aangezocht voor Financiën KANSEN SCHMELZER GESTEGEN pyromaan steekt V .r .-brem prol. ri. bosman in vuur en vlam Bogaers niet terug Tsjechisch meisje door jongelui uit België ontvoerd Handbalploeg zonder haar weer naar huis 'n ster matras Jongeman van bed gelicht Mies blijft „en scène" President Johnson in Z.-Korea aangekomen Dreigend failliet Heerlense bouwer Automobilist sterft na woordentwist weekend-systeem Moeder en zoon in vlammen omgekomen PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M, KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. /0,93; p. maand 3,97; p. kwart. J 11,90; franco per post 12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) MAANDAG 31 OKTOBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TOENEMENDE BEWOLKING De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond: Toenemende bewolking met later enige regen. Vannacht voornamelijk in het oosten en zuid oosten van het land plaatselijk nachtvorst. Morgen vrij koud met een matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost, maar later bij winddraaiing naar west tot noordwest iets zachter. 58e jaargang, no. 16.974 Kïtti I c TT r> vijf kermistenten >nze parlementaire redacteur) j DEN HAAG De 44-jarige professor dr. H. W. J. Bosman, Tilburgs hoog- I leraar in het geld-, krediet- en bankwezen, tevens kroonlid van de Sociaal j Economische Raad, is vanmorgen op bezoek geweest bij de kabinets- I formateur drs. W. K. N. Schmelzer. Politiek Den Haag neemt aan, dat professor Bosman aangezocht wordt als minister van Financiën voor het extra-parlementair over bruggingskabinet. Neemt de Tiiburgse hoogleraar dit aan, dan is de kabinetsformateur voor een zeer groot deel geslaagd in zijn opdracht. Hij zal dan een K.V.P.-minderheidskabinet vormen met zeer waarschijnlijk dr. J. E. de Quay als minister-president. Prof. Bosman is één van de financiële experts, waarmee figuren uit de KVP- fraotie in de weken voorafgaande aan de algemene financiële beschouwingen ln de Tweede Kamer contact hebben ge had. Het. betoog van KVP'er drs. Noten boom later in de Tweede Kamer in de „nacht van Schmelzer" was door hem tevoren kritisch bezien en juist be vonden. De rede van drs. Notenboom vormde het fundament, waarop later de voor het kabinet-Cals fatale motie- Schmelzer werd gebouwd. Wat dat be treft. past prof. Bosman dus geheel in het straatje van formateur Schmelzer. De kansen van formateur Schmelzer zijn dit weekeinde volgens politiek Den Haag aanmerkelijk gestegen. Eind vorige week zag het er naar uit. dat hij aan de verliezende kant was. cok al. omdat de AR hierop min of meer zinspeelde en voorzichtig professor dr. J. Zijlstra als mogelijke nieuwe formateur lanceerde. De ministers Veldkamp. De Jong. Luns en Bot schijnen thans bereid te zijn in het tussenkabinet. dat de loonkwesties moet behandelen, de ongehuwdenbelas- tlng moet verlagen en de huurverhoging van i januari naar 1 juli 1967 moet uit stellen en dat bovendien de vervroegde verkiezingen moet uitschryven. zitting té willen nemen. Alleen drs. P. Bcgaers, schijnt niet op Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening te willen terug keren. In dit verband circuleren namen als mr. C. Becht. burgemeester van Til. burg en ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Eindhoven, die onder twee ministe ries Drees en het ministerie Beel minister van ..Woningbouw en Volkshuisvesting" geweest is. Nieuw kabinet Een groot deel van het extra parlemen tair overbruggingskabinet van formateur Schmelzer zou er (speculerend op de vele politieke geruchten) als volgt kunnen uitzien: Minister-president, tevens minister van Algemene Zaken, dr. J. E. de Quay. Minister van Sociale Zaken en Volksge- In Rusland vinden de voor bereidingen plaats voor de raketten- dag van de Russische artillerie. Raketspecialisten maken hier de apparatuur gereed voor een proef- lancering. Italiaanse politie ontdekt fraude bij rijbewijzen ROME, lU.P.I.) De Italiaanse politie heeft een reusachtige handel in valse rijbewijzen ontdekt en tegen meer dan 700 personen proces-verbaal opge maakt terzake van fraude, valsheid in geschrifte, omkoperij en andere misdrij ven. Van de verdachten hebben 680 hun rijbewyzen niet op rechtmatige wijze in hun bezit gekregen. Verder zijn er 12 gemeenteambtenaren, eigenaren