T/ Begrip openbare orde wordt in Ned. eenzijdig uitgemaakt Elles Bergers grote kracht: ontwapenende natuurlijkheid Vanavond in de ether Oud-AR- en CHU-leden stichten nieuwe partij Deelname aan verkiezingen RECTIFICATIE BIJ VERLANGLIJST POLITIE NEW-YORK VERIIDELT AANSLAG OP COMMUNISTEN DE LEIDSE COURANT MAANDAG 31 OKTOBER 196€ T.v.-omroepster en lady-speaker wil zichzelf blijven Radiowerk even leuk als de t.v. HILVERSUM n. (298 m.) AVRO: b'lokprogramma (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Elles Hughes-Berger televisiepresentatrice van de VARA stond voor de spiegels in de schmink- kamer van t.v.-studio „Irene". Toneel kapper Van Heivoirt had de basisoreme op haar gezicht aangebracht, maar de aanzet van haar wimpers, oogleden en wenkbrauwen deed Elles liever zelf. Ondertussen ver'elde deze jonge, ambi tieuze vrouw waarom ze die „finishing touch" liever in eigen hand hield. „De ervaring heeft geleerd, dat je voor de radio, maar vooral voor de televisie camera's jezelf moet blijven en daarom doe ik meestal deze steeds weer terug kerende karweitjes zoveel mogelijk zelf", vertelt ze met een ontwapenende na- tuurlykheid. „Jammer dat ik maar zo weinig tijd heb om iets te vertellen over mijn overigens beslist niet belangrijke arbeid. Direct moet ik op de studiovloer komen voor een cameraxepetitie, voor de rubriek „Uitgerekend", die korte consumenten voorlichting op de late vrijdagavond. Modeshows Daarna heb ik vandaag nog twee mode shows in Amsterdam en Rotterdam, waar ik als ladyspeaker, de nieuwe mo dellen moet presenteren. Ook dit soort werk doet Elles minstens enkele dagen per week met grote toewijding, want ze houdt erg van mooie kleren. En terwijl ze, staande voor de spiegel, haar inge kort kapsel met een paar geroutineerde handbewegingen wat in model brengt, zegt ze argeloos: „Ik heb in strijd met de mode mijn haar wat laten inkorten. Met zon lang kapsel moet je in mijn werk haast elke dag naar de kapper, wil je er niet uitzien als een verregende bezemsteel. En dan dat kledingprobleem voor de televisie. Een jurkje dat me beeldig staat bij een modeshow, kan ik voor de camera's gewoon niet gebrui ken. Want niet elke stof en kleur komt goed over. Pastel kleuren doen het best, net als kant en fluweel, maar rood staat op dat zwart-witscherm gewoon vies. Nu draagt ze een beige-bruin jurkje met een weinig geprononceerd zwarte ruit en aan de voorzijde een klein beetje uitgesneden hals met revers. Ze bekijkt intussen zichzelf weer in de spiegel en trekt haar kraagje iets naar achteren, zodat het losjes om haar hals valt. Kritiek „Vroeger liep ik heerlijk in een windjack, maar dat kan nu niet meer", en het De N.C.R.V.-t.v. vervolgt vanavond baar blokprogramma „Koningin Vic toria", waarvan reeds eerder ln deze maand twee delen werden uitge zonden. Het derde deel bestaat uit drie episodes uit respectievelijk de jaren 1877, 1882 en 1885. Koningin Victoria is daarin niet meer de jonge, zwartgesluierde weduwe, maar een al wat oudere vrouw, wier verdriet om haar overleden echtgenoot Albert nog steeds groot is. In deze aflevering is men onder meer getuige van een amusante episode: de koningin worstelt met een „zwaar" probleem op Tiet religieuze vlak en legt dit voor aan haar geestelijke adviseur, de deken van Windsor. Voorts „beleeft" men het ontstaan van een van de meest verbreide spreuken van Victoria: „We are not amused", in deze serie vertaald als „ij vinden dit niet grappig". (Nederland I. 20.45). „Z-Cars" en ..De uraaf De V.A.R.A.