NTS start zondag met eigen kunstprogramma 105.- PTT brengt omroepen in moeilijkheden Niemeyer wint proefproces PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 Beter meines TERWIJL dr. Beel, niet zeker van zijn succes maar met veel gezag, aan zijn informatiearbeid verder werkt, begint er uit Den Haag wat beter nieuws te komen. In de eerste plaats dat bij de pogingen om de regeringscrisis op te lossen zakelijk en politiek meer reëel gewerkt en gereageerd wordt dan vóór, op en onmiddellijk na de 14e oktober. De informateur houdt terecht het nodige van zijn werk geheim. Wat we op dit moment ervan begrijpen is, dat hij wel correcties op het beleid-Cals wenselijk acht, maar daarvoor dan een politiek betere methode zoekt, dan door de vage en daardoor ook politiek niet duidelijk gebrachte motie-Schmelzer mogelijk was. Wellicht is langs die weg een voor het landsbelang gunstige en voor de positie van de K.V.P. min der kwetsbare uitkomst te vinden dan de eerste weken na het uitbre ken van de crisis, waarschijnlijk scheen. BETER nieuws ook over de ver kiezingsplannen van de Katho lieke Volkspartij. Men is ditmaal kennelijk echt van plan om niet veel krachten te verspillen aan lijvige principiële en algemeen- politieke prognoses, maar de aan dacht vooral te concentreren op een bondig, concreet verkiezings program. Wanneer dit stuk geen staal kaart van algemeenheden wordt, maar man en paard duidelijk noemt, en wanneer daarna de andere belangrijke partijen dit voorbeeld volgen, geeft men de kiezer voor zijn keuze meer hou vast dan met theorieën over een andere partijvorming en het reor ganiseren van ons hele politieke stelsel. Met zo'n bondig glashelder pro gram zal het K.V.P.-bestuur het niet gemakkelijk krijgen, want hoewel iedereen om aandacht voor hoofdzaken schreeuwt, vindt me nigeen binnenskamers toch kleine particuliere belangen vaak belang rijker. We hopen dat de partijraad op 26 november zeker in dit opzicht wijs zal zijn en weerstand zal weten te bieden aan elke pressie of bekoring om van het verkie- z'ngsprogram weer een stuk te maken dat vóór alles ernaar ten deert om „elck wat wils" te geven. Want dan zou het betere nieuws echt de éne zwaluw blijken die de lente niet maakt, maar voor enkele momenten een illusie geeft. De desillusie volgt dan, gegaran deerd, later weer! Redelijke maatregel met enkele scherpe kantjes BIJ de bouw van zogenaamde woning wetwoningen heeft steeds de bedoeling voorgezeten ..arbeiders en qua inkomen met hen gelijk te stellen personen" aan goede woningen te helpen. Dit betekende dat de gezinen, die dergelijke woningen kondn gaan betrekken, geen huur be taalden, die overeen kwam met de kosten van die woningen, maar als het ware een subsidie op die huur ontvingen van de overheid. Deze steun bestond onder meer uit het beschikbaar stellen van voor schotten tegen een laag rentepercentage en van een jaarlijkse bijdrage in de ex ploitatiekosten. Gaandeweg is de situatie ontstaan, dat vrij veel personen, die een hoger Inkomen genoten, door gemeentelijke instanties eveneens een woningwetwoning werd toegewezen, hetzij omdat er in "n gemeente niets andere beschikbaar was en er toch nood gelenigd moest worden, hetzij om dat de huur van particuliere, ongesub sidieerde woningen ook voor deze hogere Inkomensgroep onbetaalbaar was. Boven dien hebben velen, die aanvankelijk tot de lagere inkomensgroep behoorden en deswege terecht een woningwetwoning kregen toegewezen, intussen zo veel in komensverbetering gekregen, dat zij tot de hogere groep zijn gaan behoren. Dit betekent dus. - dat er heel wat woningwetwoningen zijn die bewoond worden door gezinnen, die er op grond van de oorspronkelijke opzet niet in thuis horen en voorts, dat er heel wat gezinnen zijn, die ten onrechte een soort huur subsidie genieten. Zowel aan het één als aan het ander wil minister Bogaers nu een eind maken. Hij wil die bewoners wat van die subsidie laten terugbetalen en hoopt daarmee tevens te