Algemene Bijstandswet kost Oegstgeest een half miljoen in 1967 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 NOVEMBER 1968 Ledenvergadering Kamer van Koophandel HUIDIGE GEVOEL BIJ BEDRIJFSLEVEN: ONZEKERHEID, ONRUST, WANTROUWEN De Kanier van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland hield gistermiddag een ledenvergadering, gevolgd door eer werkbezoek aan Rijnshurg. In z\jn ope ningsrede sehonk voorzitter Ir. J. J. O. van Hoek aandacht aan de huidige nomisehe en politieke situatie. De sterk toegenomen omvang van de overheids uitgaven, de verslechtering van de han dels- en betalingsbalans en teruglopende afzet van kapitaalgoederen blijven verstorende invloed uitoefenen op noodzakelijk evenwicht. De resultaten van een late poging tot beteugeling var de inflatie, tot uiting komend in de loon- en prijsseetor moeten worden afgewacht. Onzekerheid, onrust en wantrouwen ty peren het huidige gevoel bij het bedryfs- De klemmende vraag rijst of bij de steeds verdergaande leiding van de staat op het economische terrein nog vrijheid voor de ondernemer en de onderneming overschiet. Ondernemer en werknemer ztjn beide mensen en geen factoren. „Voor de ondernemer en de onderneming zie ik onder het verfijnde netwerk van regelingen en voorschriften van de over heid. gericht op een niet-economisch doel geen plaats", aldus de heer Van Hoek. Nog daargelaten of de overheid geroe pen moet worden deze taak te vervullen, komt het mij voor. dat zij, gegeven haar structuur, niet in staat is op zo breed terrein en zo diepgaand de besluitvaar digheid op te brengen, die economisch gezien onontbeerlijk is. De heer Van Hoek vond anjn aanleiding voor deze uitspraken in de onlangs ver schenen nota inzake groei en structuur van onze economie, samengesteld onder verantwoordelijkheid van de thans de missionaire minister en staatsecretaris van economische zaken. HAKENKRUISEN OP DE MUREN VAN „ONS CENTRUM" Vannacht hebben onverlaten zich toegang verschaft tot het gebouw van het NVV, „Ons Centrum", aan de Hooigracht. Er wordt niets vermist, maar de ravage die is aangericht is vrij omvangrijk. De daders hebben de hele boel door elkaar gesmeten en zijn flink met inkt bezig geweest. Zo wer den o.m. hakenkruisen aan de muren geklad, terwijl een portret van dr. Drees met een grote snor werd ver fraaid. Van de daders is geen spoor. Grofsmederij heeft dochter „Grofstraal" Blijkens het bijvoegsel van de Staats courant heeft de Koninklijke Nederland- ee Grofsmederij, in samenwerking met de heren M. de Jongh, C. F. Lourens en E. Chaudron, de N.V. Grofstaal te Lei den opgericht. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 500.000. waarvan bij de op richting 100 aandelen van nominaal 1000 zijn geplaatst en volgestort. Hierin wordt door de grofsmederij voor T0 aandelen deelgenomen. De N.V. Grofstraal heeft ten doel het verrichten van oppervlaktebewerkingen van metalen en andere materialen en alles wat daarmee verband houdt. De grit-handel Nietim te Alphen a. d. Rjjn, waarvan de bovengenoemde heren de firmanten zijn, heeft de afgelopen zomer op het terrein van de Grofsme derij een plaatijzeren Rommey-hut ge bouwd, om daar straal-werkzaamheden uit te voeren. i,,Grit" is het materiaal waarmee men straalt, voor buitenwerk is dit slakkengrit, voor binnenwerk staalgrit). De heer Van Hoek sprong in zyn slot woord nog even over op een geheel an der onderwerp: de opening van de ver legging van de rijksweg 4 bij het Haag- sche Schouw, die hij een aanzienlijke ver betering noemde. De begroting voor 1967 vermeldde een nadelig saldo van 191.100, wat men denkt op te heffen door over volgend jaar 70 opcenten te vragen, 10 meer dan dit jaar. Leiden voor de vijfde maal muziekstad De Algemene Nederlandse linie van Muziekverenigingen zal op 12, 13, 19 en 20 november a.s. voor de vijfde achter eenvolgende maal In de Stadsgehoor zaal het zo bekende Muziekfeest hou den. 42 Korpsen, waaronder 32 korp sen uitkomende in een der drie hoogste afdelingen zullen op een van bovenge noemde datums hun kunnen laten ho- De jury bestaande uit de heren J. P. Laro. kapitein-direkteur van de Mari nierskapel. Jos Moerenhout, compo nist en oud-militair kapelmeester In Bel gië. alsmede de heer Joh. Pala, compo