tuin en park Vermageren nkt is en blijft een moeilijke zaak 196'' —J £)ONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE CX)URANT PAGINA 9 O ooo ooooo ooo O van gezinsbezit naar publiek gebruik - ■*-* - - .Jtr.--' fi&V' - ***.v feit De allereerste tuin moet zijn gemaakt door de man die het zwervers bestaan moe, een stukje grond afpaalde bij zijn woonstee. Die tuin is ook 't eerste tuinbouwproef- station geweest waar de vrouw experimenteerde, want de mannen hielden zich bezig met de jacht, zegt het geschiedenis boek. De tuin heeft in de loop der tijden aan andere eisen moeten vol doen; de laatste eeuwen aan eisen van schoonheid en ontspanning. Maar de tuin, die oudste vorm van gezinsbezit, begint zeld zaam te worden. Het ge meenschapspark komt er voor in de plaats, om te beginnen in de ste'den. In de eerste helft van novem ber zal de Kon. Nederlandse Jaarbeurs een,vakbeurs ..Tuin en F?irk" organiseren. Daar- _op vooruitlopend werden wij (mgnnomgS 'niet, aïs expert, maar als degene voor wie tui nen en parken worden aan gelegd, de genieters) tot een bezoek aan twee parken: Transwijk op het kanalen eiland te Utrecht, een van de modernste openbare com plexen. en de tuinen met park van paleis Soestdijk. uiteraard een van de meest besloten be zittingen. Soestdijk is geen Versailles, de tuin is dan ook geen „paleistuin" maar eerder de tuin van 'n buitenplaats", een vorm die historisch gezien na de paleistuinen kwam. De kruisvaarders hebben in de vroege middeleeuwen de kloos tertuin van het Midden-Oos ten naar het Westen gebracht, waar keukenkruiden, genees krachtige -en toverkruiden groeiden om een bron als mid delpunt van het huishouden. De latere middeleeuwse kas teeltuin lag niet meer omslo ten, maar buiten de gebouwen. Hef. Plein in Den Haag is kas teeltuin geweest en heette nog lang daarna Kooltuin. Kaste len veranderden, de tuinen on dergingen de invloed van renaissance en barok; dat word de tijd voor paleistuinen zoals wij die nog zien op het Loo en Huis ten Bosch, bij het slot van Zeist en op Honselaars- dijk De 18de eeuw bracht een nieu we elite voort, de rijke koop lieden die langs de Vecht, op Walcheren en in de Beemster, voor plezier en als geldbeleg ging een buitenplaats lieten bouwen waartoe vaak lande rijen en boerderijen behoor den; een agrarisch bedrijf met pachtboeren Maar de 18de- eeuwse ..heer" maakte plaats voor de 19de-eeuwse „meneer" die de zandgronden opzocht zoals het Gooi. Meneer had minder agrarische idealen, meer wensen in ver band met. zijn eei en aanzien. Hij bepaalde zich tot de villa met tuin of park. waarin de tuinbaas wonderen bewerkte. Omstreeks die tijd kwam men op de gedachte „het land over te planten naar de stad", zo als tuinarchitect Olstedt in 1840 zei. toen hij het Cential Park in New-York ontwierp. In de gehele westerse wereld werden openbare parken aan gelegd. ook Amsterdam kreeg zijn Rij- en Wandelpark.' zo heette in die dagen het Von delpark. Transwijk iong. zullci Het wordt niet door boomkrui nen maar door flatgebouwen begrensd. Een modem park is voor 70 tot 80% „betreedbaar", het oude slechts voor 30%. en daarom is uit zo'n nieuw, fraai en overzichtelijk com plex dat geheimzinnige van het oude. dat. boelend dichterlijke verdwenen. In het jaar 2000 zullen we vijfmaal zoveel par ken hebben als nu. Tegen die tijd moeten de oude sprookjes boeken op de brandstapel. Geen kind z a 1 nog begrijpen wat zich afgespeeld heeft, in koepelende bossen en blauwe verten. Nieuwe dichters zul len de sprookjes situeren m strakke gazons"met het geronk van de stad op de achter- Speelterrein Op het park Transwijk staat een hoge beschilderde totem paal als teken tegen de lucht voor de „bouwplaats". Netjes door 'n begroeiing aan het oog onttrokken ligt daar een speel- teriein vol onuitsprekelijke rommel; een oude spoorweg wagon. kale dode bomen, to- "neeldecors. een