ABW werkt goed, maar kwalijk nevenverschijnsel: profiteurs Feestelijke overstap naar 2de eeuw van Nieuwenhuizen Kan Bouw- en Woningtoezicht bijdragen tot middeleeuws stadskernonderzoek? Tatra-Kwartet DR. P. E POTT: eerst de goden, toen pas de vluchtelingen. ZATERDAG 22 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 JAARVERSLAG GEM. SOCIALE DIENST Tn de betrekkelijk korte periode, waarin de Gemeentelijke Sociale Dienst van Leiden ervaring op heeft kunnen doen met de nieuwe Algemene Bijstand Wet, is, aldus het jaarverslag van de dienst, ge bleken, dat rechtspositie van de bijstandbehoevende medeburger op verheugende wijze is verbeterd. Tal van door de cliënten als ver nederend gevoelde factoren, die inhaerent waren aan de vroegere Ar menwet, zijn verdwenen. Doch naast deze goede verschijnselen wordt in het jaarverslag opgemerkt, dat een (gelukkig nog zeer kleine) min derheid van kwaadwilligen ongekende kansen heeft gekregen om, met de wet in de hand, op minder fraaie wijze van de Sociale Dienst te profiteren. Jeugd loopt wel eens te gemakkelijk naar Sociale Zaken Een gezonde ontwikkeling is het, dat het verschijnsel „drempelvrees" aan het afnemen is, al vindt een deel van de jongere generatie het vandaag aan de dag wel eens al te vanzelf sprekend, dat men voor financiële hulp een beroep op de overheid kan Het aantal cliënten en het aantal verzoeken om financiële bijstand of een andere vorm van hulpverlening is in 1965 weer aanzienlijk toegeno men .Opvallend is overigens, dat het aantal thuiswonende personen, die ge durende het gehele jaar periodieke bijstand ontvingen, terug liep. Dit is voornamelijk te danken aan het op trekken van het AOW-pensioen tot een sociaal minimum, waardoor een groot aantal bejaarden (meest per sonen met nog enige andere inkom sten) niet meer voor bijstand in aan merking kwamen. MEER ADMINISTRATIE De werkzaamheden namen aanzienlijk toe. Niet alleen door de toename van het aantal cliënten, maar ook omdat het rechtskarakter van de A.B.W. een administratief-formele en tijdrovende afdoening van de aanvrage vergt. Zelfs de kleinste wijziging in het bijstands bedrag behoort in een schriftelijke beschikking aan de betrokkene te worden bericht. De mogelijkheden van bezwaarschrift en beroep vergen een extra nauwkeurige formulering van de beschikking - ook dan wanneer het verzoek om bijstand kennelijk niet meer is dan een buitensporig probeer- BEZ WAARSCHRIFT Er werden 38 bezwaarschriften bij het College van b. en w. ingediend; 15 hier van werden vóór behandeling ingetrok ken. Ten aanzien van de 23 overige werd overeenkomstig hef advies? van de com missie voor de Bezwaarschriften door het College een beslissing genomen, waarbij niet werd afgeweken van de be schikking van de directeur van de Dienst. Twee cliënten gingen in beroep bij het College van Gedeputeerde Staten; één beroepschrift werd ten gunste van cliën te beslist, waarna de gemeente beroep bij de Kroon aantekende. De beslissing hierop is nog niet gevallen. Het tweede beroepschrift werd door G. S. afgewe- ENKELE CIJFERS Uit het jaarverslag van de gemeente lijke Sociale Dienst blijkt, dat de las ten in 1965 in totaal 11.799.000,— be droegen tegen 9.639.000,in 1964. Aan personeels- en algemene kosten werd 1.044.000,besteed (in 1964 912.000,terwijl op grond van de verschillende wettelijke regelingen 7.872.000,moest worden uitgekeerd. De inkomsten, bestaande uit restituties, bijdragen van derden, inhoudingen en verhaal, kwamen in 1965 uit op een to taal van 2.883.000,—. Hoofdcontroleur G. Warnar vijftig jaar in dienst bij "s Rijks belastingen In Leiden werkzaam sinds 1934 Avondmis morgenavond van Alma Materkoor De kerkelijke viering van het zesde lustrum van het