Bostikl Van nu af aan heet lijm S)a &2id4e Sou^ant Anti-troubadour Boudewijn de Groot heeft protestbijltje er bij neergegooid „Alleen nog liedjes die ik fijn vind Bostik Vanavond in de rlhcr TELEVISIE RADIO PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 8 NuV JüMiSiüft idob De pijn niet overdrijven O OMS gebeurt het, dat volwas- sen mensen zich op alle moge lijke manieren bezorgd maken over de opvoeding van een nogal lastig jongmens. Ze zoeken allerlei ver borgen oorzaken en bespreken katastrofale toekomstmogelijk heden. De nuchtere praktijk wijst dan later uit, dat het allemaal nog al meevalt en de jonge persoon in kwestie minder hopeloos is en onverstandig handelt dan de des kundigen dachten; de natuur is nu eenmaal vaak sterker dan conven ties. Hieraan moeten we een beetje denken, wanneer we kennis nemen van het pessimisme waarmee thans vele Nederlandse politici en politicologen denken over de toe komst van de Nederlandse demo cratie; een pessimisme dat ook sterk sprak op het eind vorige week onder auspiciën van De Volkskrant gehouden studiecon gres inzake 't Nederlandse partij wezen. De meeste sprekers verga ten in hun betoog de toestand en ontwikkelingen elders te betrek ken. Hadden zij dit wel gedaan, dan zouden ze hebben moeten er kennen, hoe daar elders evenzeer geklaagd wordt, hoewel het sys teem er beantwoordt aan datgene wat ze voor Nederland aanprijzen als het betere van onze huidige toestand. Hiermee willen we niet zeggen, dat er in Nederland niets moet gebeuren: we waarschuwen alleen tegen een aantal radicale sugges ties zoals ter zake worden gedaan. In het geval van de confessionele partijen bijvoorbeeld is 'n vernieu wing beslist gewenst; met name binnen de K.V.P. worden trouwens meer en meer politici en kiezers hiervan overtuigd. Maar dit vergt bepaald nog geen opheffen van alles wat tussen socialisme en libe ralisme in staat. In tegendeeljuist de misère die elders aan het twee partijenstelsel gepaard blijkt te gaan, pleit voor positieve belang stelling in een duidelijke, sterk programgerichte centrumpartij. TE MEER omdat overijlde be slissingen in dit soort zaken misplaatst zijn, vinden we dat een radicale omzetting van het Neder landse partijwezen geen kwestie van vandaag of morgen is, maar op langere termijn bekeken be hoort te worden. Veel actueler en belangrijker blijft de andere brandende kwestie: de kiezers duidelijkheid verschaffen, wat ze nu precies steunen door hun stem aan een bepaalde politieke partij te geven. Hoewel die vraag bepaald ook wel geldt voor een Partij van de Arbeid en een V.V.D., willen we haar in dit artikel beperken tot de confessionele partijen. Die partijen moeten en kunnen bij verkiezingen wat hun program betreft duidelijker voor de dag komen dan ze hebben gedaan. Her haaldelijk hebben wij na 1950 ge pleit voor een meer concreet pro gram, toegespitst op datgene wat men in de eerstkomende parlemen taire periode wil bereiken. Bij de komende Kamerverkiezingen kan en moet er in dit opzicht meer duidelijkheid worden geschapen; beperk het politiek program tot een klein aantal brandende kwes ties van de dag; daarin zijn de kiezers immers geïnteresseerd en op basis hiervan willen ze een een keuze maken. Een politiek program behoort iets anders te zijn dan een contract van een ver zekeringsmaatschappij met zijn vele ontsnappingsclausules en „casu quo"-voorzieningen. Zo'n programsamenstelling kan misschien stemmen en een paar zetels kosten (hoewel anderzijds winst evenmin uitgesloten is) maar dat mag niet de doorslag geven. Kandidaten die niet bereid zijn op basis van dit program hun taak als volksvertegenwoordiger uit te voeren, moet men laten vallen. menig politicus op het Volks krantcongres ten spijt, achten we het in de gegeven omstandigheden niet noodzakelijk dat partijen als de K.V.P., A.