Tubman stuurt Ind. Nederlander weg uit Liberia op valse beschuldiging Kabinet gezond ekker Door uniforme eisen betere kwaliteit „VENT VAN NIKS" NEEMT HET NIET Rozebotteljam «®enpÉ®! ZWAARDEMAKER Dief verraste bewakers van Tower Vakbonden in conflict met V. en D Ontslagen bij mantelfabriek Opdrachtgevers in sociale bouw moeten collectief optreden Ckefarine„4 m Priesteropleiding komt crisis te boven WOENSDAG 19 OKTOBER 1966 DE LEroSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De opdrachtgever speelt 'n belangrijke rol in de bouw. Hij de produktie in werking en oefent en grote invloed op uit. Vooral heeft de opdrachtgever een belangrijke coör dinerende functie in het samen- met architect, aannemer en onderaannemers. De invloed op de bouw zou veel groter zijn als de op drachtgevers collectief zouden optre- Deze collectieve taak is echter bijzonder moeilijk. Om iets van de- taak waar te maken is de stich- g samenwerkende sociale wo- gbouw opgericht, waarin samenwer ken NV. Bouwfonds Nederlandse gemeen- nationale woningraad, katholiek instituut voor volkshuisvesting, ver bond van christelijke woningbouwvere- gingen en stichtingen in Nederland en e vereniging Ons Limburg. Tijdens een persconferentie werd meegedeeld, dat de eerste organisatie optreedt als representant van de groep -woningbezitters, de andere als representanten van de woningbouwcor poraties. Onder sociale woningbouw ver staat de stichting de woningbouw, die niet primair is gericht op het maken van winst of het behalen van rendement, die is afgestemd op 't belang van de consument, geïnspireerd door het be lang van de volkshuisvesting. De stichting wil die volkshuisvesting verbeteren door het bevorderen van de samenwerking tussen de deelnemers Het bevorderen van de ontwikkeling an bouwkundige toepassingen: het opstellen van bestekbepalingen van nene aard voor de woningbouw. De Indische Nederlander A. V. Wiggersj die president William Tubman en de Liberianen zou hebben beledigdmet vrouw en hinderen op Schiphol. (ADVERTENTIE) (Vervolg van de voorpagina) B. v. d. Ploeg, die om half 12 vanuit het Europees parlement te Straatsburg in Den Haag aankwam. Hij was vannacht om twee uur uit Straatsburg vertrokken. De formateur gaat thans ook reeds uit van Kamerontbinding en van vervroeg de verkiezingen. Ook dit is de reden, dat hijl thans niet kan denken aan hel lijmen van het kabinet-Cals. Dit kabi net, dat de Kamer nadrukkelijk vertrou wen voor zijn beleid gevraagd heeft, kan onmogelijk overgaan tot het uitschrij ven van vervroegde verkiezingen, om dat het anders niet in zijn eigen beleid zou geloven, aldus de heer Schmelzer gisteravond laat. De formateur houdt zich op dit ogen blik nog ver van welke speculatie over de samenstelling van zijn tussenkabi- net ook. Hij kan volgens zijn opdracht alle kanten uit. Hij kan een meerder heidsregering vormen, - minderheidskabinet van louter deskundi gen. Wel bleek gisteravond duidelijk, dat hijzelf nauwelijks in aanmerking wil komen om als minister-president tusserrregering op te treden. Veel verwantschap Dat hij allereerst gaat spreken met de waarnemend-fractievoorzitters KVP en de AR vond drs. Schmelzer niet zo verwonderlijk als verschillende politie ke persoonlijkheden om hen heen. de fracties vertonen veel verwantschap in hun zorgen over een voldoende finan- cieel-economisch evenwicht voor de toe komst", meende hij. Zijn gesprekken blijven niet beperkt tot fractievoorzit ters. Hij zal zo nodig ook individuele personen raadplegen, desnoods ,,die thans misschien nog in het buiten land verblijven", aldus de formateur. In AR-kringen zijn