Grotere autonomie tweetalig Leuven Flinke bonus bij langdurig sparen Labourcongres geëindigd Leken krijgen meer invloed Droog water gefabriceerd Voor sociale wetten 1.08 miljard nodig TOENADERING V.S. TOT OOST-EUROPA Autobus vol met tieners verongelukt Vechtpartij in trein: 32 min. vertraging Onderzoek executies Amsterdam HUIBERS Uittocht specialisten oliemaatschappijen Genet weer in opspraak ZATERDAG 8 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) BRIGHTON. Het 65ste jaarlykse rongres van de Britse Socialistische Party is vanmiddag in de badstad Brighton geëindigd, nadat de 1200 af gevaardigden met een meerderheid van ruim drie miljoen stemmen de regerings- lolitiek inzake Rhodesië goedgekeurd ladden. Het is een bijzonder vreemd congres geweest, vol tegenstellingen en hoog >plopende discussies. Premier Wilson was nochtans van oordeel, dat het al lemaal uiterst vriendschappelijk verlo pen was: ,,De partij erkent dat de re gering moet regeren", zei hij en dat scheen voor hem te volstaan. Ook zijn tegenstander Frank Cousins, leider van de transportarbeidersbond, ging tevreden naar huis, omdat hij drie troostprijzen bemachtigd had. Cousins noemde het congres „een inspirerende overwinning voor de linkervleugel". In de politiek is het dus mogelijk, zowel vriend als vijand tevreden te stellen. Personeelsstop overheid wordt niet voortgezet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De personeelsstop voor de overheid, die geldt voor het tjjdvak 1 juni tot 31 december 1966, zal in 1967 niet worden voortgezet, zo heeft minister Vondeling medegedeeld. Het feit, dat door deze maatregel de activiteiten van de diverse diensten in ongelijke mate worden beïnvloed - im mers afhankelijk van de door min of meer toevallige factoren bepaalde per soneelssterkte per 1 juni 1966 - maakt voortzetting ongewenst. Niettemin gaat ervan uit, dat de voor 1967 voorge- n overhiedsactiviteiten indien mogelijk worden gerealiseerd zon der uitbreiding van personeel boven het aantal, dat voor 1966 werd geraamd. In aantal gevallen zal dat niet lukken, r hier en daar kan men zelfs met minder personeel toe als gevolg van de toepassing van arbeidsbesparende werk methoden. NEW-YORK (AFP) President Johnson heeft een beroep gedaan op de Sovjet-Unie, haar troepensterkte in Mid den-Europa te verminderen en zo een gelijkwaardige inkrimping van de NAVO-troepen mogelijk te maken, wat zou bijdragen tot verbetering van 't po litieke klimaat in Europa en tot verzoe ning tussen Oost- en West-Europa. Verbetering van de betrekkingen tus sen Oost en West noemde hij als een van de drie essentiële voorwaarden voor de grote Europese verzoening, het thema van zijn rede. In zijn toespraak bestemde Johnson de eenmaking van Europa als ,,een van de grote onvoltooide taken van onze genera tie". Zolang de verdeling gehandhaafd blijft kan er geen sprake zijn van een duurzame vrede in Europa. Is er een maal een steviger basis van wederzijds vertrouwen tussen Oost en West geves tigd dan zal ook aan de verdeling van Duitsland langs vreedzame weg 'n einde kunnen worden gemaakt. Johnson verklaarde dat Amerika be- ADVERTENTIE) Voor inkomens tot 15.000,— (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering gaat een bezitsvormingsfonds instellen, bestemd om besparingen t «"bevorder éta, dï% gedurende een vrij lange tyd in stand worden ge houden. De deelnemers de kring wordt beperkt tot personen tussen de 21 en 60 jaar, die niet meer dan 15.000 gulden verdienen krijgen rente en een bonus, die betaald zullen worden uit de 100 mil joen gulden, die de regering heeft afge zonderd uit de winst, die werd gemaakt bij de verkoop van de Breedband-aan delen aan de Hoogovens. Een wetsontwerp tot instelling van het fonds is by de Tweede Kamer ingediend. De nieuwe regeling wijkt dus af van de bestaande bezitsvormingsregeling, die be sparingen van kortere duur beogen. De regering hoopt ermee te bereiken, dat de Nederlanders er extra door gaan sparen. Het gaat derhalve om het vormen van duurzaam bezit, waarbij ln de eerste plaats wordt gedacht aan waardepapie ren en spaareffecten. Later zullen de mogelijkheden wellicht