Se£eidie(Soti/fcar»t Rij namen doet speculatief de ronde in Den Haag DRUK OVERLEG VAN SCHMELZER BINNEN HET UUR BUSSEN OVERVOL Mammoetwet van Veldkamp mag niet blijven liggen BABY YAN BEATRIX HEEFT EERSTE RECHT TROONOPVOLGER Op grond van wijziging in grondwet 63 „Onze levend kinderen begraven zijn door Explosie in Mechelen: vijf doden Bangi e rover de Steenkolenraad Spanje sluit autoweg naar Gibraltar Sinds 1950 jaarlijks prijsstijging van 3 pet. Advies tot anti-inflatie van de SER Schotjes van bruidskinderen Russen bereid te praten over Rudolf Hess PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,93; p. maand 8,97p. kwart. 111,90; franco per poat 12.40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) DINSDAG 25 OKTOBER 1966 OPKLARINGEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond. Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Zwakke tot. matige wind aanvankelijk uit noordelijke richtingen. Later veranderlijk. Van nacht op enkele plaatsen mist en kans op nachtvorst. Ongeveer dezelfde middagtempera- turen als KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 58e jaargang, no. 16.969 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Formateur Schmelzer heeft gisteren na zijn tweeëneenhalf uur durend gesprek met prof. dr. J. Zijlstra intensief informeel overleg met allerlei politici en vakspecialisten gevoerd. Hierbij behoorde ook outl- premier dr. J. E. de Quay, die vanmorgen omdat hij toch in Den Haag moet zijn voor een vergadering van de Eerste Kamer verder oxerlegt met de formateur op diens bureau in de Alexanderstraat. en voor drs. Schmelzer in welke richting hij tevens probeert of moet werken: een KVP-AR-combinatie of een extra-parle mentair kabinet van sterke deskundige sociaal-eco- De formateur heeft na zijn gesprek met de financieel-economisch deskundige prof. Zylstra blijkbaar voldoende hou vast gekregen om verder te werken en bepaalde personen te polsen. Met prof. Zijlstra is mede de finan ciële economische problematiek van ons land uitvoerig aan de orde gekomen, zo liet drs. Schmelzer gistermiddag officieel wetèn. Bovendien zou de forma teur deze week nog andere persoonlijke contacten hebben. financiële economen Een belangrijke sleutelfiguur in dit alles voor de A.R. is mr. B. Biesheuvel, de demissionaire minister van Lanlbouw, tevens vice-premier in het kabinet-Calt, die wel over de dekking van rijksuit gaven wil praten, maar niet over de uitgaven voor 1967 zelf. Een ander ge- Dr. Veldkamp is de enige, die het enorme pakket sociale wetten thans al befaamd als de mammoetwet-Veldkamp kan afronden. Het ligt, aldus politiek Den Haag, voor de hand, dat drs. Schmelzer een dringend beroep op hem zal doen zijn persoonlijk en politiek levenswerk af te ronden. „Nederland Prmse* Beatrix omstreeks maart-april heeft deze voltooiing namelijk nodig. I wordt verwacht, zal te zijner tijd na de Ook ai zou dr. Veldkamp hiervoor een mo*der de eerste zijn. die aanspraak zal groot offer moeten brengen", aldus kunnen maken op de Nederlandse troon, politiek Den Haag. Dit is zo geregeld in de grondwet, die op dit punt in 1963 belangrijk wertl ge- De kabinetsformateur is voornemens «ijzigd. Tot twaalf uur vanmiddag hebben Schmelzer en De Quay met elkaar gesproken in Den Haag. versie de oudste linie van het koningshuis wat de erfopvolging betreft. Dit betekent, dat op dit moment prin ses Beatrix de eerste rechten heeft op de troon, die thans door koningin Juliana wordt ingenomen. De kinderen van prin ses Beatrix zijn in het volgende stadium de rechthebbenden op de troon, waarbij zonen voorrang hebben boven dochters en vervolgens het oudste kind voorgaat. Wanneer derhalve prinses Beatrix zou overlijden voordat zij koningin Juliana kan opvolgen, houdt