WOLLEN WINTERSTOFFEN 1 Kijkje achter de i coulissen in boek a, k., k» i van Max Heymans aardgas stadsgas Omzetstijging en meer winst bij Kon. Shell Skiër maakt SKI -kleding DE GOUDEN SLEUTELS SCHOONDERGANG VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (ADVERTENTIE) Waarom geen blauwe camel of groene cashmere? Met minder ongelukken dan met Het ligt aan de verkoopster of u door de stof van een wintermantel bekoord wordt, danwel diep onder de indruk raakt. De bekoring gaat uit van de stof zelf, van de glans of de sou plesse, van de wisselwerking tusen weefsel en kleur of van de harmonie tussen coupe en materiaal. Maar de indruk van diep ontzag wordt gevestigd door de hooghartige wijze waarop verkoopsters soms menen de stof onder uw aandacht te moeten bren geneen originele cashmere, een ex clusieve Shetland." Niet Niet iedereen durft dan te zeggen: ik dacht dat cash mere alleen maar voor pullovers werd gebruikt, en ik dacht dat Shetland al tijd grijs was. Toch zou iedereen die zo denkt dat eens moeten zeggen, het zou best kunnen dat de verkoopster ook niet precies weet hoe het in elkaar zit. CAMEL, CASHMERE, SHETLANÈ) en LAKEN zijn vier namen van winter stoffen die momenteel veel verwerkt worden; winkel-in, winkel-uit horen we ze noemen zonder dat de begrips verwarring ermee de wereld uit raakt. Waaraan denken we bij CAMEL? Aan een naturel-beige-bruine kleur, maar niet aan het materiaal dat hoort te be staan uit een mengsel van echt ka meelhaar en zuivere scheerwol. Die kleur? Wel, camel kan ook geverfd worden in andere kleuren, in blauw, in grijs, in zwart zo u wilt. En èndere stoffen kunnen geverfd worden in na- lurelbeige-bruin. Een echte cameljas is alleen maar door de deskundige te herkennen aan de gebruikte grondstof ten; wie hem koopt moet kunnen ver trouwen op het modehuls, of op de naam van de fabrikant. CASHMERE oet denken aan zachte breisels ofwel aan Oosterse dessins. Maar het is eveneens de naam van een veelgebruikte mantelstof die samen gesteld dient te zijn uit het haar van Mongoolse geiten vermengd met zuive re scheerwol. En alweer moet erbij gezegd worden het modehuis dat de mantel verkoopt moet ervoor in kun nen staan, want wie van ons kan die wollen stof ontleden en de Mongoolse geit er uit halen? Camel en cashmere zijn beide licht, sterk, warmte-isolerend en bijzonder in trek bij de sportief elegante vrouw. Meestal zijn de mantels van deze stof fen onopvallend van model en ze ver lenen hun diensten 10 maanden van Wie een diagonaal weefsel ziet, is al dadelijk geneigd aan te nemen dat Dat had mevrouw Cretier niet verwacht Mevrouw Cretier in Lobith was altijd trots op haar prachtige was. En toen er dan ook een Sunil team aanbelde met de vraag of zij voor haar de was mochten doen, zei ze: „U mag het proberen dames, maar ik denk niet dat Sunil hel van mij wintDe Sunil dames gingen aan de slag. Alles deder, ze op dezelfde wijze als mevrouw Cretier. Ze gebruikten alleen een ander wasmiddel: Sunil. Het resul taat? Alles was witter, duidelijk wit ter... En u mag raden welk wasmiddel Cretier nu gebruikt... Sunil! Wintermantel van camel, dus van echt kameelhaa niet alleen zogenaamd camelkleurig hoeft te zijn, bestaat, bijvoorbeeld marii scheerwol, die J andere tinten dit SHETLAND is, vooral in een grij ze kleur. Maar ook andere materialen kunnen diagonaal geweven worden en echte Shetland beperkt zich niet tot grijs maar het wordt geverfd in alle kleuren. Uit de naam zou men af kun nen leiden dat de wol van de Shetland eilanden moet komen. Maar de scha pen die deze wol leveren zijn afkomstig uit de bergen van Wales; die wol is springerig en de stof zo veelzijdig dat men er zowel sportieve als geklede mantels van maakt. En waaraan doet LAKEN denken? Aan de stijve ouderwetse „lakense jas" van soldaten met snorrebaarden, of aan een biljart? In de damesmode gaat het om een heel modieuze soepele stof met een zachte blijvende glans, ge maakt uit Kaapse scheerwol. In de bes- se rood, beige-grijs, maar ook zwart. te mantelcollecties komt laken voor, want het is erg in de mode en de kleu ren zijn altijd diep: koningsblauw, ker- In geen andere stof is het zwart zo gloedvol als