Alma Materkoor zal niet hedenavond, doch morgenavond zijn-. In de Hartebrugkerk zal het Alma Materkoor dan de Plechtige Avondmis (7 uur) opluisteren met een uitvoering de „Messe" van Mare Antoine Charpentier en de 150e Psalm van César Franck. Dirigent is Jan van der Meer, organist Jan Raas en de wisse lende gezangen zullen worden gèzon- gen door de Schola Cantorum van het groot-seminarie te Warmond. LEIDSE AGENDA ZATERDAG 22 OKTOBER Alma Materkoor feestelijke zitting iu receptie t.g.v. zesde lustrum. Rest. L „De Doelen" (Rapenburg) 15.30_uur. Gem. SchoolBportconfmlssle bosloop f voor scholieren van het voortgezet onder wijs. Leidse Hout, 14.30 uur. ZONDAG 23 OKTOBER Kath. Kapperspatroonsbond afd. Lei den officiële jaarviering. Kapel huize Duinzicht, Oegstgeest, 17.30 uur. Zondagmorgen gesprek „Gezag en vrijheid in de werksituatie". Stadsge hoorzaal, 10.30 uur. Alma Materkoor lustrumconcert. Hartebrugkerk, 19.00 uur. MAANDAG 24 OKTOBER Nieuw Rotterdams Toneel Opvoe ring van „Zuster George moet sterven". Leidse Schouwburg, 20.00 uur. Kynologenver. „Rijnland" bijeen komst over „Nieuwe vondsten in de er felijkheid". Zomerzorg (Stationsweg). 20.00 uur. Oudercomité Hartebrug bijeen komst. Mevr. M. Clarenbeek-v. Klaveren spreekt over „Opvoeden een moeilijke opgave". Romanuszaal 20.00 uur. I-eidse Tuiniers en bloemistenveren. „Door Eendracht Verbonden" leden vergadering in Geb. voor Chr. Belangen (Oude Singel 236) 20.00 uur. NKV, Leiden Propaganda-aktie. Ver zamelpunt parochiezaaltje Maria Gijzen- 1 steeg (naast Overdekte). DINSDAG 25 OKTOBER Rijksmuseum van Oudheden archeo logische lezing door prof. W. B. Emery, 20.00 uur. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, tel. 21060. Bij 200 feestgangers ook 40 Marokkanen Commissarissen, directie en het per soneel van de N.V. v/h Nieuwenhuizen, conserven „De Sleutels" hebben giste ren in Avifauna te Alphen aan den Rijn het eeuwfeest van hun onderne ming gevierd. Kwamen in de perso neelsadministratie een groot woord voor die dagen van 1866 slechts twee namen voor (die van een blikslager en een inmaker), het feestelijke over stapje naar de tweede eeuw werd ge maakt door ruim 200 man. Al deze medewerkers waren met hun dames naar Avifauna gekomen om daar, met het personeel uit Helden-Panningen (Limburg) een vrolijk feest te vieren. Circa veertig Marokkanen, die even eens tot de personeelsbezetting van Nieuwenhuizen behoren, vierden dit feest even enthousiast mee. De heer K. Mokkenstorm, die na mens het personeel in Leiden en Hel- den/Panningen de directeur, de heer F. H. Nieuwenhuizen, 't feestgeschenk: een smyrnatapijt voor de directieka mer, aanbood, wilde ditmaal afwijken van de in commercieel opzicht goede gewoonte, dat ook in het zakenleven regeren vooruitzien is. „Op deze dag", aldus spreker, „past ons ook een kleine terugblik hoe het begon (eenvoudig) en hoe het groeide (enorm)". De heer Mokkenstorm, die de saam horigheid en teamgeest in het bedrijfs leven hoog taxeerde, was wat de ven nootschap betreft vol goede moed. „Het personeelsbeleid zal daarbij niet mo gen verzanden in routine-technieken", aldus de heer Mokkenstorm, die in zijn woord van hulde en dank (naar het aantal dienstjaren ontving het perso neel deze dag een gratificatie) behalve commissarissen en directie, daarin met name „mijnheer Ton" een zoon van de huidige directeur betrok en daarbij vooral diens aandeel in deze eeuwfeestviering memoreerde. Dat direct op dit Nederlandse dank woord een hulde door de Marokkanen volgde, was typerend voor de arbeids verhoudingen in dit jubilerende be drijf. Mohamed Amezian uit Beni Tu- zine, eerst drie maanden in Leiden werkzaam, vertolkte, daarbij door een vertaler bijgestaan, de dank van