DIT IS GROOT NIEUWS CDU-CSU-FRACTIE VERGROOT DRUK OP ERHARD: TREED AF Boerderij brandt af .Nieuwe katechismus bevat ketterijen55 DRIE KAMPEERDERS IN FONTAINEBLEAU GEDOOD ONDER ROTS Gevangen genomen Guinezen nog vast Ghana niet te vermurwen Wegwijzer naar nog prettiger winkelen in Uw warenhuis VROOM OREESMANN Rotterdam is niet cultuurloos PAGINA 4 DE LE3DSE COURANT WOENSDAG 2 NOVEMBER 1966 (Van onze correspondent Jan Bouwer) BONN Vandaag za! in de CDU- CSU bondsdagfractie de druk op prof. Ludwig Erhard om vrijwillig zijn stoel in de bondskanselarij in Bonn op te ruimen en toe te laten dat er een ande re CDU-kansclier wordt gekozen wor den vergroot. Aangezien de minderheids regering. die prof. Erhard op het ogen blik leidt, geen schijn van kans heeft om het klaar te spelen met de vele buitenlandse-, financiële- en defensiepro blemen en het verder hoogst waarschijn lijk is dat de liberale Vrije Democraten na een zekere „rouwtijd" weer in de coalitie terug keren, zolang die door prof. Erhard wordt geleid, bestaat voor de christen-democraten groot gevaar dat socialisten en liberalen elkaar de hand zullen geven en voor korte tijd een re geringscoalitie vormen met geen ander doel dan het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. De situatie der CDU is op het ogen blik in den lande zo slecht, dat zij in deze verkiezingen een geweldige neder- Wapens voor nakomelingen van Oranje Bij KB is in het staatsblad het wapen vastgesteld van de manne lijke en vrouwelijke nakomelin gen in de mannelijke lijn uit het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus. Het wapen is „ge vierendeeld", met de vlakken links en en rechtsonder in azuur, met staande bolkjes van goud, een klimmende leeuw van goud, die in zijn klauwen een zwaard en een bundel van zeven pijlen houdt. De vlakken rechts boven en links onder zijn in goud met een jachthoorn van azuur. Het wapen heeft 'n hartschild van sinopel (groen) met een zilveren kasteel op een gouden berg met drie toppen. Het schild wordt bij mannelijke afstammelingen ge- delit door twee halmen en voor de vrouwelijke afstammelingen met de koninklijke kroon. Schildhou ders zijn twee leeuwen van goud. Het geheel is geplaatst op een mantel van purper, gevoerd met hermelijn en gedekt met de ko ninklijke kroon. Foto boven: het mannelijke wa pen, onder: het vrouwelijke wa- Touwtrekken om opvolging in Bonn reeds begonnen laag zou lijden. Om dit te voorkomen moet prof. Erhard tijdig weg. Dan i er ook nog een kans dat onder eei nieuwe kanselier de liberalen in de re fering terugkeren. Vrijwel de gehe le CDUCSU-fractie is het er ovei eens, dat prof. Erhard moet aftreden. En ook bondspresident dr. Lübke ziet liever, dat hij ontslag neemt en zijn plaats laat nemen door een andere CDU-politicus. Natuurlijk is in Bonn reeds het touw trekken begonnen om de opvolging. Veel vuldig wordt de naam genoemd van de CDU-CSU-fractiechef dr. Rainer Barzel, r die heeft de laatste maanden te veel zijn ellebogen gebruikt om snel op de kanseliersstoel te komen. Dit heeft hem vele vijanden bezorgd. De landelijke CDU-voorzitters bijvoorbeeld zullen er nooit in toestemmen dat dr. Barzel kanselier wordt. Hij is een wat men noemt ,,te gladde jongen". Ook in de fractie is de stemming niet onverdeeld ten gunste van dr. Barzel. Kandidaat nummer twee is de mini- ter van Buitenlandse Zaken, dr. Ger hard Schroder, die vooral de steun de protestanten onder de christen-demo craten heeft. Dr. Lübke is evenwel geen vriend van dr. Schröders Frankrijkpoli- tiek. De president zou kunnen wiegeren Schröders benoemingsoorkonde te onder tekenen. Hij wilde hem het vorige jaar eigenlijk al niet als minister van Bui tenlandse Zaken zien. Kandidaat nummer drie is de bonds dagpresident dr. Eugen Gerstenmaier, die steeds meer aanhangers wint en ook voor dr. Lübke acceptabel is. Hij ligt met grote afstand voor de andere kan didaten in de gunst van het publiek, naar een enquête heeft uitgewezen. Helaas plegen de politieke partijen