Leidse V uilverbranding 'n primeur op reinigingsgebied in Nederland Ook een oplossing voor vele gemeenten in de omgeving DOOFPOT VEROORZAAKTE BRAND IN HET ACADEMIEGEBOUW VRIJDAG U NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA I VOORSCHOTEN Orgelconcert Maandag 14 novem ber a.s. te 20.15 uur zal in de Dorps kerk te Voorschoten een concert wor den gegeven door Joop Brons, orga nist van de Hooglandse kerk te Leiden met medewerking van de Voorschote naar Gijs Reijns, althoboïst bij het Residentie-orkest. Uitgevoerd zullen worden orgelwerken van L. V. Clé- ramboult, Anth. v. Noordt, J. S. Bach, H. Distier en D. Buxtehude, werken voor hobo en orgel van G. Ph. Tele- mann, F. Geminiani en M. Reger, als mede het adagio in Bes van J. S. Bach vobr althobo en orgel. De avond wordt georganiseerd door de Culturele Commissie van de Her vormde Jeugdraad en maakt deel uit van de door die commissie geplande serie culturele evenementen voor het seizoen 1966/"67. Het concert is voor ledereen tegen een matige entreeprijs toegankelijk. (Houders van een cultureel jeugdpas- poort en jongeren bendeen 18 jaar ge nieten bovendien een reductie). IEDER ZICHZELF respecterend his torisch gebouw is in de loop van haar geschiedenis wel eens door brand geteisterd. Dit geldt ook voor het Academiegebouw aan het Rapenburg, dat in 1569, toen het nog dienst deed als kloosterkerk van de „Witte Non nen" (zusters Dominicanessen), door het vuur flink beschadigd is. Veel be kender evenwel is de brand van 1616, vandaag juist 350 jaar geleden. Toen brandde het honderd jaar oude ge bouw, dat onlangs een nieuwe be stemming gevonden had als zetel van 's lands oudste universiteit, van bin nen geheel uit. Het ongeluk schijnt in lie trekking te hebben gestaan met de feestelijke viering van Sint Maar- tens-avond, (In die tijd ook In de her vormde delen van ons vaderland nog trouw op de vooravond van de elfde november gevierd). een bijeenkomst van de Senaat op deze bewuste avond, werd een doofpot op achteloze wijze opgeborgen zoals uit een naderhand door cura toren ingesteld onderzoek gebleken is. Hiervoor werden de beide pedellen, Louis en Matthys Elsevier aansprake lijk gesteld en dienovereenkomstig ge straft. Het vuur bleef gedurende de nacht smeulen en werd eerst tegen de morgen opgemerkt door soldaten van de nachtwacht. Toen bleek er evenwel weinig meer tegen bestand. Gedwongen vakantie voor de studenten was er echter niet bij: onmiddellijk werden er maatregelen genomen „opdat de Jonge lieden In haren voortgang niet en werden ver- achtert" en men vond tijdelijk onder dak in het Prlncenhof, dat eveneens aan het Rapenburg gelegen was (op de hoek van de Langehrug). Onder tussen toog men aan het werk om het afgebrande gebouw te herstellen, waarbij men de gelegenheid te baat nam om de oude kloosterkerk meer In overeenstemming te brengen met zijn nieuwe functie als schoolgebouw. Deze afbeelding van het Academie gebouw dateert uit 1614, dus juist voor de brand. Bij de verbouwing heeft het uitwendige van het gebouw- geen belangrijke wijzigingen onder gaan. Overigens ontbreekt het ka rakteristieke torentje nog. Dit is eerst in 1670 toegevoegd. Nieuwe vloeren en scheidingsmuren werden aangebracht, zodat de kerk ruimte In lokaliteiten verdeeld werd. Een indeling, die nagenoeg tot op heden onveranderd Is gebleven. In juni van het jaar 1618 werd het gebouw heropend. De kosten, zijnde 12000 gulden, werden gelijkelijk over de universiteit en 't gemeentebestuur verdeeld. Ter herinnering aan de brand