Twee dagen ravage bij treinontsporing V.S.-PROFESSOREN VRAGEN NEUTRALISERING VIETNAM Rustig besluit van voettocht Leuven Proces tegen gebroeders Mauer Half miljoen schade Nieuwe katechismus is geen schoolboekje VOER VOOR GELOVIGEN Katten in gevaar Mgr. Pignedoli teruggekeerd Voeten werk MEER RIJKSSTEUN BIJ BOUW EIGEN WONING Subsidie en basisbedrag ve rhoogd Deelnemers moegelopen naar huis toe MAANDAG 10 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De ontspoorde wagons van de goederentrein lagen schots en scheeJ door elkaar. Een enorm karwei voor de spoorwegen om de ravage op te ruimen en rails met bovenleiding te herstellen. Vanochtend was men zover gevorderd, dat 't treinverkeer hervat kon worden. WENEN (AFP) Terwijl er nog •teeds geprotesteerd wordt tegen de vrijspraak van Franz Novak, voormalig medewerker van Adolf Elchmann, zou vandaag In Wenen een nieuw proces beginnen tegen oorlogsmisdadigers en wel tegen de gebroeders Wilhelm en Jahann Mauer. Zij worden beschuldigd van standrech- I telijka terechtstelling van joden in Polen, maar ook van individuele misdrijven en moorden. De broers zijn vorig jaar voor het ge rechtshof in Salzburg verschenen. Zij waren weliswaar schuldig bevonden aan deelneming aan terechtstellingen, maar de jury had voor hen als „verzachtende omstandigheid" het „Befehl ist Befehl" laten gelden, hetgeen volgens de Oosten rijkse wet neerkomt op vrijspraak. De president van het hof had het vonnis op geschort en was in beroep gegaan bij het hooggerechtshof. Dit laatste hof heeft besloten, dat de twee betrokkenen thans voor het Weense hof zullen ver schijnen. (Van onze correspondent UTRECHT De Ned. Spoorwegen zyn twee nachten en de hele zondag in de weer geweest om een ontstellende ravage op te ruimen, die aan de grens van AJtrecht was ontstaan, toen een goe derentrein uit de richting Den Bosch hier zaterdagavond ontspoorde. Pas van ochtend om negen uur kon het treinver keer worden hervat. De reizigers van en naar het westen konden zonder bijbetaling via Arnhem of Rotterdam reizen. Gisteren reden treinen uit en naar Maastricht langs een omweg vla Lunteren. het Mallebaanstation in Utrecht en Hilversum naar Amsterdam. Voor het overige werden treinreizigers met bussen vervoerd. Het herstel aan de bovenleidingen duurt nog voort. De scha de wordt geraamd op Iets minder dan een half miljoen. De zeer waarschynlijke ooi-zaak is het breken van een es van een oude Belgische open goederenwagen. De trein was met 37 geladen wagons onderweg van Lutte- rade naar Beverwijk en vervoerde onder meer kalk en gruiskool voor de hoog- Herderlijk schrijven UTRECHT In verband met het ver schijnen van de nieuwe katechismus heb ben de bischoppen van Nederland gisteren het volgende herdelijke schreven uitgege ven: In iedere tijd is de ongelovige mens op zoek naar Goed en wil achter halen wat Hij zegt en wat HU voor ons doet. Met vreugde maken wy daarom bekend dat de nieuwe katechis mus voor volwassenen klaar is. Deze wil niets anders dan dezelfde altijd blijde boodschap van Jezus van Nazareth zo zuiver mogelijk vertolken voor onze tjjd. In de laatste jaren houdt het geloof velen bezig. Dat is een verheugend teken. Gesprekken over het geloof zyn aan de orde van de dag. Dit gebeurt niet ultslul- Pension vol clandestiene vreemdelingen UTRECHT, (A.N.P.). De Utrechtse j politie moest er gisteravond laat aan te pas komen om een vrouw, die een pen sion voor buitenlandse arbeiders exploi teert, weer het gevoel te geven baas in j eigen huis te zijn. Tot haar grote schrik ontdekte ze tegen het middernachtelijke i uur dat er in haar reeds overbevolkte pen- sion allerlei Marokkanen rondscharrelden en sliepen die er niet thuishoorden. De verstekelingen verstopten zich onder bed den en in kasten toen de politie kwam. De vreemdelingendienst moest er bijge haald worden. Een aantal clandestiene pensiongasten wachtte daarop niet, maar koos het hazenpad. De vreemdelingenpoli tie verwijderde drie Marokkanen