Ned. Bank verantwoordelijk voor tekort bij Teixeira WERELDMISSIEDAG dag, die 365 maal zo lang moest zijn Proces tegen Warton C.S. Gemeente erft ruim 1 miljoen Een tuinder greep en kreeg de kans bij Hoogovens HOOGOVENS UMUIDEN AFFAIRE BEN BARKA SCHAADT DE GAULLE HUIBERS <ji z2 OKTOBER 19öó DE LE1DSE COURANT Missie even wezenlijk als liturgieviering (Van een onzer verslaggevers) DEIN HAAG De simpele mede deling, dat het morgen, zondag oktober, weer Wereldmissie- j zal zijn, kan leiden tot het oproepen van een groot aantal weinig simpele vragen en proble men. In de rij van zaken, waarbij men in de laatste jaren een vraag teken is ga?.n zetten, neemt de missie een plaats in de kopgroep en de menselijke neiging om zaken, die omgeven zijn met de mist van „ik weet het niet" voor zichtigheidshalve links te laten liggen, kan ook op meer dan één grond bij de missie worden aan getoond. Men zou derhalve wat belangstelling en steun betreft morgen voor de missie „het erg ste" moeten vrezen, ware het niet, dat er redenen zijn om er het beste van te hopen. Want naast alle, onderhand vertrouwd geworden, onzekerheid en afwijzing ioms, valt het opmerkelijke feit te ronstateren, dat de katholieken, om niet te zeggen de gelovigen, in hun wijfels geen aanleiding hebben ge- ronden hun financiële steun aan de met name op Wereldmissiedag rminderen. Integendeel. De bij dragen van de katholieken over de hele wereld voor 't Pauselijk Missiewerk Geloofsverbreiding lieten vorig en stijging zien van bijna negen jrocent ten opzichte van 1964. En wat Nederland betreft kon een uitgekien de vergelijking van de financiële re sultaten der Pauselijke Missiewerken m de jaren 1950 en 1965 de volgende lositieve slotsom opleveren: „Reke- ï'.ng houdend met de groei van de ka- holieke bevolking én de waardevermin lering van 't geld is duidelijk sprake Voorlopig geen pauselijk besluit geboortenregeling VATICAANSTAD (Reuter) Het hoofd van het nieuwe Vaticaanse pers- mgr. Fausto Vallainc, heeft gp een persconferentie gezegd, dat een haoselijk besluit inzake geboorteregeling *t spoedig kan worden verwacht. Taticaanse kringen hadden gezegd, it dit besluit in september of oktober tegemoet kon worden gezien. De Paus bestudeert het vraagstuk aan de' hand de aanbevelingen die de betrokken heeft gedaan, zei hij. Pauselijke onderscheiding voor dr. H. de Lange ORONINGEN (KNP) Vanmiddag is ïn de heer H. A. de Lange, genees leer-directeur van het r.-k. ziekenhuis te Groningen de pauselijke ondercchei- ig van Ridder van St.-Silvester uitge- ikt door mgr. G. G. P. van Dijk, de- n van Groningen. De onderscheiding aan de heer De Lange verleend t.g.v. ijn 25-jarig jubileum als geneesheer directeur en als erkenning voor zijn gro- verdiensten voor de EHBO. Hoe Men kan erover van mening verschil len of dit objectief gezien een groot be drag is. Maar de toeneming en niet minder het feit, dat de inzameling op Wereldmissiedag vorig jaar de onge kende hoge opbrengst bereikte van 2.200.000 gulden wijst erop, dat de katholieken' in hun hart de missie zien als een activiteit, waarin men niet af zijdig kan blijven, om het even alge meen te formuleren als het vaak wordt gevoeld. Het is dan ook veelal geen twijfel tot in de grond van de zaak, maar oppervlakkiger. De vraag is niet zozeer ,,moet het"?, maar ,,hoé moet het?". De vraag „moet het" kan trouwen geen vraag zijn voor de genen, die het evangelie tot richtsnoer nemen. Het is daar zeer'dui delijk, zoals het in het aangeven van meer levensopdrachten zeer duidelijk is. Alleen de praktische uitwerking valt de christen zo moeilijk, die dui delijk zichtbare tegenstelling Pandit Nehroe ertoe bracht te zeggen: „Hoe wezenlijk van elkaar verschillend zijn de Bergrede en het moderne Euro pese en Amerikaanse christendom!". Bij de tijd Een van de „wippen waarop de he dendaagse katholieken hebben plaats genomen is die waarop missie en ont wikkelingshulp elkaar de hoogste plaats betwisten. Men kan niet aan de indruk ontkomen, dat velen de mis sie steunen, omdat zij daarin een vorm van ontwikkelingshulp zien en inder daad geeft de missie daar alle aanlei ding toe, niet het minst door haar ver