delana, dat zie je direct! JUBILEREND ST.-MARTINUS (55) TREKT STEEDS MEER LEDEN AAN Viering in Amersfoort V oedselbestraling opent mogelijkheden Proefbedrijf in aanbouw Uitkeringen provincies Volgend jaar export van aardgas PvdA laat Vondeling en Nederhorst vallen Den Uyl nu lijsttrekker voor hele land Sociale uitkeringen sneller aanpassen aan loonontwikkelingen LONEN GEBONDEN OF VRIJER? DINSDAG 27 SEPTEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent AMERSFOORT. - In een feestrede door aalmoezenier N. A. Apeldoorn heeft het 55-jarig bestaan van de vereniging van katholieke onder-officieren St.-Mar ti nus gisteren te Amersfoort gevierd al» ach tergrond gediend van de ethiek van het militaire beroep. De voordracht door de aalmoezenier vormde een perfect geargumenteerd antwoord op de actuele vraag, waarnaar algemeen voorzitter J. Semmeling in zyn welkomstwoord verwees, namelijk of de confessionele organisaties nog wel recht van bestaan hebben. Het stijgend ledental groter dan by de Achtereenvolgens belichtte de spreker doel en middelen van het militaire beroep, de zedelijke eisen, die het stelt aan dege nen die het uitoefenen, en het. verband tussen de ethiek van het beroep en het christelijk geloof. In de militaire wereld zijn er allerlei partiële beroepen, die in het hele bedrijfsleven vertegenwoordigd zijn. Zij krijgen de kwalificatie van mili tair beroep, doordat zij alle in een groot verband gericht zijn op het doel van de krijgsmacht. Dat doel ia de veiligheid en eventueel de verdediging. Oorlog is dus nooit het laatste doel. De militair moet zijn „dienaar van de veiligheid en de vrij heid. tot behoud van de vrede". Sprekend over de beroepsethiek en het christendom, betoogde de aalmoezenier: „Het. ethische, het menselijk goede en het religieuze zijn niet identhiek. maar voor hen die geloven vormen ze wel een een heid. Christendom is niet alleen een gods dienst. het Is Pen leer over en een dienst aan de mensheid. Een taak van de men sen. die men in zijn beroep heeft te vol brengen. Deze opvatting van het christen zijn ia ook actueel. En sluit aan op de eigen sensibiliteit van deze tijd. die be zorgd ls voor de mens. Dit is niet alleen humaan, maar nog meer christelijk, want alle humaniteit is overtroffen door Hem die als God bestond, die zich aan zijn God zijn niet vastklampte, om ils mens alle mensen te redden door in dood en verrijzenis alles te geven". De ochtendsessie werd bijgewoond door It -gen. E. G. Smit namens de minister en staatssecretaris van Defensie, door ver tegenwoordigers van de opper-officieren personeel van land- en luchtmacht. It.-gen. A. D. Wolff, bevelhebber bij de lucht strijdkrachten. gen,-majoor b d. J. G. War ring a en door de hoogbejaarde heer en mevrouw Van Walderveen. oprichter van de vereniging. Voorts door vele verte genwoordigers van zusterorganisaties en vakbonden. Einde overleg tussen Rliodesië en Engeland SALISBURY (UPI) De Brits-Rho- desische besprekingen in de Rhodesi- sche hoofdstad Salisbury zijn kenne lijk beëindigd. Premier Ian Smith heeft gisteravond een bespreking van een uur gehad met de Britse minister voor het Gemenebest Herbert Bowden. Het was hun derde ontmoeting sedert Bowden en de minister van Justitie Sir Elwyn Jones verleden week in Salisbury waren aangekomen. Toen aan Smith werd gevraagd of z'n besprekingen met Bowden waren vol tooid, was het antwoord: „Ik geloof, dat dit door hem wordt gezegd". Toen werd gevraagd of hij ingenomen was met het resultaat der besprekingen, ant woordde Smith: ,,Ik geloof van wel". De Britten zouden morgen naar Lon den terugvliegen om aan premier Ha rold Wilson verslag uit te brengen. In Deventer Y. en D.