Prestatiecurve NOTEER Gerard Bergholtz EaRAIFFEISENBANK Dwergen' of freuzen inffij IN MEXICO CITY DAALDE IN DE TWEEDE WEEK BU DE RADIO Brusselse „ketjes" genieten weer van ZATERDAG 22 OKTOBER 1966 DE LETDSE COURANT PAGINA 11 Nieuw element bij selecties gewicht van de deelnemer MEXICO CITY Het experi menteel karakter van de kleine Olympische Spelen komt niet alleen tot uiting in de voorberei ding en de aanpassing van de sportbeoefenaars en van de trainers en leiders die er de consequenties uit moeten trek ken, maar eveneens in de orga nisatie van het Mexicaans Olym pisch Comité, dat overrompeld schijnt door de verplichtingen die het op zich heeft genomen. Aanpassing is ook daar drin gend nodig, vooral tussen de diverse Mexicaanse sportfede raties. Elke federatie was zijn eigen gang ge gaan en had een programma opgesteld Scherpe discussies tussen het organisa tiecomité en de leiders van enkele bui tenlandse delegaties hebben echter paal en perk gesteld aan de te vergaande improvisatie en hebben alles in goede banen geleld. Het is moeilijk algemene indrukken te verzamelen betreffende de hoogte-aan passing en de constellatie van het li chaam. Er kan trouwens moeilijk van een algemene regel worden gesproken omdat men zich, meestal, met individu ele gevallen bezig heeft gehouden. Wel is men tot de conclusie gekomen dat de eerste week van het verblijf in Mexico City goede resultaten heeft op geleverd en dat tijdens de tweede week de curve is gedaald met eenopvallen de prestatiedaling van de negende tot de twaalfde dag. Slechts tijdens de derde week kan van volledige aanpas sing worden gesproken. Deze slotindruk wordt vrij algemeen onderschreven door de artsen en trainers met de. op merking dat tijdens de eerste week van het verblijf de derde dag beslissend is. Dat is trouwens een regel die alge meen wordt aanvaard want zowel in een zesdaagse als in elk ander meerdaags toernooi is de derde dag het meest ge vreesd. Er zijn wel nieuwe gezichtspunten in verband met het gestel van de sportbe oefenaar voor wat de aanpassing aan de hoogte betreft. De structuur, het volume en het gewicht van de sportbeoefenaar blijken bepalend. Deze nieuwe factor werd ontdekt door de trainer van df Franse zwemmers, Lu- cien Zinns, en volkomen onderschreven door de arts van de Zwitserse afvaardi ging, dr. Krieg. TOTOWEDSTRIJDEN (15) FeijenoordGo Ahead Ajax—DOS GVAV—Willem O Fortuna '54PSV ADOSittardia XerxesSparta ElinkwijkMW NAC-DWS TelstarFC Twente NOADDe Baronie Roda JC—VVV WilhelminaZFC HaarlemHilversum TOTOWEDSTRIJDEN (16) SC DrenteRBC Blauw WitFC Den Bosch FC ZaanstreekVitesse VolendamRCH HeraclesSW GraafschapHoll. Sport NECAlkmaar VeloxCambuur EindhovenDFC DHC '66Volewijckers Helmondia '55EDO SC GooilandHeerenveen ExcelsiorPEC TWEEDE DIVTSIE Hermes DVS—HVC Zwolse BoysFortuna VI. WagenlngenVeendam VGOVV-Tubantia liet nadeel Nieuw element Lichte atleten ondervinden veel minder van de ijle lucht op meer dan 2000 meter hoogte dan de zwaardere en gespierde deelnemers, t is een nieuw element. Een derge lijke stelling brengt ook nieuwe selectie perikelen met zich omdat men tot nu toe steeds heeft geselecteerd naar pres taties. Men keek naar de atletische ligenschappen omdat mocht worden ver wacht dat de beste atleten de meeste weerstand konden opbrengen in een lan- 2 en vermoeiende strijd. Die stelregel wordt thans omverge- Tieten door de bewering dat, hoe lich- ir een atleet is en hoe kleiner zijn bouw, des te minder weerstand hij zal ondervinden van de hoogte en de lucht. Hij zal dus tot betere prestaties in staat ijn. Men kan zich dus de vraag stellen of 'oor 1968 de voorkeur zal wordengege- 'en aan „dwergen" in plaats van aan .reuzen" voor wat de Olympische selec ties betreft. Ondermijnd moreel Een ander algemeen vastgesteld