50.000ste bij de „Russen" FORMATEUR SCHMELZER: MINISTER VELDKAMP GAF VOOR MIJ DOORSLAG A BK». Ziekenfondsen zien geen heil in gesprek „Ik ben niet geslaagd dat is duidelijk Vondeling door Bibeb verleid tot krasse taal Klappen door soldaat Klappe overdreven TWEEJARENPLAN IN INDON. PARLEMENT VLASVELD VRIJDAG 4 NOVEMBER DE LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) irlem „Ministi redactie) Veldkamp Omdat da eigenaars geen gevolg hadden gegeven aan de oproep om hun zomerhuisjes na het seizoen weg te halen, heeft het gemeente bestuur van Workum (Friesland) opdracht gegeven de zes huisjes af te breken. Links op de foto de eigenaar en een politieagent, die het slopende werk gadeslaan. (Van onze parlementairs redactie) DEN HAAG Minister' Vondeling, de ■oclalistische bewindsman van Fi nanciën, heeft in een ingezonden brief in „Vrij Nederland" zijn kritiek op het K.V.P.-Tweede-Kamerlid nr. Blaisse wat verzacht. Hij zegt nu dat mej. „Bi beb" hem in een interview, dat in het vorige nummer van „Vrij Nederland" stond afgedrukt, „tot krasse al te krasse taal heeft verleid". Letterlijk schrijft minister Vondelingi „Een open hartig gesprek «en dag na de kabinets crisis is een avontuur. Wat dreigde is gebeurdt Bibeb heeft mij verleid tot krasse al te krasse taaL Het is haar kracht en mijn zwakheid". In het bewuste interview had minis ter Vondeling het Kamerlid Blaisse be stempeld als „de onbeschaamde pleit bezorger van de oliemaatschappijen". Voorts beschuldigde minister Vondeling de tegenstanders van de door minister Den Uyl gevoerde politiek tegenover de oliemaatschappijen van „landverraad". Minister Vondeling zegt nu in zijn brief aan Vrij Nederland! „Dat woord land verraad is zwart op wit te bar, omdat het ook een in de wet omschre ven begrip is. Het doet aan oorlogstijd en spionage denken. Dat heb ik niet be doeld. Wat ik bedoelde is dit: Den Uyl voert moeilijke en voor het land heel belangrijke onderhandelingen met de internationale mammoet-oliemaatschap pijen. Het kan daarbij gemakkelijk om een meningsverschil van de orde van grootte van 1 miljard gulden gaan. Zo lang die onderhandelingen duren, beho ren volksvertegenwoordigers als één man achter de regering te staan. Laat men een voorbeeld nemen aan de olie maatschappijen die metterdaad als één man zijn opgetreden. Die weten wat onderhandelen is. Daarom kan ik mij zo woest maken op die Kamerleden die ondershands al hebben laten weten dat ze de regering een stok tussen de be nen willen steken op het hoogtepunt van de onderhandelingen. Daarom ook heb ik Blaisse een veeg uit de pan ge geven. Hij kent het bedrijfsleven (en het hem) en moest dus beter weten" Wondde zichzelf bij driftbui DEN BOSCH (ANP) De mishande ling van de dienstplichtig soldaat Theo Klappe uit Kampen in de Isabella- kazerne in Den Bosch, gepleegd door een aantal medesoldaten, blijkt bij een rustig gesprek met soldaat Klappe van van aanzienlijk minder ernstige aard geweest te zijn dan hij eerst vertelde. Klappe erkende in dit gesprek zelf en herhaalde dit met nadruk dat de ver wondingen, die hij heeft opgelopen, door zijn eigen handelwijze veroorzaakt zijn. n het kort samengevat komt de gehe le gang van zaken hierop neer, dat Klap pe om zijn mentaliteit en zijn gedragin gen niet bij zijn medesoldaten ge tapt was. Een bepaalde groep van acht tien soldaten, van dezelfde compagnie^ maar niet van zijn kamer, hebben toen besloten hem eens goed op te frissen door hem in de wasbak onder water te duwen. Klappe heeft zich daartegen min of meer heftig verzet, zodat op dat moment van een stevige stoeipartij kon worden gesproken. Daarbij heeft Klappe Verzet tegen vakbeurs op zondag UTRECHT (AUP) Onder een aan tal handelsvertegenwoordigers ln ons land, met name in de kring van de Ne derlandse Handelsreizigers- en Handels agenten Vereniging, is enig rumoer ont staan over feit, dat de „Keurbeurs" (kunstnqverheidsproducten), welke ln januari in de Beatri.vhal ln Utrecht gehouden, op