nog worden uit gebreid met name in de sfeer van het eigen woningbezit. Waardepapieren Door de minister aan te wijzen instel lingen zullen waardepapieren kunnen verkopen met een nominale waarde van 250 gulden en met een looptijd van ten hoogste 15 en tenminste 10 jaar. Ge durende de looptijd moet de koper bij de instelling, waarbij hij het stuk kocht, elk jaar een besparing verrichten van 20 van de koopsom. Het nieuwe fonds garan deert de spaarder de uitbetaling van de koopsom en de jaarlijkse besparingen, de rente over de koopsom en een minimum rente van 5% over de jaarlijkse bij dragen. alsmede de uitbetaling van een belastingvrije bonus. De bonus en de rente worden aan het einde van de loop tijd uitgekeerd. Als de koper gedurende de looptijd elk jaar 50 gulden per waarde papier heeft bijgespaard, ontvangt hij over elk jaar een bonus van 2 over de koopsom en over de jaarlijkse besparin gen. Tenslotte wordt het bonuspercentage nog met 5 verhoogd. Met inbegrip van deze toeslag komt de bonus neer op 35 r'r bij een looptijd van 15 jaar en op 25 Voedsel voor Indianen mag Mexico niet in EL PASO (Reuter) Een trein goe deren, die geschonken zijn door dc be volking van Lafayette in Lousiana aan groep Tarahoemara-indianen, mag Mexico niet binnenkomen. Dit heeft de Mexicaanse consul-generaal in El Paso meegedeeld. Volgens de consul-generaal zou niet voldaan zijn aan de Mexicaanse invoer- bepalingen en heeft de publiciteit over de Amerikaanse gift de gevoeligheid van het Mexicaanse volk getroffen. De uit tien wagons bestaande trein heeft levensmiddelen, kleren en medica menten aangevoerd en wacht reeds se dert 24 september op toegang tot Mexico. De gouverneur van de Mexicaanse staat Chihuahua, waar de Indianen wo nen, heeft de berichten tegengesproken, dat de Tarahoemara's honger lijden en de Mexicaanse regering heeft de schen king een belediging voor het land ge noemd. De bevolking van Lafayette zond de goederen nadat een katholieke priester had gezegd, dat de sterfte on der de indianen in de bewuste streek zeer groot was. Gemiddeld "zouden 200 indianen per dag bezwijken bij een looptijd van 10 jaar. Bij onder breking van de jaarlijkse besparingen wordt de bonus verminderd met een na der vast te stellen percentage en vervalt de toeslag van 5 Spaareffecten wordt aan' de koper -van een spaareffect een bonus toegekend, als hij het stuk -gedurende een bepaalde termijn heeft aangehouden. De bonus bedraagt 5, 10 of 15 van de koopprijs bij een termijn van 5, 10 of 15 jaar. Op deze effecten zijn enkele fiscale tegemoet komingen van toepassing. De bonus voor het waardepapier of het spaareffect wordt alleen uitbetaald, als de spaarder het gedurende de spaartermijn onbezwaard heeft aangehouden. Bij overlijden, fail lissement of emigratie van de spaarder voor het verstrijken van de looptijd van het waardepapier wordt eveneens een bonus uitbetaald. Voor Öe bonus en voor eventuele an deren bijdragen geldt een maximum van 700 gulden per persoon. Voor echtparen geldt als maximum 1400 gulden, als belde echtgenoten aan de regeling deelnemen. Dit bedrag is vrijgesteld van fiscale en sociale lasten. MINISTER VONDELING: Gevolgen van hogere belasting vallen mee (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kostenverhoging ten gevolge van de voorgenomen verdubbe ling van de opcenten op de motorrijtui genbelasting zal in het algemeen ln de pryzen van de vervoersdiensten mogen worden doorberekend. Er hoeft dus niet te worden gevreesd, dat die verdubbe ling een al te zware druk op het wegver voer zal leggen. Dit zegt minister Vondeling (Finan ciën) in antwoord op vragen van Tweede- Kamerleden over de miljoenennota voor 1967. Hierin deelt minister Vondeling voorts mede. dat ook de voorgenomen verho ging van de omzetbelasting per 1 januari 1968 de lasten van het bedrijfsleven ln het algemeen in ieder geval op langere termijn gezien niet zal verzwaren. Ook deze belastingverhoging zal namelijk in de prijzen mogen worden doorberekend. Wel zullen door deze verhoging de lasten van de gezinnen worden verzwaard. De kostenstijging van de allereerste levens behoeften zal echter volgens