S)e£cid6e6oiiAcmt Huurbelasting' hogere inkomens VLEES Ten onrechte in woningwetwoning JAMIN Valse kaartjes komen uit Rotterdam Reorganisatie na verlies BIJ DEMKA ROND 1150 MAN TE VEEL Afvloeien of ontslag MINISTER HOOPT OP 70 MILJOEN IN 1967, Doel tevens beter wonen voor zwakke groepen Arbeidskosten P.T.T. dwingen tot minder dienstverlening HOOFD SCHOTEL Zonder toezicht van dokter enige dagen met betaald verlof Confrontatie Soekarno en Soeharto SINT-NICOLAAS op weg naar Nederland Staking van ambtenaren in België Op mars van muizenleger in Chili PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55 94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. /0.93; p. maand 3,97; p. kwart. 11,90; franco per post 12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) DONDERDAG 10 NOV, 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KOUDERE NACHT De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige noord'westelijke wind. Iets kouder met vannacht In het binnenland plaatse lijk lichte vorst. 58e jaargang, no. 16.983 Brits vliegtuig in meer gestort DEN HAAG (A.N.P.). Een Engels fcakenvliegtulg van het type Britton Norman, dat gisteren op weg was van Emden naar Southampton is in een Frleg meertje bij XVymbritseradeel ge stortOver het lot van de twee inzitten den verkeert men nog steeds in onzeker heid. Een reddingsploeg- van de vliegbasis Iteeuwarden, een duiker van de Konink- Stfka Marina on de rijkspolitie trachtten gisteravond (tevergeefs de stoffelijke overschotten! Van de Inzittenden te bei> gen, ÏVel heeft men hen paspoort en enkêïe andere papieren gevonden. Gistermiddag! om één uur meldde de bestuurden tran het vliegtuigje aan de Juohtvei-keeTsleiding te Schiphol, dat hij moeilijkheden had met het radiokompas. Vervolgens trachtte hij boven de wolken Wit te komen. Tijdens deze stijgvlucht kreeg' hij moeilijkheden met de blind- vlieginstrumentenj hij meldde dit om tien over één en sindsdien verloop men alle radio, en radarcontact, '(Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer Ook in BRILLANT ALTIJD VOORDELIG AjaxF eyenoord (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De valse entree bewijzen voor AjaxFeijenoord komen uit Rotterdam. De Amsterdamse politie die de valse entreebewijzen signaleer, de achtte de mogelijkheid niet uitge sloten, dat ze in Rotterdam waren ge maakt. De politie in Rotterdam stelde daarom een „routine-onderzoek" in. In de vroege morgen vond men in een drukkerij materialen, die kennelijk voor de vervalsingen waren gébruikt. De eige naar en de drukker G. de W. zijn aange houden. De koopman B. V., die even later bezoek kreeg van de recherche, bleek in het bezit van valse eretribunekaarten voor het topduel. De Rotterdamse politie kon nog niet meedelen hoeveel valse kaartjes in om loop zijn gebracht. Men schat het aantal op duizend. De politie verzoekt eenieder, die de dupe is geworden van de verkoop van deze valse voetbalkaarten. zich te melden bij de recherche, tel. 010-143.144, toestel ,374 of bij de politie in de woon plaats. Ajax heeft voor zondag een venscherp- te controle aangekondigd. Dit kan ge makkelijker nu het nummer (001168) bekend is. In het Ringwiel, een klein meertje in Friesland, liggen de wrakstukken van het gistermiddag verongelukte zakenvllegtuigje. Het toestel is een hoogdekker van de Britton-Normanfabricken (zie inzet). De twee inzittenden worden nog steeds vermist. (Van onze correspondent) UTRECHT In verschillende grote samenkomsten ln het bedrijf Is vanmor gen het personeel (2100) man) op de hoogte gesteld van de besluiten, die de raad van commissarissen der Hoogovens hebben genopien over de maatregelen, die nodig zijn om de weinig rooskleurige positie van de Utrechtse metaalindus trie Demka te verbeteren. Een der be langrijkste maatregelen ls de afvloeiing an ongeveer de helft van het personeel, m precies te zijn 1150 man. Een deel hiervan zal overgaan naar de moedermaatschappij Hoogovens in IJmuiden en andere dochterondernemin gen. Voor een zeer groot aantal werk