uit het pension. Hun paspoorten werden in be slag genomen. De Utrechtse politie acht bet niet uitgesloten dat in andere i Utrechtse pensions ook gastarbeiders zijn I binnengesmokkeld. tend in ons eigen land: het komt in de Kerk over de gehele wereld. Deze beweging valt in ons land eop, door dat de belangstelling zo algemeen is en daardatcmfw 4Hkerk e&fg-s cmfwijp p doordat met grote vrijmoedigheid wordt gesproken. Week na week en maand maand wordt op gelovige wijze nage dacht en gesproken over de boelende vraag: hoe kan een mens-ln-deze-tijd het geloof beleven? Wij spreken het vertrouwen uit, dat veel goeds is gegroeid: velen zoeken naar het wezelijken, naar de zaken waarom het eigenlijk gaat. Tegelijkertijd is het niet te ontkennen dat er soms onrijpe me ningen te haastig worden verbreid. Een algemeen kenmerk is ook, dat wat er nieuws groeit, vaak per onderdeel tot de mensen komt: nu iets over het paradijs- verhaal, dan iets over de Eucharistie, over het huweiyk, over de kinderbiecht op la tere leeftijd enz. De vraag die dan zo vaak opkomt, is deze: wanneer dit ene punt verandert, waarvan men meende dat het tot het wezen van het geloof behoorde, welke waarborg blijft er dan dat ook an dere punten niet gewijzigd worden. Als bij voorbeeld het paradijsverhaal niet letter lijk moet worden opgevat, leert het geloof dan nog wèl dat God de wereld heeft geschapen? Zo is er onduidelijkheid verwarring ontstaan rond het gehéél van het geloof. Wanneer wij spreken van „nieuwe" ka techismus dan bedoelen wy hiermee niet dat de boodschap van Jezus veranderd zou zijn, maar dat deze antwoord moet geven op andere noden, andere vragen, andere behoeften dan vroeger. Zoals inrichting van woning, kleding, muziek, manieren van denken en leven, alles waardoor de mens zyn leven gestalte geeft., aangepast zyn aan de eigen tijd, zo zal ook de bood schap van ons geloof klinken in de taal die van onszelf is. Een bijzonderheid van deze katechismus is, dat deze geen schoolboekje is', zich richt tot volwassenen. De kinderen leren het geloof kennen en beleven in het gezin, maar ook op school, en wel op een wyze die is aangepast aan hun leeftijd. De nieuwe katechimus ls een beginpunt, geen einde. Daarom vertrouwen wij dat dit boek de stof zal leveren voor onder linge gesprekken thuis en in groepen en ook voor de prediking van ons geloof. Bo vendien moet het een belangrijke plaats krygen op het komende concillie in ons land, omdat dit vele geloofszaken zal ra ken. had al enkele honderden meters naast de rails gelopen en een groot aantal spoorbielsen vernield, voordat hy op de overweg in het Hou tense pad helemaal uit de koers raakte. De wagon rukte zich van de trein los en kwam honderd meter voorbij de overweg dwars over de rails te liggen. Dertien andere zwaargeladen wagons, waaronder een aantal onderlos- sers. werden hierdoor plotseling in hun vaart geremd en kwamen schots en scheef over de beide rails en in de berm te liggen. Verscheidene wagons werden grondig vernield. Machinist J. Langendijk (40) uit Am sterdam. die de trein vanaf Eindhoven gereden had, vertelde later dat hy door het lawaai van zyn locomotief van de ontsporing niets had gehoord. Hij had alleen gemerkt, dat de druk van de rem leiding en de spanning van de tractie- stroom waren weggevallen. Hy was bij de dichtstbijzynde telefoonpost gaan waar schuwen. dat er iets mis was. Pas nadat hy was teruggelopen, zag hy dat hy enkéle honderden meters eerder meer dan de helft van zijn trein had verloren en dat deze was veranderd in een on overzichtelijke chaos. Het opruimingswerk heeft De Spoor wegen heel wat hoofdbrekens gekost, om- dat de rails grondig vernield werden cn de bermen ter plaatse smal zijn, waardoor men slechts met moeite de vernielde wa gons opzy kon zetten. Twee zware spoorkranen waren bij het opruimen van de wrakstukken ingezet. Een personentrein, die zaterdagavond achter de ontspoorde goederentrein liep, heeft verscheidene uren moeten wachten, eer