haar nageslacht het recht op de troon. Voor 1963 was de regeling anders. Toen bepaalde de grondwet, dat bij voorover lijden van een kroonprinses niet haar kinderen de koning!in) konden opvolgen 0. zelfs niet. als zij een zoon zou hebben, lit politiek Den Haag circuleert titans dit punt in 1963 belangrijk wert! ge- (he tot dan win zijn aangezien ais „erf- zoals minister prof. De ka'inetsfo: mau-u. la voornemens „-ijzigd prins maar dat haar zuster recht - Dlepenliorat %an de A.R.. drs. De l'ous 'O" besprekingen met fractievoorzitters hebbende op de troon zou worden en v»r. vandeCHt of staatssecretaris De Meijer voort te zotten Hij heeft hiertoe uitge- in het Nederlandse staatsbestel is het volgens de kinderen van die zuster de KVP voor Economische Zaken. respectievelijk «ie voorzitters van i koningschap het emgp ambt. waartoe de WD J drager zonder benoeming wordt geroepen ,n dne regeUng is een wjjzlging aan- fYan een onzer verslaggevere) DEN HAAG Hei is nog niet bekend In hoeveel bedrijven In den lande posi- iof nol worden gereageerd op de glster- bvond gedane oproep van de Stichting Ttn de Arbeid oin iu te haken op de rluchelingenactte. Werkgever ir. J. Hosma CNV - werknemer J. van Eibergen ren het gisteravond roerend eens, dat er hi de bedrijven veel kan en moet wor den gedaan. Zij deden suggesties voor i uur ©veiwerk of het afstaan van i uurloon, dat dan door de werkgevers wal worden veidubbehL Op geen «tukken na is neg te zeggen rf er gisteravond btf de bliksemactie door de collectanten veel ls opgehaald Wel werd bekend, dat overal in het land de collectanten onder de Indruk waren van het spontane reageren en het royale geven. Vele collectanten waren ver bln- s het geplande uur te-rug. omdat, de bus vol was. dat er niets meer bij kon. Na leging van de bna gingen zfl opnieuw op pad. Een tolleotantt in Amsterdam «elt ^Dt collecteer vaak. maar Be heb nog nool* Zoveel briefjes van Hen en van vflfen-- twlnttg tn ro korte tijd in de bus zien raan" De 46-jarige mevrouw O. M. J. Berk hout-Gordijn tii8 Sdhlpluiden 1« gister avond door een lokaalgoederentrein aan gereden ©n om hel leven gekomen, toen «fl bfi boerderijen laags de Schipluid er vaart in haw woonplaats aan lier collec teven was voor de vluchtelingenactie Mevrouw- Berkhout had haar bromfiets neergezet tussen de bielsen spoorbaan Toen zij van de boerderij, waar zij om geld voor de vluchtelingenactie gevraagd had. terugkeerde en haar bromfiets wilde meenemen, werd zii door de uit de rich ting Den Hoorn naderende trein aange reden Zij was op slag dood. Mies Bouwman reikt voorzitter van het Ned. comité de vluchtelingenhulp, het varken aan, waarmee hij in de koninklijke loge met de collecte voor de verdreven Tibetanen begon. Hel is echter nog Schmelzer meer personen «11 noemen dun prof. Zijlstra en dr. De Quay, twee belangrijke sleutelfiguren in deze for matie, waarvan het slagen van de formateur zeer waarschijnlijk afhangt. De anti-revolutionairen als totaal hul- Thiel, j len zich nog in raadselen. Fractievoor- zitter Roolvfnk zei gistermiddag in Utrecht, dat hij de belangrijke A.R.-pro- fessor Zijlstra het liefst in een kabinet zag zitten zonder binding met de A.R. Dit is waarschijnlijk een aanwijzing van dat drs. de fractie van de P.v.d.A.. GHU. Drs G. M Nederhorst De grondwet begunstigt in de laagste (P.v.d.A.) kwam vanmiddag om half vier, mr. E. H. Toxopeus (VVD) om vijf uur en nadien nog mr Beernink Verbitterde vader in Aberfan: gebracht omdat zij de stabiliteit, die voor het koningschap wenselijk werd geacht. mls(e Immers. r.o was de redenering, niet alleen heeft» de eerstgeioepene tot «te troon zich voor zijn zware taak voor te bereiden, ook de volkeren van het koninkrijk moeten zich geestelijk ver- (rouwd