ers evenwel is ook daar geen plaats, zodat hen een ontslag te wachten staat. Als de reconstructieplannen voor de Demka worden verwezenlijkt blijven in Utrecht alleen nog voortbestaan de af delingen smelterij, staalgieterij, walserij, snelbaan en de machinewerkplaats. De overige afdelingen zullen worden opgehe- In tegenstelling tot Werkspoor heeft de Demka reeds lang intensief contact ge had met de vakbonden, waarmee echter nog geen concrete afvloeiingsmogelijk heden werden besproken. De termijn, waarbinnen die mogelijkheden gevonden zullen moeten worden, is drie maanden. De kern van de moeilijkheden bij de Demka ligt in de verliezen, die op sastaalproduktie worden geleden, veruit het grootste deel van de omzet vormt. De veel kleinere sector van spe ciaal staal is daarentegen winstgevend. Het bedrijf leed vorig jaar in totaal een verlies van' 10 miljoen gulden. Doordat de staalbiarkt ook dit jaar opnieuw slechter is geworden en doordat de Dem ka geen krachtige concurrentiepositie binnen het kader van de E.G.K.S. in neemt, werden drastische maatregelen De Demka-directi' Jeurgesteld over het bijzonderheden van was bijzonder te- uitlekken van de het reorganisatie- Lancering van Gemini weer uitgesteld CAPE KENNEDY (Reuter) De lancering van de Gemini-12 met de ruimtevaarders Jim Lovell en Buzz Aldrin is opnieuw 24 uur uitgesteld, tot morgen. Oorspronkelijk had het ruimtevaartuig vandaag de lucht in moeten gaan, maar moeilijkheden met het automatisch besturingssysteem van de Titan-aandrijfraket noopten tot een uitstel van 24 uur. Er zijn nu echter nieuwe moeilijkheden met een ander deel van het systeem. plan. Ook in vakbondskringen betreurt men deze gang van zaken, vooral ge zien het feit, dat overleg tot nu in een goede verstandhouding is gevoerd. Bij de vakbonden, bij het gewestelijk arbeids bureau in Utrecht, de gemeente Utrecht en ook bij de ingeschakelde federatie van metaal en elektrotechnische industrieën heeft men de indruk, dat de reorganisa tieregeling zeer zorgvuldig is voorbereid en dat er nadrukkelijke aandacht is be steed aan de sociale consequenties. En dat mag ook wel eens gezegd worden, zo luidde het in vakbondskringen. „De aangekondigde massale ontslagen bij de Demka moet men zien als het af kappen van een ziek lichaamsdeel, het geen nodig is om het gezonde Hoog ovenlichaam nog gezonder te maken", verklaarde de staatssecretaris van Socia le Zaken, dr. J. F. de Meijer. ADVERTENTIE st. nicolaas- bonbons van niet duur wel heerlijk (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Bewoners van woningwetwoningen met een inkomen in 1966 van meer dan 12.750 gulden lopen kans het volgend jaar reeds een soort huurbelasting te moeten betalen, variërend van 260 tot 910 gulden, afhankelijk van de mate waarin de genoemde inkomensgrens wordt over schreden. Minister drs. P. Bogaers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening wil dit zo blijkens een wetsontwerp dat hij, hoewel demissionair zijnde, bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Hij hoopt er in 1967 reeds 70 miljoen gulden door binnen te krijgen. De achtergrond voor deze maat regel is, zo blijkt uit de toelichting op het wetsontwerp dat al in de mil joenennota werd aangekondigd, dat personen met een redelijk hoog inko men niet in woningwetwoningen thuis horen en als zij er toch in zitten geen recht hebben op de rijksbijdragen voor deze woningen, die juist be doeld zijn om de weinig draagkrachtigen een goed huis te verschaffen. o.m. dat de bijdrage van meer draag krachtige huurders van woningwet woningen niet alleen de financiële last van de overheid moet verlichten, maar ook verbetering moet brengen in de huisvesting van die groepen van de be volking, waarvoor de woningwetwonin gen eigenlijk bestemd zijn. In 1964 werd reeds ontdekt, dat 25 k 30 procent van de bewoners van woningwetwoningen een inkomen had, dat boven de voor de sociale verzekeringen geldende inko mensgrens lag. Intussen zullen het er al wel meer zijn, meent de minister, want intuissen