hij via een zyiljn naar het station Utrecht kon worden gerangeerd. Scholen niet op tijd klaar voor nieuw onderwijs UTRECHT (ANP) Hoewel het mo de dreigt te worden, verwijtende vin gers op te steken naar de overheid, zul len wij daaraan niet meedoen, ook ziet het vhmo zich geplaatst voor i gen, moeilijkheden en onzekerheden. Dit verklaarde de voorzitter van bond van verenigingen voor christelijk middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs, prof. dr. \V. J. Wieringa, op de algemene vergadering van de bond In Utrecht. Toen de wet op het voorbereidend tenschappelijk onderwijs nog in een dium van voorbereiding verkeerde, heeft de bond zich fel opgesteld tegenover en kele onderdelen daarvan. Geleidelijk heeft de kritiek echter plaats gemaakt \%or medewerking an de verdere uit werking van de wet ten behoeve va invoering ervan. Overigens moet er nog heel wat ge beuren. De behandeling van de over gangswet in de staten-generaal moet nog beginnen. Prof. Wieringa vroeg zich af, of de voor de invoering van de wet op het v.w.o. gestelde datum, september 1968, wel haalbaar is. In ieder geval be schikt men volgens hem nog niet over een adequaat lerarenkader dat inhoud kan geven aan het nieuwe bestel. Prof. Wieringa maakt zich nog meer zorgen over de onzekerheid met betrekking tot wat moet worden gedaan om op tijd klaar te zijn met de nieuwe structuur van de scholen. iJit geldt met r voor de scholengemeenschappen. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. Een advertentie in het Oegstgeester plaatselijk weekblad van ver leden weck. heeft onder kattenhouders een flinke beroering te weeggebracht. De vlees, warenf abrikant waarschuwde de poezen- en katerbezitters met de volgende termen voor de gevaren die hun troeteldiertjes binnenkort te wachten zullen staan. „Waarschuwing. Aan de eigenaars katten die zulke dierenliefhebbers zijn dat zij hun kat 's nachts geen warm tehuis geven maar op straat laten lopen, en dan natuuriyk onze slapende zang- en volière- vogels op te eten. deel ik mee dat ik met ingang van 15 oktober een val in myn tuin neerzet. De lieve moordenaartjes gaan dan naar het academisch ziekenhuis om de mensheid te dienen". Omdat de fabrikant C. A. G. van den Berg naam en adres onder de adverten tie had geplaatst, bleven .reacties niet uit. Een verontwaardlge dame. die de toekomst van haar vier katten bedreigd zag, wilde een onmiddellijke verklaring van de heer Van den Berg horen voor deze handel wijze. „rk heb haar verteld dat ik zelf twee honden heb die ook 's nachts in myn huis slapen en dat elk dier, ook een kat, aan een goede regel is te wennen", aldus de heer Van den Berg. Echte dierenvrienden kunnen zich de advertentie niet stoten, vindt hy. De fabrikant gebruikt voor zyn val een soort grote rattenval. WASHINGTON (UJP.L). In een studie, voorbereid voor de senaatscommissie voor buitenland se betrekkingen, hebben vier voor aanstaande professoren van de Prineeton-universiteit er bij de Amerikaanse president, Lyndon Johnson, op aan gedrongen het denkbeeld van een neutraal Zuid- oost-Azië „ernstig in overweging te nemen". De voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, de democraat William Fulbright zou aan de voorstel len zyn goedkeuring gehecht hebben. De voorstellen, opgesteld door professor Cyril E. Black, Richard Falk, Klaus Knorr en Oran Young, voorzien in het neutraal verklaren van hetzy alleen Zuld-Vietnam hetzy Noord- en Zuid- Vietnam of dat deze twee landen te zamen met Laos en Kambodja worden geneutraliseerd. Aartsbisschop Sergio Pignedoli, die door de Paus naar Zuid-Vietnam is ge zonden, is gisteren in Rome terugge keerd. Hy verklaarde „zeer tevreden" te zijn met de resultaten van zijn missie. Het is duidelijk dat, de missie een bijdrage heeft geleverd aan de vredes pogingen van Paus Paulus. Vele deskun digen zyn het erover eens dat een mili taire oplossing in Vietnam gepaard moet gaan met een verzoening tussen de Kerken aldaar. Vooral in dit