-brandkast gekraakt DEVENTER (ANP) Inbrekers heb ben in het afgelopen weekeinde in het kantoor van Vroom en Dreesmann N.V. Deventer de brandkast gefor ceerd met een snijbrander. Het perso neel trof maandagmorgen deze brand kast vernield aan, terwijl er ruim 10.000 gulden uit verdwenen was, Er waren geen geforceerde deuren of ramen. Van de daders is op het moment nog geen spoor. ADVERTENTIE Zuiver wollen jongenstrui met stoer wit/zwart motief in donkerrood, donkergroen, licht- en donkergrijs. Maat 104 t/m 152. prijs f. 21,50 - f. 37,50. Sterke Helanca jongens-ski- broek met sportief pied- de- poule-ruitje in rood, groen, lichtbruin, wit en blauw. Maat 86 t/m 152, prijs f. 10,95 - f. 20,95. de grote gebreide kindermode e kleurenfolder a. WAGENINGEN (A.N.P.). Bejaar dentehuizen blijken erg nieuwsgierig te zfjn naar eventuele mogelijkheden om klaargemaakte maaltijden door middel van bestraling enige tijd goed te hou den. Het personeelsprobleem is aan die belangstelling zeker niet vreemd. Dit werd onthuld in Wageningen, waar de „Stichting Proefbedrijf Voedselbestra- ling" voor het eerst aan de weg tim merde. De adviescommissie van deze stichting, waarin vertegenwoordigers van wetenschappelijke en van huishoud- „Latijn handhaven" Benediktijner abten verrast door brief Paus ROME (KNP) Paus Paulus VI heeft in een brief aan de benedictijner abten, die momenteel in Rome bijeen zijn, meegedeeld, dat het Latijn voor het koorgebed gehandhaafd moet blij- In deze brief, die eveneens gericht ïan de generale oversten van alle kloosterorden, die het koorgebed heb ben, benadrukt de Paus dat het conci lie besloten heeft, dat het Latijn de van het officie dient te blijven en hij vraagt dat deze beslissing trouw wordt nageleefd. et was niet zijn bedoeling, zo voegt de Paus eraan toe, in dit conciliaire be sluit verandering te brengen op een ogenblik, dat alle katholieken zich moe ten conformeren aan hetgeen op 't con cilie besloten is. De brief van de Paus heeft geen betrekking op de li turgie in de parochies. Naar het KNP nader uit Rome ver neemt heeft deze brief van de Paus de abtenvergadering zeer verrast. Een Duitse abt had een uitgewerkt plan bij zich voor hervormingen binnen de benedictijner kloosters. Daarin had de volkstaal in het officie een belangrijke plaats. Het blijkt, dat meer dan 90 pro- van de abten der benedictijner con gregaties voorstander ls van de volks taal in het koorgebed. Hun ervaring is, dat de hedendaagse mens en ook de kloosterling veel meer door de volks taal wordt opgewekt dan door het La tijn, al begrijpt hij deze taal nog zo goed. De druk van de jonge klooster lingen wordt steeds groter in de rich ting van de volkstaal. kundige instellingen en organisaties zitting hebben, werd gisteren in tegen woordigheid van ir. J. A. P. Franke, directeur-generaal van de voedselvoor ziening, geïnstalleerd. Het proefbedrijf, waar zal worden na gegaan welke mogelijkheden er zijn om levensmiddelen op economisch verant woorde wijze goed te houden door be straling, is in aanbouw; in het voor jaar van 1968 hoopt men bedrijfstech- nisch zo ver te zijn, dat men aan het werk kan gaan en binnen vijf jaar hoopt men te kunnen bewijzen, dat er met bestraalde levensmiddelen Iets te beginnen ls. Het nieuwe proefbedrijf zal in zijn soort het enige ter wereld zijn, waar alle voedingsmiddelen aan de orde komen: een gevolg van het gezamenlijk optre den van een zestal produkt-schappen. Elders in de wereld zijn wel proefbedrij ven waar men zich met een of twee produktengroepen bezig houdt. Onderzoek op het gebied van de voedselbestraling is. behalve in beschei den mate in ons eigen land, o.a. reeds verricht in Denemarken. Zweden, Italië, Israël en Rusland. Naar dr. ir. De Zeeuw, bestuurslid van de stichting, meedeelde, ls men daarbij al tot de con clusie gekomen dat heel veel voedings middelen, ^owel voor menselijke als voor dierlijke consumptie bestemd, met be hulp van ioniserende straling langer houdbaar te maken zijn, zonder dat er iets verandert in het produkt zelf. Het blijft acceptabel wat zijn voedingswaar de betreft, zonder dat schade is te duch ten van straling. Schadelijke neven effecten, zoals die bij het gebruik van chemische conserveringsmiddelen wel kunnen voorkomen, kunnen door deze methode juist vermeden worden. Dat ls ook een van de redenen, waarom de Nederlandse volksgezondheidsautoritei- ten er zo n