nist en oud-onderkapelmeester der ma rinierskapel. zullen beoordelen welke korpsen voor promotie of degradatie in aanmerking komen. Wij raden de Leidse muziekliefhebbers aan bovenge noemde data's vrjj te houden, teneinde dit muziekfestijn in zQn geheel te beluis teren. De plaatselijke organisatie wordt we derom verzorgt door de 4 Leidse mu ziekverenigingen, Het Jeugdorkest de Burcht, NZH-Harmonie, Nieuw Leven en Kunst en Genoegen. Met ingang van 1 nov. is kapitein A. van Santvoort benoemd en aangesteld tot luitenant-kolonel-arts bij 't dienst vak van de officieren voor speciale diensten der infanterie. Gisteravond om half 11 heeft eer melkauto op de Hoge Rijndijk 4 krat ten met melkproducten verloren. Een achteroprydende personenauto kon 1 krat niet meer ontwijken, met het ge volg dat de wagen aan de voorzijdi schade opliep. De chauffeur van di melkwagen heeft van dit alles niets gemerkt en is doorgereden. Omwonen den hebben de glasscherven opge ruimd, waarna de brandweer de weg over 25 a 30 meter heeft schoonge- spoten. In de nacht van woensdag op don derdag is er ingebroken in een hout handel aan de Haven. De daders ver schaften zich toegang door een raarr open te schuiven. Een typewriter. f a 6 houtbeitels, een stalen klauwha mer en een schroevedraaier, met eer gezamenlijke waarde van ongeveer f 200,worden vermist. In dezelfde nacht heeft zich eer inbraak voorgedaan in de kantine var een sportvereniging in de Kikkerpol der. De daders kwamen binnen door een toilet-raampje. Alle dozen etenswaren (koeken e.d.) werden op de grond gegooid en vertrapt. De verlaten namen wel de moeite om fles port, een fles martini, een blik buisman, een doos suikerklontjes een plasticbus met suiker mee te Tot lid van een commissie tolk- vertaler Portugees 1966 is benoemd dr. H. L. A. v. Wijk te Leiden. Vereniging „Door eendracht verbonden" reikte prijzen uit De Leidse Tuiniers- en Bloemisten- vereniging „Door Eendracht Verbonden" heeft gisteravond In de vergaderzaal van het gebouw voor Chr. Belangen haar weer goed bezochte maandelijkse leden bijeenkomst gehouden. Traditiegetrouw- stond ook deze oktobersamenkonist weer een groot deel In het teken van de uitreiking der prijzen, die In de afgelo- zomermaanden bij de verschillen de onderlinge tuin- en kweekwedatrjj- den werden behaald. Tot het welslagen van de avond droeg voort» nog In hoge mate bij de lesing van de heer H. M. Koch met als onderwerp: ..Relslndruk- >n over Egypte". Na zyn openingswoord, waarin hij onder meer zowel de heer Koch als en kele nieuwe leden hartelijk welkom heet te, maakte de voorzitter, de heer J. H. Smit, de lange reeks van uitslagen be kend en aldoende tevens een einde aan de reeds enkele maanden durende span ning onder de leden Inzake de bereikte wedstrijd-resultaten. Ook nu kwam naar voren, dat de onderlinge wedstrijden een zeer spannend karak ter droegen en enkele „rivalen" elkaar weinig of niets toe hadden gegeven. Zo behaalden in de tuinwedstrijd, afde ling achtertuinen de heren H. Crama en C. Dreef beiden met 81 punten een eer ste prijs en kwamen zij bij het uitrei- van de aan deze wedstrijd verbon den wisselbeker overeen, dat eerstge noemde deze trofee over 6 maanden in het bezit van laatstgenoemde zal stel- Zelf gekweete chrysanten. Nadat de voorzitter met een toepasse lijk woord de prjjzen had uitgereikt (de eerste prijzen bestonden uit wisselbe kers en plaquettes, do overige uit diver- LEIDSE UNIVERSITEIT ORATIE PROF. DR. J. J. M. VAN TULDER: MEER VRAGEN, MINDER ANTWOORDEN Hieronder volgt een samenvatting van de oratie, die prof. dr. J. J. M. van Tul der, benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de statistische methoden van de sociologie, hedenmiddag in het Groot Auditorium heeft uitgesproken bjj de officiële aanvaarding van zjjn ambt over het enquêteren in Nederland. In Nederland worden thans naar schatting ongeveer 700.000 vraagge sprekken per jaar gevoerd door anquê- trices en enquêteurs van wetenschappe lijke opleidingsinstituten, de overheid en commerciële bureaus voor markt- en opinie-onderzoek. Naar het zich laat aan zien, zal tengevolge van de toenemende behoefte aan informatie dit aantal in de komende decennia niet onbelangrijk stijgen. Anderzijds werd