kunnen maken met de gedachte, wie te zjjner tijd zal opvolgen. Plotselinge verschuivingen in de orde van opvolging werden ongewenst geacht. I Van onze correspondent MECHELEN in een bedrijf werking te Mechelen kost ana vjjf arbeid. Vijftig mensen zijn Protesten tegen de officiële doodsoorzaak (Van onze correspondent) LONDEN De zitting van ljjkschou- er Benjamin Hamilton in het xwaar- het lokale goederentreintje getroffen Aberfan gaf gisteren aanleiding L~ tot radeiose protesten. Een man die zijn vrouw en twee zoontjes verloren heeft in de ramp. eiste dat als officiële doods oorzaak zou ingeschreven worden „Levend begraven door de nationale steenkolen- raad". Dit is het overheidsorgaan waar onder al de genationaliseerde mijnen van Groot-Brittannië resorteren en dat ver antwoordelijk kan gesteld worden voor al de ongevallen in de mijnstreken. De lijkschouwer had net de overlijdens- oorzaak van een van de zoons van de protesterende vader voorgelezen. De zit ting was gewijd aan de dood van 34 van de 143 gevonden slachtoffers van de sin- telbergramp. De 60 aanwezigen stemden luidop in met het protest van de verbit terde vader. Een vrouw riep klagend: „Hij heeft gelijk. Ze hebben onze kin deren vermoord". De lijkschouwer antwoordde dat een gerechtelijk onderzoek zou ingesteld wor den naar aanleiding van de ramp en dat iedereen zijn oordeel mocht kenbaar ma- GIBRALTAR (UPI) Het Brits- Spaanse geschil over Gibraltar heeft van daag een crisishoogto bereikt met de af sluiting van de vitale verkeersweg naar Gibraltar voor alle voertuigen. De weg blijft alleen voor voetgangers geopend. I>e Britse kroonkolonie is voor haar voedsel- i handelftwaarvooivienlng geheel afhan kelijk geworden van haar lucht- en wa terverbindingen. Over zee staat de rots alleen In verbinding met de grensstad Algeciras. Tot dusver heeft generalissimo Francis- c»o Franco niet te kennen gegeven dat hij deze haven voor de kroonkolonie wil af sluiten om Engeland ertoe te bewegen de na meer dan 260 jaar terug te geven aan Spanje, maar Spaanse zegslieden houden rekening met afsluiting van de haven als onderdeel van de „harde lijn" der Spaanse regering. Waarnemers, menen dat bij een lang- I durige afsluiting van de grensweg de in woners van Gibraltar zich mogelijk tot Marokko zullen wenden voor voedselvoor- Maandagavond heeft de goevemeur van Gibraltar sir Gerald Lathbury, de 20.000 inwoner» ervoor gewaarschuwd dat nog meer economische beperkingen voor de deur staan. Hij vroeg de bevolking begrip I op to brengen voor de moeilijkheden en och niet al te bitter jegens Spanje te ken aan reetater Edmund Davies, de man die de Britse treinrovers veroordeeld heeft en die thans door eerste-minister Wilson met de pijnlijke navorsingen in Aberfan belast is. De diepbedroefde vader bleef echter aandringen dat. als oorzaak van het overlijden van zijn vrouw en tweo jongens zijn beschuldiging aan het adres van de steenkolenraad moest inge schreven worden. Het hoofd van de steenkolenraad. lord Robens heeft gisteren gezegd dat de slak- kenhoop van de heuvel gegleden was wegens het ontstaan van een bron van onder de sintels, waardoor de basis van de hoop doorweekt en glibberig gemaakt werd. ..Niemand wist iets af van die bron', beweerde hij. Een mijnwerker van Aberfan sprak dit echter tegen. „Op de plaats waar de slakkenhoop opgestapeld werd. Is er altijd een beek met sterke stroming geweest", aldus deze mijn werker. o AMSTERDAM 'ANP' - Een in woner van Amstelveen belde giste ren de politie om te waarschuwen dat 'n bestelauto tegen een paaltje was gereden. Agenten controleerden de wagen en ontdekten dat er ver schillende mankementen aan wa ren en dat ook de nummerplaat aan de achterzijde afwezig was. Toen de agenten de man