Pater LEOPOLD VERHAGEN Europa technisch achterop geraakt „Ik weet niet of ik zo verschrikkelijk katholiek ben" Europees parlement verontrust Slagwerkstudio voor Concertgebouworkest Akkertjes Nobelprijs literatuur voor Israëliet Agnon Ook Vestdijk genoemd PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 OKTOBER 1968 Gloria Davy, de wereldberoemde „Zwarte Aida", heeft triomfen beleefd in Bamberg (Duitsland), waar zij een tournee door de Westduitse bondsrepubliek begon. We zien haar hier met haar pianist Jean Jalbert en haar echtgenoot de Zwitserse journalist Penningsfeld voor haar optreden in Bamberg gefotografeerd. STRAATSBURG (ANP) Ernstig ver ontrust over de groeiende achterstand van West-Europa op wetenschappelijk en technisch gebied ten opzichte van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie heeft het Europees parlement In Straatsburg gepleit voor het opzetten van een ge meenschappelijk wetenschapsbeleid. „Wij zullen een historische kans mis sen als we niet op korte termijn een be gin maken met algemene wetenschappe lijke en technische samenwerking". Dit opende namens de Europese parlementscommissie voor onderzoek en cultuur. De achterstand die Europa heeft, kan alleen worden ingelopen met een wereldomvattende arbeidsverdeling, zo zei hij. Volgens de heer Oele zal men in Europa moeten streven naar een lei dende positie in het beperkt aantal ge avanceerde projecten en technieken. Op Koninkrijks partners bijeen dele) Sta- eder- van Suriname ndse Antillen die op het ogenblik een ;zoek aan Nederland brengen bijeen ;weest. Achtereenvolgens spraken in fraai versierde Ridderzaal dr. Ir. J. Mazure, voorzitter van de Eerste Ka- er, mr. B. W. Biesheuvel vice-minis- r-presldent, J. Li J. A. O. de Statei de I Bikker, voorzitter v Nederlandse AntiUei van Thiel, voorzittei leide Kamers de demissionaire be windslieden Samkalden (justitie) en Ver dam (Binnenlandse Zaken) alsmede een tweetal staatssecretarissen. Ook de voormalige vice-premier en thans lid van de Raad van State, drs. Korthals was aanwezig. blijkt de banden die enkeli leden overzee werden gelegd, toen de internationale verhoudingen nog geheel waren gebaseerd op het eigenbelang op korte termijn, thans de basis van vrij willigheid en gelijkwaardigheid aan te lang van het persoonlijk contact in de verhouding tussen de koninrijkpartners De heer Lachmon vergeleek het statuut voor het koninkrijk met een stuwdam. Verliep het samengaan van de drie stro men in het begin nog wat stroef, na twaalf jaar is het resultaat toch boven de verwachting, zo zei hij. Hij hoopte dat de samenwerking binnen het konink rijk in de toekomst zal blijven voort bestaan juist omdat deze berust op vrij willigheid. Voor wat de verdere ontwik keling van Suriname betreft is nu in de eerste plaats het woord aan het Neder landse bedrijfsleven. ruilmateriaal kunnen leveren voor het wetenschapsverkeer met landen elders. Hij wees er in dit verband op, dat het bijvoorbeeld steeds moeilijker wordt Amerikaanse kennis te kopen, aangezien de Amerikaanse ondernemingen er de voorkeur aan geven die kennis zelf in Europa te exploiteren. De Nederlandse KVP-afgevaardigde dr. Schuyt, bracht het tweede verslag over de mogelijkheid en wenselijkheid van 'n gemeenschappelijk Europees we tenschapsbeleid uit. Hij stelde dat de verschillende gemeenschappen (m.n. EEG, KSG en Eurotom) elk hun eigen specifieke taken moeten blijven uitoefe nen. In het kader van de EEG-program- ma's voor economische ontwikkeling op middellange termijn zou dit werk ge coördineerd n In een aanbeveling van de politieke commissie van het Europees parlement bij het rapport Schuyt wordt nog ver klaard