in laken. ONGERUSTHEID ONGEGROND De belangrijkste verbruikster van aardgas Is de huisvrouw en als zij klachten heeft en zich ongerust maakt, moet zij daar wat aan doen. Haar or ganisatie bij uitnemendheid, de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, is daarvoor de aangewezen figuur een aangezien er inderdaad ongerustheid heerste door enkele ongevallen, heeft mevrouw D. Boldert, directrice van het Instituut tot Voorlichting bij Huis houdelijke Arbeid (van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen) een gesprek gehad met het VEG-gasinsti- luut. Er hebben zich in een gemeente kort na elkaar twee ongevallen voor gedaan doordat het aardgas daar niet „geodoriseerd" was, m.a.w. er was aan het aardgas geen luchtje toege voegd. Aardgas is op zichzelf geurloos, het plaatselijk gasbedrijf moet er een geur aan toevoegen door middel van een odorisatie-installatie. In bovenbe doelde gemeente was die installatie nog niet klaar toen het gas kon wor sen geleverd en men heeft het er op jjewaagd omdat het maar voor korte :ijd zou zijn. De gevolgen waren zo, lat ledereen dit besluit nu betreurt. Het afleveren van reukloos aardgas, zelfs gedurende enkele uren, is zoda- Omzetdaling bij Stokvis ingehaald ROTTERDAM (ANP) De directie van R. S. Stokvis en Zonen N.V. deelt mede dat de omzet, die over het eerste kwartaal van 1966 nog een achteruit gang van 11,1 pet ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1965 ver toonde, sedertdien zo belangrijk is verbe terd dat zy over de thans verstreken maanden van het jaar weer gelijk is ge worden aan die van het afgelopen jaar In dezelfde periode. Hoewel de directie verwacht dat de omzet in de laatste maanden van het jaar boven het gemiddelde van de tot dusver verstreken maanden zal liggen, acht zij het niet waarschijnlijk, dat deze het uitzonderlijk hoge peil van de laatste maanden van 1965 zal bereiken, toen im mers de per 1 januari 1966 ingaande om zetbelastingverhoging voor automobielen bromfietsen, radio en televisie een koop- golf voor deze artikelen deed ontstaan. Over het gehele jaar gerekend zal de omzet van 1966 daarom wellicht iets achterblijven bij die van 1965. De nog steeds voortdurende sterke op waartse druk der kosten, speciaal ten aanzien van de lonen, kon dank zij een belangrijkeverbetering van de efficiency en ingrijpende bezuinigingsmaatregelen voor een groot deel worden geneutrali seerd. De financieringskosten bedragen echter mede door de hogere renstestand aanzienlek meer dan het afgelopen jaar, terwjjl verder de kosten van het sinds midden 1966 geleidelijk in bedrijf komen de nieuwe centrale magazijnpand in Al phen aan de Rijn, dat na volledige Inge bruikneming een belangrijke efficiency verbetering en beperking van de omvang van de voorraad belooft, echter voorlopig de resultaten nog drukken. Verwacht moet dan ook worden dat de winst van 1966 lager zal zijn dan die van 1965. nig gevaarlijk dat dit categorisch ver boden zou moeten worden, stelden de huisvrouwen; de directie van het Gas- instituut plaatst zich volledig achter dit standpunt. Met ingang van 1 januari 1967 zal ove rigens het gas in geheel Nederland alreeds geodoriseerd worden geleverd aan de plaatselijke gasbedrijven, die alleen maar naar behoefte Iets daar aan zullen toevoegen om de bepaalde odorisatiegraad te handhaven. NIET GIFTIG In de meeste gevallen is ongerustheid over aardgas ongegrond. Eerstens, het aardgas is niet giftig (het stadsgas wel) en dit is een van de oorzaken waarom er sedert de invoering van het aardgas zoveel minder ongeluk ken zijn voorgekomen. In de afgelopen vier jaar heeft zich met geen enkel aardgas-kooktoestel een ongeluk voor gedaan terwijl In diezelfde tijd met stadsgaskooktoestellen 120 ongevallen zijn voorgekomen waarvan 16 dodelijk. EXPLOSIEGEVAAR Aardgas kan ontploffen. Maar bij huis houdelijke toestellen Is het ontsnap pend gas te gering om te kunnen ex ploderen en daarom is het explosie gevaar miniem. De stooktoestellen en geisers waaruit grotere hoeveelheden gas zouden kun nen ontsnappen, zijn zo beveiligd dat bij het doven van de vlam de gastoe- voer absoluut is afgesloten; hier ls dus de mogelijkheid van een