werd boven de ingang van het Groot-Auditorium een grote blauwe steen met inscriptie ingemetseld, wel ke overigens niet bewaard ls geble- Drs. TH. J. MEIJER VOOR EXCLUSIEVE damesschoenen Zo zal het voortaan zijn. In plaats van naar de Roomburgerpoldèr zullen de vuilniswagens in en uit rijden bij het witte complex aan de Gabriël Metsustraat. K. Vesseur (Treffers) nog ongeslagen „In ieder huis is er een opbergruim te waar de voorraad van het gezin wordt bewaard: het ls de provisie-kast. De kerk is het huls van de zielen. Welnu, ook ln dit huis ls er de provisie-kast. Ziet ge het tabernakel? Indien men zich afvroeg: wat mag dat wel zjjn? zouden onze zielen antwoorden: 't is de provisie-kast". Mocht de onthutste lezer denken, dat dit weer eens een staaltje is van ontluistering van de H. Eucharistie, dan moet hij de pastoor van Ars te lijf gaan, die de schrijver er van is. In moderne kerken is het taber nakel een (liefst toch wel kostbaar) kastje of kistje. Wat daarin opgebor gen is. is voedsel voor de ziel, godde lijk voedsel, aanbiddelijk voedsel. Het is het voordeel van moderne kerken, dat men vlak-bij het kasthje kan komen, het desgewenst aanraken kan en onge dwongen geestelijk te communie kan gaan. Want het is, volgens de uitdruk king van de pastoor van Ars, het pro visie-kastje voor de ziel. LEIDSE BIOSCOPEN PAUZE PROVISIE-KASTJE Vanaf volgende week dinsdagmiddag, wan neer dr. A. J. Bartels, staatssecretaris van Volks gezondheid, de brand in de ovens gejaagd heeft, zal Leiden de modernste vuilverbranding van Nederland rijk zijn. Twee ovens, geplaatst in het kolossale, marmerwitte gebouw met de 80 meter hoge schoorsteen langs de spoorlijn LeidenHaarlem, zullen dan resoluut gaan afrekenen met het vuil, dat de bevolking van Leiden en een aantal randgemeenten dagelijks produceert. Tweehonderd ton vuil per etmaal kunnen beide ovens verwerken. Wat slechts overblijft zijn de slakken en het ijzer. De rest van het vuil, dat in de bekende wagens van de Reini ging wordt aangevoerd, verdwijnt als gas, warmte en uiterst fijne stofdeeltjes door de lange schoorsteen. De moderne vuilverbranding ,,U kunt echt wel aannemen, dat ik er trots op ben, dat dit project tijdens mijn directeurschap tot stand kon komen," aldus de heer H. Hoorn kost de stad Leiden, grond, bouw en installaties inbegrepen ruim f 7 miljoen. De helft van dit bedrag moest uitgegeven worden voor de in stallatie, welke geleverd werd door de Zwitserse firma Von Roll. Het systeem van vuilverbran ding, zoals dat aan de Metsustraat in praktijk gebracht gaat worden, kan men met recht een landelijke primeur op het gebied van de vuil verwerking noemen. Alleen de huisvrouw komt nog met handen aan het afval Kent men het systeem van de vuil stortplaatsen, de vuilnisbelten onge lukkig is degenen, die in de buurt van een helt wonen vanwege de kwalyke geu ren en de vliegenplagen dan is de vuilverbranding een openbaring. „Vuil nismannen" zyn hier reinigingsmensen jeworden voor wie het bjjna onmogelijk Is om lyfelyk met het vuil in aanraking te komen. De enige, die nu nog met het vuil in aanraking komt is de huis vrouw. Door haar handen gaat het vuil ongeveer 250 kg. per jaar per Leide- naar In de emmer. Via de gesloten auto's wordt het vuil naar de Vuilver branding gebracht en gestort in de ko lossale bunker, waarin altijr een onder druk heerst, omdat via deze bunker, waarvan de wanden 25 meter hoog zijn, de lucht wordt aangezogen voor de twee verbrandingsovens. Het verbrandingsproces bij een tempe- j ratuur