leden; 'n glorieus verleden ook in die zin, dat daarin de Kerk niet achter de feiten aankwam, zoals haar op an dere gebieden vaak verweten wordt, maar voorop is gegaan. Hieruit kan echter tevens wel de conclusie worden getrokken, dat missie en ontwikkelings hulp onsmakelijk met elkaar verbon den zijn. Dat is zo oud als het evan gelie: „Vertel Johannes wat u hebt ge zien: doven horen, blinden zien, me laatsen worden genezen en aan de ar men wordt het evangelie verkondigd". Hier staan zowaar avant la lettre ontwikkelingshulp en missie in één korte zin onafscheidelijk bijeen. En wie daarmee nog niet overtuigd is kan wellicht zijn oordeel scherpen aan de steeds sterker wordende klacht, dat ontwikkelingshulp grotendeels aan zijn doel voorbijschiet als zij ontvangen wordt door een gemeenschap, die gees telijk daaraan niet toe is. Samen Zonder meer te zeggen, dat de missie hierin haar aandeel kan leveren, zou de boodschap, die zij te brengen heeft te kort doen. Zij is geen hulpmiddel om het materiële „van de grond" te krijgen. Daarvoor is het evangelie te groots, dat evenmin aanleiding kange- gen tot hoogmoedige pretenties, tot op dringerigheid en 't in pacht nemen van de wijsheid, 't Concilie heeft duidelijk doen uitkomen dat het gaat om de (ADVERTENTIE) Wilt u eenzelfde kans krijgen als die tuinder? U zit misschien met hetzelfde probleem als indertijd die tuinder: zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt, goed loon. Hoogovens biedt mensen die echt willen veel goede kansen in veel soorten werk en uitzicht op een zékere toekomst. Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan: Hoogovens IJmuiden, Personeelszaken, gebouw „Buitenhof". Ik stel prijs op meer informaties c Voornaam: Woonplaats: er tewerkstelling bij uw bedrijf Geboortedatum: Huidig beroep: Gehuwd/Ongehuwd Handtekening: HOOGOVENS UMUIDEN Bouw uw toekomst op staal M V YAOENDE (UPI) De bemanning van het in Italië geregistreerde vlieg tuig dat. vorige week in het oerwoud van Kameroen Is verongelukt, wacht een proces wegens wapensmokkel onwettig verblijf in het luchtruim dit land, zo is in de hoofdstad Yaoende uit regeringsbronnen Twee bemanningsleden, geïdentifi ceerd als Orvis Nelson uit Californië Henry Warton uit New-York, waren het ongeluk ernstig gewond geraakt, maar naar verluidt zijn zij thans buiten levensgevaar. De andere bemannings leden, die niet gewond werden, zijn nog een Amerikaan en een Italiaan. Autoriteiten zeiden dat het vliegtuig zeven ton wapens aan boord had op deze vlucht die in Rotterdam was be gonnen. HENDRIK IDO AMBACHT De waar de van het vermogen dat wijlen mevrouw L. A. Spoor van Tichelt, de echtgenote van de zoon van de vroegere burgemeester van Hendrik Ido Ambacht, aan deze ge meente heeft nagelaten, heeft men nog B. en W., die de gemeenteraad gisteren steeds niet exact kunnen vaststellen, maar een voorstel hebben doen toekomen om de erfenis te aanvaarden, ramen de waar de op meer dan 1 miljoen. dienstbaarheid, om 't gesprek om 't verbeteren van de wereld. Niet in isole ment, maar damen met andere chris tenen, met de niet-christenen en met alle anderen, die het goed met de mensen en de wereld voor hebben. Zij, die huiverig tegenover de missie staarr naar aanleiding van die, vaak met veel publiciteit begeleidde gevallen, waarin de Kerk op tegen stand stuit, mogen bedenken, dat er evenveel, zelfs meer gebieden ter we reld zijn, waar de Kerk op vruchtbare grond staat, waar zij vrijheid heeft niet alleen, maar midden in het leven staat. Het aantal missionarissen, dat uit het westen wegtrekt moge dalen, het aantal roepingen in de missielan den in totaal, vertoont een duidelijke Niet zó duidelijk Het concilie heeft overigens nog meer duidelijk gesteld en wel, dat de hele Kerk en elk die daarvan deel uitmaakt wezenlijk missionair moet zijn. Dat is duidelijk voor allen, die, zich chris ten noemend, het evangelie tot hun richtsnoer maken. Hoewelzo duide lijk is het toch blijkbaar niet, zelfs niet binnen de officiële kerkelijke structuur, waarvan de parochie de ons meest nabije sector is. In hoeveeel ge vallen is daarin de missie wezenlijk op genomen, echt wezenlijk