Meer zakelijkhéid van regering nodig MOUNTBATTEN ONDERZOCHT BRITSE GEVANGENISSEN „Vlugschrift met eigen geluid voor studenten Middenstand achter KVP-fractie hoger Kiezen voor loon of sociale voorzieningen Noodraad wil meedoen aan de verkiezingen Fractie Leiden en Boskoop uit Boerenpartij Delftse grondwerker aangehouden wegens mishandeling meisje DE LEIDSE COURANT DINSDAG 25 OKTOBER 1966 Erhard wil toch aanblijven BONN (Reuter) De Westduitse re gering heeft bij monde van haar woord voerder Von Hase verzekerd dat bonds kanselier Erhard niet van plan is zijn post op te geven. Volgens welingelichte kringen zou het met het dreigement van de Vrije De mocraten dat zij uit de coalitie zullen treden, als Erhard de belastingen gaai verhogen, niet zo'n vaart lopen. Het grootste probleem waarvoor de bonds kanselier zich ziet gesteld, is de dekking van het tekort van vier mld Mark (3,6 miljard gulden) op de begroting van het volgend jaar. Behalve bij de Sociaal-Democratische oppositie en de Vrije Democraten is ook bij een deel van de Christen-Demo cratische Partij kritisch gestemd ten op zichte van de bondskanselier, wie het ontbreken van een welomlijnd beleid wordt verweten. Ontsnapte spion Blake genoot (Van onze correspondent LONDEN Lord Mountbatten. gewe zen chef van de Britse defensiestaf, zal in opdracht van de minister van Binnen landse Zaken van Groot-Brittannië. Roy Jenkins, een officieel onderzoek instel len betreffende de veiligheid in gevan genissen. Aanleiding van dit onderzoek is dc ontsnapping van dc beruchte spion Georg Blake. die de dood van tenminste 40 Britse geheime agenten op zijn gewe ten zou hebben. Lord Mountbatten hoopt zijn verslag over een paar maanden aan de regering te kunnen voorleggen. Minister Jenkins Op Schiphol arriveerden gisteren enkele mannequins uit Londen, die niet zonder schroom hun opvallend gekleurde bontjassen openden om daaronder de nieuwe Britse micro-mode te onthullen. Zij deden dit overigens niet voor de fotograaf. Deze mode werd vandaag in Amsterdam door de Britse ambassadeur Sir Peter Sarran ten doop gehouden. Eregast bij dit feest is Engelands nationale voetbalheid Bobby Charlton (links op de foto). Mr. van Boven voor NKWV Poolse vrachtboot die in Londen voor anker ligt. niet ver van de Towerbrug, door een dozijn politiemannen In burger doorzocht. alle denkbare voorrechten deelde dit gisteren mee in het Lager huis, waar hij een verklaring aflegde Blakes ontsnapping. Dit is 'n spe ciaal, maar geen alleenstaand geval, want de Britse gevangenissen zijn echte duivenhokken. Gisteren zijn trouwens nog 'ijf gevaarlijke boeven ontsnapt uit an dere Londense gevangenissen. nister Jenkins laat de voorwaarden onderzoeken waaraan gevangenen moe ten voldoen om tijdens hun hechtenis speciale voorrechten te kunnen ge nieten. Blake genoot wegens zijn voor beeldig gedrag alle denkbare voorrech ten. Hij verbleef in een prettig geschil derde cel, die hij zelf uitgekozen had, ruim voorzien van boeken en mocht elke zondagochtend een koffiekransje houden met andere gevangenen. De minister werd na zijn verklaring fel aangevallen van conservatieve zijde. Tijdens hun langdurig bewind zijn de Tory's echter even laks geweest op het gebied van gevangenissen, zodat zij La bour thans niet veel kunnen verwijten. Een volksvertegenwoordiger noemde het schandaal dat een gevaarlijk man zoals Blake opgesloten zat in een ouder wetse gevangenis, zonder moderne veilig heidssystemen. Vijf anderen Het was gisterochtend vroeg, dat drie gevaarlijke kerels wisten te ontsnappen over de muur van de