Waarde aandelen KLM weer intact GERINGE VERWACHTING VAN NIEUW LOONOVERLEG BEGIN VOLGEND JAAR IN ONS LAND Nieuwe Cortina voor iets hogere prijs Verbetering balansbeeld tot gevolg Loonsysteem en spaarloon dè knelpunten Onderzoek in proces Ben Barka heropend KOLONEL DLIMI MELDDE ZICH 'ASPRO' 'microfined' DONDERDAG 20 OKTOBER 1966 DE LEID SE COURANT PAGINA 5 De nieuwe Ford Cortina, die voorlopig alleen in Engeland verkrijgb n tweedeura uitvoering. (Van onze autoredactie) LONDEN. Vier jaar na de ntroductie van de Cortina, brengt Ford een nieuwe versie van dit ype op de weg tijdens de auto- nobïeltentoonstelling in Earls ourt te Londen. De nieuwe Cor- ina, die voorlopig alleen in Enge- and wordt geleverd en waar schijnlijk begin volgend jaar naar Veder land komt, heeft nogal wat vijzigingen ondergaan. Carrosserie en motor zijn onder andere otaal vernieuwd. De 1300 cc Cortina Wert thans een maximum vermogen an 58,5 pk. De motor heeft een vrjfmgal ;elagerde krukas gekregen. De Cortina can ook geleverd worden met een 500-cc-motor. Het vermogen van deze crachtbron is ongewijzigd: 65 pk voor Ie standaarduitvoering en 83,5 pk voor ie G.T.-versie. Uiterlijk valt de nieuwe Cortina op ioor de gebogen voorruiten en zijruiten, I waardoor de interieurruimte weer is toegenomen. Ook de neus van de wagen is langer geworden, terwijl de (ADVERTENTIE) •k ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder achterpartij, geheel in overeenstemming met de nieuwe Fordlijnen, korter is. De wegligging heeft men verbeterd door éen gewijzigd veersysteem. De prijs van de nieuwe Cortina is 'nog niet bekend, maar verwacht mag worden, dat een kleine prijsverhoging in ons land noodzakelijk zal zijn. Nieuwe sportwagen B.M.C., de grootste producent van sportwagens in de wereld, brengt op >EN HAAG. (A.N.P.). De K.L.M.- dlectie die gisteren een aandelen-emissie va* f. 50 miljoen bekend maakte, neemt ttuns met zekerheid aan dat per eind sejtember de nominale waarde van de aaidelen weer Intact is. De verliezen, die de luchtvaartmaatschappij had opgelopen en die aan het einde van het boekjaar 19tt-'65 meer dan het gehele aandelen- kantaal hadden opgeslorpt, zijn thans in zo-erre weggewerkt dat het eigen vermo- gei weer het peil van f. 200 miljoen heeft be-eikt. 3er 31 maart 1966 was er nog een ver- liesaldo van f. 93 min., waarvan na af- tr>k van de agio reserve f. 81 min. over- bbet In het eerste kwartaal van 't lopen- di boekjaar 1966-'67 (april t.e.m juni) wtrd een winst behaald van f. 33 min., «dat het totale verlies terugliep tot f. 48 nln. De K.L.M.-directie neemt als vast staand aan dat in het kwartaal juli t.e.m. Biptember van dit jaar de winst mistens (ADVERTENTIE) f. 48 min. heeft bedragen (v.j. f. 43 min.), waardoor het verlies geheel is weggewerkt Een en ander heeft mr. A. H. van Gelder, hoofd van het K.L.M.-stafbureau finan ciën tijdens een persconferentie meege- Toen de K.L.M.-balans in zoverre was gezuiverd, heeft men aan een noodzake lijk geachte emissie willen denken. De uitgifte van nieuwe aandelen heeft in de eerste plaats tot doel een bijdrage te leveren aan de financiering van het aan- koopprograinma voor vliegtuigen in de eerstkomende jaren. In totaal heeft de K.L.M. wegens 19 bestelde vliegtuigen, verplichtingen tot een kleine 400 miljoen gulden. De emissie zal bovendien een aan zienlijke verbetering van het balansbeeld van de K.L.M. tot gevolg hebben. Balansbeeld Ondanks het feit dat de nationale lucht vaartmaatschappij weer in de winst zit, is het balansbeeld n.L nog allerminst fraai. Vooral de verhouding tussen eigen en vreemd vermogen en die tussen vlot tende activa en vlottende passiva behoe ven verbetering. Na de uitgifte van nieuwe aandelen zal de verhouding eigen/vreemd vermogen sterk verbeteren. De verhouding vlottende activa/passiva zal moeten wor den aangepast door een ruimere kas. Nu het verliessaldo is verdwenen, gaat de K.L.M. zich richten op een reconstruc tie van het balansbeeld en van de gehele