van 850 tot 1000° is ingewikkeld en eenvoudig tegelijk. Door de machinist, die in een afgesloten en propere ruimte boven het gestorte vuil een goed over zicht heeft, wordt de kraan bediend, die met reusachtige happen de hongerige ovens vult. Het verbrandingsproces be gint geheel boven in het gebouw en via hydraulische en automatisch bediende schuifroosters wordt de fascinerend j gloeiende massa langzaam naar de be gane grond geschoven, waar uiteindelijk de uitgebrande slakken en het ijzer over blijven. Ongeveer 29 pet. van het totaal gewicht van het vuil, dat in de oven ge stort is, komt er als slakken uit en wordt bij de vuilverbranding afgehaald door de vele gegadigden, die het weer gebruiken voor het ophogen van terreinen en paden. Hygiëne Men zou kunnen denken, dat de grote vuilverbranding door een groot aantal mensen bediend zou moeten worden. Het tegendeel is waar. Slechts drie men z(jn er nodig om het Leidse vuil te werken. Dat zijn een stoker hy heet stoker, omdat de gemeente niet de func tie kent van operator, dat een meer pas sende benaming zou zijn die, zittend aan het bedieningspaneel de ovens met vele knoppen in bedwang houdt en kykt of alles naar wens verloopt voorts is de kraanmachinist, die het vuil uit de bunker transporteert naar de openingen op de ovens en als derde man is er onderhoudsmonteur, die alle bewegende delen naloopt en eventuele kleine repa- j raties verricht. Met deze drie man kan de vuilverbranding functioneren. Het gloednieuwe gebouw aan de Gab. Metsustraat zal niet continue werken. De noodzaak daartoe bestaat nog niet, want de capaciteit van de ovens is rekend op het afval van agglomeratie van 250.000 mensen en dit getal wordt voorlopig nog niet gehaald door de j meente Leiden en de gemeenten, die n de gebruik gaan maken van de Leidse installatie. De randgemeenten welke hun vuil naar Leiden zullen brengen zijn Lei derdorp, Oegstgeest, Voorhout, Voor schoten en Zoeterwoude. Voor de toe komst is het prettig te weten, dat bij deze bouw reeds rekening gehouden is I met bijplaatsing van een derde o I waardoor de capaciteit nog belangrijk kan worden uitgebreid. Doordat het bedrijf niet continue zal werken is het voorlopig nog niet doel matig de vrijkomende warmte aan te wenden voor de produktie van electrici- teit of hete luchtverwarming. De tech nische mogelijkheid daartoe bestaat ech ter wel zelfs tegen betrekkelijk lage kosten en kan misschien nog i benut worden ten dienste van de I markt-sporthal en de schouwburg, die in de onmiddellijke omgeving gepland Principebesluit Met het stichten van dit nieuwe be drijf is de gemeente waarlyk niet over één nacht ijs gegaan. Reeds in 1956. toen het zich liet aanzien, dat Leiden niet tot in lengte van jaren door zou kunnen gaan met het vuilstorten in de Nieuw- koopse plassen nam de gemeenteraad op advies van de toenmalige Reinigingsdi- recteur, de heer J. H. de Jong, het prin cipe-besluit een verbrandingsinstallatie te stichten. De heer H. Hoorn, die in 1957 direct- teur werd kreeg hierna de opdracht te adviseren over de keuze van het systeem. Zo lang als de voorbereiding duurde zo vlot ging het, toen de gemeenteraad een maal het benodigde krediet voor de bouw had uitgetrokken. Eind 1963 stelde de raad 6 miljoen beschikbaar en reeds in het voorjaar van 1964 kon wethouder S. Harmsen de eerste paal heieu voor het gebouw, dat werd ontworpen door het architectenbureau Schutte en Bel- laard te Leiden. Behalve het ontwerp was ook de bouw een Leidse zaak, want N.V. Wernink's Beton- en