gevangenis Wandsworth in Londen. Rond vijf zagen cipiers aaneengeknoopte lakens uit celraampje hangen. Toen ware: vogels reeds gaan vliegen. Twee anderen, Gerald Kelly (23 Dennis Nicholls (43) ontsnapten uit de open gevangenis van Ahswell. Zij wierven de vrijheid juist op het moment dat minister Jenkins in het Lagerhuis de beveiliging van de gevangenissen aan orde stelde. Schip doorzocht Naar aanleiding van de jacht op ontsnapte spion George Blake werd (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Do Nederlandse katho lieke studenten met politieke belangstel ling, verenigde in de stichting katholieke staatkundige studiegroepen federatie (KSSF), zijn van plan in de naaste toekomst zich vaker openlijk uit te spre ken over actuele politieke gebeurtenis sen en ontwikkelingen. Een middel daar toe vormt de uitgave van een nieuw po litiek maandblad onder de naam „Vlug schrift", waarvan het eerste nummer eind oktober zal verschijnen. Het staat vast dat de ontsnapte spion hulp gekregen heeft om uit de gevange- vluchten. De mogelijkheid dat Sovjetagenten hem van zijn 42 jaar hechtenis hielpen verlossen, wordt niet uitgesloten, hoewel de speurders van Scotland Yard eerder aannemen dat an dere gevangenen, die medelijden koester- >r Blake, hem de nodige inlichtin- steun wisten te bezorgen. Hij kan ook uit de gevangenis gehaald zijn door ontsnappingsorganisatie, die de laat- tijd zeer bedrijvig is en waaraan be paalde treinrovers hun vrijheid danken. In het laatste geval zal Blake zeker veel geld moeten betalen aan degenen die hem geholpen hebben. Waar hij dat zal halen, weet blijkbaar niemand, want ik was hij niet. GROENLO (ANP) De aartsdiocesane katholieke middenstandsbond heeft te Groenlo een centrale raadsvergadering ge houden, die werd geopend met een rede door de voorzitter van de bond, de heer G. F. Boere. Deze stelde zich achter de KVP-fractie In de Tweede Kamer. „Ik meen te moeten stellen, dat de KVP- fractie juist heeft gehandeld. De inflatie is een gevaar dat ons bedreigt. Er moet geen beleid gevoerd worden dat de ont waarding van de gulden onvoldoende be teugelt. Er was moed voor nodig om te handelen zoals de KVP-fractie deed, al dus spreker. "Het NKV vindt het oprichten van een nieuwe partij niet de weg om uit de po litieke criais en vocral uit de crisis rond om en ln de KVP te komen. „Er zijn als „splinter-partijen" genoeg in ons land, zo constateert R,uim Zicht, het orgaan van het NKV. In het nummer van deze week is een groot aantal brieven opgenomen van verontrustte leden van het NKV, die echte werknemerspailij. Het orgaan van pleiten voor het oprichten van een nieuwe het Nederlands Katholiek Vakverbond vindt deze reactie begrijpelijk, maar wil er verder geen consequenties uit putten. Democraten 66, afgekort D 66, zullen bij de komende verkiezingen, vervroegd of niet, als politieke partij meedoen. Op basis van de adhesiebetuigingen op „Appel", dat medio september uitkwam, en de resultaten van een ongevraagd nlpo- onderzoek. zijn de verwachtingen nogal hoog gespannen. Men verwacht nl. dat D 66 geen splinterpartij zal worden, maar zes of zeven zetels ln de Tweede Kamer zal kunnen verwerven. Voor een discussieavond ln Heerenveen tussen de heren drs. G. M. Nederliorst, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA en Han Lammers, een der samenstellers van 10 over rood, waarvoor leden van de PvdA per advertentie waren uitgenodigd, bestond een flinke belang stelling. Voor de aanvang werd de aan wezige journalisten evenwel erop gewezen, dat het verboden was een verslag van het gesprokene