bereiken, dat zij nu ze toch meer moeten betalen naar een particuliere woning zullen ver huizen. Op het eerste gezicht valt hiervoor veel te zeggen, bij nadere beschouwing kan men echter ook enige bezwaren op peren tegen het wetsontwerp. Er is veel voor te zeggen, omdat het niet redelijk is dat mensen overheidssteun krijgen, die er geen behoefte aan hebben. Men kan zich dan echter meteen gaan afvragen, waar de behoeftegrens ligt; men kan deze namelijk afmeten naar het inkomen van het hoofd vanhet gezin, maai- er zijn ook tal van gezinnen, die een aanzienlijk totaalinkomen hebben, omdat er ver schillende reeds Inkomen genietende kinderen zijn. Er zijn gevallen bekend van gezinshoofden, die slechts in staat zijn bepaalde woningen (ook in de ge subsidieerde sector) met niet kinderach tige huren te betalen, omdat de kinderen al geld inbrengen. Een groter bezwaar is. dat minister Bogaers bij het vaststellen van de be dragen, die terugbetaald moeten worden, geen rekening houdt met de feitelijke subsidies per woning, maar globale aan slagen de deur uit laat gaan. Het is niet ondenkbaar, dat hierdoor (huur plus aanslagen) uiteindelijk bedragen moeten worden betaald, die uitgaan boven het geen aan huur zou moeten worden op gebracht als een woning volkomen commercieel zou worden geëxploiteerd. Dit te meer. omdat er ook al maatregelen zijn. waarbij de subsidie gaandeweg wordt afgebroken. Ongetwijfeld zal minister Bogaers door zijn maatregel jaarlijks een aanzienlijk bedrag toucheren, dat hij kan gebruiken voor de handhaving, respectievelijk uit breiding van zijn bouwprogramma. Maar of hij er ook mee bereikt wat eveneens zijn bedoeling is dat de hogere in komensgroepen de woningwetwoningen gaan verlaten (doorschuiven dus) valt te betwijfelen. Die hogere inkomensgroepen staan immers lang niet overal particu liere huurwoningen ter beschikking en zo ze er al zijn zullen ze voor velen toch te duur zijn. Men zal immers in het al gemeen aangewezen zijn op de particu liere nieuwbouw, want wie eenmaal in de particuliere oudbouw met lagere huren zit. gaat er niet gemakkelijk uit. Aldus zal nog geen patroon ontstaan, waarbij iedereen de huur betaalt, die overeen komt met zijn Inkomen. Er zitten aan de voorgestelde maatregel dus nog wel enkele kanten, waarover de bewindsman in het parlement aan de tand zal worden gevoeld. Er zullen on getwijfeld volksvertegenwoordigers zijn die vinden, dat de minister maar beter had kunnen wachten tot vraag en aan bod op de woningmarkt globaal in even wicht waren gekomen. Ongetwijfeld kan drs. Bogaers op zijn opvolger aange nomen dat hij het voorstel wil handhaven hier tegenover stellen, dat vele kleine inkomentrekkers en krapverdienende jonggehuwden niet aan een woning kun nen komen, omdat er ondanks drs. Bogaers' indrukwekkende resultaten nog te weinig wordt gebouwd en omdat in het bijzonder de voorraad goedkopere huizen te klein is, gelet op de behoeften. De voorgestelde maatregel is redelijk; blijft slechts de vraag of het mogelijk zal zijn er enkele scherpe kanten af te slijpen. Winst voor Amerikaanse convervatieven DE Amerikaanse republikeinen zijn het dieptepunt van hun bestaan in 1964, na de onzalige campagne van Barry Goldwater, te boven gekomen. Bij de ver kiezingen van dinsdag hebben zij de voor naamste gouverneurszetels van het land: die van New-York en van Californlë, be houden of veroverd. Vanuit die positie kunnen zij zich serieus kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen in 1968. Het tweepartijenstelsel is, zoals een re publikein al gezegd heeft, in de Ver enigde Staten teruggekeerd. De kandidaten hebben het voornaam ste wereldprobleem buiten hun campagne gehouden. Vietnam is nauwelijks van in vloed geweest op de uitslagen. De terug gang voor president Johnson is dan ook niet, zoals radio Moskou uitdrukte, een verzet tegen het Amerikaanse avontuur in Zuidoost-Azië. Eerder is het tegendeel waar. De winst van de republikeinen geeft meer steun aan de