dat elk oponthoud en iedere aar zeling bij het ontwikkelen van een ge meenschappelijk wetenschapsbeleid ten kosten van het Europa van morgen zou gaan. In het laatste kwart van deze eeuw, „zal blijken hoe Europa de toe komst tegemoet zal treden: machtig of krachteloos". UIT DE STAPEL Thomas Regau: „Mensen op m (uitgeverij Lemniscaat, Rotterdam). De auteur is medicus en psychiater en was voorheen „Oberartz" aan de psychia trische kliniek van de universiteit van München. Hij heeft in die praktijk na tuurlijk heel wat beleefd, maar geluk kig is de mens voor hem nog heel iets anders dan een chemisch produkt 'n object voor de wetenschappelijke nieuwsgierigheid. Vandaar dit „protest- boek". tegen het manipuleren met men sen op chemisch en genetisch gebied. Regau gaat de ontwikkeling na van het diagnose-apparaat tot de elektro nische arts, hoe deze ontwikkeling steunt op een mechanisch mensbeeld, dat kan ontstaan als men wetenschap en moraal van elkander scheidt. Het protest gaat tegen de misdadige moge lijkheden van het nazi-regiem (eutha nasie en sterilisatie) maar die in de laboratoria verder ontwikkeld worden, zodat het gevaar bestaat, dat zij te eniger tijd nog eens gebruikt kunnen worden. „Mensen op maat" is een ern stige waarschuwing voor alle verant woordelijke personen op dit gebied. De auteur gaat van positief christelijk standpunt uit. (Polak en .Van Gennep-Paul Brand) „Ik dank de medewerkers dan ook voor hun bereidheid om samen aan dit boek mee te werken. Samenwerking immers lijkt mij een eerste vereiste om de her structurering van Limburg te laten sla gen", schrijft samensteller Derks in de inleiding van deze opstellenbundel waarin 19 Limburgse autoriteiten van verschillende levensbeschouwelijke en politieke richting informatie verschaf fen over de problemen waarmee dit ge- west-in-beweging te kampen had en heeft. Wie twee dagen na de verschij ning van deze gedichtenbundel Vrij Nederland onder ogen krijgt, waarin diezelfde Derks verhaalt van „de on voorstelbare portie trammelant" die vooraf is gegaan aan de verschijning van het boek, haalt niet alleen zijn neus op voor het „bedankje" van Derks, maar gaat bovenal sterk twijfelen aan het welslagen van de zo noodzakelijke herstructurering van zijn medewerkers (die uit hoofde van hun functie een be langrijke rol zouden moeten spelen bij de oplossing van de Limburgse proble men schildert hen af als kleinzielige, ei gengereide, bemoeizieke mannetjes, die onder andere eerst moesten weten wat de anderen hadden geschreven, die ander- re eerst moesten weten wat de anderen dat de namen van alle auteurs in alfa betische volgorde op de voorzijde van de omslag zouden worden afgedrukt (bekend was toen al, dat alle konterfeit sels van de medewerkers op de ach terzijde zouden komen) en die zich geen zelfbeperking wensten op te leggen wat de toegestane ruimte betrof. De bijdrage van Derks zelf, over de Limburgse pers, veroorzaakte onder de overige mede werkers zoveel deining, dat hij omwil le van de vrede besloot het maar weer in te trekken. Premier Cals, horend van de vele moeilijkheden, trok zijn reeds geschreven voorwoord weer in. Hij wil de eerste alle artikelen wel eens zien. Het artikel in Vrij Nederland is feite lijk wél zo onthullend als het boek zelf, dat, voor de gepeperde prijs van 12,90 gulden, nauwelijks interessant is voor de buitenstaander. De Limburger zelf zal er ook amper warm voor lopen; mis schien voor de opstellen van prof. Sar- neel, die meedogenloos afrekent met drie in Limburg nog mateloos vereerde kunstenaars (Henri Jonas, Charles Eyck en Joep Nicolaas) en Fons Her mans, die van de regionale cultuurpoli tiek („folkloristisch geklungel") geen spaander heel laat. (Van een onzer verslaggevers) Het is een hele overgang om als jongen van 18 jaar uit de wereld en in het klooster te stappen.