te publicere- De pers verliet hierop de zaal. (Van onze parlementaire redactie ROTTERDAM Het Nederlands Ka tholiek Werkgeversverbond wenst een evenwichtig sociaal-economisch beleid, waarin de keuze van de middelen min der op het bereiken van populariteit dan op de zakelijke effectiviteit is geba seerd. Het wenst minder een handige, in zijn redenering moeilijk grijpbare re gering dan een overheid, die doeleinden en offers onomwonden stelt. Daarop heeft de mondige burger in een demo cratisch geregeerd land recht. Juist doordat een doorzichtige presentatie, die een bewuste keuze mogelijk maakt. Ia- veel ontbreekt, vervreemden brede la gen van de bevolking van de huidige po litiek. Aldus mr. P. van Boven, voorzit ter van het NKWV hedenmiddag tijdens de openbare ledenvergadering van het verbond in de Rotterdamse Doelen. Hij zei, dat de ondernemer van van daag zich onbehaaglijk voelt. De econo mische hemel is niet wolkenloos. Ter wijl de zorg om de rentabiliteit van de onderneming zijn volle aandacht eist, schijnt de buitenwacht zich met minder sympathie jegens hem op te stellen. ,,De maatschappij van vandaag, in ho ge mate bepaald door het beleid van overheid en vakbeweging, maakt 't on dernemen niet gemakkelijker. Het lijkt wel, of de oplossing van bepaalde pro blemen, waarmee overheid en vakbewe ging niet klaarkomen, op de onderne mers en hun organisaties wordt afge wenteld". De vakbeweging stelt eisen op het ge bied van mededinging, staking, vrijheid van lonen, straffer prijsbeleid, vermo- gensaanwasdeling, ombouw van de on dernemingsstructuur, voordelen voor ge- organiseerden. „Vaak krijgen de onder nemers de indruk, dat de inhoud van deze eisen meer wordt bepaald door de politieke positie van de regering of door de maatschappelijke situatie, waarin de vakbeweging is geraakt, dan door zorg om een evenwichtig sociaal- economisch beleid. De manier, waarop in Nederland de zaken worden gepresenteerd, krijgt steeds meer een demagogisch karakter. Aan zakelijke argumenten gaat men al te vaak voorbij. Met dit laatste doelde mr. Van Boven op de regeringsvoorstel len betreffende de sociale verzekeringen, waarvan men volgens hem de ware por tee pas leert kennen na veel studie bui de stukken om. „Sociale verzekerin gen zijn populair, voorzover het de uitke ringen betreft. Het wordt de werkge versorganisaties kwalijk genomen, als zij de andere kant, de kosten, duidelijk i met waarachtigheid belichten. Mr. Van Boven zei, dat het overleg op sociaal-economisch terrein een lelelj- ke deuk heeft gekregen. Compromissen met de vakbeweging worden steeds moeilijker. Bij tegenstellingen tussen werkgevers en werknemers nam de re gering niet de afstand tot de partijen in acht. die voor een boven de partijen staand orgaan nodig is. „Te snel, te gretig koos de regering partij, wan tij het met de vakbeweging eens Te laat en te weifelend trad zij vanneer zij tenslotte er niet onder uit kon een standpunt ln te nemen dat de werknemers minder prettig zijn Mr. Van Boven waarschuwde zijn le- ;n ervoor, als gevolg hiervan niet «en politiek van maatschappelijk nihilisme te vervallen, hoe groot de verleiding ook mag zijn om de maatschappelijke taak een werkgever te verengen tot zijn dagelijks werk en zijn gezin en om overi gens de maatschappij de rug toe te draaien. „Laten we niet vergeten, dat wij ook medeverantwoordelijk mis schien zelfs medeschuldig zijn aan de omstandigheden, die ons vandaag benau- In de loop van zijn betoog erkende ir. Van Boven, dat er bepaald wel aan leiding is bepaalde collectieve voorzie ningen op te