trein ELECTRISche die vader niet boeit wie is er rijp voor een tweede wagen? Elektronische pott< bij verkoop va ZATERDAG 8 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Wensdroom var ieder kind gerealiseerd !l!lll!!!!II!liillII!IIIIIIVI!ll!llli!;illlii:i (Van onze correspondent) AMSTERDAM Twee conclusies na een bezoek aan de show, die een van 's werelds grootste speelgoedfabrikanten. Lines Bros Ltd.. met een knipoog in de richting van Sinterklaas in Amsterdam heeft gehouden: het wordt moeilqk kiezen dit jaar. zo groot is de verscheidenheid, en de portemonnee zal het te verduren krijgen. De trend gaat steeds meer naar groot, luxe speelgoed toe en de prijzen zijn natuurlijk navenant. Aan de andere kant was het prettig te kunnen constateren, dat veel aandacht wordt besteed aan duurzaamheid van materiaal en constructie. Op die manier komen de kosten er wellicht toch weer uit. Meest opvallende nieuwtje: een elektrische trein, die ook buiten ln de tuin kan worden gebruikt (en dan mag het gerust beginnen te regenen), maar die dusdanig is ontworpen en uitgevoerd dat vader er geen belangstelling voor zal hebben. Geen locomotieven meer. zo natuurgetrouw en genieus op schaal nagemaakt, dat het volwassen oog er niet op uitgekeken raakt, maar een recht-toe recht-aan geval van plastic, nogal groot, nogal simpel, nogal bont, dat zich ongestoord over zijn rode rails (eveneens plastic) kan voortbewegen, zonder dat het gevaar bestaat voor hinderlijke belangstelling van vaders zijde. Maar wie nu denkt, een lofwaardig streven naar simplificatie bij de fabri kanten van speeltuig te mogen onderkennen, komt even verder bedrogen uit, want daar ziet hij een miniatuur racesysteem met achtentwintig auto's, waarvan vijf met echte koplampen en tweeëntwintig verschillende soorten renbaanonderdelen, die de bezitter in staat stellen alle mogelijke renbaan combinaties op te bouwen voor avondwedstrijden. Ook een grammofoonplaat met het lawaai van een echte race ontbreekt niet. De folder vertelt er wervend bij: .....het is, alsof u bij de 24 uur van Le Mans bent. De auto's vergen het beste van u, de handigheid van een echte kampioen, want als er hard gereden wordt en de wagens op top snelheid toeren, heeft iedere vergissing de gevolgen van een blunder. Zo bent u een actief deelnemer, bent u de kampioen, bent u in het heetst van de strijd". Drie keer raden aan wiens oren dit verleidelijke proza is ge richt. Opgelet dus, vaders, want een set, die een klein beetje de moeite waard is, kost al gauw tegen de tweehonderd gulden. Voor vreedzame co-existentie is in de kinderwereld nog geen plaats, gezien de grote hoeveelheden schiettuig waarmee de etalages zullen worden over stroomd. Populair zijn uiteraard de futuristische wapens van James Bond en de geheime agenten, die anders heten, omdat 007 nu eenmaal een be schermd merk is. Ook de dodelijke uitrustingsstukken van Batman hebben in het kielzog van de K.R.O.-televisieserie al hun weg naar hier gevonden. Daarnaast veel aandacht voor poppen, die op een schier oneindig aantal manieren kunnen worden aangekleed en met accessoires opgedoft. Een originele vondst is het opblaasbare basin, doorsnee bijna een meter, waarin een vrachtbootje rondtoert. De besturing geschiedt geheel op lange afstand. En cr komt een opvouwbaar kinderfietsje op de markt handig voor in de auto. Het speelgoed blijkt, algemeen gesproken, in deze tijd van welvaart en technische vooruitgang enorm te evolueren. De pijl en boog waarmee de jeugd nog niet zo lang geleden op oorlogspad ging, zijn volmaakt verouderd en verdrongen door vuurspuwende tanks met afstandsbediening, raketten en machinegeweren, die bedrieglijk echt lijken. Maanmannetjes die echt kunnen praten, zijn niets bijzonders meer en de aspiranthuismoeder