r Roddel in (rabbendijke VOOR TWEE-PARTIJENSTELSEL IS NEDERLAND NOG NIET RIJP )rie jaar voor doden kind Apparaatje ontsteekt en dooft auto verlichting Bureau voor gezins planning naast arts Ir. v. d. Toorn overleden Biesheuvel voor falen van Schmelzer verantwoordelijk P. A. Jong (52) aan top Amsterdamse politie HUIBERS Galeries komt melk tekort lTERDAG 5 NOVEMBER 1966 DE LETOSE COURANT PAGINA T Spaarbankboekjes op vuilnisbelt (Van onze correspondent KRABBENDIJKEN De dorps bewoners van het Bevelandse dorp ïrabbendijke hebben weer eens iets anders om over te praten. Volgen de week zal in Krabbendijke een nieuw gebouw van de Boerenleen bank worden geopend. Bij de ver huizing kwam de kassier F. J. Rekko een hoop archiefstukken te gen, die konden worden opgeruimd. De rommel werd deels verbrand, deels begraven en het overschot bracht de kassier netjes verpakt doos naar de vuilnisbelt. Dat overschot bestond onder meer uit 250 spaarbankboekjes van in gezetenen. De kassier zag er geen kwaad in. De dag daarop zouden de boekjes wel worden bedolven onder een lading huisvuil. De narigheid is echter dat er Krabbendijker mensen zijn die van tijd tot tijd op de vuilnisbelt rond snuffelen om te kijken of er nog i van hun gading is. Dat deden ook een paar kort nadat de kassier er de archiefstukken had gedeponeerd met als gevolg dat een aantal boekjes in onbevoegde handen is gekomen. Dat is volgens de dorpsbewoners toch wel iets om even bij stil te staan. Want in die boekjes kun je lezen hoe goed me neer zus vier jaar geleden bij kas zat. Zodra de kassier hoorde dat de boekjes waren ontdekt, is hij r de vuilnisbelt teruggegaan de boekjes bij elkaar te zoeken, een paar na heeft hrj ze alle maal teruggevonden. Inmiddels is er behalve kassier Repko ook nog iemand anders door de zaak pijn lijk getroffen. Dat is de dorpssla ger. Zijn spaarbankboekje uit de jaren 19611962 is niet tevoor schijn gekomen, zodat iedereen die het maar horen wil van de nieuwe bezitter van het boekje kan ver- i hoe de slager er in die tijd financieel voor stond. „Hij heeft bij mij een klacht ingediend en een brief naar het hoofdkantoor van de bank in Utrecht geschreven," aldus de kassier. Prof. mr. W. van der Grinten (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG „Een politiek systeem dat na twee wereldoorlogen niet ver nieuwd is kan niet goed zijn." Dit zei dr. ir. S. L. IVIansholt gisteren in zijn inleiding op een door de „Volkskrant" georganiseerde tweedaagse conferentie te Scheveningen over het „partijwezen in Nederland". Een conferentie die door ongeveer tweehonderd vooraanstaande persoonlijkheden uit de politieke universitaire wereld, de vakbeweging, het organisatieleven en zakenkringen wordt bijgewoond. „Er ls iets mis met het functioneren van de democratie in Nederland" begon dr. Mansholt zijn inleiding. Het MIDDELBURG De rechtbank te ddelburg heeft de 19-jarige gehuwde ankwerker R. L. uit Sluiskil veroor- eeld tot dri ejaar gevangenisstraf. De bankwerker sloeg begin juli van 'dit jaar zijn zoontje opzettelijk enige malen met het hoofd tegen de muur, tengevolge waarvan het kind vrijwel direct over leed. De rechtbank achtte de opzet om te doden niet bewezen, wel de opzet tot zware mishandeling. De eis tegen de hankwerker was eveneens drie jaar. Uitvinding Bergenaar IVan onze correspondent BERGEN De heer G. J. Hoorn (39) uit "ergen heeft een apparaatje ontwik keld, dat naar zijn mening een omwente ling in de autovcrlichting kan betekenen. Het toestel, dat overigens niet groter ls dan een ei. reageert op