voeren. Maar dan zal de regering alle groeperingen in redelijk heid moeten laten afzien van een deel an hun gehele privé-inkomensgroei. Lukt dat niet, dan zal zij haar uitgaven- politiek moeten matigen, anders komt er een nieuwe inflatie, blijven investe ringen achter, komt er werkloosheid. „Wij achten net een ernstige fout, dat de demissionaire regering met nam het stuk van de loonbeheersing niet delijk haar verantwoordelijkhei heeft genomen". Mede in dit verband toonde mr. Van Boven zich nog eens bereid mee te werken aan een redelijk prijs beleid, maar zolang er in plaats van 'n prijsbeleid in Nederland politiek met de prijzen wordt gevoerd, is de medewer king van ondernemers een zinloze zaak. Mr. Van Boven toonde aan, dat de werkgevers geen bezwaren hebben gen sociale voorzieningen. Waarmee echter moeite hebben, is het tempo waarin de afbouw van het gebouw der ciale zekerheid wordt doorgedreven. Er zal volgens de NKWV-voorzitter boven dien een keuze moeten worden gemaakt tussen loonsverhoging en uitbreiding de sociale zekerheid. Als degenen, wie de voorzieningen bedoeld zijn, gaarne bereid zijn om iets van him rige verlangens te laten vallen, wort het enthousiasme van de werkge» vers geringer» Dit eerste nummer zal onder een artikel bevatten van de fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer drs. Schmelzer, thans kabinetsforma teur, dat de vraag behandelt: „Mag een politieke partij nog confessioneel geïnspireerd zjjn". De demissionaire minister Bot zal een artikel schreven ontwikkelingshulp. Prof. Röhling heeft een artikel over het onderwerp „Rechtvaardige oorlog?" toegezegd en het Tweede Kamerlid Van der Goes Naters levert een beschouwing over EEG-problemen. De KSSF stelt zich verder voo: in de komende wintermaanden speciale studie te gaan maken van de „proeve een nieuwe grondwet", vai nieuwe nota inzake de ruimtelijke orde ning en van de Europese en EEG-pro- blematiek. De KSSF, die enkele maanden ge leden de stichtingsvorm heeft aange nomen, telt ongeveer duizend leden, ver deeld over acht afdelingen te Groningen, Nijmegen, Utrecht, Leiden, Delft, Rot terdam, Tilburg en Eindhoven. Het lan delijk bestuur is te Rotterdam gevestigd. De doelstelling van de stichting luidt officieel: stimulering van de staat kundige Interesse onder studenten. Op de noodraadvergadering gisteravond kon iedereen naar hartelust het woord voeren, vooral na de pauze, toen een en ander gedronken was. Pro-Koekoekman De Klerk uit Hilversum bezwoer de vergadering het nog eens met Koekoek te proberen. Met zijn heftigheid maakte hij weinig indruk, ook al omdat zijn woorden verdronken in een Babylonisohe spraakverwarring. de toen al grote verwarring, „dat hier uit moet worden geconcludeerd dat we als politieke partij de verkiezingen ln- De vergadering van de noodraad be- _jn toen ln feite pas goedi ledereen die wat wilde zeggen kwam naar voren, kreeg of nam 't woord, waardoor ten slotte zo'n babylonieche spraakverwar ring ontstond, dat de voorzitter uiteinde lijk besloot de bijeenkomst te sluiten. In de pauze werd er druk gepraat en flink gedronken, waarna de fractievoor zitter van de Boerenpartij ln de Leidse gemeenteraad kwam verklaren, dat zijn afdeling evenals Boskoop uit de Boeren partij trad om lid te worden van de noodraad. De voorzitter van de vergadering taalde deze „toespraak" als 'n motie en wenste deze ln stemming te brengen. Grote verwarring was daarvan het ge volg, want een mijnheer Bloem vroeg zich af: „Willen we Koekoek wippei of 'n nieuwe partij stichten?". De heer Schregardus maakte duidelijk, dat