-R. en C.H.U. zich vóóraf binden aan een partner schap met andere groeperingen. Ons bezwaar loopt niet parallel met dat van prof. Romme, die stelt dat het nogal enig verschil uit maakt of bijvoorbeeld, de K.V.P. zich gaat binden met een V.V.D. of Partij van de Arbeid die straks de verkiezingen verloren dan wel gewonnen blijkt te hebben. Wan neer er op basis van duidelijke programs een redelijke parlemen taire meerderheid mogelijk blijft, moet men gaan regeren. Zijn dan bijvoorbeeld de eenheden aan zetels die eventueel verloren gaan belangrijker dan de tientallen die men op basis van een politiek program behoudt? Ons bezwaar tegen bindingen vooraf is, dat partijen als de V.V.D. en de socialisten moeilijk bereid gevonden zullen worden om bij hun verkiezingscampagne te laten blijken tot welke compromis sen ze bij kabinetsformatie bereid zullen zijn. En dan wordt het voor een gebonden K.V.P. een moeilijke affaire. We zouden het plezierig vinden, wanneer de partijen de kiezers hun voorkeurscombinatie kenbaar maakten, maar achten dit praktisch alleen mogelijk, wanneer alle groepen die voor het dragen van regeringsverantwoordelijkheid in aanmerking komen, dan vóór de verkiezingen niet alleen hun maxi mum- maar ook hun minimum eisen laten zien. We betwijfelen of eén drs. Den Uyl of een mr. Toxo- peus hiertoe bereid zullen zijn. Wat dus de verplichting om kleur te bekennen eenzijdig aan de con fessionele groepen opdringen zou opleggen. TOCH is er in dit opzicht wel enig perspectief. Wanneer straks alle politieke groeperingen met een duidelijk program voor de dag komen,daarbij dan tevens aan geven hoe ze dit program zouden willen financieren (globaal uiter aard) en wanneer tijdens de ver kiezingscampagne de kiezers dui delijk gemaakt wordt, wat bij de kabinetsformatieconditio-sine-qua- non zal zijn, komt er een dermate duidelijk beeld te voorschijn, dat de kiezers gaan begrijpen wat logisch te verwachten valt en ter wijl tevens de mogelijkheden om bij de kabinetsformatie koehandel te plegen drastisch beperkt worden. Op deze manier zal er veel ver zacht worden van de pijn die onze parlementaire democratie thans lijdt. De kwaal kan zo zelfs beter worden bestreden dan wanneer men die pijn gaat overdrijven en op basis hiervan tot operaties besluit met te grote risico's. Met een anders gerichte conclusie dan de zijne zeggen we aldus een op merking van dr. Mansholt op het Scheveningse congres na: dit kan dodelijk zijn voor de democratie. Extremistische winst in Hessen DE National-demokratische Partei Deutschlands (NPD), die is aange merkt als neo-nazistisch is bij de ver kiezingen in de deelstaat Hessen op merkelijk uit de bus gekomen: een stemmenwinst van 7,9 pet. en een ze teltal van acht. Een jaar tevoren was het zeteltal nog nul en het stemmen percentage 2,5. De NPD is een vergaarbak van on tevredenen. Er zijn onder de NPD-sup- porters ongetwijfeld lieden die met enig verlangen terugdenken aan de goede dagen van weleer, toen