S>e ÊcidóeSou/fcottt Plan voor kabinet is rond AR-voorwaarden in overweging Veel geforceerde geruchten Premier nog in nevelen gehuld JAMIN Moeder doodt in overspannenheid haar vijf kinderen Daders overval bank gepakt Oe Thant blijft tot december BELDE NADIEN ZELF DE POLITIE VN verlengt mandaat Dreigende aardgas explosie gasfabriek Beton slaat gat in leiding KVP NIET GEZWICHT VOOR WERKGEVERS In warenhuis melk acht cent goedkoper PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. AL KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. ƒ0,93; p. maand 3,97p. kwart, ƒ11,90; franco per post ƒ12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) WOENSDAG 2 NOVEMBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AANHOUDEND KOUD WEER De weersverwachting, meegedeeld door hel KNMI. geldig tol morgenavond i Vrij veel bewolking en mogelijk op enkel# plaatsen wat lichte 6neeuw. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind tussen noordoost en 58e jaargang, no. 16.976 '(Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Anti-Revolutionaire Partij schijnt op bepaalde voorwaarden te willen deel nemen aan een extra-parlementair overbrug gingskabinet. Dit is het meest opvallende nieuws sinds drs. Schmelzer na de kabinets- Na z(jn positieve gesprekken vai maandag met de hoogleraren Bosman uit Tilburg (financiën) en Steenkamp uit Eindhoven (economie) schijnt, aldus politieke kringen, de formateur prac- tfsch aan het einde van zijn opdracht te zijn, zeker wanneer de anti-revolution- nairen eventueel aan zijn tussenkabinet zouden willen meewerken. Heeft de A.R. de kabinetsformateur Inderdaad de les willen lezen, zoals ve len ln politiek Den Haag veronderstel len. over diens pogingen lagere A.R.- politici aan te trekken? De anti-revo- lutionnaire kamerfractie vergaderde gistermorgen voordat de heren Biesheu vel en Roolvink naar drs. Schmelzer gingen. Na het gesprek ijlde de heer Roolvink terug naar zijn fractie uiter aard om verslag te geven van zijn be sprekingen en die van mr. Biesheuvel. Hieruit concluderen de meeste politieke Insiders dat de AR de formateur niet de les heeft willen lezen, maar bepaalde voorwaarden gesteld hebben voor deel' name aan de tussenregering. Wel gaat een stroom van gissingen er geruchten thans door politiek Den Haag. Vooral toen de formateur gisteravond nadrukkelijk liet ontkennen dat hij de bekende AR-figuren burgemeester Boot van Hilversum en mr. Meynen. oud- minister van Oorlog en president-direc teur van de AKU, voor een gesprek uit genodigd zou hebben. Deze berichten waren echter volgens insiders uit be trouwbare kring afkomstig. Men krijgt thans langzamerhand de indruk dat de stroom van berichten en tegenberichten ontstaat, die ten doel heeft de toch al aanwezige formatiemoeilijkheden te ver meerderen. De kans la echter gestegen dat drs. Schmelzer vanavond met bepaalde afge ronde plannen kan komen. Uit de uit latingen van de heer Roolvink, dat de eerste vierentwintgl uur geen nieuws te verwachten was, mag men afleiden dat hjj hedenavond wél zover zal zijn. Werkt de AR weer mee, dan openen zich eventueel verschillende nieuwe pers pectieven voor het bezetten van diverse ministeries (Landbouw mr. Biesheuvel, O. en W. prof. Diepenhorst, Binnen landse Zaken prof. Verdam bijv.) waar bij nog altijd de vraag open blijft wie dit extra-parlementair overbruggings kabinet zou moeten leiden: dr. De Quay, dr. Veldkamp (die dezer dagen op zijn buitenhuls in België verbleef), mr. Bies heuvel of dan toch weer prof. Zijlstra? Politiek Den Haag wordt echter wat geïrriteerd door de vele betrouwbare uit latingen, die telkens weer even betrouw baar ingetrokken worden. Ook onder meer over de terugkeer van het kabinet- Cals, waarvan de formateur evenwel liet meedelen, dat de reconstructie van dit kabinet niet in zijn opdracht besloten ligt. alle crisis aan zijn opdracht begon. Trok de Anti- Revolutionnaire Partij zich in de eerste dagen van de formatie met een ondubbelzinnig „nee" terug, maandagavond laat werd bekend dat mr. B. Biesheuvel en de A.R.