zich vaak aan de wensen van het volk niet te storen. Gasunie 1967 Bouwprogramma DEN HAAG (ANP) De Gasunie heeft het voornemen in 1967 650 km lei ding, waarvan ruim 225 km hoofdtran sportleiding aan te leggen. Een nieuw aspect in de aanleg van de hoofdtran sportleiding is de toepassing van pijpen met een diameter van 106 cm (42"), een primeur voor Europa. Daarnaast zullen enkele meet- en regelstations, die de o- verslag van de hoofdtransportleiding in het regionale net regelen, worden ge bouwd alsmede een 100-tal ontvangsta tions, voor de levering van gas aa gemeenten en industrieën. Op het programma staat ondër de bouw van de hoofdtransportleiding Hazerswoude - Dordrecht - Vondelin genplaat (lengte 70 km.). Het gedeelte Hazerswoude - Dordrecht, een aftak king van de leiding Jutphaas - Voor schoten, was reeds in het bouwpro- pramma voor 1966 opgenomen, doch werd niet in dat jaar uitgevoerd. MADE (ANP) Door onbekende zaak is brand ontstaan in de boerderij van de heer Verhoeven te Made (Noord- Brabant). In een ommezien van tijd stond de boerderij met voorhuis in lich terlaaie. Van de inboedel kon niets den gered. Ternauwernood kon de vi des huizes haar slapende baby, welke op de zolder was, nog redden. Van het vee kwamen zeven melkkoeien in de vlam men om, evenals de totale wintervoor- Confrontatie in de aanval Kandidaat nummer vier heeft ook goede kansen. Hij is premier van Ba- den-Württemberg, dr. Kurt George Kie- singer, die alleen het nadeel heeft lang uit Bonn weg te zijn geweest. Hij heeft echter een grote buitenlands-politieke ervaring. Hij was vroeger in de bonds dag de woordrijke verdediger van Ade- auers buitenlandse politiek. Kandidaat nummer vijf komt vooral an de beurt als de CDU-CSU een „gro te coalitie" aangaan met de socialisten. Hij is de minister van Buitenlandse Za ken Paul Lücke. Kandidaat nummer zes tenslotte is de vroegere partijsecretaris dr. Joseph Hermann Dufhues. Deze schijnt echter meer te voelen voor het partijvoorzit terschap, dat eveneens door prof. Er hard zal worden neergelegd wanneer hij de kanselarij verlaat. Wie van deze kandidaten het tenslot te zal winnen, zal wel veel afhangen van de partner, die de CDU-CSU zoeken om een regering te vormen. Het schijnt echter zeker dat deze regering ook de come-back zal zien van de CSU-voorzit- ter Franz Joseph Strauss als minister. Actie voor behoud priestercelibaat LIMMEN, (K.N.P.). Naast mgr. Ir. H. Bemelmans uit Heerlen heeft nu ook pastoor P. L. Bangert (75) uit Llmmen (N.-H) een actie ontketend onder pries ters en leken „die menen dat de ongehuw de staat van de priesters, die in de ziel zorg zijn. moet worden gehandhaafd" Ieder die deze mening is toegedaan, kan dit pastoor Bangert schriftelijk melden Voor doorzending aan het provinciaal con cilie wordt gezorgd, zo deelt hij mee. (Van onze correspondent) PARIJS Allerheiligen in Frankrijk een erkende christelijke feestdag. Wie een korter of langer verleden doden heeft te betreuren, gaat op Allerheiligen een van de begraafplaatsen, waar bloemen, meestal chrysanten, op de gra- wörden neergelegd. Ook dit jaren ;n de kerkhoven rondom Parijs zwart van de mensen. Helaas is Allerheiligen 1966 voor 3 ou derparen een ongeluksdag geweest. In de bossen van Fontainebleau op 75 km afstand van Parijs, is boven de grot Tranche-de-Gruyère een rots van 300 ton in beweging gekomen en heeft 3 jonge nen van 17, 20 en 25 jaar onder de steenmassa bedolven en gedood. Het ongeluk gebeurde al zondagavond, ,-iaar pas maandag kwam een wande laar tot de ontdekking, dat er slachtof fers moesten zijn. Door een gat in de rots zag hij kampeerartikelen liggen en bij nader onderzoek voelde hij een reeds verstijfde voet. Op de ochtend vr.n Allerheiligen, bij het aanbreken van de dag, waren geniesoldaten bij Fontaine bleau bezig stukken van de rots te laten springen met dynamiet om bij de slacht offers te kunnen komen, ofschoon men wist dat er voor hen geen enkele hoop meer bestond. Aangezien winter en zo mer honderden