sommige politici bovendien niet erg gelukkig met de kri tiek van de fractievoorzitter B. Roolvink op drs. G. Nederhorst van de PvdA, als zou deze door zijn optreden tijdens de algemene beschouwingen in de Twee de Kamer medeverantwoordelijk noemd kunnen worden voor de c Met name de zittende AR-min zouden zeer kritisch staan tegenover de ze beschuldigingen. Dezer dagen komt hierover waarschijnlijk ook een verkla ring van het christelijk nationaal vak verbond. Teleurgesteld Mr. J. Cals heeft gisteravond in Brandpunt geweigerd in te gaan op de hem geboden mogelijkheden met eigen partij te discussiëren. „Ik ben wel teleurgesteld en boos, maar ik ga niet met mijn partij in discussie. Daar voel ik niets voor", aldus mr. Cals, die der verteld had, dat hij enige honderden waarderende reacties uit het land ge kregen had. Ook de demissionaire minister-presi dent liet er geen twijfel over bestaan, dat zijn kabinet nauwelijks meer te lij men is. „Wij hebben gezamenlijk ons ontslag aangeboden en wij zijn nog steeds solidair met elkaar", aldus mr. Cals. „Daarom willen wij op dit mo ment geen verantwoording nemen voor vervroegde verkiezingen. Ik houd niet van krammen en lijmen, maar in 'n for matie kunnen de gekste dingen gebeu- (Van onze correspondent) SCHIPHOL In Liberia is het nog steeds uitkijken geblazen. Werden enke le jaren geleden KLM-vliegers publieke lijk gefolterd, omdat zij per ongeluk de rode loper hadden gewandeld, mor president Tubman was uitge legd gisteravond arriveerde op Schip hol de 40-jarige chef-monteur Alex Wig- gers met zijn 25-jarige vrouw en 2 kin deren, die is uitgewezen, omdat hij ge zegd zou hebben, dat de zwarte macht hebber ,,a cheap man" was een vent m niks. „Onzin natuurlijk", aldus de heer Wig- ;rs, een Indische Nederlander, die in 1961 uit Indonesië moest repatriëren en vijftien maanden bezig was in Libe- een nieuwe tropentoekomst op te bouwen. „Niemand wist beter dan ik, dat je in dat land alles mag doen, als je maar over twee dingen zwijgt: de huidskleur en de president". De beschuldiging is volgens hem dan tijd op de hielen zat en omdat ik e Euraziaat ben. Zeg maar, dat hij pi sident Tubman misbruikt heeft". Het gezin gaat tijdelijk wonen 1 schoonmoeder Meurs in het Betuwse Haalderen. Wat de toekomst hem brengen zal, heeft de heer Wiggers nog geen flauwe (ADVERTENTIE) ook vals. Hij zou slechts ruzie gehad hebben met de monteur Jimmy Thomas, afkomstig uit Sierra Leone. Toen deze hem toeriep: „Wil je soms het land uit gezet worden?" had hij de schouders opgehaald. Wie schetst dan ook zijn verbazing, toen hij zaterdagmiddag om 12 uur ont boden werd op het presidentiële paleis, 25 km van zijn standplaats Weahle van daan. Daar trof hij niet alleen Tubman aan, maar ook de procureur-gene- en de chef van de vreemdelingen- ;t. Even later arriveerde zijn baas (de Engelsman Taylor) met drie getui- die allen verklaarden, de beledi ging gehoord te hebben. Wiggers: „Ze zaten notabene niet eens mijn werkploeg. Ik heb de president, die overigens persoonlijk niets tegen me had, nog gevraagd, om de andere men- ook te horen, maar dat wilde hij Na ruggespraak besloot Tubman, dat Wiggers 't land uit moest. Zonder gelegenheid zijn vrouw te waarschuwen (hij mocht wel geboeid naar zijn om zijn paspoort op te halen, r moest zijn mond houden) werd hij op transport gesteld naar Monrovia. Daar bij werden volgens hem zijn handen veel steviger op de rug vastgebonden dan nodig was. Aangekomen werd hij m cel met misdadigers geworpen (zonder bedden, zonder sanitair al les moest zo maar op de vloer) en kreeg hij de eerste dag geen eten. La ter