PUBLICITEITSCHEF A. SLOP: „DE KLEINE THEATERS STAAN ER BEROERD VOOR" uitzonderlijk geschenk bij uitzonderlijk artikel Bij een Sola-Elite-pan. ...dit Sola-Elite couvert cadeau! „Er is nooit zoveel geld verdiend met één film als juist in de laatste jaren" )oe moet kinderkleding zijn? TUSCHINSKY ZEI: DONDERDAGS NEMEN ZE DE KRANT EN DAN RUIKEN ZE ER AAN HET PUBLIEK GAAT ALLEEN OP DE GEUR AF" Schot in de ruimte opende Damesbeurs Morsen zonder zorgen, rolhor, behanghulp PAGINA 6 DE LEID SE COURANT DINSDAG 27 SEPTEMBER 1966 onverwoestbaar edelstaal; door-en-door roestvrij; door-en-door vlekvrij; kan tegen alle soorten hitte; onbeperkte garantie prijzen vanaf f. 27,90 winkelprijs f. 8,10 bekroond met het predikaat Gulden Vorm; onverwoestbaar zilver wit edelstaal, door-en-door roestvrij; door-en-door vlekvrij; onbeperkte garantie. Dit durè cadeau kunt u beschouwen als een „geschenk ter kennismaking".We willen namelijk zo graag, dat in ieder Nederlands gezin wordt ervaren wat Sola-Elite betekent. En ook wat een glanzend idee 't is om straks met de december- feesten Sola op uw verlanglijst te hebben. Belangrijk: dit „kennismakingsgeschenk" krijgt u alléén de komende oktobermaand, bij de Sola-winkelier. sierlijk en solide NOG steeds spoelen dagelijks duizenden meters celluloid door de projectoren van honderden Nederlandse bioscoop theaters, nog steeds dwalen helden en snoodaards middag en avondvullend over het witte doek. Fatale vrouwen, kwijlende kobolds, prijsvaste griezels doen twee- of driemaal daags een gooi naar de publieke gunst. „Ze ziet er uit als een oppassend lief meisje, maar ze doet de geheime dienst verbleken." De meest sensationele tankslag uit de wereldgeschiedenis." „Haar blik was dodend staal, haar kus een Schroeiend schot." Kreten spatten van de gevels, vlammende volzninen zuigen het publiek de donkere vermaaksgrotten in. Adembenemend, weergaloos, ongelooflijk, dat zijn de struisveren, waarmee exploitanten het onderbewustzijn van hun cliënten kietelen. „Sluit u aan bij de kassa, de voorstelling neemt weldra een aanvang." Warmt zegt moeder. Leuk, sportiefI zeggen da kinderen. Dus7 Naar Gerzon, voor warme kle ding in de leuke stijl waar kinderen blf mee zijn. Als publiciteit ache} i Elke donderdag barst in de bioscoop vitrines, op reclamezuilen en in adver tentiepagina's een nieuw offensief los, waarmee de filmkoningen hun rijk wil len vergroten. Elke donderdag tellen ze hun recettes en constateren ze, dat op nieuw terrein verloren is gegaan. De bioscoop eens de blozende lievelings dochter van de grote vermaaksgod, suk kelt zichtbaar met zijn gezondheid en raakt op de speelplaats van het leven steeds meer vrienden kwijt. Terwijl in de studio's in Hollywood, Londen en Rome de kosten tot astronomische hoog te stegen, werd de aantrekkingskracht van gedoodverfde kasregisters steeds geringer. De sterren schitteren voor taan in halflege zalen, het leed en de vreugde van de peperdure Sophia's en Brigitte's moest opeens worden omge slagen over een handvol verstokten, die nog bereid waren in stalles of parterre de zachte pijn van hun welvaart te ver zachten. Buurttheaters konden de race niet volhouden, raakten achterop t verlieten de arena. Filmpaleizen van weleer werden omgebouwd tot garages, showrooms en tempels van privé-ge- bedsgenezers. De sterkeren zagen hun reserves Blinken, hun opbrengsten als een leeggeschoten voetbal ineen schrompelen. Ondergang