het daglicht. Zo dra dit minder wordt dan op het appara- tje is afgesteld doet een foto-elektrische cel de parkeerverlichting van de auto ont steken. wanneer het daglicht weer sterk genoeg is, schakelt het de verlichting ook Om te voorkomen, dat de verlichting -ift wanneer er een andere auto met ontstoken koplampen passeert, is de licht gevoelige zijde van het apparaat afge schermd. Het licht kan alleen loodrecht van boven binnenkomen. Dat houdt in, dat wanneer de auto onder een straatlan taarn staat de verlichting niet gaat bran den, hetgeen ouk niet voorgeschreven is. Volgens de uitvinder is het instrumentje ook voor andere doeleinden geschikt: etalage verlichting of de verlichting in flatgebouwen. Dat laatste geschiedt op het ogenblik nog met tijdschakelaars. „Als je half weg bent kan het licht plotseling uit gaan". De heer Hoorn heeft voor zijn uitvin ding net meer dan een halfjaar nodig ge had. Volgende week verwacht hij het octrooi. „Dan begin ik onmiddellijk met de produktie. Als dat klaar is ga ik op reis, o.a. naar Duitsland waar. men grote Inte resse heeft. Er staan trouwens nog een paar uitvindingen op stapel, maar daar vertel ik nog niets van". Technieken nog controversioneel UTRECHT. (A.N.P-). Moeten er spe ciale rooms-katholieke bureaus voor ge- rfnsplanning worden opgericht of is bet beter deze taak aver te laten aan de praktiserende medici? Dit is één van de vragen die vandaag zijn behandeld op een studiebijeenkomst van het centrum katho lieke huwelijksbureaus in het Troelstra- oord in Beekbergen. Eén van de inleiders, de arts H. van Osch. is de mening toege daan dat hulp by geboorteregeling be hoort tot de taak van de huisarts. Zyn patiënten hebben hem hun vertrouwen al geschonken. Hij kent de belde echtgenoten, de gezinsomstandigheden en het leefkli maat. Vanuit dit punt heeft hij een ideaal zicht op allerlei omstandigheden, die by gezinsplanning van belang kunnen zyn, aldus dr. Van Osch. ,De geboorteregelingstechnieken vormen ln het rooms-katholieke kamp nog een "ntroversleel punt. Deze controverse gaat Btuurlijk niet voorbij aan de r.-k. arts, lierdoor zijn bepaalde methoden van ulpverlening voor velen van hen nog on- anvaardbaar. Deze houding is uiteraard niet bevorderlijk voor zijn belangstelling voor nascholing op dit gebied, waarover hij in zijn opleiding beslist onvoldoende heeft gehoord en waarmee hij daarna geen ervaring heeft opgedaan, aldus dr. Van Osch. Het toenemend voorschrijven van de pil heeft hierin onvoldoende verandering ge bracht Om deze redenen doet zich vaak dé situatie voor waarin een huisarts geen hulp kan, wil of meent te mogen verlenen. Een r.-k. bureau zou in dit geval deze leemte kunnen opvullen en krijgt hierbij dus een functie naast die pan de hulsarts. Ook de anonimiteit van een bureau voor sommigen beter aanvaairdbaar maken, zo meent dr. Van Osch. Uit een enquête, die dit jaar onder 1277 vruchtbare vrouwen werd gehouden, bleek 78 procent van mening te zijn voldoende voorlichting over geboorteregeling te kunnen krijgen, 16 procent meende niet voldoende voorlichting te krijgen en 8 procent had geen mening- Voor de rooms- katholieken onder de geënquêteerden be droegen deze percentages 64 procent vol- Oorlogskerkhof geschonden VENKAY, (A.N.P.) In de nacht van donderdag op vrijdag hebben on bekenden het gedenkteken op het Engels oorlogskerkhof aan de Hoederstraat te Venray beklad door er met zwarte verf o.a. scheldwoorden op te schilderen. Op 182 van de ruim 600 kruisen waren met zwarte verf hakenkruisen geschilderd. De Engelse