-televisie begint haar avondprogramma met 'n aflevering VCITI MontC ChviStO uit de En?else detectiveserie „Z- Cars". die dit keer handelt over een uit de gevangenis ontslagen mis dadiger, die zich wil wreken op diegenen, die hem tijdens het proces hebben verraden. Na „Achter het nieuws" onder redactie van Herman Wigbold neemt Alan Bladel het als graaf Edmond Dantès weer op tegen een aantal misdadigers in „De graaf van Monte Christo". Het avondprogramma wordt besloten met een aflevering uit de serie „Verkenning in wetenschap", waarin dit keer „Kijken met warmte" behandeld zal worden. (Nederland II, 20.01). -De beslissing", luisterspel Het hoorspel „De beslissing" is de dramatise ring van de beslissende wending in het leven van de Duitse theoloog ds. Dietrich Bonhoeffer. Het is een denkbeeldig gesprek, dat had kunnen plaatsvinden toen hij zich in Amerika bevond. hij was daarheen gegaan op aandringen van vrienden, die voor zijn leven vreesden Bonhoeffer verkoos echter terug te gaan. Bij zijn aankomst in Duitsland werd hy gearresteerd en vlak voor de ineenstorting van het Derde Rijk geëxecuteerd. In die tijd schreef hij zijn beroemde celbrieven De rollen in „De beslissing" worden gespeeld door Robert Sobels en Huib Onzand. (Hilversum I, 20.25). klinkt met een ondert< on van spijt. „In dit werk moet je er altijd goed uitzien, want de mensen staan direct klaar met hun kritiek. Toch ben ik niet bang voor kritiek en vooral van die van mijn man u kent hem toch wel, de Engelse trainer Berry Hughes van Alkmaar stel ik bijzonder op prijs. Hij gaat helemaal op in zijn voetbalsport, terwijl ook de auto wasserette in Alkmaar, vooral vrijdags en zaterdags zijn volle aandacht vraagt. Toch weet 'n buitenlander je eigenlijk precies te wijzen op verkeerde manier- AMERSFOORT (ANP) In Amers foort is zaterdag een nieuwe politieke partij opgericht, de „Nationale Chris telijke Unie", De NCU is opgericht om dat, met name de vroegere zogenaam de „verontruste anti-revolutionairen" heb ben aangetoond, dat van een actie binnen de AR en CHU geen enkel po sitief resultaat valt te verwachten, al dus de Initiatiefnemers. De nieuwe partij wil vooral stelling nemen tegen wat zij noemt de systema tische ondermijning van het normbesef en tegen de steeds verdergaande diri gistische ontwikkeling in de huidige sa menleving, waardoor de persoonlijke vrij heid en verantwoordelijkheid langzamer hand totaal wordt verstikt. De NCU zal aan de komende verkiezingen deelne- Noodraad B.P. In Utrecht heeft de noodraad van de Boerenpartij zaterdag een uit elf leden bestaand hoofdbestuur gekozen. Voorzit ter ls de heer F. Schregardus uit Haar lem. Het hoofdbestuur zal zijn wer(c- David Zinman bij het U.S.O. UTRECHT (ANP) De jonge Ame rikaanse dirigent David Zinman zal in november het Utrechts Symfonie Orkest dirigeren, omdat de vaste dirigent Paul Hupperts deze maand aan andere ver plichtingen moet voldoen. David Zinman dirigeert U.S.O.-concer- ten in Utrecht, Rotterdam, Amsterdam en Amersfoort. In Amsterdam is hij reeds enkele jaren de vaste dirigent van van het Nederlands Kamerorkest naast Szymon Goldberg. Op het Grand Gala du Disque Classique ontving Da vid Zinman vrijdagavond een Edkon in de categorie „Symfonische muziek met solist". de ontkenning weggevallen. Om misver stand te voorkomen herhalen we dus: er zijn in Nederland en andere landen veel burgers die weigeren als alternatief voor een socialistisch beleid adhesie met een liberaal beleid te betuigen. Ho- penlijk hebben de lezers ook ontdekt, dat de zin zoals ze zaterdag