Ste£eicbeSoii/fcci/fit Oorlog heerst in de Boerenpartij KVP komt uit met vier lijsttrekkers Positie Koekoek in geding op groot congres SOEBANDRIO BRACHT ME DE NIET OP HOOGTE JAMIN Renpaarden vergiftigd Observer bericht: Beatrix in verwachting Geen figuren laten vallen En zo voer Noach Londen binnen... Rode Garde keert zich nu tegen Lin Piao PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. P. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJSp. w, /0,93; p. maand 3,97; p. kwart, 11,90; franco per post ƒ12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) MAANDAG 10 OKTOBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VEEL BEWOLKING In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering ln temperatuur. 58e jaargang, no. 16.956 voorzitter Koekoek. Bchregardus contra (Van o z correspondent) UTRECHT Hèt hoofdbestuur van de Boerenpartij heeft bij monde van de heer Harmsen laten weten, dat het de plannen van de noodraad om op democratische wijze tot de samenstelling van een nieuw hoofdbestuur te komen, beschouwt als een oorlogsverklaring. De heer mee dat de noodraad een groot Boerenpartijcongres wil houden, waar op democratische wijze zal worden beslist over het hoofdbestuur. „Wil men de heer Koekoek handhaven, dan is het ons best", zo zei hij. „Maar is de meerderheid erop tegen, dan zullen wij zijn aftreden H. Hessel uit Utrecht, die lid is van de noodraad, deelde desnoods met een gerechtelijke procedure afdwingen." NOODRAAD: „Geen foute leden in de partij5' In zijn streven voor de democratisering tan de partij en zijn strijd tegen een neo fascistische mantelorganisatie, die de Boe renpartiJ dreigt te worden, rekent de raad op veel sympathie uit het gehele land. Men stélt de Jeden, die het met de nood raad eens zijn, voor zich zo mei mogelijk •en vertegenwoordiger per provincie aan te wijzen, om te komen tot de samenstel ling van een nieuw hoofdbestuur en aanwijzen van eventuele nieuwe Kamer- De noodraad gaf zaterdagmorgen in Utrecht bij monde van voorzitter F. Schre gardus (fractievoorzitter van de Boeren partij in de Haarlemse raad) een com- nuniqué uit, waarin de noodraad een be roep doet op de democratische leden var de Boerenpartij. „De wijze waarop de heer Koekoek vrij dagavond in Assen heeft gesproken ovei het aftreden van de heer Adams, sprak voor ons boekdelen. Ondanks alles pro beerde Koekoek hem nog te verdedigen door tot tweemaal toe te zeggen, dat ir. Adams niet in deze Kamer zou terug keren. Dat was voor ons voldoende," aldus da heer Sohregardus. De heer Schregardus merkte verder op: „Aan opbouw en democratisering van de partij is door Koekok nooit gedacht. Een bundeling van krachten per provincie was niet nodig. Aan de nieuwe leden had Koekoek maling. Dat waren de mensen van het laatste half jaar, geen boeren en derhalve te verwaarlozen. Wij werden op dezelfde wijze behandeled. Ook al worden door 6ommigen van ons openbare functies bekleed. Het was langzamerhand gewoon te gek om los te lopen. Toen daar de houding van Koekoek tegenover de Adams-kwestie nog bij kwam, was de maat vol. Toen moesten we ingrijpen." De raad verklaarde zich* er terdege van bewust te zijn dat door hen de vuile was' was buitengehangen, maar men is er van overtuigd, dat de raad, gesteund door het merendeel der leden, die op dit moment dezelfde gedachte hebben, er in zal sla gen de was weer schoon te maken. Daar toe heeft men besloten in de partij te blij ven en binnen de partij te werken aan een democratisering van onderuit. Met de oprichting van een nieuwe partij, aopls ir. Stam heeft aangekondigd, zou men de kiezers in de steek laten en