en em ployés van rijscholen en 16 artsen bij de zaak betrokken. De zaak kwam aan het rollen door een zeven maanden geleden gepleegde diefstal die verder niets om het lrjf leek te hebben. Maar het onderzoek naar de diefstal van tien rijbewijzen uit het Ro meinse bureau van motorvoertuigen, daar ingeleverd voor controle van de handtekeningen van ambtenaren, bracht heel wat aan het licht. Er bleken.tien tallen rijscholen, ambtenaren en artsen die aanvragers van een rqbewqs medisch moet keuren, bij de zaak betrokken te zijn. Weer dreigende hongc India NEW YORK (Rtr) Er zal moge lijk meer dan zeven miljoen ton graan nodig zijn om de bevolking van de Indi ase staten Bihar en Utter Pradasj vol gend jaar te vrijwaren voor hongers nood. Dit heeft de Indiase onderminis ter, dr. Ram Soebhag Singh, op een bij eenkomst van de regerende congres- partij gezegd na een rondreis door Bi- har. Minister Singh zei dat alleen de staat Bihar maandelijks 400.000 ton graan behoeft, hetgeen viermaal zoveel is als door de regering wordt verstrekt. Uttar Pradesj heeft 200.000 ton per maand nodig. De oogst is ln deze staten voor een deel vernield door droogte en door overstromingen. (Van onze correspondent) DOETINCHEM De meisjeshaudbal- ploeg van het gemeentelijk lyceum ln Bra- tislawn in Tsjecho-Slowakjje is vanoch tend uit Doetinehem vertrokken voor de terugreis zonder de 17-jarige Terezia Yra- >je is op mysterieuze wijze uit t ge iden De politie spreekt van naar België. Een politieke achtergrond heeft deze ontvoering volgens de korpschef van de politie in Doetinehem niet. Naar zijn me ning gaat het hier om een privé-aangele genheid van het meisje. De stemming in de Tsjechische ploeg, en speciaal bij dc leiding, was enigszins gedrukt, ondanks de eindzege die het team boekte Tien van de twaalf meisjes logeerden het afgelopen weekend in Doetinehem. één meisje in Terborg en het twaalfde lid van de ploeg zou onderdak vinden bij de familie R Veldkamp. Vinkenstraat 19 in Gaanderen, gemeente Doetinehem- Maar Terezia Vranova heeft nog geen half uur bij de familie Veldkamp ver toefd. Zij arriveerde vrijdag in Doetin ehem, waar de ploeg officieel namens de gemeente welkom werd geheten. Na de ontvangst is het meisje met haar gastheer, de 18-jarige Rob Veldkamp, naar Gaan- deren gegaan. Zij was nog maar even ln huis. toen er een crème-kleurige Volkswa gen met Belgisch nummerbord voor de woning stilhield. Een jongeman vroeg Rob. die opendeed, of op dit adres het Tsje chisch meisje logeerde en of hij haar even mocht spreken. Hij zei de verloofde van het meisje bij aJch te hebben. Terezia be groette haar „verloofde" op meer dan vriendschappelijke wijzè. De vermoedelijk Belgische jongelui (3) zij spraken Frans en Vlaams vroegen daarna of het meis je met hén mee mocht. De koffers werden ingeladen en het drietal vertrok. Uit de spaarzame woorden, die het meisje met Rob Veldkamp gewisseld heeft en uit de gehele gang van zaken, maak; de politie op. dat het geen politieke zaak is. maar een persoonlijke aangelegenheid. De leider van de ploeg en de organisator van het toernooi stelden de ouders van het, Tsjechische meisje van de verdwij ning van hun dochter op de hoogte. De vader van Terezia toonde zich uiterst ver baasd over deze vermoedelijke liefdesge schiedenis. Hy vertelde dat zqn dochter ln Bratis- law.t een vaste vriend heeft. De politie van Doetinehem heeft een opsporingsbe richt op de politletelex verspreid Het meisje is minderjarig en zonder toestem ming van haar ouders mei haar ontvoer ders meegegaan. De laatsten kunnen in verband daarmee, als zij «orden aange houden. worden vervolgd wegens ontvoe ring of schaking Het meisje droeg, toen zij verdween een grijskleurige plooirok, een rode trui met rolkraag en een groengrijze plastic jas. De leider van de Tsjechische ploeg beschikt over het paspoort van het meisje en heeft dit aan de politie overgelegd De politie is er vrijwel van overtuigd dat er een afspraak moet hebben bestaan tussen het Tsjechische meisje en de Jongelui, die haar kwamen halen Een vreemd aspect van deze zaak is echter, dat zij nooit eer der in het buitenland is geweest. De corps- chef van de Doetinchemse politie, de heer Oosterhof. is geneigd te denken, dat het meisje en haar metgezellen mogelijk reeds ln België