zijn landgenoten voor de bij Nieuwenhui zen ontvangen werkgelegenheid en geboden gastvrijheid. Woorden, welke met de aanbieding van een geschenk werden onderstreept. Wederkerig dankte ook de directeur, de heer Nieuwenhuizen, voor de mede werking steeds van allen ontvangen. Na al deze officiële woorden kwam het feest eerst recht opgang. Daarvoor zorgden in de eerste plaats de Chr. Muziekver. „Arti et Religioni" en het tamboerkorps Con Brio uit Alphen aan den Rijn met een serenade, welke klonk als een klok en waarvoor direc teur Nieuwenhuizen als een „veld heer" liet hij de muzikale troepen aan zijn blik voorbijgaan grote bewon dering had. Voor de „vuurpijl" op dit feestelijke eeuwfeest zorgde echter Sempre Avan- ti's „Jong en Jolig" uit Leiden, dat in een wervelwind van melodieën en komische kolder 'n programma bracht, dat bij de eeuwfeestvierders zeer goed is aangeslagen. Roland Wagter met „zijn" Mounties en „The Rhythm Club" brachten deze avond een vrolijk slot aan „Honderd jaar Sleutels Con- De heer G. Warnar, hoofdcontro leur bij de Dienst invoerrechten en accijnzen te Leiden vierde gistermid dag te midden van zijn collega's in een zaal van het Gereformeerd Jeugdhuis aan de Breestraat zijn 50-jarig ambts jubileum. De heer Warnar, die 62 jaar oud is, was met zijn vrouw en zoon Geert het middelpunt van een men kon niet anders van belastingambte naren verwachten minutieus geor ganiseerde feestviering, waarin alle aspecten van zijn loopbaan, die zich over een halve eeuw uitstrekt, met dankbaarheid en humor werden be licht. Hoofdinspecteur A. C. den Duik opende de rij van sprekers, die de gouden jubilaris in het zonnetje zetten. Hij memoreerde de eerste stappen in de dienst van de heer Warnar in 1916 in Meppel. Daarna volgde Den Haag, later werd het Groningen en in 1934 tenslotte streek hij voorgoed in Lei den neer. „Hinderwet"-ontvangst in stadhuis BUSKRUITRAMP EEN DER OORZAKEN DIE LEIDDEN TOT EEN HINDERWET De Hinderwet- en Bouwtoezichtvereni- Menken gewag van de adviezen, die de ging is aan het eind van hun jaarver gadering door het gemeentebestuur van Leiden ontvangen in de Burgerzaal van het Stadhuis. Loco-burgemeester de hr, S. Menken hield een toespraak, waarin hij o.m. zeide: „Toen u naar Leiden kwam, zult u niet hebben bevroed, dat deze stad wel iets te maken heeft zij het op in directe wijze met het bestaan van uw vereniging. De stad was namelijk reeds in 1807 getuige van een ramp, toen ten tijde van het Napoleontische be wind hier een kruitschip de lucht in vloog, tengevolge waarvan een groot gedeelte van de bebouwing aan 't Steen- schuur werd verwoest. Deze ramp gaf mede de stoot tot wettelijke maatregelen die in 1875 uiteindelijk resulteerden in de u nog wel bekende „oude" Hin derwet. Met het begrip ^hinder" pleegt u bij herhaling te worden geconfronteerd, nu eens als het gaat om trilling veroorza kende machines, dan weer waar het be treft de plaatsing van een benzinetank, een volgende keer weer als men te doen heeft met de vestiging van b.v. een Mobil Oil. Als ik spreek over hinder, denk ik ook aan de verontreiniging van water, bodem en lucht, waartegen u ook voorzover dat aan de hand van de Hinderwet mogelijk is uwerzijds de 3tryd aanbindt. Daarbij bevindt u zich in het voorportaal van 't bestuur. U zult reeds bij uw adviezen een zekere belangenafweging in acht moeten ne men. Enerzijds staan dikwijls grote eco nomische goederen op het spel, ander zijds wordt uit een oogpunt van volks gezondheid veelal ingrijpen verlangd door het opleggen van beperkende voor waarden." Na aan enige andeVe vormen van hin der te hebben herinnerd, maakte de heer Ir. H. H. Vos op vergadering Hinderwet- en Bouwtoeziehtvereniging i Tijdens de jaarvergadering