Wijzen deze alarmerende symptomen nu op de zekere ondergang van het bios coopbedrijf in Nederland? Heeft de film vanouds het eigen geldje voor de kleine burger geen functie meer in een samenleving vol vermaakprlk- kels? Het woord is aan de rijzige, gebrilde heer A. C. Slop, die na een carrière van 38 jaar in de filmwereld piëteitvol de thermometer heeft aangelegd bij zijn tobbend zorgenkind. Zijn diagnose: „Er la natuurlijk een hoop veranderd ln de loop der jaren. Het bedrijf is harder ge worden, minder gemoedelijk en plezie rig als in de dertiger jaren. Toen had de bioscoop het rijk alleen en was de film de enige uitkomst voor honderddui zenden. De film betekende voor hen een vlucht, een droom, een ontsnapping. Ik heb helaas de allerleukste periode niet meer meegemaakt. De tijd van de stomme film, de honky-tonky-piano. Het gaf niet, wat je draaide, want al leen het feit, dat er in de verte iets be woog, was al mooi genoeg. De film was toen een mirakel, een wereldwonder, waar Je met open mond naar keek. Het was puur kermisvermaak en pas later kreeg het een sociale funct'e. Ik heb wel Abraham Tuschinsks/ aan het werk gezien. Bij was een geniale vent, die precies wist, wat het volk wil de. Natuurlijk kleunde hl) ook wel eens mis. Bij heeft bijvoorbeeld, ,Jt happe ned one Nightmet Clark Cable en Clau- dette Colbert op de plank laten liggen, omdat hij er niks in zag. Zijn concurren ten hebben er prompt goud mee ver diend. Maar meestal schoot hij midden ln iiHHiiaitiKiiisiiiiniiHiinBiiitaiiiiiiiMooiiDflflBiiBinnAi iiHHOiuniiimiiiiiiiiiiaiBRnniBiuiuiuBiniiiiHniniini^ ummi IjnMaWMMSBMNIIiMiflNK de roos. Hij kwam zelf uit een kleinbur gerlijk milieu en wist. wat Jan met de pet kon ontroeren. Met het sentiment van de Pool bouwde hij een theater, dat zijn weerga ln Europa niet had. Alle dromen en frustraties uit z'n Jeugd pak te hij in dat superpaleis samen. Het pu bliek waadde door luxe tapijten en zat ln peperdure fauteuils. In de hal had hij voor 40.000 gld. een houten betimmering laten aanbrengen, maar bij een inspectie beviel de klenr hem niet en zonder pardon liet hij alles er weer uilslopen. Hij vond, dat de klei ne man recht had op zijn eigen droom en hij zorgde ervoor. Hij ging daarbij nooit af op keiharde feiten, maar op zijn intuïtie. „Jongetje", zei hij tegen mij, „donderdags nemen ze de krant en dan ruiken ze eraan. Ze denken niet, ze praten niet, ze gaan alleen op de geur af. Vrijdags zie ik dan, of ze bij mij geroken hebben of bij een ander". Het ging bij Tuschinsky natuurlijk ook om de centen, maar het was alle maal gezapiger, je leefde en handelde in een slomer tempo. Ik herinner me nog, dat de Bonte Dinsdagavondtrein werd gelanceerd. Dat scheelde elke theaterdirecteur honderd gulden op een avond en ln ons vak werd dan ook steen en been geklaagd. Als er nu een wed strijd om de Europa Cup via de t.v. wordt uitgezonden kun je je bioscoop rustig sluiten. Vuist maken Door die harde commercie is het film bedrijf radicaal veranderd. Je staat nu niet meer als een bonlseur de boeren, burgers en buitenlui naar binnen te schreeuwen. Je moet op dit moment kapitaal hebben, een grote zaak. dan red je het. Dan kun je bij de heren ln Hollywood een vuist maken en ermee op tafel slaan. De kleine theaters heb ben het in deze tijd verrekte zuur, die komen bij de verdeling van de poet steevast achteraan te staan en als er 'n goeie film ln aantocht