kapottf**kar. drainagebuizen. uitgegraven plantsoenbanken. De afbraak roept luid; Jongens, rotzooi maar aan! En of ze er gehoor aan geven! De zelfgebouwde hutten lijken precies op de onbewoonbaar verklaarde ne- gerwijken van de tv. De vlam mende rozentuin en de schit terende ommuurde dahlia's van het park bieden te weinig avontuur.Misschien moet er voor de ouden van dagen ook iets eigens zijn om ze te lok ken, iets met een laantje en een pergola. Een ander speel terrein is de verkeersplaats, waar 's zomers telkens 40 kin deren tegelijk voor 'n kwartje entree, met alle denkbare ver keersborden. lichten en situa ties onder leiding van een agent spelenderwijs de kneep jes van het verkeer leren. Op de plaats van het vrien delijke paleis met ziin in wel kom geopende ai-men. stond oorspronkelijk een boerderij die koning stadhouder Willem III in 1674 tot jachthuis liet ombouwen; de karakteristieke zijvleugels kwamen er pas in 1815 bij Nu is het een konink lijk woonhuis, dat zegt de stan daard in top en de Nederland se leeuw die in de vitrages is be verrukkelijke tuin en het schilderachtig landschap waar van het binnenpark (15 hai ongemerkt overgaat in het grote park (190 ha) en in bos- Achtergevel van paleis Soestdijk. plant, hij kent de geschiedenis van iedere steen en spreekt met liefde over deze grond en het werk van hoofd en han den. Bij de oranjeboompjes weet hij recepten. Ze staan in kuipen geschaard langs een breed tuinpad, er geuren nog een paar late bloesems aan en sen, zijn in de vorige eeuw aangelegd door de tuinarchi tecten Zocher en Engel (die de zogenaamde broderies ont- Een tuinarchitect werkt met elementen die hij niet ziet. Wel stonden er een eeuw ge leden al de machtige bruine beuken, zij ruisen 250 jaar lang in deze tuin- Maar wat er om heen en als achtergrond wérd De chef-bloemist van paleis Soestdijk. de heer C. van den Brink, is hier al bijna veertig jaar in dienst. Hij weet elke bijzonderheid van boom en er groeit een enkel oranje appeltje. „Versuikerde bloe sems zijn iets voor het dessert. En de appeltjes kunnen gekon fijt worden. En dan is er ook nog een oranje-elixer van ki-oonblaadjes die een dag ge droogd zijn en drie maanden op brandewijn gezet". ..Wordt dat hier in de keuken nog ooit gemaakt?" Hij schudt het hoofd. „Nee, dat geloof ik niet". Wij lopen met in een „paleistuin", maar over een intensief bewoond landgoed. Het weergaloos gras tapijt kan geen slijtplekken tonen, maar er moeten toch dagelijks voetstappen over gaan En er moeten honden rennen. Drie plavuizen in het gras geven een klein honde kerkhof aan; Babv en Lory, twee hondjes van koningin Anna Paulowna liggen naast Kiki die honderd jaar later, in 1959 het leven liet Al wan delend leest- men een paar regels in een familiealbum, toevallig dap van een koningin Achter de grote beuken staat een plechtig gebouwtje met een spits op het dak en een stom- neergehaald. Het is het. oude waterreservoir uit de tijd dat hier nog geen waterleiding Natuurlijk is Soestdük vol herinneringen aan koningin Emma. ..die ik nog 13 jaar heb gediend", zegt de chef- bloemist. HU ijst op een kring mirten in kuipjes „Ko- lekroontje bij haar huwelijk, dat was zo de gewoonte voor Duitse bruidjes". Dan komen we bij de ..fon tein", een kleine omsloten tuin met sokkels naast de in gangen, maar de beelden die erop hebben gestaan zijn verdwenen. Ook het latwerk dat. met blauweregen en rozen vroeger een brede pergola maakte is er niet meer. maar in het midden staat nog steeds het gebeeldhouwde vrouwen figuurtje omgeven door een dikke rand laaggroeiende plantjes en bloemen van waar uit kleine stenen kikkers het water naar het midden spuiten. Prinses Juliana draaide de kikkertjes wel eens om. dan kon zij grootmoeder natspui- ten ..Het hele bouwwerk met fontein werd destijds door prins Hendrik, de broer van koning Willem III op een ten toonstelling in Parijs gekocht. Bij