Vechtend Servette naar zege op gedecimeerd Sparta WEER EEN VOETBALSCHANDAAL Düindigt sloot met koersen in de modder Overtuigende zege van Royal Hanover Inter Bratislava is AüO s tegenstander Europa in wetenschap achter op anderen Winst van Unilever iets hoger geworden Ongewijzigd interim (f 2.53) DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 DE LE3DSE COURANT PAGINA 9 Na een kennelijk revanche op de Zwitserse linksbuiten Schindenholz, die de- Spartaan Gerrie ter Horst een bloedende hoofdwond had toegebracht, werd rechtsback Buitendijk het slachtoffer van zijn eigen onbesuisde actie: met een dubbele beenbreuk moest de Spartaanse achterspeler naar het ziekenhuis worden vervoerd. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR De Amerikaanse dra ver Royal Hanover heeft gisteren op de Rotmeeting van Duindlgt een duidelijke overwinning behaald in de Sluitingsprijs. Jfjder S. van Leeuwen stuurde de fraaie ryfjarige hengst koelbloedig naar de voorste gelederen om in de slotfaze zon der enige moeite de leiding te nemen. Een serieuze eindsprint op de modderige sintelbaan resulteerde vervolgens in een imponerende voorsprong voor Royal Hanover en ingehouden draafde hjj in een kilometertijd van 1.26.2 als winnaar over de eindstreep. Achter hem legde Axikit Hollandia even gedecideerd beslag op de tweede plaats. Modderspecialist L'Espoir B voelde duidelijk in, zijn element en veroverde met een vlijmscherpe sprint de derde 'plaaits. Crony van de Lenite eindigde ver rassend als vierde. Charles h was in de Kreutzerprijs even oppermachtig als Royal Hanover. Wage naar jr. schoof langzaam maar zeker steeds een plaatsje op met de vijfjarige ruin en toen Charles H éénmaal tot de voorste gelederen was doorgedrongen, was er geen houden meer aan. Onweer staanbaar rukte hij zich van het veld los en met groeiende voorsprong draafde hij naar de zege. op afstand gevolgd door de sterk eindigende Cash Six en Bubby Six. De vierde plaats was voor Binky. Toscaprijs over 2140 m.: Dalver L (W. B. van Overeen) km. tijd 1.34.1; 2. Donar Spen cer; 3. Ecce van Akerendam. Toto winn. 4,- plaats 1,70, 3,40, 5,60, koppel 27,50 cover koloprijs over 2140 m.:: i. Benjamin (A. T. Kranenburg) 1.26.8; 2. Esmeraud; 3. Eva- line Norton. Toto wlnn: 5,-, plaats 2,-,. 3,60 1,40 koppel 32,70 cover 16,40, trio 464,60. Mitchoukaprijs over 2140 m.: 1. Elite Mac (W. J. Lange) 1.30.7; 2. Daimler; 3. Estafette. Singly Sister (J. Hanover; 3. Dot 1,90, plaats 1,20, 5,60, plaats 2,11 WILLEM II-PLOEG Voor fietser Groen 35 mille (Van onze sportredactie DIEREN Coach Ton Vissers heeft zijn nieuwe ploeg voorgesteld. Zowel De Roo als Rik van Looy maken deel uit van de Willem-2-Gazelleploeg. Over Tiemen Groen, die op het laatste ogen blik voor Caballero tekende, zei Vissers: „Ik had een akkoord bereikt. Plotseling wilde vader Groen f 10.000,meer heb ben. Ik wilde niet verder gaan dan het geboden bedrag. Caballero betaalde wel 35.000,Het is overigens bijzonder jammer, want naast Post, Pfenninger (die ook voor Willem 2 zal gaan rijden) en Sercu had ik op de baan Groen graag als achtervolger gehad." De ploeg ziet er als volgt uit: Peter Post, Jo de Roo, Rik van Looy, Julien Steevens, W. Derboven, H. de Wolf, Hitchen, Drewel, West, J. Fransen. Nico Lute, Martin Breure. Jan Schroder, J. Timmers en Karei Leyten. De volgende renners hebben nog niet getekend: Geldermans, Sercu, Cornelisse, Jan van Seggelen, H. Nieuwkamp, Har- men Ottenbros, Pfenninger. Kreutzerprijs