Leidse „Sleutel Conserven" bestaat honderd jaar Zondagmiddag willen de zusters iedereen bedanken BLIKGROENTEN KOMEN STEEDS BETER UIT DE BUS EEN HANDVOL TROEVEN MET DE LEIDSE CODRANT EEN SPEL PRIMA SPEELKAARTEN UW MENING WOENSDAG 12 OKTOBER 1966 n LEIDSE COURANT BAKERMAT IN WINKELTJE OP DE BOTERMARKT Verse groenten in bussen Er is in Leiden eene fabriek ge vestigd, waar de meest gezochte soorten in luchtledige Bussen wor den gekocht en verduurzaamd, volgens eene methode, die inder daad niets aan geur, smaak en malschheid ontneemt. Voor zie ken Is hel dikwijls van het grootste belang, versche groenten te kun- gezonden Is het niet te versma den In het barre saizoen. Dop erwtjes, Asperges of andersinds te kunnen eten, even als In het b van den tijd. Een tweede vo regt dier bussen is. dat men in w nlge minuten de tafel kan ai vullen met eene smakelijke scl lei, iets hetwelk In ieder huish> den, van tijd tot tijd, te (Bericht In 1866). conserven te voldoen. En die is Niet alleen huisvrouwen in een „makkelijke" hui, maar restaurants, schepen en vliegtuigen waar ter we reld ook hebben het conservenblikje ontdekt als een prettige en verant- grote symbolische euwenhuizens die de stichteres van de fabriek had gekre gen om vrjjelijk haar stuk bouwland builen de Morspoort te kunnen betre den. Deze dateren uit 1852. Allemachtig handig 52 kaarten en 2 Jokera) De nieuwe abonnee ontvangt De Leidse Courant gedurende 14 dagen gratis! De Leidse Courant thans een krant van groot formaat, met een smaakvolle opmaak. De beste Journalisten en befaamde kroniek-schrijvers en corres pondenten werken er aan mee! Als OUVERTURE iedere maandag onie graag gelezen SPORTKRANT Vul nog heden onderstaande bon in. Ondergetekende NAAM: ADRES: PLAATS: DATUM: Geeft als abonnee van De Leidse Courant op: NAAM: ADRES: PLAATS: Betaling zal geschieden per: week y maand x kwartaal x Doorhalen wat niet wordt verlangd. Deze advertentie na invulling opzenden aan: OVER DE MOGELIJKHEID om voed- De man wiens onin ..manmoedig" b< sel te kunnen bewaren, heeft men met het inblikken van groenten, de eeuwen lang het hoofd gebroken. De F." H. Nieuwenhuizen, directeur noodzaak om voorraden aan te leggen „Sleutels Conserven". Is er altijd geweest (scheepvaart, leger De Sleutels-Conserven behoren tot een itcen- van de weinige conservenfabrieken die hole een volledig groente-assortiment voe ren (zelfs bloemkool en kropsla in blik) ?n het grote belang, dat zij hechten aan de kwaliteit van de aangevoerde verse groenten heeft er toe geleid, dat zij de deze conservenfabriek haar groenten hele verzorging in eigen handen hou- verbouwde, beschikt „Sleutelsconser- de». Dat impliceert afspraken met ven" thans over een nieuwe fabriek in 'and- en tuinbouwers en het zelf be- Helden-Panningen in Limburg, waar pa'en van de tijdstippen van zaaien en men werkt met alle streekprodukten: oogsten. asperges, tuinbonen, augurken, snijbo- Minstens zo belangrijk voor de naam neri en tomaten, alsmede fruit. Leiden van de „Sleutels-Conserven" is 't stand- is echter het centrum van .Sleutelscon- punt van de directeur de heer F H. serven" gebleven: daar geschiedt de in- Nieuwenhuizen sr.. die door twee zo en verkoop en is ook het grootste ge- nen in zijn bedrijf terzijde wordt ge deelte van de boekhouding onderge- staan: wat hij niet lekker vindt, dat bracht. wordt in zijn fabriek niet gemaakt. In het seizoen werken er bij de „Sleu- Maar niettemin vindt hij als liefhebber Dinsdagavond z tels-Conserven" 280 mensen en kan men van lekker eten ..blikgroenten lekker de indruk geweest tot een dagproductie komen van mil- en allemachtig handig". We hadden ook gedaan wordt voo joen blikken per dag. niets anders verwachtBollenstreek. In h< LEIDSE BIOSCOPEN De films In de week van 6U okt. zijn door de Katholieke Film Central* als volgt gekeurd: Camera: Alines vous Brahms* fvolw.) Dagelijks. 