militairen zijn allen in 1944 bij de bevrijding van Venray gevallen. De rijkspolitie van Venray stelt een on derzoek ln. doende, 25 procent onvoldoende en 11 pro cent geen mening. Voor de onkerkelijken 84 procent, 11 procent en 5 procent. Voor de Nederlands Hervormden zijn de per centages ongeveer gelijk aan die van de onkerkelijken. Hieruit blijkt wel. dat de voorzieningen voor rooms-katholieken zijn achtergebleven, aldus dr. Van Osch. Noodtoestand Hij deelde verder mee, dat uit 't opinie onderzoek was gebleken, dat maar twee procent van de r.-k. vrouwen in prin cipe tegenstander was van geboorteregeling door echtparen. Helaas werd zo ver volgde hij niet gevraagd naar hun me ning over de verschillende methodieken Naar de mening van dr. Van Osch is juist hier bij vele rooms-katholieken sprake van een noodtoestand. Een stellingname van de kerkelijke leiding op dit punt acht hij daarom van groot belang. Het bleef dr. Van Osch verbazen hoe vaak tot op heden nog nerveuze klachten blijken te berusten op angst voor zwanger schap. waarvoor men desondanks geen deskundige hulp Inroept en hoe vaak nog ongewenste zwangerschap optreedt. Rusland lanceert geheim ruimtelab MOSKOU (U.PX). Rusland heeft in de loop van oktober een geheim ruimtelaboratorium gelanceerd, dat mo gelijk het. gebruik van elektriciteit In de ruimte moet beproeven, zo is giste- Het persbureau Tass heeft slechts meegedeeld, dat het laboratorium, de „Yantar-1" gelanceerd is, maar heeft verzuimd te melden, wanneer. Evenmin is bekend of het lab ln een baan rond de aarde is gekomen, verbrand is in de aardse atmosfeer, of een baan rond de zon heeft aangenomen. Westerse ruimtevaartdeskundigen in Moskou maken uit de mededeling van Tass, dat de Yantar-1 een „gas plasma ionenmotor" heeft, op, dat het labora torium door gas wordt voortgestuwd, maar waarschijnlijk voor de aandrijving der instrumenten op elektriciteit werk te met als doel een economisch verant woorde lichtgewichtverpakking voor de grote hoeveelheid elektrische energie te vinden, die een dergelijk ruimte station nodig heeft. Volgens Tass opereerde de Yantar-1 op een hoogte van honderd tot vier honderd kilometer. Schumann wordt uitgeleverd ACCRA, (U.P.I.) Het Ghanese hof van appel heeft het beroep afgewezen dat de Duitse dr. Horst Schumann heeft aangetekend tegen zijn uitlevering aan de Westdultse justitie. Rechter E. Akoefo Addo verwees Schumann terug naar de gevangenis tot zijn uitlevering aan de Duitse autoriteiten. Dr. Mansholt: „Er is iets mis"' gaat allemaal erg moeizaam, zoals trou wens momenteel ln meer Europese landen het geval is. Het uit de grond schieten van allerlei kleine partijen en het on- inziens voor de gevestigde partijen aan leiding zijn tot een grondig zelfonder zoek. Er moeten voorwaarden geschapen worden voor een stabiel regeringsbeleid, waarbij de kiezers werkelijk kunnen kiezen en invloed uitoefenen. De par tijen moeten met duidelijke verkiezings programma's komen, waarin aangegeven staat waar de middelen vandaan moeten komen om het gestelde programma te realiseren. Dr. Mansholt acht evenwel verwerkelijking van deze denkbeelden onder de bestaande partijstructuur niet mogelijk. Uitdrukkelijk stelde dr. Mans holt in dit verband geen principiële be zwaren te hebben tegen partijvorming op confessionele grondslag, maai' wel ontgaat hem de doelmatigheid van een dergelijke partijvorming. Om uit de huidige impasse te geraken moet men niet de methode gaan volgen van het reorganiseren van een bestaande partij, meent dr. Mansholt. Men moet het