evenwel in de afgelopen jaren, mede door de snelle groei van het aantal televisietoestellen, een geringe daling waargenomen in de bereidheid van het publiek een enquêtri- ee of enquêteur te woord te staan. Belde ontwikkelingen brengen problemen met zich mede, die reeds thans bestu deerd moeten worden om het enquête- werk ook in de toekomst op weten schappelijk verantwoorde wijze te kun nen blijven uitvoeren. Kleine steekproeven. De huidige generatie van wetenschap pelijke onderzoekers is, doordat men statistisch leerde denken, de betrekke lijke waarde van kleine steekproeven gaan inzien. Door de verwerking van het verzamelde materiaal door een computer is voorts het aantal analysemogelijkhe den sterk uitgebreid. Dit alles heeft tot gevolg, dat vaak omvangrijke steek proeven voor het onderzoek nodig zijn, die de behoefte aan vraaggesprekken doet toenemen. Statistische research op het gebied van speciale steekproeven kan mogelijk de sleutel(j geven om ver dere vergroting van de omvang van de steekproeven tegen te gaan. De noodzaak hiervoor klemt, omdat de ervaring leert, dat het trekken van goede steekproeven uit de gemeentelijke admi nistratie soms op moeilijkheden stuit. Bfl een vermeerdering van de gen is het daarom noodzakelijk wegen voor de steekproeftrekking te vinden, opdat de basis van het enquête- werk betrouwbaar blijft. Houding publiek. Een derde factor, waarop de aandacht zich moet richten, is de houding van het te ondervragen publiek. Thans is de kans. dat bij een huishouding of een al leenstaande een enquêteur komt, gelijk aan 0.2 per jaar. Dit betekent, dat in een jaar bij velen nog niet wordt aan gebeld met het verzoek een vraagge sprek toe te staan. Dit gaat bij een toe nemende enquêtedruk echter verande ren. In de toekomst zal het zelfs be trekkelijk vaak voorkomen, dat een be paald adres in een jaar twee- of meer malen wordt bezocht. Het z.g. non-res ponse zal daarom de voortdurende aan dacht moeten hebben. Bovenal zal evenwel de medewerking van onze media, door het geven van een goede voorlichting over de noodzaak van het enquêtewerk, voor het welslagen hiervan in de toekomst onontbeerlijk zjjn. BENOEMINGEN Bij onderscheiden besluiten van het College van Curatoren der Leidse uni versiteiten zijn: Drs. L. F. W. de Klerk, wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de exp. psychologie en psych. statistiek, met ingang van 1 nov. 1966 tot weten schappelijk medewerker in vaste dienst benoemd. Mej. drs. E. C. Rodbard, wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de psychiatrie, met ingang van 1 sept. 1966 tot wetenschappelijk mede werker le klasse in vaste dienst be noemd. Dra. W. F. Stevens, voor het tijdvak van 1 aug. 1966 tot 1 aug. 7967 tot we tenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij het Instituut voor Radlopatho- logie en Stralenbescherming benoemd. Dr. A. Tlnkelenberg, voor het tijdvak van 1 okt. 1966 tot 1 okt. 1967 tot we tenschappelijk medewerker in tijdelijke lijke dienst by de organische chemie benoemd. UNIVERSITAIRE EXAMENS Geslaagd voor Doet. ex. Ned. Recht heer V. H. van den Oever (Den Haag). Kand. ex. Nederlandse taal- en letter kunde de heer J. C. Nykamp (Leiden). »e potplanten), vond dc massale uitrei king van de bollen voor de in decem ber a.s. te houden hyacintenkweekwed- stryd plaats en onderwierp een jury, gevormd door de heren A. Zaalberg. J. H. Goossens en A. Roozendaal, de door de leden ingezonden zelfgekweekte chrysanten aan een nadere deskundige beschouwing. De heer Koch. een in Leiden bekend spreker over de indrukken, die h(j tij dens zijn verschillende buitenlandse rei zen opdeed, nam de DEV-leden ditmaal in gedachten mee op zijn in mei en juni J.l. gemaakte reis naar Egypte. Het gesproken woord met tal van fraaie zelfvervaardigde kleurendia's visueel nader toelichtend, gaf hij zijn tijdelijk „reisgezelschap" allereerst een goede indruk van Egyptes hoofdstad Cairo met haar ruim 4 miljoen inwo ners en enorme contrastering tussen de rijke en arme bevolkingsdelen. Uitslagen. De voornaamste uitslagen van de di verse wedstrijden luiden als volgt: Tuin wedstrijd. afdeling voortuinen: le prijs W. J. Habraken 72 p., 2e pr. D. v. Bom mel 65 p.. 3e pr. B. J. Limburg 58 p.; afdeling