katechismus De nieuwe katechismus BUITENLAND TOONT GROTE INTERESSE VOOR NEDERLANDSE PRIMEUR de Kerk zat erom te springen Een boeiend en gelovig boek niet eigentijdse kijk op oude waarbeden IK VIND DA T HET HEEL AARDIG GEGAAN IS DE EERSTE 10 JAAR ZATERDAG 8 OKTOBER 1966 DE LEIDSE COURANT „Het Idee, om een Nederlandse katechis mus voor volwassenen samen te stellen, is ontstaan in 1961 tijdens een bijeen komst van katecheten in Londen. Ik was daar met pater Schoonenberg en luister de naar de voordrachten van een paar concilietheologen. Zij benadrukten zeer sterk de noodzaak van katechese voor volwassenen. „Wij doen idioot in de Kerk," zeiden ze, „we sloven ons uit voor de jeugd en we verwaarlozen de volwas senen." Toen is er bij ons een lichtje gaan branden. Thuisgekomen zijn we als de bliksem naar de Maliebaan gegaan, om onze bevindingen mee te delen. De kardi naal ging onmiddellijk akkoord. Hij gaf ons de opdracht een katechismus voor volwassenen samen te stellen." Dit ver telt pater W. Bless S.J., directeur van het Toch is dat wel begrijpelijk voor ie mand die iets meer van de achtergron den weet. In Nederland liepen deskun digen al jaren rond met de vraag: wat dient een goede katechismus voor de scholen te bevatten? En by het zoeken naar een antwoord waren zij tot de overtuiging gekomen, dat dit nooit ge geven kon worden, als niet eerst vast stond, wat een goede katechese aan vol wassenen moest bieden. Hun overwe gingen hadden al geleid tot de opstel ling van een „ontwerp Nederlandse ka techismus voor volwassenen". En dus was de bodem hier voorbereid. Het zaad, dat erin viel, kon meteen gaan ontkiemen. In 1962 hebben de bisschoppen nun gelovigen meegedeeld, dat er een kate chismus .voor volwassenen zou worden gemaakt. Meteen begon het Hoger Ka- techetisch Instituut op volle toeren te draaien. Het gestencilde ontwerp werd aan 150 mensen toegestuurd, aan theo logen en aan priesters uit de praktijk maar ook aan gewone vaders en moe ders. De reacties waren over het alge- teen positief: er moest iets dergelijks dromen. Maar tegen de opzet bleek nog- ^1 wat detailkritiek te bestaan: er kwa men ongeveer 10.000 opmerkingen bin nen. Zij waren echter niet van dien aard, dat het ontwerp in de kachel moest worden gegooid, de grote lijn kon worden behouden. „Wanneer je de nieuwe katechismus met het eerste ontwerp vergelijkt, al dus pater Bless, kun je het niet meer herkennen. We hebben er niet alleen alle kritiek in verwerkt maar ook alle ont wikkelingen, die zich de laatste jaren in onze Kerk hebben voorgedaan. Tij dens het concilie bijvoorbeeld werden wij regelmatig door de bisschoppen van de nieuwste snufjes op de hoogte gehou den. Het is mede daaraan te danken, dat de katechismus zo kort na de afslui ting van het concilie heeft kunnen ver schijnen". Hoger Katechetisch Instituut te Nijmegen, suggestie van die theologen voor kennis- Hij is er kennelijk toch wel een beetje geving hebben aangenomen en dat alleen trots op, dat alle andere congressisten de de twee Nederlanders erop in zijn gegaan. Moment-opname Ik vraag hem, hoe het mogelijk is, op dit moment een officiële neerslag te geven van het katholieke denken, of al les daarvoor niet te veel in ontwikke ling is. Pater Bless antwoordt: „In derdaad is dit uiterst moeilijk maar we hebben ons best gedaan. Ons boek is bij tot 1 maart 1966, de datum waar op de bisschoppen hun handtekening on der de tekst hebben gezet. Natuurlijk is de ontwikkeling op die datum niet afgesloten. Punten, die op dat moment nog open waren, neem bijv. de kwes tie van de pil, hebben wij ook open ge laten. Dat wij, ondanks de snelle ont wikkelingen, een momentopname hebben durven maken, is alleen te verklaren uit het feit, dat de Kerk om een kate