HAAN" werd majoor SCHMIDT „BALINEES MET vermoedelijk noodlottig Nederlander vraagt revisie en teruggave schilderstuk Juridisch spektakelstuk schande voor Indonesië 1TX— ZATERDAG 13 OKTOBER 1966 DE LEIDSE CÖTJRANT, PAGINA 9 ....zijne excellentie president Soekarno stelde er belang in...! DEN HAAG Majoor b.d. H. C. J. G. Schmidt, bekend uit de processen Jungschlager en Schmidt, heeft twee verzoeken tot Indonesië gericht. Het ene is geadresseerd aan het Indo- sische hooggerechtshof. Daarin vraagt hij om revisie van het proces waarin hij in eerste instantie tot levenslang werd veroordeeld en in tweede instantie (hoger beroep) tot vijf jaar. Het tweede verzoek is gezonden aan generaal Soeharto. Daarin verzoekt hij om teruggave van Strassers schilderij „Balinees met Haan", dat momenteel een onderdeel vormt van Soekarno's kunstverzameling. „Dit schilderij heb ik in bruikleen gekregen van de politie", zo ver klaarde Soekarno eens de herkomst, toen journalisten ongetwijfeld op de hoogte dat dit schilderij in het proces Schmidt ter sprake was geweest hiernaar vroegen. Dat klopt, want de politie nam het schilderij, tegelijk met een aantal paperassen, in beslag, toen Schmidt op 18 december 1953 in Djakarta op weg naar zijn werk gearresteerd werd. Het bezit van „Balinees met Haan" is vermoedelijk een van de aanleidingen geweest tot zijn arrestatie, die tenslotte uit mondde in een proces, dat met recht een schande voor Indone sië mag worden genoemd en dat de daarbij betrokken, onder on menselijke druk staande rech ters, voor een afschuwelijk dilemma stelde. Indirect Later, ln 1953, kwam er weer een bod op de Strasser, schijnbaar van geheel andere zijde. De vrouw van een Chinese notaris wilde het graag voor 12000 roepiah (de roepiah was in die dagen al aardig gedevalueerd), maar Schmidt, die wist dat de schilderijen van Strasser ln Amerika 8000 en meer dollar „deden", ging ook op dit bod niet ln. De kunstminnende nota risvrouw was een intieme vriendin van Bosch, wiens naam ook geregeld opdook. 2 Nederlanders in de hoofdrol, onderwereld figuren in de bijrollen Ay Soekarno's toenmalige echtgenote Fatma- wati, die later plaats moest maken voor Hartlni Klaarblijkelijk was hier sprake van een Indirect presidentieel bod op de begeerde Strasser. Is deze weigering een van de aanleidin gen tot zijn arrestatie geweest? Er waren in leder geval ook andere aanleidingen. Kapitein, later majoor Schmidt was des tijds een van de laatste KNIL-officleren ln actieve dienst Hij was onder meer be last met de liquidatie van 't oude (KNIL) leger en de overdracht aan het nieuwe leger (TNI). Men moet zich de politieke situatie uit die tijd goed voor ogen houden om enigs zins de achtergronden van de processen Jungschlager en Schmidt te begrijpen. Indonesië was pas onafhankelijk gewor den. maar het voelde zich in zijn vrijheid beknot door sommige bepalingen in de BTC-overeenbomst, door het uitsluiten van westelijk Nieuw-Guinea bij de soe vereiniteitsoverdracht, door de economi sche macht die Nederland, via grote en kleine maatschappijen, behield, door de ietwat verwaten houding die veel achter gebleven Nederlanders zich meenden te moeten aanmatigen en door de al dan niet vermeende Nederlandse pogingen om via de RIS (Federale Repnbllek Indonesië) een verdeel-en-heerspolitlek te voeren. De eerste moeilijkheden waren al ge weest: de APRA-beweging van Wester ling met sultan Hamid van Pontianak op de achtergrond, welke beweging relaties heette te hebben met Kartosoewirjo' Darü'l Islam en die Nederland in de ogen van de Indonesiërs zeer zwaar compromit- Omstreeks die tijd liep een Nederlandse politieofficier, Van Kleef genaamd, met al zijn mannen en wapens over naar de Darü'l Islam, oefende enerzijds met bende links en rechts terreur uit, maar trachtte anderzijds zijn bende te vergro ten door een beroep te doen op voorma lige en ontevreden KNIL-soldaten. Daar toe bezigde hij de naam kapitein Smit. die onherroepelijk associaties opriep met de KNIL-kap