Republikeinse come-back CONSERVATIEVE ZWENKING V.S. Cijf ers Planbureau verscherpen crisis Huur belasting hogere inkomens Helft bejaarden krijgt te klein (f3000) pensioen ivan Blanke reactie op black power DE KABINETSFORMATIE Beel vraagt om gegevens Direct van salaris 22 pet afstaan Rob wordt weer DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 NEW-YORK (A.F.P.). De Amerikaanse republikeinen blijken, nu de laatste uitslagen bekend zijn geworden, ook de gouverneurs posten van Alaska, Minnesota en Wyoming in de wacht te hebben gesleept, waarmee ze hun succes bij de verkiezingen van dinsdag op fraaie wijze hebben bekroond. Vijfentwintig van de vijftig Ame rikaanse staten hebben nu een republikeinse gouverneur en het kunnen er zelfs 26 worden wanneer in Georgia, de enige staat waar de strijd nog onbeslist is, de conser vatieve republikein Callaway zijn kleine voorsprong handhaaft op de conservatieve democraat Lester Maddox, die aanvankelijk een zekere overwinning leek te gaan behalen en zelfs al officieus ge kozen werd verklaard. De huidige gouverneur, Sanders, blijft zolang aan. Deze .come-back" van de „Grahd Old Party" is sterker dan in Amerikaan se politieke kringen was verwacht en heeft de republikeinen nieuwe moed ge geven voor de presidentsverkiezingen van 1968. Hoewel ze hun meerderheid in het congres hebben behouden, zullen de de mocraten deze verkiezingen nu met enige angst tegemoet zien en binnen hun partij zal het welldohit fel toegaan bij het uitstippelen van de tactiek die hun de beste kansen moet bieden zich in de macht te handhaven. Zeer kwetsbaar is vooral de positie geworden van vice-pre sident Hubert Humphrey, wiens ster voor de verkiezingen al aanmerkelijk ver bleekt was en die nu een zware klap heeft gekregen door de nederlaag, in zijn staat Minnesota, van de democratische gouverneur Karl Rolvaag. De uitslag van de congresverkiezingen geeft het volgende beeld Senaat Daarin wonnen de republikeinen drie zetels: die van Illinois, Oregon en Ten nessee. Vooral de overwinning in laatst genoemde staat zal hun genoegen hebben gedaan, daar nu voor de eerste maal uit het zuiden, het traditionele bolwerk der democraten, een republikein in de se naat komt. Bovendien komt er jong bloed in dit college. Van de zeven nieuw- gekozenen vijf republikeinen en twee democraten zijn er zes nog geen 40 jaar oud. De republikeinen onder hen zijn liberaal getint. Voor het eerst sinds meer dan tachtig jaar neemt een neger 'ïl,i zitting in de senaat, Edward Massachusetts Huis van Afgevaardigden De „werkmeerderheid" waarover dent Jonlison beschikte is aanzienlijk geslonken. De republikeinen zijn op 187 zetels gekomen en de democraten zagen hun aantal evenredig verminderen 295 tot 248. De meerderheid laatstgenoemden bedraagt nu dus nog slechts 61 zetels, en is volgens velen on voldoende, daar de conservatieve demo craten nogal eens overlopen. President Johnson zal moeite hebben bepaalde pro gramma's er nu door te krijgen. Pe einduitslag van de verkiezingen (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het antwoord, dat liet kabinet-Cals gistermorgen aan kabinetsinformateur prof. dr. L. J. M. Beel gegeven lieeft op diens serie vra gen is nog niet compleet. Vanmiddag ontving de informateur nog een aantal nadere gegevens van een aantal minis ters en hun departementen. Thans gaat hij na wat hem verder te doen staat. Het ziet er allemaal niet zo rooskleurig uit, noch voor het informatiewerk, nocli voor het kahinet-Cals of voor een even tuele tussenregeriug. De nieuwste cijfers van het Centraal Planbureau over het tekort op