er in tent en caravan ook gekampeerd, al is dit bij velen on bekend. Aangezien het kamperen in de winter en in de sneeuw geheel andere eisen stelt dan in de zomer, hebben wij ons licht opgestoken bij de heer C. de Lijser, kampeertechnisch voorlichter van de ANWB. Voor het kamperen in de sneeuw met een caravan zijn de adviezen ontleend aan „Camping", het maandblad voor kamperen, caravanning en toerisme. in binnen- of buitenland? WAT DOE JE IN DE KOU TEGEN DE KOU Buren zullen vermoedelijk veelbetekenend naar hun voorhoofd wijzen als iemand zijn kampeeruitrusting in de auto laadt terwijl grote vlokken sneeuw uit een loodgrijze hemel het kwik nog een duwtje onder nul geven. Zij zullen twijfelen aan de verstandelijke vermo gens van de buurman, die met de warme adem een kijkgaatje maakt in de voorruit en ,,de paden op, de lanen in" fluitend met vrouw en het wat oudere kroost op weg gaat om midden verslaggevers in een ongerept sneeuwlandschap zijn tentje neer te zetten. In zeker opzicht hebben die be haaglijk bij de warme kachel zittende buren wel gelijk. Kamperen in de sneeuw is een extreme manier van sportief zijn, voorbehouden aan geharde mensen, die een groot incasserings- en improvisatievermogen hebben, die, zoals de heer C. de Lijser van de kampeertechnische voorlichting van de ANWB het uitdrukt, „uit pure ellende toch iets leuks weten te maken". Degenen, die ln de sneeuw wil len kamperen, zullen vermoede lijk het meest bevreesd zijn voor de kou tijdens het slapen. Daar kan heel wat aan gedaan worden, waarbij men in de eerste plaats moet zorgen voor een goede iso latie vanaf de grond In dit ver band ligt het voor de hand dat een luchtbed niet zo erg wense lijk is. omdat dit bed de kou van de bodem optrekt en omdat door de bewegingen van de lucht ln het bed Iedere keer kou wordt opge nomen. Bovendien nemen de luchtbedden In de kleine tent nogal wat ruimte in. De heer C. de Lijser advi seert daarom op het grondzeil schuimplastic te leggen. Dit geeft een grotere isolatie, mede omdat hét plat op het grondzeil blijft liggen. Over dit plastic legt men een grond deken, hetgeen aange naam Is. Wil men een nog betere onderlaag, dan kan men ook nog met kranten werken. Als de warmtebron tijdens het slapen in werking is moet men zorgen voor goede ventilatie. Zo zijn de driehoeken van muskie tengaas boven ln de tent uitste kend. Om het tijdens het slapen niet te koud te hebben, verdient het aanbeveling twee slaapzakken over elkaar heen te gebruiken, maar het gebruik van een flanel len binnenzak verdient ook dan nog aanbeveling. Moet men toch een nieuwe slaapzak kopen, neem er dan een met een vulling van ongeveer 800 gram goede dons of 1200 gram kunstvezel. Heeft men niet de beschikking over twee slaapzakken, dan kan men in de slaapzak een deken stoppen en een flanellen laken De slaapzak moet altijd aan de buitenkant blijven. Een flanellen pyjama past hierbij het beste. Uitstekend tegen de kou helpt 'n trainingspak, dat in Nederland bij het kamperen nog steeds wei nig wordt gebruikt in tegenstel ling met bijvoorbeeld Duitsland. Kamperen in de sneeuw kun je niet ..even gaan doen" In de zomer is het kamperen heel wat eenvoudiger Je maakt een wandeling, zet een bak kof fie bulten de tent. speelt een partijtje voetbal of ligt uren zo maar in het gras. In de winter worden er aan het kam peren totaal andere eisen gesteld. Daar bij is een aangepaste kampeeruitrusting onontbeerlijk. Nog belangrijker is de juiste instelling, ook van degenen, die mee gaan kamperen. Men moet gehard en sportief zijn en alle kneepjes van het kamperen kennen. Mensen, die in de zomer onder Ideale omstandigheden bij het kamperen al ..in de vernieling zit ten" hoeven naar het oordeel van de heer De Lijser aan winterkamperen niet eens te denken. IMPROVISATIE Tijdens het kamperen in de sneeuw kom je voor de meest onverwachte dingen te staan. Een groot improvisatievermo gen is daarom uiterst belangrijk, terwijl men ook moet accepteren dat men y krijgt en dat een flink beroep Bij het kamperen In de sneeuw is een kleine tent, een sportief tentmodel, het beste, omdat dit soort tent de meeste warmte, die de bewoners uitstralen, vast houdt. Een bungalow past goed in de drang naar goed wonen tijdens het kamperen, maar