luidde strijdt met de strekking van het artikel. zaamheden blijven verrichten totdat al le leden van de noodraad zich op een landelijk congres over een definitief hoofdbestuur hebben uitgesproken. Op een vergadering van de Christen- Democraten Unie is zaterdag besloten, dat de heer J. J. M. Smits uit Waalwijk bij de komende Kamerverkiezingen zal optreden als landelijke lijsttrekker. De CDU zal in alle kieskringen aan de ver kiezingen deelnemen. Russische „Hamlet" op festival bekroond SAN FRANCISCO De Russische filmversie van „Hamlet" is gisteravond in San Francisco bekroond met de gou den lauwerkrans van de David O. Zelz- nickstichting. Deze onderscheiding wordt jaarlijks toegekend aan bijdragen aan „internationaal begrip door het behan delen van universele thema's waarbij de hoogste standaard van cinematische ar- tistikiteit wordt gehandhaafd". „Zilveren lauwerkransen werden toe gekend aan Pier Paolo Pasolini's „Evan gelie volgens Mattheus", Jean Luc- Godard's „Masculin-femine", Jan Kadar's en Elmar Kos' „Het winkeltje aan het Corso" en Agnes Varda's „Le bonheur". tjes en het overbodig gebruik van stop woordjes en andere cliché-uitdrukkingen ln dit werk". Bijna een botsing Op onze vraag of ze het leuk vond dat de VARA-verenigingsraad besloten had om in tegenstelling tot het voorstel de programmaleiding, de tv-omroepsters op het beeldscherm te handhaven, ant woordde ze impulsief: „Ik hoorde dat bericht via mijn autoradio, gaf een gil van plezier en veroorzaakte op de weg naar Bussum bijna een autobotsing. Ik wist toen niet eens dat er zoiets als een verenigingsraad bestond. Maar naast de televisie vind ik het werk bij de radio minstens even leuk. Het komt er daai'bij vooral op aan wat je te "zeggen hebt. En Qe radio heeft nog een voordeel, Je.kimt er met jp stem popu lair worden zonder dat de mensen je op straat herkennen. Nergens heb ik meer hekel aan, dan op straat, overigens goed bedoeld, van een wildvreemde heer een schouderklopje te krijgen onder de uit roep van: ,.Hé, wie hebben we daar? Ik wed er een maand salaris om als dat Elles Berger niet is". Je zou zo wel in de grond willen wegzinken. En dan al die vrouwen, die je maar van top tot teen zitten te fixeren. Soms krijg ik het ervan op mijn zenuwen en zoek een an der tafeltje. Gelukkig kan ik tegen woordig in mijn eigen auto rijden en daardoor veel openbare vervoermiddelen mijden." Opeens klinkt er uit een kleine luid spreker in de schminkkamer de stem van de opnameleider: „Dames en heren, naar de opname alstubleift!". Dat zou- wel willen", zegt Elles laconiek. nog wachten". Terwijl ze de laatste hand legt aan haar make-up, verontschuldigt zij zich voor dit „vluggertje" van een vraaggesprek en verdwijnt daarna spoorslags naar de studiovloer, waar de belichters al klaar staan om hun spots te richten op deze innemende jonge vrouw, .net wie het een genoegen is, om zelfs maar voor éven over haar werk te praten. TELEVISIE Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19 00 Jour naal; 19.01 Film. CVK/IKOR/RKK: 19.05 Kenmerk; NCRV: 19 35 't Is zo by de luchtmacht; NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Attentie; 20.45 histo risch tv-spel; 21.38 Ooggetuige; 22.10 Hervormingsdag; NTS: 22.25 Journ. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nieuws in 't kort. VARA: 20.01 Z- Cars, tv-film, 20.50 Achter 't nieuws; 21.15 De graaf van Monte Christo. 21.40 Documentaire; NTS: 22.05 Journaal 22.30 Teleac. Dinsdag NEDERLAND I. KRO/RKK 11.0011.45 Eucharistieviering ter gel. van het Feest van Allerheiligen. ItADIO Hedenavond HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 18.00 licht orgelspel. 