mfer werk tesa Nieuwe kerk Oude Wetering: een ware verrassing lLLUJE sacrale ruimte die men moet ervaren royaltqks™""""' kom praten! medische diensten maar er rleek nog meer aan het handje Kansen voor u ZATERDAG 24 SEPTEMBER IMS Do zielzorgelijke problemen in de moderne stads-agglomeraties leiden tot experimentele planning, óók wat de kerkenbouw betreft. In deze gigantische woonwijken is het gemeen schappelijk samenleven nog niet duidelijk in de architectuur uitgedrukt. Er ontbreekt ge woonlijk een kern of wat dan ook, waar men omheen leeft, meent de heer J. Kirch, de bouw meester van de nieuwe kerk in Oude Wetering. Hoe veel eenvoudiger is het een kerk te bouwen te midden van een duidelijke dorps gemeenschap. En wat zijn de mogelijkheden groot om zich daar aan te passen aan het eigentijds liturgisch denken. In dit opzicht is de nieuwe kerk van de parochie van de H. Ja cobus de Meerdere te Oude Wetering, die van daag in gebruik wordt genomen, een verras sing. Consecratie van de nieuwe kerk Hedenmiddag komt de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jan sen, om vfjf uur de nieuwe kerk van de H. Jacobus de Meerdere te Oude Wetering consacreren. Deze plechtigheid wordt gevolgd door het vieren van de Eucharis tie, \yaarby de bisschop geassis teerd zal worden door deken Paap van Alphen a. d. Rijn en deken Nlekerk van Alkemade. Zondag is om half tien de plechtige Hoog mis, gecelebreerd door pastoor W. Lemmers, de herder ran de parochie. Des middags om half vUf kunnen alle inwoners van Oude Wetering met de prachtige nieuwe kerk komen kennismaken. De zangvereniging „Vox Laeta" uit Roelofarendsveen geeft er een uitvoering met solistische mede werking. De veranderde visie op de katholieke eredienst is mede een gevolg van de totaal veranderde maatschappelijke structuur. Hiervan is de architect .al herhaaldelijk uitgegaan bij de bouw van kerken, maar nog nooit zo consequent als hier. De vroegere lange kerken pasten zich aan bij de thans verouderde verhoudingen in onze samenleving (ar- menbanken, plaatsen van 15 ct, vervol gens de banken van 25 ct. Weer verder naar voren de bedienaren van de ere- dienst om tenslotte helemaal vooraan en ver weg de celebrant aan het altaar de ereplaats te geven). Drie klokken roepen de gemeenschap op „HET LEGE MIDDEN" Het wezenlijke uitgangspunt van de kerk in Oude Wetering is een kleine ruimte in het midden. De ar chitect noemt dit „het lege midden". Aan drie zijden staan de gelovigen naar het. middelpunt gericht. Aan de vierde zjjde staat de priester met zjjn assistenten. Dit „lege midden" is symbolisch de plaats waar de Heer onder ons is. Het wordt benadrukt en versierd door een lichtkroon. De enige werkelijke decoratie in dit gebouw. Toen om dit centrum het gebouw moest worden opgetrokken, de ruimte moest worden geschapen, scheen een vijfhoekige ommuring voor de hand te liggen, maar het was een vondst! Met de rug naar een zijde gekeerd heeft men nooit een zijde tegenover zich maar een in een hoek zich verliezende ruimte. Dit accentueert dus sterk het centrale punt omdat niets de aandacht hiervan afleidt. Zo werkt ook de vijf- zijdige pyramide, die zonder aandacht te vragen de ruimte overkoepelt. Achter het altaar is het tabernakel duidelijk de plaats van waaruit de priester naar de gelovigen komt. Dit kerkinterieur, deze saerale ruimte* laat zich vanzelfsprekend niet be schrijven, men moet deze ervaren. De heer Kirch, blijkbaar zelf erg geluk kig met het uiteindelijk resultaat van zijn diep-religieuze visie, zei: „Ik wil me voorstellen dat bij de parousie de Heer in het lege midden verschijnt". OP EEN TERP