kampeerders naar Fon tainebleau trekken, om daar niet alleen een paar dagen in de frisse lucht door te brengen maar zich ook te oefenen in het bergbeklimmen, werd de gendarme rie dinsdagochtend uit diverse departe menten van Frankrijk opgebeld, met verzoek om bijzonderheden tw willen geven over de gevonden voorwerpen. Uit herkende rugzakken en ander kam- peermateriaal begrepen drie ouderparen dat zij hun zoons hadden verloren. Tegen het middaguur werden de drie stoffelijke overschotten geborgen en onmiddellijk in gereedstaande ambulances neerge legd. De ouders werd om begrijpelijke redenen geen toestemming gegeven hun kinderen nog te zien De streek van Forttanebleau, waar het ongeluk gebeurde is verboden ter rein en particulier bezit. Maar er komen het gehele jaar zoveel kampeerdrs uit alle delen van Frankrijk, dat de gendar merie doet alsof zij niets ziet. Amerika vangt meteoorstenen CAMBRIDGE (A.F.P.). De Ame rikaanse luchtmacht wil op 16 november een raket lanceren om meteoorstenen te vangen. De raket, die de naam „Venus Vliegenvanger" heeft gekregen, heeft een kegel, waarvan de vier delen rich kunnen openen en sluiten als bloem bladen. De raket zal gelanceerd worden van het oefenterrein bij White Sands op het moment, dat een meteoorregen boven Nieuw Mexico zal passeren. Tijdens zijn val van 190 kilometer zal de kegel zich sluiten en, naar men hoopt, meteoor steentjes vangen. De kegel zal dan met paraohutes weer op de aarde neer komen. ACCRA (UPI) Ondanks de druk vele Afrikaanse landen houdt Ghana nog steeds dc 19 zaterdag gevangen men Gulnesc functionarissen vast. Ge vreesd wordt dat het geschil tussen Gha na en Guinea de conferentie va Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAU) in moeilijkheden zal brengen. De conferentie zal zatex-dag geopend worden. Naar verluidt zullen sommige Afrikaanse staatshoofden niet aanwezig zijn als er dan geen einde gekomen is aan de Ghanees-Guinese Impasse. Van minstens drie kanten is druk uitge oefend op het militaire bewind in Ghana om de Guinese minister van Buitenland se Zaken, drie andere Guinese diplo maten en 15 studenten vrij te laten. Zij werden zaterdag op het vliegveld Accra gearresteerd, toen zij op doorreis waren naar Addis Abeba om de confe rentie van de OAU bij te wonen. Ghana beweert dat In Guinea honderd Ghanezen onrechmaitig gevangen zit ten. De 19 gijzelaars, aldus het Gha- nese bewind zullen net zo lang vastge houden worden tot de landgenoten in Guinea worden vrijgelaten. Volgens Guinea verblijven de Ghane zen op eigen verzoek in het land. Zij zijn, aldus de Guinese regering, na de afzet ting van Nkwame Nkroemah eerder dit jaar uit Ghana gevlucht. Aanvankelijk gaf de Guinese regering de Amerikaanse ambassadeur in Cona kry, de schuld van de gevangenneming. Hem werd huisarrest opgelegd. Een gro te menigte bestormde de Amerikaanse (Van e erslaggevers) TEGELEN In Confrontatie, het maandblad van de verontruste katholie ken, oefent een niet met name genoem de „vooraanstaande theoloog" schede kritiek uit op de nieuwe katechismus. Hij signaleert er tal van stellingen, die de Kerk als ketterij heeft veroordeeld, hinderlijke weglatingen, die niet gemist kunnen worden, en listige dubbelzinnig heden, waaronder iedereen het zijne kan verstaan. De anonieme theoloog laat het aan de lezer over, zijn conclusies trekken. Hij keert zich niet tegen de bis schoppen als zodanig, maar tegen het hoger Katechetisch Instituut en ver zwijgt, dat de bisschoppen de inhoud var de nieuwe katechismus voor hun reke ning hebben genomen. Volgens Confrontatie strookt de uit eenzetting van de nieuwe katechismus over het wonder niet met een uitspraak van het eerste Vatikaans Concilie. Het blad ziet hierin een eerste voorbeeld een grensoverschrijding, die door het kerkelijk leergezag als ketterij is be stempeld. De leer van de nieuwe techismus over de eucharistie komt overeen met de encycliek Mysterium Fi- dei maar „lijkt eerder uit te gaan van de premissen waartegen onze Paus zo