- Voor pater Leopold Verhagen (1908) we kennen hem allemaal van de televisie, waarvoor hij al twaalf jaar elke veertien dagen een epi loog verzorgt, en van de wereld omroep, waarvoor hij ruim twee entwintig jaar elke week zijn toe spraak houdt („Dat ik steeds een onderwerp weet zie ik als een gave Gods") was dat helemaal niet moeilijk. Ondanks de nog behoor lijk strenge kloosteropvattingen uit die tijd. De opleiding tot het priesterschap is overigens wel veranderdZo wérd pater Verhagen opgeleid, terwijl men tegen woordig de jongeman die voor het pries terschap heeft gekozen zijn eigen weg alles in het Latijn; luisteren allen naar één man die in het Nederlands leest. De persoon komt in deze tijd meer tot zijn recht. Maar pater Verhagen, die mede daardoor het kloosterlingen weer ziet stijgen, het óók uitstekend gedaan! Bidden niet eenvoudig! Pater Verhagen groeide op als oudste van 4 broers en 3 zusters in een goed burgerlijk gezin uit Helmond, waar vader bedrijfsleider van een fabriek was. Van jongs af aan wilde hij al priester worden. Omdat „hij nog nooit lets had afgewerkt" besloot, zijn vader hem naar het gym nasium in Eindhoven te zenden. Met dét einddiploma zou hij ook in de burger maatschappij iets kunnen doen: de semi- leidden nog alleen op tot .Ik had weinig zin om na het gym nog een jaar naar het kleinseminarie te gaan. wat gewoonte was als je priester in het bisdom wilde worden. Et vond daarom dat lk best augustijn in Nederland zijn op het ogenblik ruim 300 augustijnen kon worden", vertelt pater Verhagen in het Eindhovense klooster Mariënhage. „Ik weet nog goed dat ik op een juniavond mijn besluit op een ansichtkaart naar huis schreef. In augustus van het volgen de jaar begon ik mijn noviciaat in Wit- marsum. Als kloosterling krijg je een proefjaar om te leren bidden, om te leren op je kamer te zitten, een boek te lezen, met mensen om te gaan en nog veel meer. Volgens kerkelijk voorschrift studeerde ik daarna twee paar filosofie en vier jaar theologie. Tegenwoordig kan een toekom stig Augustijn op elk door hem gewenst ogenblik tijdens zijn studiejaren om het habijt vragen. Bidden is overigens niet eenvoudig! Wel als je een goede bul hebt. maar het idee dat in de psalmen zit in de geest van „Wij loven God": dèt moet je leren". et was na de Nijmeegse studiejaren ongeschreven wet: Verhagen géat bio logie doen. Daarin was hij altijd geïnte resseerd: hij was in zijn gymnasiumtijd zelfs jaren hulp-amanuensis en hielp o.a. preparaten klaarmaken en dieren opzet ten. In zijn studententijd deed technisch handige en daarom veelgevraagde) pater Verhagen wel onderzoekingen met mieren Nu heeft hij verscheidene tropische vissen. In één der kloosterzalen zijn aquarium met 20 cm-lange bar- een ander aquarium staat in zijn Onder de nieuwe slaginstrumenten zijn ook „Thailand Gongs", die hier gedemonstreerd worden. nam bedrogen uit. Wat we te belulst m kregen was een verfijnde, melodie compositie, gevoelig van kleur en in de Leopold Verhagen tegen lit van een middeleeuwse muu uin van 't klooster Mariënhage dan in het studeren-op-een-stoel. Pater Verhagen werd rector van en kerk in Nij megen. Gaan we in vogelvlucht door zijn leven, dan zien we hem na een half jaar de vacante plaats innemen van leider bij de Eindhovense studenten in de filosofie. In de oorlog werd hij benoemd tot prefect van „zijn" gymnasium en na de oorlog kreeg hij een vaste baan bij de naast het gymnasium gelegen kloosterkerk. In 1954 werd hij prior van een Haarlems klooster. Sinds 5 jaar is hij weer terug bij de kloos terkerk in Eindhoven. Als godsdienst- hij 21 uur per week voor de ERVARING VAN 22 JAAR RADIO EN 12 JAAR T.V. klas r.