18.20 Uitz. v. d. Comm. Partij; 18.30 Tienerpr.; 18.55 Op de man af; 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Radiokrant, 19.30 Stereo; 19.50 Stereo; 20.25 De beslissing, doe. hoorsp.; 21.25 Inf. programma over kerkmuz.; 22.15 Het gesprek hervat; 22.30 Nieuws, 22.40 Literama, 22.55 Lichte gramm. muz., 23.00 Lichte gramm.muz., 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Ik verbind u door, 18.30 Lichte ork.muz., 18.50 Voor de jeugd, 19.20 Op de plaat... rust. NRU: 19.50 Openb. Kunstbez.. 20.00 Nieuws, 20.05 Omroeporkest, 21.20 Van Maas tot Vliet, presentator 1 laatste aflevering van Ooggetuige fNederland I, 21.38). Memel, 22.00 Stereo, 22.30 Nieuws, 22.40 Actualiteiten, 22.55 reportage, 23.20 Stereo, 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m) - 18 00 Veronica's jukebox (verzoekjes), 19 00 Rolling-Stonesshow. 1915 Joost mag het v/eten. 20 00 Binnen zonder kloppen (gram, met o.a. Indonesian Teenager- corner). 21.00 Rock. beat. and boogie, 2130 Veronica's rhythm and blues hop. 22 30 tot 1.00 Gevar gram muziek DRAADOMROEP (4e lijn) van 18—20 uur: Georg Phillpp Telemann: 1. Die Landlust solocantate (10 min. - Bruno Brückmann, jongenssopraan, Georg Goebel, cembalo, Rolf EVmeler, fluit, Helnrtch Haferland, i Es gr. t. (15 min.); i mln.j; f. Conclusion 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymn., 7.20 Lichte gr .muz. VPRO: 7.55 Medita tie. AVRO: 8.00 Nieuws, 8.15 Lichte gr.muz. (8.308.35 De groenteman), 8.50 Morgenwijding, 9.00 Kl.orkest- werken (gr.), 10.00 Voor de kleu ters, 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.), (11.00-11.02 Nieuws), 12.00 Stereo, 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb.. 12.30 Voor de landbouw, 12.40 Dans ensemble. 13.00 Nieuws. 13.10 Jour naal, 13.30 Stereo, 14.40 Klankbeeld, 15 00 Voor de vrouw. 15.40 Stereo. 16.00 Nieuws, 16.02 Liederen (gr.). 16.15 Voor de jeugd, 17.15 New-York calling, 17.20 Lichte gr.muziek. HILVERSUM III. 240 m en FM-kan. TROS: 9.00 Nieuws, 9.02 Gev. muz. pr. VARA: 10.00 Nieuws, 10.02 Kwink (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws, 12.02 Actualiteiten, 12.05 Gev. muz. progr., 13.00 Nieuws, 13.02 Actua liteiten, 13.05 Gast-vrij, 14.00 Nieuws, 14.02 Actualiteiten, 14.05 Platen en tips voor de vrouw. 15.00 Nieuws, 15.02 Actualiteiten, 15.05 Elektr. or gelspel, 15.25 Lichte ork.muz., 16.00 Nieuws, 16.02 Actualiteiten. 16.05 Voor de tienei's, 17.00 Nieuws, 17.02 Actualiteiten, 17.05 Verz.pl.progr. RADIO VERONICA (192 m) 7.00 Ook-goeiemorgen door Harmen Slezen, 9 no Muziek terwijl u werkt '(gr.)* 10.00 Koffietijd met Tineke, 11 00 Verzoek- platenprogr. voor de hulsvrouw. 12.00 Muziek bij de lunch, 14 00 Populair klass. muziek, 15 00 Gevar. gram. muz., 16.00 Dinsdagmiddag-speciaal (gram.), 17.45 Hitparade naar eigen smaak. belcantoconcert, 17.15 Jazz. Sport. 19.00 Nieuws e S (484) 22.05 Gevj Dinsdas HILVERSUM I (402 m>. KRO: Lichte muziek. (7.30—7.32 Nieuws). 7.55 Overweging, 8.00 Nieuws, 8.10 Lichte ork.muz., 8.30 Nieuws, 8.32 Hoogmis. 9.35 Waterstanden, 9.40 Conciliepostbus. 9.45 Muziek (opn.), 10.00 Aubade. 