zoals de litur gieviering? Te veel is de zorg voor de missie binnen de parochie een zaak van incidentele aard. Bij de vernieu wingspogingen binnen de parochies be halve in Den Haag komt de missie nau welijks ter sprake. Een vreemde sita- tie, zolang de missie geen zaak is van de voortdurende, altijd aanwezige, at tente aandacht van de kerkgemeen schap, de parochie dus, zolang zal elke katholiek in deze zaak moederziel al leen katholiek moeten zijn en inciden teel blijk moeten geven van zijn zorg voor de missie. De gelegenheid daar toe wordt hem morgen geboden. Op Wereldmissiedag, de dag, die 365 maal zo lang moest zijn. Brandt wil niet naar Joodse herdenking WEST-BERLIJN Burgemeester Brandt van West-Berljjn. heeft een bij eenkomst van de Joodse gemeenschap in zfjn stad. waarvoor hij was uitgenodigd en die hij aanvankelijk zou bijwonen, af gezegd. Men vreesde demonstraties vanwege het feit. dat Brandt ter gelegenheid van de vrijlating van nazi-minister Speer uit de Spandau-gevangenis een boeket bloemen stuurde aan de dochter van Speer. Brandt verdedigde zich later tegen kri tiek op deze handeling door te verklaren dat hij er een verzoen ingsgebaar aan de nieuwe generatie mee had bedoeld en dat hij zelf onder het nazi-regiem"hééft ge- De bijeenkomst van de Joodse gemeen schap zal op 9-november plaatshebben ter herdenking van de ..Kristalnacht", die achtentwintig jaar geleden de Jodenver volging van de nazi's inluidde. Onderzoek naar woonschepen DEN HAAG Een eerste onderzoek naar de situatie met betrekking tot woon schepen is in voorbereiding. Staatssecre taris Egas (maatschappelijk werk) heeft dit meegedeeld aan de vaste commissie voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk uit de Tweede Kamer. Dit onder zoek zal betrekking hebben op het aantal woonschepen, de situering van de lig plaats. het beheer over het water en op de voorzieningen ter plaatse. Op iets latere termijn zal de opzet van (ADVERTENTIE) Tussen kool, aardappelen en gladiolen was Kees Huibers 20 jaar lang eigen baas. „Ik heb een paar jaar geprakkizeerd voordat ik de sprong waagde. Maar na 14 dagen Hoogovens wist ik het al: dit besluit had ik al jaren eerder moeten nemen. Nee, ik wist helemaal niet welke kant van het bedrijf ik op wilde. Stop me maar ergens, zei ik en toen hebben ze me van Hoogovens uit opgeleid tot 2e gieter. Nu ben ik le gieter. Afwisselend werk is het met elke dag de directe verantwoordelijkheid bij de produktie van zo'n 1000 ton kwaliteitsstaak Zonder ellebogenwerk heb ik dit bereikt, omdat Hoogovens z'n mensen kent en kansen geeft. Ik heb plezier in m'n werk en dan werk je licht!" Bouw uw toekomst op staal V- de enquètte wellicht aangevuld worden een steekproefgewijs onderzoek naar enquètte-formulieren zijn inmiddels de gemeenten verzonden en omstreeks midden november zal het onderzoek den uitgevoerd. Nog voor het einde het jaar hoopt men de resultaten van dit onderzoek te kunnen publiceren. (ADVERTENTIE) Accountant Vos meent: Minister foutief trale bank de minister van Financiën geheel foutief heeft ingelicht". de Amsterdamse accountant A. Vos. se cretaris van het actiecomité van Teixei- ra-gedupeerden. in een brief aan de ingelicht AMSTERDAM (ANP) „Uit de ge gevens. die de bewindvoerders in de sur seance van het bankiershuis Teixeira de In plaats van een overschot bij Teixei ra, door de Nederlandsche Bank geraamd op f 400.000. blgkt thans dat er een ver lies is dat zeker op 45 miljoen gulden ge schat kan worden. Bovendien is mjj ge bleken dat de inspectie der belastingen minister van Financiën. Een afschrift van deze brief heeft hij gezonden aan de fractie-voorzitters van de Tweede Kamer en aan de bewindvoerders in de sur seance Teixeira. Naast het financiële schandaal van Mattos onlangs in de crediteurenvergade ring hebben verstrekt, mag worden ge concludeerd dat de controle van de Ne- deriandsche Bank volkomen heeft ge faald en dat de directie van once cen in Amsterdam reeds jarenlang op de hoogste was van de onmogelijke situatie, waarin het knoeiende bankierskantoor verkeerde en zeer wantrouwend stond tegenover de firma Teixeira", Dit schrijft Teixeira is