feit dat heel wat sportbeoefenaars onder hevig zijn aan een geschokt of zelfs on dermijnd moreel, een gevolg van de eigenaardige omstandigheden die de hoogte veroorzaakt. De overgrote meerderheid van de in Mexico aanwezige atleten maakt slech te tijden tijdens de training. Dat is niet zo verwonderlijk als men weet dat de aanpassing vergt, dat alle terreinen niet honderd procent geschikt zijn voor trai ning en dat de atleten, in totaal gewij zigde omstandigheden, moeten trainen, nadat zij reeds een zwa e competitie achter de rug hebben. Natuurlijk moet ook hier weer een on derscheid worden gemaakt want de man nen van de korte inspanning (sprinters, hoogspringers, werpers) hebben veel minder hinder van de weerstand van de lucht dan zij die zware en lange in spanningen moeten verrichten. Veel atleten ondergaan echter de in vloed van die slechte tijden tijdens de training negatief en hun moreel wordt er door aangetast. Er ontstaat twijfel, ontreddering, onverschilligheid, zelfs heimwee. Het is een kwaal die nog een genees middel zoekt. Amateurboksers krijgen het druk DEN HAAG. Het programma voor de Nederlandse amateurboksers, die in het nieuwe seizoen slechts drie inter lands zouden hebben, is aanzienlijk uit gebreid. Behalve een uitnodiging voor een wedstrijd tegen Oost-Duitsland heeft de Nederlandse Boksbond invitaties ont vangen voor internationale toernooien in Riga en Praag, terwijl voor februari of maart een trip met een gecombineerde Westduitse ploeg naar Indonesië op het programma staat. Tijdens deze veertien daagse reis worden ook wedstrijden ge bokst op Ceylon en in Pakistan. Het interlamdprogramma wordt maan dag 28 november geopend met een wed strijd tegen Polen in de Rotterdamse Rivierahal. Twee weken later volgt op 14 december in Oost-Berlijn de wed strijd tegen Oost-Duitsland. De eerste interland in het nieuwe jaar is tegen West-Duitsland, op 20 januari in Saar- brücken. De Russische Bok6bond heeft als tegenprestatie voor het internatio nale jubileum van de Nederlandse Boks bond, vier of vijf Nederlandse amateurs uitgenodigd voor een toernooi, dat in februari in Riga wordt gehouden. Voor de trip naar Indonesië, Ceylon en Pakis tan staan nog geen definitieve data vast. De wedstrijden moeten in ieder geval in de periode februari /maart plaats vinden. April wordt voor de N.B.B. een drukke maand. Na de finales van de Neder landse kampioenschappen op 10 april in Rotterdam de voorronden worden op 20 maart in Amsterdam en de halve finales op 31 maart in Nijmegen gehou den volgt op 22 en 23 april in de Amsterdamse R.A.I. het congres van de Europese Boks Unie. Een dag later ontmoeten de Neder landse amateurs eveneens in de hoofdstad Oostenrijk. Deze wedstrijd is de laatste voorbereiding op de Euro pese kampioenschappen, die in mei in Rome worden gehouden. Voor het seizoen 1967-'68 is al een uit nodiging binnen voor een toernooi in Praag (septembër), terwijl voor oktober in Amsterdam een ontmoeting met Frankrijk SPORT (Van onze sportredactie) MAASTRICHT Gerard Bergholtz is weer dezelfde van vroeger! Het vorig seizoen ging het hem bij Anderlecht niet naar wens. Na een blessure moest hij in 't Brusselse team plaats maken voor Jan Mulder. Niet dat hij het Jan Mulder niet gunde, maar het knaagde aan zijn voetbalgemoed, dat hij werd terwijl anderen, naar zijn mening, minder goed speelden dan hij. Anderlechfspeler is aan sportieve revanche bezig Gerard Bergholtz werd een tikkeltje recalcitrant en maakte van zijn hart geen moordkuil. Van het een kwam het ander en zijn stemming werd er niet beter op, toen er moeilijkheden met de leiding van Anderlecht dreig den, ofschoon die heel goed begreep, waar de schoen bij Gerard Bergholtz wrong. De Maastrichtenaar leed er onder, hij zag er vermoeid en gede primeerd