Bankras naar toernooi superklas libre (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG. Joep Bankras van de vereniging D.B.O. heeft zich bij de acht finalisten geplaatst, die van 17 tot 20 november in café-restaurant Dijkstra in Delfzijl om de nationale titel super klasse libre spelen. Met Bankras zullen de volgende spe lers aan het toernooi deelnemen: F. Egbars (Ravenstein), H. Foeken (Eg- mond a^h Zee), J. Koomen (Wervers- hoof), W. van Schijndel (Gemert), W. Vincent (Helmond), P. Kraayenvanger (Wervérshoofen G. Wagemakers (Eindhoven). Het Oosten versloeg onttroonde kampioen (Van onze dammedeioerlcer ROTTERDAM. De damclub Het Oosten heeft zijn hegemonie van dit seizoen in de provinciale competitie duidelijk onderstreept door met de titel reeds op zak gedecideerd van de ont troonde kampioen SWZDV te winnen met 128. Driehonderd kijkers bij amateurelftal HEERLEN. Het Nederlandse amateurelftal heeft gisteren in Heerlen voor slechts driehonderd toeschouwers In een sfeerloze oefenwedstrijd het team van Mittelrhein (W.-Dld,) met 20 verslagen. Beide doelpunten in de ont moeting, die werd gespeeld ter voor bereiding op de amateurinterland EngelandNederland van 19 november, vielen in de tweede helft en werden gescoord door De Ridder (Vlissingen) en Spikerman (DCS). D.O.S. uitgeschakeld BIRMINGHAM. De Utrechtse eredivisieclub D.O.S. heeft gisteravond in Birmingham de tweede wedstrijd uit de tweede ronde van het voetbaltoernooi de Jaarbeursstedenbeker tegen West Bromwich Albion met 5—2 verloren. De eerste wedstrijd in Utrecht ge speeld, eindigde in 1—1, zodat West Bromwich Albion zich voor de volgende ronde kwalificeerde. GENEVE Servette uit Genève heeft gisteren het Rotterdamse Sparta met 20 (rust 10) verslagen in de eerste moeting in het Europees toernooi bekerwinnaars. Het werd een va ruwste wedstrijden uit de Zwitserse voet balhistorie. Het rauwe spel, waarin i ta al spoedig twee man kwijt raakte, ein digde in een worstelpartij voor het Rot terdamse doel. De Rotterdammers trot seerden de bijzonder partijdige 7.000 toe schouwers, door wie zij voortdurend wer den uitgejouwd en die zelfs voor de fou ten van de thuisploeg applaudiseerden. Na vijf minuten kwam de Zwitserse valler Schindelholz in volle ren frontaal in botsing met Ter Horst, die met e bloedende wond boven de wenkbrauw- van het veld moest worden gebracht. Vier minuten voor de rust keerde hij terug, het hoofd omzwachteld. Veel kon hij zo ter niet meer uitrichten. Na het incident tussen Ter Horst en Schindelholz rende Buitendijk als een getergde leeuw op de Zwitser af. Hij kwam ook met hem botsing. De Spartaan liep hierbij ee dubbele breuk in het rechterbeen op. H< was een voetbalgevecht dat ook in de Nederlandse historie zijn weerga nauwe lqks kent. Van Zwitserse zijde werdei de grenzen van de sportiviteit steeds overschreden, waartegen de falende Ita liaanse scheidsrecther Francescon onvol doende optrad. Daar vervanging van geblesseerde spe lers reglementair niet is toegestaan in dit bekertoernooi, moes-ten de Nederlanders van tactiek veranderen. Twee drie extra werden teruggehaald. In de 23e minuut scoorde Schindelholz en hij deed dait in de 49e minuut nogmaals: (2—0) Ook in de tweede helft bleef het een ruwe vertoning en In de 85ste minuut ontstond een vechtpartij voor het Spai taanse doel tussen een aantal spelers. Scheidsrechter Francesco Francescon, die eerder al de Zwitsers Mocellina, Des- biolles en HeuaT had gewaarschuwd, be