ook VOOR JOU C IN DE KRANTENTUIN ONS KNUTSELHOEKJE Popgroep Jasses: TOPPERS PAGINA 10 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 OKTOBER I960 - Een jaar in de 5e klas met Piet-Hein ik heb die nacht in de auto geslapen en de volgende dag waren we al midden in Frankrijk. We stonden bij een rivier en daar hebben we de tenten opgezet. We hadden prachtig weer en konden heel veel keren zwemmen. Bij die rivier was speeltuin, daar kon je fijn spe len. Er laatste dag. dat we daar waren, duwde myn oom ons. toen gingen we heel hoog. We reden er weg en gingen nu naar de Middellandse Zee. Daar vonden we mooie, grote schelpen b.v. zeehorens, mooie grote koningslakkenhuizen en nog In dit verhaal horen jullie de beleven- nissen van Piet en Hein. zo rondom het vijfde schooljaar. We zullen jullie eerst het tweetal voor stellen. Zij zijn tweelingen, zoals jullie al wel begrepen zullen hebben. Toen hun vader het tweetal netjes aangekleed door de zuster, in de wieg zag liggen, zei hr) al dadelijk: „Ze zullen Piet-Hein heten". En zo gebeurde het hun doopnamen zijn: Petrus en Henricus. Evenals de grote Piet-Hein een durfal op zee, zo zijn de kleine Piet en Hein ook geen lieverdjes. Ze hebben in hun jonge jaren al veel be leefd, goed en kwaad. Nu moeten jullie Fig. vooral niet denken dat die twee altijd HET WILDE WESTEN Een der grootste figu- j ren uit de geschiedenis pen. Ze zitten ieder aan een kant vader en dan is het oppassen geblazen. Ze hebben ook ieder hun eigen vriendjes en sedert een paar maanden hebben ze ieder een eigen kamertje. In de grote vakantie heeft vader met een timmer man op de zolder een slaapkamertje voor Piet getimmerd, deze had de meeste ruimte nodig. Er staat een grote kast met diepe laden voor z'n autootjes en zelfgebouwde vliegtuigen. Hein zoekt het meer in boten, die hij van grote bouwplaten in elkaar knut selt en plakt. In het verdere verhaal zul len jullie wel meer van de jongens horen alleen nog even dit, ze zijn allebei mis dienaar, ze wonen op een dorp dicht bij Delft maar wel ver van de kerk en school. Hun vader is onderwijzer en nu in de vyfde klas, zitten ze bij hun vader. „Niks leuk", zullen jullie wel zeggen. Nou dat valt wel mee. In de klas zeg gen ze tegen hun vader „Mijnheer" en verder is alles heel gewoon. Ze krijgen op tijd hun beurt, worden helemaal niet voorgetrokken en moet er gestraft wor den. dan zijn de twee bengels er bijna altijd bij, want zoals gezegd: het zijn geen lieverdjes. Ze gaan met de fiets naar school van wege ae grote afstand. Ze hebben ieder een sterke fiets, maar als het soms ge beurt, dat er een band leeg staat en er meestal geen tijd meer is om te plakken, nou dan gaan ze samen op èèn fiets en reken dan maar dat het hard gaat. 't Is nu september. De school is alweer een maand aan de gang. De jongens zijn weer aan het schoolleven gewend. De he le vakantie d.w.z. vijf volle weken zijn Piet en Hein op een boerderfl in Lim burg geweest, elk op een verschillend dorp. Piet bij zijn oom Piet en Hein bij oom Sjef. Gezond en sterk zijn ze van die vakantie thuis gekomen. Piet bracht een lief wit konijntje in z'n fietstas mee. Dadeiyk werd daar een hokje voor ge- mmerd en ze verzorgen het beestje veel meer. 