van de Hin derwet- Bouwtoeziehtvereniging, geves- tigd te 's Gravenhage, gisteren gehouden in de Stadsgehoorzaal te Leiden, heeft na de behandeling van het huishoudelijk gedeelte ir. H. H. Vos, directeur van ge- nieentewerken te Leiden, een met dia's toegelichte verhandeling gehouden over 1 de vraag: Kunnen de diensten van het bouw- en woningtoezicht een bijdrage I leveren voor het middeleeuwse stads- I kernenonderzoek Deze door hemzelf gestelde vraag heeft ir. Vos in een in teressante lezing bevestigd beantwoord, 1 maar tevens aangetoond, dat men er in de praktijk nog lang niet altijd aan toe MET SCHOP EN SPADE Alle bouwactiviteiten in een gemeen te vallen onder het toezicht van de ge meentelijke dienst van bouw- eu woning toezicht, aldus ir. Vos, waaronder ook het slopen in stadskernen ten behoeve van verkeersvoorzieningen of het vrij maken voor andere bouwwerken. Tijdens zulke werkzaamheden kunnen oude be- woningssporen wórden blootgelegd, die heel veel kunnen vertellen over oude middeleeuwse bouwkernen van 'n stad. Worden zulke sporen gevonden dan komt de archeologie aan bod, met be hulp van topografie aan de hand van kaarten en luchtfoto's,schop en spade, dikwijls parallel met de werkzaamheden van de diensten' van gemeentewerken. Is die vruchtbare samenwerking alge meen? Hierop antwoordde ir. Vos met een beslist neen. Natuurlijk zijn zulke werken vrij kost baar en daarom zal vooronderzoek in de archieven dikwijls noodzakelijk zijn. Maar b.v. van in de oorlog verwoeste stadskernen is zeer onvoldoende gebruik gemaakt en dat is thans niet meer mo gelijk. Alle oude bebouwingsresten wer den zonder nader onderzoek verwijderd, de ondergrond beschadigd en afgevoerd. Zo onder meer in Rotterdam. In het buitenland is dat ander, zoals spreker met voorbeelden aantoonde. GEWETENSONDERZOEK Toch is er verbetering zichtbaar. In Rotterdam werd in 1959 een coördina tiecommissie van advies ingesteld, ge vormd door gemeentefunctionarissen en particulieren, m.b. tot'het oudheidkun dig onderzoek. Ambtenaren met kennis van zaken en liefhebberij voor zulk een onderzoek werden belast met het op de voet volgen van sloperijen en bouwwer ken. In Amsterdam heeft men de mede werking aangetrokken van het instituut voor pre- en protohistorie van de Am sterdamse universiteit en in Groningen, van de Stichting voor biologische arche ologie, maar in steden zonder universi teit is zulk een samenwerking op hoog wetenschappelijk niveau niet mogelijk. Ir. Vos toonde echter met voorbeelden hoe dat daar óók kan. Want de moeilijkheden zijn zeker op te lossen. Volgens de Monumentenwet 1961 moeten alle vondsten, waaronder ook voorwerpen, worden doorgegeven aan het R.O.B. te Amersfoort en (bin nen 3 dagen) aan de burgemeester van de betrokken gemeente. De afwikkeling verloopt echter niet altijd vlug en dat is een groot bezwaar, omdat er dan teveel stagnatie op 't werk ontstaat. Met 't oog hierop is de medewerking van aanne mers over het algemeen gering en wei geren deze zulke vondsten te melden. Er moet beter contact komen tussen gemeentelijke diensten van woningbouw en archeologische diensten. Het ministerie van cultuur en recrea tie heeft grote belangstelling.Ook amb tenaren van gemeenten zullen die be langstelling moeten hebben als goede basis voor medewerking. Aan de hand van dia's gaf ir. Vos een overzicht van hoe het dan wel moet en kan. Zijn' onderwerpen waren onder zoekingen in Delft naar het voormalige Karthuizerklooster buiten de stad en een burcht, welk onderzoek (en de vond sten) werd gedaan voor woningbouw en wegenaanleg. Met de betrekking tot Lei den werden opnamen getoond en toe lichting gegeven over 't onderzoek naar de fundamenten van de grafelijke wo ning