laatste zou mgr. Pignedoli bijzonder veel belang stellen. Iedere spanning die op het ogen blik nog heerst tussen de katholieken en andere geloofsgroepen, in het by- zonder de boeddhisten, zou hy willen wegnemen. De aartsbisschop deelde mee dat hy verscheidene leiders der boed dhisten had ontmoet. Straatgevechten in Triest TRIEST (AFP) Stakende arbeiders hebben saterdag in de Italiaanse stad Triëst twaalf uur lang slag geleverd met de politie. Er vielen tientallen wonden en er werden driehonderd ar tatles verricht. De stakers luchtten hun woede c de aangekondigde reorganisatie van de scheepsbouwindustrie door het aanrich ten van vernielingen. Ze wierpen barri cades op, hielden autobussen aan (van verscheidene werden de ruiten ingegooid) gooiden personenauto's omver en lieten op een punt in de stad zelfs een kraan van een bouwterrein dwars over de weg vallen. Cafés en bioscopen sloten hun De protesten richten zich tegen 't geringsbesluit, de bijna honderd jaar de scheepswerf San Marco te veranderen in een reparatiewerf en de scheepsbouw te verplaatsen naar Genua. In eerste in stantie was er zelfs sprake van sluiting van de werf. De vakbonden in Triëst hebben donderdag opnieuw een proteststaking aangekondigd. Morgen wordt in La Spezia een algemene staking gehouden. De Cubaan Enrique Gonzales tracht verslag uit te brengen over de rampzalige vlucht van zesenveertig landgenoten. Ze roerden in hun bootje op volle zee overvallen door de orkaan Inez. Alleen Gonzales en een metgezel overleefden de ramp. Ze werden opgepikt door een Amerikaanse helikopter. i correspondent Brussel) BRUSSEL De Vlaamse studenten hebben hun reisdoel bereikt. Doorweekt van de regen, strompelend op blaren, maar triomferend kwamen zij gister avond hun Leuven binnen. Zij zongen „We shall overcome" en „zo zullen hem niet temmen, de fiere Vlaamse leeuw". Ze scandeerden Leuven Vlaams" „Waalse ratten, rol uw mat ten", en Barabbas of Suenens? Barab- Een belangrijk der deel van de tocht van de Vlaamse stu denten naar^Leuven was ,/t voetenwerk". Daarvoor had dan ook allerwege hulpposten opge richt. DEN HAAG (ANP) Dc minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, drs. P. Bogaers, heeft de subsi dieregeling voor de bouw van eigen wo ningen aanmerkelijk gunstiger gemaakt door de volgende wijzigingen: De moge lijkheid ls geopend, dat de eerste eige naar-bewoner het rljkssubsiedie naar verkiezing als bijdrage ineens ontvangt dan wel in de vorm van tien jaarlijkse bijdragen. In het laatstgenoemde geval zullen dclasten, die op een nieuwe eigen woning drukken de eerste tijd aanmer kelijk lichter zijn: Het subsidie is tijde lijk met 1/3 verhoogd: De basisbedra- voor de stichtingskostengrenzen, die voor de toekenning van subsidie gelden, zijn verhoogd met 3.000 gulden. pothecaire leningen tot 90 procent de netto-stichtingskosten van een nieu we eigen-woning blijft onverkort bei- De minister heeft de genoemde wijzi gingen in de subsidieregeling aange bracht met het oog op de verbetering van de nieuwbouw en de gestegen rente- Indien een eerste eigenaar-bewoner bij toekenning van het subsidie het thans ingevoerde systeem van jaarlijk se bijdragen kiest, dan bedraagt de eer ste jaarlijkse bijdrage voor 'n woning in de a-categorie gemiddeld rond 1450 gul den. Dit bedrag wordt een jaar na het betrekken van de nieuwe woning uitge keerd. De volgende negen bijdragen zijn telkenjare 1/10 gedeelte lager. Bij de vaststelling van de hoogte van de jaar lijkse bijdrage is er rekening mee ge houden, dat daarvoer inkomstenbelas ting moet worden betaald. De mogelijkheid tot het verkrijgen van een jaarlijkse bijdrage staat even eens open voor degenen, die een woning verwerven, waarvoor sinds 1 januari 1966 de verklaring is afgegeven dat die woning voor rijkssubsidie In aanmer king komt. Indien die verklaring vóór 1 oktober is verstrekt, wordt de jaarlijkse bijdrage tol gedeelte teruggebracht. Surveyor 1 zendt weer uit PASADENA (Reuter) De Sur- veyor-1, die