achtertuinen: le pr. H. Crama en C. Dreef, beiden 81 p., le pr. D. v. Bommel 75 p. wisselplaquette2e prrj- zer.: Th. G. Buis Sr., G. den Daas. M. Meijers. L. Slechtenhorst. A. Streefland en W. J. Habraken, 74 p. t.m. 69 p.; ie pr. P. Meijers 67 p.; 4e pr. J. B. Koren- hof en M. v. d. Meer, beiden 2 p. Afdeling volkstuinen: le pr. A. Roo zendaal 74 p., 2e pr. J. H. Goossens, A. Hofman, P. C. de Haas 73 p.; 3e pr. mevr. C. van Nierop, P. Rombout en P. Staffeleu 69 p.; 4e pr. H. F. Nederber- ger, L. Slegtenhorst. D. Koudijzer Renes, H. H. Dongelmans en A. Zaal berg 63 t.e.m. 60 p.; 5e pr. Th. Verbiest 58 p. Dahliakweekwedstrijdle pr. Th. G. Buis Sr. 26 p.. 2e pr. M. den Hartog. 19 p., 3e pr. H. F. Nederberger 18 p.; groep dahlia's in drie vazen: le pr. en wisselbeker, A. Hofman 27 p. Fruitteeltwedstrijd: afdeling appels: le pr. en wisselplaquette H. F. Neder berger 25 p.; afdeling peren: le pr. en wisselplaquette: A. Hofman 25 p. Inzake de zelfgekweekte chrysanten kwam de Jury gisteravond tot de" navol gende beoordeling: 1. M. den Hartog 23% p., 2. J. H. Smit 22% p., 3. H. F. Nederberger 21% p.. 4. C. Nievaart 19 p., 5. P. Staffeleu 18% p. Voor het puntenstelsel kwam In aan merking de vaas met chrysanten van de heer M. den Hartog. die 8 punten ver wierf. Geopend voor spoedeisende geval len: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, en Haven Apotheek, Haven 18, tel. 20085. hij hoopt» door de stichting zeker gebruik zal worden gemaakt. De heer v. d. Woerd sprak een kort woord namens de woningbouwverenigin gen. Hij sprak de wens uit dat de stich ting aan de aan haar gestelde ver wachtingen mocht voldoen. Tot slot dankte de voorzitter de spre kers, waarna een gezellig samenzijn plaats vond. Centr. boekhouding van woningcorporaties heeft een nieuw kantoor De Stichting Cxtrale Boekhouding van dienst ook een adviserende taak waar woningcorporatie» heeft op 9 novetn- ber J.l. een kantoor geopend op Oude Singel 116. Na de bezichtiging door de genodig den werd In ,,'t Karrewlel" een receptie gehouden. waarby de voorzitter der stichting, de heer \V. C. Nagtegaal, allen welkom heette, en wel in het byzonder de heer en mevrouw Plena, eerstgenoemde namen» het gemeentebestuur van Lei den, verder de heer Batenburg, direc teur van de Geni. Accountantsdienst. De voorzitter memoreerde in zyn toe spraak nog even de eerste vorm van cen tralisatie welke heeft bestaan by de aan leg ran centrale T.V.-system en. Wethouder Plena feliciteerde in zjjn toespraak de stichting met het bereikte resultaat en wees er op dat het, gezien het woningbezit, langzamerhand niet meer mogelijk was alle werkzaamheden welke nodig zijn voor een goed beheer, door de diverse bestuursleden in de avonduren te laten verrichten. Samenbundeling van werkzaamheden was noodzakelijk. Steeds heeft hij er dan ook naar ge streeft en er op aangedrongen over te gaan tot centralisatie van de administra ties, hetgeen niet alleen efficiënter werkt, doch ook het toezicht en de con trole van gemeentewege vergemakke- ïykt. Hij vertrouwde dan ook dat deze stap tot slagen zal leiden. Mechanische administratie. De directeur van de gem. accountans- dienst verheugde zich eveneens over het totstandkomen van het centraal admi nistratiekatoor en wees in dit verband op de vergaande en ingrijpende veran deringen welke zich op administratief terrein voltrekken, speciaal op het ge bied van de mechanische administratie. Naast de controlerende taak, zo ver volgde de heer Batenburg, heeft zjjn Burgerlijke stand Geboren Jacqueline Maria Theresia, dr van G. J. Roodakkers en P. J. F. Rynhout, Pieter, zn van C. van der Blom en E. de Jong, Hendrik Cornells, zn van H. C. Kuijl en J. C. W. Roman, Marijke Janna, dr van A. Kuijt en L. de Vreugd, Hermina Gerdina, dr van C. Annaars en J. G. Swier, Nancy Kathe Maria en Co- lette Victorine Maria, 2 d. van C. J. Boot en M. J. E. Nieuwenhuysen, Mare, i van G. A. Zaal en H. M. Holter. Ondertrouwd: E. Engberts en R. van Loenhout, G. T. Koekenbier en S. J. E. Visser. J. van Gent en M. E. Lammers, W. H. Bon en J. C. Hoogenboom, L. Brittyn en E. Beij, C. C. van Ingen en H. Evers, R. Hartman en M. J. A. Jan sen. P. J. Waale en M. Selier, W. A. M Walenkamp en J. P. M. Dieben, L. A. P. de