zijn de woningwetwoningen beter en dus aan- trekkelijker geworden. Met andere woar„ den: het financieel gesproken „beschutte klimaat", dat de overheid bewust rond- (Zte verder pag. 5, vijfde kolom De regeling, die minister Bogaers voor ogen staat, houdt in, dat de beheer, ders van woningwetwoningen woning, bouwcorporaties en ook dikwijls de ge meenten aan het begin van elk jaar opgeven, wie de bewoners van de woningwetwoningen zijn per 1 januari. Deze gegevens komen uiteindelijk te recht bij een nieuw te creëren apparaat, dat belast wordt met de heffing en in vordering der bijdragen. Dit apparaat zail bestaan uit ambtenaren van de be lastingdienst en uit deskundigen op het gebied van de volkshuisvesting. Het apparaat dat nog bij algemene maat- regel van bestuur moet .worden inge steld vergelijkt de böw=rnersopgaven met de belastingaangiften van betrokke nen en stelt dan de aanslag vaet, die ingevorderd zal worden alsof het een belasting betrof. Voor het vaststellen van de „huurbelasting" wordt uitgegaan van het zuiver inkomen, dat de belas tingdienst ook hanteert voor het opleg gen van aanslagen voor de inkomsten belasting. De jaarlijkse bijdrage ten laste van financieel meer draagkrachtige huurders van woningwetwoningen wordt volgens deze tabel vastgesteld: Als inkomen In voorafgaande kalender- doch niet meer dan: is de bij drage per jaar 260 12.750 15.000 15.000 18.000 390 18.000 24.000 650 24.000 910 De dooi- de huurder aan het rijk ver schuldigde bijdrage wordt verminderd met 50 gulden voor het vijfde en ieder volgend kind voor hetwelk de bijdrage- plichtige in het voorafgaande kalender jaar voor de heffing van de inkomsten belasting kinderaftrek geniet. De inko mensgrenzen kunnen jaarlijks worden hei-zien, als het indexcijfer van de lonen met tenminste 5 pet. is gestegen of ge- Degene, wiens bijdrageplicht in de loop van een kalenderjaar eindigt en die niet binnen zes weken wederom bijdra- geplichtig wordt, zal over dat jaar geen bijdrage verschuldigd zijn. In zijn toelichting zegt de minister Nog steeds werk beneden kostprijs (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Is het nog verantwoord om de omvang en de kwaliteit van de dienstverlening bij de PTT onverkort te handhaven? De PTT zal zich daar onver mijdelijk op moeten bezinnen. By dienst verrichtingen voor individuele belang hebbenden zal men in beginsel moeten uitgaan van tarieven, die de kostprys dekken. Dit schrijft PTT-mede werker 'drs. Ph. Leenman in het geheel, aan de PTT gewijde jongste nummer van het „tijd schrift voor efficiency en documentatie". In een beschouwing over doelmatigheid en serviceverlening van de post werpt drs. Leenman de volgende vragen op: Is het verantwoord, dat dag-, nieuws-, vak-, radio-, dames- en opiniebladen en der gelijke voor gemiddeld 75 pet. beneden de kostprijs worden verwerkt? Zo ja, moet deze culturele steun dan ten laste van de PTT komen? Moet de post aan huis besteld worden ook indien de ge adresseerde op vrij grote afstand van de openbare weg woont? Hoeveel maal moe ten stukken die persoonlijk contact met het publiek vereisen f postpakketten), aangetekende stukken etc.) worden aan geboden als de geadresseerde niet thuis wordt getroffen? Heeft de krant vandaag de dag nog steeds een zo primaire nieuwsfunobie, dat terwllle van een zo snel mogelijke overkomst bij de expeditie en de bestelling extra-werkzaamheden zonder (extra)-vergoeding worden ver richt? Voorziet de tweede bestelling in een zodanige behoefte van bedrijven en particulieren dat handhaving verant woord is? Moeten de relatief dure post wissel en de kwitantiedienst worden ge handhaafd. terwijl er een gemoderniseer de en geautomatiseerde girodienst ter be schikking staat? Deze vragen zijn volgens drs. Leenman een symptoom van de huidige welvaarts staat, waarin de factor arbeid zo duur en schaars is geworden, dat zij de kwa liteit van ons bestaan dreigt aan te tas ten. „De PTT zal niet blijvend aan deze vragen voorbij kunnen gaan", meent drs. Leenman. Het gaat om vragen