2.30, 700 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Sherlock Holmes contra Jack the Ripper (18 jaar). Dagelijks: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Hoe steel ik een miljoen (A.L.) Dagelijks: 2.30. 7.00. en 9.15 uur. Zondag: 2.20, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: Liefhebben. Prolongatie (str. vol- 9.15 uur. 9.15 uur. Sacramento Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. *4.45, 7.00 en 9.15 uur. rrianon: Chinese avonturen in China A.L.) prolongatie. Dagelijks: 2.30. 7.00 e Zondag: 2.15. 4.30. 7.00 tex: Een vreemeling i 14 j.). Dagelijks: 2.30. 7.15 e Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 1 9.15 i PUNT DR. VAN SWOL: „INVALIDEN WORDEN BEST VERZORGD IN DE BOLLENSTREEK" ZWEMFEST1JN IN N00RDWIJK BEGONNEN n velen diep onder an hetgeen allemaal de invaliden in de Badhotel „Zeerust" dit te lijken zo lang er nog geen acceptabele methode was uitgevonden om voedsel te verduurzamen. Tot de negentiende eeuw was men aangewezen op primitieve, ove rigens wel bruikbare, conserverings- lystemen, zoals het roken van vlees en tü, het zouten van vis, vlees en som mige groenten, het drogen van peul vruchten, het conserveren door middel ran suiker en het inkuilen van worte len en aardappelen. „Een leger marcheer! op zijn maag' was de mening van Napoleon en dh noodzakelijke voorwaarde tot mar cheren heeft er toe geleid, dat voor al oorlogei hjjgedragei conserveringsindustrie. Een prijsvraag, uitgeschreven door Napoleon om een methode te beden- den, waarmee men voedsel zolang kon conserveren, dat het leger er ge durende langere perioden mee be voorraad kon worden, leverde de kok en banketbakker Nicolas Appert na veertien jaar experimenteren 12.000 goudfranken op en de wereld de mo gelijkheid om groenten te conserve ren, zonder dat men echter kon be wijzen, hoe het nu kwam dat na ver hitting groenten In een gesloten fles goed bleef. Daar was een Pasteur voor nodig om te ontdekken dat bac- terieën bij een hoge temperatuur werden gedood. In Nederland deed de conservenin- dustrie pas in de tweede helft van de negentiende eeuw zijn intrede en dat was voor een belangrijk deel te dan ken aan mevr. Neeltje Segaar- Van der Plas, die met, haar man een win keltje in specialiteiten op de Boter markt dreef. Daar waar nu Gerzon is bracht het echtpaar Segaar Van der Plas „pri meurs": de eerste asperges, de eerste doperwten, de eerste aardbeien. Die primeurs werden door hen zelf gekweekt, op een stuk grond even bui ten de Morspoort en door hun vele werkzaamheden daar kregen' zij de sleutels van de kleine deur van de Morspoort, zodat zij ten alle tijden BIJ HET VERTREK VAN DE KARMELIETESSEN te Noordw jjk zijn de zwemlessen voor voor de bekende tv-spreker dr. Van Swol hel riuitsignaal lieert gegeven. Het was de heer J. J. van Rootle uit Hille- gom, voorzitter van tie katli. Invalltlen- bonil in tie Bollenstreek die naast dok- Ier Van Swol en zijn echtgenote ook de heide wethouders en vertegenwoor digers van de K.A.B. een hartelijk wel kom toeriep. Het kostte heel wat mOeite om tlr. Van Swol in de streek te krijgen. de bollen AFSCHEIDSRECEPTIE AAN OUDE VEST „steentje hebben zonder fjnanciele consequenties op hun verbetering van de land konden zijn. Cholera-epidemie Goddelijk Hart van Jesus, van de Oude Vest, gaan weg. De kinderen, zo veilig geborgen onder de zusterlijke vleu gels, zijn er al enige tijd niet meer. Eentje loopt er nog rond, maar het koffertje is gepakt. Op de binnenplaats Aanleiding tot de vestiging van