krijgt bij haar pop, die mamma zegt en een plasje kan doen, tegenwoordig zonder blikken of blozen miniatuurwasmachines, centrifuges, koffiemolens en mixers geleverd. De speelgoedfabrikanten staan voor niets. Zelfs guillotines die de plastichoofden afhakken van hitstorische figuren en engerds uit klassieke griezelfilms zijn aan het assortiment toegevoegd. Ongezond en ongewenst? Zij, die dit vinden treffen bepaalde spychologen aan op hun pad die de ontwikkeling heel normaal vinden. De moeders vertellen immers ook over de boze heks. die Hansje in de oven wil doen, over' de wolf'die oma opeet en vervolgens wordt opengesneden, en over de reus die mensenvlees ruikt? Volgens deze psychologen helpen de monsters en guillotines het kind zelfs bij het afreageren van innerlijke agressies en a-sociale driften. Bij dit alles verlieze men niet uit het oog dat speelgoed bepaald niet luxueus of kostbaar hoeft te zijn. De genleuze vondsten van de industrie prikkelen weliswaar de vraag-drang van het kind en de koopdrang van de ouders, maar men dient zich met een schuin oog naar het prijskaartje toch wel altijd even af te vragen: zou de aardigheid er niet gauw af zijn en hoe lang gaat het ding mee Ingewikkeld speelgoed heeft namelijk de neiging snel de geest te geven en slechts één functie te hebben, zodat het spoedig verveelt. Speelgoed waarmee het kind echt kan spelen en dat ruimte laat voor fantasie, verdient daarom de voorkeur. Tweedehands nault quatre dus kapitaalkrachti-, ger is geworden dus wellicht ook iets te missen heeft voor een ander „Hoho", roept de heer W. Hustinx, ehef automobielafdeling en plaatsver vangend algemeen RAI-secretaris, ge schrokken, zo erg is het allemaal niet. Het is toch wel nadrukkelijk de bedoeling, dat de gegevens alleen ter beschikking worden gesteld aan leden van de vereniging. We houden de statistieken binnen dc bedrijfstak. Wel interpreteren we het ruim, We geven het materiaal bijvoorbeeld aan ben- Binemaatschappjjcn, die de koper van een nieuwe auto een aardigheidje willen sturen om de aandacht te ves tigen op hun merk". Verstrekkend Dit verhaal wil dan ook op geen enkele manier suggereren, dat er enig verband zou kunnen bestaan tus sen het elektronische oogje, dat bolt Onder de huidige welvaartsbries, en de praktijken van firma's, wier aggressie- ve verkooptechniek geen onder-de-gor- del kent. Wel wil het een ontwikkeling ln de marktanalyse signaleren, die mogelijk is dank zij steeds snellere, steeds meer nauwkeurige computers en die voor de consument verstrek kende gevolgen kan hebben. Orwell's big brother is watching, wanneer meneer Jansen in Den Haag (en meer anoniem kan het toch bijna niet) een Fiat 2800 wil kopen. Immers, de Mercedesdcalcr leest het straks in 't tiendagelijkse RAI-rapport en wan neer Jansen statistisch rijp is voor een nieuwe wagen, kan hij erop rekenen, dat Mercedes discrete, maar indringen de pogingen zal wagen om hem aan >(jn verstand te brengen, dat zijn Jong- doen als de h.h. automobielverkopers- anders zouden we dol worden van het gedrang voor onze deuren. De RAI en haar leden verkeren in een uitzon deringspositie, die vrij uniek is en dat komt door niets meer of minder dan onze eigen, dierbaar gekoesterde, wat democratisch tot stand gekomen wet geving. De heer Hustinx, die namens de ver eniging alles van dit soort zaken af weet. is er als de kippen bij om het zwart op wit aan te tonen en slaat daartoe paraat het wegenverkeersre glement open bij artikel 93, waar de wetgever het volgende decreteert: ,,Hij (bedoeld wordt de minister) stelt de autoriteiten in de gelegenheid, zich de gewenste gegevens uit de registers te verschaffen en kan belanghebbenden tegen vergoeding der kosten inlichtin- Minder sterke stijging verkeersongevallen DEN HAAG. (ANP.) Het