is, komen ze in het hele spel niet voor. Aan de andere kant is er In ons be drijf nog nooit zoveel geld met één film verdiend als de laatste Jaren. Bet gaat tegenwoordig om ongekende bedragen en als een film eenmaal de „image" heeft van „dat moet Je gaan Mien, dat kun je niet missen" stromen de miljoe nen vanzelf binnen. West Side Story. My Fair Lady en Sound of Music zij» karakters geworden en als je bedenkt dat Nederland voor de Amerikaanse filmindustrie een nietige afnemer is, die met zijn tVi miljoen gulden aan royalties nog geen 1 procent van de totale omzet voor zijn rekening neemt, dan wil dat verhaal over de slechte tijden er bij mij Soep en slaatje Natuurlijk: de rottigheid krijgt geen kans meer, een routineprodukt dat even tussen de soep en het slaatje in elkaar gesmeten is, levert alleen maar ver lies op. Logisch, want het publiek hoeft niet meer naar de bioscoop om aan zijn portie vermaak te komen. Het heeft de televisie, zijn geldverslindende hobby's: autootje, camera, buitenhuisje, noem maar op. De instelling van de mensen is volkomen anders geworden. Men wacht nu af, men is kritisch. Hoe gro ter de welvaart wordt, des te moeilijker wordt het om een simpel vermar' als de film te verkopen. Denk alleen aan de tiener. Hij heeft zijn bromfiets, waar hij elke maand voor moet bloeden. Hij ls modebewust, hij koopt zich suf, en daarom heeft hij geen geld meer voor zijn wekelijkse bioscoopje. Vroeger wa ren dat juist de plezierige kwartjes voor de theaterdirecteur. Toch blijf ik ervan overtuigd, dat de goed gemaakte film nog steeds een enorme trekpleister is. Bet grote publiek wil een duidelijk herkenbare, emotie on dergaan. Hij wil mceroepen. zich nijdig maken, huilen, lachen. Hij wil ook ge ïntroduceerd worden in een wereld, die voor hem normaal onbereikbaar is. Vroeger kwamen de films Het ls allemaal vuile verrottigheid". Gezemel Slops prognose voor de toekomst is hoopgevend. „Elke goeie film geeft het bioscoopbedrijf een nieuwe impuls meent hij, „maar ze moeten langzamer hand wel eens ophouden met dat geze mel over filmkunst. Dat gaat misschien op voor een handvol avant-gELrdlstische rolprenten, die dan gedraald kunnen worden in kleine art-theaters. Maar het gros van de films is gewoon, recht toe recht aan voor amusement gematikt Uit die hoek moeten trouwens ook de verdiensten komen. Er is momenteel 'n enorme keus op de filmmarkt en ik ben dan ook geen moment bang voor de winst van de grote, goedgeleide biosco pen. Die krijgen straks de nieuwe Doris Day, de nieuwe Hitchcock, de nieuwe Chaplin. Ik ben ervan overtuigd, dat 't voor het vak een geweldig Jaar wordt" Herten kijken Zelf zal hij daar weinig of niets toe bijdragen, want nu hij een streep ach ter zijn carrère als publlciteitschef heeft getrokken, heeft de bioscoop voor hem weinig aantrekkingskracht meer. Hij heeft gewoon te veel gezien, te veel celluloid moeten eten tot glorie van zijn keiharde bazen. „Mijn vrouw heeft er zich vaak over beklaagd", biecht hij. \gcn tegemoetde enorme kostuumfilms, deden 'f gewel dig, maar op het moment, dat de man in de straat zijn eigen lure kreeg, had hij daar minder behoefte aan. Later kwamen de ■plonagafllms. de oorlogsfilms. Er zijn tijden geweest. ,e geweldig ln zwang -.ren. Opeens het afgelopen, niemand begrijpt De man, die dat van te voren weet, is op slag liljonair. Ik heb jaren lang films bekeken en dan zat de grote Siem uit Groningen naast