minister Vondeling meevalen. Minister Vondeling heeft voorts inmid dels becijferd dat de invloed van de voor genomen verhoging der omzetbelasting per 1 januari 1968 op het prijsindexcijfer 0.8 punt (0.6 proc.) zal bedragen. De op brengst in 1968 zal circa 565 miljoen be dragen. Bij invoering per 1 januari 1967 zou de opbrengst voor 1967 en 1968 resp. 525 en 680 miljoen bedragen. Leenautomaat in Tokio TOKIO (ANP) Het Japanse krediet- centrum, een leenbank met meer .dan 50.000 rekeninghouders, heeft in de hoofdstraat van Tokio, de Ginza, een geldlecnautomaat gcïnstallerd, die hou ders van een kaart een bedrag van 20.000 yen betaalt. Rekeninghouders die na het sluitings uur van de banken krap bij kas zijn, kunnen hun kaart in de daarvoor be stemde gleuf steken en ontvangen dan, wanneer het elektronisch brein de kaart in orde heeft bevonden, het geld in een enveloppe. De bank heeft talrijke verzoe ken om kaarten ontvangen, evenals sug gesties om machines die hogere bedra gen lenen te installeren. reid is het zijne te doen en gezonde eco nomische en culturele betrekkingen met de communistische landen wenst. De Amerikaanse president maakte de volgende stappen bekend: de regering zal de uitvoerbeperkingen in de handel met het Oostelijk blok verzachten. De Amerikaanse export-importbank zal ga ranties verstrekken voor handelskredie ten aan nog vier Oosteuropese landen: Polen, Hongarije, Bulgarije en Tsjecho- Slowakije. De minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, gaat de mogelijkheid na van verlichting van de Poolse schulden last jegens Amerika. De Amerikaanse export-importbank is bereid tot financie ring van de uitvoer van Amerikaanse goederen voor de te bouwen Russisch- Italiaanse Fiatautofabriek. De Verenig de Staten onderhandelen met de Sovjet- Unie over een burgerluchtvaartovereen- komst. De beperkingen ten aanzien van reizen naar communistische landen in Europa en Azië worden verzacht en de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn begonnen met de uitwisseling van foto's van wolkenformaties, genomen door weersatellieten. Gerecht bepaalt afbraak van flatgebouw in Brussel BRUSSEL, (U.P.I.), net Belgische hooggerechtshof heeft bepaald dat een tien verdiepingen tellend luseus flatge bouw moet worden gesloopt omdat het niet past in de stadsplanning. Het twee jaar geleden voltooide gebouw, ongeveer 5.400.000 gulden waard, aan de Avenue Franklin Roosevelt is gebouwd in een wijk bestemd voor alleenstaande woningen- Het hooggerechtshof vond dat de bouwers zich niet gehouden hebben aan hun afspraak met de stedelijke plan nenmakers. Het gebouw had niet hoger dan drie verdiepingen mogen worden. Drieëndertig huiseigenaren in de betrok ken wijk dienden in 1965 een aanklacht in tegen de bouwers van het flatgebouw met het betoog dat hun uitzicht was be dorven en hun huizen in waarde gedaald. De zaak heeft voor drie rechtbanken ge diend alvorens hij voor het hooggerechts hof in behandeling kwam. België nog zonder aardgas BRUSSEL (ANP) Aangezien de technische moeilijkheden aan Neder landse zijde gistermiddag nog niet waren opgelost is het opendraaien van ..aardgaskraan" aan de Belgi§ch-N landse grens b)J Zandvliet uitfestek maandag 10 oktober, aldus is in Brussel bekendgemaakt. Aanvankelijk zou reeds deze week (woensdag) het eerste Nederlandse aard gas over de Belgische grens zijn ge komen. Een beeld van de gisteren gehouden „teach in" in de collegezaal van de economische hogeschool tijdens de rede van het Tweed&Kamerlid Marcus Bakker, die de lachers op zijn hand weet. De belangstelling toas zo grootdat vele studenten geen zitplaats meer konden vinden. Komende 4 jaar 535 min. voor staat uit aardgas (Van onze parlementaire redactie DEN MAAG Minister Vondeling (Financiën) verwacht dat de exploitatie van het Groningse aardgas de schatkist ln de jaren 1967 t/m 1970 een bedrag van 535 miljoen gulden zal opleveren. Voor deze vier jaren worden de inkomsten namelijk achtereenvolgens geraamd op 15. 90. 