op het Pieterskerkhof en resten van het voormalige slot Paddenpoel. Ir. A. van Gessel. voorzitter van do Hinderwet- en Bouwtoeziehtvereniging, dankte ir. Vos onder aanbieding van 'n boekwerk. vereniging aan de overheid geeft. Hij besloot: „Graag wil ik in dit verband melding maken van de omstandigheid, dat Lei den als eerste gemeente boven de hon derdduizend inwoners in augustus van dit jaar overging tot vaststelling van 'n nieuwe bouwverordening. Daarbij werd gebruik gemaakt van het model, aan welke totstandkoming uw vereniging 'n zo belangrijk aandeel heeft geleverd." De voorzitter van de Hinderwet- en Bouwtoeziehtvereniging ir. A. v. Gessel dankte het gemeentebestuur voor de ontvangst en tevens de Dienst Gemeen tewerken voor de perfecte organisatie van die middag, waarop de deelnemers niet alleen Leiden hebben kunnen be wonderen maar tevens de instelling van het gemeentebestuur t.a.v. de Hinderwet en Bouwtoezicht hebben leren kenen. Ir. A. van Gessel sprak op het einde van zijn dankwoord de wens uit. dat het ge meentebestuur gegeven mag zijn van Leiden een stad te maken, waar 't goed werken, wonen en studeren is. De ontvangst werd vervolgens met 'n drankje en hapje besloten. viool, György Konrad, altviool en Ede Banda, violoncello, dat zo boeiend Bar- tok en zo mooi van voordracht Beetho ven kan vertolken, zo ruw en ongedisci plineerd Joseph Haydn's Kwartet in d kl. t. op. 76 no. 2 naar voren bracht Is onbegrijpelijk. Moest men aan de ruimte wennen of aan de aecoustiek van de Zui- derkerk? 't Is mogelijk, maar dit be hoeft dan toch niet te leiden tot slordige inzetten. Vooral in het eerste Allegro was van eenheid weinig te bespeuren. Het Andante o piü tosto allegro bleef te veel andante. Het gracieuse van het menuet was niet te horen. Het bleef te hard en het tempo juist even te snel. Maar hoe prachtig en geheel toege wijd klonk Bela Bartok's Strijkkwartet no. 2 op. 17 uit 1917. Bartok's kwartetten ontstaan tussen 1908 en 1939, zijn zeer origineel van stijl en constructie en om de nieuwe mogelijkheden voor strijkin strumenten staan zij alleen. Heel typisch voor de indeling is de driedeligheid met als laatste deel een prachtig Lento. Het T&tra kwartet was in dit Bartok kwartet plotseling veel zekerder en vol toewijding. Prachtig samenspel werd hier gegeven en een volkomen zich geven. Beet hoven. Afwijkend van de gangbare 4- delige indeling is Op. 132 in 5 delen ge schreven. Beethoven gaf de drie kwar- tettep die hij op „bestelling" van Prins Galitzin componeerde, waaronder op. 132 een schaduw van eenheid mee nl. door een fuga thema. In op. 132 zijn verschil lende thema's te vinden die wij ook el ders tegenkomen. Wij vragen ons echter wel af: is het nodig om bij muziek aan een autobio grafie te denken. Is het noodzakelijk bi] dit kwartet te denken aan een zieke Beethoven die, hersteld, weer aan het leven wordt teruggeven? Het is hetzelf de als bij een schilderij te vragen: wat stelt het voor. De muziek is hier hoofd zaak. Het T&trai Kwartet heeft dit Beet- hoven-oeuvre gespeeld met een zeer mooie voordracht en vooral hier bleek over welk uitmuntende instrumentalisten dit kwartet beschikt. Nieuwe inzichten heeft dit spel niet naar voren gebracht maar het applaus was zeer verdiend. THEO TEN HOOVEN Kennis van zaken In de beoordelingsrapporten was on der meer tot uitdrukking gekomen, dat de jubilaris een bedachtzaam en ijverig werker is, die een grote kennis van zaken paart aan een rustig en bescheiden optreden. Bij de lintjesregen van dit jaar op 29 april viel er ook een druppel neer bij de heer Warnar: hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Ook van andere zijden gaf men blijk van waardering voor de verdiensten van de gouden jubilaris. De directeur-generaal van de belas tingen en de staatssecretaris van finan ciën zonden beiden een telegram met een gelukwens. Rechtvaardig Inspecteur A. G. Sterk complimen teerde de heer Warnar met zijn recht vaardigheid bij de toepassing van de omzetbelasting. Hij zei het te betrèu- ren dat de jubilaris per 1 jan. 1969 de dienst verlaat, als hij met pensioen gaat. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de heer A. Voost namens de kamergenoten, de heer J. M. Wes terhout, chef de bureau, de heren Ben jamins en Miedema, hoofden van resp. de afdelingen controle en administra tie omzetbelasting, de heer K. v. d. Veen, ontvanger, de heer J. P. Muur- ling, verificateur, de heer H. Meijer, hoofdcontroleur en in dier voege oud- collega van de jubilaris, de heer J. Knuppe, bestuurslid van de personeels vereniging „De Sleutelring" en de heer C. Laman, voorzitter van de jubi leumcommissie. Er werden verschil lende cadeaus en bloemstukken aan geboden. Gevonden voorwerpen Portemonnaie, rijwieltas, diploma- tentas, dameshandschoenen, damesbril, vulpen, actetas met inh., herenbril, meisjesjack, damesvest, dameshandtas met inh., plank, kinderschoentjes, kin- dervest, kinder jack, tasje inh. bad- goed, gevaren-driehoek, zegelring, da mespolshorloge, schilderijlijsten, zonne bril, lap stof, autostep, damesjas, da mes-regenjas, zeilbootje, kinderpyama, heren-regenjas, armband, sjaal, para plu, sleutelbos, kogellager, oliepak, doos met inh., broche, damesschoenen, damespantalon, autocontactsleutels, trouwring, rozenkrans, sportschoenen, beursje, herenpolshorloge, herenpanta lon, vulpenpatronen, dictaatmap, voor- zetlenzen (zonnebril), parkiet, rij zweep, dakleer, damesring, schooltas, bankbiljet, onderdeel van een uurwerk, ballpoint. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort, op woensdagmid dag tussen 14.0017.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Tentoonstellingen Taveerne Tastevin (Beestenmarkt) Grafiek van Marijke Man (tot 1 nov. dag. vanaf 4.30 uur) Boerhaavezaal Schilderijen en te keningen van G. de Wit (tot 23 okt. dag. van 2.30-5.30 en van 7.30-9.30 uur). K. O.-afdeling Oegstgeest sprak over „Het onbehagen en onze jongeren" Gisteravond werd in gebouw Irene te Oegstgeest de Canadese film „Vertrek zonder afscheid", oorspronkelijke titel „Nobody waved goodbye" vertoond. De heer F. A. Rodrigo, bestuurslid van K. en O. afd. Oegstgeest heette de aanwe zigen, die in grote getale waren opge komen, van harte welkom en gaf ver volgens het woord aan de inleider van deze avond, mr. A. W. Kist, directeur Vormingscentrum Oud-Poelgeest. Deze wees in de eerste plaats op de strekking van deze film met als pro bleem-stelling: Een jongeman uit een goed milieu, zeker in materieel opzicht, raakt door gebrek aan leiding van de goede weg af. Spr. vergeleek deze film met een conflict-situatie zoals die zich op het ogenblik in onze zg. welvaartstaat zou voor kunnen doen. Spr. stelde ver volgens dat het probleem dikwijls ge legen was in de verveling. Deze ver veling wilde hij in twee delen zien: de dodelijke en de onthullende verveling. Als voorbeeld van een z.i. dodelijk ver veling gaf hij het nozemprobleem. Posi tiever wilde hij de onthullende verveling benaderen, die dikwijls voert tot con structieve zaken als men tot inzicht in de leegheid komt. In dit verband werden door hem Nietzsche en Goethe aange haald, die van de verveling gezegd had den. dat „verveling de windstilte van de ziel" was. en „verveling iS de moeder Hierna werd de ruim anderhalf uur durende film vertoond. Deze gaf wel een zeer sterke zwart-wit tegenstelling van onbegrijpende ouders enerzijds en een, ondanks alles, wel goede jongen die door de drang der