het met Koekoek geen praten is. „We heb ben 6 maanden lang al 't mogelijke ge daan, maar we krijgen gewoonweg geen antwoord". Waarop de heer Bloem pllceerde, dat Koekoek de partij uit moet om 't mogelijk te maken op de mocratische wijze een bestuur te kiezen. Applaus kreeg een Boerenleider, die handtekeningenlijst wilde verzamelen c Koekoek nog een laatste kans te geven, Laten we alle leden aflopen, was zijn suggestie, maar de heer Schregardus zag er weinig heil ln. (Van onze correspondent) UTRECHT „Noodraad" stond er op het spreekgestoelte In de conferen tiezaal achter café Maartenshof ln Hollandsche Rading, de naam van een nieuwe politieke partij. Bestuurslid Hcs- sel kondigde aan, dat de naam inmid dels wettig gedeponeerd was met het oog op de verkiezingen. Voorzitter Schre gardus stelde een nieuw congres ln het vooruitzicht, waarop beslist zou worden over statuten en huishoudelijke regle menten. Toen er ongeveer 80 vrije boeren aan deze zijde van de bestuurstafel hadden plaats genomen en de 9 leden van de noodraad aan de andere zijde, hield voorzitter Schregardus een kort ope ningswoord, waarin hij stelde, dat deze bijeenkomst een uniek gebeuren was in de Nederlandse politiek. Vervolgens las hij een schrijven voor dat een wat uit gebreider versie was van een communi qué, dat de aanwezigen al dan niet met tegenzin hadden moeten ondertekenen. Dit communiqué luidde: „de veront ruste leden van de Boerenpartij, ver enigd in de noodraad. hebben het hoofd bestuur de gelegenheid gegeven een dui delijk standpunt in te nemen betreffen de de zuivering en de democratisering in de vertegenwoordigende functies van de Boerenpartij, doch er geen antwoord op ontvangen. De noodraad acht het zijn plicht in het .belang van de Boe renpartij en haar kiezers een duidelijk standpunt ln te nemen. Zij stelt het hoofdbestuur in gebreke en acht haar samenstelling niet representatief het gehele land. Om tot omvorming het huidige hoofdbestuur te komen doet de noodraad een dringend beroep op al le democratische leden van de Boeren partij om z'n actie te steunen. De nood raad verwacht, dat elke provincie snel mogelijk een vertegenwoordiger zal aanwijzen om zitting te nemen i nieuw te vormen hoofdbestuur". Nadat de heer Schregardus zijn genoegen met de gang van zaken in de Boerenpartij had gemotiveerd, las se cretaris Rooster een lange lijst van plaatsnamen voor, waaruit hij adhesie betuigingen had ontvangen. De derde spreker op deze avond was de heer Hessel, gemeenteraadslid uit Utrecht. Hij constateerde eên duidelijke onfrisse tendens in de Boerenpartij en stelde der meer vast: het stinkt daar. De heer Hessel maakte later op de avond politiek programma van een eventueel nieuw op te richten partij bekend. De heer Hessel acht de tijd te kort voor de komende en eventueel vroegde verkiezingen om via een kort geding van de heer Koekoek alsnog de nodige democratisering in de Boeren partij af te dwingen. De noodraad van de Boerenpartij zal als politieke partij aan de komende Ka merverkiezingen deelnemen. Bij zitten en opstaan werd daarover beslist. Hoe wel slechts ongeveer 20 van de bijna 80 aanwezigen zich daarvoor uitspraken, besliste 't bestuur van de noodraad ln Reuze-riool Bij Ludwigshafen (W. -Duitsland) dert het grootste Europese project voor industrie- rioolwaterafvoer zijn voltooiing. Het Rijn water is in deze geving door de tal rijke grote industrie steden zo vervuild, dat de natuurlijke reinigingskracht de rivier niet voldoende is. Op de foto het reusachtige v erzam el kanaal da t aansluit op een vol ledig