een staat een teil rood gloeiend te wor- conservenbedrijf met aan het hoofd den. Er brandt een „lekker" vuurtje Neeltje SegaarVan der Plas, die 'n en moeder Johanna met rood na de dood van haar man hertrouwde hoofd en beroete kraag ziet nauw- iiiet de heer L. E. Nieuwenhuizen, lettend toe, dat alle rommel, afval en was een cholera-epidemie, die in brokken hout uit de kelder aan de 1866 in Leiden uitbrak. vlammen worden prijsgegeven. „De Men verkeerde In de veronderstel- kraakwagen kanniet alles ling, dat deze weieens ontstaan kunnen zijn door de besmetting groenten besproeid of gew polderwater. Het gevolg daarvan was dat de groenten in de winkel op de Botermarkt onverkocht bleven. de centjes (20flf gulden om alles te laten weghalen) verdienen we liever zelf", zo geeft moeder-overste te ken nen. De eigenlijke inventaris gaat na de 17e naar de verschillende huizen van de congregatie. Neeltje Nieuwenhuizen-Van un Buiten de Morspoort Plas ging niet bij de bakken groenten neerzitten. schafte zich blikjes DIT ALLES speelde zich af ln het aan en een jaar later was ze al zover begin van de negentiende eeuw en 'lat zij zelf de blikken vervaardigde, in Engeland begon de conscerven-indus- Uil het eenvoudige handwerk dat zij ver- trle het eerst op gang te komen. Moei- richtte schoonmaken, wassen, koken, zaam uiteraard, want de bussen werden inblikken en dichtsolderen van de bus met de hand gemaakt en een geschoold sen' 's eon industrie gegroeid, arbeider kon er wel ti dag voor ons geen feest meer Intern zal deze dag kerkelijk gevierd wor den. maar er is aan de Oude Vest echt wel een beetje een gedrukte stemming. Niettemin verlaten de bruine zus ters Leiden met een gevoel van dank baarheid. Om deze gevoelens tot uit drukking te brengen stellen zij zon dag 16 oktober a.s. iedereen in staat om hen voor het laatst een hand te drukken. Het wordt een receptie van twe«j tot vijf uur in een zaal van het huis. Voor de zusters is dit de gelegen heid om hun vele begunstigers nog een maal van harte te bedanken voor alles wat zij in het nu afgesloten tijdperk aan medeleven cn daadwerkelijke steun hebben mogen ondervinden. „Iedereen is zondag wel in staat, te komen", vindt-moeder Johanna, maar wie verhinderd mocht zijn, dient langs deze weg te weten, dat de Karmelie tessen allen in stad en omgeving, die iets voor de zusters hebben betekend, bijzonder dankbaar zijn. Daarbij is ook de gemeente Leiden gerekend: sociale zaken was voor de zusters geen onbekende dienst. Een fijne herinnering hebben de niouds bekende fabriek van de N.V. E Nieuwenhuizen „Sleutels Gon- it" tf Leiden, in 1882 ln gebruik Twee fabrieken Uit de raadsstukken Nii De elf religieuzen in het bruine ha- kent ze niet? gaan plaats maken voor andere zusters, verpleeg sters in het wit, die aan de Oude Vest 45 een uitstekend onderkomen zullen vinden. Maar zo, zonder meer willen de Karmelietessen, na vijftig jaar een grote sociale rol in Leiden te hebben gespeeld, de Sleutelstad de rug niet toekeren. Zaterdag de vijftiende ok- vgieni- to|Jer op ^et fees( van Theresia van Avilla, zijn de zusiers een halve eeuw in Leiden. Met spijt in haar stem ver telde zuster Clementien, de directrice ite.s.aH, „e N.v. k. èigeniijkhgroots ZZTSïkZ'der gemeente Leiden uwen huizen „Sleutels Conserven" Antonius Clubhuis, maar nu is het lionderd jaar. Twee fabrieken draaien ln verband met de toename van het rlag in dag uit om aan de vraag naar aantal kleuters is het noodzakelijk, dat - - - het vierde lokaal van de r.k. kleuter school aan de César Franckstraat van meubilair, ontwikkelingsmateriaal en hulpmiddelen wordt voorzien. Het col lege van b. en w. van Leiden stelt de raad voor voor dit doel een bedrag