chese voor volwassenen zit te springen, hoe onvolmaakt die ook zijn mag". merken, dat hij vanuit een gelovige m taliteit is geschreven. De kille lucht het ongeloof zullen zij er nergens in a Op myn vraag of de gewone man z> boek van zeshonderd pagina's zal lez kan pater Bless alleen maar antwoorden dat hij het hoopt. „Dit geldt natuurlijk niet voor hen. die nooit een boek lezen: voor hen zal ?.e nieuwe katechismus op een of andere manier gebroken moeten worden, in preek, conferentie, gespreks groep of iets dergelijks. En wat de echte lezers betreft: ook van hen wordt niet verwacht, dat zij het bock van a zullen doorworstelen. Daar is het niet voor. Men kan overal beginnen en over al ophouden. Een uitgebreid register wgst daarbij de weg". We praten ook nog even over de taal waarin het boek geschreven is. Pater Bless is ervan overtuigd, dat die taal en met name de verstaanbaarheid aan alle eisen voldoet. Het is het werk van één eindredacteur, wiens naam hij he laas niet kan noemen. Vaktermen zijn zoveel mogelijk vermeden en waar zij niet vermeden konden worden (neem bijv. een term als transsubstantiatie) daar worden zij uitgelegd. „Ik zou het prachtig vinden, aldus pa ter Bless, wanneer pastoors jongelui, die gaan trouwen, in de nieuwe katechismus zouden willen inleiden. En die dan als huwelijksgeschenk zouden willen meege ven. Dan komt hij terecht waar hij we- zen moet. Aan jongeren moet men hem niet in handen geven: die kunnen er j niets mee beginnen. Zelfs voor de 18-ja- 1 rigencursus acht ik de nieuwe katechis- techi a voor de „rudes", voor de ongeletterden heeft gemaakt. Daarmee komen wij in onze tijd niet klaar. Voor de kinderen niet, omdat deze veel min der stof nodig hebben dan de ongelet terde volwassenen. En voor de volwas senen niet, omdat deze over heel de lijn mondig beginnen te worden, in Ne derland en in praktisch alle andere landen. „Toch hebben wij de wereld primeur. Ik zou niet weten in welke tijd of in welk diocees bisschoppen ooit zulk een katechismus hebben uit- Pater Bless is nuchter genoeg om te beseffen, dat er op dit boek nogal wat kritiek zal komen. Hij heeft al stem men gehoord, die het te moeilijk en te uitgebreid vinden, anderen vinden het te gemakkelijk. „Geen van beide is waar. Inderdaad kan iemand met al leen lagere-schoolopleiding dit boek lezen. Maar een kind van twaalf jaar kan het niet. Er is beslist een ech te geestelijke volwassenheid voor nodig". De nieuwe katechismus probeert een volwassen kijk op het katholieke den ken te geven. Daaraan is volgens pa ter Bless een enorme behoefte. „De mensen moeten niets meer hebben van het infantiele gedoe dat de vroegere katechese wel eens is geweest. Ze wil len precies weten, hoe de kaarten lig gen en ook, wat de bisschoppen zelf op geloofsgebied houden. Als er ruimte is voor verder denken, dan eisen ze die ruimte ook op. Ze willen de deur niet zien afgegrendeld. Ze vragen om een open leiding en in die zin om zekerheid. I De nieuwe katechismus probeert hun Jdie te geven, door over elk mysterie met zijn lezers een dialoog aan te gaan. En als hij conclusies trekt, dan berus ten die altijd op argumenten". Geen compromis Pater Bless zit enthousiast te vertel len en realiseert zich opeens, dat hij zich misschien wat te veel laat gaan. „U denkt misschien: die vent is half gaar, maar u moet dat goed begrijpen. Wij zijn allemaal vol van dit boek. Het heeft ons veel kopzorgen "ekost en uiteindelijk is het gelukt. Met grote tekorten, daarvan zijn we zelf het meest overtuigd. Maar vergeet alsjeblieft niet, dat wij geen en kel voorbeeld hadden waarop we konden teruggrijpen, dat we helemaal moesten varen op ons eigen kompas". Van de theologen verwacht hij niet veel kritiek, omdat deze zo goed als