't Water was daar heel blauw en zout, en de golven waren heel groot. Je kon er fijn golven springen, dan ging je telkens onder water. We gingen ook een keer met vader in de boot, maar dat viel tegen, want we dreven telkens naar de kant. Vandaar gingen we naar een andere camping, waar het heel leuk was. Daar groeide veel lavendel, die je zo maar plukken mocht. Lavendel is een bloem, die heerlijk ruikt en lang goed blijft, als je hem niet samen zijn. O, neen, helemaal zitten zelfs aan tafel niet naast elkaar, daar is het vaak een duwen en schop. Van net Wüde Westen was stellig Wild Bill Hickok. Zijn juiste naam luidde: James Butler Hickok. Die kenmerkende bijnaam kreeg hij, toen hij eens geheel alleen de Mc. Candlas-bende onscha delijk maakte. Daarbij overweldigde hij zonder hulp tien bandieten, die op een postkoetsen station paarden wilden stelen. Acht kerels moesten in het zand bijten, terwijl de twee overigen zich snel uit de voeten maakten. De jonge Hickok kreeg in deze ongelijke strijd 8 schotwonden en nog 'n messteek. Na een jaar was hij zelf, dat hebben zé tenminste der moeten beloven. Moeder heeft het toch druk genoeg vooreerst met de twee ling, die dadelijk met een scheur, een knoop eraf of een gat in hun kleren thuis komen. Om dan nog niet te spreken van de pleisters, verbandjes en zwachtels die geregeld nodig zijn. Dan is daar nog een baby van een half jaar, die door ieder een verwend wordt, dan Annemieke, die op de kleuterschool is en de oudste zus Liesbet, die op de kweekschool in Den Haag is en elke dag met de bus op en neer rijdt. Zie zo nu weten jullie het een en ander van het gezin waarin Piet en Hein leven. Op het naamplaatje op de voordeur staat A. v.d. Helm. Wordt vervolgd. CORRESPONDENTIE Vandaag vertellen de kinderen weer eens Marieke Witkamp Leiden Mijn leventje Ik heet Marieke en ben geboren op zon dag 22 december 1957. Ik was natuurlijk een lief meisje. Met mijn mama en papa woonde ik naast oma en opa, die een melkzaak hadden. Ook hadden zij een grote hond, Roland, waar ik nooit bang ma bij oma. Toen ik 2 jaar was, gingen we verhui zen naar Gilse-Reijen, dat is een plaatsje in Noord-Brabant, waar papa werkte. Ik was drie jaar, toen ik een zusje kreeg dat was erg leuk. Ze heet Jolanda. We gingen toen dikwijls wandelen in de bos sen. Ook mocht ik dikwijls bij papa voor op de fiets mee. Achter in de tuin hadden we een groot hok met een heleboel konijntjes, soms hadden we er wel twintig. Toen ik vier jaar was kregen wij een broertje erbij. Hy heet Tonny en is een leuke jongen. Dat jaar werd papa weer overgeplaatst naar Ypenburg en toen verhuisden we weer naar Leiden. Nu kwam ik op de Antonius-kleuter- school en daarna op de St. Antonius la gere school. Nu zit ik in de derde klas bij juffrouw de Leeuw. Ik kreeg ook nog een zusje Lilian. Ik ga graag zwemmen, 's Zater dags krijg ik zwemles en op de andere dagen, als het tenminste mooi weer is. ga ik met mijn broertje en zusje zwem men in het zwembad „de Vliet". Daar zie ik dikwijls vriendinnetjes van mijn j BChool of van bij ons uit de buurt. Een paar weken geleden was ik met mijn zusje in het zwembad aan het j zwemmen toen er door de luidspreker werd omgeroepen dat myn papa de 249.999ste bezoeker was. Wij mochten toen op de foto en twee dagen later stond onze foto in de krant. Wq kregen ook nog een consumptie aangeboden en s middags kreeg mama een grote fruit- Zijn dingen hersteld, roem was doordat - vecht zo gestegen, dat hier had men al gauw eerbied voor Wild Bill en zijn pistolen. In de jaren, die erop volgden, werd hy cok Sheriff in andere steden, die we gens de enorme vee transporten a.h.w. uit de grond groeiden. Het waren zware, moeilijke tijden en menige ban diet