Schmidt, tal van KNIL' ers welbekend. (Indonesiërs spreken de namen Schmidt en Smit vrijwel gelijklui dend uit). Voor de autochtone KNIL- soldaten stond het bevel of de wens van een Nederlands officier gelijk aan een bevel of wens van Nederland. De Indonesische legerofficieren en poli tie wisten zeer wel wie Schmidt en wie 6mit was en als er weer eens hier en daar oproepen van enen kapitein Smit aan ex-KNIL'ers verschenen om over te lopen naar de D.I.. dan zeiden ze vaak tot Schmidt: „Je naamgenoot is weer bezig..." Van Kleef, alias kapitein Smit. alias Bobar en een zekere Bosch heetten de exponenten van Nederlandse kwaadwillig heid, die in de wouden van West-Java en elders samenzwoeren tegen het jonge Indonesië en de nieuwe vrijheid afbreuk trachtten te doen. Van Kleef trok inder daad met f0" bende door de bossen, maar was al in 1950 gerepatrieerd, een legenda rische reuk van stoutmoedigheid en on kwetsbaarheid achter zich latend. Zoals het meer gaat met figuren rond wie een legende gekweekt ls, weigerde de eenvou dige bevolking te geloven, dat de kleine gebaarde Bosoh (volgens de bevolking ving hij op hem afgevuurde kogels in zijn baard op) inderdaad vertrokken was; zijn legende waarde bijna lijfelijk door de oetan (jungle) van West-Java rond. Van Bosch doet overigens nog een kenmerkend verhaal de ronde. Toen hij, nog tijdens de guerrillastrijd, eens met enige manschappen op patrouille was, stuitte hij op een sluipschutter, die etch in een boom genesteld had. Met doods verachting ging Bosch erop af en hakte de boom met sluipschutter en al om. De man in de boom was zo onder de in druk van Bosch' faam van onkwets baarheid, dat hij als verlamd in de boom bleef zitten, terwijl Bosch hakte Spektakel 'POEN bepaalde kringen in Indonesië. I hetzij om redenen van binnenlandse politieke aard, hetzij om carrière te ma ken, het nodig oordeelden om aan te tonen hoezeer de republiek bedreigd werd door het wroeten, samenzweren en ondergraven /vc /iinf A, ,- Fragment van een briefje dat een getuige a charge naar buiten wist te smokkelen en dat gebruikt is in het witboek dat de Nederlandse regering over de processen uitgegeven heeft. „Bij mijn aankomst in Bandoeng heb ik een verschrikkelijk pak slaag ge had omdat Ik niet wilde bekennen. In hemelsnaam wat bekennen. Het zijn immers allemaal leugens. Mijn body kan evenwel dergelijke folte ringen niet hebben en als dit af- knuppelen weer herhaald wordt, ga ik er onherroepelijk onderdoor. Ik leef dan ook voortdurend in nacht merries want ik had dit van geen beschaafd Indonesië verwacht. Pro beert u mij toch te helpen want u bent de enigste die ik hier in donesië heb die mij en mijn familie kent". laten staan la Bosch, maar dusdanig mishandeld dat hij. geestelijk en lichame lijk gebroken, uiteindelijk ongeschikt werd geacht om als Bosch op te treden. Hij werd vrijgelaten en mocht naar Nederland vertrekken. Als „meesterbrein" achter de „wijdver takte Nederlandse samenzwering" had men Jungschl&ger uitgezocht, die immers onder generaal Spoor hoofd van de Nefis (Nederlandse inlichtingendienst) was ge weest, maar later bij de KPM ln dienst trad. Gewaarschuwd HET was met Jungschlager een merk waardig geval. Hij was na zijn dienst tijd gerepatrieerd, maar met een diploma tieke pas voor Colombo in Indonesië teruggekeerd- Deze pas was dus niet gel dig voor Indonesië. Dat was bij de Indo nesische autoriteiten bekend en deze tenschap zou nu tegen hem gebruikt wor den. De befaamde Nederlandse deserteu Princen. die hoofd was van de Indone sische immigratiedienst en met name moest beoordelen welke Nederlanders in aanmerking kwamen voor verblijfsvergun- i de vrijheid nïng of een re-entry-permit. heeft Jung schlager niet eens. maar enkele malen gewaarschuwd dat er iets tegen hem werd uitgebroed. Jungschlager. die zich van geen kwaad bewust was en graag zijn voor het pensioen tellende jaren wilde volmaken, nam de waarschuwingen niet ernstig. Hij bleef en werd een maand na Schmidt gearresteerd. Dat