allen bij het werk aan de nieuwe katechismus zijn ingeschakeld: de modern denkende zo goed als de aanhangers van de traditio nele richting. „Toch is het resultaat nergens een compromis. Wij hebben al tijd getracht een neerslag te geven van het hedendaagse katholieke denken in heel de wereld; en die wereld is groter dan Nederland. Misschien zullen enke le avant-gardisten zich op bepaalde pun ten teleurgesteld voelen maar dat geldt zeker niet voor de overgrote meerder heid der theologen. En wat de meer behoudgezinden betreft: ik ben ervan overtuigd, dat zij voor de nieuwe kate chismus gewonnen zullen worden, om dat alles volledig wordt verantwoord en uitgelegd. Zij zullen in ieder geval be- lu de roos Dat Nederland met dit initiatief ii roos heeft geschoten, blijkt wel uit het feit, dat nu al zes landen een optie op de vertaling hebben genomen, zonder het boek zelfs maar te hebben gezien. Er komen dus zeker vertalingen in het Frans, Duits, Engels, Italiaans, Spaans en Portu gees. „Ze staan eenvoudig te dringen, zegt pater Bless. Dat betekent natuurlijk niet, dat buitenlandse episcopaten onze katechismus voor hun rekening wen sen te nemen. Maar wel, dat die verta lingen hen zullen inspireren, om zelf iets dergelijks en waarschijnlijk iets veel be ters te gaan maken. Wij streven echt niet naar het uitgeven van een wereldka- techismus, dat zou een complete dwaas heid zijn". Of er naast de katechismus voor vol wassenen ook nog een katechismus voor kinderen zal komen? Pater Bless durft het haast niet met zekerheid te bevesti gen of te ontkennen. Volgens hem loopt de schoolkatechese op het ogenblik goed en kan men rustig op de ingeslagen weg voortgaan. Bovendien moet de kateche se zich volgens hem eerst tot de volwas senen richten en pas via de volwassenen tot de kinderen. „Wij werken op lange termijn, dan krijgt de katechese kans om wortel te schieten. Eerst proberen de generatie van pas-volwassenen in de nieuwe geloofshouding in te wijden. Dan volgt de rest vanzelf". Hoewel hij tijdens ons gesprek meer malen benadrukt, dat ik over de nieuwe katechismus niet triomfalistisch moet schrijven, besluit pater Bless toch met een optimistische noot: „Het is een mooi boek en wat meer zegt: het is een gelo vig boek. Al degenen die eraan hebben meegewerkt, hebben dit gedaan vanuit een gelovig engagement, het is op iede re pagina te merken. Mensen, die de proeven gelezen hebben, zyn er diep door getroffen. En ik heb de vaste hoop, dat de honderdduizenden lezers van straks diezelfde ervaring zullen hebben. Dr. ALFRED VAN DE WEIJER Geloofs verkondiging voor volwassenen UTRECHT De nieuwe katechismus is zó nieuw dat hij onmogelijk na eerste lezing volledig beoordeeld kan worden. Daarmee zullen we moe ten wachten tot hij een paar jaar in gebruik is geweest. In deze bespreking willen wij ons be perken tot het maken van enkele opmerkingen die tijdens het lezen bij ons naar voren zijn gekomen. Allereerst iets over de opbouw van het boek Deze volgt de weg vanaf het eerste religieuze verlangen, dat in de mens opkomt, tot aan zijn uiteindelijke voltooiing. Aan het begin staat de vragende mens, die probeert het mysterie van zijn bestaan te doorgronden. Aan het einde staat God. die ..alles in allen" is geworden. De weg heeft vijf etappes. De eerste houdt zich bezig met het mysterie van ons bestaan, zoals dat overal en altijd door de mensen is aangevoeld. De tweede schetst het ant woord. zoals dat gegeven wordt door de grote wereld godsdiensten. en het tastende zoeken van Israël. De derde laat zien hoe God in Christus het definitieve antwoord op onze bestaansvragen heeft gegeven. De vierde etappe voert ons binnen in het leven van de Kerk. vanaf het allereerste begin tot op onze dagen: een