omstandigheden met de justitie in aanraking komt. Na afloop van de film ontspon zich on der de dikwijls geestige leiding van mr. A. W. Kist een geanimeerde discussie, die niet naliet nog andere, soortgelijke problemen naar voren te brengen. De heer Rodrigo maakte zich tot tolk van de aanwezigen en bedankte mr. Kist voor zijn inleiding en discussieleiding. Hij wees erop, dat in het kader van het „Onbehagen en onze jongeren" nog een drietal lezingen in Oegstgeest gehouden zullen worden. De eerste vindt plaats op 28 oktober om 20.00 uur in het Rijn lands Lyceum. Deze lezing zal gehouden worden door prof. dr. E. V. M. Vercruys- DIRECTEUR VAN MUSEUM VOOR VOLKENKUNDE ADVISEUR ACTIE VOOR TIBETANEN ONTMOETINGEN GEEN HULPVERLENING IN WILDE WEG! WANNEER HIJ zo achter zijn bureau zit, onbewogen, maar minzaam, traag en minutieus zijn zinnen vormend, het hoge voorhoofd ontbloot van haar, dat van achteren zorgvuldig gekamd is, terwijl zijn lippen, slechts vagelijk ver anderend, soms een glimlach vormen, dan kun je je voorstellen dat hij het had kunnen zijn: bestuursambtenaar. Moeilijker voor te stellen is, dat deze man een interesse heeft, die aanvanke lijk een puur wetenschappelijk karakter had, maar zich zodanig ontwikkelde, dat hij er zich persoonlijk zeer bij betrok ken ging voelen. Op grond daarvan kon ik conclusie» trekken inzake de opbouw van het go denstelsel.' IN 1965 HEB IK op uitnodiging van de regering van India datzelfde ge bied weer bezocht. Toen ben ik pas ge confronteerd met de vluchtelingen en heb een en ander kunnen vergelijken met mijn bezoek van 1952. De proble men zijn immens". Hij zegt het gedistan- cieerd, met vage glimlach. Sprekend over de oplossing van de problemen van de ruim 60.000 Tibetanen, die in de grensgebieden van India en Tibet zitten, zegt hij: „Ik hoop, dat we door de acties overal in Europa tot een structurele oplossing van een aantal vraagstukken kunnen komen. Het moet geen hulpverlening worden in het wilde weg r Volkenkunde bijzonder na aan het hart. Iedereen, die een keer zijn vele lezingen over Tibet en het pro bleem van de Tibetaanse vluchtelingen hoort, zal met enige verbazing waarne men, hoe hij de tragedie van Tibet, schijnbaar verlegen en terughoudend, anderzijds gericht op de beoefening van zonder stemverheffing en appelleren aan meditatie, de methode dus. Nu was het sentimenten, maar met veel kennis van vooral de methode, die bij de vorsten in zaken en overtuiging, zodanig aan zij:» Azië veel weerklank vond. want naar- toehoorders weet kenbaar te maken, dat mate het Boeddhisme meer mystieke Wanneer je langs de weg van het par- deze gefrappeerd en gefascineerd huis- vormen aanneemt, is er „een vergro- ticulier initiatief kunt komen tot een waarts keren. ting" van de bovennatuurlijke vermo- structurele oplossing van een aantal geus. Zij stuurden vanuit Tibet, Java, vraagstukken, dan accepteren ze dat NU TIBET deze komende dagen in het Sumatra en China hun mensen naar de wel middelpunt van de belangstelling actie met die voor India. Wij zijn deze actie al anderhalf jaar aan het voorbereiden. We hebben overlegd met de autoriteiten van India enerzijds en met de Dalai Lama en zijn kabinet an derzijds. India wil zijn strikte neutraliteit handhaven en duldt geen hulpverlening en inmenging van het Westen. Ze kun nen het woord hulpverlening niet ho- dit Boed- i groot deel van Europa komt te staan en naar men hoopt miljoe nen een offer zullen brengen om de nood van de van huis en haard verdreven Ti betanen te lenigen, is een geïnteres seerdheid in Tibet nauwelijks meer op merkelijk te noemen. Vrijwel elk dag- "Vr.T™ vc Z.