biologisch- mechanisch werken de zulverlngslrvstal- latie. gesproken. Daarbij had de dader hem verteld moeilijkheden te hebben gehad met een meisje en dat hij achterna was gezeten door twee mannen. Dat waren twee personeelsleden vam de Staats drukkerij, die hem hadden achtervolgd. De politie heeft de getuige in Amers foort kunnen achterhalen, nadat één van de rechercheurs het keqteken van zijn auto te weten was gekomen. De dader bij de politie Inmiddels bekend onder de naam „de man met het sikje", omdat hij een bijzonder zware baardgroei had was daarna met ande ren meegereden naar Delft. Ook deze mensen heeft de recherche gevonden. Zij vertelden, dat de dader van zichzelf had gezegd, vroeger in Australië te zijn ge- (Van een onzer verslaggevers) I "'eest en nu bij zijn broer inwoonde. DEN HAAG Op een bouwwerk in Nootdorp heeft de politic g termiddag j^ap^n welke^wijk de ogenprikk!' om kwart over vier een 36-jarige opperman-grondwerker uit Delft aan gehouden, die heeft bekend op 7 oktober het 19-jarige meisje R. O. met zijn vingers in de ogen te hebben gestoken. Zijn aanhouding is te danken aan intensief recherchewerk van de Haagse zedenpolitie en de vijftig tot zestig tips, die de politie vanuit het publiek hebben bereikt. Slachtoffer in ogen gestoken Een oog bij meisje weggenomen De man toonde zich gisteren opgelucht bij zijn aanhouding. De politie had geen enkele moeite met zijn bekentenis. Toen hem op het bouwwerk werd gezegd, dat hij wel zou weten waarover het ging, antwoordde hij„Het zal de zaak ln Den Haag wel zijn". De chef van het bureau zedenpolitie, de hoofdinspecteur A. Oost, zei' vanmor. gen, dat langdurig recherchewerk, ge duld, geluk en de medewerking van het publiek de hoofdpijlers waren waarop het onderzoek steunde. Tip uit Amersfoort Toen men reeds een flink eind met het onderzoek was gevorderd kwam er een tip uit Amersfoort, die van doorslag gevende betekenis zou blijken. De mede deling was afkomstig van een man, die op de bewuste avond in een café vlakbij de Boomsluiterekade met de dader had Hchap in welke wijk di woonde is de Haagse recherche zaterdag, zondag en maandag bij dc Delftse politie bezig geweest, tot men uit de overdaad van materiaal de juiste man had ge- Gistermlddag werd hij door de Delftse en Haagse recherche aangehouden. De zedenpolitie 9loot hem in Den Haag op. Vandaag zou de man aan een nauw gezette ondervraging worden onderwor pen om achter de motieven van zijn daad te komen. De zedenpolitie heeft het vermoeden, dat hij in een woedeuitbar sting heeft gehandeld toen het meisje niet van zijn toenadering gediend bleek te zijn. Op het hoofdbureau ligt ook de rode tnii, die de aanvaller heeft gedra gen. Rode truien zijn haast de wanhoop van de Haagse politie geworden. De dader had er een gedragen, maar tussen de vele mannen die ook rode truien dragien was hij niet te vinden. Niettemin volgde men het „epoor" van één rode trui, waarvan de drager werd aange houden. Er rees zeer ernstige verdenking tegen hem toen het meisje zei hem te herkennen en enkele andere verzwarende feiten bekend werden. Deze onschuldige verdachte had bovendien het ongeluk zeer sterk op de echte dader te lijken. De politie heeft hem in vrijheid gesteld zodra men de werkelijke dader op het spoor was. Deze heeft gisteren nog mee. gedeeld, dat hij het meisje, ze is schoon maakster bij de Staatsdrukkerij, niet kende. Het slachtoffer ls in de inrichting voor ooglijdcrs aan de Tasmanstraat te Den Haag reeds enkele malen geopereerd. Gisteren werd één oog definitief ver wijderd. Haar genezing zal naar wordt