aanhiel den omdat zijn auto niet in orde was. kwamen ze tot de wonderlijke ontdekking dat de man waarschijn lijk met een afgebrande kurk een snorretje op zijn bovenlip had ge tekend. Hij bleek bovendien een zonnebril bij zich te hebben en een groot speelgoedpistool. Een en an der was voor de agenten aanleiding hem mee naar 't bureau te nemen. De man bekende alras de bedoeling te hebben gehad een roofoverval te plegen op het bijkantoor van de Raiffeisenbank in Amstelveen. Hij was er zelfs twee keer binnen ge weest maar op het laatste moment begonnen tegen 16 ex-s>fc>-ers en voorma- zonk de moed hem steeds in de lige leden van de Gestapo, die in de schoenen Omdat hij geen enkel laatste wereldoorlog zouden deelgeno- strafbaar feit had gepleegd en zelfs men hebben aan de moord op 160.000 geen poging daartoe had gedaan. Poolse joden. De zestien hebben gewerkt heeft de Amstelveense politie de op het hoofdkwartier van de Gestapo en man weer naar moeder de vrouw het slavenkamp bij Lvov, dat vroeger gestuurd. lin Polen lag en nu in de Sovjet-Unie. Voorts was de overtuiging, dat de tra ditie en de nationale gezindheid het sterkst ieven en gecultiveerd worden in de oudste linie van het koningshuis, het en hevige ontploffing zjj ]angS mannelijke, hetzij langs vrouwe- chemfsche metaalbe- lijke lijn zich voortzettend i heeft het leven ge- Op moment is derhalve de situatie. dat. prinses Beatrix troonopvolgster ia en bij haar onverhoopt overlijden prinses Margriet en daarna, bij haar overlijden. fabriek. bedrijf is totaal ver- prinses Christine Zodra Beatrix' baby hade wordt geraamd geboren is, zal deze prins of prinses de prinsessen Margriet en Christine „pas seren in de erfopvolging. De ontploffing heeft zich voorgedaan in een centrale werkruimte, en is vermoede lijk veroorzaakt door het exploderen van een zoutbad. Men neemt aan, dat een nog onbekende chemische reactie de directe oorzaak van de ramp is geweest. In het bedrijf waren op het moment van de ex plosie -- even na een uur in de middag ruim 200 man. het kantoorpersoneel in begrepen. aan het werk. De explosie was zo krachtig, dat men zich achteraf met verbazing heeft afge vraagd hoe het mogelijk is. dat het aantal doden tot vijf beperkt bleef. Gedood wer den 4 arbeiders die in de directe omgeving van het zoutbad stonden Een arbeider werd bedolven door een instortende muur De heer H. Fransen, de 80-jarige dorpsomroeper van 's-Heerenhoelt en een der oudste in het land van dit uitstervende beroep, gaat ermee op houden. Na 40 jaar dienst te hebben gedaan gaat de koperen bel keurig opgepoetst op de kast. In 's-Heeren- hoek vindt men dat jammer, want Fransen is in zijn ZuidrBev eland» kostuum een stukje dorpsbeeld geworden. Vandas Stuttgart Kritiek op Mao door Rode Garde PEKING (Reuter) In minstens een geval hebben rode wachters kritiek geoefend op partijleider Mao Tse-Toeng zelf, zo blijkt uit een in Peking versche nen nummer van het Engelstalige blad „Brief uit China". Dit blad wordt gere digeerd door de 80-jarige Amerikaan se journaliste Anna Louise Strong. Zij schrijft dat niemand in China Immuun is voor het streven van de rode wach ters naar een strikter communistische levenswijze. Het land wordt met miljoe nen aanplakbiljetten overstroomd, het is niet te veel gezegd wanneer het aantal rode wachters dat door China reist op tien miljoen wordt geschat, aldus het blad. Het Japanse blad Asahi achrijft van zijn correspondent in Peking vernomen te hebben, dat bepaalde groepen rode wachters het onderling niet eens blijken t« zijn. Er zijn twee groepen gevormd dto eikaars politiek verwerpen. D« eojr- respondent wijt dit aan hel ontbreken ran een structurele leiding (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. De S.E.R. heeft