er, volgens de heer Vos, ook sprake van een financieel controleschan daal van de accountantsdienst van de van de belastingen in Amsterdam haar Nederlandse Bank, terwijl de inspectie Beschuldiging linkerzijde PARIJS (UPI) De affaire-Ben Barka, bijna een jaar uod en nog steeds verre van opgelost, dreigt een geducht obstakel voor president Charles de Gaulle te woi den In de volgend jaar te houden verkil zingen voor de nationale vergadering. Na de geruchtmakende aanmelding va luitenant-kolonel Ahmed Dlimi bij de Franse justitie leek het erop alsof de zaak opnieuw tot explosie zou komen door geruchten in Parijs en Marokko, dat de centrale figuur in de affaire, de Marok kaanse oppositieleider Mehdi Ben Barka, nog in leven was. Algemeen wordt aange nomen dat hij kort na zijn ontvoering uit Parijs op 29 oktober van vorig jaar ver moord is. Een woordvoerder van de Sureté Natio nal noemde de geruchten „volkomen vals" en zegslieden wisten te verklaren dat deze ongegronde geruchten afkomstig waren van do prefectuur. Oppositiepartijen beschuldigen thans de regering van De Gaulle ervan, met koning Hassan van Marokko afgesproken te heb ben de zaak, tot na de in maart te houden verkiezingen, in de doofpot te stoppen. Het communistische dagblad l'Huma- nité" ging het verst door te beweren dat koning Hassan de plaatsvervangend chef bevindingen nooit aan derden in dit geval aan de Nederlandse Bank mocht meedelen, hetgeen juist in deze situatie dringend noodzakelijk zou zijn geweest. Het actiecomité meent dat hier de Ne derlandse Bank en de staat volledig ver antwoordelijk zijp en de crediteuren van Teixeira moeten betalen, omdat. zij. aldus de heer Vos. „ongelooflijk tekort zijn ge schoten in de hun toebedeelde taak". Volgens het actiecomité zou de Neder landse Bank tot afwikkeling van de boe del behoren over te gaan, waarbij zij dan, de in haar rapporten over Teixeira vast gelegde conclusies waar kan maken. De wet toezicht kredietwezen geeft de Nederlandse Bank de bevoegdheid onder zoekingen in te stellen bij kredietinstel lingen. De Nederlandse Bank let daarbij op dekkingsposdtie van de bankier en op de financiële positie van de debiteuren. De Nederlandse Bank heeft veel be moeienis gehad met Teixeira. In de laat ste zeven jaar zijn tien uitgebreide rap porten uitgebracht en 44 kleinere rappor teringen verricht. Op 22 april werd bij Teixeira nog een liquiditeitsoverschot geconstateerd van acht miljoen gulden van zijn geheime politie naar Parijs had gezonden om ervoor te zorgen dat de affaire-Ben Barka niet al te spoedig wordt Protest tegen P.T.T.-tarieven DEN HAAG Het verbond van Ne derlandse werkgevers Is onaangenaam ge troffen door de niet onaanzienlijke lasten verzwaring voor het bedrijfsleven ten ge volge van de aangekondigde verhogingen van de tarieven van de PTT. Deze lastenverzwaring, aldus het N.V.W komt in een periode waarin het bedrijfs leven toch al met grote kostenverhogingen te'makenheef t. terwijl in vele gevallen de bedrijfsresultaten reeds aanleiding ge ven tot bezorgheid. Het feit dat deze lastenverzwaring niet alle ondernemingen gelijk zal treffen, doet hieraan niet af. De vraag rijst overigens of bij de be oordeling van de noodzaak van deze ta riefsverhogingen door een overheidsbedrijf dezelfde maatstaven zijn aangelegd, die uit hoofde van het prijsbeleid van de overheid ten aanzien van particuliere on dernemingen worden gehanteerd, aldus het N.V.W. (ADVERTENTIE) Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 brengt U een grote sortering in geboorte- aankondigingen Vraagt monsterboeken ter mzage en een solvablliteitsoverschot van 400.000 gulden. „In feite was er volgens de Nederland se Bank geen vuiltje aan de lucht", aldus de heer Vos. Het actiecomité van Teixei- ra-gedupeerden verzoekt de minister dringend kennis te nemen van de accountantsrapporten van de Neder landse Bank; hoe deze rapporten zijn samengesteldvan welke gegevens de accountantsdienst zich heeft bediend om tot de conclusie te komen dat er een overschot was van 400.000 gulden en op welke wijze de gegevens door haar zijn gecontroleerd.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7