verwacht ongeveer drie maanden duren. Inmiddels heeft personeel van de Staats drukkerij een' actie op touw gezet om haar financieel te steunen. Zij heeft nu reeds een reële schade van duizend gul den. De vijftien man van het bureau zedenpolitie, die bijna drie weken met de zaak zijn bezig geweest, hebben zich haar lot ook aangetrokken. Zij hebben geld bijeengebracht voor de aanschaf van een bril, die zij in de toekomst zal moeten dragen. Confrontatie van het meisje met de dader heeft nog niet plaats gevonden. Men wacht hier nog mee, omdat op het moment de schok voor haar te groot zou zijn. Niet eerder AOW voor ongehuwde werkende vrouw (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De SER heeft ln ee advies aan de minister van Sociali Zaken de regering afgeraden ongehuw- rouwen reeds vóór de 65-ste jaardag AOW-uitkerlng te verstrekken. De minister had de SER een advies materie gevraagd op aandrang alt de Tweede Kamer. De bewindsman had 'n aantal argu menten aangedragen die tot eerdere uit kering van AOW zouden kunnen leiden Deze analyserend meent de SER dat vrij vaak voorkomt hier en ln het bui tenland dat een vrouw eerder word: gepensioneerd dan een man. Maar da: geldt voor de niet ontkende stelling, di vrouw eerder dan 'n man fysiek e psychisch minder geschikt is om ee functie in het bedrijfsleven te blijven vervullen: ook hier heeft het ongehuwc zijn geen invloed. Het argument, dat de ln het bedrljfs leven werkende ongehuwde (resp. we duwe of gescheiden) vrouw ook nog huishouding heeft, levert ook geen recht vaardigingsgrond op voor 'n eerdere AOW-uitkering, want de dubbele taai geldt ook voor de gehuwde werkendi vrouw. Wanneer men zou beweren, laatstgenoemde gemakkelijker uit haa: beroep kan treden, omdat zij toch wel in komen (van haar man) heeft, dan intro duceert men 'n novum, aldus de SERi de behoefte aan een AOW-uitkerlng. Bo vendien zijn de meeste werkende gehuwde vrouwen in loondienst. Als de dubbele taak haar te zwaar wordt, zul len de ziektewet en de wet arbeidson geschiktheidsverzekering uitkomst kun nen bieden. Dan krijgt men ook eer betere afstemming op de individuele si tuatie. De SER is dan ook tot de conclusie ge komen, dat er geen argumenten aangedragen om te rechtvaardigen, da de leeftijd, waarop 'n ongehuwde vrouv AOW-uitkering gaat krijgen, wordt ver laagd. Hij erkent, dat er moeilijkheden kunnen optreden voor de ouder worden de werkende vrouwen, maar deze kun nen niet door een globale maatregel v den opgelost. De raad wijst ook op de menhang met andere sociale verzeke- ringswetten: als men op een punt df leeftijd verlaagt, moet dit ook op dere punten gebeuren. Maar dan zal df ongehuwde werkende vrouw er niet goed van afkomen: de AOW-uitkerinc zal meestal lager zijn dan de uitkerinr bij arbeidsongeschiktheid of werkloos heid. Overigens acht de SER het ge wenst, dat een onderzoek wordt inge steld naar de levensomstandigheden v de ongehuwden en dan met name v de ongehuwde vrouwen en naar h positie in de samenleving, waarbij a alle aspecten, zowel de materiële als psychologische, aandacht wordt bestei De overheid zou een dergelijk onder zoek ter hand moeten nemen. Zestien maanden voor poging tot vergiftiging ROTTERDAM (ANP) Dc 33-jari? huisvrouw Greta B. is vandaag door rechtbank ln Rotterdam wegens pogin tot doodslag (vergiftiging) van haar mar de 36-jarige spoorwegbeambte F. de J veroordeeld tot een gevangenisstraf vai een jaar en vier maanden, met afire van voorarrest en ter beschikking stellis! van de regering.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6