uit, maar Gerard Bergholtz is nu weer dezelfde geestdriftige jon ger van vroeger. Hij is weer een en al opgewektheid en bekijkt het leven in Brussel met de ogen van een speler die aanspraak maakt op ieders be wondering. Te begrijpen, hij maakt mede door het vertrek van Jackie Stockman naar Luik en de blessure van Jan Mulder weer vast deel uit van het Anderlechtteam en hij speelt een partijtje voetbal, waarvan de Brus selse „ketjes" met volle teugen genie ten. Hij en Puis worden in één adem geprezen als de twee snelste buiten spelers, die Anderlecht ooit heeft ge had. ,,Ik ben aan mijn sportieve revanche bezig", zegt Gerard Gerg- holtz. Aanvankelijk draaide Anderlecht deze competitie niet zo best. De ploeg ver speelde enkele punten en liep een ove rigens kleine achterstand op de lei dende teams op. De laatste weken liep de Anderlechtmachine echter al weer een stuk soepeler. Koploper Ant werp verloor» door doelpunten van Puis enBergholtz met 20, waardoor de twee punten achterstand, die men op Antwerp had, teniet werden ge daan, een week- later stond weliswaar Standaard Luik weer een volledig suc- ce$. in de weg 0^-0), maar zondag werd de moeilijke uitwedstrijd tegen de gevaarlijke outsider FC Beeringen met 20 gewonnen. schoenen. De i Gerard Bergholtz is geen elegant dra ver, geen ballet danser op voetbal- i-huis-uit Maastrichte- van de lange rush, van de directe pass en van het harde schot dat hij met evenveel gemak van zijn linker- als rechterbeen laat ver trekken. Bovendien is het een grillige speler vol dwaze invallen, die de vreemdste patronen op het veld kan borduren. Hij is een voetballer met verrassingen. Gerard Bergholtz reeds bij voorbaat van overtuigd ge weest dat Anderlecht van Antwerpen zou winnen. „Daar kun je tenminste tegen voetballen. Hoe anders was dat tegen b.v. St.-Truiden. De spelers van St.-Truiden trokken, zich met negen man voor eigen doel terug. En dan kom je er niet door. Na rust veranderden wij van tactiek. Trainer Beres had ons opgedragen St.-Truiden maar te laten komen, maar de heren kwamen niet en zo boksten wij na de rust opnieuw tegen een muur van spelers op. Tot overmaat van ramp miste Jurion nog een strafschop Het verhaal van Gerard Bergholtz doet ons denken aan de wedstrijd in het Zuiderpark van ADO tegen MW, dat was er een van hetzelfde soort, ook met een ultra-defensieve inslag, ook met een gemiste strafschop. „De kwaal van het zwaar defensieve spel maakte zich meer en meer mees ter ook van het Belgische- voetbal", vertelde Gerard Bergholtz, en dat komt de kwaliteit van het spel niet ten goede. Het publiek in België lust dit spel ook niet, maar wat doe je eraan. Wij hebben het in elke wedstrijd daar om bijzonder moeilijk. Wij voetballen, maar de meesten doen niet anders dan afbraakvoetbal plegen Of Gerard Bergholtz nog eens in het Nederlands elftal hoopt te komen? „Waarom niet?", zo zei hij. „Waar om zou ik niet. samen met Jan Mulder de rechtervleugel'Vën hétNederlands elftal kunnen vormen? Wat is de af stand van Brussel-naar Zeist. Ander lecht zal er zeker geen bezwaar tegen maken, wanneer wij in Zeist gaan trainen. Ons meespelen in het Neder- A nVERTENTlHi bankgiro geeft rust Als rekening-couranthouder bij ónze bank kunt u gebruik maken van de bankgiro. Betalingen en ontvangsten lopen via de bank. Dat geeft rust. Geen gebel aan de deur. Alle mutaties worden bijgewerkt op uw rekening. Ge makkelijk en overzichtelijk. Be taal ook per bankgiro. spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: ALPHEN A/D RIJN BODEGRAVEN HAZERSWOUDE-KOUDEKERK TER AAR-NIEUWVEEN iiiiiiiKiiiiifiiiiiiiiiiiiniiniiiiiii Sterkste kampioens competitie Duits ijshockey experimenteert met scheidsrechters en grensrechters MÜNCHEN. In West-Duitsland is de ijshockeycompetitie weer begonnen. De