ontplof fing uitgesloten. Er zijn in de tijd van het stadsgas veel ongelukken gebeurd door het ge bruik van slechte gasslangen. Het is een gunstige omstandigheid van de omschakeling op aardgas dat die slan gen moeten vervangen worden door een vaste verbinding of veiligheids- Er is wel degelijk explosiegevaar bij lekken in leidingen, zowel binnen- als buitenshuis. Nu moet het odorisatle- systeem echter zijn waarschuwend werk doen. Een hardnekkige gasluchl in huln duidt op gevaar. Wanneer men heeft gecontroleerd of alle leidingen zijn gesloten en de gas- lueht blijft, dan moet men onmiddel lijk de installateur waarschuwen. Nooit zelf met een brandende lucifer of vlam naar het lek zoeken!! Tijdens het wachten op de installateur zal men natuurlijk ramen en deuren openen voor ventilatie. DE GEISER Zonder een feilloze afvoer mag geen badgeiser gebruikt worden. De keuken geiser mag niet in de douchecel ge plaatst zijn, maar ook de keuken waar een geiser is aangebracht moet goed geventileerd worden. Nooit of te nimmer mag men afvoer kanalen of ventilatiekanalen in ruim ten waar een geiser wordt gebruikt, dichtstoppen. Wie wat aan de geiser wil verstellen, moet dat liever niet zelf doen maar een expert erbij roe pen. Een gebrek aan zuurstof is na melijk de oorzaak dat het gas niet he lemaal verbrandt waardoor het zeer gevaarlijke koolmonoxyde ontstaat. Hebt u een raamventilator in de ruim te waar geiser of gaskachel met af voer staat? Stel dan de ventilator bui ten werking als geiser of kachel lang durig branden, anders worden de ver brandingsgassen niet afgevoerd, maar juist het vertrek binnengezogeiw Goede smaak geweld aangedaan ter Zijde ook voor de man t J I Bizarre belevenissen UHIInnHrW l;.:lTWilil.ll I 4 van Amsterdams modeontwerper deredactrice (Van AMSTERDAM Een bont gezelschap in prominenten uit de wereld van mode en theater, vrienden van de schrijver, 4 fotografen en pers vulden gistermiddag met honderden de hall van het Nieuwe de la Mar Theater te Amsterdam, waar de uitgeversmaatschappij Born N.V. het boek ..Knal" van de couturier Max Hey mans feestelijk" presenteerde. „Nog voor er een zin op papier was ge- zet, deed het verhaal al de ronde, dat het j boek op de band stond, en dat was geheel volgens de waarheid", onthulde directeur T. Born. „Geholpen door een Amsterdamse j journalist is Heymans levensverhaal op J bandjes gelegd. Typisten werkten het uit tot een ruw maniscript, dat door de schrij- ver werd gemodelleerd. Het blijkt, dat Max Heymans naast zijn bekende crea- tieve gaven, beschikt over opmerkelijke j 4 artistieke kwaliteiten die hij heeft ge- j manifesteerd ln dit boek". 4 Met deze woorden bood de uitgever Max Heymans plechtig het eerste exemplaar aan, dat gereed was gekomen van de op- lage van 20.000. met de verzekering, datde tweede evengrote oplage zeer binnenkort J leverbaar zou zijn. Zeven modellen uit Heymans kostelijke herfsteolleetie werden getoond door zijn mannequins, die de trappen afdaalden terwijl aan de aanwezige actrices onder wie Caro van Eyk. Charlotte Kohier, Mary 4 Dressclheys. Conny Stuart en anderen bloemen werden aangeboden en een klein hoedendoosje. waarin het boek was ver- pakt. Rlitzlicht foto's, zoenen. Max op de trap, omstuwd door schijnwerpers in open shirt met pullover en smalle plooilozc spijkerbroek. In de hal stond een enorme affiche, waarop een elegante vrouw met nerz en armbanden koket staat te doen: dite is het omslag van „Knal" en het stelt Max Heymans zelf voor ln travestie. Nu en dan ondergaat hij een mehamorphose en wordt een „doodchique vrouw", schrijft hij. Dit hangt samen met zijn anders-ziin. een eigenschap die op het ogenblik dans-le- vent is. Speelt Heymans dit uit om succes te oogsten? Hier en daar snreekt hii er j zeer serieus en zelfs treffend over. Maar toch zal het sommigen spijten, dat onze meest begaafde couturier, deze geestige, hartelijke, fijngevoelige man hier al da delijk op het omslag van zyn boek de goede smaak geweld aan doet Het verhaal zelf waarin onze andere bekende couturiers, mannequins, actrices, goed en slecht geklede vrouwen spelen, zou in gesproken woorden minder of geen onbehagelijke momenten