die voor een overheidsbedrijf moeilijk te beant woorden zijn, omdat pry zen en kosten niet het enige criterium kunnen vormen. „Br is een moeilijke afweging nodig, na melijk ongerief voor het publiek tegen vermindering van verliezen voor het postbedrijf", (ADVERTENTIE) Lust u ook wel eens wat anders bij de lunch? Serveer boerepannekoekenl Bakkieine stukjes spek, gesnipperde ui, kleingesneden worteltjes en aardappelen In de koekepan lichtbruin. Doe er het panne» koekbeslag bij tot de bodem goed bedekt Is. Daarna op een zacht vuur gaar bakken tot de pannekoek lekker bros is. KostelijkI Prof. Mertens over toekomst ziekenfondsen AMSTERDAM (ANP) In zijn rede voor de jubilerende ziekenfondsraad, zcl prof. Mertens te hopen, dat. waimeer de mogelijkheid om zelfstandig eigen risico's te dragen voor alle werknemers mogelijk zijn, men dan ook van bepaalde tegen kanten van de collectief geboden sociale zekerheid zoals bijvoorbeeld de con trole op de arbeidsongeschiktheid zo veel mogelijk zal proberen af te komen. Dan zal men wellicht gaan uitzien naar het zelf dragen van grotere eigen risico's in andere sectoren van dc gezondheids zorg. Hierbij kan men bijvoorbeeld denken, aldus prof. Mertens. aan een eigen risico van de eerste week of eerste twee weken arbeidsongeschiktheid. Voor ruim 50 pet, resp. 75 pet van de verzekerden zou hier mee Iedere controle vervallen en wel de voor de verzekerde onaangenaamste en de voor de arts moeilijkste controles, die tevens de rela/tief duurste controles zijn. Het zou naar zijn mening menselijk en menswaardig zijn, indien er regelingen gevonden zouden worden, die ook aan de arbeider de mogelijkheid geven om eens enkele dagen onbetaald verlof te nemen, zonder zoals thans In de verleiding te komen hiervoor het „medisch ventiel" van de ziektewet In werking te stellen. Een uitbreiding van het aantal „snipper dagen", die geheel ter eigen keuze kun nen worden opgenomen zou ten deze al van nut kunnen zijn, zo stelde de hoog leraar. DJAKARTA, (A.N.P.) Generaal Soeharto, minister van Defensie en op perbevelhebber van het leger, heeft gis teravond op een bijeenkomst van 1500 Islamieten in het presldentele paleis in Djakarta gezegd dat president Soekarno de communistische partij en haar staats greep van vorig jaar oktober nu ma eens duidelijk moet veroordelen en J verbod van de partij door Soeharto openlijk dient goed te keuren. Soekarno sprak later op de avond op dezelfde vergadering. Hij zei dat hij trouw het voorbeeld van de profeet Mohammed volgt. „Ook de profeet heeft een tijd gekend', zei hij, „dat hij met modder werd gegooid. „De profeet bleef kalm en wist te zwjjgen, maar nam later zijn maatregelen, waaronder oorlog", riep Soekarno woedend uit. Hy verliet de zaal zonder Soeharto een blik waardig te keuren. Een ernstig kijkende Soehar to vertrok kort na de president. Van onze correspondent) HILVERSUM Dezei dat/en is Sint-Nicolaas in Spanje scheep gegaan voor zijn lange reis naar Neder land, waar hij zaterdag 19 november arriveert. Deze keer zet de Goedheilig Man voet aan wal in Har- lingen. Van de aankomst geeft de NTS een recht streekse reportagedie van 13.00 tot 14.00 uur op Nederland 1 wordt uitge zonden. Voor dezo reportage maakt de NTS gebruik van twee reportagewagens met ln Aankomst op 19 november totaal acht camera's, waar van een op een varende kotter wordt gebruikt. De binnenvarende stoomboot van de Sint zal namelijk worden omzwermd door dertig kotters, die in de buitenhaven achterblijven als de stoomboot uit Span je de Noorderhaven bin nenvaart. De uitzending omvat verder de ontvangst van Sint en gevolg door de burgemeester van Harlin- gen, het verwelkomen door kinderen van kleuter- en lagere scholen, de optocht langs het stadhuis e.d. Het programma wordt gepre senteerd door Mies Bouw man en geregisseerd door Ria Dohmen en Ger Roos. Het programma wordt overgenomen door de Ierse en de Belgische tele visie (BRT en RTB), ter wijl ook de BBC belang stelling heeft getoond. meen menselijke behoefte, di© gestimu