positieve belangstelling voor aan de dag leggen. Commerciële voordelen Als commerciële voordelen van voed selbestraling ziet men bij de Stichting Proefbedrijf de mogelijkheid het afzet gebied te vergroten, doordat verse pro- dukten zonder kwaliteitsverlies over grotere afstand kunnen worden ver voerd en bij seizoenprodukten de moge lijkheid de aanvoer beter in de tijd te spreiden en daardoor de markt te sta biliseren. Langere houdbaarheid past ook beter bij de moderne koopgewoon ten. Voor de consument is conservering belangrijk, omdat de detailhandelsprijs vaak mee afgestemd is op het feit. dat een deel van de snel bedervende pro- dukten door kwaliteltsachteruitgang verloren gaat. Sanering midden- en kleinbedrijf komt op gang DEN HAAG Do regering heeft een stichting ontwikkeling en sanering voor het midden- en kleinbedrijf in het leven geroepen. De Indrokken organisaties hebben zieh met de hoofdlijnen van het te voeren beleid, waarin tevens het ar beidsveld van de stichting wordt aange geven, akkoord verklaard. Deze hoofdlijnen zjjn: de ontwikke- lings- en saneringsmaatregelen kunnen uitsluitend van toepassing zijn op het midden- en kleinbedrijf (exclusief de land- en tuinbouw); de saneringsmaat regelen dienen een landelijk karakter te dragen: dit geldt niet voor alle ontwik kelingsmaatregelen: de stichting zal functioneren als beleidsorgaan ten aan zien van de te ontwerpen nieuwe maat regelen en als advierorgaan onder meer met betrekking tot wenselijk te achten aanpassingen van bestaande overheids maatregelen; de werkduur van de te treffen maatregelen ls beperkt, namelijk zodanig dat de aanmelding voor sane ring gedurende vijf jaren en voor ont wikkeling gedurende tien jaren zal wor den opengesteld. Ontwikkelingshulp zal slechts worden gegeven aan ondernemers, die in moei lijkheden zijn geraakt of dreigen te ge raken, maar die capabel geacht kunnen worden een in zichzelf gezond bedrijf doelmatig en efficiënt te beheren, terwijl de situatie in de betrokken branche het vooruitzicht biedt, dat door de te ver lenen hulp een verbetering van de structuur van het midden- en kleinbe drijf in onderhavige verzorgingsgebied kan worden bereikt. Voor ontwikkelingshulp zullen onder nemers in aanmerking komen die ten minste drie jaar gevestigd zijn en wier fiscaal inkomen uit bedrijf in deze drie cq. de laatste drie jaar gemiddeld lager is geweest dan de maximumgrens, die geldt voor de toepassing van de zieken fondswet, verhoogd met een percentage wegens door de zelfstandigen te dragen sociale lasten, voorts verhoogd met een bedrag overeenkomende met de door werknemers genoten kinderbijslag voor het eerste en het tweede kind en ten slotte verhoogd met een rentevergoeding van 4 procent over het in het bedrijf geïnvesteerde eigen vermogen. Saneringshulp zal slechts worden ge geven, indien daarmee de structuur van het midden- en kleinbedrijf in het be trokken verzorgingsgebied kan worden verbeterd en het voorzieningsniveau van de consumenten niet belangrijk wordt aangetast. Het sanerend effect van de hulp dient te worden gewaarborgd o.a. door het sluiten van een overeenkomst met de ondernemer, wiens bedrijf ge liquideerd wordt. Voor deze hulp gelden soortgelijke voorwaarden als bij ontwik kelingshulp. begroting van het provinciefonds 1967 zullen de provincies ruim 156 miljoen ontvangen. B(j de berekening van dit bedrag is nog geen rekening gehouden met de gevolgen van de in de miljoenennota 1967 aangekondigde be lastingmaatregelen. Voor 1965 en 1966 wordt de uitkering aan de provincies thans nader geraamd op respectievelijk 125 miljoen en 144 miljoen. De verdeling van het beschikbare be drag over de afzonderlijke provincies geschiedt volgens een in de provinciewet gegeven verdeelsleutel, volgens welke 1/3 deel wordt verdeeld naar evenredig heid van de oppervlakte van de provin cies, 1/3 deel naar evenredigheid van hel aantal inwoners van de provincies er 1/3 deel in elf gelijke delen. Voor 1967 leidt dit tot de volgende uitkeringen: Groningen ƒ10,4 miljoen; friesland ƒ12,2 min; Drente ƒ10,1 min; Overijssel ƒ14,2 min; Gelderland ƒ18,2 min; Utrecht ƒ9,9 min; Noord-Holland 18,1 min; Zuid-Holland ƒ21,5 min; Zeeland 10,- min; Noord-Brabant 19,3 min; Limburg 12,1 min. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De produktle van aard gas, dit Juar nog circa 3,5 miljard kubieke meter en daarmee een half miljard uitgaande boven het binnenlands verbruik, ral volgend jaar rond 8 mil jard kubieke meter bedragen. De aardgasexport, dit jaar nog van beperkte betekenis, zal volgend Jaar dan ook grotere betekenis kunnen krijgen. Eind van dit Jaar zal nagenoeg twee derde deel van de gasverbruikers ln ona land van puur aardgas worden voor zien. Het hoofdvoedingsnet van de Gas unie is dan gereed zodat het aardgas in alle delen van het land kan worden bezorgd en ook de export vlotter kan verlopen. Dat net moet overigen» nog wel uitgebreid worden. Minister Den Uyl heeft dit medege deeld in zijn begroting van Economische Zaken wat betreft energiebeleid. Hij zegt, dat het aanbod op de energie markt (anrdolieprodukten, steenkolen, aardgas) overvloedig is, wat prljsdruk- kend werkt. Met betrekking tot de opsporing naar en de ontginning van nieuwe reserves aardolie en/of aardgas deelt de minis ter onder meeer mee, dat de uitvoe ringsvoorschriften op grond van de mijn wet continentaal plat binnen enkele we ken zullen worden gepubliceerd. Drie Pakistaanse stewardessen in nieuive uniformen, bedoeld voor zomer en ieinter. Deze Pakistaanse haute couture, luisterend naar de toepasselijke naam van „Oriënt", is overigens van Parijse oorsprong, ontworpen door Pierre Cardin. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Party van dc Arbeid zal bU de verkiezingen van volgend Jaar met één landeiyke tysttrekker uitkomen. Daartoe heeft de partyraad besloten. Dit zal waarsehyniyk de huidige minister van Economische Zaken, drs J. M. den Uyl zyn Ihiarmee worden de huidige fractie leiders drs G. M. Nederhorst en dc vorige fractieleider dr. ir. A Vondeling gepas seerd. De P.v.d.A. heeft hiermee het falen van minister Vondeling als bewindsman op financiën nog eens onderstreept. Het wns bij de verkiezingen van 1956 dat de P v d A. voor het laatst met één landelijke lijsttrekker, dr. W Drees, uit kwam- Bij de verkiezingen van 1963 waren drie lijsttrekkers aangewezen: in het noorden en oosten van het land dr Von deling. in het westen de heer J. G Suur- hoff en in Brabant en Limburg de heer J. M Willems. Minister Vondeling heeft zich ln de oppositieperiode van de PvdA. een uitstekend fractievoorzitter getoond. Zijn populariteit binnen de partij en de fractie daalde echter snel nadat hfj was toegetreden tot het kablnet-Cals als vice- minister- president Hoewel over de persoon van de lande- lUk lijsttrekker nog geen beslissing door de partijraad is genomen, staat het wel vast dat dit de huidige minister van Eco nomische Zaken, drs Den Uyl zal worden. Daarmee is het bewijs voor het falen van dr Vondeling nog eens gegeven. Het is Immers duidelijk dat de P v.d.A. nu de partijraad voor een figuur als lijsttrekker heeft gekozen bereid ls deze lijsttrekker ook de politieke leiding ln han den te geven. Het stond bij voorbant vast dat de hui dige fractievoorzitter dis. Nederhorst niet voor een landelijk lijsttrekkerschap in aanmerking zou komen. Allereerst, niet omdat hij sinds zijn optreden evenals met minister Vondeling het geval ls - - nogal wat ongelukkige uitspraken heeft gedaan, zoals bijvoorbeeld ln zijn brief over het huwelijk van prinses Beatrix. Op de tweede plaats niet omdat de heer Nederhorst feitelijk een soort noodoplos sing als fractieleider ls geworden, na de personele aderlating die de fractie in de Tweede Kamer had ondergaan bij het op treden van het kabinet-Cals. Minister werden toen uit de fractie de heren Vondeling en Suurhoff terwijl de heren Posthumus. Egas en Wosterhout tot het staatssecretariaat werden geroepen. De man dje onder die omstandlgneden het meest, voor het fractieleiderschap In aan merking kwam, oud NVV-voorzitter