val toen Heuri het veld te verlaten. De leiding was de scheidsrechter echter vol komen uit handen geslagen en zonder dat hij er iets tegen ondernam, kwamen reservespelers en zelfs coach Bel a Gutt- man (Servette) het veld op terwijl de wedstrijd nog aan de gang was. Ook Bouman werd bijna het slachtof fer van de harde charges van de gast heren. Mocellin trapte hem in de buik, maar de Spartaan kon na verzorgd te zijn verder spelen. De Nederlanders trokken zich in de verdediging terug en meestal was Ver molen de enige man die tegenover de Zwitserse verdediging stond. Slechts bij uitzondering kreeg hij steun van veld. Tegen de ovennacht konden zij in het geheel niet op. Veel verder dam enke le schaarse uitvallen kwamen de Rotter dammers dan ook niet. De opstelling van Sparta was: Does burg Ter Horst en Eijkenbroek La ns, Bentzon en Buitendijk Kem per, Bosma, Bosveld, Vermolen en Bou- Andere bekerduels De Hongaarse bekerwinnaar Vasas Gyor vergrootte gisteren zijn kansen op een plaats in de kwartfinales van het •toernooi om de Europa Cup II. De Hon garen wonnen voor 20.000 toeschouwers de eerste wedstrijd uit de achtste fina les tegen het Portugese Sporting Braga met 30. Bij de rust leidde Vasas, dui delijk sterker dan de Portugezen met 10. door een doelpunt van Szalo. In de tweede helft werd het 20. toen Ribeiro in eigen doel schoot. Szalo profiteerde de verwarring in de verdediging van .pa en bracht de stand op 3—0. De tweede wedstrijd wordt 8 december in Braga gespeeld. Rapid Wenen, de Oostenrijkse verte genwoordiger in het toernooi, heeft gis teren in Moskou met 11 gelijkge speeld tegen de Russische bekerwinnaar Spartak Moskou. De Oostenrijkers namen deze eerste wedstrijd uit de achtste finales na 23 minuten een voorsprong dooi- de vroegere Deense internationaal Bjorregard. In de 40e minuut scoorde Khusainov de gelijkmaker. De return- wedstrijd wordt op 8 december in Wenen gespeeld. De eerste ontmoeting tussen Shamrock Rovers en Bayern München leverde in Dublin een 11-gelijkspel op. Bij de rust leidden de Duitsers met 10. Koulman opende in de 17e minuut de score. Dixon bracht de partijen in de 60e minuut weer •enwicht. Óp 23 november komen de ploegen voor de tweede maal tegen elkaar uit. De Portugese bekerhouder Real Zara- >za won op eigen terrein de eerste wed strijd voor de achtste finales tegen FC Everton met 2—0. Bij de rust had Real met 10 de leiding. De wedstrijd Ever- ton—Real Zaragoza wordt op 23 novem ber gespeeld. INTERTOTOCOMPETITIE Go Ahead kwam doelpunt te kort DEVENTER. Op eervolle wijze is Go Ahead uit de intertotocompetitie ver dwenen. De Deventenaars, die in Bra tislava een 30-nederlaag leden, hebben het Inter Bratislava op eigen terrein zeer moeilijk gemaakt. De 31-ovenvinning was voor Go Ahead echter niet voldoende om zich naast A.D.O., als tweede Neder landse vertegenwoordiger voor de halve finales te plaatsen. A.D.O. ontmoet nu deze Tsjechische ploeg in de halve fina- Direct na het doelpunt van Katte- staart in de 63e minuut, waardoor de stand 20 werd, gleed de Deventer- doelman Van Zoghei uit, toen aanvoer der Bubemick uit de middcncirkel eer wanhoopsschot afvuurde, dat net over de op de grond liggende Van Zoghei ii doel stuitte. Wel bracht invaller Schnei der in de 67e minuut de stand op 3IJ maar verder kwam de thuisclub niet. Go Ahead speelde sterk aanvallend en gaf, mede door het goede werk van de buitenspelers Reesel en Adelaar, die ver terugkwamen om db vertragende acties