Aannemingsmaatschappij trok het gebouw op rond een staalconstructie, welke door de HCW geleverd werd. Helemaal af is het complex thans nog niet. In de toekomst zullen op het terrein nog een kantoorgebouw en een garage voor de vuilnisauto's gezet worden en bovendien hoopt de heer Hoorn, die in zijn jonge jaren het diploma behaalde aan de Academie voor Beeldende kunsten nog toestemming te krijgen voor het aanbrengen van versiering in relief op een van de hoge wanden. BIJ DE VIERING VAN ST. MAARTEN, 350 JAAR GELEDEN Slechts drie man voor de bediening De teams van de Treffers zijn in de landelijke competitie onstuimig van start gegaan. Na een competitie-helft in de voorronde bezetten beide teams de eerste plaatsen. Voor wat betreft het eerste team is dit vooral te danken aan de jeugdige Kees Vesseur, die dit seizoen nog steeds ongeslagen bleef. Jacques van Ruiten en de debuterende Jos v. d. Veer lieten wel een paar steekjes vallen, maar weerden zich uitstekend tegen de ster kere teams. Wout Heemskerk en Ton Hoogenboom maken furore in de over gangsklas, terzijde gestaan door Dick v. d. Meer. Zij versloegen zaterdag j.L concurrent AMVJ 3 met 73. Zaterdag a.s. spelen zowel De Tref fers 1 (voorzaal) als De Treffers 2 (achterzaal) thuis, tegen resp. SVE 2 en SVP 1. Aanvang 6 uur, Pancra- tiuszaal-Noordeinde. Juniorenprogramma: Meisjes 1Sth/ TSB 1; Meisjes 2—Sth/TSB 3; Phoe nix 1Jongens 1; Effect 1Jongens 2; Jongens 3St. Vooruit 1; Jongens 4 RTC 1. De films in de week van 10 nov. tot 16 nov. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Girl with green eyes (volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Bathle of the Bulge (14 j.) Dagelijks: 2.30 en 8.00 uur. Zondag: 2.30 en 8.00 uur. Luxor: Het Huis van begeerte (volw.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Programma door de K.F.C. ontraden. Trianon: Katten (volw.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Agent 077, Operatie Lissabon (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. PUNT BARNEVELD, 10 nov. Eierveling Aanvoer 383.785 stuks. Handel vlot. Eieren van: 37/48 gram 10.60—14.13; 52/58 gram 15.16—17.12; 60/65 gram 17.30—18.10; 66/72 gram 18.44—18.99. O JA! EVEN NAAR PRONONCE voor een moderne ONDERJURK ADVERTENTIE Marktberich ten LEIDEN, 11 nov. - Vee Aanvoer: stieren 2, melkkoeien 80, vette koeien 200, vare koeien 35, pinken 12, gras kalveren 20, vette kalveren 64, nuch tere kalveren 3, vette schapen 60, wei- deschapen 40 .vette lammeren 2291, varkens 47, schrammen 83, biggen 558, geiten 11. Totaal 3.506. Prijzen: melk koeien 950, 1250, 1450, vette koeien 3,35, 4,00, 4.40, vare koeien 525, 900, 1275, pinken 500, 650, 750, graskalveren 250, 350, 450, vette kalveren 3,60, 4,25, 4,60. vette schapen 95, 120, 130, wei- deschapen 120, 140, 160, vette lamme ren 130, 155, 175, zeugen 375, 400, 450, schrammen 95, 110, 120, biggen 65, 70, 75; geiten 5, 28, 42. Handel: melkkoeien stil, vette koeien: vlug, vare koeien: kalm, vette kal veren: zeer vlug, vette schapen en vette lammeren: vlug; fokschapen: zeer rustig; zeugen, schrammen en big gen: goed; geiten: ltfL LEIDEN Kaas - Aanvoer 1 partij i Goudse, 1 partij Leidse. Geen note ring en geen handel. Met ingang van volgende week vrijdag (18 november) wordt de kaasmarkt weer gehouden in het Waaggebouw. „Hoe is uw naam?" „Jansen." „Zeker een zoon van Jansen en Tila- nus?" „Nee, mynheer, alleen van Jansenl" KORRELTJE Aan het werk herkent men nog altijd de werkman.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3