drs. D. Roemers, kon om gezondheidsredenen deze post toen niet gaan bezetten. Politiek harder De heer Den Uvl die nu de partij moet gaan aanvoeren, behoort ongetwijfeld tot de linkervleugel van de P.v d A Wellswaui zit hij niet in de extreme hoek en heeft, zijn beleid als minister vim Economische Zaken naar bulten nog weinig aanleiding tot scherpe kritiek gegeven, uitgezonderd wellicht zijn opvattingen over de op brengsten voo rde stout van de olie- en gaswinningen op de Noordzee, maar zijn algemene politieke houding ls toch vrij links Hij is duarbij een zeer bekwaam econoom, hetgeen bij de problemen waar voor ons land in de komende jaren komt te staan, van niet te onderschatten bete kenis ls. In tegenstelling tot de heer Ne- deitiorst is hij ook politiek harder. De samenstelling van dc groslijsten zal voor de PvdA. ln een later stadium geschie den. al is de voorbereiding daarvan na tuurlijk reeds ter hand genomen. Andere partijen Bij de andere partijen, als KVP, AR en C RU. zijn over het lijsttrekkerschap nog geen beslissingen gevallen. De V.V D zal waarschijnlijk fractieleider mr E H Toxopeus ln het gehele land op de eerste plaats zetten Mogelijke lijsttrekkers bij de K VP zijn fractieleider Schmelzr-r. pre mier Cals. minister Luns. mlnls'er Veld kamp en oud-minister mej Klompé. In 1963 waren het: mej. Klompe. en de heren Veldkamp. De Kort, en J Mncnen. Bij de A R. gaat tussen de heren Bles heuvel en Roolvink. bi) de CHU za! d- fractieleider mi Beemink wel als num mer een uit de bus komen Stuwmeer bouwaanvragen niet groter (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het stuwmeer van bouwaanvragen In dc sector nijverheid .stabiliseert zich geleidelijk, gepaard gaande met een stijging van dr pro duktle. Als gevolg hiervun begint in de- se sector Iets meer soelaas te komen. Aan dringende behoeften kan thans op redelijke termijn worden tegemoet ge komen. Voor minder dringende behoef ten duurentrgen bestaat nog steeds een wachttijd, die In de regel meer dan twee jaar beloopt. Aldus minister Den Uyl In dc begroting van Economische Zaken. Prioriteit genieten in de regel die pro jecten, die dienstig zijn voor de ver sterking van de economische groei. Ook projecten, die lelden tot een betere lan delijke spreiding van de industrie genie ten een zekere mate van voorrang. Met de energiesector zal, ln verband met de betekenis voor de economische ontwik keling, eveneens rekening moeten wor den gehouden. In de sector handel en verkeer is de situatie aanzienlijk ongunstiger. Hoewel ook hier gedurende het laatste half jaar het stuwmeer nog nauwelijke enige stij ging vertoont, is de verhouding tussen proiluktie en stuwmeer bij deze sector ongeveer 1 op 4 bij de sector nijver heid daarentegen ongeveer 1 op 2. Het stuwmeer ls thans groter dan bij de J nijverheid. (ADVERTENTIE) HIJ STAAT SCHEEF IN ZIJN SCHOENEN B R BESTRAAT 165-167. LEIDEN Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG It U de dans om de procenten by het loonoverleg staan de standpunten nog rotsvast tegenover elkaar. De werknemers menen, dat alle CAO'S moeten worden voorgelegd aan het Col lege van Rijksbemiddelaars, dat bij z'n toetsende arbeid over een grote mate van vrijheid moet beschikken, zij het dat de regering het college ruim geformu leerde algemene aanwijz.ingen kan ver strekken. De kroonleden in de SER den ken er net zo over. De vakcentrales menen evenwel, dat er geen toetsing of goedkeuring vooraf nodig is. De rege ring moet volgens de werknemers de concrete loonontwikkeling volgen en de mogelijkheid hebben om achteraf in te grijpen wanneer de loonontwikkeling in strijd dreigt te komen met de alge mene doeleinden van de nationale eco nomische politiek (onverbindend var- klaren van CAO of afkondigen van een loonstop). Het instellen van een nieuw loonpoli tiek systeem eist echter wetswijziging en dus vrij veel tijd. Het zal dan ook onvermijdelijk zijn, dat opnieuw een overgangssysteem tot stand komt. even als dat in 1966 het geval was. In dat overgangssysteem zou volgens