Dultslands be volking met geheven arm door de stra ten en naar de „roemrijke" slagvelden marcheerde. Er zijn er ook die gewoon weg ontevreden zijn met de democratie zoals die in Duisland reilt en zeilt. On der hen zijn ongetwijfeld weer vele jonge stemmers die weinig waardering hebben voor het politieke geharrewar in Bonn en, met het radicalisme, de jeugd soms eigen, hun stem geven aan een partij die pretendeert de „zaken wel eens even te zullen aanpakken". Er zijn, ten dele althans, vergelijkin gen te treffen met de stemmenwinst die de Boerenpartij in Nederland boek te. Ook hier was ongetwijfeld sprake van blijk geven van een zekep onbeha gen. Er is niettemin een duidelijk ver schil: het politieke verleden van som mige kopstukken In de Boerenpartij werkte averechts uit: in Hessen zou het wel eens ten gunste van de rechts- radicalen uitgepakt kunnen hebben. Het is, hoe dan ook, een bedenkelijke ontwikkeling. Onwillekeurig denkt men terug aan de jaren twintig, toen een schijnbaar kleine en onbeduidende par tij stormenderhand (en dit vrijwel let terlijk) Duitsland veroverde en de we reld in een mateloze ellende stortte. De geschiedenis behoeft zichzelf niet te herhalen: de oude nazipartij had zijn Hitier en voorzover bekend is diens evenknie in de NPD (nog) niet te vin den. Maar voor de grote democratische partijen in Duitsland is het alarmsein gehesen. Zij hebben in Hessen niet ge wonnen. De in Hessen almachtige SPD heeft zich nog net kunnen handhaven, de CDU en liberalen hebben verliezen geboekt. Het succes van de NPD kan ten aan zien van de rest van Duitsland het ef fect van een sneeuwbal hebben. Dat is het zorgelijke van de zaak. Niemand in de wereld zit te wachten op een Duitsland dat opschuift in extremis tische richting. HAARLEM Fors-gelokte Boudewijn de Groot heeft gistermiddag in Haarlem voor deze gelegenheid haastig omgedoopt in Langhaarlem- zonder weemoed afscheid genomen van zijn jeugddromen. De melancholieke tienerster heeft zijn beatpubliek definitief ingeruild voor een devote luisterschare van volwassenen en en (Van een onzer verslaggevers passant ook het onheilszwangere statussymbool van de protestzanger afgezworen. Een zorg min der dus voor Lyndon B. Johnson die als „meneer de President" veelvuldig over de succesvolle tong van Nederland eerste anti-troubadour is gegaan. „Dat lied heeft mij een hoop populariteit be zorgd", geeft Boudewijn met zacht besmuikte stem toe, „maar ik was het toch al lang zat. Als protestzanger ben je te beperkt en je draait steeds in dat ene benauwde kringetje rond. Dat is leuk voor een paar maanden, maar je loopt er gegarandeerd op stuk. Ik ben nu eindelijk door gebroken. Ik zing liedjes die ik fijn vind, Neder landse chansons waar ik zelf in geloof". Bezwerend legt hij uit, dat hij geen chansonnier is. Dat is dan het laatste protest in zijn 22-jarig leven. Je moet niet proberen me in een vakje te stop pen. Als ik me chansonnire noem en ik zing per ongeluk een beatnummer ,dan roept iedereen schande. Ik heb de laat ste maanden wel doelbewust naar een nieuw repertoire gezocht en daardoor zijn mijn oude fans automatisch weggevallen. Ik kan niet meer met mijn gitaar voor een zaal vol tieners verschijnen, want die willen alleen meneer de president horen en vertikken het om te luisteren naar mijn nieuwe liedjes. Tot welk pu bliek ik me voortaan wel moet richten is me overigens nog niet