nadrukkelijk waarschuwt". Bovendien is hier sprake van een dwaling, waar over door het concilie van Trente de banvloek Is uitgesproken. De leer over de erfzonde, die de bisschoppen middels de nieuwe katechismus aan hun gelovigen voorhouden „gaat lijnrecht in tegen de dogmatische uitspraken van Vervolgens heeft de anonieme theo loog bezwaren tegen de dubbelzinnig heidheid, waarmee gesproken wordt over de maagdelijkheid van Maria, (de kate chismus laat na, uitdrukkelijk Maria's fysieke maagdelijkheid te bevestigen), tegen het nagenoeg onbesproken laten van het geheim der Drievuldigheid, te gen de leer over de oorsprong vai mens, tegen de onbegrijpelijke vaagheid in het spreken over het leven na de dood, tegen de vervaging van het onder scheid tussen dagelijkse zonde en dood zonde, tegen het verzwijgen van voorschrift dat men jaarlijks moet biech ten, tegen de vraagtekens die worden geplaatst bij het bestaan van engelen en tegen het minimaliseren van de schillen tussen katholisme en protestan- Bijzonder fel keert de anonieme theo loog zich tegen de passage in de nieuwe katechismus, die handelt èver de ge- boortenregeling. Hij vindt dat hierin „op misleidende wijze een beroep wordt ge daan op de constitutie over Kerk en We reld van het tweede Vaticaans Concilie". Hij noemt het doen van een uitspraak en ogenblik dat de zaak nog sub ju- dice is „op zijn allerminst onbehoorlijk' Nieuwe muntbiljetten van rijksdaalder DEN HAAG (ANP) Naar van de z(jde van het Ministerie van Financiën wordt meegedeeld, zullen binnenkort nieuwe muntbiljetten van 2Vi gulden ln omloop worden gebracht naaat die welke thans in circulatie zijn. De nieuwe muntbiljetten zullen een nummer hebben dat bestaat uit 3 serie- letters en 1 getal van zes cijfers. De serieaanduiding van de nu ln omloop zijnde muntbiljetten van 2% gulden be staat uit 1 cijfer en twee letters met eveneens een nummer van 6 cijfers, be houdens het verschil in serieaanduiding zullen de bestaande en nieuwe muntbil jetten hetzelfde uiterlijk hebben. jan ;.'i> nys ia.i U nujeugiu. - VI T'I,' 'J. l J-f 9io..8qoT ;u >n-> ami ■.08 F. hnsioH OT' ifuv- t> fi'i ii De parterre is verrijkt met een nieuwe afdeling goud- en zilverwerk en een geheel vernieuwde horlogerie en bijouterie-afdeling. Modern, strak van lijn. met een bijzonder prettige presentatie van artikelen. Een voorproefje slechts! Want zo wordt Uw warenhuis helemaal. Overzichtelijk en in alle opzichten hyper modern. 2 speciale aanbiedingen uit deze vernieuwde afdelingen- als wegwijzer. Fraaie gouden ketting (50 cm lang) met hanger naar keuze. Vele model len en stenen o.a. aquamarin. chrysollth, tijgeroog, agaath, heraetith, carnlol, camée, bloedkoraal. Een bijzondere aanbieding van onze nieuwe afdeling. 49.75 .Velona" dames- of herenhorloges, 17 steens en 21 steens. Schokvrij. Onbreekbare veer. Een Zwitsers kwa liteitsproduct! Alle kasten hebben een edelstalen bodem. Keuze uit di verse inodellen en uitvoeringen.Band jes zijn van leder. 4750 ambassade en richtte grote vernielingen aan. Inmiddels is de ambassadeur vrij gelaten na een scherp protest van de I Verenigde Staten. De Guinese regering I veranderde toen geheel van houding en vroeg in een verklaring Amerika te hel pen bij de pogingen de Guineërs pp vrije voeten te krijgen. Groot Russisch ruimteschip in ruimte vergaan WASHINGTON (UPI) Kort na de lancering op 17 september is een groot Russisch ruimtevaartuig vergaan. De ze onthulling is vervat in de jongste uitgave van het „Rapport over de sa- tcllietsituatie", waarin het Amerikaan se bureau voor de ruimtevaart objec ten in de ruimte pleegt I Het ruimtevaartuig is in minstens 51 stukken en waarschijnlijk aan zienlijk meer uiteengespat, zo blijkt uit Amerikaanse waarnemingen. Tegen half oktober waren nog negen stukken in een baan rond de aarde. De overige waren bij terugkeer tn de dampkring verbrand. De Russen hebben deze lancering nooit bekend gemaakt en de Amerika nen hebben de aard van het ruimte schip niet kunnen