de beta- lingsbalans-1966, de golf van ontslagen, die de laatste weken Over Nederland trekt (zoals bij het Heerlense Vasco- echandaal, de ruim duizend man Dem- kapersoneel, de honderden werknemers bij Van der Heem, enz.), de komende loononderhandelingen en de niet be paald optimistische vooruitzichten voor 1967, hebben de situatie in politiek Nederland nog meer verscherpt. Informateur Beel staat voor de alles behalve benijdenswaardige taak een synthese te vinden tussen de mogelijk heden en de problemen voor het ko mende kabinet, al of niet een romp- kablnet-Cals, een tussenregering K.V.P. A.R. of een interimkabinet van (maar dan ook zeer) deskundigen. Dr. Beel beschikte reeds over een onnoemelijk aantal gegevens, die het kabinet-Cals als geheel en iedere minis ter afzonderlijk ter beschikking stelde van de toen als formateur optredende ciis. W. K. N. Schmelzer. Hij beschikte eveneens over de inzichten van de (li- verse fracties: over een eventuele ver hoging van de omzetbelasting met twintig procent op 1 oktober 1967, een eventueel uitstel van de verlaging, van de loon- en inkomstenbelasting met een half jaar en over nog een aantal andere fiscaal-economische gegevens. Zij zijn niet voldoende gebleken. In de weken na de kabinetscrisis is er nogal wat veranderd op het fiscaal-eenne- misch-sociaal front, dat tezamen met de gegevens rond de motie-Schmelzer ingrijpende gevolgen kan hebben voor de begroting 1967 en de onmiddellijk daarop volgende jaren. In politiek Den Haag overheerst thans de vraag of het kabinet-Cals de consequenties durft trekken uit dit al les, vooral uit de nieuwste cijfers van het Centraal Planbui'eau en uit de waarschijnlijk sombere adviezen van de Sociaal-Economische Raad ten aanzien van de lonen. Dat wil zeggen: zijn ont slag intrekken en de maatregelen ne men, die thans (nog afgezien van de uit de motie-Schmelzer voortvloeiende maat regelen) noodzakelijk dreigen te worden. Het ziet ernaar uit, dat informateur- Beel thans in een vicieuze cirkel terecht gekomen ls, opgebouwd uit politieke en persoonlijke ranounta van het ja of nee. slechts één gouverneurs- i 17 (was 20), repu- 18 (was 15). Samen met de 65 zetels' die niet ver kiesbaar waren is de zetelverdeling: de mocraten 64 - republikeinen 36. Huis van afgevaardigden: democraten 248 (was 295), republikeinen 187 (was 140). Gouverneurs: democraten 11 (was 20). republikeinen 23 (was 15), en dus nog een onbeslist. Er werden in' 35 van de 50 staten gouverneursverkiezingen gehou den. Reactie By de verkiezingen viel een blanke reactie waar te nemen op het streven van de negers naar geiyke burgerrech ten. zy hielp de republikeinen aan him drie meest in het oog lopende overwin ningen, In Californië, Illinois en Florida. In Californië. waar de negerwij k van Los Angeles vorig jaar het toneel van ernstige rassenonlusten was. heeft een groot aantal blanke kiezers de democra tische gouverneur Edmund Brown laten vallen om de uiterst conservatieve repu blikein Ronald Reagan, een filmster, op de zetel te helpen. Brown kreeg 96 pro cent van het totale aantal in deze staat door negers uitgebrachte stemmen. Een dergelijke stap terug is ook waar te nemen bij de overwinning van repu blikein Charles Percy op de democra tische senator Paul Douglas In Illinois. Douglas' naam is verbonden met de de mocratische stadsraad van Chicago, die de negers bij hun eisen voor een demo cratischer huisvestingsbeleid een flink eind tegemoet kwam. De republikein Claude Kirk, een voor stander van rassenscheiding, werd gou verneur van Florida. Kirk, die de ver kiezingsleuze „Mijn huis is