$e£eidóe(Boii/ïaiit =SCHMELZER FAALT Nu Toxopeus of Zijlstra? W 1NA WEIGERING VAN VELDKAMP Telefoongeheim beter beschermd Van I Reve: vrijspraak Trein kwam binnen op twee sporen Ontslag voor 39 mensen AJAXSTADION AL UITVERKOCHT: GEEN KAART VOOR ROTTERDAM JAMIN Schatkist vist achter het net Gisteren A.R. reeds buiten spel Ramp Aberfan eiste 144 levens Acht miljoen meer door verhoging van vervolgingskosten Betekening dwangbevelen eenvoudiger PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. ƒ0.93; p. maand /3.97; p. kwart. 11,90; franco per post ƒ12.40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) DONDERDAG 3 NOVEMBER 196fi KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AANHOUDENDE VORST De weersverwachting, meegedeeld door hel KNMI. geldig tot morgenavond: Opklaringen, afgewisseld door enkele wolken velden. Op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht en morgenochtend lichte, op enkele plaatsen matige vorst. Ook enkele lokale mist banken. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind. hoofd zakelijk noordoostelijk. 58e jaargang, no. 16.977 ..A'.-- Alleen overheid mag afluisteren (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het afluisteren of op nemen van telefoongesprekken vla mo derne technieken zal strafbaar worden gesteld. De overheid mag echter In be paalde gevallen wel telefoongesprekken blijven afluisteren. Dit blijkt uit een bij de Tweede Kamer ingediend wetsont werp dat nadere regels bevat ter be scherming van het tclcfoongeheim. De huidige wetgeving schiet te kort. meent de regering. De bescherming van het telefoonge heim bestond tot dusver vooral in de wettelijke garantie, dat de telefoondienst niet wederrechtelijk aan derden door geeft, wat deze dienst uit het telefoon verkeer te weten komt. De moderne technieken echter maken het tegenwoor dig mogelijk om ook buiten de tele foondienst om gesprekken af te luiste ren. Omdat de geldende wet daartegen geen bepalingen bevat, wordt daar nu in voorzien door wijzigingen in de wetboe ken van strafrecht en van strafvorde ring. Het afluisteren of opnemen van 'n gesprek in opdracht van een der deel nemers aan het gesprek is uiteraard niet strafbaar... De overheid mag in bepaalde geval len op last van de betrokken minister inbreuk blijven maken op het telefoon geheim „ten behoeve van haar toever trouwde gewichtige belangen". Het gaat daarbij volgens de toelichting op het wetsontwerp om gevallen als de straf vordering de veiligheid van de staat en inbreuken op het telefoongeheim in de burgerlijke uitzonderingstoestand en de staat van beleg. Een en ander zal gere geld worden via wijzigingen en aanvul lingen van de „wet buitengewone be voegdheden burgerlijk gezag", en de „oorlogswet voor Nederland". Niet alleen het verboden afluisteren en/of opnemen van telefoongesprekken, maar ook de overdracht van de daaruit verkregen kennis zal strafbaar worden gesteld. Radiotelefonie Niet verboden wordt het opvangen van een radiotelefonisch gesprek met 'n nor- Prinses Irene, het hoofd getooid J "iet een fraaie mantilla, heeft op J de Los Angelesberg bij Madrid *- 1J een bijeenkomst van carlisten bijgewoond, die de familie van J haar echtgenoot op de Spaanse troon wensen in plaats van don Juan Carlos. Prinses Irene vertegenwoordigde op de bijeen- komst prins Charles Hughues, aan "J wie het verboden is de bijeen- komsten van zijn volgelingen bij - J te wonen. AMSTERDAM (ANP) I»e Amster damse rechtbank heeft vanochtend de ■chryver Gerard Kornelis van 't Reve (42) ontslagen van alle rechtsvervolging van het liem ten laste gelegde: het zich opzettelijk in het openhaar by geschrift door smalende godslasteringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze te hebben uitgelaten. De rechtbank ziet in de uitdagende be schrijvingen van de handelingen in de ten laste gelegde passages uit het blad „Dialoog" en het blad „Nader tot U" godslasteringen, maar deze kunnen niet worden aangemerkt als smalende gods lasteringen in de zin der wet, aldus het vonnis. Wel neemt de rechtbank aan dat de bedoelde uitlatingen krenkend zijn voor godsdienstige gevoelens. De offi cier van