beknopte kerkgeschiedenis maakt er het boeiendste deel van uit en de vijfde opent een uitzicht op de eind voltooiing welke de hele mensheid te wachten staat. Het boek is dus eschatologisch gericht. Het neemt ons bij de de hand op het punt waar wij staan en voert ons vanaf dat punt naar de ..uiterste" dingen. Daardoor krijgt het een innerlijke spanning, welke de lezer voortdurend blijft boeien. De auteurs mogen in hun inleiding terecht zeggen, dat het niet nodig is, het boek van a tot z door te lezen: wij menen, dat voor wie dit verzuimt, een kans op het verwerven van een volwassen geloofskijk verloren gaat. Nieuw wereldbeeld Nieuw is ook de consequent doorgevoerde poging om het geloof te verwoorden in begrippen, welke passen in ons huidige wereldbeeld De katechismus stelt zich laten we het met een woord en dus lichtelijk simpli ficerend zeggen op Teilhardiaans standpunt en pro beert van daaruit, te laten zien hoe wij mysteries als schepping, zondeval, verlossing en voltooiing kunnen be schouwen. Hoewel hij daarbij de resultaten van veel spe cialistische voorarbeid heeft kunnen benutten, is het boek als katechismus toch geheel nieuwe wegen moeten gaan. Wij hebben het diepste respect voor de ernst en deskundigheid waarmee de auteurs zich van hun buiten gewoon zware opdracht hebben gekweten. Zoals verwacht mocht worden, besteedt de nieuwe katechismus grote aandacht aan de zgn. binnenwereldse waarde (menselijkheid, vrede, beschaving, gezinsleven, cultuur, economie etc.) en laat op uitstekende wijze zien dat deze hun plaats hebben in het Koninkrijk Gods. dat het Koninkrijk Gods niet ergens in de lucht zweeft maar dat het ..midden onder ons" is en dat het zich uit. in een volgehouden poging om samen goede mensen De nieuwe katechismus is ook. het hoeft nauwelijks te worden gezegd, doordrenkt van een oecumenische geest. Zonder de verschillen die re tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de andere christelijke Kerken of gemeenschappen bestaan, te verdoezelen, laat hij vooral het goede in de ander zien en verzuimt hij niet, op eigen fouten te wijzen. Hier en daar komen uitspraken voor. die de gewone ge lovige wellicht zullen verrassen, maar die door de meer gevormden zullen worden onderkend als de normale uitingen van een oecumenische levenshouding Hiermee raken we aan een aspect van de nieuwe kate chismus. dat aparte vermelding verdient. Het boek toont zich bijzonder moedig in het ontvouwen van een eigen tijdse kijk op sommige oude geloofswaarheden. Noemen we als voorbeelden: de geboorte van Christus uit de Maagd Maria, de tenhemelopneming van Maria, de leer over het vagevuur en over het leven na de dood Ook hier zullen sommigen aanvankelijk misschien de wenk brauwen fronsen, omdat het zo nieuw klinkt wat hun geboden wordt. Maar al heel gauw zullen ze merken dat op al deze punten het ware geloof verkondigd wordt, ontdaan van niet-wezenlijke en aan een bepaalde cul tuur gebonden elementen. Als zij de moed hebben de uiteenzettingen op de voet te volgen, zullen zij zich uit eindelijk niet armer, maar oneindig veel rijker gaan voelen. Gelovig TEILHARDIAANS OPGEBOUWD weggenomen, zou geen bladzijde van dit boek meer enige waarde bezitten" Door zich op dit standpunt te stellen en het permanent in gedachten te houden, hebben zij ons in de nieuwe katechismus een buitengewoon bemoe digend boek geschonken. Een boek. dat laat zien hoe alles voor heel de mensheid al goedgemaakt is. hoe wij al volop onderweg zijn naar de uiteindelijke voltooiing en hoe zeer er reden is om te midden van menselijke ellende en tekortkomingen het vuur van de hoop levendig te houden. Vervolgens een enkele opmerking over de trant, waar in de nieuwe katechismus geschreven is. Wij zouden deze