financiële positie. Een sterke balansposi tie wordt noodzakelijk geacht wegens de verdere expansie, voor de financiering van supersonische vliegtuigen en om even tuele nieuwe klappen te kjinnen opvangen. Mr. Van Gelder zei te venvachten dat. de handel in claims in Amsterdam op 8 november kan beginnen. De claimhandel zal tot 18 of 21 november duren. In het prospectus van de emissie, dat op 4 nov- verschijnt, zullen de definitieve cijfers over het tweede kwartaal van het lopen de jaar 1966-'67 (juli-sept.) worden be kendgemaakt. Over de verdere vooruitzich ten van de maatschappij en over een eventuele hervatting van de dividendbe taling in de toekomst durfde mr. Van Gelder zich niet uit te laten. Sinds 1961 heeft de KLM. geen dividend meer uit gekeerd. Het overgrote deel van de bij particulie ren uitstaande K.L.M.-aandelen, is in de V.S. beland. Vandaar dat mr. Van Gelder het van bijzonder groot belang achtte dat het aandeel van de Nederlandse staat in de maatschappij op iets meer dan de helft gehandhaafd blijft. De K.L.M. moet naar buiten te allen tijde kunnen bewijzen dat zij in meerderheid in Nederlandse handen ls. De uitgiftekoers van 200 procent, die voor de nieuwe aandelen geldt, ls „een compromis tussen Amsterdam en New- York", zo werd nog meegedeeld. De pros pectus wordt op 4 november a-«. verwaetok De nieuwe versie van de Austin- Healey Sprite, waarvan onder dndere de cabrioletkap zo is gewijzigd, dat hij gemakkelijk achter de zittingen kan worden opgeborgen. de Engelse automobieltentoonstelling nieuwe versies uit van de populaire Austin Healey Sprite en de MG Midget. Uiterlijk vrijwel ongewijzigd zullen deze compacte sportwagens in het vervolg aangedreven worden door een 1725-cc- motor, die 65 pk bij 6000 toeren per minuut ontwikkelt. De eigenschappen van deze motor maken het in combinatie met de nieuwe diafragmakoppeling mogelijk ook in druk en langzaam verkeer gemakkelijker te rijden. Super-mini's Naast kleine veranderingen aan technische details in het Austin- en Morrisprogramma, brengt BMC thans ook twee superuitvoeringen van de Afscheid voorz. Gidsenbeweging UTRECHT (ANP) Tijdens een feestelijke bijeenkomst in „De Doelen" in Rotterdam a.s. zaterdag zal de Neder landse gidsenbeweging afscheid nemen van haar voorzitster, mej. mr. B. C. M. J Twaalfhoven. Rui mzeshonderd geno digden uit vele nationale en internatio nale jeugdorganisaties zullen deze bij eenkomst bijwonen. In de 22 jaar dat mej. Twaalfhoven leiding gaf aan deze jeugdorganisatie, steeg het aantal leden tot ruim 35.000. Mini, de Wolseley Hornet en de Riley 11 uit. Men wil op deze manier de vraag van een deel van het publiek beantwoorden naar auto's in wat minder minimale, prijsbeperkende uitvoeringen. Dat wil zeggen de rijeigenschappen, de veiligheid en het komfort van de compacte mini-auto's, gecombineerd met de kenmerken van veel grotere automo bielen. Regisseur Karei Reisz in Nederland SCHIPHOL De 43-jarige Engelse re gisseur Karei Reisz is gisteren op Schip hol aangekomen in verband met zijn nieu we film „Morgan, laat je eens nakijken", die morgen in het Leidsepleintheater te Amsterdam zijn Nederlandse première be leeft De heer Reisz, die in gezelschap was van zijn vrouw, de actrice Betsy Blair, bekend uit de Spaanse film „Grande Rue" kwam uit Stockholm waar hij aan wezig was bij de première van zijn film. Karei Reisz is bekend geworden als re gisseur van de film „Saturdaynight. Sun- daymorning". Zijn nieuwste film werd op het filmfestival te Cannes enthousiast ont vangen, de vrouwelijke hoofdrolspeelster Vanessa Redgrave werd uitgeroepen tot de beste actrice van het filmfestival 1966. De film zal een dezer weken ook in Den Haag in première gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Over circa een maand zal in de Stichting van de Arbeid het overleg over de loonvorming in 1967 worden hervat tussen werkgevers en werknemers. Dit overleg is kort na prinsjesdag op een laag pitje gezet, omdat met name de werkgevers