Noord-Italië nu door modderlawines bedreigd PREMIE SPAARPLAN Nieuw Schiphol rolt luchtreizigers op bewegende vloeren naar vliegtuigen Von Choltitz lag in 40 voor Rotterdam Peil Arno, Po en Adige gezakt Eén bijbel voor alle christenen Uitkering rijk voor ontslagenen van Vasco Een levensverzekering beschermt uw gezin en helpt u sparenelk jaar neemt het Rijk 20% van de premie voor zijn rekening. MILJOENENCOMPLEX IN 1967 IN GEBRUIK Verhoging tarieven in vooruitzicht Zond burgers naar kolonel Scharroo GEEN RUIMTE VOOR HOOFDKANTOOR DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 ROME, (U.P.I.) Dorpen in de noordelijke Italiaanse toegangsweg tot de Masinovallel in de Alpen. Ten noor- Alpen en in de Dolomieten worden vandaag bedreigd den van Udine en in Longarone in de Dolomieten, waar met nieuwe lawines. Door de regen zijn hier gisteren in 1963 de doorbraak van de dam de levens van 2117 grote verschuivingen van sneeuw-, modder- en rots- mensen eiste, zijn bergen modder in beweging gekomen, massa s voorgekomen. Lawines versperren de enige Vier dorpen heeft men moeten evacueren. ADVERTENTIE Overleg geopend ROME (KNP) Paus Paulus heeft het secretariaat voor de eenheid der christenen opdracht gegeven, de kwestie der samenwerking met de niet-christely- ke bijbelgenootschappen te onderzoeken et name te bezien, in hoeverre het mogeiyk is, tot de gezamenlijke uitgave, vertaling en verspreiding van de bijbel te komen. Een en ander is een uitvloeisel van de artikelen 22 en 25 van de constitutie de goddelijke openbaring, die door het laatste concilie werd aangeno- Als specialist op dit terrein is de Amerikaanse jezuïet Walter M. Abbott als persoonlijk assistent aan kardinaal Bea toegevoegd. Hij zal deze maand het secretariaat vertegenwoordigen op de vergadering van de adviesraad van het Amerikaans Bijbelgenootschap, waar o.a. over de samenwerking met de Katholie ke Kerk zal worden gesproken. De bisschoppenconferenties werden van het initiatief op de hoogte gesteld. Hun werd gevraagd gegevens te ver strekken over de noodzaak, de moge lijkheden en de moeilijkheden, die zij op het onderhavige terrein in hun lan den zijn tegengekomen. Deskundigen zijn hard in de weer om kunstvoorwerpendie door de modder- en watervloed in Florence beschadigd of vuil geioorden zijn, weer zoveel mogelijk in hun oude luister te herstellen. Foto onder: op de gresco, voorstellende Johannes en Franciscus, toegeschreven aan Del Castagno, is duidelijk te zien hoe hoog het water iti Florence reikte. De fresco bevond zich in de kerk van het Heilig Kruis. Lynch opvolger van Le Mass DUBLIN (UPI) De minister van Financiën Jack Lynch, de 49-jarige ge matigde Ierse politicus, is met overwel digende meerderheid gekozen tot de nieuwe leider van de regerende Fianna Fall-part(f en daarmee informeel tot pre mier van Ierland. Lynch, een voormalige Ierse voetbal ster, werd als partijvoorzitter gekozen op een 90 minuten durende besloten ver gadering van de 71 leden tellende parle- mentsfractie van zijn partij. Lynch zal premier Sean Le Mass op volgen, die zijn plaats heeft vrijgemaakt voor een jongere kandidaat. Le Mass is 67 jaar. VIJF MAANDEN Directeur van fraude verdacht WOLVEGA, (ANP) De gemeente politie van Weststellingwerf heeft pro- ces-verbaal opgemaakt tegen de direc teur van de sociale werkplaats van de stichting „Onze Werkplaats" in Wolve- ga. De man wordt ervan verdacht on rechtmatig giften en goederen in ont vangst genomen te hebben. Voorts werd wegens verduistering proces-verbaal op gemaakt tegen de 36-jarige K. B. even eens uit Wolvega die vertegenwoordiger is van de werkplaats. De directeur de 49-jarige H. A. M., zou steekpenningen tot een bedrag van 1.000 gulden in ont vangst hebben genomen. Door het regenachtige, nevelige worden de uitgebreide reddingsoperaties van Italiaanse en Amerikaanse leger- helikopters ernstig bemoeilijkt