leerd wordt door de eentonigheid van het werk, dat velen verrichten en die geens zins weggenomen lijkt te worden door verkorting van de werkweek en door uit breiding van het aantal vakantiedagen. Het ls mijn vaste overtuiging, dat do meeste arbeiders van een dergelijke vrij heid met niet minder verantwoordelijk heidsgevoel gebruik zouden maken dan degenen, die deze mogelijkheid nu reeds bezitten, aldus prof. Mertens. N (Van onze correspondent) BRUSSEL Rond 100.000 ambtena ren van gemeenten en provincies ln België zijn vanmorgen niet op het werk verschenen. Zy nemen deel aan een waarschuwingsstaking tegen do rege ring. Zy wensen van de regering een snelle en positieve beslissing over de herziening van de salarisschalen, waar op zy en dit in tegenstelling tot het spoorwegpersoneel de onderwyzers en de P.T.T.-ambtenaren al wachten sinds de regeringsverklaring ln maart van dit jaar. In die verklaring is een herstructure ring van de wedden toegezegd. De maat regel wordt echter niet doorgevoerd, omdat er, zo heeft de regering de vak bonden laten weten, geen geld ls. De vanmorgen begonnen staking heerst in vrijwel alle grote steden en is vooral een administratieve aangele genheid. Dat houdt niettemin in, dat bijvoorbeeld in Gent en Luik storing kan optreden in de gas- en watervoor ziening, omdat de distributie daar in handen van de gemeentelijke nutsbe drijven is. Vermoedelijk wordt echter de staking in de loop van de dag het duidelijks merkbaar in Antwerpen. Want ondanks de bemiddelingspoging van de provincie-gouverneur blijft de de Scheldetunnel voor auto's tot van avond tien uur dicht. Ook ln de haven wordt niet gewerkt. De stakers belegw gen in alle steden bijeenkomsten ora aan hun eisen kracht bij te zetten, SANTIAGO (Reuter) Mulaen steeds meer muizen komen de hele week uit de heuvels aan de voet van de An des Chill binnen. De voorhoede ls al 20 km van Santiago. Niemand weet waar om zij gekomen zijn. De een zegt dat ze uit hun nesten opgejaagd zijn door een aardbeving, een ander dat de trek door overbevolking ls veroorzaakt, maar niemand kan zich helnneren dit al eens eerder meegemaakt te hebben. Wel weet iedereen wat ze doen op hun weg door de grazige valleien; alles op eten. De horde heeft zich al een weg geknaagd door 1.300 hectare graan. De boeren trachten de muizen met stokken, hooi vorken, honden en rattenvallen uit te roeien. Er zijn muren van vuur aange legd om de invasie tegen te houden* maar de muizen rukken op. MELK IN MAASTRICHT 55 CENT MAASTRICHT Verlaging van de melkprijs van 61 naar 55 cent veroor zaakte zo liet ons de televisie zien in Amsterdam een melkoorlog. Dit in spireerde de Maastriohtse supermarkt- man J. Sutherland om ln. zijn zaak de melkprijs ook te verlagen. Vanaf van daag verkoopt men in de Contra-super markt in de Frankenstraat ln Maas tricht gesterliseerde melk voor 55 cent per literfles. „Of er een melkoorlog los breekt zullen we maar eens afwachten", is de nuchtere houding van de heer J. Sutherland. „Maar waarom eigenlijk. De melkventers hier ln de buurt verko pen toch ook appels en kruidenierswa ren, waarom zou ik hier in mijn zaak geen melk verkopen tegen een prijs waarmee ik tevreden ben?". Premie 14.000,- uit ideeënbus van het rijk (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister P.J.S. de Jong van Defensie heeft vanmorgen vijf onderofficieren van de luchtmachtbasis Volkel beloond met in totaal 14.000 gul den uit 's rijks Ideeënbus. Dc vijf heren hebben een wagen met straalmotoren ontworpen voor de ijsbeslrljding op start en landingsbanen. De bestrijders zijn ge stationeerd op de vliegbases Volkel, Twente en Leeuwarden. De vijf onderofficieren: de sergeant- majoor C.F. Langbroek en de sergean ten eerste klas C.A. Coppens, A. Koop- mans, J.A. Beekwilder en W.J. Stoop ontwierpen een ijsbestijder op de vlieg basis Volkel na de strenge winter 1962- 1963. Luchtmachttechnici van de basis Woensdracht bouwden enige tijd later -~j verbeterde versie.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1