het herfstrapport van de SodSal-Economisehc Raad over de economische toestand en verwachtingen wilden afwachten. Van de heropening van het overleg wordt eigenlijk weinig verwacht, omdat in vorige besprekingen de stand punten onoverbrugbaar ver uit elkaar lagen. Zoals in derge lijke situaties gebruikelijk moet dan de regering het ver lossende woord spreken. Nu de zittende regering haar ontslag heeft aangeboden, is de situatie ondoorzichtiger dan ooit. Niettemin zullen er knopen moeten worden doorgehakt, want in vele bedrijfstakken moeten voor de jaarwisseling de onder handelingen, rekening houdend met hetgeen op landelijk niveau wordt afgesproken respectievelijk voorgeschreven, worden afgesloten. Velen zien dan ook de ontwikkeling met zorg tegemoet. Tot dusver is er nog slechts een voorpostengevecht geweest, al waren deze dan ook zeer belangrijk. Kernpunt van het geschil is in de eerste plaats het loonsysteem. De vakcentra les willen volledige vrijheid met de mi nister van Sociale Zaken als figuur, die in de eindfaze een onverantwoorde ont wikkeling kan stoppen. De werkgevers willen een permanente controle-instantie die al in vroeg stadium met rode lam- .pen kan zwaaien, en zelf moet kunnen beslissen op grond van algemene aanwij zingen van de minister. In de eerste plaats moet dus door de regering wor den beslist over het loonsysteem, een in grijpende beslissing, waaraan een demis sionair kabinet of een tussenregering die immers alleen maar de lopende zaken afdoet stellig voorbij zou zijn gegaan als er eerder in het jaar een cri sis zou zijn ontstaan. Maar welke regering er ook komt' tot aan de verkiezingen, ze zal de klip niet kunnen omzeilen. Tweede geschilpunt is (en zal wel blij ven) de omvang van de loonstijging; de werkgevers vinden en zij vinden eco nomen aan hun kant dat deze stijging niet mag uitgaan boven de toeneming van de produktiviteit. De vakcentrales beschouwen dit als een onwezenlijk standpunt: er is in vele bedrijven meer te halen dan dat, zo menen zij, en het zou tegennatuurlijk zijn als de vakbon den het er dan niet uithalen. En als er dan werkgevers zijn, die bereid zijn meer te betalen, kan dit beter legaal geschieden dan via zwart loon, zo ls de redenering. Niettemin zijn de vakcentrales niet blind voor de economische gevaren, die deze filosofie herbergt. Vandaar dat zij be reid zijn genoegen te nemen met een be perkte loonsverhoging in contanten de vakcentrales willen zelfs wel een bin dende afspraak hierover maken of een bindend voorschrift hierover aanvaar den als daar bovenop dan maar een loonsverhoging op een geblokkeerd spaar bankboekje komt en als dat spaarloon in volledige vrijheid kan worden vastge steld. Als deze standpunten overeind blij - ven, zal de regering ook in dit opzicht het laatste woord moeten spreken. Zij zal moeten aangeven, wat wel en wat niet kan; wellicht zal zij met een loon- ronde moeten komen, al zal zij zo vlak voor de verkiezingen stellig aar zelen zo'n impopulaire Droefheid Op dit moment draalt de loonmachl- ne dus nog door in een tempo, dat de kabinetscrisis vertaagd noch versneld wordt. De directe binding tussen loon politiek en regering (en daarmee met de crisis) ontstaat pas, als er in de Stich ting van de Arbeid weer is gesproken, en met name als men het in dat or gaan volstrekt oneens blijft. Er zijn er, die veronderstellen dat het gesprek in de stichting in de huidige situatie wat gemakkelijker tot overeenstemming zou kunnen leiden, omdat men het een demis sionair of interimkabinet niet al te moeilijk wil maken. De pessimisten en zij hebben zeer duidelijk de over hand hebben deze illusie aller minst. En men houdt zijn hart vast, wat de komende regering zal gaan doen in welk tempo dit zal gebeuren. Karei Reisz en Betsy Blair op Schiphol. (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Zelden heeft in een gerechtszaal groter spanning geheerst dan gistermiddag in de zaal van de juryrechtbank in Parijs, waar het proces-Ben Barka wordt