bondsrepubliek is bij het begin van het nieuwe seizoen in twee ijshockey groepen verdeeld, de groep zuid met landskam pioen E.C. Bad Tölz, E.V. Fiisscn (vele jaren kampioen), E.V. Landshut, S.C. Riessersee en E.S.V. Kaufbeuren, en de groep west-noord met Düsseldorfer E.G., E.R.C. Mannheim, Preussen Erefeld, Krefelder E.V. en Berliner S.C. In elke groep spelen de teams twee complete competities. Zij komen dus viermaal tegen elkaar. In beide groepen worden de beste drie ploegen geplaatst in een kampioenscompetitie. Favorieten voor deze eindronde zijn E.C. Bad Tölz, E.V. Füssen en E.V. Landshut uit het zui den en de Düsseldorfer E.G., E.R.O. Mann heim en een van de twee Krefeldse clubs. Trainer van de F.S.Y. Kaufbeuren is de Nederlander Danny Smit, die'vorige seizoenen de Keulse ijshockeyclub trainde. Aan het ijshockey zullen voortaan ze ventien spelers deelnemen, twee goalies en vijftien veldspelers. Bij een blessure van de eerste goalie moet de tweede onmid dellijk in het doel. Raken beide goalies geblesseerd, dan moet een veldspeler In het doel, die zich echter tien minuten mag voorbereiden. Tot dusverre was ook voor de reserve-goalie een voorbereidingstijd van tien minuten toegestaan. Overigens: indien na blessures van beide goalies een veldspeler in het doel gaat, kan deze later niet door een weer opgelapte doelman worden vervangen. Hij moet tot het einde van de wedstrijd in het doel blijven. Meer variatie Door de vijftien veldspelers wordt de aanval met een man versterkt. Dit geeft de trainer grotere variatiemogelijkheden ia <te y?» ssa Hij heeft ook de kans om specialisten in te zetten, zoals dat in het beroepsijshockey al lang geschiedt. Ook de buitenspelregel ,is vereenvou digd. Met de nieuwe regel mag de aan- valsspeler de puck ook achter de rode lijn aannemen als hij achter de puck aan in de neutrale zone is gereden. Tot dusverre was de rode lijn beslissend. Men verwacht, dat het spel sneller zal worden en voor het publiek ook beter te volgen zal zijn. Vertragen Nog een nouveauté: straffen die worden opgelegd wegens opzettelijke vertraging van het spel, maar die van de 59ste mi nuut af niet meer op het strafbankje kunnen worden uitgezeten (omdat het spel na 60 minuten ten einde is) worden in de toekomst in de vorm van een pe nalty opgelegd. Voor de scheidsrechters zal het niet gemakkelijk zijn om vast te atellen, wanneer duidelijk van spelver- traging sprake is en wanneer niet. De ploeg, die met een doelpunt achter ligt, zal in de toekomst voortdurend penalties van Je scheidsrechters eisen op grond van spel vertraging door de tegenstander. Doelpunt Indien een team zijn goalie van het ijs heeft genomen om in de laatste minuut of minuten met een veldspeler meer te kun nen spelen, wordt voortaan automatisch een doelpunt toegekend, indien een tegen stander naar het lege doel rijdt om t< scoren en van achteren wordt aangeval len of door het werpen van een stick tussen zijn schaatsen ten val wordt ge bracht. In zo'n geval wordt dus niet een penalty gegeven. Er zal in het Westduitse ijshockey ook worden geëxperimenteerd met eer plaats van twee scheidsrechters, die dan echter door twee grensrechters zal worden geassisteerd. Dit geschiedt ook in het beroepsijshockey in Canada. Paleis gesloopt De Zesdaagse van Brussel die begin november zou worden verreden gaat niet door, zo heeft de directie van het sportpaleis bekend gemaakt. Het nu vijftig jaar oude „wielertheater" is verkocht aan een firma in onroerende goederen. Het zal volgend jaar worden gesloopt met de bedoeling er op de zelfde plaats een flatgebouw neer te zetten. De laatste internationale wie lerwedstrijden in het sportpaleis wor den op 15 november gehouden. Dan zal in Brussel een halve eeuw wieier- geschiedenis worden afgesloten. He- Rookverbod