180 en 250 miljoen gulden. FRANKFORT DPA) In de labora toria van de chemische onderneming „Degussa" in Frankfort is men er voor het eerst in geslaagd water in poeder- vorm te maken. Het wordt vervaardgd door water in een centrifuge in uiterst kleine droppels te verdelen. „Aerosil" egn kiezelzuurprodutot, dat in verhouding van één op' tien aafl -'de vloeistof is toe gevoegd, zorgt ervoor dat de druppeltjes zich niet meer kunnen verenigen, omdat elke druppel door kiezelzuur wordt om sloten. Er zijn tot dusver geen industriële toepassingsmogelijkheden voor het droge water bekend .aldus „Degussa". Nieu we wetten vergen in 1968 250 min extra (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De nieuwe sociale wetten vergen in 1968 ongeveer 250 miljoen gulden meer van de schatkist. De totale lasten van de sociale wetge ving stijgen dan tot 1.08 miljard gulden. De lasten over 1967 bedragen ongeveer 830 miljoen gulden, omdat verschillen de nieuwe wetten pas op 1 juli 1967 ingaan. De stijging van ongeveer 250 miljoen gulden is op deze manier een jaar verschoven. Minster Vondeling van Financiën, die dit de Tweede Kamer in zijn memorie van antwoord op de miljoenennota mee deelt, wijst erop, dat hij voor de lasten van 1967 reeds rekening heeft moeten houden met een groot aantal sociale verzekeringswetten en met de lasten, voortkomend uit de algemene bijstands- Of de financiële uitkomsten rond de interimregeling invaliditeitsrentetrek- kers in 1967 tot premieverhoging zullen leiden kan minster Vondeling nog niet beantwoorden. Minister Veldk^jip van* Sociale Zaken en Volksgezondheid heefr hierover advies gevraagd aan de sociale verzekeringsraad. Voor de ziekenfonds verzekering geldt hetzelfde. Minister Veldkamp heeft nog geen definitieve gegevens of voorstellen over de premie vaststelling 1967 ontvangen. De uitvoe- Uitbreiding van handel (Van onze correspondent) BRUSSEL In het Belgische staats blad werden gisteren de nieuwe statuten gepubliceerd van de Katholieke universi teit van Leuven. Blijkens deze statuten wordt de Leuvense universiteit weer in gericht op federale grondslag. De Neder landstalige en de Franstalige afdelingen worden niet alleen als afzonderlijke li chamen erkend, maar krijgen ook een Alleen aan de top is er nog een ge meenschappelijke raad van beheer, waarin Vlamingen en Franssprekenden even sterk vertegenwoordigd zijn. le vens wordt een belangrijke stap gezet in de richting van de verwereldlijking want onder de vijf leden zijn er vier le ken en slechts een geestelijke. Hier mee heeft het Belgische episcopaat al vast genoegdoening geschonken aan de Vlaamse eis dat de katholieke universi teit van Leuven zal worden gesplitst in een Nederlandstalige en een Franstalige afdeling. Het is dus stilzwijgend terug gekomen van de roemruchte verkla ring van 13 mei waarin het ondeelbare karakter van de universiteit werd be klemtoond. Minder duidelijk is nog, of de Belgische bisschoppen ook gehoor zul len geven aan de tweede Vlaamse eis. Deze betreft het overhevelen van de Franstalige afdeling naar Waals grond gebied. Weliswaar heeft de academische overheid in de afgelopen maanden 150 ha grond in de buurt van Wavre en Ot- tignies geclaimd maar over de bestem ming van die gronden zijn de gissingen nog uiteenlopend. Geen ontslagen bij rijk door automatisering (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De onder meer als ge volg van automatisering en centralisa tie van de motorrijtuigenbelasting min der benodigde ambtenaren zullen vol doende ander en gelijkwaardig werk in de belastingdienst kunnen vinden. In de betrokken diensten zullen namelijk veel meer vacatures openvallen door ontslag wegens pensionering en andere oorzaken. Bovendien blijft het aantal belasting plichtigen voor de directe belastingen en het daaraan verbonden werk, op zich zelf beschouwd, een stijgende lijn ver- Dit zegt minister Vondeling (Finan cien) in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer betreffende de miljoe nennota voor 1967. Negentien Canadese tieners zyn om het leven gekomen toen hun bus, waarmee zij op weg waren naar een dansavond, door een goederentrein op een overweg werd gegrepen. Min stens 20 anderen werden gewond. Het ongeluk gebeurde 24 km ten westen van Montreal. De bus had staan wachten tot een trein voorbij was en reed de overweg op toen van de andere kant een trein naderde. ST.