haviken, de partij die intensivering van de strijd be oogt. Er zijn andere asppeten die meer heb ben meegeteld in het oordeel van de kie zers. Ontevredenheid over de kosten van levensonderhoud en, niet in de laatste plaats, de uitbarstingen van rassenhaat hebben het beeld van de verkiezingen bepaald. In het uiterste westen, Callfor- nië, grenzend aan Goldwaters Arizona, is de belangrijkste gouverneurspost in han den gekomen van Barry's volgeling Ronald Reagan, een voormalige filmster. Hij heeft zijn overwinning bevochten met de steun van de militante racisten van de John Birch Society en de gematigden, daarbij geholpen door de reactie op de negeruitbarsingen van onder meer Los Angeles, Reagans invloed bij de nomina tie van de republikeinse presidentskan didaat kan worden beperkt door gouver neur Rockefeller van New-York, maar de conservatieve steun voor die presi dentskandidaat lijkt thans wel onont beerlijk. Heel belangrijk in deze uitslag is dus de vrees geweest dat de rechten van de negers te snel zouden toenemen, vooral op het gebied van de huisvesting en het onderwijs. Tegenover de „black power" stellen de blanken dit jaar de „white backlash", het „terugslaan" van de blan ken. Overwinningen van de vrouw van gouverneur Wallace, van de racistische republikein Kirk in Florida en de neder laag van de democraat Paul Douglas in Chicago, waar hij zich tegenstander van de apartheid toonde, zijn er het trieste resultaat van. Men zou kunnen vrezen dat de mili tante negerleiders de verkiezingsuitslag zullen aangrijpen als reden om hun acties met meer kracht voort te zetten. Dominee King en zijn volgelingen zullen aandrin gen op matiging, omdat de negers in hun rechten afhankelijk zijn van de steun der blanken. De toekomst lijkt dus vrij on zeker in dit opzicht. Te meer omdat Johnsons sociaal program voor een „great society", een grootse samenleving, door de conservatieve winst in het con gres heel wat wankeler is geworden. Klaverblad Oudenrijn deels gereed UTRECHT (AMP) De werkzaam heden aan hel verkeersplein Oudenrijn, dal wordt omgebouwd tol een enorm kla verblad, hebben na een enigszins trage start de laatste vier. vijf maanden een redelijk verloop gehad. De eerste bouw- faze zal in de eerste maanden van liet volgend jaar worden afgseloten. De eerste faze bestond uit het maken van de rechtsaf verbindingen, die tezamen een reusachtige stuiver vormen. Op dit moment zijn twee van de rechtsafverbin dingen klaar, een derde is voor de helft gereed. Behalve het werk aan deze ver bindingen, zullen in de komende maanden de straatverlichting, een nieuwe verkeers- lichteninstaliatie en de bewegwijzering worden aangebracht. Verkeerslichten en wegwijzere zullen boven de weg zijn te Na het afsluiten van deze eerste faze (kosten ruim 8 miljoen gulden) zal het verkeer van het nieuwe stuiveivormlge plein gebruik maken. Dan zal men ook kunnen beginnen met het uitbreken van de huidige rotonde, die door de nieuwe stuiver wordt omsloten. Behalve de ro tonde worden ook de viaducten van de parallelwegen naar Arnhem en Den Bosch afgebroken. In het hart van de stuiver verrijst dan een nieuw gigantisch viaduct, waaronder als het hele klaverblad klaar is, het verkeer tussen Den Bosch en Am- Tegel ijkertij d zullen de krullen van het klaverblad binnen de stuiver worden ge bouwd en tenslotte kunnen de op- en af ritten worden aangelegd, maar voor het zover is zal het eind 1968 of begin 1969 zijn. Jaap Wagemaker krijgt Staatsprijs DEN HAAG (ANP) De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk. Mr. M. Vrolijk, heeft de Staatsprijs voor Beeldende Kunsten en Architectuur 1966 toegekend aan de schil der Jaap Wagemaker voor zijn gehele Het is de eerste maal, dat de Staats prijs voor Beeldende Kunsten en Archi tectuur is toegekend. De prijs kent vier categorieën, die in vier achtereenvolgende jaren aan de or de komen: 1. Schilderkunst, grafiek en tekenkunst., 2. Beeldhouwkunst., 3. Ge bonden kunst en industriële