Inter te verbreken, de Tsjechen geen gelegenheid tot het uitvoeren van einde loze combinaties. Met moeite bleef Inter Bratislava overeind. De Tsjechen moes ten niet minder dan 26 hoekschoppen toestaan, terwijl zij er zelf maar drie mochten nemen. De ongelukkigste speler was de De venter rechtsback Butter, die al in de zesde minuut na een botsing met zijn medespeler Ressel met een hoofdwond het veld moest verlaten. Margaret Smith is tennis beu PERTH Eén van 's werelds beste tennisspeelsters, de Australische Marga ret Smith, heeft in Perth bekendgemaakt dat zij zich uit de actieve wedstrijdsport terugtrekt. „Ik heb geen speciale reden", zei Margaret Smith, „Ik scheid er gewoon mee uit. Ik ben het reizen en het altijd op de baan zijn beu". Margaret Smith heeft twee keer in 63 en 1965 het kampioenschap van Wimbledon gewonnen. Zes keer was zij Australisch kampioene. Onlangs opende Margaret Smith een boutique in Perth. Geen miss Spanje om aanwezigheid miss Gibraltar MADRID Miss Spanje, de zwart harige Paquita Torres heeft zich uit de stryd om de titel bliss Wereld terug getrokken, omdat er ook een miss Gi braltar meedoet. De verkiezing zal in Londen plaats vinden. Tot het Spaanse vakbondsblad Pueblo verklaarde zij, dat zij weliswaar geen verstand van politiek heeft, maar dat de Britse vlag boven de rots van Gibraltar haar als Andalusische kwetst. Ook vorig jaar liet Spanje wegens het geschil om Gibraltar bij de miss verkiezingen verstek gaan. Achterstand in badmintoninterland AYR. Schotland heeft gisteren, op de eerste dag van een tweedaagse bad- mintonontmoeting tegen Nederland in Ayr, alle vier wedstrijden gewonnen. In de enkelspelen versloeg K. S. McCoig Huub van Ginneken met 154, 154 en won J. R. Sydie van Herman Leidelmeijer met 156, 155. In de dubbels versloegen I. Hume en R. M. Fowlies Van Ginneken en L. Kuntul met 17—18, 15—8, 15—3 en R. S. McCoig en M. Henderson wonnen van Leidelmeijer en R. van Ginneken met 15—2, 15—6. Go Ahead was gisteravond in Deventer in de kwartfinale van de strijd om de intertotocompetitie tegen 't, Tsjechische Inter Bratislava veelvuldig in de aanval, maar het kwam één doelpunt te kort om de Tsjechen een beslissingswedstrijd af te dwingen. Schaakolympiade 3%-% op Schotland. Nederland punt. Daaracnter volgen linten en 1 afg. partij, Engeland, dat 10% punt Denemarken 3-1: Joego-Slavië'-Ro 2%-l%, Hongarije-Bulgarlje 2%-l%. Vijfde r garlje-Noc Duitsland tinië-Joego-Slavlë 1%-% Tsjecho-SlowakiJe-HongarJji marken-Spanje 1-0 en 3 afg. %-1% De stand Is: 1. rlje 13 pnt.: 3, 4, en Argentinië alli de; Rusland-Roemenlë 3%-%: Ver. St. - 2 afg. partijen; Argen- in 2 afg. partijen: J" Dene- irtljen; IJsland •M' Rusland 17 pnt.: 2. Bulga- 5 Joego-Slavlë: Ver. Staten •n 12 pnt. en 2 afg. irtijei Santana aan enkel geopereerd MADRID. De Spaanse Wimbledon- winnaar Manuel Santana, is aan een enkel geopereerd en zal tot april niet kunnen spelen. Santana raakte twee jaar geleden aan z'n rechterenkel geblesseerd, maar had sindsdien niet voldoende tijd om een afdoende ingreep te ondergaan. De operatie slaagde uitstekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „De wetenschappe lijke achterstand in de Europese ge meenschap tegenover derde landen wordt steeds groter. Landen als Amerika en Engeland besteden veel nieer geld aan steeds meer wetenschappelijk onder zoek. Daartegenover staat een veel lager bedrag voor een betrekkelijk klein aan tal onderzoekers in de gemeenschap. We raken hierdoor