Ook de buitenzijde is een verrassing! Mede dank zij de medewerking van de gemeentelijke instanties. De kerk staat ver van de dyk op een terp. Het dak, wat inspringend op de muren, speelt een donker zeil mee met het leven op de Brasemermeer. Een brede groen- r»k aan de kant van het nieuwe dorp, trekt de gelovigen als het ware naar deze heilige plaats om samen te komen. Als een baken staat er de houten klokkenstoel. Wij wensen de parochie van Oude I Wetering, alsmede de vele toeristen, die het meer bevaren, van harte geluk met i dit bijzondere Huis van God en deze Poort van de hemel. J. COENEN GEMEENTELIJKE AANKONDIGING SLUITINGSUUR VERGUNNING- EN VERLOFSLOKALITEITEN OP 1 en 3 OKTOBER 1966 De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ont heffing is verleend van het sluitings uur voor vergunnings- en verlofsïo- kaliteitcn in de nacht van zaterdag 1 op zondag 2 oktober as. en in de nacht van maandag 3 op dinsdag 4 oktober a.s. tot 1.00 uur. Houders van muziekvergunningen mogen geduren de genoemde nachten tot dat tijdstip muziek ten gehore doen brengen. Jonge Katwijker aan schotwond in het hoofd overleden Dc 18-jarige J. van Duin uit Katwijk, die donderdagavond bij het rooien van wortelen in de Hoogeveense polder te Noordwijkerhout in de rechterslaap werd getroffen door een geweerkogel, is gisteravond in het Academisch Zie kenhuis te Leiden oevrleden. De los ser van het dodelijke schot heeft zich gisteravond bij dc politie gemeld. Het was een 30-jarige loonploeger uit Lisse. De man, die donderdagavond bezig was geweest met het schieten van rat ten op zijn grond, had gisteren in de loop van de dag pas van het ongeval gehoord. De loonploeger zelf had van het drama niets gemerkt. Er was na melijk een bosje tussen hem en het groepje mannen, dat met het rooien bezig was. Rooseveltstraat 20 Leiden gaat produktie .ithroirlorj. -i Doktersdiensten Leiden Dkl. Gaasbeek. Hogewoerd 138, tel. I 20266; dkt. v. Leeuwen, v. d. Brande- lerkade 28, tel. 20412; dkt. v. Leeuwen, Haagweg 60, tel. 26509; dkt. Pleiter, Fruinlaan 11. tel. 31337; dkt. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 24961. Apothekersdiensten Leiden I D. C. Kok. Rapenburg 9. tel. 24807. Op zaterdag 24 sept, is in Leiden voor spoedeisende gevallen, 's morgens van 8 tot 12 uur bovendien geopend: apo theek Tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, tel. 21060. Apotheek R. v. Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek is op zon dag 2^sept. gesloten van 8 tot 24 uur. Alplu-n a. Rijn Zaterdag dr. G. Casteleln-v. d. Wal, Oudshoornseweg Strakker verven? ■beea plakband gebruiken! Goed materiaal is het halve werk! 'T PLAKBAND DAT KLEEFT! Morfine voor experimenten Volgens een 27-jarige ex-laborato- riumbediende uit Leiden, had hij be slist geen kwade bedoelingen met de morfine, welke hij had meegenomen. „Ik vond het zulk mooi spul en wilde er thuis wat mee experimenteren", luidde zijn informatie voor de Haagse politierechter. „Dat had u dan beter op het labo ratorium kunnen doen", meende de rechter. Toen hij alleen op het laboratorium was, had de jongeman het flesje met een inhoud van ongeveer vier gram morfine zien staan. Het begon meteen al weinig gelukkig, toen hij het flesje pakte, liet hij dat op de grond vallen. Hij zag kans de morfine bij elkaar te I vegen en de scherven van het flesje I wierp hij weg. Omdat hij zich niet in orde voelde, ging hij in de loop van I de dag naar huis, doch werd toen al dadelijk opgebeld. Men had aan het laboratorium de morfine gemist en i men informeerde nu, of verdachte die had meegenomen. Hij ontkende dat, doch kort daarop