helemaal dui delijk. Ik weet maar een ding zeker: Ik heb nu afgerekend met mijn jeugd. Dat werd overigens hoog tijd. Zonder snik Z(jn nieuw credo heeft hij plechtig bij gezet in de groeven van de langspeel plaat „Voor de overlevenden" en in een gelijknamig boek, dat Bezige Bij-baas Lubberhuizen zonder darren op de Sin- terklaarmarkt heeft geworpen. Over de plaat zegt hij: „Het is voor het eerst in mijn leven dat ik vier keer naar mijn eigen plaat heb kunnen luisteren zonder in snikken uit te barsten. Dat komt voor een groot deel door de arrangementen van Bert Paige en de teksten van Lennaert Nijgh. Lennaart heeft 11 van de 12 liedjes geschreven en zichzelf over troffen. Hij schrijft soms teksten, die ik SEIZOEN '66—'67, het VPRO-overzicht waarin een beeld werd gegeven van het huidige Nederlandse cabaret, begon een beetje opsommerig. Was men daar echter door heengebeten, dan kreeg men een goede, zij het niet complete door snee te zien van het huidige repertoire door middel van een bloemlezing die er zijn mocht en die voor elk der uit voerenden iets kenmerkends te zien gaf. Alleen Fons Jansen houdt niet van t.v. deed na de opsomming niet We zagen Lurelei, voortreffelijk in een TROS-spotje; Sieto Hoving, wat mat ter als we verwachtten: Jaap van de Merwe met een Vietnam-,.protestsong", die iets voortreffelijks had in zijn opzet, maar geleidelijk (boeddhistische mon niken en Von Kielmannsegg op één hoop) een tikje vals accent kreeg; Paul van Vliet en Ferd Hugas in een keurige tweespraak over het rassenprobleem en Henk Elslnk in zo maar een liedje. Ramses Shaffy bracht zijn al bekende Sammy (toch weer fijn!). Zo maar een liedje is eigenlek het moei lijkst. Elsink is daar nog niet helemaal aan toe. Wim Sonneveld, die door presentatrice Merel Laseur wat apart werd gezet, kan dat natuurlijk hele maal. Met zjjn nieuwe partner, Ina van Faassen, zorgde hij voor een paar minuten cabaret van de bovenste plank. Nieuw was het programma „Een mens is maar een mens". Netty Rosenfeld ondervroeg achtereenvolgens Jan Sten der over sport. Louis de Bree (82) over Louis de Bree en Loesje Hamel over vrouwen. Loesje was het aardigst door de grappige manier waarmee zij zin nige en onzinnige dingen verkondigde. Dat regisseur Bob Flis bij Louis de Bree in stijl wilde blijven en daarom het camerawerk kennelijk toever trouwde aan hoogbejaarde, bevende handen vonden wij niet zo leuk. Wel aardig: dc mooie, goedzingende Franse actrice Valérie Lagrange, die in haar chansons overigens meer eigen stijl bleek te hebben dan in de wijze waarop zij zich steeds in dezelfde kronkelingen bewoog. Het eindexamen 1966 van de Ned. Filmacademie is, zo vertelde Jan Blokker, door de filmpers niet zo goed ontvangen. Academie- directeur Peters repliceerde dat zc moesten gezien worden als werkstof, niet als volwaardig produkt. Waarom dan op de t.v. vertoond?, vragen wij Tenslotte, de VPRO hield ons wel bezig, een documentaire van Hans Krijt over vervuiling te land, te water en in de lucht. De beelden waren nogal obli gaat. het commentaar was kreterig aggressief. Natuurlijk, het probleem is ernstig, maar het is onzinnig om te stellen dat er a. niets aan gedaan wordt; b. dat wat er wél aan gedaan wordt niet goed gebeurt en c. dat wat er wél goed aan gedaan wordt op te kleine schaal gebeurt. De heer Krijt had voor hetzelfde geld (of voor minder, want het is al op t.v. vertoond) een