hoe langer hoe meer achterop. Blijft dit doorgaan, dan ver vallen we In een uiterst, kostbare weten schappelijke en teclinlsche onderontwik keling met alle angstwekkende gevolgen, ook voor de werkgelegenheid". Met deze opmerkingen heeft mr. E. M. J. A. Sassen, Nederlands lid van Euratom, zich in Den Haag aangesloten bij de vele Europese politici en geleerden die zich zeer bezorgd tonen over de toe nemende achterstand in de gemeenschap. Volgens mr. E. Sassen wordt het hoog tijd. dat men alle mogelijkheden in de zes landen gaat bestuderen en de gege vens laat verzamelen, die tot een ge meenschappelijk wetenschappelijk pro. gramma kunnen leiden. Er rijzen lang zamerhand te veel problemen, die natio naal nauwelijks meer te overzien en op te lossen zijn. Naast de gemeenschappelijke energie- politiek bestaat grote behoefte aan een gemeenschappelijk beleid op het terrein van de ruimtevaart, op het gebied van de computerontwikkeling. Verder roepen allerlei directe problemen zoals de lucht, verontreiniging, de drinkwatervoorzie ningen, betere wegenbekleding, de strijd tegen de corrosie van materialen en metalen om een gemeenschappelijke op lossing. „Ik ben ervan overtuigd, dat deze en vele andere problemen op basis van wetenschappelijke samenwerking opge lost kunnen worden, ook los van een gemeenschappelijke buitenlandse en mili taire politiek. Euraitom beschikt al over een aantal uitstekende wetenschappe lijke centra met daarboven een bekwaam apparaat in Brussel", aldus het Neder landse lid van Euratom, die zich een groot voorstander toont van samenwer king tussen de gemeenschap en andere landen. Het Prager Kamerorkest maakt in november voor het eerst een tournee door ons land. Het ensemble bestaat uit 37 musicidie zonder dirigent spelen. Door zijn bijzondere samen stelling kon het orkest een bijzonder uitgebreid repertoire opbouioen. Die samenstelling: 12 violisten, f# altisten, 4 cellisten, 3 contrabassis ten, 2 fluitisten, 2 hoboïsten, 2 kla rinettisten, 2 fagottisten, 2 hoor nisten, 2 trompettisten en 1 slag werker. Het orkest werd in 1951 te Praag opgericht. Het maakte uitgebreide tournees door Oost- en West-Europa en v.ias vorig jaar in de Verenigde Staten. Het pro gramma van hun concert vermeldt onder andere werken van Mozart (Ouverturen Tit us), Tuma, Gheru- binij Rossini en Dvorak (Böhmische Suite). Mede door drie-treffers van de Canadees Michel McLallan kwam HIJS HOKY gisteravond tot ee Grenoble. McLallan (nr. 8) toonde zich bijzonder actief, leidt hier een aanval op het Franse doel t de naaste toekomst niet ongerust te maken: hij mag blijven! Prijzengeld hoger in draf- en rensport DEN HAAG De klassieke rennen, draverijen en de kampioenschappen zul len in liet Nederlandse draf- en rensport- bestel In het seizoen 1967 een nog gro tere rol gaan spelen dan tot nu reeds het geval was. Dank zij de gunstige finan ciële resultaten in het bijna afgelopen seizoen zijn alle prijzen in de klassiekers en kampioenschappen belangrijk ver hoogd: in de sector dravers met f 48.300 en de rennen met f 17.950. Tot de hoogst gedoteerde nummers in ons land gaan behoren de derby's voor dravers en volbloeds, waarvan het prij- zenbedrag resp. gaat bedragen 25.000 en 21.500 gulden. De produktendroverij voor tweejarigen en de beide sweeptakes zijn ieder gebracht op 13.00Q gulden, het Van Wickevoort Crommelin Memoriaal op 10.000 gulden, het kampioenschap van Nederland 15.000 gulden, het kampioen schap Nederlandse paarden