zondag wordt geopend. „Dit besluit druist in tegen de wette lijko arbeidsbescherming en doet inbreuk op de door de Nederlandse regering reeds jarenlang Ingevoerde zondagsrust," zo reageerde een „Insider" in het orgaan van de NHRV, „Da Handelsreiziger'. Blijkens uitlatingen van enkele geor ganiseerde collega's staat „insider" inzijn oordeel niet alleen. De Handelsvertegen- woordigers vinden het onjuist mensen met een ongelimiteerde dagtaak op zon dag te laten overwerken. Zij vinden het vooral onaangenaam omdat het om een vakbeurs voor uitsluitend grossiers en een klein aantal fabrikanten gaat en geen particuliere beurs met veel bezoek van consumenten. Sultan van Djokja: teruggang werkt door in politiek DJAKARTA (ANP) Intensivering van de belastingheffing en vermindering van de staatsuitgaven zijn de kernpun ten van een tweejarenplan voor stabili sering en herstel van de Indonesische economie, dat sultan Hamengkoe Boe- wono gisteren in het parlement heeft ontvouwd. De sultan, die in het kabinetspresi dium belast is met Financiële en Eco nomischs Zaken, verklaarde dat de re gering ervan uitgaat, dat de economi sche teruggang een van de belangrijk ste oorzaken vormt van het huidige ge brek aan politieke stabiliteit. Het kabinet streeft er in de eerste aanleg naar de levensstandaard te ver hogen. Daartoe zullen de staatsuitgaven tot „het essentiële minimum" worden' beperkt. Voorts zal er een gezondere basis worden gelegd voor het verlenen van nieuwe buitenlandse kredieten. Daar: nat t zal het gebruik van de lopende kredieten worden gerationaliseerd. Het schema voor de terugbetaling van de door het buitenland verstrekte kre dieten zal worden herzien. Sultan Hamengkoe Boewono noemde geruchten, als zou de regering de nomische neergang niet meester nen worden, ongegrond. Hij zei dat de regering over een groot economisch po tentieel beschikt en voor voldoende bui tenlandse betaalmiddelen kan zorgen. Vorige maand had een vooraanstaand Indonesisch econoom voorspeld, dat te gen het einde van dit jaar de prijzen in vergelijking met juni 1965 tot 1500 pro cent zullen zijn gestegen en dat er so ciale en politieke woelingen zullen ko men, als de overheid de inflatie niet weet te bedwingep. De sultan betoogde dat sommige mensen opzettelijk communistische me thoden gebruiken om de economie te belemmeren en de armoede te laten voortduren. Bepaalde groepen die eerst hadden geprofiteerd van de inflatie, be schuldigden de regering nu van kapita lisme en het uitleveren van de staat aan het buitenland. Theorieën dat Indo nesië zichzelf moet kunnen bedruipen een politiek die president Soekarno voorstaat noemde de sultan holle frasen. Tenslotte verklaarde hij dat de mentaliteit van het overheidspersoneel en da particuliere werknemers zal moe ten veranderen, wil de nieuwe econo mische politiek verwezenlijkt worden. echter kennelijk de controle over zijn ze nuwen verloren en is, zoals hij zelf zegt, buiten zichzelf van drift geraakt. Daar bij heeft hij als een wildeman in het rond geslagen en een ruit vernield. Van wat er in die minuten gebeurde, kan hij zich niet alles meer herinneren. Wel weet hij, dat hij enkele stevige klappen in het ge zicht heeft gekregen, doch die zijn hem toegediend door een ijlings toegeschoten sergeant-instructeur, die hem op die manier weer tot bedaren poogde te bren gen, hetgeen dan ook lukte. Klappe is door de militaire geneeskundige dienst behandeld en er bleek geen enkele re den te zijn om hem niet normaal ln het weekend naar huis te laten gaan. Klappe zegt verder, dat hij toen hij zich in Kampen op Btraat vertoonde, al leen een pleister op het gezicht en een over zijn hand had. Daar is hij in con tact gekomen met een journalist, aan wie hij vertelde wat er gebeurd was, aldus Klappe. De journalist heeft, zo ver volgde Klappe, het verhaal van de vecht partij aan zijn bladen doorgegeven en heeft bovendien een foto van hem geno men, waarbij hij Klappe, volgens diens relaas, verzocht zich