STOP'NTUGER IN UW TANK! geeïT ihelKR £sso JK BEN OCTROOIPOLITIEK BEU .EXTRA Kinderen vinden lijk achter heg Bende wilde Edwards niet met rust laten Indonesische studenten gearresteerd Veldslag in provokelder Sociale zekerheid in EEG verschilt sterk Paus Paulus vraagt wereld om gebed voor herstel van vrede in Vietnam Geen lijfstraf voor Britse gevangenen v. kj&NSDAG 5 OKTOBER 1966 Ltti l.ii.lL)SE CUUicai> Pater Hubers SJ. uitvinder draaizuigmotor: Naar buitenland als hier geen interesse bestaat (Van onze correspondent) BERKHOUT. „Orn et la- liora" heet een boerderU aan at vai •ente Berkhout. rug naar de N.D.S.M., waar Ik als protestant In contact kwam met pater van Kils- donk. Tijdens de militaire dienst besloot ik Grieks en Latijn te gaan studeren, om dat ik katholiek wilde wor den. Ik speelde toen ook al met de gedachte om mijn tech nische gaven op een andere wijze dienstbaar te maken. In opleiding alleen In versneld geld plaats aan de 61-jarige houder Jo Stam eu de .16 jarige pater jezuïet Cornell! Hubers. Aan twee oor liet grote zitten verslaggevers en foto grafen. Onderwerp in de buitenwereld kon ik handhaven. In 1963 werd ik tot priester gewijd. Momen taf.-Is vlak teel werk ik als bedrijfsaal- nsterraani moezenier in Rotterdam. Mijn vrije uren besteed ik aan ge sprekken met technici sprek zijn de „verhrandings- Verolme, die belangstelling tiissvuoplading" hebben voor de door mij uit- de nu nog in ontwikkeling gevonden verbrandingsmotor motoi zijnde „oplndi ..(Iruuizuigmoi uitvindingen van een priester, die mogelijk revolutionair zul- ordei Cornelis Hubers zegt zelf, dat het misschien wel vreemd klinkt, dat hij op de ambachts school in Amsterdam is ge weest. ,.Ik had geen zin om het lyceum te gaan, ik de open met turbocompressor, waarop technische het Nederlands octrooi is ver leend en waarop het wereld octrooi is aangevraagd. De orde laat mij vrfl mijn gang gaan". Laboratoriumproeven Al vanaf zijn 18de jaar is pater Hubers bezig met proe- Sinds vijftien jaar doet had geen talenknobbel. Mijn hij dat met nauw contact met vader was scheepswerktuig- veehouder Jan Stam uit Berk- kundige en ik hield ervan op hout, die hij door familierela- dat gebied iets te maken. Ik ties kende. „Hy had financiële voorbereiding belangstelling", zegt de je- voor middelbaar technisch derwijs - instituut Tijdens het praktijkjaar bij de zuïet. „Hy heeft studeerde aan het gegeven. Stam wist dat ik zat de scheepvaart, te modderen". Veehouder Stam „Ik voelde aan dat bij ADVERTENTIE geen blauwe rook meer uit. In ~v,.— 1957 ben ik opgehouden met hbs-diploma ratoriumproeven genomen, tot deze proeven. De proefmoto- - ren zyn verwoest of bewust ontmanteld. Dat is niet onaar dig achteraf. Het is later wel militaire dienst, Scharwoude zijn ook proeven kreeg. Om de plannen heteluchtmotor uit te werken. Dat was in 1949. Ik ging te- ..Je hoorde die motor etadia je hebt doorgemaakt" niet en die verbranding was volledig. Alleen als je je hand OctTOOipolitiek voor de uitlaat hield, voelde Twintig jaar lang is Hubers reeds met zyn onder zoekingen bezig geweest. Wer kelijke vruchten hebben ïjjn leuk te kijken, welke bepaalde uitvinding echter nog niet af- J geworpen. Het heeft alleen maar gekost: zo'n slorige 20 den zj]n er onder de Neder landse industriëlen wel, het moet zoveel tijd er kosten. „Men is nog te zichtig", meent de pater. Van die voorzichtigheid en 't feil, dat er zo'n geweldige octrooi- heeft hjj eerlijk gezegd, gc- polltlek moet worden gevoerd noeg. „Ik heb aanbiedingen gehad uit Japan