justitie, rar. J. J. Abspoel, had een boete van 100 gulden subs, tien da gen hechtenis tegen hem geëist. Het openbaar ministerie zal tegen dit vonnis appel aantekenen bij het gerechts hof in Amsterdam. Of de heer Van 't Reve ook in beroep zal gaan kon zijn raadsman vanochtend nog niet mede- maal ontvangtoestel. Het verbieden hier van heeft volgens de regering geen zin. Iedereen die zo'n gesprek voert, weet bo vendien, dat zijn gesprek op deze wij ze kan worden opgevangen. Het onbe voegd openlijk bekendmaken van de in houd van aldus opgevangen gesprekken is wel volgens het huidige wetboek van strafrecht strafbaar (art 441). Het af- luiterverbod geldt ook niet „voor de gerechtigde tot een voor het gesprek ge bezigde aansluiting", behalve in geval van kennelijk misbruik. Dit betekent bij voorbeeld dat een werkgever controle kan uitoefenen en mag uitoefenen over in zijn bedrijf gevoerde telefoongesprekken. Tenslotte zijn er nog uitzonderingen opgenomen ten behoeve van het goed functioneren van de telefooninrichting. De telefoomlienst mag in gesprekken tussenbeide komen voor bijvoorbeeld 'n goede afwikkeling van het telefoonver keer, de opspring van storingen en het beproeven van de kwaliteit van het ge luid. Het verbod aan personeel van de telefoondienst om rechtmatig verkregen kennis van telefoongesprekken weder rechtelijk over te dragen blijft uiteraard gehandhaafd. Afluisterapparaatjes Los van het than3 ingediende wets ontwerp is er momenteel nog een door de minister van Justitie en Binnenland se Zaken ingestelde werkgroep bezig te onderzoeken, welke mogelijkheden er zijn om tot een meer doeltreffende wetge ving ter bescherming van de persoon lijke levenssfeer te komen. Deze werk groep houdt zich onder meer bezig met het probleem van afluisterapparaatjes, waarmee andere dan telefoongesprekken kunnen worden beluisterd. Chinese soldaat offerde leven voor Rode Garde TOKIO (UPI) Radio Peking heeft bekendgemaakt dat een jonge Chinese soldaat zijn leven heeft opgeofferd om te voorkomen dat een sneltrein met le den van de Rode Garde zou ontsporen. ,,De soldaat, de 18-jarige Tsai Hoeng- Hsiang, bewaakte de Sjientang brug. Op het moment dat de sneltrein de burg na derde zag hij in het licht van de koplam pen een blok hout op de rails liggen. Hij slaagde er in met inspanning van al zijn krachten het blok van de rails te schui ven. Hierbij werd hij echter door de pas serende trein geraakt en hij verloor het leven. Hij stierf een heldendood", a radio Peking. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Drs. W. K. N. Schmelzer heeft zijn opdracht een kabinet te vormen teruggegeven. Hij heeft dit hedenmiddag om twaalf uur aan koningin Juliana op Huis ten Bosch moeten meedelen. De voor de formateur dramatische ontknoping kwam onver wacht toen minister dr. G. Veldkamp van Sociale Zaken vanmorgen voor de tweede keer, maar nu definitief weigerde zitting te nemen in het K.V.P.- De koningin heeft hedenmiddag ach tereenvolgens de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heren prof. dr. ir. J. Mazure en mr. F. van Tiel, alsmede de vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. Beel ten paleize „Huis ten Bosch" ontvangen. Gisteren was het politiek vertrouwe lijk overleg tussen de kabinetsformateur en het duo Blesheuvel-Roolvlnk na een beraad achter de schermen van bijna 24 uur reeds vastgelopen. Daarmee kwam de A.R. buiten de formatiepoging te staan en moest de formateur weer verder gaan met zijn eigen program voor een K.V.P.-minderheidskabinet. Het vertrouwelijk overleg met de A.R. strandde op enkele belastingvoorstellen. De heren Biesheuvel en Roolvink had den de formateur dinsdagmiddag on der meer voorgesteld, ter dekking van de toekomstige rijksuitgaven: De omzetbelasting op 1 juli '67 met 15 procent of op 1 oktober 1967 met 20 procent te verhogen. De verlaging van de loon- en in- komstenbelasting tot 1 juli '67 uit te stellen en op 1 jan. '67 geen tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelas- Een gesprek over deze AR-voorstel- len met de PvdA. De formateur wees een gesprek met PvdA de voorstellen, dan zou drs. Scmel- niets weten van uitstel van de