vormgeving., 4. Architectuur. De uitreiking van de prijs aan Jaap Wagemaker zal op een nader te bepalen datum geschieden. De jury die de minis ter bij het toekennen van de prijs van advies heeft gediend, bestond uit: Chr de Moor, lid en voorzitter, Mr. G. J. P. Cammelbeeck, J. Diederen, en Dr. W. J. de Gruyter, Prof. Dr. A. M. Hammacher, leden, en mevrouw G. P. Stips-van Weel, Verkoopexpositie van boeken en prenten AMSTERDAM (ANP) In de zalen van „Arti et Amicitiae te Amsterdam heeft de directeur van de Koninklijke Bibliotheek Dr. C. Reedijk de vierde ver kooptentoonstelling van oude boeken, prenten en tekeningen geopend, georga niseerd door de Nederlandse Vereniging van Antiquaren. Op deze tot en met za terdag 12 november durende expositie waar twintig van de zestig leden der ver eniging aan deelnemen, worden naar schatting tussen de 3000 en 5000 objecten tentoongesteld. ADVERTENTIE) Dames-, Heren- Sjaals, Handschoenen en Wanten GESPROKEN HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 MIDZA (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM De NTS zendt zondag 13 november van 21.20 lot 22.05 uui op Nederland II de eerste aflevering uit van haar maandelijkse kunst programma „Beweging". Het programma is samengesteld uit drie delen: „Nu" (flitsen uit het Nederlandse kunstleven), „Europese ontmoeting" en „Anders hekeken". In de eerste uitzending wordt in „Nu", aandacht geschonken aan „Hedendaagse bouwkunst in Nederland", een tot 4 decem ber durende tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam. „Nieuwe poëzie van Hans Verhagen", „Een zaak Lorca is ons niet bekend" van de toneelgroep Terzijden en „Hard Edging" nieuwe technieken in de beel dende kunst. Lens gericht op Bruno Maderna Onder de titel „Europese ontmoeting" wordt aandacht geschonken aan een persoonlijkheid of een stroming, die duidelijk bijgedragen heeft of bijdraagt (ADVERTENTIE) Zeer aparte witte salonwieg HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 - MIDZA (Van onzeomroepcorrespondent) HILVERSUM Reeds eerder maakten I wij melding van het feit, dat de ko mende tariefsverhogingen van de P.T.T. de ^omroepwereld voor grote financiële problemen plaatst. Deze ta riefsverhoging vergt volgend jaar aan de gidsbedrijven van de vier grote omroepen als A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. een extra-uit gave van ruim twee miljoen gulden. Alleen de N.C.R.V. zal voor de verzen ding van haar omroepgids per post liefst 650.000 gulden extra moeten neertellen. Vooral deze kostenverho gende factor heeft het N.C.R.V.-be stuur genoopt de contributie met in gang van 1 januari 1967 te verhogen van 16 gulden tot 18 gulden per jaar. VARA gaat zelf gids exploiteren Mammoet en temporisering ONDER druk van de financiële moeilijk heden bij de overheid gaan er stemmen op om ook de Invoering, datum van de wet op 't voortgezet onderwijs (de „Mam moet") maar wat op te schorten. Op de jaarvergadering van het Genootschap van Leraun maakte voorzitter dr. P. J- Reimer hiervan gewag en hijzelf zag nog wel enkele andere voordelen dan een finan ciële temporisering. Wanneer het noodzakelijk zou blijken om de stijging van het overheidsbudget sterk te beperken, kan Onderwijs de bui moeilijk helemaal ontlopen. Ruwe schat tingen van de kostenstijgingen van het onderwijs in de komende vijftien jaar leveren Immers imponerende cijfers op en met het hoger onderwijs neemt de sector voortgezetonderwijs daarvan een belang rijk deel voor haar rekening. Deels door de toename van het aantal leerlingen, deels door de kosten van de kwalitatieve verbeteringen die de „mammoet" beoogt Maar wanneer men zou gaan overwe gen die „mammoet" te temporiseren, is oppassen de boodschap: de onderwijs ver nieuwing is door talrijke experimenten al op gang gekomen en die beweging laat zich moeilijk vertragen, omdat er dan geen sprake meer is van experimenten, maar van het naast elkaar bestaan van verschillende systemen. Wat we een onple. zierige en