en Senia- rang. Ook ben ik voornemens geweest- naar India te gnan. He orde heeft daar een univer sitair college, en in de research zouden ook motoren kunnen worden gebouwd. Als er hier geen bedrijven zijn, die dit fors willen aanpakken, kan ik dat alsnog doen". De heer Stam is van mening, dat de Nederlandse industrie een j ferme injectie nodig heeft om toe te happen. „Het is ulteln- delijk in het belang van onzr gemeenschap". Als we hem vragen of het hem ook eigen financieel voordeel gaat, antwoordt hij ontkennend. Pater Hubers is wel bereid zijn uitvindingen te verkopen. „Ik zou het doen voor een re delijk bod. De investeringskos ten moeten op zqn minst den gedekt". En dan stelt hij als voorwaarde, dat het be kwame mensen moeten zyn die de motoren zonder zijn hulp kunnen ontwikkelen. En die heeft hij niet gevonden. Ook niet bij Verolme. Het ziet er dus nog niet naar uit dat er over enkele jaren in Nederland ook auto's, motoren of brom fietsen zullen zijn met eer „draaizuigermotor", waarbij de verbranding zodanig onder controle wordt gehouden, dat geen koolmonoxyde kan ont snappen en waarbij 't enige la waai slechts tot een licht zuinig geluid beperkt blijft Want voor de ontwikkeling van een installatie trekt voorlopig vyf jaar uit „HEEL DUISTERE ZAAK" (Van onze correspondent) ÖEULLE „Een heel duistere zaak", noemt de politie het gebeuren dat gis teren het landelijke GeuLle by Maastricht In opschudding heeft gebracht. School kinderen op weg naar de kerk ontdekten omstreeks kwart voor acht 's morgens, half verscholen achter een heg het stof- f el ijk overschot van de 72-jarige C. de C. uit Hoensbroek. Alleen het hoofd van de man vertoonde verwondingen. Seofcie door dr. Macking verricht, heeft uitgewezen, dat deze verwondingen zeker niet zijn ontstaan door een slag of slagen op het hoofd. De beschadigingen aan de schedel zouden volgens de officier van Justitie te Maastricht kunnen wijzen op een aanrijding. De sectie heeft tevens uit gewezen dat het slachtoffer zeker reeds enkele uren voordat men het ontdekte, dood moet zijn geweest. Bijzonder myste rieus is wel dat het slachtoffer geen schoenen droeg en dat men deze ook niet heeft kunnen vinden ondanks het feit dat de politie met speurhonden de gehele om geving heeft afgezocht. Opmerkelijk is tevens dat er geen enkel bloedspoor viel t« bespeuren. „Het vermoeden ryst dat er ergens anders iets met de man ls gebeurd", aldus de politie, „en dat men hem dood of nog levend naar Geulle heeft vervoerd". ADVERTENTIE Opgejaagd en afgeperst HAMBURG (UPI-AFP) De VI van Ronald (Buster) Edwards heeft verteld dat haar man zich by de politie heeft gemeld omdat hij zich niet langer wilde laten kwellen door andere leden van de bende die ln 1963 in Engeland de grote trelnroof hebben uitgevoerd. June Rose Edwards heeft haar ont hullingen gedaan in een vraaggesprek met het Duitse weekblad Stern. Edwards, vertelde zei, had de taak de boerderij in brand te steken waarin de bende zich dagenlang na de treinroof heeft schuil gehouden. Hij kweet zich niet van die taak en de politie vond een aantal vingerafdrukken die haar in staat stelde de bandieten te identificeren. Als Buster niet had gefaald, zouden de anderen nu niet voor 30 jaar in de gevangenis zitten". Dat zeiden de anderen. Wat ze met ons deden laat zich met geen pen beschrijven. Ze waren erger dan de politie. Ze joegen ons na, persten ons af en we hebben zo veel zwijggeld betaald dat we nu blut zijn", aldus mevrouw Edwards. De vrouw yertelde ook, dat zij toen zfl en haar man