ondervond te laat, dat het gerucht over Bills trefzekerheid maar al te waar was. Niemand weet precies, hoeveel mannen er door zijn schiet? kunst het leven hebbent gelaten, maar moeten er minstens weL honderd gewees't zyn. Maar ook aan Bills leven kwam een gewelddadig einde. Toen hij n.l. rustig in een herberg een spelletje poker zat Fig. B HANS EN DE SPREEUW „Kijk toch eens, wat 'n vogels. Wat is dat voor 'n soort?" vroeg „Dat zijn spreeuwen", antwoordde z'n vader. „Vroeg in de herfst ver zamelen zij zich tot gro te vluchten, soms wel duizenden spreeuwen groot. Zij maken dan vliegoefenmgen en mei 't laatste broedsel, voor dat zij ons verlaten om de winter in zuidelijker streken door te bren gen. Zij vliegen overi gens niet allen tezamen; de jongen worden voor op gestuurd. De wijfjes vliegen meestal voor de mannetjes uit. 't Herfstpakje van de spreeuwen heeft vele B30-46 te spelen, werd hij plotseling van ach teren in de rug doodgeschoten. De moordenaar, Jack Mei Call was een half idiote jonge kerel, dienmeende dat hij met die moord een ware hel dendaad had verricht. Een paar dagen later evenwel werd hij om zijn laffe daad opgehangen. donker, spreeuw is een drukke en vrolijke zanger en hij zingt heel graag ook zwembad, ongeveer twee kilometer er vandaan. Je kon daar van een duik- plank springen. Mijn kleine nichtje moest van myn vlak by een riviertje, emmertje visjes kon- gevlochten mand- lavendel. Daarna reden we naar Het was 31 augustus 1958 toen ik op de wereld kwam. Het was zondag. Ik was kleiig en dik en ik had krullen. Ik woog 6 pond. Toen ik 1 jaar was, ging ik lo pen. Ik klom wel eens uit de box en als mijn moeder niet in de kamer was gooi de ik alles overhoop. Ik was anderhalf jaar, toen ik erg ziek was, ik had longontsteking en moest naar het ziekenhuis. Toen ik beter was, Met myn vierde jaar, ging ik naar de kleuterschool. Die school heette Pinkel- tjesschool. Ik vond het daar heel leuk. Toen ging ik naar de grote school en kwam bij juffrouw Van Velzen. We kregen daar rekenen, taal en lezen. Taal vond ik het fijnste. We gingen ook wel In de tweede klas kwam ik by juf frouw Chorus. Het leren werd veel moei lijker, maar de juffrouw was heel lief. Ik vond het jammer dat ik by juffrouw Chorus wegging. Ik kwam nu in de derde klas by juf frouw de Leeuw. Ik zit er pas in, maar 'inö het wel een beetje moeilijk. Toch het best wel gaan, als ik mijn best. Hai i andere keer a de vlaggen i len maken ze ook in holle boomstam men, in gaten in muren en onder de I dakpannen. mand. We hebben i gesmuld. Dit is iets uit mijn leventje. lekker v Ik ben dit jaar op vakantie geweest in Frankrijk met mijn vader en moeder Mijn zusjes en broertje gingen ook Welke dame verwekt zoveel belangstelling en opzien, dat de fotogra fen erom vechten om haar te kunnen foto graferen. Zet de letters uit fig C op de juiste plaats en je weet de naam van deze zo be kende dame. 'n LELIJKE VERGISSING Mevrouw D. was één van die onge lukkige dames die geen meiden kun nen houden. Telkens kwamen bakker, melkboer enz. voor een ander gezicht te staan aan de deur. Toen mevrouw weer eens zonder zat, moest zij nood gedwongen, toen er gebeld werd, naar beneden om open te doen. 