-ANNE DE BELLEVILLE (UPI) Op een spoorwegovergang by St.-Anne de Belleville in de Canedese provincie Quebec zijn een goederentrein en een autobus met schoolkinderen tegen el kaar gehotst. Vijftien van de 37 tieners kwamen om het leven. De bus werd door de kracht van de botsing omgegooid en over een afstand van ruim negen meter meegesleurd. Uit Montreal werden alle beschikbare ziekenauto's naar de plaats des onheils gestuurd. De 37 tieners waren leden van een jeugdclub in Dorion, die naar een dansavond gingen. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt van 15 oktober tot 20 november een tentoonstelling gehouden van wer. ken van de Amerikaanse schilder Bill (William Nelson) Copley. ring van de ziektewet valt binnen de werkingssfeer van de bedrijfsverenigin gen en daarmee ook de premievaststel ling, die per bedrijfstak berekend wordt. De belastingdruk zal volgens het dek kingsplan inclusief de verhoging van omzetbelasting in 1968 met ongeveer een procent stijgen. De minister houdt hierbij rekening met de doorwerking van de verlaging van de loon- en in komstenbelasting en met de wijzigingen in de investeringsfaciliteiten. Bovendien is in deze een procent ook de progressie werking begrepen. UTRECHT (A.N.P.). Tengevolge van een vechtpartij heeft de trein tussen Dordrecht en Roosendaal gisteravond omstreeks tien uur een vertraging van 32 minuten opgelopen. Drie reizigers van de trein en een koopvaardijmatroos hadden onenigheid gekregen tijdens de reis, hetgeen door de machinist werd be merkt, doordat gebruik was gemaakt -VEth de HÏjodrem. tóe machinist en de conducteur vonden het niet verant woord verder te rijden en waarschuwden via de baantelefoon de politie in Lage Zwaluwe. Daar bleek slechts één politieman aan wezig te zijn, die assistentie vroeg van de politie in Zevenbergen. Op het sta tion Lage Zwaluwe werden de vier vechtersbazen uit de trein gehaald, waarna de trein na de opgelopen ver traging de weg kon vervolgen. BONN (Reuter) De openbare aan klager in Keulen heeft bekend gemaakt, dat er een onderzoek gaande is naar de beschuldiging, dat een Duitse rechter bij de marine op 13 mei 1945 vjjf dagen na het einde van de oorlog in Europa te Amsterdam twee leden van de Duitse marine wegens desertie heeft laten fusil leren. Dit geschiedde in een Canadees Inter neringskamp. waarbij de executie met instemming van de kampleiding en met Canadese wapens zou zijn uitgevoerd. De betrokken rechter, de 57-jarige Wilhelm Koehn, die nu in Keulen werkt, heeft gevraagd, hangende het onderzoek te worden geschorst. De kwestie werd aan de orde gesteld door het Westduitse weekblad „Der Spie gel". De betrokken leden van de Kriegs- marine waren de 28-jarlge Rainer Beek en de 20-jarige Bruno Dorfer, van wie de eerste al in 1944 zijn onderdeel had ver laten en de andere pas enkele dagen voor het einde van de oorlog. Beek, die gedeel telijk van joodse afkomst was, had zich in Amsterdam verborgen gehouden. Vol gens de Duitse commandant van het krijgsgevangenkamp, waarheen de Cana dezen het tweetal na hun aanmelding had overgebracht, zou een Canadese generaal de Duitsers hebben verzocht de twee deserteurs te berechten. Het „proces" vond plaats in tegenwoordigheid van de 3 000 Duitse krijgsgevangenen. Nabestaanden van een van de twee slachtoffers hebben rechter Koehn aan geklaagd wegens moord. Deskundige voor vliegende schotels WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse regering heeft een befaamd fy sicus. prof. Edward Condon van de uni versiteit van Colorado, benoemd tot hoofd van een nieuwe dienst die zich zal bezighouden met het bestuderen van het verschijnsel „vliegende schotels". Het onderzoek zal worden gefinancierd door de luchtmacht, die zich tot dusver met het onderwerp bezighield. Natuur kundigen en psychologen zullen het pro bleem van alle kanten aanpakken. Zij beginnen met een dossier met meer dan 10.000 rapporten over allerlei tus sen 1947 en 1965 geconstateerde ver schijnselen. De luchtmacht zal de ver der binnenkomende verslagen len en doorgeven. (ADVERTENTIE) m m Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 brengt U een grote sortering in geboorte' aankondigingen Vraagt monsterboeken ter inzage Nieuwe stap in oorlog over concessies Officiële kringen niet verontrust (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In welingelichte krin gen verwacht men. dat nog deze maand, uiterlijk in november, de algemene maat regel van bestuur zal worden gepubli ceerd. waarmee het opsporen en winnen van olie in de Noordzeebodem wordt ge regeld ingevolge de mijnwet continentaal plat. Naar verluidt is een ontwerp voor deze algemene maatregel van bestuur thans in studie bij de Raad van State. In deze kringen is men niet in ver warring geraakt over persberichten, waarin wordt gemeld da* een groot aan tal olieconcerns technische specialisten, die in Nederland verbleven voor de ex ploratie en exploitatie van olie in de Noordzeebodem, voorzover dit onder Ne derlandse jurisdictie staat, hebben terug getrokken en naar elders overgeplaatst uit onvrede met het lage tempo, waarin minister Den Uyl (Economische Zaken) regelingen treft en met de verwachte in houd van de regelingen. Men ziet in deze kringen dit terugtrekken als een nieuwe stap in de oorlog, die de oliemaatschap pijen met de minister voeren over de concessies en de voorwaarden daarvoor. „Als er vergunningen worden uitgege- Post zoek voor Suriname PARAMARIBO (ANP) Een post- ongetwijfeld binnen een hal ve dag terug, al zitten ze in Texas", zei iemand ons ironisch. De oliemaatschap pijen hadden reeds eerder laten weten, dat zy de voorwaarden, die minister Den Uyl wü stellen, met name wat betreft het aandeel van de Staat in de resul taten van de olie- en gaswinning, onaan vaardbaar achtten. Zij kregen namelijk van de minister een concept-algemene maatregel van bestuur voor opmerkingen toegezonden. Dit concept is door het ministerie nooit openbaar gemaakt, maar naar verluidt hebben sommige op merkingen van de maatschappijen hun uitwerking niet gemist, zodat aangeno men mag worden dat het ontwerp, dat thans bij de Raad van State ligt, enigs zins afwijkt van het eerste concept. PARIJS (A.F.P.). „Les paravent»", een stuk van Jean Genet, dat al sinds april op het repertoire van het Théètre de France in Parijs staat, heeft zoveel ergernis ln Frankrijk verwekt, dat de commissie van Financiën van de Natio nale Vergadering besloten heeft de jaar lijkse rijkssubsidie aan dit theater van 2.500.000 fr. in te trekken. „Les paravents" is een boertig en zeer gedurfd stuk. dat handelt over de oorlog (Algerië), de seksualiteit en de dood. Het heeft veel succes, maar ook veel kritiek. Speciaal bij de eerste voorstel lingen was die kritiek nogal heftig. Oud- strijders uit Indo-China en Algerië bra ken toen zowat de boel af in het theater, zak. die op 20 augustus per vliegtuig I Stoelen werden in stukken geslagen en van Nederland naar Suriname werd ver- spelers werden bekogeld met stinkbom- ionden is zoekgeraakt. De zak. waarin men. Nu heeft Crristlen Bonnet, afgevaar- het departement Morbihan, i de i aan, bij eet •enlandingcn in Europa pei abuis uitgeladei De Surinaamse posterijen hebben meer pech. Dertig postzakken voor Su riname hebben ernstige waterschade ge kregen toen het KNSM-schip de Prins der Nederlanden bij de Azoren op een rots liep. De postzakken bleken bij aan komst in Suriname verrot te zijn. Van alle poststukken zijn de adressen onlees baar geworden en de pakketten zijn zwaar beschadigd. Deze zending post was afkomstig uit Japan, China, India en Londen. zich tot tolk gemaakt van hen die menen, dat het stuk wegens zijn buite nissigheden en overdrijvingen, niet op zijn plaats is in een nationaal theater. Het besluit van de commissie werd door Jean-Louis Barrault, directeur van het Thé&tre de France een „verkiezings stunt" genoemd. Men gelooft overigens niet dat het parlement het besluit zal goedikeuren. Over enkele weken zal het tijdens het begrotingsdebat in het parlement be sproken worden. Dan, zo meent men, zal de minister van Culturele Zaken, André Malraux, er wel voor zorgen dat de subsidie gehandhaafd blijft.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7