werd dat beter, nadat hij er, hoe wel het hem verboden was, in geslaagd is, de Nederlandse ambassade te be- Pas op de vliegtuigtrap, gistermorgen half zes, zag hij zijn vrouw terug wist hij in ieder geval, dat zijn ge- i bijeen zou blijven. De heer Wiggers verklaarde op Schiphol tenslotte ervan overtuigd te zijn, dat de Engelse direc teur Taylor hem weg wilde hebben. ,Ik mocht van Tubman blijven als Tay lor zich garant zou stellen, maar dat wilde hij niet. Hij wilde me weg hebben, omdat ik hem in technische kennis al- LONDEN (UPI) Een brutale bandiet heeft f. 25.000 uit een kantoor van de Tower of Londen gestolen en is langs de verbaasde bewakers gevlucht, voor dat er alarm geslagen was. De dief liep het regeringsgebouw bin nen. dat gevestigd is in de toren van het historische gebouw aan de Theems, viel daar een kantoorbediende aan en ging er met de kas vandoor, voordat de bewakers wisten wat er was gebeurd. De kostbare Britse, kroonjuwelen wor den in de To wei- bewaard. Ledental K.A.B.O. tot 40.000 gestegen Gisteren is het 40.000ste lid geïnstal leerd van de KABO, de Katholieke Bond van Overheidspersoneel. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in Den Haag. Het 40.000ste lid is mej. Th. D. C. M. Weyers uit Nijmegen, die in deze stad in de St.-Maartenskliniek werkt. De KABO ontstond op de eerste janu ari 1949 uit een fusie van de R.-K. Bond van Overheidspersoneel „St.-Paulus" en de R.-K. Bond van PTT-personeel „St.- Petrus". Op de fusiedatum telde de bond 20.000 leden. De KABO, die aangeslo ten is bij het NKV, is de grootste rooms- ren. Wel moet er zo snel mogelijk een katholieke ambtenarenorganisatie oplossing komen'*! mèende juf» Cals* Nederland, UTRECHT (A.N.P.). De onderhan delingen over de al achttien jaar be staande C.A.O. voor het V. en D.-perso- neel (circa 23.000 werknemers), die op 1 januari j.l. vernieuwd had moeten wor den, zijn vastgelopen. Dit is volgens de vakbonden veroor zaakt door het feit, dat V. en D. beweert de beschikking vain het college van rijks, bemiddelaars inzake de toepassing van het gegarandeerde minimuminkomen ad 520.. per maand ,niet op de vrouwelijke werknemers van 25 jaar en ouder te kunnen toepassen. Tegelijkertijd ont houdt V. en D. echter aan de betrokken bonden de gegevens, die zij nodig heb ben om zich een oordeel te kunnen vor men over de noodzaak tot het aanvra gen van een dispensatie van de bedoelde beschikking. Op de door de vakbonden gestelde eis tot integrale toepassing van de beschik king heeft V. en D. gereageerd met het eenzijdig indienen van een dispensatie- verzoek bij liet college van rijksbemidde- Ook de vakbonden hebben jrich nu tot dit college gewend, echter met het ver zoek de volledige toepassing van de voorschriften betreffende het gegaran deerde minimuminkomen door V. enD. te bewerkstelligen. De bonden zijn in het bijzonder ver ontwaardigd over de houding die V. en D. in deze aangelegenheid aanneemt tegen over con/tractspartners imet wie men reeds jarenlang overleg pleegt inzake de arbeidsvoorwaarden van het perso neel, De vakbonden foeïaden zich momen. teel over de verder te nemen stappen. (ADVERTENTIE) VEENENDAAL (ANP) De Veenen- daalse mantelfabriek „Sieciaal" heeft aan 19 personeelsleden ontslag aangezegd. Hierbij zijn 15 vrouwen, die niet in vaste dienst bij het bedrijf waren, maar er al leen 's morgens gedurende 3% uur werk zaamheden verrichtten. De overige ont slagenen zijn twee Marokkanen en twee jeugdige werknemers, die op de perserij werkten. Tijdens een gesprek met vertegenwoor digers van de vakbonden heeft de directie nog eens verzekerd dat de ontslagen