Dr. Friedrich Pottheine, van beroep chemicus en als docent verbonden aan de Academie voor Bedrijfsgeneeskunde te Berlijn heeft verklaard, dat een absoluut rookverbod voor deelnemers te Mexico-City bijzonder nuttig zou zijn. Nicotine heeft in de dunnere lucht van Mexico zonder twijfel grote invloed op de sportprestaties en zou zelfs schadelijk kunnen zijn voor de fysieke conditie der atleten. Kool- monoxyde bindt zich 200 keer sneller aan de rode bloedlichaampjes dan zuurstof. Reeds op zeeniveau is dit merkbaar en zeker is dat het geval in zuurstofarme gebieden, zoals- op een hoogte van 2240 meter in de Mexicaan se hoofdstad. Hattrick De Amerikaanse bokser Battling Levinsky, wereldkampioen in het half- zwaargewicht alvorens in de twintiger jaren zijn titel te verliezen aan de beroemde Fransman George Carpen- tier, mag zich nog altijd de bezitter noemen van een merkwaardig record dat niet gemakkelijk verbeterd zal worden. Precies vijftig jaar geleden kwam Levinsky op een en dezelfde dag in drie verschillende steden in drie partijen uit en hij won ze alle drie. 's Morgens zegevierde hij in New- York, 's middags in Brooklyn en in de avond stapte hij in winnende positie uit de ring in Waterburg. Men kan dus ook in de bokssport een hattrick scoren Staking De tweeëntwintig spelers die be hoorden tot de selectie van het natio nale elftal van Uruguay dat uitkwam op de wereldkampioenschappen in Engeland hebben enkele maanden na dit grootste voetbaltoernooi ter wereld hun handen uitgestoken. Dit overigens niet in het kader van een liefdadig doel maar als een dreigende aanslag op de nationale voetbalkas. De spelers van Uruguay was een pre mie van rond vierduizend gulden in het vooruitzicht gesteld; zij hebben die echter nog steeds niet ontvangen. De betreffende Uruguayzen dreigen nu in staking te gaan. De voetbalbond heeft zich verontschuldigd door te verklaren dat men wacht op de afrekening door de FIFA van de vier wedstrijden die Uruguay in Engeland gespeeld heeft. Ontmaskerd Een 25-jarige Zweed, die verdacht werd van het vervalsen van een cheque ter waarde van 30.000 Zweedse kronen is tijdens een spelletje golf, zijn favo riete sport, ontmaskerd door zijn te genspeler. Dat was Kurt Persson, de officier van justitie van Llnkoeping... Verhoogd Karl Heinz Kunde, in 1965 en ,dit jaar de best geklasseerde Duitse renner in de Ronde van Frankrijk (hij droeg zelfs enige etappes de gele trui) zal ook volgend jaar voor de Franse Peugeotploeg blijven rijden. De kleine Kunde dié in de laatste Tour de Francs bekend werd onder de bijnaam „De Vlo", heeft aanbiedingen van een Belgische firma en de Nederlandse Willem-n-formatie van de hand ge wezen. Waarschijnlijk niet ten on rechte wanneer men weet dat de heer Gaston Plaud, de directeur van de Franse equipe, zijn maandsalaris van 1500 Mark verhoogd had tot 2000 Mark. En neemt u maar gerust aan dat daar in het wielerseizoen nog het een en p^der by komt! Tweemaal topscorer? Dat wordt nut de week een spannen der zaak voor Ove Kindvall. De hui dige Feijenoorder heeft met nog twee wedstrijden te spelen nog altyd de leiding op het lijstje topscorers in de Zweedse competitie. Kindvall, die bij zijn vertrek naar Nederland 20 doel punten gescoord had, staat vier doel punten voor op Roland Bundblad v. a. AIK die zijn achterstand dus nog niet heeft kunnen verkleinen. Het begint er nu wel naar uit te zien dat Kind vall zijn voorsprong zal behouden. Top scorer dus van de Zweedse competitie en... een grote kans om ook nog top- score:- van Nederland te worden. In pas vijf wedstrijden reeds evenzoveel doelpunten, terwijl Nuninga en Cruyff met ieder 10 treffers een gedeelde eerste plaats bezetten. Dat kan inte- rpc-sant worden!

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11