opleveren. Maar gedrukte passages blijven gedrukt en kun nen hinderen als een ai te diep decollete. Wy zijn uitgepraat over „wat zien ik". Nu hebben wt „Knal", dat neer komt op „Wat doen ik". DEN HAAG, (A.N.P.) Het netto resultaat van de maatschappijen der Koninklijke Shellgroep over het derde kwartaal van 1966 bedroeg ponden ster ling 61.6 miljoen, hetgeen een sty ging van ponden sterling 2.2 miljoen of 3.8 pet. betekent ten opzichte van het derde kwartaal van 1965. Over de eerste negen maanden van 1966 bedroeg het netto resultaat ponden sterling 176.4 miljoen; dit is ponden sterling 9.1 miljoen, of 5.5 pet. meer dan in de overeenkomstige periode van 1965. De door groepsmaatschappijen ln hel drede kwartaal verkochte hoeveelheid ruwe olie en olleprodukten steeg met 4.9 pet., terwijl de omzet van chemische produkten wederom aanzienlijk toenam. Over het derde kwartaal was de op brengst van verkopen, na aftrek van omzetbelastingen enz., 6.3 pet. hoger. In de Verenigde Staten waren de prij zen voor olieprodukten enigszins hoger dan in het derde kwartaal van 1965, doch elders waren de verkoopprijzen gemiddeld iets lager. Betaalbaarstellingen Montgc Schuppcn Z< W d'ehi Telegr. (ADVERTENTIE) Zelfs een oud sportkumpioen kan mode-ontwerper zijn. Weliswaar van sportmode, met de nadruk op de eerste helft van het woord, zo neemt men aan. Ernst Engel (56) oud skikam pioen, geboren Wener maar sedert bijna 30 jaar Amerikaan, was in ons land by het lanceren van zyn collectie ski kleding voor dames. Engel had al een grote sk-carrière achter de rug, toen hij in de oorlog een knieblessure opliep. Sindsdien geen wedstrijden meer, wel skiën en andere sporten voor plezier, als instructeur, als coach. Nog in zijn Oostenrijkse tijd rebelleerde hij al tegen de destijds ge bruikelijke zware skikleding en maak te zich een soort poplin lichtgewicht jack dat hem bijzonder goed beviel. Wat hij zag dragen bij het beoefenen van zijn lievelingssport ln de Andes, de Oostenrijkse, Zwitserse en Franse Alpen, overtuigde hem ervan da* er aan de uitrusting veel te verbeteren zou zijn. Hij doet dat nu al geruime tijd, in een eigen fabriek tc New York, en wel zo goed dat hij sinds 1961 al viermaal een prijs voor de beste sportkleding in de wacht sleepte. Men wil absoluut horen dat Engel, een stoere, bruine, sportieve, jonglij- kende kerel, de sport laat prevaleren boven de mode. Maar er is een uit spraak van hem genoteerd: „Ik wil voortdurend de mode veranderen, an ders zou de gemiddelde skiër 20 jaar lang dezelfde kleren kunnen dragen... ze draagt die kleren nooit op". Drie opzienbarende bijzonderheden vragen de aandacht voor deze collectie: De jkibroek die eruit ziet als een wat wijd uitlopende matrozenbroek en over de schoenen heenvalt. Halverwege de kuit is in de broekspijpen echter een „binnenpijp" genaaid, die ln de ski schoenen verdwljntt «en dubbele be scherming tegen d« sneeuw, (Dit model Links: de Jump-liftcout, het zilver- kleurig broek jack, dat beschermt tegen het koude lifststoeltje; hieronder ge- 4 dragen de akibroek met uitlopende: dubbele pijpen. Rechtsgoudkleurige loden parka met afstaande col, bef en rits onder de knopenrij, gebreide wollen crochetpet. werd oorspronkelijk ontworpen voor J mevrouw Jacqeline Kennedy). Even vindingrijk is het lange jack "J dat overgaat in een wijde short, en betere bescherming biedt tegen de J ijzige koude van de besneewde zitting 3 van een liftstoeltje. Een derde vondst is de windbef in jassen met afstaande cols (ofschoon 4 die afstaande col wel duidelijk een J concessie ls aan de mode!) en een ritssluiting onder de knopenrij van de Jassen. j| De materialen van deze ontwerper zijn het dubbelrekbare spandex, loden J| mohair en gemetalliseerd nylon. De kleuren hoogst modieus: zilver, goud, ijsblauw, roze, wit, turquoise, wijn- rood en geel. 4 ROESTVRIJ STAAL met afneembare koelstofhandgrepen voor ovengebrulk VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN (ADVERTENTIE) HAARLEMMERSTRAAT 220 LEIDEN TELEFOON 01710 - 21681 Volledig assortiment LAGOSTINA Voor LAGOSTINA naar MARE 65-67-70 TELEFOON 22025 ALLES UIT VOORRAAD

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7