op 13.000 gulden en de Grote prijs van Nederland op 13.300 gulden. Voor de volbloeds ls het bedrag aan prijzen in de St. Leger gebracht op 17.000 gulden en voor het criterium op 10.000 gulden. Ook voor alle andere in dit kader vallende rennen zijn de prijzen verhoogd. Het totaal in de nummers te verrijden bedrag is door deze verhogin gen gekomen op het recordbedrag van 217.050 gulden. Afrika blijft onzekere factor ROTTERDAM De geconsolideerde nettowinst van Unilever bedroeg in to taal over de gehele wereld in de eerste negen maiuulen van 1966 f 492 (1965 f 490) miljoen, waarvan in het derde kwartaal f 167 (1965 f 149) miljoen. De omzet bedroeg over de eerste negen maanden van 1966 f\ 18.189 (1965 f 17.443) miljoen, waarvan over het derde kwartaal f 5.973 (1965 l 5.822) miljoen. Hiervan bedroegen de verkopen aan derden over de eerste negen maanden van 1966 f 14.432 (1965 f 13.688) mil joen, waarvan over het derde kwartaal f 4.753 (1965 f 4.559) miljoen. Het in terimdividend over 1966 op de gewone aandelen Unilever N.V. bedraagt f 2,53 per nominaal bedrag van f 20 1965 f 2,53). De winst op margarine en spijs- vetten gaf een gering doch aanhoudend herstel te zien. De overige levensmiddelen, in het bij zondei 'diepvriesprodukten en consump tieijs, blijven in belangrijke mate tot de toeneming van de omzet en tot de winst bijdragen. De winst op wasmiddelen kon volledig gehandhaafd worden. In grote delen van tropisch Afrika blijft de toe stand verward, hetgeen de resultaten on gunstig beïnvloedt. Daar de resultaten van sommige der betrokken maatschap pijen pas in het volgende kwartaal ge consolideerd worden, zal de terugslag eerst in de resultaten over het vierde kwartaal ten volle tot uiting komen. De totale omzet van N.V. en Limited bedroeg over de eerste negen maanden f 18.189 (1965 f 17,443) miljoen, waar van over het derde kwartaal f 5.973 (f 5.822) miljoen. De verkopen aan der den bedroegen in totaal over de eerste negen maanden f 14.432 (f 13.688) mil joen, waarvan over het derde kwartaal f 4.753 (f 4.559), bij N.V. beliepen zij f 7.177. resp. f 2.530 f 7.100, resp. f 2.385) miljoen, en bij Limited f 6.955, resp. f 2.223 (f 6.588, resp. f 2.174) mil- De winst voor belastingen bedroeg in totaal over de eerste negen maanden f 938 (f 908) miljoen, waarvan over het derde kwartaal f 310 (f 278) mil joen. De winst voor belastingen was voor N.V, f 527, resp f 181 (f 497, resp. f 153) en voor Limited f 411, resp. f 129 (f 411, resp. f 125) miljoen. De raden van bestuur hebben heden besloten als interimdividend op de ge wonen aandelen over het boekjaar 1966 uit te keren bij N.V. f 2,53 (1965 f 2,53) per nominaal bedrag van f 20 en bij Limited 9 pence (1965 9 pence) per nominaal bedrag van 5 shilling. DEN MAAG Het mterium dividend van Unilever over het jaar 1966 is be paald op 2.53 gulden (v. j. 2.53 gulden). De geeonsodideerde nettowinst ln de eer ste negen maanden bedraagt 492 min. (1965 490 min.). AMSTERDAM (ANP) De vijfde haven- en scheepvaartvaktentoonstelling Europort is gisteren geopend. Tot nog toe werden deze maritieme tentoonstel lingen in de Ahoyhal in Rotterdam ge houden. inaar nu deze heeft moeten wijken voor een medische faculteit, is de tentoonstelling naar Amsterdam ver huisd en daar, groter dan ooit, in het RAI-gebouw opengesteld. Ir. S. A. Post humus, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, verrichtte de openingscere monie.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9