Ver bond voor Veilig Verkeer vestigt er in zijn verslag over 1965 de aandacht op. dat weliswaar het aantal door de politie geregistreerde verkeersongevallen blijft toenemen (van 258.621 in 1964 tot 277.313 in 1965) en dat ook het aantal slacht offers een stijging blijft vertonen, maar dat de stijging in 1965 vrijwel over de ge hele linie minder sterk was dan in 1964. Was het aantal doden in 1964 in verge lijking tot het voorafgaande jaar (1963) gestegen met 18.8 pet., in 1965 beliep deze stijging 3.7 pet. Het aantal slacht offers steeg in 1964 met 15.5 pet. ten opzichte van 1963. in het verslagjaar was opziohte van het vorige jaar 4.5 (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Er werd en wordt nogal eens op aanvechtbare wijze gecolporteerd met luxe, dure gebruiksgoederen (encyclopedieën, huishoudmachines, om de meest flagrante voorbeelden te noemen) en niet zelden leidt dit door de ontwapenende tactiek van die o zo keurige, maar glasharde meneer, die op de stoep stond, tot aankopen, waarvan het gezinshoofd zich later ver twijfeld afvraagt: hoe kon ik mijn zuur verdiende centen in 's hemelsnaam aan zoiets besteden? Bijkomstigheid, waaraan weinigen denken, maar die, gezien de omvang en de consequenties van dit euvel toch wel belang wekkend is: hoe wist de firma, die de verkoper met de zachte maniertjes en de bazalten inborst op u afzond, dat u rijp was om in zijn voetangels en klemmen te lopen RAI-computer tipt elke importeur Volgend jaar beschikt de Neder landse vereniging ,,De Rijwiel- en Au tomobiel Industrie", kortademig RAI geheten, in eigen huis over een BM- computer, die bediend door drie man, iedere tien dagen de vaderlandse auto markt tot in zijn geheimste uithoeken doorlicht. De gegevens staan ter be schikking van iedereen, die zich op het Bysteem abonneert. Kosten: een halve ton voor een uitvoerig rapport, hiaar voor dat geld weet de klant in kwestie dan ook precies, dat meneer IJssennagger in Onstwedder Höfte op T februari, daartoe al dan niet ge prest door zijn ambitieuze echtgenote zijn tweede hands Volkswagen heeft verkocht en is overgegaan tot de aan schaf van een spiksplinternieuwe Re- ste model toch echt wei even dat extra-tikkeltje heeft, dat Fiat mist ook al wilde de goede man eigenlijk zijn wagen een jaartje langer mee la ten gaan, omdat hij eigenlijk een beet je krap bij kas is. De koek, die de gezamelijke Neder landse autofabrikanten en impor teurs vorig jaar onder elkaar verdeel den, bedroeg 1,4 miljard en zal onge twijfeld nog rijden, als de Mina Bak- graag die in de regering de portefeuil le van Financiën heeft, tenminste ver standig omspringt met de gist van de welvaart. Hoe groter de hap daaruit, hoe beter. Uitzonderings positie Gelukkig is het zo, dat momenteel de fabrikanten van t.v.-toestellen, koel kasten, vloerwrijvers en loop het lijst- 'je van luxe gebruiksgoederen maar ver der na, onmogelijk hetzelfde kunnen ^larktanalyse met voor consument I verstrekkende gevolgen het materiaal, dat hem tegen abonne mentsprijs in de schoot wordt gewor- De RAI is erg volmondig bij het toe geven van en het verstrekken van in lichtingen over deze gang van zaken. „Wij schuwen de openheid niet", zegt de heer Hustinx. ,,In mindere ma te bestaat de geschetste situatie al sinds 1956 zonder dat er enige be denking is gerezen. De consument heeft er zelfs voordeel van. Aangezien de importeurs en fabrikanten alles van eikaars verkoop weten, js^ de,, concur rentie bijzonder scherp. Dit werkt enorm door in de prijs. Gaat u maar na: de prijzen van auto's zijn, in tegenstelling tot de algemene trend, constant gebleven of zelfs gedaald. De importeurs proberen de prijzen ondanks de stijgende produktie- kosten laag te houden".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9