mijn kasteel" voerde, verwierf 62 procent van de stemmen van blanke kiezers en kwam het sterkst voor de dag in streken waar zich de afgelopen tijd rassentwisten voor deden. De negers gaven 93 procent van hun stemmen aan de democratische De man die de meeste zijde spon bij het rassenelement in de verkiezin gen was aarts segregationist gouverneur George Wallace van Alabama. Hij zal de staat blijven besturen via zijn vrouw, die als gouverneur werd gekozen, en het ras senvraagstuk ongetwijfeld gebruiken bii de presidentsverkiezingen in 1968. Tot schrik van de republikeinen heeft Wal lace tane weten dat hij erover denkt als onafhankelijk kandidaat mee te doen. hetgeen zijn huidige partij ernstig zou kunnen benadelen De Amerikaanse kiezers hebben dins dag niet alleen gouverneurs en afgevaar digden gekozen, maar zich ook uitgespro ken over zaken als loterq, drankwet en pornografie De kiezers van Californië verwierpen een tegen pornografie gericht voorstel dat aan jury's bevoegdheden zou hebben verleend die gewoonlqk aan rech ters zqn voorbehouden en dat de politie in staat zou hebben gesteld zonder mach tiging materiaal in beslag te nemen op vermoeden van pomogTafie In de staat New-York werd eerj plan voor een staatsloterij tot steun aan scho len aangenomen New-Hampshire behoudt de sweepstake die in 1964 werd goedge keurd, Colorado stemde met twee tegen een voor behoud van de doodstraf. De staat Washington schafte de wet af waaronder verkoop van sterke drank en andere waar op zondag was verboden. De kiezers in New-Jersey keurden een maatregel goed die paarderennen In de avonduren toestaat. De kiezers In Nevada hebben een 102 Jaar oude wet «begraven'4, die belasting m De kiezers van de staat Massachu setts hebben een neger in de Senaat gekozen. Edward w. Brooke* (1)7) is daarmee de eerstee hegersenator stnds 'tié'feconètriióttèperiode, tra de burgeroorlog van 1860. Hij versloeg de democraat Peabody, een warm voorstander van gelijke burger rechten, die gesteund werd door de familie Kennedy. laat heffen van alle mannelijke Inwoners behalve „onbeschaafde indianen". De de- mocratische kandidaat voor Kansas voor het huis van afgevaardigden Robert Mad den had een niet alledaagse tegenstander, namelijk zijn eigen vader, een republikein die door hem werd verslagen. Men zegt dat de goede verstandhouding tussen va der en zoon hierdoor niet wordt aangetast: Vrouwen De Amerikanen hebben voorts een vrouw tot gouverneur, een tot senator en tien zeker, maai' waarschijnlijk elf, in het huis van afgevaardigden gekozen. Zij zijn allen getrouwd of gehuwd geweest. De vrouw van Wallace. Lurleen, versloeg in Alabama haar republikeinse tegenstan der. Haar man, die enige maanden gele den zei dat door haar te kiezen niets zou veranderen, bedankte de kiezers uit haar naam. Lurleen zei geen woord. Mevrouw Margaret Chase Smith, die nu voor de vierde maal gekozen is tot repu blikeins senator van Maine, komt nu als enige vrouw in dit hoge college, Maurine Neuberger heeft haar zetel voor Oregon moeten afstaan. Onder de dames die voor het huis gekozen zijn bevinden zich een zangeres, twee advocaten, een onderwij zeres en twee grootmoeders. Veertien da mes zijn door de kiezers afgewezen. (Vervolg van de voorpagina) om deze woningen creëert, komt steeds meer ten goede aan personen, die deze beschutting eigenlijk niet nodig hebben en voor wie zij niet is bedoeld. In dit verband vermeldt de minister, dat voor het jaar 1967 alleen al voor leningen een bedrag is uitgetrokken van 2026 miljoen golden en voor rijksbijdragen ruim 130 miljoen. Zwakke groepen Afgezien