zoeken in de oprichting van een nieuwe partij. Daarbij moet de aan wezigheid van een grote centrumpartij zijns inziens vermeden worden. ..want die is dodelijk voor de politieke belang stelling". De kiezer moet tevoren weten behagen onder vele kiezers moet zijns welke coalitie de partij van zijn keuze bereid is aan te gaan. Eigen belang De tweede inleider, de Nijmeegse hoog leraar prof. mr. W. C. L. van der Grinten, zei dat een tweepartijenstelsel zoals in Amerika en Engeland electoraal grote voordelen biedt, maar dat de tijd voor realisering van een dergelijk stelsel in Nederland nu niet rijp is. Ook bezitten de bestaande partijen ieder nog altijd een eigen sfeer, die feiteiyk wel zo be langrijk is als het programma van ieder van die partijen. Zo lang de leden van een partij het voortbestaan van hun eigen partij wensen is het zijns inziens een eis van gezonde democratie om die partij ook te laten voortbestaan. De stemmen die tegen de confessionele par tij vorming opklinken zijn volgens prof. Van der Grinten geïnspireerd door eigen belang: het aanzuigen van zo veel moge lijk confessionele kiezers. De gedachte van een fusie van KVP. AR en CHU vindt hij weinig gelukkig, omdat het klimaat van het katholieke volksdeel verschilt van dat van de reformatorische chris tenen. Hij zou het ook niet wenselijk vinden wanneer één christelijke partij als meerderheidspartij zou fungeren. De voorkeur verdienen kabinetten op smalle basis, omdat de partijen die zo'n kabinet steunen zich dan meer gebonden zouden voelen. Hij meent we! dat de KVP als regeringspartner voor de PvdA zou moe ten kiezen, omdat de PvdA voldoende groot ls om met de KVP een meerder heid te vormen. Samenwerking met de socialisten ligt de KVP beter dan samen werking met de liberalen, meende prof Van der Grinten. Vandaag werden de discussies voort gezet. mede ln de vorm van een forum met de partijvoorzitters van de vijf grote partijen. Nieuw incident Israëlische grens TEL AVIV A.F.P., Reuter) Syri sche en Israëlische militairen hebben aan de grens in het Hoelehdal, ten noorden het meer van Galilea, gedurende een een vuurgevecht geleverd. Israël heeft bij de bestandscommissie van de Verenigde Naties geprotesteerd. Het zegt dat de Syrische militairen met schieten begonnen zijn. Er is geen melding ge- Sneeuwitje, omgeven door haar ze ven dwergen staat in Frankfort te kijk en te koop. De sprookjesfigu ren zijn er niet alleen voor het ver maak van de kinderen, maar in hoofdzaak om reclame te maken voor de nieuwe film van Walt Disney die met Kerstmis in Duits land in première zal gaan. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) In het diaco- nessenhuis Bronovo in Den Haag is op 72-jarige leeftijd overleden lr. J. D. H. van der Toorn, oud-directeur-generaal der PTT. Wijlen ir. Van der Toorn werd gisteren tijdens een vergadering onwel De heer Johannes Daniël Hermanus van der Toorn werd 8 april 1894 te Den Haag geboren. Hij bezocht de HBS in Den Haag, daarna de TH te Delft. In juni 1918 werd hij elektrotechnisch inge nieur. Na het behalen van het diploma elektrotechnisch ingenieur werd hij spoe dig benoemd tot ingenieur der telefonie. Hij maakte het begin van de automati sering mee van het telefoonnet in Neder land, waarbij hy heeft meegewerkt aan de totstandkoming van de automatise ring van Haarlem en Utrecht. In 1922 is ir. Van der Toorn van PTT overgegaan naar de particuliere industrie, namelijk naar de Bell Telephone Manufacturing Company. Hij was voor dit bedrijf werk zaam in Antwerpen bij het engineering department