te voorzien van een draagvërband en een verband op zijn ge zicht aan te brengen. Klappe zegt, dat een reporter van de AVRO-televisie even eens hierom heeft verzocht, maar dat hij zich nu niet meer precies kan herinne- of hij het verband op verzoek van de reporter had aangebracht of al droeg. De AVRO ontkent een en ander. Van een overplaatsing van Klappe naar een andere kazerne in verband met het gebeurde van vorige week is geen sprake geweest. Door de superieuren wordt het gedrag van de soldaten ten opzichte van Klappe afgekeurd, zoals ln al dergelijke voorkomende gevallen. Het gedrag van de soldaten zal dan ook wel aan de krijgstucht worden getoetst, zo deelde de legervoorlichtingsdienst mede. De gedachte om een aanklacht in te dienen, zegt Theo Klappe, is niet bij zijn ouders opgekomen, doch hen ingegeven door de journalist. (ADVERTENTIE) RIJSCHOOL VOOR ALLE RIJBEWIJZEN DEN I1AAG - gaf bij mij de doorslag. Toen ik van gen om zeg maar 3 minuten half tien zijn definitieve weigering te horen kreeg, heb Ik in overleg met mi nister P. S. de Jong (die ik de laatste dagen als premier voor een tussenkabi- aangezocht had.) besloten mijn op dracht terug te geven. Ik weet het, ik ben niet geslaagd, dat is duidelijk", aldus verzuchtte gisteravond laat ex- formateur-1966 drs. W. K. N. Schmel- die zich even later gehaast naar het spoedoverleg van de KVP-Tweede- Kamerfractle )>egaf, nu weer als voor zitter ervan. De 44-jarige ex-formateur zag er noch vermoeid, noch teleurgesteld uit. Hij gaf een zo open mogelijk antwoord op allerlei vragen, vermeed angstval lig al te persoonlijke antwoorden en op merkingen, ook van gevraagde kandida- voor zijn extra-parlementair over bruggingskabinet en liet verder mer ken, dat hij in de afgelopen zestien for- matiedagen geen onnodige spanningen in de AR en ln de Nederlandse politiek wilde wekken. „Ik heb zelf al spannin gen veroorzaakt, ik zou het voor me zelf onjuist vinden ook nog andere on nodige spanningen te veroorzaken. Wel hoop ik, dat mijn opvolger-formateur nog iets heeft aan het werk, dat ik al gedaan heb". Drs. Schmelzer ging niet al te diep In op de bemiddelingspogingen van de AR, met name die van de heren Biesheuvel en Roolvlnk. „Woensdagavond laat be sloot ik maar weer met mijn eigen lijn door te gaan, omdat praten met de P.v.d.A. over de belastingvoorstellen volgens mij geen nut had en omdat ik niet kon instemmen met het uitstel de verlaging inkomsten- en loonbelas ting. Ik was toen ook nog van plan door te gaan met het aantrekken van enigi CHU- en partijloze figuren. Maar van morgen kwam de definitieve weigering binnen van dr. Veldkamp en toen viel mijn driehoek financiën-sociale zaken- economischê zaken in duigen". Van het begin af aap heeft drs. Schmelzer gepoogd een tussenkabinet AR-KVP te vormen met profZijlstra als deskundig premier, Quay als vice-premier. Toen prof. Zijstra na lang beraad weigerde blegf dr. De Quay nog, als eventueel minister-president over. Zon dag liet dr. De Quay echter weten het liever niet te willen doen. wadmd minister De Jong gevraagd werd even tueel als minister-president op te tre den met onder meer de ministers Luns, Bot, Veldkamp en de professoren Bos man (Financiën) en Steenkamp (Econo mische Zaken). Dit tussenkabinet moest de vervroegde verkiezingen voorbereiden, maar ook reeds werken aan de begro ting 1967 en aan de wetsontwerpen tot beperking van een aantal automatisch verhogende rijksuitgaven. Met de CHU en de VVD werd geen aansluiting gezocht, omdat deze partij en niet de opvatting deelden, dat het tussenkabinet alleen na de verkiezingen plaats zou moeten maken voor een nieuw kabinet. Wel waren de WD en de CHU genegen mee te gaan met aan te trekken CHU-figuren en partijloze deskundigen. Drs. De Pous van de CHU die in een eerder stadium voor Econo mische Zaken gevraagd was, trok zich echter terug, omdat hij een en ander niet verenigbaar achtte met zijn functie als voorzitter van de Sociaal Economi sche