me. Hij was een ouwe rot in het vak, een man, die zich nooit knollen voor citroenen liet verkopen. Als de voorstelling was af gelopen, draaide hij zich steevast om en dan riep hiji ^Ik heb het alweer gezien. Boete voor tien demonstranten AMSTERDAM (ANP) De plaats vervangende Amsterdamse kantonrech ter heeft gisteren tien Jongelui van wie zeven hij verstek, terzake deelneming aan een verboden optocht (een Vietnam- deinonstratle) op 23 Juni veroordeeld tot de standaardhoete In dit soort zaken van 25 gulden of vijf dagen hechtenis. De waarnemend officier van justitie etste telkens een boete van vijftig gulden of tien dagen hechtenis. Burgemeester Van Hall had, gezien de tlsuatle tien dagen na de ongeregeldheden van 13 en 14 Juni in de hoofdstad, de gevraagde toestemming voor een demonstratieve optocht geweigerd. De organisatoren hadden daarom besloten die avond niet te demonstreren maar een eandwlch- actle te houden, waarvoor volgens hen ruimte binnen de algemene politiever ordening ls. Dit standpunt werd door d« officier bestreden. „ze kon me in m'n vrije tijd met geen stok in de bioscoop krijgen. Later heeft ze er zich bij neergelegd. Als je ouder wordt krijg je steeds sterker dat gevoel van: „zal ik het niet gezien hebben, zal ik het niet gelezen hebben". Ik ga liever naar de Veluwe. Naar de herten kijken. We kopen voor kwartje een kaartje voor de kroondo meinen en dan zien we geen mens meer Een kwartje is voor de doorsnee Ne derlander een onoverkomelijk bedrag. Ik zou zeggen: houwen zo, want ik heb geen enkele behoefte' aan een processie. Zondag zijn we nog op de Hoge Ve luwe geweest. Het was een geweldige dag. We hebben zeven herten gezien". Jurkj's voormefsjesvan 2-5 Jaar. Zuiver scheerwol, handgewe- ven - heel mooi en.heel warm. Schattig, In rood, grijs of blauw. Maat 110 37.75, m. 86 29.75 Melsjeseoat In warm èn water afstotend wol/mohair. Rood of marine, met wollen ruitvoerlng. Maat 128 51.75, m. 92 39.75 Helanca pantalon - bescher mend en sportief. Vijf kleuren. Maat 158 27.75, m. 110 9.75 wt Modehut9 Tot en met 7 oktober in Den Haas (Van een onzer verslaggevers) Door het .Janceren" van een ruimte capsule heeft de burgemeester van Den Haag, mr. II. A. M. T. Kolfschoten, van middag in de Haagse Houtrusthallen de 86e Damesbeurs geopend, die vanaf van daag tot en met 7 oktober geopend is. De beurs telt dit jaar ruim 225 stands met de meest uiteenlopende produktcn. al of niet ertbaar. alleen maar nuttig of ryp voor de weeldebelasting, voor de particulier en voor bedrijven, voor „hij. *U en de kinderen". De directeur van de Damesbeurs. de heer J. de Kreek, zei bij gelegenheid van de opening dut een consumenten beurs steeds meer een methode van marktonderzoek blijkt te zijn door het i direct contact tussen producent en ver bruiker. Bovendien is de instelling van I de bezoekers veranderd. Men is niet meer (alleen) uit op een paar vinger- j hoeden gratis soep doch wil zijn licht over diverse zaken opsteken. Dit Jaar ls voor het eerst de totale Houtrustoppervlakte voor de exposanten beschikbaar. De modeshowhoek ls ver dwenen. Het „klerenkijken" is, zoals eer der is bericht, verplaatst naar de met authentiek verduisteringspapier uit de twaeda wereldoorlog geblindeerde roton- Veelheid De beurs zelf toont een veelheid van gezichten. Behalve de eerder vermelde Apollocapsule met ruimtekeuken en de mogelijkheid om over een legio aantal vloerbedekkingen