11.00 Voor de zieken, 12.00 Stereo: 12.18 Voor land- en tuin bouw, 12.30 Nieuws, 12.40 Actuali teiten, 12.50 Platennieuws, 13.00 Lichte gr.muz., 13.30 Licht muziek- progr., 14.40 Stereo, 15.00 Pizzicato, 17.00 Nieuwe film over Curagao, 17.10 Voor de jeugd. Alan Bladel als ,JDe graaf van Monte Christo" in de gelijknamige televisie feuilleton. (Nederland 11, 21.15). Prof. Belinfante: demonstratierecht wettelijk regelen AMSTERDAM In een college over „Het recht van demonstratie", dat prof. A. D. Belinfante zaterdagmiddag op de 20ste Amsterdamse universiteitsdag heeft gegeven, stelde deze hoogleraar in de rechtsgeleerdheid dat het houden van demonstraties, als deze de openbare orde niet verstoren, ook zonder vergun ning wettelyk geoorloofd moeten wor den. Het geldt hier het recht zyn me ning te uiten anders dan via de be staande massacommunicatiemiddelen, nl. door optochten, spreken in het open baar, vergaderingen in de open lucht, sltdown acties, enz. De grondwet regelt hieromtrent niets. De wet onderwerpt vergaderingen in de open lucht aan vergunning. In de ge meenteverordeningen ligt vrijwel altijd verbod van demonstraties behoudens vergunning van de burgemeester. Men moet, aldus prof. Beinfante, aan nemen dat de Europese conventie, die de vrijheid van meningsuiting garan deert, aan de staten toelaat zekere gren- te stellen en deze in het belang van de openbare orde zelf te bepalen. Maar wat is openbare orde? Waardoor wordt zij verstoord? Dat is discutabel. In ons land is echter die discussie on- Politiek protest constructief element lag in afvalmand CHICAGO (UPI) Een inbreker is er gisterochtend vroeg in geslaagd hi Art Institute van Chicago binnen te dringen en er met een 16de eeuws I taliaans schilderij, ter waarde 150.000 dollar, vandoor te gaan. kunstwerk is echter 18 uur later in I afvalbak van een naburig park terugge vonden. De politie ontving een telefonische tip, waarin de plaats waar het schilde rij verborgen was genoemd werd. Het staat vast, dat het teruggevonden schil derij geen duplicaat is. Naar het schijnt is het doek niet beschadigd. De dief van het doek, geschilderd door Antonio Correggio voorstellende „Madonna en kind met de kleine Jo hannes", is nog voortvluchtig. (31XN3X33AQV) ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Van Goghexpositie in Belgrado DEN HAAG. (ANP) In het kader van de intensivering vn de culturele be trekkingen van Nederland met Zuid-Sla- vië in het perspectief van het met dat land af te sluiten cultureel verdrag, wordt van 30 oktober 1966 tot 20 decem ber 1966 een Van Gogh-tentoonstelling gehouden in het Narodni Museum te Bel grado in Zuid-Slavië. In opdracht van de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk, heeft drs. R. W. D. Oxenaar, directeur van het Rijks museum Kröller-Müller deze tentoonstel ling georganiseerd. Voor de tentoonstel ling staat het Rijksmuseum Kröller- Müller in bruikleen af 42 schilderijen en 41 tekeningen en waterverven van Vin cent van Gogh. Mr. M. Vrolijk en de driecteur-gene- raal voor culturele zaken van zijn depar tement, dr. J. Hulsker, waren gisteren aanwezig bij de opening van de tentoon stelling. Veel arrestaties, inbeslagname van veel wapens NEW-YORK (AFP) De politie van New-York heeft gisteren twintig rechtse extremisten gearresteerd en een enorme hoeveelheid wapens en munitie in be slag genomen, waarmee aanslagen zou den worden gepleegd op eigendommen van de communisten of van andere link se groeperingen. Het ging om vracht wagens vol oorlogstuig, waarbij zelfs mortieren. De gearresteerden behoorden tot de extreme „minutemen"-organisatie en waren voornemens het gebouw in New- York van het communistische blad „Workers" en enkele kampen van linkse organisaties in New-York, Connecticut en New-Jersey op te blazen. Tot het in beslag genomen oorlogstuig behoorden bazooka's, een