op de vlucht waren, enige tijd in luxe hotels in Duitsland hadden gelogeerd. De andere gangsters spoorden hen op en ze moesten weer vluchten. Voor de rechter heeft Ronald Edwards Senatoren zijn geschrokken van uitlating Ike WASHINGTON (U-P.I.) In Washing ton is het tot een debat gekomen over de verklaring van de republikeinse oud- president Dwight D. Eisenhower, dat bij niet zonder meer atoomwapens sou uit sluiten om de oorlog In Vietnam te win- De senatoren drukken in het algemeen bezorgdheid uit over de mogelijkheid van een atoomoorlog, en ze bezweren de rege ring de situatie te ontlopen die tot ge bruik van kernwapens zou leiden. Senator John O. Pastore, een democraat uit Rhode Island en vice-voorzit ter van de atoomenergiecommissie van Huls en Senaat, senator Jacob K. Javits, een repu blikein uit New-York, en senator Gale Mcgee. een democraat uit Wyoming, waren de senatoren die de regering be zwoeren op haar tellen te passen. 105-jarige overleden. Een van Neder lands oudste inwoonsters en reeds jaren de oudste inwoonster van de gemeente Zeist, mej. Henriette J. Kropff, is op 105-jarige leeftijd over- DJAKARTA (AFP-UPI) In Djakar ta z|jn verscheidene Indonesische studen ten gearresteerd die ervan verdacht wor den heftige anti-Soekarnoleuzcn op mu ren geklad te hebben. De bevolking heeft opdracht gekregen alel op particuliere gebouwen aangebrachte leuzen uit te wissen. De strekking van het merendeel van de slagzinnen is, dat de Indonesische presi dent verantwoordelijk is voor de staats greep van 1 oktober 1965. Generaal Amir Machmoed, de militaire gouverneur van Djakarta, heeft de jeugd organisaties gewaarschuwd, dat het leger do grondwet zal toepassen en geen be toging van jongeren op de openbare weg zal gedogen. President Soekarno zelf heeft vandaag in een openbare toespraak de mislukte communistische staatsgreep van verleden jaar veroordeeld. Bij zyn eerste verschijning in het open baar sedert onafhankelijkheidsdag, 17 augustus, zei Soekarno dat de „Beweging van 30 september „hoogverraad" had ge pleegd. De toespraak van de president duurde 42 minuten en werd gehouden in het door de Russen gebouwde stadion van Djakarta. Er zaten meer dan 3000 per sonen, die een kort, hoffelijk aplaus lie ten horen. Het roces tegen de Indonesische ex- minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio is tot vrijdag verdaagd. De ontluisterde voormalige vice-remier heeft sinds het begin van het roces gedurende vijf zittingen in het totaal 21 uur voor het seciale militaire tribunaal terecht Niettegenstaande de langdurige getui genissen, zyn er in feite weinig nieuwe gezichtsunten inzake de mislukte staata- gree naar voren gekomen en het is nog niet vast komen te staan welke eventuele rol resident Soekarno by de mislukte staatsgreep heeft geseeld. verklaard niet rechtstreeks aan de be roving van de posttrein te hebben deel genomen. Hg had alleen tot taak gehad „de rommel op te ruimen" in de boer derij waarheen de rovers waren gegaan, nadat zy zich van bankbiljetten ter waarde van ongeveer 25 miljoen gulden hadden meester gemaakt. Edwards klaarde voorts dat hij indertyd niet veel geld had gekregen en dat dit intussen op was. Edwasds-vuardt eraan verdacht het „meesterbrein" achter de roof te zyn geweest. Van het gestolen geld is tot dusver slechts ruim 3,3 miljoen gulden teruggevonden. Mr. Bonn ike burgemeester van Noord wijk (Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK (ANP) Met ingang van 16 oktober is tot burgemeester van de gemeente Noordwyk benoemd