voor een verblijf in de sneeuw moet men in het oog houden dat een kleine ruimte, die als woon- en slaapplaats dienst doet, het beste ver warmd kan worden. Voor de verwarming is een dubbeldaks. tent naar het oordeel van de heer C. de Lijser bovendien niet te missen. Dit dubbeldak moet dan tot dicht bij de grond doorlopen, zodat er een „ther- moswerking" ontstaat. Losse luifels worden bij het kamperen in de sneeuw afgeraden Beter kan men bij een com binatietent het luifeigedeelte thuis laten en de stormpunt tegen de slaap-woon- tent zetten. Ook dan heeft men weer de thermoswerking. Dat hierbij een kuipgrondzeil noodzakelijk is spreekt voor zich zelf. De tent hoeft niet van een speciaal ma teriaal vervaardigd te zijn. Normaal tentdoek is goed te gebruiken. Zorg wel voor stevige pennen, die bij harde grond tegen een stootje kunnen. Een rubberen hamer kan hierbij goede diensten verrichten. Om de tent op te zetten moet men een ruimte ter grootte van het oppervlak van de tent sneeuwvrij maken. Als de tent overeind staat met de ingang van de wind af kan. indien er voldoende sneeuw ligt, een muurtje van sneeuw van ongeveer 40 centimeter hoogte rond de tent worden gebouwd. De pe- troleumvergasser wordt aangemaakt en blijft als verwarming in de tent. Neem hiervoor een plankje of een plat me talen plaat mee en blijf altijd aan het brandgevaar denken. Bij het slapen gaan blijft de vergasser branden totdat men, gewoon gekleed in pyjama met eventueel een trui over het jasje, in de slaapzak ligt. Daarna wordt de vergasser uitgedraaid en op een veilige plaats gezet, 's Morgens wordt de procedure Ln omgekeerde volgorde herhaald. Voor enkele gul dens zijn z.g. verwarmingskoppen" verki-ijgbaar, die de warmte-afgifte aanzienlijk vergroten. Dit zijn splegel- reflectoren met een verwarmingsele ment, die men zo in de winkel kan ko pen. Deze kop draait men vast op de gasfles. Vochtige of natte kleding niet in de tent, maar in de bagagepunt tussen dak en tent of op de hinnentent bewa ren. Bij zeer koud of nat weer kan de verwarming aanblijven in de bagage- punt. Indien men zich 's morgens wil scheren met een mesje moet men des avonds het gezicht invetten, bijvoor beeld met zonnebrandolie. Twee liter sneeuw: halve liter water Ook bij kamperen in de winter heeft men water nodig. Zorg dus een kr aan in de buurt te hebben. Water bewaren is niet mogelijk, omdat het bevriest. Het ie ook mogelijk dat de waterlei ding door de vorst onbruikbaar is^ Kan men niet op een andere manier aan water komen lan kan van sneeuw gebruik worden gemaakt. Twee liter- aangestampte sneeuw geeft ruim een halve liter water. Goed doorkoken ls noodzakelijk. op het incasseringsvermogen wordt, ge daan. „Je kunt dus het kamperen in de sneeuw niet lichtvoetig benaderen", al dus de heer De Lijser. ..Er is een goede teamgeest nodig. Êen gezin, dat regel matig kampeert en waarvan de leden precies weten wat ze moeten doen en wat de ander waard is, zou best in de sneeuw kunnen kamperen. Het js ach ter wel beter dat men bij deze vorm van kamperen niet de absolute stilte najaagt, maar andere sneeuwkampeer- ders opzoekt-, zodat de zwakkeren opge vangen kunnen worden". Laat de kampeerder, die tot nu toe al leen maar gedurende de zomer zijn tent pennen in het malse, gras of ln de bns- bndem heeft gestoken, zich niet laten ontmoedigen door de vele eisen en voor waarden. die aan het kamperen in de sneeuw zijn verhonden. Het kamperen op een uitgestrekte witte vlakte is uiter mate boelend. Wie 's morgens na Klaas Vaak uit de ogen gewreven te hebben zijn wanor delijke haardos buiten de tent steekt ziet wijd in de omtrek de verblindende sneeuw, de takken, die in één nacht grijs haar hebben gekregen, de eenzame wandelaar wiens donkere kleding scherp afsteekt en de talrijke voetsporen van het voedsel zoekende wild SNEEUWBALGEVECHT Hoe kun je beter wakker worden dan na een fiks sneeuwbalgevecht en wat is er mooier voor de drukke man uit de stad dan met kijker en camera de na tuur ln te gaan. Voor een stevig ont bijt is inmiddels gezorgd, terwijl de gloeiende thee de kou uit het lichaam verdrijft. Een dag midden in de natuur is begonnen. Na zo'n kampeerverblijf kom je herboren thuis. De buren zien een gezonde kleur op de wangen