Raad. Drs. Schmelzer liet er geen misver stand over bestaan, dat ook hij met zijn formatieplannen rekening had ge houden met de vervroegde verkiezingen. Ook deelde hij nadrukkelijk mee, dat de demissionaire minister-president njr. J. Cals hem tijdens de beginbesprekin- gen meedeelde hem niets in de weg te leggen, wanneer hij in 's lands belang zou proberen ministers uit diens kabi net aai> te trekken. „Hij zou zich niet beroepen op een soort solidariteit", al dus drs. Schmelzer. Granaten gevonden Een champlg- nönkweker uit Melderelo heeft bij het graven van een sleuf op zijn erf twaalf granaten gevonden. Hij heeft ze uit de grond gehaald en terzijde gelegd. Daar na heeft hij de mijnopruimingsdienat gewaarschuwd, die het oorlogstuig zal komen ophalen of onschadelijk zal ko men maken. KOM, KIJK IN ONZE VOORBEELDWONING HOE IN-GEZELLIG RINGVERWARMING IS ha jr-' W UU< Z Ring verwarming de gezellige «fvens de warmtebron is. is leverbaar in diverse modellen waaronder een zeer exclu- centrale verwarming sieve moderne haard van edelhouL De vier- Goedkoop in het gebruik (aardgas!). Lage kaflle buizen Rechts 2 cm in doorsnee), aanschaffingsprijs. Korte montagelijden. worden vrijwel onzichtbaar weggewerkt daar de fabriek het gehele leidingwerk in voormontage aflevert. Kom kijken Zonder enige verpltchuag in een van onze Wat is Ringverwarmmg precies>eie .oorbeeldwoningen, die geheel mei Een gezellig CV. systeem. De baard, welke Ringverwarming verwarmd zijn. ring verwarming nederland n.v. kelders 29,35-ieeuwarden-tei. 05100-45123. Unieke verwarmings voorlichting Gedurende 3 dagen heeft iedereen dc kans persoonlijk kennis te ma ken met een werkelijk uniek cen- irale-verwanning-systeem. In een normaal woonhuis is deze centrale verwarming aangebracht. U kunt daar zèU" uw oordeel vellen over deze centrale verwarming. Wij zijn van mening dat wij nog nooit een centrale-verwarming-systeem hebben ontmoet dat zoveel exclu sieve voordelen biedt. En dan wil len wij de aantrekkelijke prijs nog niet eens nis belangrijkste voor- deel noemen! Wij bevelen u een bezoek aan deze voorbeeldwoning van Ring verwarming van harte aan. Het adres is: OEGSTGEE8T Kurenbloemlaan 35 3 en 4 november 19.00—22.00 uur. 5 november 14.3017.30uur. DEN HAAG. In het Haagse Gemeentemuseum is gistermiddag de vijftigduizendste bezoeker va»i de tentoonstelling „Historische Kunst schatten van de Sovjet-Unie" gehuldigd. Het is verpleegster A. I. Ph. Jager, docente van een cursusopleiding van de Stichting Protestantse Opleiding Be jaardenzorg in Leiden. Zij was in gezel schap van een groep meisjes, eerste- en tweedejaars cursisten van de S.P.O.B. Mejuffrouw Jager ontving diverse ge schenken. De Haagse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, drs. H. J. Wileen rechtsbood haar een ets aan van de Haagse kunstenaar Berserik. Van tentoonstellingsdirecteur Artemen- ko kreeg zij enige Russische boeken. De meisjes ontvingen tan leerlingen van de Haagse Russische school boekwerkjes. Twee gelukkigen le prijs in toto (Van onze sportredactie) DEN HAAG, De cijfers van Sport- toto 17 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deelnemers 698.032; bruto- Inleg 971.176,80; totaal prijzenbedrag 320.488. Eerste prije 176.268,40, 2 meldingen, per kolom 88.134,20 bruto. Tweede prijs 96.146.40, 25 meldingen, per kolom 3.845,80 bruto. Derde prijs 48.073,20, 122 meldingen, per kolom circa 394 bruto. CONFLICT MET HUISARTSEN Beroep doen op wijze mannen Dt enU-rookmagtër Robert Jasper Grootveld, die veor de provo'» de happening naar Amsterdam haalde heelt de eptakereeorner ln het Vondelpark tnpeie^d. Et) hod de hldrochtlg, looi,ere op zijn hand. UTRECHT, (ANP) Het gemeen schappelijk overleg /.iekenfondsorgani- saities zal zich maandag in Utrecht be raden over de brief van de landelijke huisartsenvereniging, die dezer dagen heeft laten weten, dat zij alleen bereid is het overleg met de ziekenfondsen voort te zetten als de eerder vastgestel de agenda normaal