dat is het laatste waartoe men wil overgaan. De leden van de noodraad, die bestaat uit een aantalgemeenteraadsleden, enkele le den van afdelingsbesturen en een gewoon lid, zijn nauwelijks bevreesd voor een re actie van het hoofdbestuur in de vorm van een royement. Volgens de statuten zou dat niet mogelijk zijn. Wanneer Koekoek het nieuw te kiezen hoofdbestuur en de Daar uit aan te wijzen nieuwe kamerleden niet zou willen erkennen, zal de raad de zaak desnood tot de hoge raad doorzetten. De noodraad weet zich ln alle geval gesteund door leden in. het westen van het land en in Noord-Brabant. Over de zuivering van de partij van leden met een politiek besmetverleden zei de heei^ Schregardus: „De zuivering zetten wij door, maar we zullen er geen heksenjacht van maken. We zijn echter opgetreden, omdat het grote aantal „foute" leden, die in belangrijke functies wérden geplaatst, de Boerenpartij tot een neo- fascistische mantelorganisatie dreigde te Getuigenis Soekarno Taxichauffeur in Düsseldorf vermoord DÜSSELDORF (AFP) In Düssel dorf is vrijdagavond een taxibestuurder vermoord. Hij werd neergeslagen, zijn handen geboeid en vervolgens gewurgd. De Düsseldorfse taxichauffeurs heb ben in verband met deze moord een be toging gehouden. De verregende zondag van gisteren bood velen de gelegenheid een tripje te maken naar het Houtensepad te Utrecht, waar de ontsporing van een goederentrein een enorme ravage veroorzaakte. Onder de ogen van duizenden toeschouwers werd het gehele weekeinde gewerkt aan het herstel van de spoorbaan. (Zie ook pag. 5) (ADVERTENTIE) speculaas niet duur we! heerlijk DE AAR. (U.P.I.). De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de myste rieuze dood van 32 van de 90 renpaarden die ln afwachting van een hindernisrace in een stal verbleven. Sectie wees uit dat de dieren aan een nitraatvergiftiging waren doodgegaan. Men vreest dat nog meer paarden zullen doodgaan. De organisator van de race neemt aan dat de dieren vergiftigd zijn door een dierenliefhebber die bezwaren heeft tegen de race. Het vergif zou don derdag in het voer van de dieren zijn ge gooid door een onbekende man. Stal knechten hadden de man opgemerkt en aan hem de reden van zijn bezoek aan de stal gevraagd. Hij had geantwoord „alleen de paarden te willen tóen*. DJAKARTA (Reuter-ANP) President Soekarno heeft ontkend, dat ex-minister Soebandrio hem in kennis heeft gesteld van de toegenomen activiteit van de Indonesische communistische partij in de tijd voor de mislukte staatsgreep. Deze ontkenning was vervat in de ant woorden die de president heeft gegeven op hem gestelde vragen en die zaterdag ln de rechtszaal te Djakarta, waar het proces tegen de voormalige Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Soe bandrio, wordt gevoerd, zijn voorgelezen. Het was de president ook niet bekend geweest dat leden van de communistische jeugdgroeperingen op een plaats, bekend als „Krokodillengat" een geheime mili- tire opleiding hadden gekregen. „Soe bandrio", aldus Soekarno in zijn schrif telijk antwoord, „heeft mij evenmin iets gezegd over het zogenaamde plan voor een staatsgreep van een „raad van gene raals". Ik heb echter wel hierover ge sproken met wijlen generaal Achmad Jani. die destijds legercommandant was en die bij de mislukte staatsgreep werd vermoord." Vandaag heeft een getuige, de voor malige onderminister van Buitenlandse Zaken Soewito Koesoemawidagdo. ver klaard dat Soebandrio aan de vooravond van de mislukte staatsgreep van vorig jaar een reeks geheime besprekingen heeft gevoerd met de communistische leiders. Koesoemawidagdo zei ook dat de buitenlandse