't Bleek de slagersjongen te zijn. Deze keek haar nogal verbaasd aan en zei toen: „Nou meid, je zult hier ook niet lang zijn, want zij met 'n hoofdbeweging naar boven moet een tang zijn". Bij vergissing dacht hij, dat er weer een nieuwe meid voor hem stond! LANGS OMWEGEN BEREIKT RUL LER TOCH ZIJN DOEL. TEGENSLAGEN OVERWONNEN i Toon. Ik schrijf Ondanks veel tegensla gen, hebben we op het ogen blik toch een redelijk peil be reikt. In onze korte bestaans- periode hebben er zich immers veel veranderingen in de be zetting voorgedaan. Maar, goed, we beschikken nu over Ja, dat riep iedereen in Hamerstad. Daar het vreselijk druk op het grote plein. Weet je waarvoor ze dat riepen? 7el er zou een nieuwe burgemeester ïen. Alle schoolkinderen stonden op grote plein, ze moesten zingen zodra ïieuwe burgemeester aankwam. Daar zagen ze hem aankomen en de mensen de kinderen begonnen al te zingen, doch opeens hoorde men niets meer, ie dereen hield op met zing i dat? Wie was het dan? Het was een klein jongetje, die de hoed van zyn vader op ;'n mooiste jasje en schoenen. Hy had ook nog een snor, een valse natuur- ïyk, dat begrijpen jullie wel. Alle men sen begonnen te schelden. Gelukkig daar kwam een pracht van een wagen met de echte burgemeester er in. Nu begrijp je, dat het kleine jochie verlegen was. Ook de burgemeester keek niet vriéndeiyk. „Jij onnozel jochie, ga die grapjes aar thuis uithalen," zei hij. De burgemeester ging het stadhuis binnen. De mensen en ook de jongen, gingen naar huis. Maar 's avonds was groot feest. Iedereen hing de vlag uit Toen ik nog in de derde klas zei. k zat daar bij juffrouw de Leeuw. In het begin ging het goed, taal ging soms beter dan rekenen. Vooral het rekenen ond ik moeilyk, maar toch ging het la- er wel. We kregen ook eens een film ver het verkeer op straat. Dat moest je natuuriyk weten om geen ongeluk te krijgen. We hebben ook eens een film gehad, die eigenlijk voor de vierde klas was. In geschiedenis was ik ook niet zo goed. Soms kende ik niet alle vragen le les en dat was niet best. We had- >ok een geschiedenisschrift. Versjes zingen was leuk en het bijschrijven van de versjes was ook fijn. Aardrijkskunde vond ik het fijnste. We moesten het leren uit een boek en ook it een schrift. Later werd de juffrouw rel streng hoor! IN NOORDWIJK: JUNIORENSOCIETEIT „DE SCHAKEL" „Het doel van de sociëteit is het scheppen van een Jongeren-contact in de zin van amusement en culturele avonden gedurende het winterseizoen". Aldus een passage uit het reglement van de Inmiddels al weer acht Jaar bestaansrecht hebbende vereniging, die zich vooral ten doel stelt de R.K. jon gelui uit Noordwijk en omgeving voor al wat gezelligheid te bieden. DRIEHONDERD Zo'n driehonderd jongelui laten zich ieder jaar by „De Schakel" als lid Ip- schrijven, waarbij zy moeten voldoen aan de voorwaarden, die ook weer in dat reglement zyn opgenomen, We noe men er slechts enkele: de meisjes moe ten de leeftyd van zeventien jaar heb ben bereikt; jongens op hun beurt moeten de achttien zijn gepasseerd. PLANNEN Voorzitter F. van Wely: „Dans avonden ln Noordwyks „Duna Deli". Voldoen aan zo veel mogeiyk wensen. Dus bekende dansorkesten èn gespe cialiseerde ensembles, bijvoorbeeld Zuidamerikaans, Dixieland, beat". Iedere veertien dagen staat er in elk geval Iets op stapel by „De Schakel" envoor wat carnaval 1967 betreft: „Dan houden we het bekende carna valsfeest. Met prins, raad van elf, Tanz- mairlechen en Boerenkapel". HET VERMELDEN WAARD... een vast stel. De jongens kuni nen het goed met elkaar vin den en streven met z'n allen een zelfde stijl na". „Jasses"-manager B. Denekamp uil de Oegstgeestse Duinzichtstraat 31 somt de leden van zijn popgroep opj Leo Keyzer, 19, kapper, drums en