nadelige geschiedenis zouden vinden. We zouden graag zien dat van bevoegde zijde over de toegestane experimenten (het H.A.V.O. bijvoorbeeld) nu eens enkele conclusies getrokken werden, om op grond hiervan te kunnen vaststellen of het Ne derlandse onderwijs op de goede weg is. Misschien blijkt uit zo n tussentijds rap port dan tevens of bepaalde sterk-kosten- verhogende vernieuwing en onderwijskun dig te weinig rendabel zijn en of het niet mogelijk is bepaalde problemen beter en goedkoper op te lossen dan aanvankelijk werd verondersteld. Maar dit is wat anders als de datum van de gehele „mammoet" opschorten. In bepaalde opzichten zijn we Immers nu al te laat. GRONINGEN (ANP) De rechtbank in Groningen heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het in hoger beroep behan delde proefproces, waarbij het erom gaat of de directeur van de N.V. Theodoru» Niemeijer In Groningen, „al dan niet de wet op de kansspelen heeft over treden met de grote „Samson"- voet balprijsvraag, die in februari van dit jaar werd gelanceerd In advertenties in di verse bladen. De rechtbank kwam tot vrijspraak. De prijsvraag bestaat uit twee delen. Het gaat er om het Juiste doelpunten- totaal van een door de deelnemers zelf aangewezen wedstrijd goed te raden en om voor een gemakkelijk rijmpje een leuke slotregel te vinden. De officier van justitie had 10 gulden boete, subsldiar twee dagen hechtenis ge- eist. cretaris-penningmeester van de V.A.R.A. bevestigde ons, dat de V.A.R.A. de exploitatie van haar om roepgids niet meer aan de NV Arbei derspers zal overlaten, maar geleide lijk in eigen hand zal overnemen. Voorheen bestond er een overeen komst tussen de V.A.R.A. en de Ar beiderspers. waarbij de V.A.R.A. de programmagegevens Inbracht en A.P. voor de drukapparaluur, de admini stratie en de bezorging zorgde. Thans komt er een normale drukovereen- komst met de Arbeiderspers, zodat elke "orm van commerciële binding lussen beide partijen wordt verbroken Tot hoofd van de afdeling gidsexploita- tie is benoemd de heer W. Polak, des tijds directeur van het centraal ver zendhuis voor de boekhandel. Het nieuwe centrale ledenregister dat door zijn staf van circa 15 personen wordt bijgehouden, is ondergebracht in een villa aan de Middenweg te Hil versum. Ook de gidsenredactie heeft hier een riant onderdak gevonden. P.v.d.A.-congres op radio en t.v. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Zowel de reportage- dienst van dc VARA-radio als „Achter het Nieuws" van de televisieafdeling, brengen reportages cn samenvattingen j van het buitengewoon congres van de Partij van de Arbeid, dat vrijdag 11 en zaterdag 12 november te Rotterdam j wordt gehouden. De VARA-radio. start op vrijdag 11 no vember 's ochtends om 11.02 uur met een reportage van de opening van het congres; daarna volgt 's avonds van 21 -21.40 uur een samenvatting van de op die dag gehouden discussies. Op za terdag 21 november brengt de VARA- reportagedlenst van 12.30—13 uur en van 15.45 - 16 uur wederom samen vattingen van het congres en van 16.02 tot 16.45 uur een reportage, waarin o.m. zal zijn opgenomen de rede van minister J. M. den Uyl. VARA's actualiteitenrubriek „Achter het Nieuws" brengt op zaterdag 12 novem ber via Nederland 2 's avonds van 20.50 - 21.30 uur een uitgebreid televi- sieverslag van beide congresdagen. tot de Europese culturele eenheid. Het onderwerp in deze eerste uitzending is de componist-dirigent Bruno Maderna. Deze in 1920 in Venetië geboren musicus woont in Darmstadt in West-Duitsland en heeft de laatste jaren in vrijwel alle landen van Europa opzien gebaard met door hem gedirigeerde concerten. In Nederland werkte luj onder meer met het Residentie-Orkest, het Con certgebouworkest. het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Utrechts Stedelijk Orkest. Maderna heeft een zeer grote belangstel ling voor alle goede muziek, die tussen 1200 en 1966 werd gecomponeerd. Vele werken van de oude meesters paste hij aan voor