politiek van Soebandrio van 1964 af in grote mate was beïnvloed dooi de leiders van de communistische partij (PKI) en in het bijzonder door Njoto. die deel uitmaakte van het kabinet. Hoessein Moetchar, een functionaris van de inspectie bij financiën, verklaarde dat Soebandrio 500.000 dollar voor een deel op een bank in Japan en voor het overige deel op een Zwitserse bank had gezet. Dit zou via de centrale geheime dienst zijn gebeurd. Moetchar zei dat hij de minister op het onregelmatige van deze daad had gewezen, maai- Soebandrio had daar geen acht op geslagen. Britse zondagsblad The Observer heeU gisteren gemeld dat deze week de ge boorte van een nieuwe Oranjetelg /.al worden aangekondigd. Uit bronnen die in nauw contact staan met de koninklijke familie is vernomen dat prinses Beatrix in april een kind verwacht. De prinses en haar echtgenoot, prins Claus, hebben, zoals gemeld, dinsdagnacht een bezoek I gebracht aan prof. Nuboer, de Utrechtse arts. die meermalen door de koninklijke i familie werd geconsulteerd. De Nederlandse kranten, doorgaans conservatief in dergelijke zaken, ajdus het Britse blad. hebben zorgvuldig beraad gehouden of ze het bericht van het nachtelijke doktersbezoek zouden op nemen. Overigens meent The Observer dat, gezien de huidige onzekere publieke opinie ten aanzien van de koninklijke familie het nieuws van groot politiek, be lang is. Voor de Nederlanders, die nog een grote waarde hechten aan de gezins band, zou een geboorte in de koninklijke familie de impopulariteit van het huwelijk van prinses Beatrix voor een belangrijk deel wegnemen. Ongeacht of het kind van prinses Beatrix een zoon of een dochter zal zijn, het kind wordt de tweede in de lijn van de troonsopvolging. Sinds drie generaties heeft geen man de troon van de Oranjes DJAKARTA (ANP) President Soe karno heeft een regeringsbesluit onder tekend waarbij het „Nationale Front", een zeven jaar geleden opgerichte losse federatie van alle politieke partijen en massa-organisaties in Indonesië, officieel ontbonden wordt verklaard. Elspeet ongevoelig voor demonstratie Bij de kerk van de oud-gerefor meerde gemeente in Elspeet is gistermorgen geprotesteerd tegen de leer van predikant C. 'Wisse. Deze houdt zijn gemeentenaren voor, dat het zondig is zich te laten inenten tegen kinderverlam ming. Een paar provo's, afkomstig uit Leeuwarden, en enkele slacht offers van kinderverlamming hielden een optocht, waarin spandoeken werden meegedragen. De politie maande de kerkgangers net te doen alsof er niets aan de hand was, daar zij anders bevreesd was voor wanordelijkheden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bestuur van de K.V.P. heeft in dnbbele samenstelling zaterdag besloten b(j de komende verkiezingen met vier lijsttrekkers uit te komen. Wie dat zullen zijn wordt in een later stadium door de lagere partij instanties uitgemaakt. Het partijbesuur heef daarover geen beslissingsbevoegdheid. Het lijkt waarschijnlijk, dat de vier gewesten hiervoor naast fractieleider drs. W. K. If. Schmelzer, ook enkele ministers uit het huidige kabinet zullen nemen. Het partijbestuur Is zaterdag, overeen komstig de reglementaire bepalingen, in dubbele samenstelling bijeengekomen om één vraag te beantwoorden: Moet de KVP bij de verkiezingen met één of met vier lijsttrekkers uitkomen? Personen waren hierbij formeel niet in het geding. Het is tot nu toe bij de KVP steeds ge bruik geweest met vier regionale lijst trekkers uit te komen. Daarvan is alleen in de periode-Romme afgeweken in de verkiezingsjaren 1956 en 1959. Het dage lijks bestuur van de KVP had ln een ver trouwelijk advies aan