verscheen de politie om huiszoeking te doen. Bij die gele- i genheid kwam niet alleen de morfine voor de dag, doch ook een traangas- pistool met 39 patronen, dat de jonge man reeds vele jaren bezat. Hij had die van een kennis gekregen, zo ver telde hij. Ook met het pistool had hij een keer geëxperimenteerd. i Er was nog een vervelend geval bij- gekomen, hoewel dat niet ten laste was gelegd. Toen hij zich in een slij terij bevond om daar twee flesjes bier te kopen, had verdachte een fles cog nac in z'n zak gestopt en volgens zijn zeggen „vergeten" te betalen. Ook dat werd even later ontdekt. Toevallig was, dat de eigenaar van de slijterij reeds eerder twee flessen cognac had vermist, doch daar zei verdachte niets van te weten. De officier van Justitie vond het al lemaal een vervelende geschiedenis. „Hij moet leren z'n handen thuis te houden", constateerde de officier, die f60.boete en voorwaardelijk vier weken gevangenisstraf eiste en ver beurdverklaring van pistool en patro nen. De rechter veroordeelde conform ONEERLIJKE KELNER Een kelner uit Leiden had ten na dele van zijn werkgever enkele malen een klein bedrag aan geld verduisterd, voor welk feit hij zich voor de Haag se politierechter had te verantwoor den. Volgens verdachte verkeerde hij in financiële moeilijkheden. De officier wilde rekening houden met het gunstig rapport over verdach te en daarom volstaan met f 50.boe te en voorwaardelijk een maand ge vangenisstraf met proeftijd van 3 jaar. De rechter was het daarmee eens. Reumatische pijnen TOG AL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT jyjET WEEMOED buigt een oude wilg zich over het dromerige spiegelbeeld van zijn eigen kruin, die een gulden tint aanneemt ln de late stralen van de najaarszon. Het gesnater van de eenden en het hel dere geluid van vrolijke kinderstem- ;jnen la tot zwijgen gekomen in>< de beschouwendt stilte van het park. Het bos is weer van de eekhoorn, die in alle rust aan de gerijpte dennen appels en hazeloten kan knabbelen. De vogels snoepen de laatste besjes weg van de ontbladerde takken. Nog weinige maanden en de twijgjes zul len weer doorbuigen onder de lichte last van sneeuwvlokjes. De vijver, door de vinnige oostenwind bedwon gen, zal niet meer met de ronde rimpels van de vallende dauwdrop pen gesierd zijn, doch op zijn gla zen dek zullen dan de sierlijke krul letters van de schaatser wordenx ge- ^^OK AL IS het seizoen niet den derend geweest, tóch herade men Hollands stranden, nadat vele tienduizenden er van de vrij schaar se doseringen zonnegloed hebben liggen genieten. De zandforten van allerlei nationaliteiten zijn met de grond gelijk gemaakt en ln de „kinderzeetjes" spat het laagje wa ter niet meer op door de voetjes en handjes van het kleine grut. Het strand is nu heroverd door de eni gen. die deze hooggeroemde plek na tuur de hunnen mogen noemen: de bewoners van onze kustplaatsen. De zee is weer van de Katwijker op zijn fiets langs de glinsterende pracht van de Noordzee in de opkomende sche mering van een stervende zomer. Het interieur met het „lege 108, tel. 3596. Apotheek Somberg. Wil- helminalaan 67 tot 13 uur. daarna Apo theek Allart, Raadhuisstraat 206. Zon dag dr. W. Cornet, Kievitstraat 48, teL 3697. Alkemade en Leimuiden dkt Muskens, Noordeindc 166. Roelof arendsveen. tel. 01713-329; dkt. v. Ha- selen. Kerkstraat 91, Oude Wetering, tel. 01713-217. Bodegraven dkt. D. Ragay, Noord straat, tel. 2030. en zr. W. Faber, Irene- straat, tel. 2599. Dierenarts G. Hof land. Vijverlaan, teL 3798. Apotheek De Weijer, Gouda. Boskoop dkt. Jongeneel, tel. 2019. Wijkverpleging zr. De Haan, tel. 