van 5046,— beschikbaar te stellen. Voor de vervanging van het oude en versleten materiaal in de gymnastiek zaal van de r.k. ulo-school aan de Pot- i gieterlaan is een bedrag van 10.148 nodig. In hun voorstel aan de raad mer ken b. en w. op, dat het gymnastiek onderwijs in de onlangs verbouwde zaal beter tot zijn recht zal komen als de leerkrachten ook de beschikking krijgen over beter materiaal. De kasgeldschuld van de gemeente Leiden is de laatste tijd sterk toegeno men doordat nog geen vaste geldlenin gen verstrekt werden voor de financie ring van onderhanden zijnde werken en consolidatie van de vlottende schuld Derhalve wordt de raad voorgesteld het maximum-bedrag aan kasgeldleningen en rekening-courant-schulden te stellen op 30 miljoen gulden. De raad besloot eerder dit maximum op 20.000.000 te stellen. Voor de financiering van de «Investe ringen, welke de gemeente moet doen in de Gasfabriek kan bij de Bank vooi Ned. Gemeenten een vaste geldlening worden verkregen. In totaal gaat hel om'een bedrag van ƒ2.632.000 dat in twee gedeelten kan worden opgenomen De rente, berekend op een koers van 99 pet. is 7 pet en de aflossing zal ge schieden in 25 jaarlijkse termijnen. Aan de raad wordt gevraagd akkoord te gaan me* deze voorwaarden. lange tijd aan herinneren, dat hij in de streek geweest is. Reuze pakketten bloembollen voor huis en tuin stonden als dank voor hem gereed, gesehonken door de bollenfirma's 4 au Waveren- Leeuwenstein en J. C. Boot uil Hille- 8om. terwijl door het bloemenmagazijn „Myosotis" een reuze tuil bloemen 1 aangeboden werd. Bijzonder dankbaar was men de fa milie Droogh (directie van het Bad hotel die het zwembad belangeloos voor de zwemlessen van de invaliden be schikbaar stelde. D.Van Swol wees erop, dat deze zwemgroepen van inva- zusters behouden aan de serenade van I ''den ideaal zijn om de onderlinge ge- het muziekkorps Concordia op de meenschap te onderhouden. Wijzende op avond vóór het vertrek van de kinde- alles wat de Invalidenbond voor de ge ren op 12 augustus. Het optreden op handicapte mens doet. zeide dr. v. Swol. de speelplaats werd een groot plezier ..Wanneer ik invalide was. zou ik in voor zusters en kleinen. de bollenstreek willen wonen, daar doet men véél voor de invaliden!" Het gemeentebestuur heeft de vo- Met het fluitsignaal van dr. Van rige week al zijn grote waardering be- Swol werden de zwemlessen voor ge tuigd voor het liefdevolle werk. dat opend verklaard en namen de invaliden de zusters vaak voor een appel en een met allerlei handicap het zwembad in ei verrichtten. Burgemeester Van der beslag. Zwemdirectrice mevr. Van Til- Willigen en wethouder Menken ont- burg kreeg een bloemenhulde van de vingen de religieuzen op het stadhuis voorzitter, en boden hun ten afscheid een foto boek van Leiden en een rondgang door het gemeentehuis aan. Het vertrek der zusters valt samen met een zilveren jubileum. Mej. Clara Muyres is 25 jaar lang de trouwe rech terhand van de Karmelietessen van KATTEN EN VOLIèRES het St. Jozefhuis „Sint Gerardus Ma- jella" aan de Oude Vest geweest. On- Kaagdorp, 11 okt. 1966. noemelijk veel werkjes heeft zij opge- Getroffen door de onsympathieke knapt en nu gaat zij wonen in het H. houding van de „man" uit Oegstgeest Geesthofje, want de zusters gaan weg gaarne een plaatsje voor dit stuk. en het werk is gedaan. Ware het niet dat ik een dierenlief- hebster ben. ik zou de buren van de j volière-houder die de in vallen te van- gen katten wil afvoeren naar de vivi sectie-tafel het volgende willen advi- Hij heeft alleen KORRELTJE Aanpakken is onder alle omstandig heden de beste medicijn om uit moei lijkheden te geraken. Marktberichten WOERDEN. 