zijn- (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Huilend hebben vier kermisexploitanten in de nacht van zaterdag op zondag hun attracties op dc Bergen op Zoomse kermis in vlammen zien opgaan Een dronken jongeman, J.F., 22 jaar, uit Bergen op Zoom, had zonder dat hy cr by het verhoor een rede voor kon opgeven, de attracties in brand gestoken. De schade bedraagt een kleine 65.000 gulden. Een gedeelte van de schade wordt door de verzekering gedekt. I Daar bleek, dat de sensatiebaan van E. Roels in lichterlaaie stond, evenals de balco-rotor van J. Bruinsma. Het spo- kenhuis brandde geheel uit. De schade wordt geraamd op 40.000 gulden. Men was nog met het blussingswerk bezig, toen het bericht kwam. dat ook op de Grote Markt enige attracties in brand stonden. Hier was het de brievensport- tent van C. van de Marei, die het moest ontgelden. Deze brandde bijna geheel uit. Schade 14.000. Het vuur sloeg bovendien over op de kinderautobaan van A. Roels, waaraan een schade van 5.000 werd aangericht. Korte tijd, nadat de laatste brand was geblust, lichtte de politie de 22-jarige J. F. van zijn bed. Hij bekende de brand stichting. Hij was zwaar onder invloed van sterke drank. Een andere reden kon hij niet opgeven. Het betreft in ieder ge val geen wraaknemingsactie. Enige uren na de brand besloot de stichting Vastenavond door middel van een bliksemactie gelden byeen te bren, gen voor de zwaarst gedupeerden. De 40 leden van de boerenploeg begaven zich in boerenkiel op straat. Als collec tebussen dienden grote carnavalskoppen. De opbrengst van deze actie bedroeg 3.365.97. Om kwart over vier zaterdagochtend kwam de eerste brandmelding binnen. In de St.-Josephstraat stond een pakwagen van het autoscooterbedrijf J. Roels in brand. De politie trachtte het vuur met schuimblussers te doven, maar slaagde daarin niet. De schade hier bedroeg 2.000. De brandweer die spoedig ter plaatse was. nam het blussingswerk over en kon erger voorkomen. Juist toen dit vuur was geblust, werd een rode gloed zichtbaar boven het St.Catharinaplein. Brandweer en politie snelden erheen. HILVERSUM (ANP) De moeilijk heden, tussen het team van ..Mies er scène" en de VARA ontstaan door de afgelasting van het liedje van Jaap va der Merwc, zijn tussen alle betrokkene dit weekeinde opnieuw besproken. Hi is daarbij gebleken, dat het neme van de beslissing van de VARA op ee zeer laat moment, waardoor overleg met het team niet plaatsvond, de voor naamste oorzaak van de gerezen moei lijkheden was De VARA heeft interne maatregelen getroffen, teneinde dit in de toekomst te vermijden. Onder die omstandighe den heeft het team besloten terug te ke ren van zijn aanvankelijke voornemen de uitzending niet meer te verzorgen. De VARA heeft deze beslissing met vol doening kennis genomen en zijn ver trouwen geuit in het team van „Mies Met de kappa van zijn eredoctoraat om de schouders neemt president Johnson in Bangkok, de hoofdstad van Thailand, de hulde in ontvangst van een grote menigte studenten, die hem begroeten met Amerikaanse en Thailandse vlaggetjes. zondheid: dr. G. Veldkamp of dr. A. J. H. Bartels. Minister van Economische Zaken: dr. G. Veldkamp of drs. J. de Pous (oud minister Minister va Bosman. Minister v J. Luns. Minister vi an Econom. Zaken en voor de S.E.R.). i Financiën: prof. dr. H. W- Buitenlandse Zaken: i Onderwijs Bloedige rellen in Maleisië Bot of mej. dr. M. Klomué. Minister van Defensie: P. S. de Jong. Blijven over de ministeries van Bin nenlandse Zaken (die de premier even tueel ad interim zou kunnen besturen), van Justitie, en van Verkeer en Water staat. Verder het gewichtige Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, en het vooral met het oog op de E.E.G.