Groot en A. J. van der Hulst. C. J. Cambier en J. E. M. Wiesman, J. A. M. Valentyn en A. M. de Jong, G. T. Kraak- en P. M. van der Hoeven, J. L. A. J. Bruines en M. J. M. Beugelsdljk, W. J. A. Vlntges en A. D. G. Kamerling, H. Overduin en M. A. Matze, F. Bödeker J. A P. van Eeden, H. de Roode en van der Blom, A. Labordus en E. de Jong. Getrouwd: H. Gijsman en J. S. W. Boekkooi. A. Havenaar en M. C. Ver- plancke, B. N. Gevers en C. J. M. Vree burg, J. T. J. Mahien en D. E. Nieman, P. H. Sikking en J. M. van Steijn, P. J. L. Kralt en C. van der Veer, B. Mom- berg en G. C. van Kan, W. F. de Jong M. de Fey, I. W. Beekman en M. Bleyi, J. G. Schoneveld en G. de Goeij, P. C. Groeneschey en N. S. J. van den Ende, W. C. Penseel en J. v. d. Wal. Overleden: A. W. Mieremet, 63 jr., m., J. F. Minderman. 69 jr., vr.. T. P. Vink, 75 jr., m., A. Furnée, 19 jr., zn., C. J. Tirion, 26 jr., m. Standen per 8 november 1966: Groep A: 1 Kuyt-Eldering 784; 2 Biesat-Van Weizen 780; 3 v. d. Burg van Ingen 769; 4 Janson-Rip 728; Echtp. Tijssen 728; 6 Vrijenhoek-van Helvert 725; 7 Dames Stigter-v. d. Ende 723; 8 Echtp. de Vrind 716; 9 Dames Sier-van Zijl 696; 10 Mevr. Vrijenhoek-Rompes 690; 11 de Vries- Lodder 684; 12 v. d. Steen-Kappers 611. Groep B: 1 van Raavenswaay-Engels 783; 2 de Vries-Biesot sr. 782; 3 Bloem- hoff-Duiser 770; 4 Klinkenberg-Smit- tenaar 751; 5 Kammeraat-van Kempen 730; 6 Echtp. Jansen 724; 7 Rooden- burg-Wesseling 722; 8 Dames Bernhard -Bon 697; 9 Robbers-Lepelaar 690; 10 Mevr. Rerogee-partner 688; 11 Mevr. Vroom-Foppen 686; 12 Selier-v. d. Vlist 617. Groep C: Dek-Goedhart 717; 2 Koy- man-Hemmers 686; 3 Middelham-Beu- gelsdijk 660; 4 Echtp. Holleman 647 5 v. d. Berg-Wesseling 640; 6 Echtp. van Kempen 605; 7 Mevr Harloff- Harloff 589; 8 Vreeburg-Biegstraten 578; 9 Mevr. Winkler Prins-Goddijn 569; 10 Echtp. Lauwaars 548; 11 Riel- van Egmond 498; 12 Reus-De Heer 463. WIELRENNEN Swift recipieert t.g.v. nationale clubtitel De Leidse wielervereniging Swift- combinatie, die vanavond vanaf half acht in restaurant Old Dutch een re ceptie houdt ter gelegenheid van het behalen van de nationale clubtitel op de weg, maakt zondag a.s. een begin met de wintercompetitie cycle-cross. Om tien uur 's morgens zullen op een parkoers in de omgeving van Noord- wijkerhout de eerste renners van start gaan. ZOMERRITTEN De eindklassementen van de „zomer- ritten" zijn deze week bekend gewor den. Bij de amateurs legde Peter Aker boom uit Roelofarendsveen met bijna 200 punten voorsprong op de eerste plaats beslag. Opmerkelijk is, dat deze renner, die halverwege het seizoen de overstap maakte van nieuweling naar amateur, ook bij de nieuwelingen de beste prestaties heeft geleverd. Hier benaderde de Leimuidenaar Wim van Velzen hem echter tot op 28 punten. De eindstanden van de zomercom petitie luiden: Amateurs: 1 P. Akerboom (Roelof arendsveen) 408 p.. 2 W. v. Diemen (Oegstgeest) 211, 3 W. v. d. Berg (Lei den) 146, 4 S. Brandt (Leiden) 126, 5 P. de Jong (Roelofarendsveen) 81. 6 C. v. d. Hulst (Zoeterwoude) 77, 7 H. Solleveld (Voorschoten) 54, 8 T. v. d. Valk (Voorschoten) 38. 9 K. Dorre- paal (Leiden) 38. 10 C. Schijff (Rijns burg) 38. Nieuwelingen: 1 P. Akerboom (Roel ofarendsveen i 335 p., 2 W. v. Velzen (Leimuiden) 307. 3 A. Senne (Oude- Wetering) 282, 4 L. de Jong (Leider- VOORTGEZETTE SAMENWERKING TUSSEN „REUVENS" EN KATHOLIEKE BIBLIOTHEEK In 1968 filialen in Zuid-West en Noord Het ledental van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek „Ruevens" in Lei den groeit gestadig en het aantal uit leningen neemt ook aanzienlijk toe. In het met de r.