-fractievoorzitter, de heer B. Roolvink, op eigen verzoek met de kabinetsformateur wilden praten. Het gesprek dat gistermiddag plaats had, duurde ongeveer drie uren. Thans bestudeert drs. Schmelzer de punten die tijdens dit langdurig onderhoud naar voren zijn gekomen, zijn zó, liet hij gisteravond weten. (ADVERTENTIE) caramels niet duur weheerlijk Brandweerlieden bij blussen van bosbrand gedood LOS ANGELES (U.P.I.) Elf brand weerlieden zijn om het leven gekomen bij hei blussen van een aantal bosbran den In het zuiden van Californlë. Vijf tien anderen raakten gewond. De lichamen van de slachtoffers wer den bij het Pacoimareservoir gevonden, waar een grote brand woedde De vijf tien gewonden raakten ingesloten tijdens het blussen van een brand bij Sylmar. De branden in de Fernando val lel vormden een ernstige bedreiging voor een daar gelegen sanatorium en zieken huis. Ziekenauto's en bussen reden af en aan om de patiënten in allerijl naar andere ziekenhuizen over te brengen. Meer dan 700 brandweerlieden zijn in gezet om de branden te bestrijden. De pogingen om de branden onder contróle te krijgen worden bemoeilijkt door een krachtige wind. NIJMEGEN (ANP) Vanmorgen om streeks half zeven heeft zich in Mi hin gen aan de Rijn een afschuwelijk drama voorgedaan, toen een 35-jarige moeder mevr. J. O.-K. de twee slaapkamers bin nen ging. waar haar vijf kinderen nog in bed iagen en dezen met bijlslagen doodde. Het motief voor deze daad Is nog niet vastgesteld, doch de officier van Justitie van Arnhem, mr. Boekraad, zag hier in eerste instantie een wanhoopsdaad in van een vrouw, die intens veel van haar kin deren hield en hen op deze wijze voor een ongelukkige toekomst wilde bescher- De slagen, die zij de kinderen toebracht waren dodelijk voor allen: het 7-jarige meisje Clara, het 6-jarige meisje Lucia, de 4-jarige jongens Thomas en Johannes tweelingen, en het 4-jarige meisje Hie- Minister zei niets teveel over Y. d. Molen DEN HAAG Minister Samkalden (Justitie) heeft liet Tweede-Kamerlid mr. Geertsema (VVD) desgevraagd uit eengezet wat hij op een bijeenkomst van de katholieke staatkundige studiegroe- penfederatie in Nijmegen onlangs heeft gezegd over het ontslag aan de voorma lige hoofdcommissaris van politie te Am sterdam, de heer Van der Molen. Deze kwestie heeft de minister niet aangesneden in zijn rede over „vrijheid en handhaving van de openbare orde", maar naar aanleiding van een vraag tijdens de discussie na zijn rede. Minister Samkalden zegt het toen bij de vraag steller kennelijk misverstand te hebben willen recht ten, ale zou de regering door het ont g de heer Van der Molen verantwoordelijk gesteld hebben voor de moeilijkheden in Amsterdam. Minister Samkalden zegt in Nijmegen slechts te hebben herhaald hetgeen hij in juni jj ook in de Tweede Kamer heeft gesteld: dat het algemeen belang het ontslag van de hoofdcommissari# eiste, teneinde de weg vrij te maken naar een betere grondslag voor de toen en nu vereiste vruchtbare samenwerking tus sen de burgemeester en de chef van het gemeentelijke politiekorps Minister Samkalden kan dan ook niet inzien dat het aldus rechtzetten van mis verstanden over zaken, die in openbare discussie waren, „onjuist, ongewenst of onverstandig" zou zijn, resia. Na haar afgrijselijke daad belde de moeder zelf haar hulsarts en vertelde wat er gebeurd was. Zij maakte toen een bijzonder kalme indruk. Het gezin O. emigreerde enkele jaren geleden naar Australië en Zuid-Afrika. Anderhalf jaar geleden keerde de moeder met de kinderen naar Nederland terug. De vader, een 38-jarige schoenmaker, bleef echter in Zuid-Afrika. Hierin wordt voorshands de oorzaak van het drama gezocht. Polio-epidemie onder controle DEN HAAG. (A NP). Mede namens de geneeskundige