hedendaags concertgebruik o.a. „Perotinus", Monteverdi" en „Gabrieli". Ook zijn uitvoeringen van avant-garde werken droegen bij tot zijn reputatie. In Nederland hield hij Peter Schats „Labyrinth" ten doop. In Ber lijn de nieuwe opera van Haubenstock- Ramati „America". Van 16 november tot 5 december zal Maderna als gastdirigent bij het Residentie Orkest, werken van o.a. Gabrieli, Mozart, Schumann, Wagner, Schönberg, Kees van Baren. Bouleze en een eigen compositie dirigeren. Madema stamt uit de groep van Italiaanse kunstenaars die, verenigd in de partisanenorganisaties, het fas cisme hebben bestreden. Vrienden van hem zijn bijvoorbeeld Fellini, Antonioni en de beeldhouwer Marini. Maderna is in alle kunstenaarskringen een graag geziene gast vanwege zijn groot gevoel voor humor, zijn eenvoud, zijn geloof in Europa en zijn bewonderenswaar dige eruditie. De samenstelling van de documentaire berustte bij Hans Citroen. Het programma wordt besloten met „Anders bekeken", een rubriek waarin meningen over actuele zaken worden gegeven. De algemene redactie van „Beweging" wordt gevormd door Lambert Tcgen- bosch, Karei Wiekart, Hans Roduin, Hans Citroen, Charles Boost, Johan Phaff en Joes Odufré. Produktie en eindredactie berusten bij Jan Venema: de regie is in handen van René van Nie. „Radio England komt maandag in de ether (Van onze omroepcorrespondent) niLVERSTJM. Voor de Britse kust ter hoogte van Harwich ligt het schip „Lais sez Faire", dat de piratenzender „Radio England" aan boord heeft. Het pro gramma van Radio England zal maan dagochtend op de middengolf (227 m.) plaats maken voor Nederlandse uitzen dingen van muziek en reclamebood schappen. De Britse leiding van de „Radio Vision" Broadcasts International Ltd", verwacht dat hun programma's in geheel wes telijk Nederland en België hoorbaar zullen zijn. Of de Nederlandse reclame wereld heil ziet in deze etherpiraat valt te betwijfelen. De gebroeders Verweij, directeuren van Radio Veronica, zijn weinig meedeel- zaam Men wacht maar af. Voorlopig verwachten zij weinig concurrentie van dit station De komst van reclame op de Nederlandse televisie en via de Hil- versumse radiozenders zal zakelijk ge sproken op de budgetten voor Radio Veronica een veel grotere nadelige in vloed kunnen hebben. Ajax-F eyenoord in „Marathon (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In Marathon-Sportre- vue van zondag 13 november zullen uiteraard uitvoerige reportages wor den opgenomen van de wedstrijd Ajax Feyenoord. Daarnaast zullen recht streekse reportages te beluisteren zijn van de eredivisiewedstrijden GVAV— Go Ahead en NAC—Sparta. Tenslotte zijn er nabeschouwingen van de be langrijkste wedstrijden in de tweede divisie, LimburgiaHVC en Roda JC Fortuna Vlaardingen. In samenwerking met de BRT zal een verslag worden uitgezonden van de cross van Le Soir bij Brussel. Ande re programmaonderdelen zijn versla gen van het nationale tafeltennistoer nooi In Deventer en het internationa le zaalhandbaltoernooi in Utrecht. Ook zal aandacht worden besteed aan de koersen in Hilversum en Sappe- meer. alsmede aan het verloop van de hockey- en korfbalcompetitie. ADVERTENTIE Astralon dames- pullovers 20.50 Modekleuren, bruin wart. bordeauxrood, li. blauw, flessengroen OVERAL KIJKEN. MAAR KOPEN BIJ: HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 MIDZA Vanavond in d<> Hht'i*! huis", t.v.-spel een scene uit de komische t.v.-serie „Geen als het buitenleven". i (Nederland II, 20.01). 4 Ryder eaat naar In ••Rvder saat naar huis"'een t.v.-sPei van j J O de bekende Engelse auteur Johnny Speight, i dat de V.P.R.O.