mortier, mitrailleurs, ge weren met granaatwerpers, karabijnen, pistolen en een enorme hoeveelheid ex plosieven. De aanslagen zouden worden uitge voerd door drie groepen, elke bestaande zeven leden van „minutemen", zo deelde de officier van justitie van de New-Yorkse wijk Queens mee. Hij zei voorts dat de politie reeds in januari op de hoogte was van de activiteit van de „minutemen"-beweging, maar dat pas werd ingegrepen toen de politie hoorde dat de aanslagen die dag zouden worden uitgevoerd. Zes van de gearresteerden werden in een restaurant aangehouden, varen in jachtkostuum en in hun auto werden twee granaten, drie bommen en verscheidene geweren gevonden. De organisatie „minutemen" is wel de militaire afdeling van derechts extre mistische „John Birch Society" genoemd, omdat veel leden van die organisatie ook lid van „minutemen" zijn. De leiders van de „John Birch Society" ontkennen echter het bestaan van een band tussen hun organisatie en „minutemen". Bekend is dat de leden van „minutemen" zich reeds verscheidene jaren oefenen in wat zij noemen „patriottische doelen in de strijd tegen communisme". In de pers verschenen regelmatig berichten waarin melding werd gemaakt van oefenkam pen waar de leden van „minutemen" zich bekwaamden ln het hanteren van wa- De „minutemen'-organisatie werd in 1960 opgericht door Robert Bolivar De- pugh, die in augustus werd gearresteerd wegens samenspanning tot overtreding van de federale wapenwetten. De „minu temen" ontlenen hun naam aan kolo nialisten die destijds in een minuut ge reed waren om de Engelsen te bevech- Japanse raket gelanceerd TOKIO (Reuter) In Japan is van daag een MU-l-raket gelanceerd ter be proeving van de eerste trap van deze vaste-brandstofraket, die in 1968 een kunstmaan omhoog moet brengen. De drie bovenste trappen van de 23 meter lange raket waren met staal gevuld ln plaats van brandstof. Een eerste Japan se poging om een satelliet ln een baan om de aarde te brengen ls op 26 septem ber mislukt. mogelijk, omdat de uitvoerende macht een en ander eenzijdig uitmaakt. Daar om moet aldus prof. Belinfante de wet bepalen dat demonstraties ge oorloofd zijn, tenzij bepaalde in de wet aan te wijzen elementen van openbare orde zijn verstoord. Die elementen zijn: belemmering van het verkeer, letsel aan personen of schade aan goederen, en meningsuitingen die de strekking heb ben democratische vrijheden van an deren te beperken. Neemt men deze elementen in de wet op, dan kunnen burger en rechter beiden medewerken aan de oordeelvor ming over verstoring van de openbare orde. Laat men de drie genoemde ele menten onaangetast dan is demonstratie zonder vergunning geoorloofd. Ontstaat tussen politie en demonstranten ver schil van mening dan is het de rechter die beslist.» Voor hen die zeker willen zijn dat de openbare orde niet (door een of meer der genoemde elementen) zal worden verstoord, moet zo besloot prof. Belifante de mogelijkheid blijven bestaan vergunning voor een demonstra tie aan te vragen, waardoor dan hun straffeloosheid uit dezen hoofde wordt gegarandeerd. Politiek protest Dr. L. van der Land sprak over „Het politiek protest". Naar zijn mening dient het aanbeveling het politieke protest en de daartoe noodzakelyke demon- stratievryheid zo weinig mogelijk in de weg te leggen. De stabiliteit van politiek stelsel berust op de mate u in dat stelsel in staat is ontevredenheid en vernieuwde impulsen te registreren en te verwerken. Op grond van deze Gert en Hermien „in het wit' op de beeldbuis (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Vorige maand werd dooi de AVRO-t v. een nieuw programma ge organiseerd rond hel echtpaar Timmer man en opgenomen in „Het Koetshuis" le Enschede De aldaar gemaakte opna men zullen morgenavond via Nederland I worden uitgezonden, onder de titel „In het witZo begint voor vele jonge mensen een onvergetelijke dag. zo begint ook een lied en zo begint eigen lijk een boeket van liedjes, dat zo maar aan een bruidspaar wordt aangeboden door Gert en Ilermien. Onder de gasten zal men een aantal be kende figuren zien zoals Reggy van der Burgt. Frits Schmienk. Connv Sottee. het Lowland Trio. Frans van Bergen en een kwartet o.l.v. Fred Gaasbeek. Voorts zullen als middelpunt voor de show fun geren de heer en mevrouw Weber- Heupink uit Enschede, die op de dag van de opnamen ln „Het Koetshuis" reci pieerden. De produktie en regie van dit programma zyn in handen van resp. Jef de Groot en Gidi van Liempd- overwegingen kan het politieke protest in beginsel als een constructief element worden opgevat, juist omdat het buiten de geïnstitutionaliseerde kanalen om werkzaam is, aldus dr. Van der Land. De officiële politieke instituten kunnen in alle oprechtheid streven naar wettig heid en billikheid, maar zy werken in sociaal en politiek opzicht niet onbe vangen. Het politieke protest schept een uitlaatmogelijkheid voor kritiek, die ver hindert, dat er cumulatie van onlustge voelens optreedt: het verschaft te be- voegder plaatse uitvoeriger informatie omtrent wat er in de bevolking aan weerskanten bestaat dan de constitu tionele instellingen kunnen doen. Het verschaft de burger een mogelykheid tot een meer gedifferentieerd politiek ge drag dan zonder protestmogelijkheid het gevad zou zijn. Wat moet 'n burger doen wanneer de partij waarvan hij lid of waarop hij stemt op een punt dw tegen zijn overtuiging ingaat? Hij kan bedanken of niet meer op die partij stemmen, daarmee andere activiteit die partij, waarmee hij het wel een; negerend. Een protestactie biedt dan de mogelijkheid tot differentiatie van zi politieke meningsuiting, aldus dr. Vj der Land. Grotiusmedaille MüNCHEN A.F.P.De Grotius medaille voor verdiensten bij de ver breiding van de gedachte van het vol kenrecht is zaterdag in München toe gekend aan secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties, de aftredende Nederlandse algemene secre taris van de wereldraad van kerken, dr. W. Visser 't Hooft en de Amerikaanse senator James W. Fulbright. Deze me daille is ingesteld ter nagedachtenis aan de „vader van het volkerenrecht", onze landgenoot Hugo de Groot (1583 1645). Ook Albert Schweitzer .verd daarmee onderscheiden. Britse filmproduktie in moeilijkheden LONDEN. De Britse filmproducen ten zijn de nieuwste slachtoffers van de beperkte verstrekking van kredieten in Engeland. De „Sunday telegraph" meld de vandaag dat zes grote filmprojekten niet doorgaan omdat de door de rege ring gesteunde nationale film financie- rlngs niaatschappy de banken niet lan ger terugbetaling kan garanderen van aan de filmindustrie verstrekte lenin gen. De onafhankelijke producenten pro ducenten zijn nu genoodzaakt het ver eiste kapitaal uit Amerika of Europa te betrekken. terugblik Voorlichtingsdag tandartsen UTRECHT (ANP) Ruim 60 fabri kanten op tandheelkundig gebied uit Europa en Amerika hebben zaterdag in de Jaarbeurs te Utrecht hun nieuwste apparatuur getoond. Byna 2000 tand artsen, tandtechnici en studenten in de tandheelkunde uit ons land hebben zich op de hoogte kupnnen stellen van de nieuwste ontwikkeling