gehouden. Dinsdag was in Parijs bekend gewor den dat de rechterhand van generaal Oefkir uit Marokko naar Parijs was vertrokken, kolonel Dlimi, hoofd van de Marokkaanse veiligheidspolitie. Kolonel Dlimi was voornemens zich ter beschikking te stellen van de Franse justitie om. naar hij zei, Marokko schoon te wassen van alle blaam in verband met de moord op Ben Barka. Men wilde en durfde in Parijs dit bericht nauwelijks geloven. Altijd hebben de Marokkanen beweerd dat de Franse justitie niet bevoegd is over Marokkanen te oordelen en zou dan plotseling een van de voornaam ste beklaagden kolonel Dlimi zich vrijwillig in een Franse gevangenis laten opsluiten? Zulk een plotse linge ommezwaai van de Marokkaanse regering klonk zo onlogisch, dat men daar in de Franse hoofdstad weinig geloof aan schonk. Niettemin moest de voorzitter van de juryrechtbank ei- rekening mee houden, want aan de advocaat-generaal was uitdrukkelijk meegedeeld dat Dlimi zich in de loop van woensdagmiddag bij het paleis van justitie zou melden. De zitting van de rechtbank die om twee uur zou beignnen. werd uitgesteld tot half drie. maar toen Dlimi op dat uur nog altijd niet was komen opdagen, werd de zitting hervat. De voorzitter las twee mededelingen voor. een getuige die zich op het aller laatste ogenblik had aangemeld en beweerde over in lichtingen te beschikken dat het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken bij de ontvoering van Ben Barka was betrokken, was nergens te vinden. De tweede mededeling sloeg op kolonel Dlimi, eveneens onbereik baar. Men had hem gezocht bij 'een vriend in Ver sailles maar daar was hij niet. De zitting van de recht bank werd dus hervat. Het woord kregen de twee advocaten van beklaagde Lopez, die aandrongen op onmiddellijke invrijheidstelling van hun cliënt. Daar was natuurlijk geen sprake van, maar men kreeg de stellige indruk, dat beide advocaten alleen maar ston den te pleiten om tijd te winnen. Seintje Om vier uur in de middag kregen dé journalisten van de advocaat-generaal Toubas een seintje dat binnen enkele minuten een belangrijke mededeling zou wor den gedaan. Men zag omstreeks veertig agenten de zaal binnen komen die verspreid plaats namen. Alle mogelijke wilde gercuhten deden de ronde. De een ver telde dat in Marokko onder voorzitterschap van de koning een ministerraad was gehouden waarin hulde was gebracht aan de moed van Dlimi om naar Frank rijk te gaan en zijn hoofd in de kop van de leeuw te steken. Een andere zei dat generaal Oefkir en kolonel Dlimi onderling ruzie hadden gekregen en dat Dlimi naar Parijs was vertrokken om wraak te nemen op zijn baas Oefkir. Een derde meende zeker te weten dat Dlimi onthullingen zou doen die vernietigend moesten zijn voor het Gaullistisch bewind in Frankrijk. Wat van al die gerechten waar was. kon niemand beoordelen. Om half vijf brak de spanning. Want in de zaal werd bekend dat kolonel Dlimi zich inderdaad twee minuten geleden voor het paleis van justitie had aangemeld. Wie de zaal uit kon stormde naar buiten. Inderdaad was de kolonel gearriveerd, een lange man van 1,80 m, die door iedereen werd herkend ook al had hij zijn snor laten wegscheren. Hij stapte uit een auto en werd onmiddellijk omringd door een groep van vijftig tot zestig politieagenten die zich als een rugbyploeg bovenop hem stortten. Van alle kanten renden foto grafen en radioverslaggevers op de kolonel toe hem een verklaring te ontlokken. Maar Dlimi lachte -vrolijk en zweeg. Van ontsnapping was toen geen sprake meer4 Te midden van het tumult las inspecteur van politie nauwelijks verstaanbaar het bevel tot arrestatie voor. pakte de kolonel bij de en bracht hem zonder boeien onder sterk gelelde naar het bureau van de procureur-generaal, waar hij officieel In staat van beschuldiging werd gesteld. Hij werd later naar de gevangenis overgebracht. Wending Met de arrestatie van kolonel Dlimi kreeg de zaak- Ben Barka een geheel nieuwe wending. Het proces dat volkomen leeg gebloed was