nog van deze financiële kant van de zaak merkt de minister ook op, dat een ondoelmatige wijze van bezet ting van de woningvoorraad met name voor de zwakke groepen van de bevol king uiterst nadelig is. „Indien wonin gen, die uitdrukkelijk bestemd zijn voor gezinnen met beperkte financiële midde. len, worden bezet door financieel draag- krachtigen, zullen eerstgenoemden ofwel in buitengewoon sterkere mate de last •van het woningtekort ondervinden, of hun toevlucht moeten nemen tot voor hen te dure woningen". Minister Bogaers en ook staats secretaris Hoefnagels van Financiën, die het wetsontwerp mede ondertekende vindt, dat de meer draagkrachtigen ge deeltelijk afstand moeten doen van niet voor hen bestemde financiële faciliteiten, zulks te meer omdat als gevolg van budgettaire moeilijkheden het woning wetprogramma voor 1967 in eerste in stantie met 2500 woningen moest worden verlaagd. De jaarlijkse last van het rijk zal door de voorgestelde maatregel worden verlicht, terwijl de te belasten categorie bewoners zich zal gaan afvra gen of de bezwaren, verbonden aan het betrekken van een andere woning nog wel opwegen tegen het voortgezet ver blijf in de tegenwoordige. Verhuizen? „Op deze wijze zou kunnen worden bereikt, ook al ie er geen sprake van dwang om te verhuizen, dat men' eerder bereid zal zijn daartoe over te gaan en aldus een woning vrij te maken voor een financieel minder draagkrachtig gezin", aldus de minister. De Raad voor de Volkshuisvesting heeft zich inet slechts de kleinst moge lijke meerderheid akkoord1 verklaard met de voorgestelde maatregel. De grootst mogelijke minderheid vindt-, dat perso nen met hogere inkomens niet a priori uitgesloten zijn van het bewonen van een woningwetwoning. Ook vindt de minderheid het bezwaarlijk, dat de hef fing geen verband legt met de betaalde huur en de waarde van het voordeel van het bewonen van een woningwetwoning. Grafschendingen in Venlo en Blerick VENLO (A.N.P.). De reeks graf schendingen, die in de laatste weken in Noord-Brabant en Limburg plaats hadden, is in de afgelopen nacht op de rooms-katholieke kerkhoven in Venlo en Blerick voortgezet. Op het kerkhof te Venlo zijn vijftig grafstenen omver getrokken. Op verschillende hiervan is het onderschrift „heil satan" en op een grafmonument een hakenkruis aan gebracht. Op het kerkhof te Blerick zijn op 200 grafmonumenten hakenkruisen geschilderd. Nederlander moet Z.-Afrika verlaten JOHANNESBURG (AFP) Een Ne derlandse anglicaanse geestelijke, de 29- jarige P. Dil, moet Zuid-Afrika verlaten. Hij heeft tien dagen tijd om tegen de uitwijzing, waarvoor het Zuidafrikaanse ministerie van Binnenlandse Zaken geen redenen noemt, in beroep te gaan. De heer Dil is lid van de vooruitstrevende party. Stappen, die de Nederlandse am bassade in Johannesburg heeft gedaan, zijn zonder resultaat gebleven. (ADVERTENTIE) (Van een onzer redacteuren) BREDA-TILBURG De bejaarden anno 1966 leven van een pensioentje, waarmee ze eerder thuishoren in de ma gere vooroorlogse jaren dan in de vette welvaartsstaat van vandaag. Ongeveer de helft van hen moet het jaar uitzingen met minder dan 3000 gulden. Dit zijn vooral de ambachtslieden, kantoorbedien den en ongeschoolde arbeiders. Slechts een kwart van de bejaarden kan goed rondkomen van zijn pensioen. Deze nuchtere feiten zijn vergaard door de gisteren in Tilburg gepromoveer de di;. W. J. M, Mulders, de uit Breda afkomstige directeur van het stedelijk sociaal charitatief centrum te Roosen daal. Feiten en cijfers, die hem bewogen tot een plan, dat als wetsontwerp iedere minister van Sociale Zaken 't hoofd