en in Den Haag by het tech nisch commerciële werk. In 1929 werd ir. Van der Toorn belast met de directie van de Nederlandse ver tegenwoordiging in D$n Haag en in 1936 werd hy overgeplaatst in het concern naar de International Standerd Electric Company, afdeling algemene staf in Lon den, later in Noorwegen. In mei 1945 nodigde dr. ir. M. H. Dam me, de toenmalige directeur-generaal der PTT, de heer Van der Toorn uit bq het staatsbedrijf der PTT terug te keren daar vooraanstaande figuren door de dood aan het bedrijf waren ontvallen. In 1950 werd hy tot hoofdredacteur van de hoofdafdeling algemene zaken en radio benoemd. Het ingang van 1 oktober 1954 werd lr. Van der Toorn benoemd tot directeur- generaal der PTT, welke functie hij tot zijn pensionering op 1 mei 1959 vervulde. Mr. GEERTSEMA V.V.D.: BAARN (A.N.P.). Het Tweede- Kamerlid van de V.V.D., mr. W. J. Geertsema, heeft de Anti-Revolutionaire minister B. Biesheuvel verantwoorde- ïyk gesteld voor het mislukken van de formatieopdracht van drs. W. K. N. Schmelzer. een bijeenkomst te Baarn, zei de heer Geertsema, dat de heer Schmelzer tijdens het indienen van zijn motie, die het kabinet-Cals ten val zou brengtn, zich bij een eventuele formatie-opdracht verzekerd kon weten van de steun van de A.-R. by monde van de heer B. Rool- vink. Volgens de heer Geertsema is de heer Biesheuvel, na de heer Roolvink op de vingers getikt te hebben, er voor verantwoordeiyk geweest dat de A.R. fractieleider zijn gedane toezegging niet heeft kunnen waarmaken. De heer Geertsema heeft scherpe kritiek geleverd op de A.R.P., omdat deze party zijns inziens een dusdanige druk op prof. J. Zijlstra heeft uitge oefend. dat deze heeft afgezien van het premierschap in een door de heer Schmelzer te formeren kabinet. Het V.V.D.-Kamerlid was ervan overtuigd, dat men alleen uit de crisis geraakt, wanneer een kabinet wordt gevormd, dat vervroegde verkiezingen uitschrijft en na de verkiezingen aanblijft. Vol gens de heer Geertsema zullen in dat kabinet zitting moeten hebben de V.V.D de K.V.P., de C.H.U. en mogelqk de A.R.P. Hy betreurde het dat drs. Schmelzer doelbewust niet naar deze oplossing heeft gestreefd, omdat hij in dit stadium nog geen keus wilde ma ken tussen V.V.D. en P.v.d.A. ARKA: Sterker invloed in partij DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de Algemene R.-k. Ambtenarenver- eniging (ARKA) dringt er by leden op aan in de politieke party van hun eigen keuze hun invloed aan te wenden om tot spelregels te komen voor de verhouding tussen de sociale organisatie en politiek. De voorzitter van de ARKA, dr. G. A. A. M. Boot, deelde mee dat het hem niet consequent ïykt zich enerzijds over de politiek te beklagen maar anderzijds geen politieke verantwoordeiykheid te willen dragen. De werknemers, onder wie het overheidspersoneel, hebben eerst dan recht om zich over de politiek te beklagen indien zy zich redelijk hebben ingespannen hun invloed in de bestaande politieke partyen te laten gelden. Anders lijkt elk gepraat over een nieuwe werk- nemerspartij een vlucht over de weg van de minste weerstand. kinderen zelfs al 'n klein sneeuwmannetje konden maken. „Naleving van wet primair'' (Van onze correspondent AMSTERDAM. By K.B. is met in gang van 16 november benoemd tot hoofd commissaris van gemeentepolitie te Ara sterdam de heer P. A. Jong, thans wnd.