van de buurman, de ogen tintelen nog van het plezier. Misschien had buurman toch wel gelijk om zo „gek" te doen. denken zij wellicht-, terwijl ze weer naar de be haaglijke kachel schuifelen. (Van een onzer verslaggevers Voor het kamperen in de sneeuw ls Nederland niet ideaal. Men moet maar afwachten of er sneeuw komt, de tem peratuur is onaangenaam, terwijl het vochtgehalte ln de lucht en de wind het gauw guur maken. Wilt u toch in eigen land blijven, en waarom ook niet, dan zult u de beste plaatsen aantreffen op de Veluwe, maar ook in Noord-Brabant de Gelderse Achterhoek en Zuid-Lim burg. De veelal hoger gelegen buurlanden geven een grotere sneeuwgarantie. Om enkele terreinen te noemen: DuitslandBerchtesgaden/Untersalz. berg, camping „Allweglehen" aan de voet van de Untersalzberg op 540 me ter hoogte; Braunlage/Harz, camping „Ferien vom Ich" op 600 meter hoogte; Haelach/Allgau, camping „Wertachter Hof'' op 915 meter hoogte; Krün bij Mittenwald, camping „Tennsee" op 950 meter hoogte; Reit im Winkl, camping „Seegatterl" op 740 meter hoogte; Ruhpolding/Oberbayern, camping „Ort- nerhof" op 690 meter hoogte; Schluch- see/Schwarzwald, camping „Wolfs- grund" op 950 meter hoogte; Wertach Allgau, camping „Grüntensee" op 915 meter hoogte. Italië: Cortina d'Ampezzo, Internatio nal camping Olympia op 1200 meter hoogte; Toblach (Bobbiaco) camping Olympia op 1240 meter hoogte; Oostenrijk: Dalaas (Klostertal), cam ping Dalaas op 836 meter hoogte: Inns- bruck-Amras, camping Seewirt op 575 meter hoogte. Zwitserland: Engelberg. camping Eienwaldli op 1005 meter hoogte; Lau- terbrunnen-Weid, camping Jungfrau op 800 meter hoogte: Leysin, camping Séminaris op 1250 meter hoogte; Lungern, camping Lungera am See op 700 meter hoogte: Zwei simmen, cam ping Caravan Parking Zweisimmen. NEDERLAND Het enig? kampeerterrein in Nederland dat op winterkampeerders ie ingesteld, is het terrein De Zwarte Bergen in Luyckgestel. Kampbeheerder B. M F. Miché zit midden in verbouwingswerk zaamheden, want het restaurant zal van verwarmde toiletten en douches worden voorzien. Ligt er sneeuw en wilt u daarin kam peren, bel dan eerst met de heer Miché, tel. 04974-373. Dan zal hij u kunnen vertellen of hij u kan ontvangen. In Nederland zijn er nog meer terrei nen gedurende de winter open. maar die zijn niet ingericht voor een sneeuwkamp. In Duiteland heeft men een groot aantal geschikte terreinen. Naast de reeds genoemde terreinen zijn aan te bevelen de kampeerterreinen in Hellenthal, Freilingen en Hoxel. Zui delijker vindt men de terreinen in Wildbad, Trechtinghausen, Sulzburg en Freiburg. ..Het kampeerseizoen is voorbij... leve het kamperen". Deze kop staat ln het maandblad ..Camping" boven een arti kel over het kamperen in de sneeuw het winterkamperen zoekt men in het traditionele nieuwjaarskamp van de Zwitsers.e Kampeer Federatie. Hier kreeg men een mogelijkheid om op 'n geheel nieuwe wijze van de winter sport te genieten. Meer nog dan in de zomer werden vriendschapsbanden ge legd tussen kampeerders uit verschil lende landen, mede omdat de pioniers van het winterkamperen door de om standigheden meer op elkaar waren In het artikel wordt voor het kampe ren in de sneeuw een caravan beter geacht dan een tent. De caravan moet dan wel aan diverse voorwaarden vol doen. Zo moet de isolatie goed zijn. Instructiekamp in weekeinde De Nederlandse Caravan Club orga niseert regelmatig instruetieweek- einden, onder meer voor het kampe ren met- een caravan in de sneeuw. Deze weekendkampen zijn ook toegan kelijk voor niet-ledeu. Nadere inlich tingen bij de Club, Toeperweg 8, Venlo, telefoon 04700-2750. Hel rilden mei een caravan In de winter vereist «prrliUe aandacht. Handremmen zijn wegens vastvriezlngsgevaar niet U benutten, zodat wlelblokkcn en de versnelling gebruikt moeten worden. Bü het wegrijden kan het gebeuren dat één of belde aandrflfwielen doorslippen. Droge as of zand. een stuk opgevouwen kippegaa» of een vloermat kunnen dan onschatbare diensten bewijzen. Ook een schop en sleep kabel horen onherroepelijk ln de wlnteruitrusting thuis. Meer nog dan bij het zomerkamperen moet men oppassen dat men de weg. die men berijdt, ook weer kan verlaten Maak daarom zo nodig te voet een korte verkenning voordat men