nir. J. M. Ronnike, thans burgemeester te MaasdrieL AMSTERDAM (ANP) De politie in Amsterdam heeft gisteren proces-ver baal opgemaakt tegen vier provo's die op de Dam speciale pamfletten in het kader van Werelddierendag hadden ver spreid. Dit is volgens de bestaande po litieverordeningen verboden. Eén van de verspreiders van deze pamfletten schijnt gevlucht te zijn en zich teruggetrokken te hebben in de pro vokelder aan de O. Z. Voorburgwal, wat voor de politie aanleiding was een inval te doen. Hierbij schijnt het tot een soort veldslag te zijn gekomen. Bovendien hebben provo's volgens een bestuurslid van de Sophie vereniging tot bescherming van dieren, verenigings blaadjes weggenomen cn die later ge bruikt om deze met hun eigen pamflet, waarbij het Sophiablaadje als dekman tel moest dienen, te verkopen. De Sophia- vereniging overweegt hierover een aan klacht bij de politie in te dienen wegens diefstal. De provo's ontkenden echter de blaadjes te hebben gestolen: „We hadden ze ontvangen van een ons on bekende man". Afscheid van Kamerlid Lucas (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Zowel de KVP-fractie als de financiële commissie uit de Twee de Kamer hebben gisteravond afscheid genomen van het oud-Kamerlid dr. A. M. Lucas. De heer Lucas, die vergezeld was door «IJn echtgenote werd In de fractiekamer van de KVP toegesproken door drs. H. Peschar (PvdA) die namens de commissie het uiterst belangrijke wbrk, dat di>.< Lucas In de Kamef heeft verricht roemde. Dr. Lucas was gedurende 18 jaar voor zitter van deze speciale commissie. Een vijftal leden heeft in de afgelopen weken alle redevoeringen, die de heer Lucas, tijdens zijn 20-jarig Kamerlidschap heeft uitgesproken, doorgelezen en geselec teerd. Een bloemlezing is in boekvorm bijeengebracht en bij dit afscheid aan de heer Lucas aangeboden. In zijn dank woord zei dr. Lucas, dat zijn heengaan gebaseerd was op verstandelijke over wegingen. Je moet zo tijdig weggaan, dat de anderen niet zeggen, dat 't je tijd is geworden omdat je aan lichamelijke en geestelijke vermogens getwijfeld gaat worden, aldus dr. Lucas. Na afloop van deze ontvangst bood de KVP-fractie de heer en mevrouw Lucas een diner aan. Prof. dr. J. H. Witteveen (WD( is de opvolger van dr. A. M. Lucas KVP( gekozen tot voorzitter van de financlë- mmissie uit de Tweede Kamer. Drs. H. Notenboom (KVP) is vice-voorzitter geworden. Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! voor ieder die belangstelt in ruimtevaart en maanreizen RUIMTEVAART WANDKAART slechts 75 Ct Fraaie kleurenkaart (63x95 cm!) met 20 jaar ruimtevaart in woord en véle beelden: raketten, planeten, maanreisroute, enz. J Tijdelijk bij de Esso dealers die deze unieke en leerzame kaart hebben opgehangen H. Diemer (87) overleden ROTTERDAM. (A.N.P.) Na een kortstondige ziekte is gisteravond, 37 jaar oud in het ziekenhuis Eudokla in Rotterdam, overleden de heer H. Diemer, oud-directeur-hoofdredacteur van de bla- van het Rotterdammer kwartet. Hij was een pionier op het gebied van de christeiyke bedrijfsorganisatie en een van de oprichters van het christeiyk nationaal vakverbond waarvan hy de eerste voor zitter was en van de christeiyke bond van drukkerspatroons. Voor de A.R. had hy zestien jaar zit ting in de Rotterdamse gemeenteraad en vier jaar in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De heer H. Diemer was ridder in de orde van de Nederlanse Leeuw en officier in de orde van Oranje- Nassau. (ADVERTENTIE) ■adboud Johnson naar kathedraal VATICAANSTAD, (Reuter). Paus Paulus