willen kenmeiken als gewoon zonder alledaags te worden, als goed leesbaar zonder literaire pretenties te hebben, als levensecht, menselijk en praktisch. Als voorbeeld moge dienen de passage waarin oudere geleerd wordt hoe ze hun kinderen op de eerste com munie kunnen voorbereiden. Niet door hun uit te leggen, op hoe kinderlijke wijze dan ook. dat brood verandert in het lichaam des Heren, maar „door te vertellen over wat de Heer dééd. Over het Avondmaal, de apostelen het brood, de wijn, Jezus' dood en hoe Hij verrezen is op een zondag. Hoe de apostelen op zondag telkens bijeen kwamen om het avondmaal te vieren en zo te denken aan Zijn dood en aan Zijn verrijzenis. En hoe wij dit nu nog doen. De kern, het diepste is dan al verteld". Het is een van de vele passages, die zouden kunnen worden aangehaald. Zij laat duidelijk zien, dat de nieu we katechismus meer een lees- dan een leerboek is. Baanbrekend Hier raken we tenslotte de zwakke zijde van het boek. De auteurs maken zich soms schuldig aan een zekere breedsprakerigheid. die vermeden had kunnen worden. Soms vervallen zij in een praatstijl, welke de kern van de zaak eerder verduistert dan verheldert. Hier en daar treft men sporen van een romantische schrijftrant, welke niet meer van deze tijd kan worden genoemd. Ook doet het hinderlijk aan. dat bij tijd en wijle de objectieve betoogtrant wordt onderbroken door zinnen, waarin de lezer persoonlijk met „U" wordt aangespro- Het gaat hier echter slechts om kleine onvolmaakt heden. die aan elk menselijk werk kleven. Dat wij ze naar voren halen, doet niets af aan de zeer grote waar dering. die we voor de nieuwe katechismus hebben. Hier is baanbrekend werk verricht, dat de katechese voor volwassenen in ons land hiet één slag op een peil brengt, dat hij al lang had moeten hebben, maar dat nog nooit is bereikt. En dat via de vertalingen, welke zullen volgen - van invloed zal zijn op de katechese in heel de Wereldkerk. Nederland mag met recht trots zijn op dit boek. Niet alleen omdat het daarmee een primeur brengt, maar vooral omdat het met die primeur ineens in de roos heeft geschoten. DR. ALFRED VAN DE VVIJER CHRISTELIJKE LEERING, VIJF DEELEN EN EEN EN VEERTIG LESSEN CATDOLIJKE JF.KID, AARTSBISDOM EN ALLE ANDERE D!SD0«BE\ PROVINCIE MECIIELKN. De nieuwe katechismis daaraan kan niet de minste twijfel bestaan is een door en door gelovig boek. Het straalt e.en evangelische warmte uit. die bijzonder wel dadig aandoet. Dit komt het sterkte tot uiting in het derde deel, dat handelt over de Mensenzoon. Hier wordt in 150 pagina's een schets gegeven van Jezus' leven, leer en werk. welke met tal van passages uit de Schrift wordt geïllustreerd. Dat de auteurs in dit deel bijzonder veel te danken hebben aan de reformatorische exegeet Gunther Bomkamm. wordt door hen ruiterlijk toegegeven. Centraal in het hele boek staat het geloof in Christus' verrijzenis. De auteurs zeggen in hun inleiding volkomen terecht: „Als de tijding van Jezus' verrijzenis hier werd Rotterdams luchthavendirecteur ROTTERDAM (A.N.P.). De lucht haven Rotterdam, nog niet lang geleden ook bU autoriteiten bekend als het vlieg veld Zestienhoven, bestaat 10 jaar. Vlak bij de grote nationale luchthaven Schip hol ligt het Rotterdamse vliegveld met z\jn 2100 meter lange startvloer, het handjevol houten en stenen optrekjes. Toch zullen er dit jaar, zo verwacht luchthavendireoteur A. van der Hoeden, meer dan 300.000 passagiers gebruik maken van Zestienhoven. „Als we dan bedenken, dat we in 1957 begonnen met 26.000 passagiers, dan vind ik dat het toch aardig gelopen is", meent hy. Maar toch: „De Rotterdammer is trots op zijn stad. Sommigen van hen vinden het eigenlijk niet leuk, dat hun luchthaven niet zo spectaculair groot is