niets hebben te maken met ontwikkelingen in de conjunctuur. Het bedrijf waar on geveer honderd mensen werken zit deze maand wat krap in de orders, omdat er geen nabestellingen zijn binnengekomen op de wintercolleotie. Oorzaak hi ei-van het zachte weer van de laatste weken. Macroplastic geopend UTRECHT (ANP) Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. L. de Block, heeft vanochtend in de Irenehal in Utrecht de vierde internationale kunst- stoffenbeurs Macroplastic 1966 geopend. In zijn openingsrede gaf de staatssecre taris de verzekering, dat de Nederlandse regering in haar buitenlands economisch beleid er met kracht naar zal blijven stre ven dat de voorwaarden voor de bloei var de plasticindustrie, nationaal en interna tionaal, aanwezig zijn. daaronder begrepen administratieve, bouwkundige en technische voorschrif- en voorschriften omtrent bouwstof fen, constructies en de uitvoering van werken: vaststelling van dc voor de deelnemers bindende uniforme voor schriften: verbetering van kwaliteit en besparing van kosten bij toepassing constructies, materialen, onderde- n elementen van de woning, onder en toepassing ter verbetering van het woningonderhoud en de verbete ring van bestaande woningen: het be- ?ren van het onderzoek op het ter rein van de volkshuisvesting. De stichting oefent alleen invloed uit op de „sociale woningbouw". Die in vloed is vrij belangrijk, zo meent men, omdat gezamenlijk tienduizend tot acht tienduizend woningen per jaar worden gebouwd. De bouwtechnische afdelingen de deelnemende organisaties zijn bij de bouwvoorbereiding van deze wo ngen betrokken en hebben invloed op plan, constructie, kwaliteit en mate riaalkeuze. Hiervoor beschikt elke tech nische afdeling over eigen kennis, erva ring standaardisatie en uniforme toepas singen. Een belangrijk aspect van de samenwerking in de stichting ligt in de bundeling van deze kennis en ervaring Pater van Rijsbergen (57 jaar) overleden DEN HAAG (K.N.P.). Gisteren fc na langdurige ziekte nog plotseling over. leden pater mr dr. G. J. R. van Rijs bergen, sedert i963 mede-directeur het Centraal Missie-Commissariaat. Hij Mr. dr. Van Rijsbergen werd te Breda geboren. Hij trad in 1928 ip bij de laza risten en werd in 1935 priester gewijd. In Rome behaalde hij zijn doctoraal i: de filosofie, in Nijmegen zijn graad ï- het burgerlijk recht. Als mede-directeur van het Centraal Missie-Commissariaat had pater Van Rijsbergen zich in bijzonder belast met de behandeling uit de missies afkomstige ontwikkelings projecten, waarvoor medefinanciering werd aangevraagd van de Nederlandse ;-egering. Ook in breder verband heeft hij veel te maken gehad met de organisatie van de ontwikkelingshulp, met nam lid van de nationale raad van a< hulpverlening aan minder-ontwikkelde landen. Verder was hij lid van 'het dage lijks bestuur van de stichting Landen Ontwikkeling. (ADVERTENTIE) Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. en bovendien in de unificatie van stan daardisatie en bouwkundige toepassin gen. Daar deze unificatie in de bouw nijverheid moeilijk tot stand komt, kent de stichting bindende bepalingen voor de leden om de in gemeenschappelijk overleg aanvaarde voorschriften (admi nistratieve bepalingen, voorschriften om trent bouwstoffen en voor de uitvoering) in eigen praktijk toe te passen. Voor de selectie van de zaken, die voor 'n gemeenschappelijke toepassing in aanmerking komen, is 'n bouwtech nische commissie ingesteld, die ook tot taak heeft na te gaan welke onderzoek resultaten gemeenschappelijk toegepast kunnen worden met als doel kwaliteits verbetering en/of