heeft gisteren de katholieken opge roepen te bidden voor een door onderhan delingen tot stand gebrachte vrede in Vietnam. De Paus zei dit in een toe spraak tot een menigte op het Sint-Pie tersplein- Een jaar geleden deed de Paus een vredesoproep in de Verenigde Naties. Zijn toespraak van dinsdag werd vla radio en televisie in een groot aantal landen uitgezonden. „Er bestaat een groeiende innerlijke overtuiging, dat waarachtige en duurzame vrede niet gebaseerd kan zyn op de macht van dodelijke wapens, noch op de stati sche spanning van tegenover elkaar staande ideologieën", zo zei de Paus. Zijn kreet om vrede zei de Paus „met bedroefd hart te doen". In het afgelopen jaar waren de voorwaarden, die vrede mogelijk maken, niet verbeterd. Met be trekking tot Vietnam zei hij: „Wij zullen bidden voor vrede, in het bijzonder ln het Verre Oosten, voor een vrede, die vrij heid en welvaart garandeert voor de vol keren van die landen; een vrede die niet door verraad of geweld wordt opgelegd, doch door eervolle en menselijke onder handelingen". President Johnson heeft gehoor gege ven aan de oproep van de Paus vooi een gebedsactie voor vrede in Vietnam, door zich met zyn echtgenote en met kabinets leden naar de St.-Matthew s kathedraal in Washington te begeven en daar de Mis bU te wonen. Secretaris-generaal Oe Ttiant verscheen dinsdagavond op een receptie van mgr Giovannetti. permanent waarnemer van het Vatlcaan by de v n tet geli nheld van het bezoek dat de Paus een Jaar gele den aan de vn heeft gebracht-. ADVERTENTIE CiDe K Natuurlijk: Citroen De Kuyper. Dit vond ook de bartender die in 1952 met zyn longdrink „Bazi" de Eerste Prijs won op de National# Cocktail Longdrink Competitie. Het recept w heel eenvoudig Neem een normaal drinkglas, giet hierin een glaasje De Kuyper Citroen-jenever en vul het glas verder met tonic Houdt U van een extra-koude longdrink, dan een paar stukjes ijs toevoegen. NEDERLAND VOORZICHTIG Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Europese deskundi gen tonen zich bezorgd over uiteenlo pende opvattingen, die zich in de ge meenschap steeds meer openbaren ten aanzien van dc sociale zekerheden. Vol gens deze deskundigen Is een gemeen schappelijke studie op zo kort mogelijke termijn noodzakelijk. Deze studie moet zich bezighouden met de taak en de plaats van de sociale zekerheid in een maatschappij, die zich bijzonder snel wijzigt en met een systematisch econo mische waardering van de sociale ze kerheid. Men weet ook binnen de zes EEG - landen niet duidelijk welke wegen men moet bewandelen om tot een zuiver af gewogen sociale zekerheid voor een zo groot mogelijke groep van de bevolking te komen, aldus deze deskundigen. Ver hoging van de financiële bijdrage van de, staat roept ongerustheid op over het evenwicht van de overheidsfinanciën. Verhoging van de premiebijdrage stuit aan de andere kant op even grote weer standen door de eisen die de economis che groei, de interne financieringsmoge lijkheden van de ondernemingen en de Europese concurrentievoorwaarden stellen. Voorop moet gesteld worden, dat de ontwikkeling van de sociale zekerheid in de zes EEGIanden zeer positief is geweest. Daartegenover staan echter de toenemende financiële en economische problemen. Blijkens de gegevens uit 1965 is Neder land tot nu toe nogal voorzichtig ge weest met de rijksfinanciering van de sociale zekerheid. Tegenover de overi ge EEGIanden worden deze deelname zelfs vrij beperkt genoemd, zelfs wan neer de nieuwe beperkte volksverzeke ring ingaat. Veel geld De