-k. openbare leeszaal gezamenlijk beheerde filiaal in het Houtkwartier nadert het aantal inge schrevenen de duizend. Dit werd o.a. medegedeeld door directeur W. J. Ha- riot op de ledenvergadering, die maan dagavond werd gehouden. Om de dienstverlening van de bi bliotheek nog meer uit te breiden, zul len in Zuid-West en Noord nieuwe fi lialen worden gesticht, die naar men hoopt ni 1968 in gebruik genomen kun nen worden. Dit is wederom een ge zamenlijk initiatief van de katholieke en de „Reuvens"-bibliotheek. In de toekomst zal aan de Pieters kerkgracht een nieuw gebouw verrij zen, waarin tezamen met K. en O. een cultureel centrum zal worden geves tigd. De periodiek aftredende leden mevr. P. H. Smits-Witvliet en de heer K. Woudstra werden bij acclamatie her kozen. Als nieuwe leden werden be noemd mevr. S. E. de Jong-Versteeg, mevr. N. Trouwborst-v. d. Aa en de heren W. F. v. Weizen. J. J. Siljée en J. v. Leeuwen. De volgens rooster aftredende be stuursleden mevr. J. C. de Jong-Diepe- veen en de heer J. C. v. Schaik wer den herkozen, terwijl de heer A. v. d. Loo opnieuw door het gemeentebe stuur werd aangewezen om in het bestuur zitting te nemen. De verga dering bekrachtigde voorts de benoe ming tot lid van de Bouwcommissie van mr. ir. J. Westra, die in deze com missie de heer F. Diemer opvolgt, die zich genoodzaakt zag zich wegens drukke werkzaamheden uit deze werk groep terug te trekken. dorp) 281, 5 B. Molkenboer (Leiden) 184. A-adspiranten: 1 A. v. d. Berg (Lei den) 444 p., 2 C. Akerboom (Roelof arendsveen) 404, 3 H. v. d. Kley (Lei den) 161. B-adspiranten: 1 L. v. Dam (Leiden) 421 p., 2 B. Akerboom (Roelofarends veen) 400, 3 F. v. Duuren (Leiden) 252. Veteranen: 1 T. Brand (Leiden) 316 pnt., 2 B. Kruit (Leiden) 274, 3 G. Mieremet (Leiden) 266. Dames: 1 E. Meskers 240 p., 2 R. Schoo 229, 3 R. Heemskerk 129. BESCHERMHEER De op 19 juli 1919 opgerichte Leidse ren- en tourvereniging Swift-combi- natie heeft een beschermheer. De heef graaf H. R. J. v. Zuylen van Nyevelt uit Wassenaar heeft de nu 47 jaar be staande vereniging meegedeeld be schermheer te willen worden. LEIDSE AGE1SDA VRIJDAG 11 NOVEMBER Leids instrumentaal gezelschap „Crescendo" Concert en cabaret avond. Anth. Clubhuis, 20.00 uur. Het Leids Zoldercabaret - Café chan- tant. „Auberge Francaise", Kloksteeg, 21 uur. Clubhuis „De Zevensprong" Spel en dansavond in Leiden-Noord, Ber- nardkade, 20.00 uur. Jahn Gala-gymnastiekuitvoering t.g.v. 50-jarig bestaan. Stadsgehoorzaal 19.30 uur. ZATERDAG 12 NOVEMBER Kon. Ver. „Litteris Sacrum" Opv. van blijspel „Azouk". Schouwburg, 20.00 uur. Kennedy-wïnkelcentrum Opening door burgemeester mr. G. C. van der Willigen, Wagnerplein, 10.30 uur. K en O Aanvang cursus gas- en waterfitten. Ambachtsschool, 9.00 uur. ZONDAG 13 NOVEMBER MAANDAG 14 NOVEMBER Jahn Jubileumuitvoering. Stads gehoorzaal, 19.30 uur. Sted. R.K. Vrouwenbeweging Bij eenkomst met optreden van het „Utrechts Huisvrouwen Show Orkest". Anth. Clubhuis. 20.00 uur. Abonnementsvoorstelling Leidse Schouwburg Ensemble speelt „Het Boferskanon", 20.00 uur. FLITSEN UIT DE BEGROTING VAN VOORSCHOTEN Voorlichtingsavond van „De Leidse Aquariumvrienden" Teneinde de leden en In het bijzonder de pas beginnende aquarianen onder hen op deskundige wijze ln te lichten over de problemen, die zich bij het inrichten en onderhouden van een aquarium voor doen, organiseert het bestuur van de ver eniging "De Leidse Aquariumvrienden" in dit seizoen weer een aantal voor lichtingsbijeenkomsten. In dit kader be sprak de heer P. Stouten, penningmees ter der vereniging, gisteravond op een ledenbyeenkonist in de recreatiezaal van de HCW en NEM een reeks van voor waarden, waaraan by het inrichten en onderhouden van een goed aquarium moet worden voldaan. In verband hiermede werden na het welkomstwoord van de vice-voorzitter, de heer J. Bonnet (voorzitter M. van Dyk was door ziekte verhinderd), waar in hy onder meer zyn voldoening uit sprak over de -ondanks het slechte weer- grote ledenopkomöt, enkele huishoude lijke punten vlot afgewerkt. Een aardige geste De heer Stouten, die zich ontpopte als n zowel vlot als' geestig spreker, pro jecteerde tijdens zijn causerie een groot aantal fraaie verenigingsdia's van aqu aria, waarvan de uiteindelijke resultaten, in het kader van de nodige verrijking van hun kennis en inzicht, door de leden werden becritiseerd. Spreker fungeerde hierbij op geestige wijze als "gespreks leider" en gaf zowel tussentijds als aan het slot zijn bij uitstek deskundige vi sie op de bereikte resultaten. Ook pro jecteerde spreker nog een aantal kleu rendia's van aquaria der leden van de Haagse zustervereniging "Minor" -waar van enkele besturaleden de bijeenkomst bywoonden-, hetgeen eveneens enkele zowel interessante als leerzame com mentaren opleverde. Als bijzonderheid kon de heer Stouten nog naar voren brengen, dat "Minor" kortgeleden