en daar mee de weg naar herstel van de ramp die Italië een week lang geselde en een der de van het land, van Florence tot de Zwitserse en Oostenrijkse grenzen, trof. Intussen zakt het peil van de rivieren die dood en verderf zaaiden. De Amo in Florence, de Adige, Adda en Po en an dere, in het noorden. Maar nog steeds zijn duizenden mensen dakloos en zitten veel gemeenten zonder eten, water, elek triciteit en gas. Intussen heeft de regering de eerste maatregel getroffen om de materiële schade te delgen. Daartoe werd de ben zinebelasting verhoogd met 10 lire per liter. De benzine kost in Italië nu 120 lire per liter voor wat de gewone en lire per liter voor superbenzine. HEERLEN (ANP) De waarnemei directie van de Vascomij heeft gistel 67 beambten ontslagen. Ook heeft zij het dinsdag door de curator van Vasco-Bau te Aken verleende ontslag aan 220 arbei ders bekrachtigd. Inmiddels is bekendge maakt. dat van rijkswege aan de ont slagen werknemers van Vasco-Bau Aken over de periode van 31 oktober tot 5 no vember, alsmede 7 november, een uit kering zal plaatshebben van 75 procent van het laatst genoten loon. De beamb ten, die vandaag zjjn ontslagen, ontvan. g>en eenzelfde uitkering over de periode van 1 tot 9 november. Hierna komen z\j, evenals de eerste groep, in aanmerking >or een werkloosheidsuitkering. Het ministerie van Sociale Zaken zal •trachten in zeer korte tijd in de ooste lijke mijnstreek aanvullende werkge legenheid te scheppen om de ontslagen werknemers op te vangen. Bij onderaannemers van de Vascomij is vandaag eveneens op staande voet ont slag aangezegd aan 25 arbeiders. Zij zul len direct een WW-uitkering ontvangen. In vakbondskringen wordt verwacht, dat het niet bij deze 25 man zal blijven, doch dat het aantal geleidelijk zal oplopen tot 300. De voorzitter van de katholieke fede ratie van beambten in de industrie, de heer G. de Heus. heeft de ontslagen Vascobeambten geadviseerd schriftelijk tegen het ontslag te protesteren om ver worven rechten veilig te stellen. De ont slagen beambten hebben een vordering van 24.778 gulden aan achterstallig sala ris over de periode juni tot en met sep tember en van 18.990 gulden aan vakan tiegeld op de Vascomij. De Heerlense gemeenteraad heeft be sloten een krediet van 400.000 gulden be. schikbaar te stellen voor de afbouw van 76 Vascowoningen. Met deze afbouw zul len een nog onbekend aantal onderaan nemers weer ongeveer een maand aan het werk kunnen worden gehouden. Deviezenregeling wordt verruimd in Frankrijk PARIJS (UPI) Frankrijk heeft plan nen aangekondigd voor een ingrijpende verruiming van zijn deviezenregeling. die ten doel heeft Parijs een bclangrij- nationale kapitaalmarkt te be- Onder voorzitterschap van president Charles de Gaulle keurde het kabinet een wetsontwerp van de minister van Financiën, Michel Debré, goed, waardoor een aantal beurs- en handelsbepalingen, die sinds '39 de Franse kapitaalmarkt banden hebben gelegd, komen te vervallen. De minister van Financiën, die zich op het ogenblik op verscheide- wijzen inzet om de Franse financiële handelsstructuur te moderniseren, zei dat „voortaan de leidraad voor de Franse financiële en economische be trekkingen met het buitenland de vrij heid zal zijn." Een levensverzekering geeft u en uw gezin zekerheid. Met periodieke betalingen (waarvan u zelf de hoogte bepaalt) vormt u waardevol bezit. Het Rijk geeft hierbij daadwerkelijke steun.met het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over maximaal f 500,jaarlijks aan ver zekeringspremie ontvangen u en uw vrouwna vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal 100,2). Hoe? Bij uw bètalingen laat u eenvoudig aan tekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na verloop van 4 jaar krijgt u de spaarpremie uitgekeerd. Voorbeeld Als u dit jaar 500,aan ver zekeringspremie betaalt, krijgt u begin 1971 de spaar premie van f 100,—. Het betaalde bedrag mag natuur lijk ook minder zijn dan f 500,—, de spaarpremie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaarpremie verdienen, zolang als u aan uw verzekering betaalt. De bijdrage van het Rijk kan zo in de loop van de jaren tot een flink bedrag oplopen. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deel nemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Levensverzekeringmaatschappijen en de Assurantie-tussenpersonen. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT (Van onze correspondent SCHIPHOL De nieuwe, majestueuze aan rijksweg 4 oprijzende luchthaven Schiphol, zal definitief in april volgend jaar in gebruik worden genomen, alleen de juiste datum is nog niet bekend. In zijn grondvorm staat het complex er al compleet met bewegende vloeren in de hoofdpler voor die passagiers, die de afstand van 370 meter tussen afhandelingsbalie en startklaar vliegtuig te groot vinden om te lopen. Wat nog ontbreekt, zijn slechts het gebouw voor charter- De spoorwegverbinding Amsterdam Schiphol—Den Haag blijft volgens mr. Van Stapele, commercieel directeur van de N.V. Luchthaven, een zorgenkind. „Drie commissies moeten daarover uit spraak doen. Twee ervan, respectieve lijk ter beoordeling van het traject er van de te verwachten passagiersstroom, zijn inmiddels tot een positief advies gekomen. Rest de commissie, die de rentabiliteit moet bekijken. Ook dit advies wordt binnenkort verwacht. Op grond daarvan hoopt men begin vol gend jaar een principieel goedkeurings besluit van de minister te krijgen. De aanleg van de hele lijn vergt daarna nog wel een dikke tien jaar, maar men kan altijd beginnen met het gedeelte AmsterdamSchiphol". Spoorlijn Gevraagd naar de betekenis van de nieuwe spoorlijn en zijn relatie tot de nieuwe rijksweg 4 met zijn indrukwek kende klaverblad in Badhoevedorp, zegt mr. Van Stapele: „Als die spoorlijn er op dit moment al geweest was, zou hij een enorm pluspunt betekend hebben in het pakket, dat wij de passagiers tegenover concurrerende luchthavens in West-Europa kunnen aanbieden. Maar straks is de spoorlijn niet alleen eer pluspunt dan is hij een absolute nood zaak. Als het verkeer zich straks uit sluitend langs rijksweg 4 moet afwik- maatschappijen, het 250 bedden tellende hotel voor passagiers en het verkoopgebouw voor belastingvrije auto's, maar over deze drie onderdelen wordt druk onderhandeld en zij zullen naar het zich thans laat aanzien spoedig in uitvoering komen. Ook de vol tooiing van de derde start- en landingsbaan levert weinig problemen op hij komt In de tweede helft van hel volgend jaar klaar noch ligt de Schiphol- directie wakker van de laatste baan, die nodig Is om het nieuwe plan zijn definitieve realisatie te geven. Met de bouw van deze 3300 nieter lange betonnen springplank voor luchtreuzen wordt namelijk in het voorjaar begonnen en eind 1968 kan hij in gebruik worden genomen. Dan zal de nieuwe luchthaven kosten 400 miljoen met zijn oppervlakte van 1600 hectaren geheel voltooid zijn. Dan zal het nieuwe Schiphol 50 hectaren gToter zijn dan de Amerikaanse luchthaven Kennedy-Airport en slechts 50 hectaren kleiner dan de luchthaven van Montreal, de grootste ter i :reld. BADEN-BADEN (DPA) In Baden- laden is het stoffelijk overschot van de oormalige generaal van de infanterie Hetrlch von Choltitz (71) die In 1944 'et bevel over de Duitse troepen in Pa- ijs voerde, met militaire eer bijgezet, overleed zoals gemeld zaterdag. Von Cholitz heeft destijds het bevel m Parijs verwoest in handen te laten 'allen van de geallieerden genegeerd. Von Choltitz werd nog tijdens de twee- wereldoorlog wegens zijn houding nor een Duits tribunaal gedaagd dat, mdat Von Choltitz zich in geallieerde anden bevond, de zaak bij verstek be gon te behandelen maar de zaak kon door vertragende handelingen van vrien den van de beschuldigde niet