Princen de moeite nam om Jung schlager te waarschuwen is kenmerkend voor de veel-verguisde ex-Nederlander. Deze voormalige priesterstudent (Weert) werd tijdens het conflict Nederland- Indonesië in militaire dienst geroepen. Hij was het type idealist, dat altijd aan het kortste eind trekt. Hij voelde zich een profeet van de vrijheid en liet er geen twijfel over bestaan dat hij zou weigeren te strijden tegen lieden die voor diezelfde vrijheid vochten. Hij werd als dienstweigeraar enige tijd op het voor Tandjong Priok gelegen eiland Onrust geplaatst, maar kwam later toch bij de troep, zij het niet bij de gevechts troepen. Zodra htf de kans schoon zag, deserteerde hij naar de andere ztjde om Indonesië te helpen De auto van mevrouw Bouman, ten prooi aan het schuim in Djakarta's straten. bevechten. Hij schijnt nooit betrokken te zijn geweest bij actie waarbij Neder landers om het leven kwamen; hij be paalde zich tot overvallen om wapen bezit. Dat ging als volgt: Princen deed zich bij deze of gene onderneming voor als een Nederlands militair die de wa pens van de ondernemingswachten kwam inspecteren. Zodra de wapens ter Inspec tie bij hem waren gebracht, blies hij op een fluitje, waarop de TNI-guerrilla's kwamen opdraven en de wapens mee namen. Deze en soortgelijke stunts wa ren soms zeer stoutmoedig van opzet. Uitgesproken anti-Nederlands heeft Princen zich nooit gedragen, ondanks het feit dat zijn (Indonesische) vrouw door een patrouille, die hem op het spoor was, is afgeslacht. Zijn liefde voor de vrijheid heeft hem achteraf toch nog parten gespeeld. Als parlementslid trad hij dusdanig vrijmoedig op tegen Soe karno's gelelde democratie, dat hij in de gevangenis belandde. Ballon SCHMIDT en Jungschlager waren dus de hoofdrolspelers tegen wil en dank; de bijrollen en figuranten werden, al dan niet gedwongen gerekruteerd uit onderwereldfiguren en onbeschermde kleine Indische Nederlanders, die geen verweer hadden tegen de geestelijke dwang en de perverse martelmethoden van de DPKN (de Indonesische gestapo). Met deze ingrediënten blies de regisseur, djaska tinggl (officier van justitie) Soenario, bijgestaan door zijn inspeciënt, politie-inspecteur (later Endoeh, zijn omvangrijke ringsballon op. Het pleit niet voor de verantwoorde lijke Indonesiërs dat zij deze show processen naar communistisch model trachtten te voeren, maar het pleit wel voor hen, dat zij dit zo stuntelig deden, dat de ongerechtigheden met de vinger aan te wijzen waren: getuigen die Schmidt of Jungschlager tegelijk thuis, op hun werk. ergens in West-Java of ergens in Sumatra hadden gezien. Kroongetuigen die ontkenden, wat ze de vorige keer getuigd hadden, andere getuigen, die hun getuigenis herriepen, opnieuw herriepen en nog eens herrie pen. zich beroepend op dwang en mis handeling. Voor een doorgewinterde jurist als mr. Bouman, die Jungschlager er Schmidt verdedigde, was het een klei nigheid om de voosheid van de aanklach ten aan te tonen. Mr. Bouman diende derhalve te verdwenen. Beschuldigd van deelneming aan de „samenzwering' moest hij ijlings de wijk nemen en di verdediging over laten aan zijn onlangs overleden echtgenote Mieke Bouman, die weliswaar geen juriste was, Onderwereldfiguur Manoch als getuige gedagvaard, sprak zichzelf bij voortduring tegen. nochtans Schmidt verdedigde met de brille van een geboren advocate. Er behoorde zeer veel moed toe om dit te doen, want naarmate de processen derden, werd de sfeer ongemakkelijker zelfs ronduit levensgevaarlijk. Mevr. Bouman stond onder voortdurende be dreiging. Na iedere zitting stond het op getrommelde schuim van Djakarta's straten soms aangevoerd door de kroon getuigen, te brullen om het bloed Jungschlager, Schmidt i Bouman, die eenmaal ternauwernood aan ernstige mishandeling ontsnapte. En als verpersoonlijking van het In donesische gerechtelijke geweten stond daar de Indonesiche advocate mr. Nina Razak als verdedigster van Jungschla ger, bedreiging en intimidatie trotserend. En niet tè vergeten