-t.v. vanavond op het scherm j brengt, gaat het om Ryder en Martin, die met elkaar in contact komen om de i eenvoudige reden, dat zij beiden een kamer hebben gehuurd. Een contact, dat via het thrillerachtige gegeven in een steeds meer bizar licht komt, j waarin ook de vrouw Sophia, die in opdracht van Ellis de kamers verhuurt een rol speelt. In het vuile smerige huis leven de door de anderen van x moord verdachte Ryder en de kleine rioolrat Martin hun leven, dat slechts wordt opgefleurd door de „zakelijke" plannen van Ryder, al zou Martin weinig reden hebben zich aan deze plannen vast te klampen. Wat overblijft 4 is dan ook niet meer dan een schemersltuatie zolang Ryder nog niet thuis is. j, In „Ryder gaat naar huis" worden de belangrijkste rollen gespeeld door 4 Anny de Lange, Hans Croiset en Joop Admiraal. De regje is in handen y Jack Dixon. (Nederland I, 21.20). De succesvolle advocaat Olivier j CrPPTl hptPT leven dan Douglas, die meende zijn riante 1 in New-York te moeten ruilen v> het buitenleven"film vervallen buitenhuisje, komt in -j de tweede aflevering van „Geen j beter leven dan het buitenleven", die de N.C.R.V.-t.v. vanavond uitzendt. 4 met zijn vrouw op de plaats van bestemming aan. De eerste aanblik is zó ontmoedigend, dat Lisa Douglas besluit direct rechtsomkeer te maken, j Haar man herinnert haar echter aan haar belofte tenminste zes maanden j te zullen blijven. Zij geeft toe, maar het wordt haar wel moeilijk gemaakt j als (zij tot de ontdekking komt, dat de hele inboedel verdwenen is en zelfs de pomp geen water meer geeft(Nederland II, 20.01). j luisterspel BRUSSEL Neder). (324) - ..Kosmonaut in nood", De ..Kosmonaut in nood", zoals tevens J de.titel luidt van het luisterspel, dat 4 de A.V.R.O.-radio vanavond uitzendt, is niet een aardbewoner, die „panne" t krijgt met zijn ruimteschip, maar J iemand van een andere planeet, die door toeval op de aarde verzeild raakt, j Op zijn planeet zijn de mensen minstens drieduizend jaar vooruit. Na een atoomoorlog, die zo lang geleden is. dat zelfs de geschiedenisboekjes er geen j melding meer van maken, zijn zij daar begonnen met een schone lel en 4 hebben zo een soort utopische maatschappij geschapen. Op de aarde onder- 'x vindt hij de grootste moeilijkheden als hij in contact komt met een vrouw, 4 Flora genaamd, Zijn planeet, waai- het materiële geen enkele rol meer speelt, x kent namelijk liefde, die uitsluitend geestelijk bedreven wordt. In de hoofd- rollen van „Kosmonaut in nood" Steye van Brandenberg en Enny Mols-de J Leeuwe. (Hilversum II, 21.10). 4 TELEVISIE Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19 00 Nieuws in het kort, 19.01 Pipo de clown. 19 Q5 De Verrekijker: Internationaal jeugd journaal. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 Mensen in de sport: documen- tair-informatief programma, 20.00 Journaal; VPRO: 20.20 Speciale be richtgeving. programma over Joego slavië, 20.45 Vorm en functie: pro gramma over functionele vormgeving, 21.20 Ryder gaat naar huis (The Knackers Yardtv-spel; NTS: 23.00 Journaal, 23.05—23.35 Teleac: gepro grammeerde instructie (7). (herh. v. maandag jl.). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort; NCRV: 20.01 Geen beter leven dan buitenleven, tv-film, 2025 Internationaal rendez-vous: filmre portages. 21 35 Attentie. 21.55 Overden king; NTS; 22,05—22.10 Journaal. ENGELAND BBC (1500) Vrijd Vrijdag NEDERLAND I NTS-NOT. 10.45- 11.35 Schooltelevisie. 12.00-12.30 Teleac De boerderij als onderneming (8). RADIO Hedenavond HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.10 Sportrubriek. 18.30 Halte: progr. voor de twintigers. 19.00 Nieuws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Gram.. 19.45 Praat je. 19.50 Gevar. platenprogr.. 20.10 De familie Leenhouts. hoorspel, 2035 Steravondprogr.. 22.00 Stereo: gram.. 22.15 Kerk. zending en oecumene, 22.30 Nieuws. 22 40 Boekbespr.. 22.45 Kerk orgelconcert. 23.15 Gram.. 23.45 Stereo: Licht instrum. kwintet. 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m> - AVRO 18.00 Nieuws, actual.. 18 20 Uitzendinp van de KVP. 18 30 Licht orkest, 18 5? Voor de kleuters. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Kamermuziek; IKOR: 19.30 Avondgebed. 19 55 Kerk veraf en dicht bij; AVRO. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo Omroeporkest. 21.10 Kosmonaut in nood, hoorspel, 22.30 Nieuws. 