inspectie voor Gelder land heeft de geneeskundig hoofdinspec teur van de Volksgezondheid meegedeeld dat aangenomen mag worden, dat na de getroffen maatregelen ter bestrijding van de explosie van kinderverlamming in de gemeente Ermelo het gevaar van uit breiding van deze ziekte geweken lijkt te zijn. nu het laatste patiëntje ruim twee weken geleden ziek is geworden en er daarna geen nieuwe gevallen ter kennis zijn gekomen. Het eerste het beste nachtvorstje heeft ons alweer naar de krabbers doen grijpen. De kou legde van- nacht een tule van gesponnen sui ker over vele ruiten en meteen wis ten we weer welk lot ons in de ko mende maanden te wachten staat: eerst met de krabber aan het werk voor we het ijskoude stuur in de bevroren vingers kunnen nemen. Als het een beetje tegenzit kan het een half jaar duren voor we daar weer af zijn. Haagse politie (Van een or DEN HAAG Twee Haagse barkeepers van 25 en 22 jaar zijn in de afgelopen dagen door de Haagse politie aangehou den, omdat zij ervan worden verdacht de overval te hebben gepleegd op het bijkantoor van de Raiffeisenbank aan de Escamplaan te Den Haag. Zoals bekend werd. bi) deze op 28 september gepleegde overval, een bedrag van rond achtdui zend gulden meegenomen door een man met een pistool ln de hand. Dat de Haagse politie, die vermoede lijk morgen meer gegevens over de aan houding en de overval zal veirstrekken. de twee mannen heeft kunnen arresteren is een gevolg van een Inbraak, die op 28 oktober werd gepleegd in een perceel aan de Nieuwe Duinweg te Den Haag. Uit de villa, waarvan de bewoners afwe zig waren, werden antieke zilveren voor werpen, bestek en tafelzilver ter waarde van 65.000 gulden gestolen. De Haagse politie kon echter diezelfde dag nog twee mannen aanhouden, omdat deze vinger afdrukken hadden achtergelaten. Een van de twee mannen, een 25-jarige barkeeper uit Den Haag. bleek zoals de Haagse politie vanmorgen mededeelde, debet aan de overval op de Raiffeisen bank te zijn. Maandag werd in verband hiermee ook een 22-jarige barkeeper, eveneens uit Den Haag. aangehouden. NEW-TORK (Reuter) De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft het mandaat van secretaris-generaal Oe Thant verlengd tot aan einde van de huidige zitting, naar verwachting 20 december. Het mandaat van Oe Thant zo donderdag aflopen. Op 1 september had Oe Thant verklaard zich niet voor ee tweede termijn van vijf jaar ter beschikking te zullen stellen, maar aan de voor avond van de opening van de algemene vergadering zei hij bereid te zijn voor duur van de huidige zitting aan te blijven. Het besluit van de algemene vergadering viel na een geheime stemming. De afge vaardigden moesten „ja" of „nee" op een strook papier schrijven, waarmee zij zich voor of tegen een resolutie verklaarden die was ingediend door de tien niet- permanente leden van de Veiligheidsraad, waaronder Nederland. °e ThmJ niet in de zaal toen de resolutie werd Ingediend door Simeon Adebo van Nigeria en dr Pedro Berro van Uruguay. Bolden zeiden dat het de algemene wens was dat Oe Thant na de interimperiode een tweede mandaat zal aanvaarden. We hopen nog steeds dat de opvolger van Oe Thant Oe Thant zal zijn", aldus de Nigeriaanse afgevaardigde. Beatrix en Claus nu officieel door Soekarno uitgenodigd DEN HAAG (ANP) De uitnodiging van president Soekarno aan prinses Bea trix en prins Claus voor een bezoek aan Indonesië is thans officieel. De uitnodi ging, die de instemming van het Indo nesische kabinet heeft, ls overhandigd Den Haag, dr. Soedjarwo Tjondronegoro door de Indonesisdhe ambassadeur in Volgens de uitnodiging ls het de bedoe ling dat de prinses en de prins de gasten zijn van de president. Zij zullen zelf kun nen bepalen wanneer zij willen komen en voor hoe lang. GROOT ALARM IN DEN HAAG Met ballonnen, zweefvliegtuigen en zelfs varende ledikanten zijn aller lei meubels van Eobum Abbey, het enorme buitengoed van