reportage kunnen maken over fabrieken die géén lucht veront reinigen, water dat wèl gezuiverd wordt en afval dat wèl goed en snel wordt afgevoerd. Zulks met een even groot en even kreterig gebrek aan ob jectiviteit. Vg. niet door mijn keel kan krijgen, die zijn dan te sentimenteel of te gewild. Hij ver siert graag, draaft graag door. Maar deze elf zijn juweeltjes geworden! Degelijk mens Bleke, llcht-behaarde hofdichter Nijgh plooit een milde glimlach rond de dunne lippen en repliceert: „Boudewijn is ge trouwd, hij heeft een vrouw en een kind, het is begrijpelijk dat hij niet dezelfde gevoelservaring heeft als ik. Hij leeft In een beschermd en burgerlijk milieu. Hjj ls in feite een heel degelijk mens en daar om is het logisch dat veel van wat ik mee maak door hem niet gevolgd kan worden. llq kan er gewoon met zijn pet niet bij". Nijgh karakteriseert zijn samenwerking met zanger Boudewijn de Groot als een zonderlinge haat-liefde. Er zijn tekst schrijvers, zegt hij, die in arrenmoede zelf hun werk gingen uitvoeren, in de hoop dat het publiek dan eindelijk eens een in druk zou krijgen van een goede tekst schrijver. Maar in de regel kreeg het publiek dan uitsluitend een Indruk een slechte zanger. Dit verklaart ook waarom tekstschrijvers enerzijds het ge voel hebben, dat men ze geweldig tekort doet en anderzijds er bijzonder op ge steld zijn, dat hun werk wordt uitge vierd door een goede artiest. Iemand heeft Boudewijn en mij dan ook „de Van Gent en Loos van het Nederlandse chanson" genoemd. Na papier, celluloid Nijgh, die 11 chansons voor de grote nieuwe langspeelplaat in één lange, hijgende adem aan elkaar heeft ge- speechd. heeft zijn veder voorlopig neer gelegd en concentreert zich nu op zijn eerste avondvullende speelfilm, waarin zangeres Martine Bijl haar debuut als actrice maakt. Naast haar dwalen Ramses Shaffy en Joop Admiraal door deze celluloidwoestyn, waarin de 20- jarige Nijgh, 21 jaar na wereldoorlog twee de schuldvraag der collaborateurs wederom centraal stelt. „Er zijn heel wat Nederlanders, die nog steeds tobben met de naweeën van de oorlog", zegt hij, „daarnaast is er een oudere generatie, die zijn onmacht heeft ontdekt en zwijgt. Tenslotte is er de jeugd, die niets meer begrijpt van de oorlog. Ik volg in mijn film een jongen, wiens vader tussen 191,0 en 191,5 scheef is gemarcheerd en hem nu achteraf ver dedigt, alleen omdat het zijn vader is. Wit Tuynman-voetje Nijgh: eens reddeloos gezakt voor de Filmacademie, heeft ook getekend voor „Elsje in Wonderland", een satire over het provo-dom, waarin Hans Tuynman een wet voetje en bijbehorend pak bij draagt. Die film is vorig jaar al ge maakt. Toen was Tuynman in de kran ten nog de 24-jarige H. T. Compagnon De Groot glimlacht vaag, voor een mid dag is hij terug in de Haarlemse Waag, waar hij jaren geleden onder de moeder lijke schutse van baladen-priesteres Coby Schreier zijn vuurdoop als zanger kreeg. Hij mompelt vaak wat brokkelige volzinnen in de microfoon en zingt drie liedjes. Coby Schreier, nog altijd moeder lijk, zegt: „Boudewijn is een aardige jongen, alleen dat liedje over die presi dent had ie nooit moeten zingen. Het is niet genuanceerd genoeg. Niet door dacht". De Groot is het roerend met haar eens. Hij zwijgt daarom. De conver satie is trouwens nooit zijn sterkste zijde geweest. Hij is meer een jongen van „Zijn daden benne groot". Beslissing Britse rechter: Toestel terug aan „zwartkijkster CANTERBURY. Engeland (UPI) Mevrouw Ellen Macrow *al op haar el- gen manier enkele decennia na de uitvinding van de televisie als een pionierster op „kijkgebled" de geschie denis ingaan. Ze heeft namelijk een rechtszaak ge wonnen, die zij had aangespannen tegen de Engelse P.T.T. Deze had haar tele visietoestel opgeëist omdat het kijk geld van mevrouw Mecrow nog niet voldaan. Volgens haar was dit een wederrechtelijke daad. De rechter gaf haar gelijk en zo krijgt ze haar televi sietoestel dat al was weggehaald te rug. Dat vele televisiekijkers op wier tele visietoestellen reeds beslag is gelegd wegens het niet betalen van het ver schuldigde kijkgeld, gaarne gebruik van deze uitspraak zullen maken is zonder meer duidelijk. De P.T.T. heeft in de rechtszaal naar voren gebracht dat zij jaarlijks 10 mil joen pond verliest door de zogenaamde „zwartkijkers". Zij zal in overweging nemen hoger beroep aan te tekenen. „Confrontatie" over nieuwe katechismus HILVERSUM (KNP) - Vanavond (23.15) zal drs. P. den Ottolander uit Arnhem in het KRO-radioprogramma Context de Inzichten uiteenzetten van de Con front at iegroep ten aanzien van de leerstelligheid van de nieuwe kate chismus. Het blad „Confrontatie" is de spreekbuis van een groep behoudsge zinde katholieken. Het novembernummer van Confrontatie formuleert reeds een aantal bezwaren tegen de nieuwe katechismus. die, vol gens dit blad. in zijn eigentijdse ver klaring van de geloofsleer de grenzen overschrijdt die het Vaticanum I ge steld heeft. ADVERTENTIE) uw_ M.15 Bostikl, de nieuwe Engelse superülm in extra grote tybe. Voor al uw karweitjes. Arrestatie wegens gokken op zee NEW-YORK (Reuter) Agenten van de Amerikaanse federale recherche heb ben aan boord van het Griekse schip „Olympia", dat in de haven van New- York ligt, 25 mensen gearresteerd, die het weekeinde zouden hebben doorge bracht met gokken. Het schip was vrijdagavond voor een pleziertocht uit New-York vertrokken en maandagmorgen vroeg teruggekeerd. Een van de misdrijven, waarvan de 25 passagiers beschuldigd zijn, valt on der de categorie „misdaad, in volle zee Ex-protestzanger Boudewijn de Groot (links) niet tekstdichter bedreven De passagiers kunnen hier voor ieder twee jaar gevangenisstraf Lennaert Nygh. en een boete van 10.000 dollar krijgen. Meded. t.b.v. land- en tuinb., 12.30 Nieuws, 12.40 Variant: act., repor- tages en muz., 13.30 Orgelconcert, 14.00 De fam. Leenhouts. hoorspel, 14.25 Stereo: Klass. en mod. orkest- werken, 15.20 Stereo, klass. en mod. liedren, 15.50 Bybelvert. v. d. jeugd, J 16.00 Voor de jeugd, 17.00 praatje, 17.15 Jazzmuz., 17.50 Spaarzinnig- J heden. Aantal onwettige geboorten stijgt nog steeds UTRECHT (ANP) In het eerste halfjaar van 1966 worden in Nederland 2389 onwettige geboorten geregistreerd, 1,94 procent van het totaal aantal ge boorten in die periode. Dit betekent een stijging ten opzichte van 1965, toen in het gehele jaar 4511 ongehuwde Vrou wen een kind kregen en het onwettig heidspercentage 1,84 was. Het percentage onwettige geboorten bereikte een recordhoogte in 1945: In 1950 was het weer gedaald tot 1,4 in 1955 tot 1,21, maar sindsdien bleef 't geleidelijk stijgen: 1,35 in 1960, 1,60 in 1963 en 1,74 in 1964. Deze cijfers staan in het jaarverslag over 1965 van de Nederlandse federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind (FIOM). Opvallend