als die van Amsterdam". Het is bekend, dat in het verleden nog al wat Rotterdammers „Den Haag" verweten hebben geen belangstelling te hebben voor de luchthaven Rotterdam en de uitbreidingsplannen in de weg te staan. Directeur Van der Hoeden, nog 'niet zo lang de grote man van de Rotterdamse luchthaven, spreekt een vermeende Haagse antipathie tegen. „Rotterdam wordt niet vergeten. We verwachten dat we nog voor 't eind van 't jaar kunnen beginnen met de bouw van een nieuw stationsgebouw, dat de tijdelijke accom modatie vervangt. Vóór 1970 zal ook de nieuwe verkeerstoren klaar moeten zijn. Image Directeur Van der Hoeden is dus te vreden over de gang van zaken van de eerste tien jaar. Hq vindt, dat de resul taten in de passagiers- en vrachtsector de destijds gedane prognoses ver heb ben overtroffen. Dit jaar meer dan 300.000 passagiers, tegen 26.000 in 1957; dit jaar ongeveer 8000 ton vracht tegen 3.300 ton in 1957. Toch zou hij graag nog wat meer willen bouwen aAn de „image" van de Rotterdamse lucht haven. Met de publiciteit Is het niet best gesteld. Een heleboel Rotterdammers denken dat het vliegveld Waalhaven nog intact is en weten van het bestaan van Zestienhoven niets. Een personeels lid van de K.L.M. op Schiphol trouwens ook niet. Hy stuurde eens een brief aan Van der Hoeden, directeur van het vlieg veld Waalhaven in Rotterdam. Dat is nog niet zo lang geleden". De Rotterdamse luchthaven: een 2100 meter lange startbaan, een handjevol houten en stenen optrekjes. Vóór 1970 moeten het nieuwe stationsgebouw en de nieuive verkeerstoren gereed zijn. Plannen voor stationsgebouw en verkeerstoren De heer Van der Hoeden neemt zon der meer aan, dat het luchtverkeer ln de toekomst een steeds groter deel van het vervoer narfr zich toe zal trekken. Ook bij een zich uitbreidend vervoer van de andere toeristische verkeers middelen. Hy geeft echter het voorhoud dat het lange-afstandecheepsvervoer van passagiers niet in deze groei zal delen. „Op de Noordatlantische route is het passagiersvervoer per schip de laatste jaren eigeniyk al helemaal door het luchtverkeer verdrongen", zegt hij. De luchthavendirecteur gelooft vast en zeker dat ook de luchthaven Rotter dam zal kunnen meeprofiteren van de toekomstige uitbreidingen van "t lucht verkeer. „Natuuriyk", zo zegt hij, „heb ben we eerst meer verbindingen nodig, i we zijn nog te veel gericht op Engeland. Er moeten verbindingen komen met bij voorbeeld Scandinavië en Zuid-Europa". Komen die nieuwe verbindingen er bin nenkort? „Het staat vast dat er maat- schappyen gaan uitbreiden. De belang stelling voor Rotterdam is aanwezig Welke vaste ïynen zullen worden toe gevoegd aan de huidige vyfentwintig per dag is niet bekend". Verlichting uitstekend De uitbreidingsmogelijkheden van Zestienhoven zyn niet groot. De lengte van de startbaan, die aanvankelijk 1300 meter bedroeg en thans 2120 meter, zal, indien zich geen onvoorziene omstan digheden voordoen, in de loop van het volgende jaar tot 2.200 meter kunnen worden uitgebreid. Maar dan is de koek wel op. Het betekent dat nimmer de allergrootste machines kunnen worden opgenomen in een verbinding met Rot terdam. „Toch moet het mogelijk zyn, dat Rotterdam straks een luchthaven heeft die mee kan doen in het Europese luchtnet", vindt de heer Van der Hoe den. Hy wijst erop, dat de startbaan lang genoeg is voor de middenklasse straaltoestellen, dat de verlichting uit stekend is („Rotterdam kan voor wat de baanverlichting betreft tot de best uitgeruste luchthavens van Europa worden gerekend") en dat de passagiers accommodatie wordt aangepast. „Nee, ik vind dat het aardig ge gaan is de eerste tien jaar", zegjt de heer Van der Hoeden nog eens.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11