Schmidts Arabisch- Soendanees dienstmeisje, dat. dwars door alle dreigementen heen, bezwoer dat haar heer nimmer de grote zweringsreizen had ondernomen, die hem aangewreven werden doch zich door gaans rustig thuis ophield. Deze vrouw Mameh Alketirie, heeft voor haar ge tuigenis zwaar geleden. Ze heeft 3'2 jaar gevangen gezeten, is gemarteld dreigd; men heeft haar proberen te paaien met beloften, alles vergeefs. Rechter Rochjani gelastte haar invrij- heidsstelling, maar zy werd een week later toch weer gearresteerd. Er was een duidelijk verschil tussen de beide hoofdbeklaagden: Jungschla ger niet begrijpend waarom hij dat alles moest meemaken; Schmidt: alert, aggressief, getuigen aanvallend, getui genissen ontzenuwend, daarbij steunend op zijn grote, jarenlange kennis van De heer Schmidt met de uit een boek afkomstige regroduktie van Strassers „Balinees met haan". (FOTO SIMON E. SMIT) land, volk en taal. Eens bracht hij En doeh in het nauw; „Zou de heer Endoeh misschien kunnen verklaren waarom ook mijn schilderij, „Balinees met Haan" Strasser, gearresteerd is". Rechter Rochjani viel Schmidt met nauw ver holen leedvermaak bij. „Omdat zijne excellentie de president er belang ln steldeliet Endoeh, die de vraag niet verwacht had, zich stotterend ont vallen. Rietstengels RECHTER ROCHJANI die de zaak Schmidt behandelde en rechter Maengkom, die over Jungschl&ger be slissen mqestnatuurlijk wisten zij, als vakkundige juristen hoe de zaken stonden. Maar ze waren als rietstengels ln de loeiende politieke storm. Rechter Liem had er, onder doodsbedreiging, al de brui aan gegeven. Rechter Maengkom heeft uiteindelijk zijn juridisch geweten geen geweld aan behoeven te doen. Daags voor hij uitspraak zou doen over- leed Jungschlager in de gevangenis aan i een hartaanval. Rechter Rochjani ver oordeelde Schmidt tot levenslang. Mis schien, wie zal het zeggen, bewees hij hem nog een dienst ook; na vrijspraak I was onherroepelijk arrestatie en mis- schien nog erger gevolgd; de gevangenis i was althans veiliger. Ditzelfde speelde vijf jaar later opnieuw. Schmidt was uiteraard in hoger beroep gegaan. Dit werd, evenals nu het verzoek tot revisie behandeld door mr. L. Lips. De behan deling heeft vijf jaar in beslag ge- Telkens was er een rechter „ziek". Klaarblijkelijk wachtte men op rustiger tijden. Eindelijk viel het von- levenslang werd gewijzigd in vijf jaar; de tijd dat Schmidt in de Tjipi- nanggevangenis doorgebracht had. In de overwegingen van dit laatste vonnis worden de motiveringen van Rochjani stuk voor stuk grondig gekraakt. Niet temin wordt Schmidt schuldig geachti waarlijk Indonesische oplossing. De onschuld wordt te kennen gegeven, maar het gezicht van dé Indonesische justitie wordt toch gered. Intussen had Schmidt in de gevange- s (Indonesische gevangenissen vormen n formidabele bron van inlichtingen; bovendien is het regime er zelden streng) vernomen dat hij onmiddellijk gearres teerd zou worden als hij in vrijheid zou worden gesteld. Hij wist dat van een fraudeur, die de opdracht had het hand schrift en de handtekening van Schmidt nauwkeurig na te bootsen. Toen greep procureur-generaal Soeprapto in: hQ stelde Schmidt op 18 maart 1959 ln vrij heid en bracht pas vierentwintig uur later de politie op de hoogte. Toen was Schmidt het land al uit en de pers schreeuwde: „Soeprapto heeft Schmidt laten ontsnappen". Het kostte Soeprapto zijn functie. Majoor b.d. H. C. J. G. Schmidt woont nu al enige jaren in Rijs wijk. In zijn flat hangt een repro- duktie van de Balinees met Haan van Strasser, geknipt uit een in Peking gedrukt boek met repro- dukties van schilderijen uit Soe karno's kunstbezit. De heer Schmidt wil de echte Strasser, die nooit officieel verbeurd is ver klaard maar alleen door de politie aan Soekarno is „uitgeleend". De heer Schmidt heeft daar recht op, evenals hij recht heeft op een totale rehabilitatie van Indone sische zijde. Vandaar zijn beide verzoeken.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9