zang, Leiden; Pieter Zuiderduin, 18, kunst, schilder, soloslaggltaar, mandoline, zanger, Katwyk; Floor Buschman, 16, in afwachting op toelating tot kunst- academie, lead-zang, slaggitaar, man doline, Oegstgeest; Dlck Schuiling, 19, scholier, basgitaar, Oegstgeest. Naar Zoeterwoude Oefenruimte hebben de oude en de huidige leden van „Jasses" al overal gevonden en verloren. In Leiden, War mond, Oegstgeest en Katwijk. Nu heeft hun manager die gevonden in Zoeter woude. Hobby Zegt FLOOR BUSCHMAN: „Onze styi zweeft tussen die van de Out siders en Q 68. We zUn bezig mei een geheel eigen repertoire op t( bouwen. Dat bewyst het tiental eigen nummers toch wel. Muziek wordt gemaakt door solo- en bas gitarist de tekst maak lk zelf. Zeker, w< spelen nummers van Klnks en der- geiyken. Toch zyn we geen uitge sproken fans van hun genre, favorieten? Natuuriyk, The Out siders, Q 65 en The Pretty Things!" Geen van de „Jasse8"-es bouwt ove rigens luchtkastelen wat de toe komst aangaat. „Muziek ls voor een groot gedeelte onze hobby. We dromen echt niet van een gouden toekomst met hopen geld en zo" -it voorraad leverbaar. DE ZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gé Hofenk Muziek- en grammofoonplatenhandel HAARLEMMERSTRAAT 66 ADVERTENTIE HIMALAYA Carola Burgerhout (20) uit Wasse naar bevindt zich op het ogenblik In India, waar ze deel uitmaakt van een Himalaya-expedltie. In haar gezelschap bevindt zich onder meer Jan Boon, een van Neerlands beste skiërs uit vroeger tjjden. Carola hoopt over een maand of drie weer ln ons land terug te ke- THE SHOES De verkoop van ae .grammofoonplaat van „The Shoes" loopt goed, zo meldt onze correspondent uit Zoeterwoude. Wim van Huis, Henk Verstegen en Jan Verstegen, allen uit het Zoeter- woudse, en Leidenaar Theo van Es hebben destijds hun eigen composities „Standing gand staring" en „Ask my mother" op de Polydorplaat vastge legd. En dat alles tussen de bedrijven van hun talrijke optredens door. Op tredens vooral in Duitsland en Loos- drecht. THE WHO DOORGAAN En dan importeren we natuuriyk weer een vracht beat uit Engeland! Komen: The Beach Boys, The Pretty Things, The Who (die echt blijven bestéén!) en The Fortunes. Rock 'n roll big boss Bill Haley komt óók, naar Jacques Senfs „Casino" ln het Haagje. tijds al naam door op tredens in de Johnny en Rijk (paar apart) Show en de Corry Brokken Show. Pro ducer Back Bulter- man na het uitkomen van haar eerste (Pho- nogram)plaat („Een maal komt de dag"): „Het is een meisje met een gouden stem en gouden haren. Daar zit vast een gouden plaat in!" BELGISCHE POLL Ter vergeiyking: de Teenbeat Poll 1966 in Nederland en die in België. Populairste zangeres in ons land: Trea Dobbs; bij onze zuiderburen: Liliane. Populairste zanger Nederland: Boude- wyn de Groot; België: Adamo. Popu lairste beatgroep bij onze buren: The Jumpers. Plaat van het jaar: „Merci cherle". SPION ZEVENDE! Donovan („Sunshine supermanen The Beatles („Yellow submarinebot weg van de eerste plaatsen gestoten, in Amerika. Door The Supremes, die met „You can't hurry love" al weer een gouden plaat voor zich opeisten. De zevende voor hen! De Amsterdamse Hunters hebben succes met „The Russian spy and I". Inmiddels is deze spion uitgebracht ln verscheidene Westeuropese landen, zo als België, Frankryk en Engeland. Vooral de Engelse piratenzenders (Ra- dia London, Caroline, 390 e.a.) zien wel wat In „Russian spy and I". En ook in „Janosh"

Leidse Courant | 1966 | | pagina 10