2803. Hazerswoude zie Leiderdorp. Hillegom dkt. A. v. d. Kaaden, Hoofdstraat 14. tel. 5114; zr. M. Glas, Meerstraat 206, tel. 5351. Apotheek, Hoofdstraat 78, tel. 02520-5272. Tand arts A. Disselkoen, Hoofdstraat 306, tel. 02532-8166. Katwijk a. d. Rijn dkt. W. J. Lou- werse, tel. 5805. Apotheek, Kon. Ju- lianalaan 18, tel. 4370. Katwijk a. Zee dkt. P. A. Visser, tel. 2023. Apotheek, zie Katwijk-Rijn. Koudekerk a. d. Rijn Voor dkt., zie Leiderdorp. Wijkverpleegster, zr. v. d. Leer, B. G. Cortslaan 34, Leider dorp, tel. 01710-23109. Ook voor Kou dekerk, Hazerswoude (Rd.) en Zoe- terwoude (H.Rd.). By ongevallen aan de Rijndijk bellen 01714-278. Langeraar. Nleuwveen en Woubrug- ge dkt. A M. v. Dongen te Nieuw- veen, tel. 01723-101, en zr. Eijs, Nieuw- veen. tel. 01723-144. bgg 01725-777. Leiderdorp dkt. Bakema, Hoofd straat 2, Leiderdorp, tel. 24828. Leidschendani dkt. S. P. Perquln, Venestraat 24, tel. 3510. Voor tand arts: tel. 070-54335 Wijkverpleging Groene Kruis, Willibrordusstr. 2, tel. i 3449. Leimuiden zie Alkemade. Lisse Apotheek en tandarts, zie Hillegom; dkt H. A. Holl, Veldhorst- j straat 50, tel. 3155. Nieuwkoop en Noorden dkt. G. J. Bremer, Nieuwkoop, tel. 01725-103. Noordwijk dkt. Mulder, tel. '30. Wit-Gele Kruis, tel. 2338. Groene Kr., j tel. 2907. Apotheek alleen aan zee, zat. gewone dienst, zondag v. 11.30-18.00 u. I Noordwijkerhout dkt. B. C. C. I Wösten, Kerkstraat 28, tel. 02533-2285. Tandarts: A. H. Disselkoen, Hoofdstr. j 306, Sassenheim, tel. 02532-3166. Wijk- I verpleging; Wit-Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 2468. Oegstgeest dkt. J. H. Meissner, Louise de Colignylaan 19, tel. 53865; zr. v. d. Kley. tel. 52426. b.g.g. 33773. Rijnsburg zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheim dkt. H. Kwint, Hoofd straat 324, tel. 7253. Valkenburg zie Katwijk a d. Rijn. Voorhout en Warmond dkt. Lem pers, Julianalaan 82. tel. 6140. Voorschoten dkt. A. M. Rostense, Voorstraat 23, tel. 2493. Tandarts G. M. Manschot, Pauwenstraat 1; spoedge vallen melden om 9.30. Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. Wassenaar dkt. J. A. Romer, Lan ge Kerkdam 56. tel. 2501, en A. F. F. Janse. Kerkstraat 42. tel. 3005, en K. do Wit. Jonkerlaan 83, tel. 2460. Apo- theekdienst Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Tandartsen- dienst (zat. en zondag van 18.00-18.30) J. F. Ancion, Lange Kerkdam 63, tel. 4207. Storingsdienst gas, water en elek- 1 triciteit: tel. 2248. De Zilk zie Noordwijkerhout. Zwammerdam dkt. P. K. v. d. Ent i Braat, tel. 01725-308. LEWSE HIOSCOPEN Camera: Gejaagd door de wind. 14 Jaar (geprolongeerd) Dagelijks ook zondags 2.00 en 7.30 u. Lldo: Beau Geste (18 Jaar) Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Gangster Lady (14 Jaar) Dagelijks 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: 100 Brlques et des tuiles (Honderd miljoen franc, gewassen en gestreken) 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Programma door KFC ont- ïex: Invasie op Ambush Bay" Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. PIJ INT Draai om de oren „Bent U er zeker van, .dat het de aangeklaagde was, die u de draai om de oren heeft gegeven?" „Tja, rechter, daar zegt U zo wat. Ik ben er niet zo zeker van dat het deze man geweest is maar dat ik die draai om dc oren gehad heb staat buiten alle twijfel. KORRELTJE Een slecht mens kan eerder een goed, dan een goed mens een slecht voor nemen volbrengen. Marktberichten LEEUWARDEN', 23 sept Kaas Commissienotering Goudse kaas 2.97, Edammer kaas 2.80, Broodkaas 2.78. Handel: goed.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3