de werk gevers en kroonleden de' toetsing van CAO's ook moeten worden opgedragen aar rijksbemiddelaars, maar als dit wetstechnische moeilijkheden geeft, zou de goedkeuringsbevoegdheid moeten wor den gegeven aan de Stichting van de Arbeid, die dan „met de ogen dicht" moet toetsen met op de achtergrond het College van Rijksbemiddelaars, dat in tussen de minister van Sociale Zaken kan adviseren de in behandeling z.ijnde CAO af te wijzen. Het college z.ou ook weer als toetser moeten optreden, als ln de Stichting van de Arbeid rebellie ont staat over een CAO kortom: werkge vers en kroonleden willen alles bij het oude laten. Zij voegen hieraan nog toe, dat het bij de toetsing geen verschil moet maken, of de contractsherziening uit contant loon dan wel spaarloon moet bestaan, want het een zowel als het an der betekent een stijging van de loon kosten. Daarom, zo menen de vakcentrales, zul in de huidige situatie slechts een loonpolitiek systeem werkbaar kunnen zijn. dat aan de partijen de vrijheid laat om die contractsverbeteringen overeen te komen die voor hun bedrijfs tak of onderneming de meest wenselij ke zijn. Daarna zou in het door de vak centrales voorgestelde overgangssys- tcem de Stichting van de Arbeid de loonstijging in de eontunte sfeer en de overige wijzigingen der arbeidsvoor waarden moeten toetsen met uitzonde ring van 't spaarloon. Gaat de contante inkomensvermeerdering uit boven het nader in overleg tussen de regering en stichting overeen te komen percentage, dan dient dit meerdere in de vorm Het verspreiden van de denkbeeldt van Mao tse-Toeng is de voo naams te opdracht bij het optredi van China's Rode Garde. Studenti in Peking, allen leden van de Gam zwaaien hier enthousiast tn boeken van de rode leider, il kennelijk in het land nog te u»rin teerden gelezen. Uitzondering wordt gewoonte De goedkeuring Omdat de vakcentrales zelf wel in zien, dat flinke vergroting van de koop- dracht de economie alleen maar moei lijker maakt, zijn '/Ij dan ook gekomen met de gedachte, om een deel van de loonsverhoging niet contant maar via een verplicht spaarloon uit te keren. De werkgevers hebben dit spaarloon af gewezen, omdat zij niet meer willen ge ven dan mogelijk is. De regering heeft zich tot op heden niet positief uitgelaten over het spaarloon. De huidige situatie is, dot de uitke ringen moeten worden aangepast als gedurende een aaneengesloten periode van zes maanden dc loonontwikkeling een afwijking van gemiddeld tenminste 3 procent heeft vertoond van het ni veau waarop de laatste herziening van de uitkeringsbedragen was gebaseerd. Wanneer zich echter een bijzondere om standigheid voordoet (b.v. loonexplo sie, sterke kostenverhogingen) mag de aanpassing al geschieden voordat de verwachte loonsverhogingen van kracht worden. Volgens de SER ls de laatste jaren wat al te gemakkelijk van voor- indexering gebruik gemaakt, waardoor wat uitzondering moet zijn gewoonte dreigt te worden. Een van de bezwaren ls. dat de lonen zich aan de verhoging van de sociale uitkeringen kunnen gaan optrekken in plaats van omgekeerd. Dc SER meent, dut men dit bezwaar kan opheffen door de aanpassing te la- I ten ingaan direct nadat 3 procent loons verhoging Is vastgesteld, dus zonder wachttijd van zes maanden. Dan lopen de uitkeringsgerechtigden niet meer zo [achter. De meerderheid van de SER i werkgevers en kroonleden) meent, I hierop voortbordurend, dat de minister van Sociale Zaken dan zijn machtiging om voorindexering toe te passen niet meer nodig heeft. In het uiterste geval kan hij nog voor een uitzonderlijke si tuatie 'n wetsontwerp bij de Staten Ge neraal indienen. De minderheid van de SER (vukccntrulcs) vindt dat dit laatste te tijdrovend 1h en dat de minis ter ook In het nieuwe systeem zijn voorlndexcringsbevoegdheid moet behouden. De mogelijkheid om In een bepaalde sociaal-politieke situatie een kortstondig achterblijven van de uitke ringen bij de lonen te voorkomen, moet volgf-ns de vakcentrale» blijven be-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5