het voor deze ge legenheid verdubbelde partijbestuur ge adviseerd van de traditie af te wijken en met één lijsttrekker te komen. Daarbij zijn geen namen genoemd. Het partij bestuur heeft nu na een volstrekt open discussie met grote meerderheid van stemmen besloten om het advies van het dagelijks bestuur niet te volgen. De vergadering van het partijbestuur was strikt geheim Wel is uitgelekt, dat het hierbij ging om zuiver electorale overwegingen. De regionale aspecten epelen bij de KVP een grote rol. Het partijbestuur wenst dan ook, dat regio naal wordt uitgemaakt wie de lijsttrek kers zullen zijn. Ten stelligste wordt in Den Haag ont. kend, dat het kiezen van vier personen iets te maken zou hebben met het „laten vallen" van vooraanstaande figuren in de partij, zoals premier Cals en fractie voorzitter Schmelzer. Beivijs van zwakte Volkspartij heeft zich niet laten winnen voor de gedachte om bij de Kamerverkiezingen landelijk met één lijsttrekker uit te komen. Het voorbeeld van socialisten, liberalen, C.H.U. (en waarschijn lijk oo-k van de anti's) wordt in 's lands grootste partij niet nage volgd. Men durft het niet aan, daar alle genoemde kandidaten ergens kwetsbaar zouden zijn. Maar zijn ze dan niet kwetsbaar wanneer ze ergens een regionale lijst gaan aanvoeren Is de K.V.P. niet kwetsbaar met op de eerste plaats namen van politici die, hoe verdienstelijk ook, de laatste jaren niet erg op de voorgrond getreden zijn, zoals mejuffrouw Klompé en de heer Maenen?, sing van het K.V.P.-bestuur een bewijs van zwakte. Misschien „wint" men er een aantal stemmen, bij, doordat men een aantal stem men niet verliest, maar politiek gezien wijst het op bloedarmoede. We hopen dat de partijleden kans zullen zien dit bewijs van zwakte alsnog te corrigeren. Op zijn minst in die zin dat enkele leden van het kabinet op de eerste plaats aan de kiezers gepresenteerd gaan worden. Londenaren hebben dezer dagen op de wateren van de Theems de Ark van Noach zien dryven. Het schip is speciaal vervaardigd voor de Londense première van de Foxfilm „De Bijbel". In plaats van het reine en onreine vee, dat Noach moest inladen (Genesis 7) zullen nu de VIP's (de Zeer BelangRijken) na de première in de ruimen plaa' •emen om. te worden gevaren naar een souper. Overigens is het schip niet geheel conform de bijbelse maten verve id ,En aldus is het, dat gij haar maken zult: driehonderd ellen zij de lengte der ark, vijftig ellen hare breedte dertig'ellen hare hoogte(Gen. V 15). Het filmschip is slechts twaalf meter lang, meer een uit de krachten gegroeide wooneohuit dus. En. als de filmmaker* op deze manier ook met de andere bijbelse gegevens zijn omgesprongen HONGKONG (UPI) In China heeft de Rode Garde een nieuw doelwit ge vonden voor haar aanvallen in het ka der van de „culturele revolutie"! de minister van Defensie Lin Piao. Deze is nog niet zo lang geleden naar voren gekomen als de tweede man in China en wordt wel de „kroonprins" van de partijvoorzitter Mao Tse-Toeng genoemd. Hij zelf heeft nog onlangs de acties van de Rode Garde geprezen. Volgens waarnemers is de machts strijd doorgedrongen tot de hoogste par- tijregionen. Zij menen dat deze thans zijn hoogtepunt heeft bereikt en ln de gehele partij in volle gang is. Zij maken dit op int een bekendmaking van radio Peking waarin vandaag werd gezegd dat de politieke commissaris van de Chinese strijdkrachten, Heiao Hoea het leger heeft opgeroepen tójn volledige steun te geven aan minister Lin Piao. Hoea sprak op een bijeenkomst van politieke commissarissen van de Chinese luchtmacht.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1