een huis dat bewoond wordt horen snijbloemen, cy- nia's. leeuwebekjes, asters, en in de kassen wordt het ,.bui- tenplaatsgoed" gekweekt". ..Maar de anjers voor de prins, ja daar vraagt iedereen me altijd-naar. die komen van de bloemist. Wat moest- ik met mijn anjers als hij vijf weken op Porto Ercole zit'" Om achter de vijver te komen, maken we al bijna een bos wandeling. Daar vanaf de lich te hoogte is het gezicht op her half verscholen huis over de bochtige vijver met waterle lies en opvliegende eenden, zo als Zocher het zich gedacht moet hebben. Dicht bij Jde tennisbaan -'cadeau van de Nederlandse schooljeugd, van elk. kind een cent en het kinderspeelhuisie 'geschenk van de Surinaamse jeugd). en het zwembad- 'de koningin zou geen voet in het water kunnen zetten als ze geen eigen zwembad hai") staat de zwaarste lindeboom uit het land. Hoe oud? ..Als ik zeg 300 jaar. dan zeg: u tjonge! en als ik zeg 400. dan is het ook tjonge. Maar hij wordt a|le vijf jaren gemeten. De omtrek is nu nog 21 cm. gegroeid sinds de laatste keer". Weer terug bij het huis. waar de magnolia voor de tweede keer bloeit, kijken irij naai de rozen. Ze hebben ont zettend geleden van de ko nijnen. „Ik moet er achter heen met de buks," zegt de heer Van den Brink. „De prins wil de konijnen eruit hebben. Maar als de koningin dan net naar het gras komt kijken, loop ik maar eens om de boel en roepksjt, ksjt, want zit kan het niet goed hebben als we ze wegschieten En nu lopen ivjj in gezelschap van de heer J. P van Alff. hoofd afdeling plantsoenen van de dienst van Openbare Wer ken te Utrecht, door een mo dem stadspark op 't Utrecht se kanaleneiland. Nog niet i n een park want ook later niet de romantische coulissegroeperingen staan, die wij kennen uit de parken van vroeger. Dit park is ruim. doel matig verdeeld in wandelwe gen. rustpunten, bloementui nen. speelplaatsen en weiden De fonteindie door prins Hendrikde bi koning Willem III, in Parijs werd gekocht. We zaten naast haar op reu haar kolossnle bene de onderste helft onder de op; trokken strandjurk te voorsch kwam. Toen onze blikken onwil keurig over de rest van 't lichai dwaalden, zagen wij een rompl* die i leling nedis x'hijnselei der liet hoofdstuk „obesitas" (vet zucht) zijn samengebracht, te we ten: een stel gigantische heupen, een „overhangende" buik. een indruk wekkend „voorkomen", een paar on der de korte mouwen uitpuilende r- men, een dubbele kin, een korte hals, dikke wangen, spleetoogjes enz. On ze eerste indruk was: „Hoe komt zij zo vet!" Wanneer wij ons voeden, gebruiken wij voedingsmiddelen die als voor naamste voedingsstoffen eiwitten, koolhydraten en vetten bevatten. Deze voedingsstoffen worden in ons spijsverteringskanaal verteerd, dat wil zeggen zodanig scheikundig ver anderd, dat zij in de bloedbaan opge nomen kunnen worden. Via de bloed- baan worden die voedingsstoffen naar de cellen van 't lichaam ge bracht. In die cellen heeft de stofwis seling plaats: de voedingsstoffen wor den. „verbrand" waarbij eiwitten in hoofdzaa komgezet worden in celei witten (voor opbouw en instandhou ding van 't lichaam), terwijl de kool hydraten en vetten als leveranciers Kuur instellen op individuele patiënt van warmte optreden. Deze warmte wordt niet alleen gebruikt om onze lichaamstemperatuur (die belang rijk hoger is dan die van de omge ving) op peil te houden, maar zij is tevens de bron van alle energie (ar beidsvermogen) van ons lich am. Wanneer krijgt men nu vetzucht? Als men een zodanige hoeveelheid koolhy draten en vetten tot zich neemt, dat deze niet^yolledig verbrand kunnen worden en zich gaan opstapelen in de reservedepots van het lichaam in hoofdzaak in de vorm van vet). Het lichaam treedt hierbij min of meer regulerend op door het verschijn sel van eetlust (hongergevoel). Im mers naarmate we harder werken, hebben we méér energie nodig, moe ten er dus meer voedingsstoffen