- hoofdcommissaris De heer Jong (52) volgt de heer H. J van der Molen op, die met ingang van 16 juli j.l. eervol werd ont slagen. De nieuwe hoofdcommissaris trad op 1 augustus 1940 als surnumerair in dienst van de Amsterdamse politie. Hy doorliep daar de verschillende rangen en Is sedert juli 1962 hoofd van de recherche, tevens wnd -hoofdcommissaris. De heer Jong gaf ons gisteravond het volgende commentaar op zijn benoeming: ..Het is voor mU niet als een verrassing gekomen. Uiteraard zijn er veel bespre kingen aan voorafgegaan, ook ln Den Haag met de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie. Hoe lk mijn nieuwe post zie? De taak van de politie ls bijzon der uitgebreid De verhouding overheid- burgerij heeft weliswaar het laatste jaar bijzonder veel aandacht gekregen, maar het ls slechts een van de vele facetten. Wel wil ik er iets over zeggen, want ach. delicaat vind ik het vraagstuk niet. Ik zie het als een van de primaire taken van de politie dat wordt toegezien op de naleving de bestaande wetten en verordenin gen Natuurlyk moet dit in een zo groot mogelyke harmonie met de burgerij ge beuren. maar daar mankeert volgens mij Gecompliceerde lancering niet geheel geslaagd KAAP KENNEDY (Reuter) Een an de twee verbindingssatellieten die donderdag met een Geminicabine en 'n brandstoftank als laboratorium met 'n Titan 3-c raket zijn gelanceerd, werkt goed, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht meegedeeld. Van de verbin dingssatellieten die in een baan om de aarde langs de lonossfeer draaien, ;t er één als zender werken en de andere als ontvanger. Volgens de luchtmacht zijn er moeilijkheden met De ontvanger heeft meer dan vol doende energie en er worden vanaf de aarde signalen gezonden in de hoop het probleem op te lossen. De zender werkt perfect. Een derde satelliet die ook met de Titan 3-c in een baan werd ge bracht, werkt eveneens goed. De functie van de drie satellieten is deels geheim. Van welingelichte zijde werd echter vernomen dat de derde sa telliet metalen ballonnetjes zou afsto ten om vijandelyke volgstations op 'n dwaalspoor te brengen of een verge vorderd experiment voor optische waarneming is. Zoals gemeld is de Geminicabine reeds op de aarde teruggekeerd en op gepikt bij Ascension. De cabine was ge lanceerd voor de beproeving van een n soort hitteschild. Paus vraagt nog meer deskundige meningen over geboorteregeling VATICAANSTAD (UPI) De pers chef van het Vaticaan, mgr. Fausto Vallainc heeft op zijn wekelijkse pers conferentie een toelichting gegeven op de opmerkingen die Paus Paulus jl. sa terdag In een toespraak tot Italiaanse gynecologen heeft gemaakt over de kwes- t van de geboortenregeling. Mgr. Vallainc zei dat de Paus, alvo- ns enigerlei beslissing te nemen over mogelijke wijzigingen in het traditioneel verbod van de Kerk op geboorterege- om misschien nog meer „deskun dige meningen" zal vragen. Vallainc zei dat de commissie van zestig deskun digen die het bevolkingsprobleem voor de Paus heeft bestudeerd, haar werk heeft voltooid. „Maar uiteindelijk zal de Paus misschien om meer deskundige meningen vragen". Mgr. Vallainc zei dat de Paus duide lijk heeft gemaakt dat terwyi het pro bleem nog in de studie is, de bestaande leerstellingen van de Kerk nog altijd bindend zijn. Dit betekent dat alle kunstmatige middelen voor geboortere geling taboe zijn, met uitzondering van de kalendermethode OOgino-Knaus, die in speciale gevallen mag worden benut. in Amsterdam niet zo veel aan- Het over grote deel van de burgery staat achter de wijze, waarop wy dit facet van onze taak verrichten. Daarnaast is er een klein deel. dat meent de wetten in eigen hand te mogen nemen. Ja. ik denk onder meer aan provo's. Uiteraard ben ik daar tegen. Ik