«„„w het Boeddhisme alleen dhisme voorkomen in Tibet, Java en Sumatra. In India heeft de Islam dat in de 12de eeuw verdrongen en tenslotte is Tibet bewaard De Tibetanen zitten in India, dat is het enige gebied waar ze terecht kun nen, waar ze nog iets van het klimaat, waarin ze gewend zijn te leven, terug vinden. Ze zullen zich wel moeten aan passen, maar met behoud van hun cul turele waarden. tuur en religie en het ondoorgrondelijki bergland, waartussen zij hadden. H° tanen, hun „wonderlijke" geestelijke h°°Bgebergte en zijn daaruit voort- vruchtbare gebieden moeten worden ont- leidsman de „Dalai Lama", die zich vl™;lendegeïsoleerde ligging. gonnen met de mogelijkheid van irriga- noodgedwongen met politiek moet he- ™rklanng van de late vormen van tie. Er moeten betrekkelijk kleine scho- moeien, hun moeilijk tó begrijpen cul. BoeMhisme op Java en Sumatra hen ik len komcn. d,e z0 flexibel zijn, dat ze tuur en religie en het ondoorgrondelijke T "rtM. Daar he" P»- van basisonderwijs kunnen uitgroeien, hun domicilie rallelverschlJnselen gevonden. Merk- tot voortgezet onderwijs, vooral in tech- waardig daar, waren de goden met hun nische richting. vele armen en hoofden en de demoni- Er hoeven geen doktoren te komen en sche figuren, die men moeilijk kan zo, eerst moet er een basis zijn. Ge- plaatsen in het Boeddhisme. Het is me schoold lager technisch personeel met op grond van teksten en oud- een goede handvaardigheid, dat huizen te wijzen hoe dat godenstelsel en bruggen kan bouwen en herstelwerk- ontwikkeld en het waarom zaamheden kan doen. Mensen die een- i. Dat te doorgronden is niet ge- voudige E.H.B.O.-werkzaamheden kun- makkelijk, er ligt een uiterst ingewik- nen verrichten, keld denksysteem aan ten grondslag. Al De basis daarvoor ontwikkelde zich mijn ontdekkingen en gegevens hierover JJET HELEi ONDERRICHT moet af- noodgedwongen in de oorlog. Dr. Pott. zii" gepubliceerd in mijn proefschrift *„estemd zijn op de situatie van bal die op 3 oktober 1918 te Groningen werd ■■ï°Sa kantra". «'«™P l si geboren, studeerde Indologie in Utrecht Beiden promoveerde". ^".TgeToud"".^^ met de aanvankelijke bedoeling be- a stuuraambtenaar in het voormalige Ne- pN TOEN, ja toen heb ik naar een beweeg, „n land „;et een andere derlands-Indie te worden. Dat voorne- I-« gelegenheid gezocht, om alles wat cultuur en gewoonte. Dus tweetalig on- men liep vast door de oorlog. De tijd. die ik in theorie aan de hand van gegevens, derwijs bijv. hij overhad, besteedde hij om zich te manuscripten en voorwerpen had gevon- specialiseren in de Indische archeologie den. eens aan de levende werkelijkheid Nee ik ben niet bang dat de Tibeta- en natuurwetenschappen. te toetsen. „en hun cultuur en godsdienst kwyt- Dat kon pas voor het eerst in 1952, raken. Hoe lang hebben de Joden niet „JK WAS OORSPRONKELIJK gemte- dankjzij een Z.W.O.-subsidie, maar toen in baUingschap geleefd en tenslotte zijn 'OEWEL DR. POTT adviserend lid de Stichting Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1966 is, de stichting, j»®™™ die dus de actie voor Tibet op touw "ontwikkeld"5 heeft gezet, is noch de politiek, noch het haarval vluchtelingenvraagstuk de directe zaak van zijn interesse voor Tibet. resseerd in de oudheidkunde van was het eigenlijk te laat. Ik kon Tibet, er velen toch teruggekeerd Java en Sumatra" zegt dr. Pott „en door de opstand tegen China, niet meeu HeUig Land stootte daar op late vormen van Boed- binnen. Ik heb in een grensgebied geze- dhisme. In Voor-Indië ontwikkelde zich ten. het zgn. „Klein-Indisch Tibet". Daar in de 8ste tot 10de eeuw na Christus een had 11c het geluk een volledig rituele dui- *r.1 het En dr. Pott gUinlacht. Wat ondoor grondelijk en berustend. Dat doet de Da- Lama ook. Alleen wat vermoeider....

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5