ver branden en zullen we dus meer moe ten eten: door de honger die bij zwaar werk optreedt worden we tot die grotere voedaelopname aangezet. Gecompliceerd De problematiek van de vetzucht (we beperken ons tot de voedings vetzucht en laten de ziekelijke vorm van vetzucht buiten beschouwing) is overigens nog zeer gecompliceerd. Wanneer we bijvoorbeeld twee per sonen, die hetzelfde lichaamsgewicht en dezelfde lichaamsbouw hebben, precies hetzelfde voedsel geven cn hetzelfde werk laten doen. dan is het mogelijk dat de ene persoon méér in gewicht toeneemt dan de ander. Dit hangt samen met de intensiteit van stofwisseling (voedselverbranding i die bij de beide personen verschillend kan zijn. Verder spelen de „water en zout-huishouding" in het lichaam een rol, terwijl ook hoe kan het anders de hormonen (onder andere van de schildklier) een duit In het zakje doen. Deze uitvoerige inleiding (ik hoop dat ik niet té geleerd ben geweest had ik nodig om u duidelijk te ma ken, dat door de gecompliceerdheid van het vetzuchtvraagstuk een juiste behandeling (dus het toepassen van een verantwoorde vermageringsk ur) zeer moeilijk is. Vanzelfsprekend geldt dit niet v„or een geringe ge wichtstoename. die door de betrokken persoon gemakkelijk zelf bestreden kan worden door enkele overbekende regelingen van de voeding. Als maat staf voor een juist gewicht neemt men in het algemeen aan. dat een volwassene zoveel kilogrammen mag wegen als hij centimeters boven de nieter lang is. (Bij een lengte van 1.70 ni mag men dus 70 kilo wegen). Is de vetzucht echter van ernstiger aard. dan is een vermageringskuur (onder toezicht van een medicus) ze ker noodzakelijk. Deze noodzakelijk heid vindt niet' op de eerste plaats zijn reden de esthetische hoewel bij de nog sen de „slanke lijn" toch ook nog wel een zekere aantrekkingskracht heeft) maar vooral in de dreigende ge-a ren van de kant van het hart. Niet alleen moet het hart de bloedsom loop door het overtollige netweefsel onderhouden, doch ook zal de sa mentrekking van de hartspier be moeiüjkt worden door het vet. dat zich om en in de hartspier ophoopt Wat is de beste vermageringskuur? Uit het grote aantal van dergelijke kuren die ,.op de markt" gebracht worden, behoef ik geen keus te ma ken: er bestaat namelijk geen stan daardvermageringskuur. Iedere kuur moet worden ingesteld op de betref fende patiënt. Hierbij spelen vele factoren een rol: onder andere het gestel van een patiënt (te sterke ver zwakking). de vraag of d patiënt nog andere ziekten heeft (bloeddruk- verhoging. suikerziekte, vaatziekten enz.; vooral bij hartziekten is grote voorzichtigheid geboden!), de werk kring van de patiënt (licht of zwaar werk, geestelijke of lichamelijke ar beid), de wijze waarop de patiënt op de kuur reageert 'te snelle gewichts afname) zijn geestelijke reactie op de kuur, «nz. In het algemeen kan men zeggen, dat bij een vermageringskuur de totale hoeveelheid voedsel onver minderd moet worden, welke ver mindering vooral gezocht moet wor den in de koolhydraten (aardappelen, brood, papkost, suiker e.d.) en vetten (vet vlees, spek, boter, olie, room enz.), terwijl de „magere" voedingsmiddelen imager vlees, eie ren. bladgroenten enz.) toegestaan zijn. De medicus zal de hoeveelheid (in grammen) van de toegestane voedingsmiddelen (berekend uit de caloriënwaarde) in een dieetlijstje samenvatten. Hoe moeilijk 't vermageringsvraag- stuk is, moge ten overvloede nog blijken uit het feit, dat in de afgelo pen jaren een nieuwe kuur naar vo ren is gekomen, waarbij géén vetbe- perking wordt opgelegd op voor waarde dat de hoeveelheid kollhy- draten sterk wordt verlaagd. Bij deze nieuwe kuur dreigt h gevaar, dat de grotere vettoevoer het cholesterol gehalte van het bloed verhoogt en daardoor de kans op het ontstaan van een hartinfarct doet stijgen (zo als u zich misschien herinnert werken de „verjongingspillen" in