heeft een transfusie onder gaan, waardoor het tot nieuw leven is gewekt. De von nissen tegen de beklaagden die voor woensdag of don derdag werden verwacht, zullen worden uitgesteld. Eveneens zal worden uitgesteld het proces dat onmid dellijk na het proces-Ben Barka zou beginnen, tegen de moordenaars en hun handlangers in Marokko. Het proces-Ben Barka is verdaagd en er zal een geheel nieuwe instructie beginnen, wat weken zo niet maan den kan duren. De zaal van de juryrechtbank moet morgen zijn ontruimd voor een geheel ander proces. Mogelijk zal pas over enkele dagen blijken wat koning Hassan van Marokko heeft bewogen om kolonel Dlimi naar Parijs te laten vertrekken Want dat Dlimi ver trokken is met medeweten van generaal Oefkir en de koning staat wel als een paal boven water. De meeste Parijse bladen juichen de arrestatie van kolonel Dlimi toe maar betreuren het dat de waarheid aan het licht moet worden gebracht door de Marok kaan en dat de Franse regeling zelf er niet in geslaagd is het gordijn van leugen en bedrog aan stukken te scheuren. De 19-jarige Deense ontwerper Lennart Raaholt ivil vinylplastic ook in de mannenmode invoeren. Op de foto de ontwerper in z'n op spionnen, kikvorsmannen en ruimtevaarders geïnspireerde plasticpak. turele hervormingen op het programma had staan, die de vakbeweging wel aan< spraken moet men de droefheid der vakcentrales over de val van het kabinet zien. Zij hadden het gevoel, dat zij met de regering-Cals wel zaken konden doen, ook al predikte ook dit kabinet voor 1967 een matiging in de loontont- wikkeling. Zij zijn te meer bedroefd Om dat het hun niet is ontgaan, dat er van werkgeverszijde (en dit begrip ruim ge nomen) sterk stelling werd genomen tegen deze hervorming en men de indruk heeft, dat deze stellingname juist de cri sis sterk heeft beïnvloed. Men vreest een onaangename ontwikkeling in de toe komst en een tussenkabinet, dat door zijn beperkte taak weinig daadkracht op korte termijn zal ontplooien. Om deze reden is men in vakbonds kringen zeer verbaasd over een be richt in het Limburgs Dagblad, dat de indruk wil maken dat het NKV eigen lijk de oorzaak zou zijn van de kabinets crisis. Gesteld wordt namelijk, dat het NKV al had bepaald, dat het geen ver antwoordelijkheid wil dragen voor de ontwikkeling van de lonen in 1967 en dat het de KVP had willen laten opdraai en voor het eventuele mislukken van 't loonbeleid, als de verkiezingen zouden zijn aangebroken. Volgens het blad zou de KVP-fractie hierdoor én door het feit, dat mi;. Cals uitdrukkelijk ook het ver trouwen vroeg inzake de loonpolitiek van de regering welk vertrouwen de KVP- fractie volgens het Limburgs Dagblad, niet wilde geven, omdat het NKV al bij voorbaat de loonontwikkeling zou heb ben afgewezen in een dwangpositie zijn gekomen. Er restte volgens dit och tendblad (als wij het tenminste goed begrepen hebben, want de formulering van 't bericht is uiterst gecompliceerd) de KVP-fractie niets anders dan het regeringsbeleid af te stemmen. Ook de NKV-verwante fractieleden konden in geweten niets anders doen. Hierboven werd reeds betoogd, dat er nog steeds geen loonsysteem en geen verhogingsnormen zijn, zodat een vak centrale zich er ook niet bij voorbaat mee oneens kan verklaren, te meer niet omdat de vakbeweging zelf al tot ma tiging bereid bleek. Bepaald onjuist is de mededeling in het bericht dat de KVP-fractie geen vertrouwen zou heb ben gegeven aan de loonpolitieke voor nemens van de regering: fractievoorzit ter Schmelzer constateerde immers na drukkelijk in zijn betoog, dat de visie van kabinet en Kamer inzake de loon politiek eensgezind was en dat de beleid voornemens van de regering in dit op zicht (matiging van de loontontwikkeling) vertrouwenwekkend waren. (ADVERTENTIE) helpt u nu nog sneller van uw pijn af! Want'.'ASPRO'isnu 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nóg snellere opname in het lichaam nög sneller herstel

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5