-onder handelingen belangrijke ministerie van Landbouw. Voor dit ministerie kan de kabinetsformateur kiezen uit een vrij groot aantal landbouwdeskundigen in KVP-krinq zoals mr. V. Marijnen (oud premier en oud-minister van Landbouw), de EEG-landbouwdeskundige dr. F. Kriel- laars (algemeen secretaris van de KNBTBmr. T. Brouwer (voorzitter van de LTB) enz. SEOEL. Zuid-Korea (U.P.I.), Pre sent Johnson is vandaag in Zuid-Korea Wetenschap- j aangekomen, het laatste land dat hij op zijn reis door Azië aandoet. Op het vlieg veld van Seoel werd de Amerikaanse regeringsleider door president Tsjoeng Hee Park, die verleden jaar een bezoek bracht aan de Verenigde Staten. Zuid-Korea is thans één van Ame- rika's grootste bondgenoten in Azië. Het land heeft een groot aantal troepen en technici in Zuid-Vietnam. Functionaris- NEWSWEEK: Ho Tsji Minh heeft villa in China NEW-YORK (UPI) President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam heeft vol gens het Amerikaanse weekblad News week een villa in communistisch-China. waarin hij zich zo nu en dan terugtrekt. In het blad staat dat de ontdekking van de villa bq het Chinese spoorweg- knooppunt te Nanning tot de oplossing heeft bijgedragen van het vraagstuk, waarmee de Amerikaanse inlichtingen dienst te kampen had, over de plotse linge verdwijningen van Ho uit Hanoi. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Een woordenwisse ling tussen een automobilist uit Son en een jeugdig bromfietser kreeg zaterdag nacht op de Wal te Eindhoven een tragi sche afioop. De bromfietser meende door de heer Van de H.N. „gesneden" te zijn. Hij gaf in zijn woede de auto mobilist, via het geopende portierraam een klap. De heer v. d. H. wilde de bromfietser met een ijzeren staaf te lijf gaan, doch voor hij kon toeslaan over leed hij ter plaatse aan een hartverlam- De heer Van de H. (47 jaar) leed aan een hartkwaal. Het gerechtelijk onder zoek zal nu definitief moeten uitwijzen in hoever er verband bestaat tussen de klap, die de heer Van de H. van de bromfietser ontving, en zijn plotselinge dood. Het stoffelijk overschot is in be slag genomen. Tegen de bromfietser is proces-verbaal opgemaakt. sen van de veiligheidsdienst menen dat geen anti-Amerikaanse demonstraties zullen worden gehouden. Deze vonden wel plaats toen Johnson I gisteren in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer was. Tijdens ernstige ongeregeldheden opende de politie het vuur op een aantal Chinese betogers. Eén demonstrant werd gedood, terwijl tientallen anderen gewond raakten. In Seoel is een politiemacht van 5000 man op de been De autoriteiten hebben als voorzorgsmaatregel meer dan 3000 vuurwapens tijdelijk in beslag genomen. President Johnson zal £rie dagen in Korea blijven. Nieuwe Nederlandse ambassadeur Tunis TUNIS (AFP) De nieuwe Neder landse ambassadeur in Tunis, mr. F., Valck Lucassen, heeft zaterdag zijn geloofsbrieven aan president Buorguiba overhandigd. SINDS 1877 (ADVERTENTIE) Van gronden tot glanzen voor zessen klaar! CULEMORG (ANP) Vanmorgen rond zes uur zqn te Culemborg bij een brand in een klein woonhuisje mevrouw C. Veer-De Wissel, 56 jaar oud en haar 17-jarige zoon Jan om het leven geko men. De echtgenoot sloeg alarm, brand weer noch politie slaagde er in de slacht offers uit het huis te halen. Een andere zoon was al naar zqn werk in Utrecht vertrokken. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. rrespondenl de Maastrichtse i amelijk door klei- aanvragen gedepo- Vasco-bouwonderne- (Van onze c HEERLEN B rechtbank zijn vooi ncre krediteuren neerd om de NV ming failliet te verklaren. Ze worden donderdag in behandeling genomen. De laatste twee weken is de NV niet in staat geweest de lonen uit te betalen van haar ongeveer 250 arbeiders. Er is sprake geweest van financieel wanbeheer, waarvan de gevolgen nood lottig geworden zijn door het teruglopen- van de orderportefeuille. Inmiddels is directeur E. Joosten uit zijn functie ont heven. -Zijn beide broers, eveneens in de directie, zijn gehandhaafd. Onder leiding van burgemeester drs. F. Gijzeis van Heerlen, dat in 1959 de bouw vaii 1500 woningen te Heerlen door de Vasco NV met 31 miljoen gulden ge garandeerd heeft, hebben inmiddels be sprekingen met krediteuren en banken plaats gevonden. Voorlopig heeft Heer len de loonuitbetaling van de Vasco NV al tweemaal voor zijn rekening genomen om de arbeiders niet tot het kind van de rekening te maken en in de hoop, dat men het geld nog terug zal krijgen Inmiddels heeft de Heerlense gemeente raad besloten zich financieel garant te stellen. Bantina en Guiseppina Foglia, de in mei van dit jaar met succes gescheiden Siamese tweeling, wennen eraan om als normale leerlingen naar school te gaan. In Gardone Riviera aan het Gardameer ziet Gluseppina toe hoe haar zusje Santina met een klasgenootje tafeltennist.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1