de hertog van Bedford, naar diens kasteel overgebracht. Het ging om een be drag van duizend pond sterling, dat is uitgeloofd door de Engelse meu belindustrie voor de orgineelste ma nier van goederentransport. Twee studenten, Edwart Perrott en Ri chard Frenkel, van het Jezus Col lege in Cambridge hebben met een ledikant honderd kilometer over dg rivieren Cam en Ouze gevaren. Ken nelijk verwachtend dat de organi satoren de film The Knaak" heb ben gemist. Partij voor alle kiezers (Van onze parlementaire redactie) UEN HAAG In de kritiek op de houding van de RVP-fractie tegenover het kabinet-Cals zijn onverantwoorde en onbehoorlijke suggesties naar voren ge komen. Bijvoorbeeld de suggestie als zou de KVP gezwicht zijn voor de bezwaren van een groepering, met name de werk gevers. Dit schrijft dr. L. A. Alberlng. secretaris van de KVP, in het partij orgaan ..politiek". Over de kwalificatie „onverantwoor delijk" zegt dr Albering het volgende: onverantwoordelijk handelt een fractie, die zonder degelijke studie en grondig beraad tot beslissingen komt. Voor de KVP-fractie geldt dat beslist niet Zij heeft die studie en dat overleg wel dege lijk verricht en gehouden en zij hpeft haar eigen verantwoordelijkheid scherp onder ogen gezien. Over het „zwichten voor de werkge vers" stelt dr. Albering: de KVP ls een echte volkspartij. Zij is niet aan be paalde groeperingen gebonden. Haar ver tegenwoordiging en haar kiezers komen voort uit alle groeperingen van ona volk. De suggestie fvan het zwichten) is alleen daarom al volkomen onjuist te noemen. Dr. Albering vervolgt. „De praktijk van de KVP was steeds zoals ook bij de begrotingsbehandeling gericht op het dienen van het algemeen belang. waarbij de deelbelangen steeds zo even wichtig mogelijk worden afgewogen. Dit is in P. v. d. A.-kringen vaak genoemd: een poging om het onverzoenlijke te ver zoenen. Wie zo spreekt beschouwt dus de belangenverschillen als onverzoenlijk. In feite predikt hij de klassenstrijd", aldus dr. Albering. Hij voegt daaraan toe: „Natuurlijk erkent en onderkent ook de KVP de be langen der verschillende groeperingen en zij erkent ook het bestaan van span ningen. Maar met medewerking van re presentanten uit al die groeperingen ls het haar steeds gelukt programs op te stellen, die een harmonisch geheel vor men. Dit eist het volksbelang. Overeen komstig die programs wordt het beleid door de fractie ook bij de begrotingsbe handeling gevoerd en zo ook de mot;e- Schmelzer opgesteld en ingediend. Want de motie had ten doel een evenwichtige economie, die in het belang van heel het volk ls en niet in het minst van de weinig draagkrachtigen. van de werk- ABERFAN (A.F.P.). De kinderen ln Aberfan, die aan de ramp van elf dagen geleden ontsnapten, zijn gisteren weer naar school geweest. In het doip 1# «en noodschoot lngreicht D# oude •chool werd door de verschuivende sintel, berg bedolven. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een scheur van een lengte van anderhalve meter In een aardgasleiding op het terrein van de gasfabriek aan het Trekvlietpleln te Den Haag zorgde vanmorgen om ongeveer kwart over tien voor groot alarm bij de Haagse brandweer, politie, geneeskundige dienst en gasfabriek. Er bestond groot gevaar dat er op het terrein van de fabriek door één vonkje een ge weldige ontploffing zou ontstaan, gevolgd door een reusachtige brand. Haagse brandweerlieden, gestoken in hun spookachtige witte asbestuniformen met daaronder een persluchtmasker troffen direct uitgebreide voorzorgsmaat regelen, waarna de druk op de kapotte leiding werd weggenomen en de gastoevoer naar het westen van Den Haag en het Westland vla een andere kleinere leiding geschiedde. Tegen elf uur was het gevaar geweken. De aardgasvoorziening werd niet ge stoord. hoewel de druk wel wat lager werd. Men hoopte dat de herstellings werkzaamheden vanmiddag tegen vijf uur weer zouden zijn beëindigd, zodat