is de relatief zeer sterke stijging van het aantal jonge ongehuwde moeders. Terwijl het aantal ongehuwde meisjes van 13 tot en met 16 jaar tussen 1950 en 1965 met slechts 38 procent steeg, nam het aantal onwettige geboor ten in deze categorie toe met 176 pro cent. Voor meisjes van 13 tot en met 19 jaar zijn deze percentages respectieve lijk 43 en 124. Het aandeel van de onge huwde meisjes tot en met 20 jaar in het totaal van de onwettige geboorten is gestegen van 30 procent in 1950 tot 37 procent in 1960 en 41 procent in 1965. De FIOM heeft ook een indeling ge maakt naar de kerkelijke gezindte de moeders. Hieruit blijkt, dat vc jaar van de ongehuwde moeders 41,6 procent katholiek was (1955: 41 procent), 23,9 (29) procent Nederlands Hervormd. 4,6 (5) Gereformeerd, 4,1 (3) anders protestant en 25,9 (22) procent buiten kerkelijk. Laatste aflevering van „Koningin Victoria Het vierde en laatste deel van de serie „Koningin Victoria", dat de N.C.R.V.-televisie vanavond op Ne derland I uitzendt, bestaat uit drie episodes uit het leven van deze legen darische vorstin naar wie een heel tijdperk is genoemd. Het begint in 1887, wanneer Victoria vijftig jaar koningin is en de Franse schilder Benjamin Constant haar portret heeft geschilderd. De tweede episode speelt zich af in 1898: de Engelse géneraal later veldmaarschalk Kitchener heeft de opstandige Soedan uitgemoord en komt naar zijn koningin om gecomplimen teerd te worden. Er is echter één ding, dat haar vooral bezighoudt: de generaal gebruikt de schedel van zijn verslagen tegenstander de fanatieke Mahdi als inktpot op z(jn studeerkamerDe laatste episode geeft een beeld van een feestelijke gebeurtenis. Het is dan 20 juni 1897 en koningin Victoria viert gezeten in haar rolstoel haar zestigjarig regerings jubileum. (Nederland I, 20.45). De joden vervolging in „De bezetting" Tijdens de tweede wereldoorlog zijn er in Europa bijna zes miljoen joden om het leven gebracht. Van hen waren er ruim honderdduizend uit Nederland af komstig. Tot die massamoord besloot Hitler in de zomer van 1941. Ze werd in diep geheim voltrokken. Mochten er af en toe berichten over doorsijpelen hetzy rechtstreeks, hetzij via de geallieerde zenders dan werden die toch niet geloofd en zeker niet door de joden, die ondergedoken in Nederland leefden. Wat er zich heeft afgespeeld in de vernietigingskampen Auschwitz en Sobidor. werd pas in 1945. na de bevrijding, voor verreweg de meesten een onomstotelijke ondragelijke reali teit. Over deze verschrikkelijke t(jd uit de tweede wereldoor'og wordt van avond in de derde aflevering van „De bezetting" de aandacht gevraagd door (Nederland II, 21.00). dr. L. de Jong. Harry Hickox als sergeant King in ,,'t Is zó bij de luchtmacht". tNederland I, 19.35). Hedenavond NEDERLAND I. NTS: 19.00 Nieuws in het kort, 19.01 Pipo de clown, 19.05 Journaal v. gehoorgest.. NCRV: 19.35 -tv-film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 tv-spel, 21.30 Amusementspr., 21.55 progr. van het Ned. Bijbelge nootschap. NTS: 22.25 Journaal: 23.00 Teleac. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nieuws in het kort, 20.01 tv.film, 20.30 Nieuws over films, 21.00 De Bezetting, doc. film. CVK/IKOR/ RKK: 22.00 documentaire. NTS: 22.30 Journaal. Hedenavond HILVERSUM I (402 m.). KRO: 18 00 Country and Western ExDress, 18 20. Uitz. van de ARP. 18.30 Amu- sementsmuz.. 