zich in de nesten steekt. Bij sneeuw zullen de sneeuw kettingen uitkomst bieden. Tegen ijzel ls slechts één re medie: de wagen aan de kant en wachten tot men de weg in een betere conditie heeft gebracht, hetgeen op de hoofd wegen meestal wel binnen een etmaal het geval zal zijn. Zorg daarom altijd voor een gevulde propaanfles en vol doende levensmiddelenvoorraad. Vooral als men een gaskachel gebruikt doet men er ver standig aan voor de heen- en terugreis de eigen propaan gasfles te reserveren. In het kamp kan men dan een gasfle- van het plaatselijke merk huren, die men bij vertrek weei inlevert. VOORZICHTIG Het rijden op gladde wegen vraagt nog meer dan de normale voorzichtigheid. Tracht onder alle omstandigheden renunen in de bochten te voorkomen. Schakel daarom tijdig in een lagere versnelling bij de afdalingen. De auto krijgt het op wintersportreizen ook zwaarder te verduren. Zorg er daarom voor dat hij in een perfecte conditie verkeert. Bij herige kou daalt de capaciteit van de accu sierk. terwijl bovendien door de koude olie extra-veel van de startmotor en accu wordt gevraagd. Ook hier kan voorverwanning met de ven tilatorkachel net het verschil tussen wél en niet starten uitmaken. Afdekken van de motor met een kleed tegen de kou kan nuttig zijn. Vergeet echter niet de deken bij de start te verwijderen. terwijl ook speciale aandacht moet worden geschonken aan de mechani sche bescherming. Het is niet voldoen de de platen onbeschermd tegen de on derzijde van de vloer te plakken, om dat dit materiaal vrij kwetsbaar is, terwijl het bovendien een traktatie voor ratten en muizen betekent. Een plaat aluminium of hardboard vormt voor de vloer een afdoende bescher- Plastic folie tegen de ramen is een goede en goedkope raamisolatie, ter wijl voor de verwarming een olie kachel zeer bruikbaar is omdat de olie onderweg verkrijgbaar is. Ook een gaskachel kan goede diensten bewij zen. Voor deze en andere kachels geldt als voorwaarde dat de verbrandings lucht en de afgewerkte gassen aange zogen en afgevoerd moeten worden. Wanneer men op een op winterkampe ren ingesteld terrein bivakkeert zal veelal de mogelijkheid bestaan van aansluiting op het sterkstroomnet. Dit opent de mogelijkheid van een haast ideale bijverwarming met een elektri sche ventilatorkachel. Bij dit alles is een goede ventilatie noodzakelijk. Het afplakken van de ventilatieopeningen wordt daarom sterk afgeraden. Ook de sterkstroomaansluiting van de caravan vraagt de nodige aandacht. De gebruikte kabel moet worden voor zien van een aarddraad en gecontro leerd worden op mechanische bescha digingen en isolatlefouten. Oprollen van de kabels, terwijl er nog spanning op staat, kan bij isolatlefouten ernsti ge gevolgen hebben. Neem daarom altijd eerst de stekker uit de contact doos en rol de kabel in van de span ningsbron naar de caravan toe en niet Aangezien men in de winter meer be hoefte aan ruimte in de caravan heeft dan in de zomer en men de normale voortent niet kan gebruiken in ver band met de te verwachten sneeuwval, moet men voor wintergebruik de cara- WATER Ook de watervoorziening verdient speciale aandacht, Voetpompen zijn in de winter niet te gebruiken, zo- zijn in de winter niet te gebruiken, zo dat men het beste voor onderweg een jerrycan kan meenemen. Het drogen van de kleren dient zoveel mogelijk in de voortent te geschieden of overdag in de zon. Ook een ventilatorkachel kan hierbij goede diensten bewijzen. Zelf koken als je wakker wordtzie je een uitgestrekt sneeuwlandschap Tijdens het kamperen in de sneeuw is goede voeding nodig. Het koken in een kleine tent is niet altijd een genoegen, zodat men als men het zich kan per mitteren beter „buiten de deur" kan Kookt men toch liever zelf zijn' win- terkost, doe dit dan bij voorkeur op petroleum-, benzine, of propaanvergas- eers, die tevens als verwarming in de tent kunnen worden gebruikt. Butaan- gasapparaten zijn voor dit doel min der geschikt, omdat butaan bij onge veer vier graden onder nul bevriest. Bij verwarming met de andere ver gassers is een goede ventilatie beslist nodig. Elk vuur verbruikt zuurstof, terwijl benzine-, petroleum, en pro- paanvergassers ook nog vocht pro duceren.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 10