-k. u.t.s. te Eindhovei „Door toevallige omstandigheden ging ik vooral met jongens om", verklaart pater Verhagen, die heus niet „omdat hij priester is" meer ontzag heeft dan de an dere leraren. „Ik herinner me goed dat ik in de Villaparkkerk eens een avond voor jongens en een avond voor meisjes preek te. „Zal ik. jou eens 'n goeie raad geven", zei monseigneur Bekkers na afloop tegen mij. „gij moet nooit meer voor meisjes preken, want daar kende ge niks van!" HULPZOEKENDEN De kloosterkerk is geen parochiekerk, bedient dus geen eigen wijk en krijgt daardoor uit alle delen van de stad men sen met velerlei zorgen enop de gekste uren. Voor alle hulpzoekenden heeft pater Verhagen tijd: voor ouders wier dochter is weggelopen: voor de zoon die anders denkt dan zijn vader waar aan nóch die zoon, nóch die vader iets kan doen. Na een gesprek tussen pater Verha gen en beiden mag zo'n „eerlijke, goeie jongen" bijvoorbeeld tonen dat hij in de muziek iets kan bereikerp Ontmoet hij daarbij teleurstellingen, dan is pater Ver hagen er weer om hem in een half uurtje praten-met-een-sigaretje veelal over de moeilijkheden heen te helpen. begin van het cursusjaar een vraag len. Daarop krijgen zij gegarandeerd antwoord. Dat kost pater Verhagen (die niet gauw een onvoldoende geeft, maar wél zijn oordeel over een leerling op de leraarsvergaderingen!) véél studie-uren, besprekingen met en bezoeken aan des kundigen. Bar diep gaan de vragen meestal niet. Daartegenover staan vragen Jan Naaijkens: „De toverdoos" (Malmberg, 's-Hertogenbosch) Het zoveelste kinderboek van Jan Naaij kens, geschreven voor zijn „twaalf rak kers van kinderen en hun lieve mam ma" en het zoveelste goede. Dat blijkt al bij het lezen van de eerste zes ver haaltjes, waar het geestig geïllustreer de boek zijn titel aan ontleend. Ze zijn ontsproten aan een bijzondere fantasie, die toch weer niet zo bijzonder is dat het al te fantastisch zou zijn. Het boek be vat veertig van dergelijke verhaaltjes, versjes en zelfs een toneelstukje. Een handig boek om uit voor te lezen voor heel jeugdige kinderen. Nieuwe muziek vraagt nieuwe instrumenten Aanklacht tegen AVRO-reporter AMSTERDAM (ANP) De besturen van de Antl-Rassendlscrlmlnatie Klub (ARK) en de African Students Union Netherlands (ASUN), afdeling Amster dam. hebben aan de officier van justitie, hoofd van het arrondlssemtensparket ln Amsterdam, een brief gestuurd waarin zjj schrijven zich beledigd te voelen door oms een uitlating van de reporter van de ring j AVRO, de heer F. :rkelijk veel jong. irtgebouworkest, die werd gehouden r gelegenheid van de opening van de agwerkstudio door de Nederlandse Or- Na een welkomstwoord door de voor zitter van de Stichting Dr. G. M. Greup, zette de heer P. C. Heuweke- meyer, directeur van de Nederlandse Orkeststichting, het ontstaan en doelstel ling van de studio uiteen. De uitbreiding van het orkestrepertoire maakte 'n uit- tensoorten aan de reproduktie deel. Om er enkele van te noemen: bongo's, han gende bekkens, gongs, marimbafoons, cymbales antiques, tomtoms, een tam tam en natuurlijk de aloude bekenden als de grote, kleine en roertrom. Een ongemeen boeiende presentatie. We hadden er gaarne nog meer van ge- eiken en welke toonhoogten op elk lagwerk afzonderlijk te realiseren Daarna werden als hoogtepunt vai niddag door een slagwerkgroep van Tsjechische componist Miloslav Kabe Kunst en Kunstenaars se Museum, Herenstraat 67. De bur gemeester van Rijswijk, drs. A. Th. Bogaardt zal de tentoonstelling zater dagmiddag 22 oktober openen. In het weekbl i 24 september. „Vrij Neder- Dit Interview was de heer Van Hou ten afgenomen naar aanleiding van diens t.v.