te lopen zijn er stands voor dee Jeugd met antiek en eigentijds speelgoed. Nauwelijks heeft u zich bij de stand van het Produktschap voor Groen te en Fruit voorgenomen wat meer aan ooft te denken en ons op advies van de Nederlandse suikerindustrie „suiker een plaats te geven ln het dagelijks leven" of u passeert een elektrische keukenafval- vemietiger voor de schillen zo wegge spoeld door de gootsteen en massage- apparaten voor overtollig vet Voor de doe-het-zelvers is er een behangplak- apparaat dat lijmtafels overbodig maakt en een constructie die uw ami „ver lengt" bij het zelf schilderen van uw huis. Op verwarmingsgebied is er een grote variatie. Zo> zijn er elektrische apparaten met staand eleement als een moderne schemerlamp, en kachels met draaibare reflectoren Nieuw is ook een damasten tafellaken dat „afveegbaar" Is. Het is waterafsto tend en vuilwerend. Voor klelnbehuis- den of voor in caravan of boot zijn er opklapbare flessegaskomfoortjes. Dieren liefhebbers die ultijd met het lastige karweitje zltte de baren uit de borstels te krijgen vinden op de beurs een plastic- borstel waarvan de pinnetjes door een draaibew-eging ln de houder verdwijnen. De haren blijven er los op liggen. (We hebben het even op ons hoofd gepro beerd). Voor de vrouw ls er voorts een aantal keukens, een stand met edelste nen. een elektrische elerkoker en eer antlslipsjaal. Dan ls er nog een rolhor. die permanent bevestigd ka nworden en een eind maakt aan het onhandige ge schutter met horren in houtenomlijs ting. De Ver. ter Bescherming van Voet gangers introduceert „ijssporen" voor be ijzelde en besneeuwde wegen die men aan de schoenen kan bevestigen en een in structief, verkeersboekje voor de middel klassen van de lagere school. Boven dien wordt nog eens gewezen op de re flecterende armband om ongelukken op onverlichte wegen te vermijden. Ten slotte is er, teken van de welvaartsstaat, een elektrische luchtjesafzuiger voor op hete toilet die onaangename geuren di rect bij de produktie verdwijdert. Openingstijden Het programma van de Damesbeurs. behalve op zondag tot en met 7 oktober dagelijks geopend van een tot vijf uur en van kwart over zeven tot elf uur, vermeldt onder meer voor donderdag 29 september een ontvangst van burgemees tersvrouwen uit Den Haag en omliggen de gemeenten, vrijdagmiddag een reünie van 80-Jarigen en ouderen met 's avonds het inhalen van het „bruidspaar van de dag", donderdagavond 6 oktober de fi nale van de wedstrijd voor de elegantste vrouw van de beurs met de avond daar op prijsuitreiking. Alex de Haas hij doet het dit jaar voor de veertigste maal zal diverse activiteiten opluiste ren. De modeshows zijn ora twee uur. half vier. half acht en negen uur. Baby van maand nu ruim een pond AUSTIN (AFP) In een kraamkli- j niek te Austin (Texas) wordt al bijna 'n maand in een couveuse een minuscule baby verpleegd, die bij de geboorte iets meer dan 600 gram woog. vervolgen* afviel tot 480 gram en nu weer is aan gekomen tot circa 625 gram. De artsen beschouwen het al9 een wonder dat het kind tot dusver in leven is gebleven en menen, dat het nu een goede kan* maakt erdoor te komen. De baby, een I meisje, is op 30 augustus geboren, drie maanden te vroeg. De Nederlander Jan van Holthe expo seert van 28 september tot 22 oktober ln Parijs (Galerie Catina - Stockholm1 I booldhouwwerken en tekeningen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6