wordt afgewerkt Dit l>etekent eerst overleg over de voor stellen van de artsen en pas daarna een gesprek over de tegenvoorstellen van de ziekenfondsen. Van ziekenfondszijde deelde men des gevraagd mee, dat het weinig zin heeft over de voorstellen van de artsen verder to praten, aangezien de uitgangspunten zo fundamenteel verschillen, dat een gesprek uitzichtloos is. De voorzitter van de onderhandelings delegatie van de ziekenfondsen, de heer J. Hendriks uit Tilburg, verklaarde gis teravond in de televisiembriek „Brand punt", dat het verschil tussen de door de ziekenfondsen voorgestelde honora riumverhoging van.rond 20 procent en de door de artsen gevraagde verhoging met 127 piocent te groot is. Hij herhaal de zijn eerder gedane aanbod, of het niet verstandig zou zijn enkele onpartijdige buitenstaanders te vragen op objectieve wijze te beoordelen hoe de honorering van de artsen dient te geschieden. De heer Hendriks, die niet gelooft in een Hitsenstaking naar Belgisch voor beeld „Daar acht ik de artsen te hoog voor" voorziet grote moeilijk heden als er vóór de jaarwisseling geen oplossing ie gevonden De Amsterdamse arts dr. B. S Polak verklaarde in de televisie-uitzending dat de artsenvoorstelien onrealiseerbaar zijn. Dr Polak had het beter gevonden wan neer overeenstemming was bereikt over de- sociale positie van de artsen en wan neer goede voorwaarden waren overeen, gekomen voor de praktijkvoering. Vol gens dr. Polak zouden vele huisartsen het niet een» zijn met de veel te hoge eisen van de huisarteenvereniging. De heer C L. van Lienden. die glste- ïen in Utrecht na een dertigjarig voor zitterschap afscheid nam van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfond- sen, heeft op zijn afscheidsreceptie een ernstige waarschuwing gericht aan het adres van de huisartsen. Hij betoogde, dat het zlekenfondsbestel dat na de oorlog is opgebouwd een stuk sociale zekerheid ls geworden. Dit komt nu in gevaar „Wees verstandig", zo zei de heer Van Lienden, „en maak van de zaken die nu aan de orde zijn geen prestigekwesties' Gr oepsprakti jke n De secretaris van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen, de heer H. C, van der Hoeven, pleit ln het blad „Het Ziekenfonds1' voor het tot stand komen van gioepspraktljken en wijkgezondheidscentra, die het de huis artsen mogelijk zouden maken tot een veel rustiger werksfeer te komen, hun aandacht volledig te schenken aan de patiënten en te profiteren van inter collegiaal overleg, van gezamenlijke hulpkrachten en van ruime apparatuur. Een dergelijke ontwikkeling naar groepspra kt ijken en wijkcentra zou wel iswaar ook veel geld kosten, maar er zouden zeer concrete verbeteringen tegenover- staan, ook voor de patiënt, aldus de heer Van der Hoeven. Hij was van mening dat de voorgestelde groot- scheepee honorariumverhoging geen op lossing betekent voor de werkelijke huisL artsenproblemen Dialoog Rome Canterbury voorbereid ROME (KNP) Een commissie, be staande uit 21 leden, zal van 9 tot 13 ja nuari 1967 in Gazzada bij Varese in Ita lië bijeenkomen, om een programma op te stellen voor de komende dialoog tus sen de Rooms-Katholieke en Anglicaanse Kerk. De oprichting van deze voorberei dende commissie is het resultaat van de besprekingen, die door paus Paulus VI en aartsbisschop dr. Michael Ramsey in maart van dit jaar z(jn gehouden. Men acht het van grote betekenis, dat een uitgewerkt plan voor de komende ge sprekken wordt opgesteld en dat met na me de volgorde der te bespreken onder werpen wordt vastgelegd. De anglicaanse delegatie wordt geleid door dr. John Moorman, bisschop van Ripon in Yorkshire en tijdens het conci lie waarnemer namens de Anglicaanse Kerken. De katholieke delegatie staat onder leiding van mgr. H. Helmsing, bisschop van Kansas City in de Verenig de Staten; ook mgr. J. Willebrands. se cretaris van het secretariaat voor de eenheid der christenen, maakt deel van de delegatie uit.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5