vaststellen. Het kan een proef zijn geweest om diep in het heelal door te dringen; ook is het mo gelijk dat de ontploffing opzettelijk te weeg is gebracht als proef, of het was misschien een verkenningssatalliet. Na volleywedstrijd overleden BREDA Gistermorgen heeft de wachtcommandant van de Koninklijke Militaire Academie in Breda het leven loze lichaam aangetroffen van de 22- jarlge C. H. A. C. M. Schapers uit Raamsdonkveer, die maandagavond als lid van de volleybalclub SSS een wed strijd op de KMA-terrein had gespeeld. Hij is waarschijnlijk onderweg van het kleedlokaal naar de bus door een hartverlamming getroffen. Na de volley balwedstrijd tussen het Bredase Longo SSS begaven de spelers van SSS zich naar de speciale bus die hen naar Raamsdonkveer zou brengen. Toen de heer Schapers niet kwam opdagen ging de veronderstelling uit dat hij de lijndienst naar Raamsdonkveer had genomen. Men verzuimde daarom op die avond de ouders van de vermissing in kennis te stellen. De ouders infor meerden later op de avond bij de ge meentepolitie en marechaussee, doch onderzoek leverde niets op. Ook tweede onderzoek gisterochtend had geen resultaat. De wachtcommandant, die omstreeks 8 uur een rondgang over het terrein maakte, vond het ontzielde lichaam van de vermiste Raamsdonk- j/ee^der, jEjE^y, cpn^ateerde de 4 14 TT7T~7 „De Doelen een succes ROTTERDAM (ANP) De mening dat Rotterdam een cultuurloze stad zou I rijk der fabelen wor- i. Als er al van een cultu rele achterstand van de Rotterdamse bevolking kan worden gesproken, dan vloeit deze niet voort uit een aangebo- ichap, maar veeleer uit op voeding, onderwijs, geringere contact mogelijkheden, slechtere acommodatie f minder keuzemogelijkheden. Dit taat te lezen in het (concept-) rapport de culturele participatie der Rotter damse bevolking", zoals dit door de dr. E. Boekmanstichting in opdracht van de gemeente Rotterdam werd samenge steld. De Rotterdamse wethouder voor kunst zaken, mej. mr. J. Zeelnberg gebruik te deze passage uit het rapport in haar zojuist verschenen beleidsnota. De wet houder merkt zelf op, het jaar 1966 de geschiedenis zal ingaan als een keer punt in de culturele ontwikkeling van het naoorlogse Rotterdam, door de vol tooiing van het concert- en congresge bouw „De Doelen". Volgens mej. Zeelenberg is voor „De Doelen" het openingsseizoen een groot overtuigend succes geweest. De con certen in de grote zaal waren bijna zon der uitzondering verkocht en die in de kleine zaal waren voor het merendeel goed bezet. De wethouder stelde ook in haar beleidsnota dat „De Doelen" als congresgebouw niet minder heeft vol daan dan als concertgebouw. Mej. Zeelenberg schrijft over de akoes- ek van de twee concertzalen in „De Doelen": „Het verdient aandacht dat het nagenoeg gelijkluidende oor deel van deskundigen uit Nederland en daarbuiten de akoestische kwaliteiten van de beide zalen aan hoge normen vol doen, zodat deze een vergelijking met de beste muziekzalen ter wereld kun- doorstaan". 12 November in Kurzaal Vijfde Nationaal Jazz Concours DEN HAAG Zaterdagmiddag 12 november om twee uur begint in de Scheveningse Kurzaal het vijfde door de Haagse Jazz Club georganiseerde Natio naal Jazz Concours. De voorronden hebben plaats in de middaguren; om 8 uur 's avonds begint de finale, gevolgd door de prijsuitrei king. Dan begint het concert, waarin zal optreden de neger-jazz-vocaliste Da kota Staton, die in Amerika met Sara Vaughan en Ella Fitzgerald al jaren aan de top staat. Voorts is er het duo Jeanne LeeRan Blake (zangeres-pianist). De tournee die dit tweetal vorig jaar door Europa maakte, was een zegetocht langs jazzclubs en festivals. Van Nederlandse zijde wordt aan dit programma meegewerkt door de Stork Town Dixie Kids met Piet Noordyk (kla rinet en altsax), Koos van der Sluys (trompet), Rudy Bosch (trombone), Hans Pohl (piano) en Pirn Hoogervorst (gitaar en banjo) en de ex-DSC'ers Koos Seriese (bas) en Lussanet (drums).

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4