meer voor het einde der vijandelijkheden beëindigd worden. Uit het verslag van de Nederlandse parlementaire enquêtecommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het beleid van de Nederlandse regering ge durende de jaren van de tweede we reldoorlog, blijkt dat Von Choltitz zich in de meidagen van 1940 voor Rotter dam bevond. Hij is de man geweest die op maandag 13 mei een Nederlandse geestelijke en een burger desgevraagd toestemming heeft verleend naar de Ne derlandse commandant van de stad Rot terdam, kolonel P. W. Scharroo, te gaan om hem te vragen met het beschieten van het Noordereiland en het Stieltjes plein op te houden. Kolonel Scharroo ontving de Neder landers niet, maar liet ze te woord staan door kapitein J. D. Backer, om dat ze geen vertegenwoordigers waren van de Duitse weermacht, en ook geen officieel papier konden tonen. De Nederlandse geestelijke en de bur ger zijn na dat onderhoud op eigen ver zoek terug gegaan naar het door de Duitsers bezette deel van de stad, waar ze Von Choltitz moesten meedelen dat de Nederlandse commandant hen niet wilde ontvangen en dat hun missie geen succes had gehad. Von Choltitz was op dinsdag 14 mei 1940 's middags om kwart over twaalf de-Duitse luitenant-kolonel die kapitein Backer in een melksalon op het Noor dereiland ontving met het afwijzend ant woord van generaal Winkelman en ko lonel Scharroo op een ongetekend ulti matum van onbekende herkomst dat een Duitse parlementair des morgens had overhandigd. Nadat drie door Von Choltitz telefo nisch gewaarschuwde Duitse generaals om vijf over half een in de melksalon waren verschenen, begonnen de bespre kingen met kapitein Backer over een ul timatum dat behoorlijk ondertekend aan kolonel Scharroo zou moeten worden overhandigd, wilde generaal Winkelman het ln overweging kunnen nemen. Om tien voor half twee die middag ging ka pitein Backer, begeleid door twee Duit se officieren, terug naar de eigen linies met een nieuw ultimatum, door gene raal Schmidt zelf geschreven, en met een aflooptijd tot tien voor half vijf 's middags. Kapitein Backer was met zijn begelei ders nog maar nauwelijks op weg naar de Nederlandse linies of er werden Duitse vliegtuigen waargenomen. Op last van 'generaal Schmidt werden rode licht- kogels afgestoken, maar in weerwil daarvan bleven de vliegtuigen naderen. Daarna gaf een der begeleiders nog eens de opdracht rode lichtkogels af te vuren, maar ook dat deed de vliegtuig- bemanningen niet van koers veranderen. Om half twee vielen de eerste bommen op Rotterdam-Oost waar zich geen en kel militair doel bevond. Het boek „Brandt Parijs?" dat twee auteurs na jarenlange arbeid vorig jaar hebben laten verschijnen, geeft hiervan een andere lezing. De literatuurlijst van dit boek vermeldt achter geen en kele Nederlandse bron, Een blik op de nieuwe luchthaven met onder andere de verkeerstoren en één van de luchtbruggen met bewegende vloer (zie pijlwaardoor passagiers zich in en uit de vlieg tuigen kunnen laten rollen. ernstige leilijk- Wat mr. Van Stapele hiermee be doeld, In duidelijk. Het nieuwe Schiphol werd oorspronkelijk ontworpen op basis van de gedachte, dat de luchthaven in 1975 ongeveer vier miljoen passagiers te verwerken zou krijgen. Deze prog nose Is inmiddels verschrikkelijk achter haald. Het aantal van vier miljoi luchtreizigers per jaar zal volgens de huidige opvatting reeds rond 1970 be reikt zijn en ln 1975 rekent men thans op zes miljoen passagiers. Het nieuwe verkeersareaal kan deze stormachtige groei aan, als de in reser ve gehouden uitbreidingsmogelijkheden worden benut (mocht het harder gaan, dan beschikt men zelfs over genoeg ruimte om het nieuwe stationsgebouw plus pieren en platvormen te duplice ren) maar met de aan- en afvoerwegen komt men dan wel in de knoei. De spoor wegverbinding zal ln deze situatie een enorme verlichting kunnen betekenen. Pieren