-reportage over Zuid-Afrika. De gewraakte passage, die in de brief aan de officier wordt aangehaald, luidt als volgt: „Maar waarom heeft hij dan de man niet van repliek gediend die het zo heerlijk vond dat de Bantoes niet onder verslaggever, „dat is een heel merkwaar dig geval. Ik heb zelf ervaren dat die mensen een geur hebben die voor blan ken niet zo prettig ls". De besturen van bovengemelde ver enigingen en him leden, onder wie en kele Bantoes, voelen zich door deze woor den beledigd en verzoeken de officier van justitie tegen de heer Van Houtert een vervolging te willen Instellen „we gens belediging van een in Nederland gevestigde bevolkingsgroep, de Afrikanen en oorspronkelijk uit Afrika afkom- stdgen", vragen zelf de leerstof, al komen bepaal de onderwerpen in elk geval aan de beurt. Niet te lang blijft pater Verhagen stil staan bij „huwelijk en liefde", want de leerlingen vinden het enorm vervelend als juist een priester alleen over „sex" praat. Hij ontdekte ook dat de jongens het préttig vinden een geloof te hebben. Bekijken we zijn weekindeling, dan komen we steevast op woensdagmiddag het bezoek aan zijn 87-jarige moeder tegen. Verder heeft hij zijn tijd hard nodig voor het maken van dia's, het (laten) opnemen van muziek of zang of gesproken tekst. Hij verduidelijkt er Epiloog vóór het nieuws dus laten ze me wel aanstaan Nederland", De radio ging naar Hilver sum, pater Verhagen ging mee. Hem is niets te dol: alleen dingen die niet ge probeerd zijn mislukken per se! Van daar dat hij zich spontaan aan het expe riment waagde om op een 'Goede Vrijdag een t.v.-toespraak te houden. Daarna kwam hij regelmatig voor het medium televisie terug. Hij maakte alle kinder ziekten van de epilogen mee. „Oorspronkelijk werden die gehouden tegen een achtergrond van een glas-in- lood-raam", vertelt pater Verhagen, die in het t.v.-werk groeide. „Op het raam stond een heilige over wie ik moest pra ten. Maar dót kan ik niet. Dus zei ik: zet dat raam maar openi Zodra een epiloog is afgelopen, begin lk aan de volgende te denken. Op zaterdagmiddag schrijf ik de tekst op. Zo'n dag ben ik eigenlijk tot niets andera in staatj het pékt je nogaL De zaterdagavond 1 s geen moment om over typisch katholieke din gen te praten en evenmin over problemen Dan moeten de kijkers even rustig kun nen zitten en dan moet er iemand bij hen zijn die rustig en vanuit een eigen geloofsovertuiging vertelt hoe goed het kan zijn. Het dóet wel iets ln Nederland, dat merk ik onder andere uit vele brie ven. Omdat ik vóór het nieuws kom, laten ze me wel aanstaan. Daaruit groeide een prettige sfeer. Toch heeft men pas na drie jaar ontdekt dat pater Verhagen niet gek is. Vervélende brieven krijg ik Wat beoogt hfj met zijn epilogen? De mensen een beetje oog voor elkaar te laten krijgen, en ook oog voor de waarde van een geloof en voor de waarde van helpen; dat kan naar zijn mening niet zonder religie. Met een „Ik weet niet of ik zo verschrikkelijk katholiek ben" ver klaart hij dat hij zowel katholieken ais vruchtbaar ziet wanneer het zou kunnen inhouden dat alle christenen samen de nlet-christenen benaderen. De scheiding van de christenen berust op massa's mis verstanden, vele door theoretische theo logie. Met préten komen we daar nooit uit. Maar we kunnen samen wel enorm veel doén. Zelfs wel samen bidden én dan gemeenschappelijk zoeken naar de bedoeling van Christus in het leven. Door samen te werken, elkaar te ont dekken, vooral door eikaars hart te vin- den, zullen de mensen bemerken dat het „van binnen" allemaal hetzelfde zit Pater Verhagen toont zich een blij moedig mens. die over vele perloden in zijn leven spreekt als over „een ver schrikkelijk leuke tijd". Wij hopen hem als pakkende t.v.