22,40 actual., 22.55 Stereo: Nieuwe gram. platen. 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA <192 m> - 18 Ou Veronicas Jukebox met. verzoekplaten 19 00 Beatleshow. 19.15 Joost mag hel weten: Hits van morgen en overmor gen. 20.00 Programma voor ledereen die zijn hart aan de tropen verpand heeft 22.00 Populaire muziek 22 30 Tour de chant. 23 00 tot, 1.00 Chiel Mnnfagne met een programma voor dieren- en andere liefhebbers Milo Anstadt in Hongarije Drie programma's over Oost-Europa (Van onze omroepcorrespondent I HILVERSUM. - De VARA-t v. zendt maandag 14 november het eerste van drie programma's over Oost-Europa uit, die werden samengesteld door regisseur Milo Anstadt. Deze programma's zijn een gevolg van een reeds eerder ge voelde behoefte om meer aandacht te besteden aan de situatie In een aan tal Oosteuropcse landen. Hongarije is het eerste land dat in de uitzending van 14 november zal worden belicht Over het algemeen denkt men in West- europese landen nog vaak dat de Oost- europese volkeren voornamelijk worden HILVERSUM I (402 m) NCRV; 7.00 Nieuws. 7.15 Stereo: Orkestanuz.. J 7.30 Nieuws, 7.32 Stereo: Orkestmuz.. 7.40 Radiokrant.. 8.00 Nieuws, 8.10 Ge- wijde muziek. 8.30 Nieuws, 8.32 Stereo, 41 Gram.. 9 00 v.d zieken. 9.35 Water- standen. 9.40 Stereo: Balletmuziek. J 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram., 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12 30 Nieuws. 12,40 Variant: actual, reportages en muziek. 13.30 Amusementsmuziek uit Wenen. 14.05 Schoolradio, 14.25 Ballet- J muziek (stereo». 15.10 Voordracht van gedichten. 15.30 Voor oudere luiste- raars. 16.30 Klass. muziek. 17.05 Koor- zang. 17.30 Klass. en mod. muziek. HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymn.. 7.23 Gram.. 8.00 Nieuws, 8.10 Gram., 9.00 Klassieke gram. muz.. 10.0 Schoolradio, 10.20 Gram.. 11.0 Nieuws. 1102 Reportage J congres PvdA; AVRO: 11.30 Opera- fragmenten. 12.00 Licht instrumentaal ensemble. 12.27 Voor land- en tuin- bouw. 12.40 Sportparade. 13.00 Nieuws. actual.. 13.30 Stereo: Klass. en mod. pianomuziek. 14.05 Boekbespr., 14.15 Gevarieerd progr.; VPRO: 15.30 Voor thuiszittenden, 16.00 Nieuws. 16.02 Klass. muziek. 17.00 Voor de jeugd. J 17.25 Stereo: Muzikale aanwinsten. 17 45 Actualiteiten. HILVERSUM III (240 m en FM-kan): AVRO; 9 00 Nws. actual.. 9 05 Gram.. 10 00 Nieuws. 10 02 Verzoekplatenpro- grammaVPRO: 12 00 Nieuws. 12.02 Gram en muziek uit Frankrijk. 13 00 J Nieuws. 13 02 Gram. langsp platen. AVRO: 15.00 Nieuws. 19.02 Lichte gram. muziek. AVRO: 15 00 Nieuws. J lichte muziek. 16 00 Nieuws. 16.02 Oude gram muziek. 16.30 Lichte muz.. J 17.00 Nieuws, actual., verder tot 18 00 Pop-party. RADIO VERONICA (192 m» - 7 00 Ook goeiemorgen door Harmen Stezen. 9 00 VerzoekplalenprogT voor de be- drijven. 10 00 Koffietijd met Tineke. thuis (Bart Brugmans). 17.15 Platen- 11 00 Huisvrouwen verzoekprogramma door Gerard de Vries 12 00 Lunch- muziek. 14.00 Matinee met Rob Out. 16 30 Showprogi 17 mi Toppers van nalPt. 17 3(1 The repnbeatclub beziggehouden door de wens naar meer vrijheid De werkelijkheid is in zoverre anders dat alhoewel die volken een behoorlijk verlangen hebben naar meer geestelijke ruimte, de dagelijkse pro blemen waarmee ze zich bezighouden, een geheel ander karakter hebben: kerk. onderwijs, cultuur, recreatie, de lévens- omstandigheden van mensen in het algemeen Het programma over Hongarije bestaat uit een grote documentaire, die wordt onderbroken door gedeelten uit amuse mentsprogramma's van de Hongaarse televisie. Na het tweede gedeelte van de documentaire kan men kijken naar het t.v.-spel „De scheiding", waarin een hedendaagse Hongaarse variant wordt gegeven op het steeds weerkerende the ma van de driehoeksverhouding met zijn eeuwig dramatische complicaties. De beide andere Oosteuropese landen, die in deze reeks aandacht zullen krijgen, zijn Tsjecho-Slowakije en Polen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2