op 1 juni een zachte landing op de maan maakte, is plotseling weer begonnen zwakke radiosignalen naar de aarde te zenden, aldus heeft het Ameri kaanse voortstuwingslaboratorium ln Pasadena meegedeeld. Dit laboratorium had op 13 juli 't con tact met de Surveyor verloren nadat het meer dan 11.000 foto's van het maanop pervlak naar de aarde had gezonden. Functionarissen in Pasadena weten niet, of er kans op is, dat er opnieuw foto's uitgezonden zullen worden. Er zul len pogingen daartoe aangewend wor den, maar men denkt vooralsnog dat deze geen resultaat zullen hebben. Nieuwe structuur KIV voorgesteld HILVERSUM (ANP) Op een zater dagmorgen 12 november in grand-hotel „Gooiland" te Hilversum te houden con gres van de stichting Katholiek Insti tuut voor Volkshuisvesting (KIV) zal deze een definitieve beslissing nemen over de nieuwe organisa tiestructuur. Het rapport van de struc tuurcommissie pleit voor omzetting de stichting in een landelijke vereniging waarvan de woningbouwverenigingen rechtstreeks lid zouden worden, kracht bij te zetten aan de eisen van de Vlaamse studenten: Leuven Vlaams, Leuven democratisch, verplaatsing van de Franse afdeling van de universiteit naar Wallonië. De Leuvense burgemees ter had de studenten verboden in zijn een meeting te houden, daarom werd de laatste etappe in Heverlee be sloten. Dit dorp ligt tegen Leuven aan en de gendarmerie bewaakte de stads grens stevig. Maar dit hinderde de stu denten niet om tegen half acht in een gesloten formatie van ruim 600 man de Leuvense veste binnen te dringen, zich verbazend over het feit, dat de politie mannen rustig langs de kant bleven staan kijken. Bij het station werd de be toging en daarmee de voettocht officieel gesloten. Leider Goossens sprak zijn voetvolk waaronder nog slechts dertig die de tocht vanaf Oostende hadden meegelo pen toe: „Ge hebt u waardig gedra gen. Gaat nu rustig naar huis. Tot de volgende betoging". Het grote spandoek met de tekst: „Leuven Vlaams" werd aan het monument voor de gevallenen der beide wereldoorlogen gehangen en de moegelopen, en voor dit moment moegestreden studenten, keerden huis- 'waarts. Een groep van een man of hon derd trok echter opnieuw de stad in, voortgestuwd door luid juichende Leu venaren, bijgevallen door toeterende au tomobilisten en ongeduldige chauffeurs dwingend tot stoppen door midden op de straten te gaan zitten. De voettocht van de Vlaamse studen ten die eindigde aan de vooravond van de opening van het academisch jaar, heeft in het Vlaamse land bijzonder veel weerklank gevonden. In praktisch alle plaatsen waar de studenten doorheen trokken, werden zij metVlaamse gul heid onthaald op sigaretten, bier, frites en koeken. De opzet van de organisato ren om de tocht zonder ordeverstorin gen te laten verlopen, ls bijzonder goed geslaagd. Slechts zaterdagavond hadden er een paar kleine relletjes plaats, waar* bij vier personen werden gearresteerd wegens het vernielen van autoruiten. Het actiecomité van de studenten heeft zich onmiddellijk van deze relletjes ge distantieerd, zeggend dat de aanstokers daarvan geen studenten waren. Nieuw reglement op Leuvens universiteit LEUVEN. (K.N.P.). Op een perscon ferentie heeft prof. P. de Somer, prorec tor van de Nederlandstalige Universitaire Gemeenschap, een toelichting gegeven op het nieuwe universiteitsreglement, dat ln de Staatscourant is gepubliceerd. Hij wees erop, dat de autonomie van de beide afde lingen zo ver is doorgevoerd als momen teel mogelyk is. De beide afdelingen heb ben hun eigen financiën en hun eigen leiding. Ook aan de eis van democratise ring is tegemoet gekomen o.a. door het toekennen van medezeggenschap aan de studenten in de faculteitsraden en in de academische raad. Verder werd een stap gezet in de richting van een laiclsering, door de benoeming van prof. Leemans tot commissaris-generaal en van prof. De Somer tot prorector van de Nederlands talige afdeling.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5