12 okt. Kaas Aanvoer 67 partijen. Prijzen: le kwal. 3.503.59, 2e kwal. 3.403.49. extra kwal. tot 4.08. Handel stug. R'VEEN, 11 okt bloemen. Am. Anjers Sim Rose 1422, Sim Rood 8— 14. Sim Wit 11—16, Sim Arthur 15—16. Keefer 10—15, G. J. Sim 1516. Harvest Moon 19, Tangerine 19—20, Princes Ann 114—16, Ficus 95— 1.00, Cyclamen 80 - 1.40, Nerine 13—33, Gerbera 3134, Ro zen Garnette en Carol 711, Zorina 16 17, Baccara 24—34, Super Star 28 33, Carla 24 35, Coral Princes 17 18, Sonora 18—20. Tradition 16—17, ge- I plozen crysanthen Bornholm 15—34, Breitner 14 22, Migoli 14 21, Diplo maat 28- 13, Medaillon 20—25. Clingen- j daal's Elite 39- 46. Wim Lange 26- 34. Alec Bedscr 25 32. Regalia 22—25, George Baker 25. Devils Cape 18 p. st. Troschrysanthen Alec Bedser 50—74. Tip Top 39- -56. Lilian Hoek 33 57. Golden Orphé 40- 56, White Hope 51 i 72. Lucida 40 -61, Davine 51—80, Grace I 4472, Sini Buis 83 88, Juweeltje 32 44, Bambino 3148, Roland 45—61. Janny 35—38, Escorte 4666. Pinoc- j chio 4548. Red Hussar 5670. Subliem 47 59. Beryl 7074. tros gemengd 48 72. Tokyo 1.00— 1.05, Eikenblad 38 50, Snjj^roen 3745, Freesia's 25—1.20, j Irissen 28—1.50, Anemonen 57, Ornitho- j galum 40- 84, Dahlia's 22—60 p. bos. RUNSBURG, 11 okt.. BLOEMEN Irissen 85-100, Asters 45-100, Freesia's: White Swan 100-125. Stockholm 40-65. Golden Yellow 40-65. Tros Chrysanten Tokio 170-210, Lyona 130-200, Polis 150- 170, Davine 85-135, White Hope 100- 125, Grace 35-85, Joke 35-85. Escorte 65-85, Golden Orphy 40-75, Tip Top 40- 75, Roland 40-75, Juweel 40-75. Lucida 40-75, Delightfull 35-75, Lilian Hoek 35- 65 alles per bos. Geplozen Chrysanten Clingendael Elite 48-52, Diplomaat 35- 45, Bornholm 25-35, Alex Bedser 25-30, Regalia 15-30, Breitner 15-25, Migoli 10-20, Gerbera 11-25, Anthurium 65-125, Am. Anjers: Tangerine 12-20. Arthur 10-16, Sim wit 8-15, William Sim 8-15, Sim rood 8-15, Sim rose 8-15, Crowly 8-15, Dusty 8-15. Rozen: Baccara 14- 46, Pink Sensation 11-20, Zorine 11-20, Seventeen 8-15, Carol 8-10 alles per stuk. Ornithogalum 350-450, Dahlia's 350-450 per 100. seren: U. kattenhouders, kunt de man uit Oegstgeest ook dreigen met een flitspuit zoveel insecticide in de aan grenzende tuinen te spuiten en bij voorbaat indien de windrichting vo lière is, dat de vogelliefhebber er nog wel eens driemaal over denken zal zijn onwaardige plannen met uw kat uit te voeren. Immers, in plaats van 1 vogeltje van f 150.zou hij alles ver- Mijn mening is echter: laten we het de dieren en elkaar niet aandoen! Een kat is een nachtelijk roofdier die we moeten trachten 's nachts thuis te hou den. Als dat niet lukt moet de volière van buurman maar zodanig gebouwd zijn dat katten en ratten etc. er toch nooit in kunnen. Dat kan! Ik heb ja ren gewoond naast een buurman met tropische vogels in de volière, terwijl ik 2 katten had. En richten uw katten schade aan, wees dan zo fair buurmans schade te betalen en samen een oplos sing te zoeken voor afdoende beveili ging. opdat het niet weer gebeurt. Ieder zijn liefhebberij en dan in vrede. Mevr. C. BOLLAND. Door de Stichting Vakopleiding Me taalnijverheid SMECOMA zal dezer da gen een aantal diploma's worden uit gereikt o.a. aan: P. F. Dongelmans te Alphen a. d. Rfln (diploma O.H.M.); J. J. M. Groenendijk te Noorden (diploma P.C.W.); W. J. Schouten te Leiden (diploma SCB); T. A. M. Vogelenzang te Lelden (diplo ma S.C.B.); T. v. d. Knyff te Nieuwe Wetering (diploma C.W.L.-V); W. A. Arnoldus te Lisse (diploma C.W.L.); N. P. de Klerk te Noordwijkerhout (di ploma S.C.B.): J. P. A Kleyhorat te Lisse (diploma C.W.L.); K. P. Paarde- kooper te l.lsse (diploma C.W.L.); J. M. B. van der Reep te Llsee (diploma B.H.M.j.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3