belasting verlaging. Na een zeer moeizaam ver trouwelijk overleg, waarbij nieuwe stuk ken en gegevens steeds weer naar vo ren kwamen, liepen de formateur en de AR in hun vertrouwelijk beraad tenslot- Drs. Schmelzer kon het uitstellen de belastingverlaging trouwens ook niet aanvaarden. De kwestie heeft in de zo mermaanden ook in het kabinet gespeeld en dreigde toen reeds moeilijkheden te veroorzaken. De KVP wilde in die pe riode ook al niet aan uitstel van deze belastingverlaging denken. Vanmorgen hervatte de formateur zijn eigen werkzaamheden die hij dinsdag bij de bemiddelingspoging van de A.R. afbrak. Zijn poging voor de formatie van een K.V.P.-minderheidskabinet liep door de weigering van minister Veldkamp echter spoedig vast. waarna hij besloot zijn opdracht aan de koningin terug te geven. minderheidskabinet. Dit bracht ook andere kandidaten ertoe zich terug te trekken, waardoor het kabinet, dat praktisch gereed was, uit elkaar viel. Haagse kringen verwachten nu een opdracht voor mr. Toxopeus van de V.V.D., wiens fractie de motie- Schmelzer mede ondertekend heeft, of voor professor Zijlstra van de A.R., die, naar politiek Den Haag aanneemt, zeer spoedig met een gereconstrueerd kabinet-Cals gereed zou kunnen zijn. 'n ster matras ABERFAN (Rtr/AFP) De ramp in Aberfan heeft 144 slachtoffers geëist, zo is thans door de politie vastgesteld. Bij het ongeluk, waarbij een berg mijnafval een school en een aantal huizen in deze mijnwerkersplaats in Wales bedolf, lieten 116 kinderen het leven. De politie is twaalf dagen bezig gjeweest huis aan huis naar slachtoffers te informeren. Men gelooft niet dat er nog lijken zullen worden gevonden. DEN HAAG (ANP) De ophtwgat van de accijns op gedistilleerde dranken heeft voor dit Jaar geen enkel resultaat opgeleverd. De opbrengst la niet hoger •lan die vóór de accijnsverhoging, 's Rjjks kas wordt niet gespekt met een extraa tje van 80 min. gulden, zoals de rijks overheid van de accijnsverhoging ver wachtte, terwijl alleen werd bereikt, dat de consumentenprijs werd verhoogd en de detailhandel In alcoholhoudende dran ken zijn Inkomsten zag verminderen. De voorzitter van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dran ken, de heer L. J. Platenburg, heeft dit gisteren verklaard tijdens de openbare vergadering van het bedrijfschap. Hij uitte daarin zijn bezorgdheid over he om- zetverloop. De omzetten zijn tot nu toe met ongeveer 20 pet gedaald en in de laatste maanden van dit jaar kan deze terugslag allerminst worden opgevangen. De voorzitter pleitte voor terugbrenging van de accijns tot de hoogte van vóór 1 januari. Van de andere kant wenst hij Invoe ring van een minimumprijs voor gedistil leerde dranken. Er worden winkels op gericht, waarin met hoeveelheden van meer dan tien liter sterke drank aan de consument wordt verkocht. Hiervoor is geen vergunning nodig en vergunnings recht wordt dan ook niet betaald. De verkoop van sterke drank wordt aantrek kelijk gemaakt door deze aan te bieden tegen een economisch niet verantwoorde prijs, soms tegen een lagere prijs dan de inkoopprijs van de detaillist, aldus de voorzitter van het bedrijfschap. President Johnson is na zijn n-daagse reis door de landen van de Pacific en enkele Aziatische staten in Washington teruggekeerd. Bij zijn aankomst op het vliegveld Dulles verklaarde Johnson, dat de resultaten van de reis boven verwachting waren en beloofde, dat de Verenigde Staten het Zuidviet- namese volk nooit in de steek zullen laten. Hij was teruggekeerd „met veel meer vertrouwen en hoop dan op het ogenblik van vertrek". Morgen gaat de Amerikaanse presi dent er weer op uit voor een verkiezingscampagne in een aantal staten, met het oog op de Congres verkiezingen van dinsdag a.s. UTRECHT (A.N.P.). Gistermiddag is een reizigerstrein licht beschadigd bij het binnenkomen van het station van Raalte, doordat hij over twee verschil lende sporen tegelijk binnenkwam. Door een verkeerde wisselstand kwam het eerste deel van de trein namelijk op een ander spoor terecht dan het laatste deel. Door dit ongeluk, dat om kwart over twee gebeurde, liepen de reizigers een vertraging van één uur op. (Van r