be rekend. dat de prijsstijging der con sumptie in de jaren 1950—1965 gemid deld drie proeent per jaar heeft bedra gen. Dit is vooral een gevolg geweest van sterk gestegen bestedingen, die bij een gespannen arbeidsmarkt «eer tot prijsstijgingen hebben geleid. In zyn advies aan de regering, hoe in de toe komst inflatie te voorkomen of tot een incidenteel verschynsel te beperken, zegt «Ie S.E.R. dan ook, dat liet een gebiedende eis is, dat de arbeidsmarkt ontspannen blijft. En die ontspanning is weer te bereiken als men kans ziet de bestedingen te beperken, zouel de binnenlandse als de buitenlandse Het anti-inflatie-advies van de S.E.R. is vandaag gepubliceerd. heid vormt met het oog op het verze keren van voldoende investeringen, «lie een economische groei ln stand moeten houden. De S.E.R. acht het ook van belang, dat componenten van een loons verhoging, die tot verhoging van ar beidskosten kunnen leiden en daardo«n» tot stijging van de prijzen, zo gelijk matig mogelijk in de tijd worden ge spreid. Gedacht wordt hier aan invoering of verhoging van premies voor sociale verzekeringen en aan huurverhoging. Aan de reeds genoemde Instrumen ten (fiscale maatregelen, inkomens beleid) voegt de S.E.R. nog het mone taire beleid toe. Het suooee van da pre* ventie valt of staat bjj-een Juiste coör dinatie van deze onderdelen. Het «leem hangt ook af van de vrijwillige mede werking van de betrokkenen. In dit verband wijst de raad er ook op, dat als de overheid vindt dat haar uitgaven buitengewoon moeten stygen, cjj de onvermydelykheld van deze stijging door een doelmatige voorlichting voor brede lagen der bevolking begrijpelijk moet maken. Anders zal nien niet be reid zijn, een relatief verzwaarde belae- tingdmk te aanvaarden. Tenslotte erkent de S.E.R. nogmaals. De S.E.R. erkent, dat de buitenlandse dat Nederland de inflatie niet alleen kan vraag naar Nederlandse produkten groot bestrijden maar dat gecoördineerd in- kan blijven, vooral als in het buitenland ternationaal optreden nodig is. Neder- de arbeidskosten blijven stijgen Het land kan echter met meer gezag voor wordt dan wat moeilijker om de arbeids- zulk een gezamenlijk preventief beleid markt te ontspannen. Maar dan rest pleiten, als het er in slaagt in eigen nog de mogelijkheid van wisselkoers- land de prijsinflatie tot het onvermijde- cyrrectie (revaluatie), die het Neder- HjRe terug te dringen, landse produkt voor het buitenland duurder kan maken. De S.E.R. blijkt j «laar niet zo erg voor te zijn, gelet op «Ie bezwaren die er ook aan kleven. Hij meent, dat er dan maar wat inflatie I geïmporteerd moet worden en dat men I deze wat moet afzwakken door het voorkomen van binnenlandse impulsen. Wil men de binnenlandse impulsen vermijden, dan kan via de belastingen de groei van de bestedingen worden beperkt. Preventief optreden is voorts mogelijk via de inkomstenpolitiek. In een periode, waarin sprake is van be stedingsinflatie, verdient het voorts geen aanbeveling over te gaan tot een alge mene verkorting van de arbeidsduur. Wanneer het loon gelyk blijft, staat Immers tegenover gelijke bestedings- mogelijkheden een verminderde produk- tiecapaclteit. Prijsbeleid kan verder ook belangrijk zijn. terwijl het opvoeren van 1 de besparingen een belangrijke groot- LONDEN (AFP) De Sovjetrussi- sche regering is bereid met 'd drie Wes- trlijke mogendheden in Berlijn, Frank rijk en Engeland en de Verenigde Staten te gaan spreken over de manier waarop Rudolf Hess, de enige nog resterende gevangene in Spandau, gevangen zal worden gehouden. Dat heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown gisteren in het Lagerhuis verklaard. Het overleg zal binnenkort in Berlijn begin-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1