-persoonlijkheid nog dikwijls op het scherm te zien ver schijnen! ADVERTENTIE Let op, dat U de originele Akker* cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijnen griep! STOCKHOLM (UPI) Premier Levi Esjkol van Israël heeft zijn landgenoot de auteur Samuel Joseph Agnon gelukge wenst met de hem toegekende Nobelprijs voor litteratuur 1966. Later voegde ook president Zalman Sjazar zijn felicitaties De felicitaties zijn twee dagen te vroeg gekomen. Want eerst morgen wordt de naam van de prijswinnaar officieel be kendgemaakt. Speculaties over een moge lijke toekenning van de prijs aan Agnon verschenen dinsdagmiddag in het grootste Scandinavische dagblad „Expressen". De publikatie viel vrijwel samen met een be richt va nradlo Jeruzalem, dat Agnon een telegram had ontvangen waarin hem het besluit van de Academie werd meegedeeld. Er werd eveneens gemeld dat het bericht ook door de Zweedse radio was uitgezon den. De Zweedse Academie voor Letteren, die de prijs toekent, gaf. toen om bevesti ging van het bericht werd gevraagd, „niet Onderscheiding voor 18-jarig meisje HAARLEMMERMEER (ANP) De 18-jarige Antonia Maria Grootaert uit Rijsenhout ontving gisteren tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis te Hoofddorp het diploma van het Carne gie Heldenfonds, een certificaat dat al leen wordt uitgereikt aan degenen die met groot gevaar voor eigen leven een moedige daad verrichten. De 18-jarige Rijsenhoutse deed dit op 19 april toen zij haar vqfjarig broertje en driejarig zusje van de brandende zolder redde. Zij deed het helemaal alleen en kwam naar later bleek nog maar net op ttfd. roep deelde mee dat alleen melding was gemaakt van het Israëlische bericht over de toekenning van de prijs aan Agnon. Uit Jeruzalem wordt vernomen dat de Zweedse radio en televisie de Israëlische omroep reeds hadden benaderd voor een interview met Agnon, dat direct na de officiële bekendmaking zou worden uitge zonden. Agnon, 78 jaar oud, ls al Jarenlang kan didaat voor de Nobelprijs voor litteratuur. Hij is in Israël in brede kring bekend on der de naam „Shai" en wordt beschouwd als de beste schrijver in de joodse staat. Zijn oeuvre varieert van beschrijvingen van de I7e-eeuwse pogroms in Polen tot het moderne leven ln Israël. De schrijver zei „niets van een telegram te weten". „Als het waar is dat mij de prijs is toegekend, had lk het bij mijn ochtendgebeden moeten voelen", zei hij. Overigens wordt ook Slmon Vestdijk nog steeds genoemd als mogelijke kandi daat. Zijn boek „Rumeiland" is juist dezer dagen in Scandinavië op de markt ge bracht en een vooraanstaand criticus schreef in zijn recensie dat de Nederland se schrijver een uitstekende kans maakt. Soeur Sourire gaat onder andere imam zingen BRUSSEL (UPI) De Belgische zingende non „Soeur Sourire", die vori- geweek haar orde heeft verlaten, zal in de toekomst onder de naam „Luc Dominiqua" optreden. De 31-jarige zangeres zal „Domini que" aan haar naam toevoegen om te kennen te geven dat zij nog steeds we- relijdlijk lid is van de orde. Zij studeert thans onder de naam Janine Deckers aan de universiteit te Leuven psychia trie en godsdienstige wetenschappen. Terwijl zij studeert worden „meer we reldlijke" liedjes van haar opgenomen. Van haar plaat „Dominique" zijn in middels meer dan 1 miljoen exempla- De nieuwe liedjes zullen tegen Kerst mis als langspeelplaat op de markt ko-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6