verslaggevers) DEN HAAG Bij de Tweede Kamer Is een ontwerp Ingediend van een nieuwe „kostemvet rijksbelastingen", die de be staande wet van 1 juni 1859 moet gaan vervangen. Het wetsontwerp bevat een de vervolglngs- Paarde- krachten jockey uit de hand gelopen ADVERTENTIE zijn Jockey Jem reed auto op een snelweg bij Kopenhagen, toen de vele paarde- krachten hem uit de hand liepen. De wa gen raakte in een slip, botste tegen een paal en brak finaal door midden. Jens kroop evenwel onge deerd uit het voorste stuknam een taxi de renbaan en vertrouwde vier- jjV-' voeter, Li.,- TILBURG (A.N.P.). De koekjes- en chocoladefabriek Prestico N.V. te Tilburg, waarvan de gebouwen tydens een brand op 8 oktober jl. goeddeels werden verwoest, zal de produktle ge heel stopzetten. Aan het personeel, vijf kantooremployé's en vierendertig krach ten is ontslag met onmiddellijke ingang aangezegd. Over de plaatsingsmogelijkheden vo het merendeels jeugdige personeel het Gewestelijk Arbeidsbureau niet somber gestemd, al zal het wel moei lijk zijn de ontslagen werkkrachten een soortgelijk bedrijf geplaatst krijgen. Bijzonder koud jaar is het ook Margaret, die ei een fabriek in ■oor de tijd van het n Engeland. Prinses »i bezoek bracht aan Brierley, kreeg de te kleden, ar had. voorstel tot verhoging vai kosten en een voorstel voudlgde betekening van dwangbevelen. Het heeft tevens ten doel te komen tot een vereenvoudigde opzet van het kosten tarief. De meerdere opbrengst voor de schatkist zal circa 8 miljoen gulden per jaar bedragen. De voornaamste verhogingen van ds vervolgingsk06ten houden in: Voor het verzenden van een aan maning tot betaling zal f 1,(thans f 0,25) verschuldigd zijn. O Voor het betekenen van een dwang bevel met bevel tot betaling wordt ver schuldigd bij een gevorderde som van: minder dan f 50,f 2,50; f 50,tot flOO,—f5,— f 100,— of meer: f5,—, verhoogd met f 1,voor iedere f 100, 9 Voor elk ander exploot dan dat van betekening van het dwangbevel zal f 5, verschuldigd zijn (deze kosten bedragen nu in het algemeen f 1,80 tot f3, Voor het ln beslag nemen van roerende of onroerende goederen of van schepen n het hiervan opmaken van procesverbaal zul f20,— ln rekening worden gebracht (inclusief betekening aan de belasting schuldige: f25—). De verkoop van deze goederen en schepen gaat f25,— kosten (thans voor belde f8,60). Bij de verhoging van de tarieven ls er- ïaar gestreefd de in rekening te brengen kosten zodanig vast te stellen, dat zjj ener zijds een passende stimulans vormen de belasting tijdig te betalen, anderzijds niet evenredig hoog worden ln vergelijking met het bedrag van de niet betaalde belasting. Het voorstel voor een vereenvoudigde betekening van dwangbevelen houdt o.m. ln een beperking van de vele deurwaar derswerkzaamheden die zijn verbonden aan de tot dusverre voorges-hreven wijze van betekening. Dit zal kunnen geschie den door het dwangbevel te doen beteke nen bij een door de post tegen ontvangst bewijs af te geven brief. Deze vereenvou digde betekening wordt niet dwingend voorgeschreven. AMSTERDAM De supportersvereniging Feyenoord, die voor de wedstrijd Ajax—Feyenoord (13 november) 5000 toegangsbewijzen had gevraagd, krijgt niet één kaartje. Een woordvoerder van Ajax zei gisteravond dat de belangstelling van de eigen leden zij konden elk twee kaarten kopen zo groot is geweest dat het Ajaxstadion al totaal is uitverkocht. Een week geleden was al een deel van de beschikbare kaarten naar de vaste voorverkopers in de hoofdstad gegaan. De heer Van Wees, secretaris van de supportersvereniging Feyenoord, was niet verrast dat er geen kaarten naar Rotterdam gaan. „Het is alleen zo jammer dat deze ruzie ook over onze hoofden wordt uitgevochten. Normaal kregen wij voor de wedstrijd AjaxFeyenoord altijd 2000 tot 2500 kaarten", aldus de teleurgestelde Rolterdammer, die wel verwacht dat er op 13 november toch nog zo'n duizend Feyenoordaanhangers in de Middenmeer zullen zitten. Dat zijn dan de „gelukkigen" die via I relaties of een reisje naar Amsterdam een kaartje hebben kunnen bemachtigen. banket van niet duur wel heerlijk

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1