Het nieuwe Schiphol zelf is op alles berekend mr. Van Stapele legt daar grote nadruk op. Als het in aprij volgend jaar in gebruik komt. heeft het aan de drie pieren opstelplaatsen be schikbaar voor vijfentwintig vliegtui- en kan het in de spits per kwartier twaalfhonderd passagiers verwerken. Het plan voorziet bovendien ln een sim pele uitbreiding, waardoor vijfenveertig vliegtuigen gelijktijdig kunnen meren de pieren en als de nood aan de man komt kan men dusdanig voorzieningen treffen dat per jaar niet zes miljoen, maar twaalf miljoen passagiers kunnen worden verwerkt. Een en ander kost uiteraard geld. Mr. Van Stapele: „De huidige vernieuwing komt ons ongeveer op vierhonderd miljoen te staan, waar de aandeelhouders vijfenzeventig miljoen leveren an waar wij zelf (Van onze correspondent) SCHIPHOL De KLM zal haar hootdknntoor aan de Plesmanweg te Den Haag niet mogen verplaatsen naar de nieuwe luchthaven Schiphol. De luehlhavendlrectie staat dat niet toe. De KLM, die, zoals bekend, om kostenbesparende redenen uit Den Haag verdwijnen, zoekt nu ln de omgeving van Schiphol naar een bouwterrein voor haar nieuwe hoofdkantoor. De luchthavendirectie gaat ervan uit, dat de nieuwe luchthaven, zoals die nu ten koste van 400 mijoen gulden wordt verwezenlijkt, tot in lengte van dagen ruimte genoeg zal bieden voor verdere uitbreiding, mits er maar wordt op toegezien, dat uitsluitend bebouwing wordt toegestaan, die functioneel noodzakelijk is. Het hoofd kantoor van de KLM is een louter administratief gebouw, dat volgens de lucht havendirectie ook overal elders kan staan. De KLM wil nu zo dicht mogelijk bij de nieuwe luchthaven gaan bouwen. Of het Amstelveen, Badhoevedorp of de Haarlemmermeer zal worden kon nog niet worden eens vijfenzeventig miljoen boven op kunnen doen uit verdiende afschrij vingen. De resterende tweehonderd vijftig miljoen hebben wij geleend. Dit betekent, dat op de exploitatie in de komende jaren een grote rentelast zal drukken alleen ln 1968 bedraagt zij vijftien miljoen". Verhoging van tarieven is het gevolg, aar volgens nir. Van Stapele wordt Schiphol daardoor zeker niet het duur ste van de ongeveer veertig West- europese luchthavens, die vergelijkbaar ijn. Weliswaar verhoogt de luchthaven ;ijn landingstarieven met dertig pro cent, maar zelf» daarna kost 'n landing een DC-8 op Schiphol slechts 973 gulden, terwyl Londen 2562 gulden raagt, Frankfurt 1223 gulden, Parijs 1165 gulden, Stockholm 1151 gulden. Toegangsprijzen Goedkoper zijn weliswaar Brussel (875 gulden), Romt (872 gulden), Ko penhagen (803 gulden), Wenen (760 gulden), Lissabon (567 gulden), Madrid (305 gulden) en Reikjavik (760 gulden), maar aantoonbaar komt Schiphol op het stuk van de hoogte der landingsgel den in West-Europa op de 24e plaats. Daarmee maakt men straks zeker geen slechte beurt. Een vervelende conse quentie blijft ondertussen, dat de lucht havendirectie de stijgende exploitatie kosten niet alleen denkt te bestrijden met verhoogde landingsgelden. Uit aarzelende uitspraken van mr. Van Stapele blijkt, dat men tevens rekening moet houden met een hogere passa giersbelasting en met hogere toegangs prijzen voor bezoekers, die Schiphol (een van de grootste toeristische trek pleisters in Nederland) willen bekij ken. Niet alleen vliegen, maar ook kij ken is duurder dan u denktDaar tegenover staat de volgende verzekering van de heer Van Stapele: „Wij zullen ervoor blijven zorgen, dat Schiphol ln geen enkel opzicht gaat behoren tot de duurste luchthavens van West- Europa.". Hij doelt daarmee duidelijk niet alleen op de landingsgelden, maar ook op passagiersbelasting, de toegangsprijs voor toeristen en parkeertarieven, die zullen gaan gelden wanneer in april volgend jaar de luchthaven met zijn hele hebben en houen naar het nieuwe verkeersareaal zal zijn verhuisd^

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7