de aardgasvoorziening tegen de kooksplts weer normaal zou zijn. De scheur ontstond doordat een groot stuk beton van een meter lengte en engeveer tachtig centimeter breedte met daaraan vast nog enkele stenen, uit de bak van een kraan viel door een verkeerde manoeuvre. Een punt van het betonblok boorde zich door de 600 millimeter zware persleiding en maakte een gat van ongeveer twintig centimeter in de lengte en de breedte. Aan beide zijden van dit gat scheurde de leiding in de lengte open over een totale afstand van ruim anderhalve meter. Dat de leiding gescheurd was hoorde het personeel aan een krachtig geruis van het ontsnappend gas. Groot alarm Onmiddellijk werd er groot alarm geslagen De Haagse brandweer rukte met bijzonder groot materieel uit Zeker tien auto's, waaronder vier motorspuiten, ladderwagens, gereedschapwagen, poederwagens en commandowegens, waren binnen korte tijd aanwezig Talrijke agenten van de Haagse politie zagen nauwlettend toe dat niemand op het terrein van de gasfabriek kwam en dat niemand op het terrein maar de beweging naar een sigaret deed Immers, een vonkje zou een ontploffing en een geweldige brand kunnen veroorzaken De veiligheidsmaatregelen gingen zelfs zo ver. dat mensen van het Journaal niet mochten filmen. Fotografen en verslaggevers waren op eigen risico op het terrein. De brandweerlieden dekten het gat al met zandzakken. De druk van het ontsnappende gas was echter te hoog Daarna liet men de druk ln de leiding wat teruglopen, maar ook dat bleek niet voldoende te zijn. Daarom schakelde men op een kleinere leiding en een andere voedingsbron over. Toen kon men beginnen met de herstelwerkzaamheden. Vitale leiding De kapotte leiding, waaruit drie- tot vierduizend kubieke meter gas ontsnapte, ls voor de aardgasvoorziening vitaal en zorgt voor het transport vanaf het Trekvlletplein naar de Gaslaan. De directeur van de gasfabriek, ir. D. Tin borgen, deelde in het kouder wordende kantoor de kachels moesten worden uitgezet mede. dat deze leiding de aardgasvoorziening verzorgd voor een zesde deel van Den Haag en voor het Westland. Hem hadden geen klachten bereikt, hoewel de druk vandaag lager zou zijn dan normaal. Produktschap woedend (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Galerie» Moderne», o.a. gevestigd in Rijswijk, heeft zich de woede van het Produktschap voor Zuivel op de hals gehaald door In haar super markten melk in plasticverpakking voor 49 cent per liter te verkopen. De nor male prijs voor melk in plastic is 57 cent per liter. Volgens het Produktschap is het voor een detailhandelaar onmogelijk hier tegen te concurreren, want de verkoop prijs van Galeries is gelijk aan de inkoopprijs van de detailhandelaren. Van wie Galeries Modern ee haar melk be trekt ie niet bekend. Het warenhui» houdt de naam van de leverancier angstvallig geheim. Men heeft echter het vermoeden, dat de leverantie# van .de Veluwe komen. Voortvluchtige dief gegrepen ROTTERDAM (ANP) De 17-jarige kantoorbediende B. van G. uit Rotterdam die op 23 september uit de Maasstad ver dween met de inhoud (ongeveer 3000) van een aantal loonzakjes, is eindelijk In de handen gevallen van de Rotterdamse De jongeman, die na de diefstal de benen nam naar Zuid-Europa, is van morgen voor de Roterdamse officier van Justitie geleld, nadat hij op Schiphol was opgevangen door de koninklijke mare chaussee toen hij daar met een lijntoe»- tel uit Parijs arriveerde. Eige weken na zijn vlucht uit Rotter dam werd de kantoorbediende op het sta tion ln Milaan gearresteerd. Hij werd on middellijk op een trein naar Nederland gezet, maar omdat de jongeman geen be geleider kreeg kon hij ln Frankrijk ge makkelijk opnieuw de benen nemen. Kort daarop echter werd hij door de Frans# politie aangehouden en in Parijs op een vliegtuig gezet dat zonder tussenlanding naar Schiphol vloog.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1