Westduitse regering besteedt bij zonder veel geld aan de sociale zeker heid. Zoveel zelfs dat bezuinigingen op bepaalde-onderdelen ervan noodzakelijk zijn geworden. Als gevolg danrvan erh- ter komt het financieel evenwicht bij onder meer de Westduitse ziekenfondsen in gevaar. De verhoging van het maxl- muminkomen voor de premlcbercke- ning bracht enige zij het waarschijn lijk tijdelijke verruimmlng. De situatie bij de ziekte- en Invalidi teitsverzekering In België is zonder meer zorgwekkend. Het tekort over 1966 wordt geraamd op 210 miljoen gulden. Als gevolg daarvan moesten dc premies verhoogd worden terwijl bo vendien verschillende rechten op terug betaling van geneesmiddelen cn bepaal de ziektekosten sterk gewijzigd werden. Frankrijk kent eveneens beperkin gen In dc uitgavenstijging van de socia le verzekeringen. Vorig Jaar bellepen deze beperkingen zelfs bijna 40 pet. Het tekort van de algemene regeling voor de sociale zekerheid wordt voor 1966 ge raamd op bijna #en miljard gulden, vooral by de ziekteverzekering. Eenzelfde financieel moeilijk beeld voor de sociale zekerheden biedt Italië. Ook hier geldt dat juist de situatie rond de ziekteverzekering het zorgwekkendst is. Om deze situatie enigszins het hoofd te kunnen bieden, besloot de regering enige tijd geleden de rijksbijdrage t# verhogen. Luxemburg sluit zich bij de ze tendens aan. Tussen 1958 en 1966 is de rijksbijdrage gestegen van 11,3 pro cent tot 17,3 procent. Een totanl verschillend beeld van Ne derland dus, waar de kostenstijgingen, die met de aanpassing van de uitkerin gen en verstrekkingen gepaard gaan, in het algemeen opgevangen worden in de premiepercentages. De nieuw# lasten, voortkomend uit het overnemen van het rijk van de algemene kinderbijslagre geling, worden gedeeltelijk gecompen seerd door afschaffing van subsidies op de algemene ouderdomsverzekerlng en door de te verwachten lagere rijksuit gaven voor de algemene bijstand. (Van onze correspondent LONDEN - De Britse minister van Binnenlandse /aken, Roy Jenkins, heeft besloten de 19-jarige gevangene Roger Maxwell niet af te laten ranselen. Max well, die veroordeeld werd tot levenslange hechtenis omdat hy een cipier gedood had, zit In de gevangenis van Maidstone. Daar werd hij verleden maund door drie magistraten, onder wie een vrouw, tot zes slagen met de roede veroordeeld omdat hij een cipier aangevallen had. Dit is een van de twee enige vergrijpen waarvoor m de Britse gevangenissen nog lijfstraffen kunnen uitgesproken worden, maar het ls al sedert 1962 dat ln Groot- Brlttnnnlë nog een gevangene met de roede afgeranseld werd. De beslissing om Maxwell zc« klappen te doen geven, moest echter nog goed gekeurd worden door de minister van Binnenlandse Zaken, onder wie ook de justitie ressorteert. Minister Jenkins heeft Inzage genomen van een rapport, opge steld door verscheidene psychiaters, die Maxwell onderzocht hebben en blijkbaar tot de bevinding gekomen zyn dat een middeleeuwse straf toch niet de gewenste uitwerking zou hebben op de man. Jenkins beslissing die belet dat Max well ze* slagen toegediend worden op de blote cn gebogen rug. zal vermoedelijk de volledige afschaffing van lijfstraffen meebrengen Ln Groot-Brttannlë De vereniging van gevangenispersoneel, waarbij tienduizend cipier* aangesloten zijn. heeft protest aangetekend tegen de ministeriële beslissing. In de gevangenis sen achten zij zich thans volkomen weer loos ten aanzien van gevaarlijke kost gangers zoals Roger Maxwell.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5