de onderhavige dia's maakte van aquaria bij haar leden thuis en van deze aquaria over een half jaar wederom dia's zal produceren. Op deze wyze hoopt het be stuur van "Minor" te kunnen aantonen of de inrichting van deze aquaria een verandering al of niet ten goede hebben ondergaan en om aldoende tevens een ge zonde opbouwende rivaliteit onder de leden te stimuleren. Al met al kan de LAV weer op een geslaagde bijeenkomst terugzien. Volgens de begroting voor het jaari netto geraamde uitgavenbedrag name- 1967. die b. en w. van Oegstgeest bin- lijk f 527.500,zal belopen. Gerekend nenkort aan de raad van die gemeente naar gemiddelde uitkeringsbedragen ter behandeling zullen voorleggen, zul- komt dit neer op f 3.408,per per- len de uitgaven ten behoeve van de soon. Algemene Bijstandswet f 688.000, Thuiswonenden 65 jaar en ouder 28 35.000 35.000 1.250 id. jonger d. 65 33 97.000 21.000 67.000 2.030 bej.verzorg.teh. 30 104.000 22.000 82.000 3.730 elders verz. jonger dan 65 j. 8 34.000 500 33.500 4.190 Leenbijstand p.m. 32.000 32.000 VerpL in ziekenh. en sanatoria 1 5.000 5.000 5.000 id. in psych. inr. 26 190.000 54.000 136.000 5.230 id. geest./lich. gebr. 18 141.000 19.000 122.000 6.780 id. in erk. verpl.h. 1 13.000 3.000 10.000 10.000 overig* verpleg. 10 37.000 9.000 28.000 2.800 155 527.500 3.408 Musea en Ten toonstellingen Galerie Walenkamp (Nieuwsteeg): Grafiek George Hadeier c.s. Werkd. 11 uur v.m. tot 6 uur n.m., beh. maan dag (tot 18 november). De Ruif (Janvossensteeg 59): Pop pen van Carla Klein. Dagelijks 10 uur v.m.-8.30 uur n.m. (behalve zaterdag en zondag). Tot 7 dec. Rijnland-flat (ingang Bachstraat) tentoonstelling Fer Hakkaart, Wil Tweehuysen, Babs v. Everdingen, Hans v. Dinteren en Ben Wolffs. Geopend zaterdag 2-5 uur en woensdagavond 7-9 uur (tot 1 dec.). Academiegebouw (Rapenburg 73). Tentoonst. Breda-collecte. Dagelijks beh. zond. 10-5 uur. De Lakenhal (Oude Singel). Dag. 10-5 uur, zond. 1-5 uur. Rijksmus. v. Volkenkunde (Steen- straat 1). Tent. Japanse prenten. Dag. 8.408 10-17 uur, zond. 13-17 uur. Door de Inwerkingtreding van de Al gemene Bystandswet per 1 jan. 1965 was er de verwachting, dat in toenemen de mate een beroep zou worden gedaan op de genieenteiyke overheid. Dat dit zich voordoet biykt vooral by de ver zorging en verpleging van personen in tehuizen. Het aantal gevallen per 1 jan. '65 nam van 77 toe tot 99 per 1 okt. '66. Verwacht wordt dat het aantal nog zal stygen. AARDGAS In de voorbye periode heeft de om schakeling op aardgas haar beslag ge kregen. Met de gemeentelijke Gasvoor- ziening Z.H. worden nu onderhandelin gen gevoerd over de overneming van de door gemeente lopende raffinaderijlei ding alsmede over de prijs. Deze over name zal het mogelijk maken de ver wachte grote afname van aardgas op te vangen. Het tydstip waarop deze trans- aktie kan worden afgerond wordt ver traagd door het feit, dat de aanleg van de transportleiding van de N. V. Ned. Gasunie naar het westen van het land aanzienlijke vertraging ondervindt. Investlngsprogramma In 1967 voort te zetten werken: reali sering bestemmingsplannen, afwerken van het bouwrijp maken van Vlietwijk II, bouwrijp maken Adegeest en Bosch geest, Station Oranjekade, Noord Hof land. Verder grondaankopen in Bosch geest, Noord Hofland en Bijdorp 1 en 2. Voorts wonlngwetbouw: 72 en 84 eta gewoningen in Noord Hofland, 12 be jaardenwoningen in Boschgeest en 9 eengezinswoningen in Boschgeest. Publieke Werken: Reconstructie van dorpskern, gedeeltelijke reconstructie van Leidseweg-Veurseweg, voorberei ding regeling voor de vuilverwerking, aansluiting op de rioolwaterzuiverings- Toegang Lakenhal vrij De directeur van het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal", drs. J. N. van Wessem deelt mede: By Koninklijk Besluit van 14 oktober 1966. nr. 13 is het raadsbesluit van 22 augustus 1966 toL intrekking van de Verordening, regelende de heffing en de invordering van gelden voor het be zichtigen van het stedelijk museum „De Lakehal", goedgekeurd. Dit besluit houdt in dat met ingang van 1 november 1966 de vaste collecties van de Lakenhal voor iedereen gratis te bezichtigen zijn en dat slechts voor tij delijke tentoonstellingen entrée-gelden zullen worden geheven. De Lakenhal