dit opzicht gunstig). Het is misschien nuttig even te vermelden, dat alcoholische dranken (vooral bier) niet in 'n ver mageringskuur passen. Houden de patiënten zich aan hun dieetlijstje? Een groot aantal helaas niet. Ze be ginnen met een groot enthousias me aan hun kuur, maar zij stranden vaak heel spoedig door gebrek aan wilskracht en zelfbeheersing. Toch willen alle vetzuchtpatiënten graag vermageren, en het is dan ook geen wonder dat ze hun heil zoeken in ver mageringspillen. Tk vertelde reeds, dat er hormomen zijn die een stimu lerende werking hebben op de voed selverbranding. Schildklierpreparaten zijn dan ook succesvolle medewer kers bij de vermageringskuur, maar ook hier la 'n strenge medische controle beslist noodzakelijk, vooral bij wat hogere doses. Ook zijn er de eetlustremmende tabletten. Afgezien van het feit dat het in principe on juist is een normale regulerende werking van het lichaam i namelijk de eetlust) af te remmen, zijn aan het gebruik van deze preparaten ge varen verbonden (in de zwanger schap mogen zij bijvoorbeeld nooit gebruikt worden). Men zoekt, deze eetlustremmende middelen tegen woordig in de wek-aminen, dat zijn preparaten (onder andere amfetami ne) die de slaapbehoefte en het ver- nieoidheidsgevoel doen afnemen. De ze „pep pillen" (die ook bij de doping in de sportwereld een rol spelen) schijnen Inderdaad een eetlustrem mende werking te hebben, maar zij mogen niet dan onder streng me disch toezicht worden gebruikt. Be halve dieetvoorschriften speelt -x>k een goedgeregelrle lichaamsbewe ging tuinwerk, flinke wandelingen) een belangrijke rol bij de vermage ringskuur, vooral voor mensen die 'n zittend leven hebben (kantoor). Dooi de lichamelijke inspanning wordt energie, dus warmte, verbruikt, zo dat er weer meer vet verbrand kan worden. En wanneer men bij het werk flink transpireerd, zal de ver damping van hel zweet ook weer warmte aan het lichaam ont trekken. Het zou vooi- de hand liggen dat ik dit artikeltje over vetzucht aanbood aan de „dikke da me" die ik aan het begin van mijn betoog ten tonele voerde. Ik doe dit echter niet. Want... tot mqn grote verbazing zag ik dat de ober haar 'n kop koffie met een slagroomwafel serveerde en mijn verbazing steeg ten top. toen zij twee klontjes suiker in haar koffie liet vallen en met een flinke scheut koffieroom liet drama completeerde. Er zijn nu eenmaal hele volksstam men, die het nooit leren! Wisselende spaarresultaten over oktober AMSTERDAM bank voor dc sti melding van een Al le de d Amstei 'ec- groot spaarover- ver oktober. In tegenstelling tot tsehjke spaarbanken in Rotte r- i Den Haag waar in oktober erd terugbetaald dan ingelegd, e maand voor de voornoemde lamse spaarinstelling een gun- lultaat opgeleverd. Zij spreel spaardag •reld- i oktober de in leggingen de terugbetalingen hebben overtroffen met 2.1 miljoen tegen een overschot van 2.9 miljoen in oktober '65 Ingelegd werd 2d,4 miljoen, terugbetaald 18,2 miljoen. Bij de Nutsspaurbank Den Haag is het spaarderstegoed in oktober verminderd met 1,8 miljoen. Daar werd ingelegd 29,6 miljoen doch terugbetaald 31,4 mil joen. Ook in september had deze instel ling een nadelig resultaat doch toen van In oktober 1965 1.6 miljoen. Het riode iintal inleggen le stijging var n./okt. 196f slechts 343.000 guli bedroeg de ontspai totale spaarderstcg op 541,2 miljoen on op 401,170 gulden. I het tegoed in de p was 36,7 miljoci joen gulden in hetzelfde tijdvak Een algemeen verschijnsel bij de spaar- instellingen is de blijvende stijging van de omzet, dus een steeds ruimer gebruik maken van do mogelijkheden die zij de inleggers bieden. Dc Stichting Algemeen Rotterdams Stu dententoneel is dezer dagen opgericht en met haar werkzaamheden begon nen. Op 11 november zal de stichting voor de eerste maal optreden met „Die Karthotek" van Tadeusz Rose-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9