zou kosten. Hij bestormt de hele bestaande pensioenwetgeving, incluis alle dure maar heilige verzekeringshuisjes. Zijn plan is een nieuw pensionerings systeem, zonder levensverzekeringen, zonder AOW, zonder algemene bijstands wet. Welvaartsvast pensioen 70 procent van het laatst genoten inkomen voor ie dereen. De kosten komen uit een om slagpremie van 22 procent van het bru- to-inkomen. Dat is veel. Dr. Mulders beseft dit. Voorzichtig stelt hij dan ook: hiervoor zal ,,een mentaliteitsombuiging in bepaalde lagen der bevolking vereist zijn". Maar de nood van de bejaarden is groot. Hij toont het aan in een 584 pa gina's tellend proefschrift. Dr. Mulders' voorstel zijn niet louter studeerkamerbrouwsels, maar geboren in Roosendaalse huiskamers en tehuizen, zijn enquêteurs 3044 bejaarden hun nood hebben horen klagen. Behalve de veelal te magere pensioentjes bevat het klachtenboek ook dringende wensen om trent de, behuizing en de arbeidsmoge lijkheden. Hij schopt hard tegen het systeem an fondsvorming aan. Zo laat hij bij voorbeeld zien, dat het totale bedrag aan premie (2.634 miljoen in 1962) be taald door de werknemers (uit AOW, pensioen- en levensverzekering) bijna genoeg is voor de totale pensioenuitke-' ringen (2.638 miljoen). Wat daar boven op het bedrijfsleven (werkgevers) aan premies betaalt (2.748 miljoen in 1962) wordt weer helemaal in datzelfde be drijfsleven geïnvesteerd. De bedragen, zegt dr. Mulders, die nu „onder het mom van pensioensvoorzie ningen" zijn bijeengebracht, worden „in feite aangewend voor kapitaalwer- ken, resp. dekking van administratie kosten". De gelijke pensioenvoorzienin gen, zegt hij, „schieten hun doel voor bij en worden investeringsinstituten, be leggingstrusts". Objectiever, eerlijker en doelmatiger zou, aldus dr. Mulders, het „omslagstelsel" werken, wat door hem dan ook fel wordt verdedigd. Volgens dit systeem betaalt de actief werkende generatie bijna „direct" de uitkeringen aan de oudere generatie via een premie, die dan in feite een stuk be lasting wordt. Er zou dan niet meer „gemanoeuvreerd" behoeven te worden met invaliditeitswet, AOW, pensioenfond sen in de bedrijven en levensverzeke ringen. En bovendien: de algemene bij standswet en charitatieve instellingen zouden, op een enkele uitzondering na, voerbodig worden. Maar dr. Mulders voelt de storm van verontwaardiging al opsteken. Hoe kun nen wij een premie van 22 procent naast de andere belastingen en sociale las ten opbrengen? Ook hier weet de Roo sendaalse bejaardenkenner raad. Parti culiere levensverzekeringen met lijfren teclausule hoeft men niet meer af te sluiten. Bovendien betalen we al een deel van deze premie in onze AOW-pre- mie. Gemiddeld zou de nieuwe premie dus maar een extra-last van 12 procent van het bruto-inkomen betekenen. (ADVERTENTIE) hOllLRJUOOd hoeden In harig vilt. Grijs, bruin, groen. 21.50 herenmodezaak Alle controverses tussen beide partijen terzijde schuivend, hebben zowel Rob de Nijs als de fiords" gisteren hun handtekening gezet onder het contractdat hen weer broederlijk samenbrengt. De „verzoening" werd tot stand gebracht door oud-zanger John de Mol. directeur van International Artists, onder welk management de groep in de toekomst gaat optreden. Betoging voor echtscheiding in Italië ROME (Reuter) Ongeveer 20.000 personen zullen deelnemen aan een be toging op de Piazza fei Popoio in Rome om de invoering van de mogelijkheid lot echtscheiding in Italië te eisen, zo heeft een woordvoerder van de Itali aanse echtscheldingsbond woensdag avond meegedeeld.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5