in deze branche. De belangstelling ging vooral uit ons land uit naar meer efficiënte werkme thoden in de tandheelkunde. Veel aan dacht werd ook besteed aan de dienst verlening op het gebied van de school- tandverzorging in ons land. Theo Eerdmans het Is al eerder opge merkt laat zich bij het leiden van „Tel uit je winst" vaak leiden door zyn gevoelens van sympathie of en dat is veel kwalijker van antipathie. Dat was zaterdag weer eens liet geval, toen hij de ÓrdrtjemAn' in dé hoek drukte en daarna enkele understatements plaatste aan het adres van Charles Trenet. Ver volgens poogde hij de lolbroek uit te hangen tegenover de dame van de vogels. Door gebrek aan geest kwam hij niet verder dan enkele ordinaire plat vloerse opmerkingen. Het „Opus 13" dat volgde, hakkelenden versprekend gepresenteerd door Fred Kaps. was eigenlijk niet meer dan een stuk slecht variété: opzichtige, inhouds loze decors, wervelende „danseressen" en 'n Engelse meneer met hypnotiserende gaven die toch 'n gerede twijfel overlie ten. Op het tweede net speelden Guldo de Moor en Mary Dresselhuvs de hoofdrol len in een oorspronkelijke eenakter „Verlaat Gesprek" Guido de Moor zette de zich verongelijkt voelenoe en onachtzaamde zoon voor de camera's met veel bravoure, maar juist iets te wei nig diepgang, terwijl ook Mary Dressel huvs op sommige momenten ook iets te nadrukkelijk onverschillig leek. waar- dooi het spel aan subtiliteit verloor. Het was overigens een merkwaardige ervaring om Joop Admiraal. Manfred de Graaf en Jack Hom aangekon digd als „nozems" piepkleine en on essentiële bijrolletjes te zien spelen. In het beeld: zinnetje zeggen: het beeld weer uit Achter het nieuws leed aan malaise. Zelfs een geroutineerd journalist als Herman Wigbold slaagde er niet in vat te krij gen op AR-voorzitter Berghuis, die zich als ras-politicus geen enkel zinnig woord liet ontfutselen. Of het bedankje van Wigbold daarom Ironisch bedoeld Zondagmiddag: een deel van het op de band opgenomen Grand Gala du Disque Classique. Fiin om te horei). dat wel, maar de NTS moest eens proberen het zelfde „geintje" uit te halen met het Populaire Gala: Verknippen en in twee gedeelten vanaf de band uitzenden. Is één hele avond klassieke muziek per jaar nu echt te veel? Voor de operetteliefhebbers was er giste ren de uitzending van Fanny Elssler": wij hebben op het tweede net gekeken naar een toneelreportage van Tsjechows spel „De drie zusters", waarvan op 2(i juni een Russische uitvoering te zien was. De toneelregie van Scharoff be viel ons beter. Het, spel als geheel trou wens ook. Waarschijnlijk vindt dat zijn oorzaak in de taal. die nu eenmaal de gevoelens gemakkelijker overbrengt als vreemde klanken, vergezeld van onder titels. Een grootse uitvoering, van welke we ei' meer op het scherm zouden wen den. A.I Woning bleek gokcentrum ROTTERDAM (A.N.P.). De Rot terdamse politie heeft zaterdagnacht vijfentwintig personen aangehouden bij een inval in de woning van de vieren twintig jarige stukadoor J. K., waar om geld werd gespeeld. De mensen waren intensief bezig met een gokspel met dobbelstenen, dat de naam „seven or eleven" draagt. Tweeëntwintig man nen werden overgebracht naar 't hoofd bureau van politie, waar proces-verbaal werd opgemaakt. De stukadoor werd bovendien in bewaring gesteld wegens overtreding van de wet op de kansspe len. Drie vrouwen in het gezelschap zijn ter plaatse gehoord. Het bleek, dat een aantal gasten tien gulden entree had den moeten betalen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2