vind de naleving van de wet primair Als de burgerij de wetten fout vindt, moet zij via normale kanalen het parlement, de gemeenteraad en dergelijke probe ren daarin verandering te brengen. Pas als de vergaderingen een feit zyn, krijgt de politie ermee te maken". De voormalige hoofdcommissaris van Amsterdam, de nu ambteloze heer H- J. van der Molen, had gisteravond geen com mentaar op de benoeming van zijn opvol ger Hy was er zeer door verrast. Hij wilde met commentaar wachten tot de benoeming en de reactie van de nieuwe hoofdcommissaris erop officieel zyn. ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 123 Lelden Tel. 01710-22889 brengt U een grote sortering Id geboorte- aankondigingen Vraagt monsterboeken ter inzage Grote interesse voor goedkope zuivelprodukten (Van een onzer verslaggevers) NIJKERK „De Nederlandse super marktconcerns zijn er kenneiyk op ge brand om de verkoop van zuivelproduk ten binnen hun hereik te brengen," meent de heer J. Pel. directeur van de melkfabriek „De Volharding" ln Nijkerk. Hy baseert deze overtuiging op het feit dat hy tydens de laatste dagen door ver schillende bedrijven is benaderd met het verzoek om melk te leveren op dezelfde overeenkomst waarvan een grootwlnkel- hedrijf in Rijswijk momenteel profyt trekt. „Het bijzondere aan die overeenkomst is dat er geen minimumprijs is vastge steld, waarvoor de melk aan de consu ment verkocht mag worden. De grote be- dryven hebben er al jaren voor gevoch ten om op die manier aan melk te ko men, maar tot nu toe hebben ze bij de melkfabrieken in het westen van het land steeds het hoofd gestoten. Ze wer den verplicht om de melk voor dezelfde prys te verkopen als de kleinere detail handelaren," aldus de heer Pel. die voor lopig „niet hals over kop" aan andere bedrijven wil gaan leveren. Hij wil eerst het Rijswykse grootwinkelbedryf goed en volledig bedienen. „Ik vind het prettig dat er geconsumeerd wordt. Vooral met de dageiykse benodigde gebruiksartike len zoals melk," deelde ons directrice Franssen van de Nederlandse Consumen tenbond mee. „Als dit een tijdelqke ver koopsstunt is ben ik er niet voor. maar het ïykt erop dat we nu groeien naar twee verkoopsystemen: bezorging aan huis, die iets duurder is en de verkoop in de winkels. Dat is op zich geen onge zonde toestand." Mevrouw G. Klynhout, directrice van het centraal bureau in Den Haag van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, deelde na een kort beraad met het hoofdbestuur, mee: „Als deze concurren tie tot scherpere pryzen resulteert dan kan dat verheugend worden genoemd. Maar de vereniging van huisvrouwen zou het betreuren als het gevolg hiervan is dat de bezorging aan huis gestaakt wordt of veel duurder zou worden." DEN HAAG (ANP) Tekort aan plastic-kratten voor het vervoer bemoei- ïykt de levering van melk in plastic- zakjes aan Galeries Modernes. Daardoor kon de Coöp. zuivelfabriek „De Volhar ding" in Nijkerk slechts 630Ü liter leve ren.. terwyi Galeries Modernes er twin tigduizend had willen hebben. Er zijn nu nieuwe plastic-kratten besteld in Frank- ryk, maar de levertyd is drie weken. De fa. Vroege in Woerden, door wier bemiddeling de melk verkocht wordt, deelde mee reeds met vier of vyf andere warenhuisondernemingen contact te heb ben gehad. De dagelijkse besturen van de drie or ganisaties van melksiyters hebben in Utrecht over deze melkverkoop in wa renhuizen tegen zeer lage prijzen gespro ken met hun organisaties. Bezien wordt wat er tegen kan worden gedaan.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7