is hiermee het eerste belangrijke museum in Nederland, dat er van afziet entrée-gelden te heffen. installatie van Voorbereiding stamriool. Nutsbedryven ven met voorzieningen en gasbedrijf. In 1967 aan te vangen werken: Plan ning woningbouw, aanleg parkeergele- genheden, aansluiting Prins Bernhard- laan-Wijngaardenlaan, vérbetering huis vesting gemeentelijk apparaat, voorbe reiding uitbréiding c.q. nieuwbouw raadhuis, restauratie dorpspomp, bouw 2 eengezinswoningén bij de alg. be graafplaats Rosenburgh, uitbreiding tennisbanencomplex Programma Bona Stars Bona Stars-Zapad, moeilijke wed strijd. Alle senioren- en twee junio renteams kunnen trots zijn op een on geslagen positie. Alleen de dames heb ben hun draai nog niet gevonden. A.s. zondag is een belangrijke dag voor de Leidse basketballers. Nog twee clubs bedreigen de eerste plaats van de Stars. Dat zijn Argus en het Am- stelveense Zapad. Argus zal, als ze zo matig spelen als afgelopen weekend tegen FAC, beslist op verlies worden gezet door Rotterdam-Z. De Stars zul len het bijzonder moe.ilijk krijgen te gen Zapad. Deze ploeg van lange spe lers, waarvan de meeste met eredivi sie-ervaring, achten wij de eerste, die in staat is een halt toe te roepen aan de overwinningsreeks van de Leidena- ren. Opstelling: K. Pley. A. en P. de Jong, H. Stol, A. v. Slingerland, H. Koper, H v. Mameren. C. den Hollan der. Programma: 12-11: 14.00 The Bona Stars b-Argus a, 15.15 The Bona Stars 4-Esso, 16.30 The Bona Stars 3-BV Al phen; 13-11: 14.00 Dames 1-Breakout; 14-11: 17.00 Plesman a-The Bona Stars c. LEIDSE KORFBALCLUBS Overgangsklasse: Vicus O.-Sperwers. Eerste klasse: ODO-De Algemene, Ons Huis-Fluks. HSV-Zuiderkwartier. Tweede klasse: Trekvogels-KNS. LKB. le kl.: KNS 3-Danaïden 4. Fluks 5-Crescendo 2, Noorderkw. 1- Crescen do 3, Algemene 3-Madjoe 1. 2e klas: Zuiderkwartier 3-KNS 4, KNS 5-Fluks 6. Junioren A; Ons Eibernest-Spangen, Trekvogels-DKC, Noorderkw.-Fortuna Danaïden-Zuiderkwartier. Jun. Bi: HKV-Ready, Vicus Or.-HSV, Crescendo-KNS. Jun. C: Fluks a-De Algemene a, De Algemene b-Crescendo b, Noorderkw. b- Madjoe a. LEDEN VAN „ZOETERWOUDS GLORIE" NAMEN PRIJZEN IN ONTVANGST ln de zaal „Roeleven" waren gister- de heer B. van Bemmelen een uitvoerig Avond circa 40 leden van de Fok- en verslag had uitgebracht werden de vele Controlevereniglng „Zoeterwouds Glo- prijzen bestaande uit bekers, plaquettes rie" byeen voor de jaarvergadering de uitreiking van de pryzen van de on langs gehouden jongveedag. Overigens is het niet alleen meer de Zoeterwoudse veeglorie die in de vereniging is onder gebracht. Het aantdt niet-Zoeterwoudse leden is belangryk uitgebreid door de toetreding van een groot aantal bedrty- ven uit Voorschoten en Wassenaar. Na mens deze hebben zitting genomen in het bestuur de heren W. v. Zanten en H. Nell. Voorzitter Q. Onderwater richtte zich in z'n welkomstwoord speciaal tot de heren v. Bemmelen controleur van de vereniging. De sluitende begroting werd op een totaal van 58.050,ongewij zigd goedgekeurd. De contributie en om slagen van de leden werden begroot op 48.900,Aan subsidie zal worden ont vangen ƒ9.000,en diversen ƒ150, De contributie werd met ƒ1,ver hoogd tot 25,De bedragen van de omslagen werden gehandhaafd. Nadat kunstvoorwerpen aan de leden uit gereikt. Bij de rondvraag toonde de voor zitter zich een warm voorstander van handhaving van de jongveedag en vroeg suggesties van de leden deze zo attrac tief mogelijk te maken. In deze geest was de vraag van de leden om een klas se in te stellen van 6 afstammelingen van één vader die niet van dezelfde ei genaar zijn. (Er zijn nu reeds groepen van 4 afstammelingen). Deze mogelijk heid zal door de commissie worden be zien. De heer Van Leeuwen zag gaarne dat de inzenders meer aandacht zullen besteden aan het toiletteren van de die ren. Een van de Wassenaarse leden was de overtuiging toegedaan dat deze plaat selijke of regionale wedstrijden steeds meer aan belangrykheid winnen en in de aandacht zullen staan. Hy pleitte voor verdere opvoering van de kwali teit. Met veel interesse volgden de aan wezigen tot slot een film over de vee houderij die door de heer de Bruin j van de CMC werd vertoond.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4