prijsverlaging. De commissie heeft al 'n begin gemaakt met het opstellen van gemeenschappe lijke voorschriften, die in bouwkundige bestekken van toepassing worden ver klaard. Deze algemene voorschriften betref fen administratieve bepalingen, voor schriften omtrent de bouwstoffen en voor de uitvoering. Na de totstandkoming van deze uniforme voorschriften kan men gezamenlijk de opleiding van het toezichthoudend personeel ter hand ne- kaars opzichters gebruik maken. Mgr. Dellepoort in diesrede Atavismen moeten worden opgeru imd Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Op de zesde dies van het Stenonius-stichting heeft de di recteur van het Europa-college, mgr. dr. J. J. Dellepoort, een rede uitgesproken, waarin hij het probleem vgn de priester opleiding in deze tijd behandelde. „Nie mand zal ontkennen", aldus spreker, „dat deze problematiek zich in Neder land 't scherpst heeft gesteld. Dit komt. omdat men hier de moed heeft gehad, door te boren naar de eigenlijke achter grond: de vraag naar 't priesterbeeld in de wereld van morgen. Dat is niet overal zo: vooral de Angelsaksische landen en een deel van Zuid-Europa zijn voor de ze kernvraag minder gevoelig". Mgr. Dellepoort meende, dat zich reeds enkele positieve lijnen van dit priesterbeeld beginnen af te tekenen: 'n grotere pluriformiteit binnen het ambt, grotere specialisatie, een principieel los koppelen van ambt en celibaat, een gro tere nadruk op het profetisch karakter, uitbouw van de collegialiteitsgedachte van het ambt. Spreker meende, dat de huidige crisis van voorbijgaande aard zou zijn. Hij wees op enkele facetten van het pries terschap, die in de huidige discussies te weinig worden benadrukt nl. de instel ling van het ambt door de Heer, de in nerlijke samenhang tussen ambt en ce libaat, de totale dienstbaarheid van de priester aan het Godsvolk en zijn be reidheid om zich voor heel het leven in dienst te stellen van de Kerk, als mede werker van de bisschop. „Wanneer de ze gedachten, aldus, mgr. Dellepoort, „meer naar voren zouden worden ge bracht, zou de ontwikkeling in Neder land minder gevaar lopen door eenzijdig heid te verzanden en zou de kans gro ter zijn, dat de positieve evolutie in ge hele kerk wordt bevorderd". Mgr. Dellepoort vreesde een kortslui ting. Tijdens zijn vele bezoeken aan minaries en colleges in Europa had hij een bijna angstwekkende divergentie in de opleiding geconstateerd. Hij hoopte, dat de hier en daar nog bestaande ata vismen zouden worden opgeruimd. „Ik wil mij niet ontveinzen", zei hij, „dat de aanwezigheid van deze atavismen voor onze studenten de overgang naar een buitenlands' seminarie soms zwaar en pijnlijk maakt". Spreker vond het bemoedigend te zien, hoe snel bijna overal de ontwikkeling zich voltrekt en hoe duidelijk reeds de contouren van de nieuwe priesteroplei ding zich beginnen af te tekenen. Hij zei goede moed te hebben, omdat de jeugd zelf achter de nieuwe ontwikkeling staat en de leiding in bepaalde opzichten de nodige wijsheid kan leren. „Ik geloof dat degenen, die na ons komen, één ding overbiddelijk eisen nl. dat de priesters, die zij op hun weg ontmoeten, zelf him pi'iesterschap beleven als een levens vreugde; zij moeten het hart van de jon- gemensen voor het priesterschap win nen door een leven, dat zelf van inner lijke vreugde hierover vervuld is". Aan het begin van zijn diesrede kon digde mgr. Delleport aan, dat 't Europa seminarie een uitbreiding zal krijgen in de Zweedse stad Malmö. Onder de stu denten blijkt een grote belangstelling voor het bisdom Zweden te bestaan.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5