18.50 Ondernemend: nieuws en comm. in samenw. met het Ned. Kath. Ondern. Verb., 19.00 Nieuws, 19.10 Actualiteiten, 19.30 Conciliepostbus, 19.35 Geest, liederen, 19.45 Zoekend geloven, 20.00 Stereo, 20.45 Voordracht, 21.05 klass. muz 21.25 Amusementsmuz., 22.00 Kunst, cult, pr., 22.30 Nieuws. 22.40 Over weging, 22.45 Vreemd, keuze uit woord, zan«r en dans van elders en anders. 23.15 Co-tekst *>3 45 H-h»- ork.muz.. 23.55 Ns«m«a HILVERSUM IT (298 lil) - AVRO: 18.00 Nieuws, 18.15 Actualiteiten. 18.25 Licht pr. uit Parijs. 18.55 Voor de kleuters, 19.00 Gespr brief uit Parijs, 19.05 politieke gedachtenwls- seling, 19.40 Licht ork., 20.00 Nieuws 20.05 AVP O tUnsd-o-vnHsW, °1 15 De Citadel, hoorspel 22 00 Cabaret,- progr.. 22 30 Nieuws, 22.40 Actualitei ten, 22.50 Klass. muz Hanrna Stereo- moderne muz., 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m> - 18 00 Veronica's jukebox met. verzoekjes 19 00 Joosl mag h> -eten Hot 100 USA 21)00 Co iniziek 2100 Even voorstellen. 22Gevar platen 22 30 Jazzjourn. (presentatie Tineke' 23 3(1 1 00 Hits a enge door Rob Out HILVERSUM n (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgymn., 7.20 strijdlied, 7.23 Lichte gramm.muz. J met report. (Om 7.307.35 Van de voorpagina); VPRO: 7.55 Praatje; VARA: 8.00 Nieuws, 8.10 Lichte gr. muz., (8.30—8.35 Van alle markten thuis), 9.00 Amusementsmuz. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Semi- klass. gr .muz., 10.45 Voor de kleu- ters, 11.00 Nieuws, 11.02 Terugblik op 20 jaar Unesco, 11.40 Instr. en- J 8emble, klass. muz.. 12.00 Lichte gramm.muz., 12.22 Voor het platte- land, 12.27 Meded. t.b.v. land- en /r tuinb., 12.30 Metropole ork., 13.00 Nieuws, 13.10 Actualiteiten en kal., J 13.25 Lichte muz. door pianotrio. 13.50 Gespr. portret, 14.05 klassieke liederen 14.30 mod. en klass. muz., 15.00 Voor de jeugd. (16.00—16.02 Nieuws), 17.00 Voor de zieken, 17.30 Militair comm., 17.40 Stereo, filmmuz. HILVERSUM in. 240 m. en FM-kan- AVRO: 9.00 Nieuws, 9.02 Actualltei- ten. 9.05 Lichte ork. en sol., 10.00 Nieuws, 10.02 Populair verzoekpla- tenpr., (11.00 Nieuws), 12.00 Nieuws, 12.02 Operettemuziek, 13.00 Nieuws, 13.02 Actualiteiten, 13.05 Lichte gr. mu„ (14.00 Nieuws), 15.00 Nieuws, 15.02 Lichte muz. door Ned. arties- ten, 16.00 Nieuws, 16.02 Platenpr. voor de jeugd, 17.00 Nieuws, 17.02 Actualiteiten, 17.05 Rhythm and i blues, 17.35 Hillbilly Time. RADIO VERONICA (192 m) 7.00 Onk goelemorgen. 9 00 Muziek terwijl u werkt (verzoekplatenprogramma), 10 00 Koffietijd met Tineke. 11 00 Huis- vrouwenverzoekprogr v d hulsvrouw, 12.00 Muziek bij de lunch; 14 00 De draaikolk: teenagershows. Nederl Jeugd hitparade vooral veel muziek. J 1500 Woensdagmiddag-sppciaal. 16 00 Cowbovmuzlek. 16 30 Tnd voor toppers. 17 00 IR on T-pna«pi mnzlekexpi ess BRUSSEL Ned. (324) - 12.03 Gevar muz.. Nieuws. BBC (1500) 18.31 Gevar l-WDR (309) 20.45 Klas Woensdag Woensdag HILVERSUM I (402 m.>. NCRV 7.00 Nieuws en herh. SOS-ber., 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo, moderne orkestmuz., 7.30 Nieuws, 7.32 Stereo Lichte ork.muz., 7.40 Radiokrar.t, 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muz., 8.30 Nieuws, 8.32 Mod. kamermuz., 9.00 Voor de zieken, 9.35 Waterstanden, 9.40 Voor de huisvrouw, 10.30 Mor gendienst, 11.00 Lichte gr.muz., 12.27 Bueno de Mesquitta, lekker gek doen, in zijn eigen show. (Nederland I, 21.30).

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2