Op bouwprogram van 117.500 huizen 57.500 woningwetwoningen Voor justitie en politie 960 miljoen gulden Onzekere NAVO- posten bepalen defensie uitgaven VOOR ONDERWIJS EK| WETENSCHAPPEN 5101 MILJOEN GLD Rijk betaalt llA miljard aan lonen en sociale lasten Rijksuitgaven in zestig jaar van 200 miljoen naar 20 miljard Nationaal inkomen bleef bij uitgaven achter BEGRÖTINGS SNIPPERS i DE LEIDSE COURANT DINSDAG 20 SEPTEMBER 196 1 HET WONINGBOUW PROGRAMMA ,„M0 Totaal aanbal woningen perj^r S5?££25-00O) Kernenergie vraagt 10 miljoen meer van Economische Zaken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ter stimulering; van ont wikkelingsactiviteiten op kernenergetisch gebied heeft de regering via dc miljoenen nota bU het parlement een bedrag van 16.4 miljoen (1066; 6 mllj.) aangevraagd. De overgang van de faze van het on derzoek naar die van de industriële toe passing begint steeds meer gestalte te krijgen, de ervaring leert, dat deze Industriële toepassing nog belangrijke bedragen zal vergen, zo wordt mede- Voor 1067 behoeft geen bedrag te wor den uitgetrokken voor de bijdrage aan het Reactor Centrum Nederland in de financiering van de bouw en inrichting van het kernreactorcentrum. De uitgaven hiervoor (ca. 8 miljoen) zullen geheel uit in vorige jaren onbesteed gebleven be dragen worden gefinancierd. DEN HAAG Minister „voorshands" 117.500 woningen bouwen, onder verdeeld in: 57.500 woningwetwoningen, 14.500 gesubsidieerde particuliere huurwoningen, 22.500 gesubsidieerde eigen woningen en 23.000 woningen in de ongesubsidieerde vrije sector. Wanneer de economische en financiële situatie het toelaat zal het woningbouwprogram ma in 1967 alsnog weer tot 125.000 worden (Van onze parlementaire redactie wil in 1967 verhoogd, waarvan dan 60.000 woningwet woningen. (Zoals bekend telde men dit jaar inderdaad op een programma van 125.000 woningen 60.000 woningwetwoningen). De vol gens het oorspronkelijke voornemen per 1 januari a.s. door te voeren huurverhoging en verandering van het subsidiebeleid zal worden verschoven naar 1 juli 1967. Dit blijkt uit de nieuwe rijksbegroting voor 1967. Huurverh oging uitgesteld tot 1 juli 1967 Ter verlichting "van de huidige finan ciële situatie stelt minister Bogaers naast vermindering van het woning bouwprogramma nog een aantal andere maatregelen voor. Naast de thans gel dende regeling met een bijdrage-ineens ter bevordering van het elgen-wontag- bezlt zal namelijk ook de mogelijkheid worden geschapen om een bijdrage te verlenen, die in jaarlijkse termijnen zal worden uitbetaald. Hiervan wordt voor 1967 een uitgavenvermindering van 20 miljoen verwacht. Enkele andere maat regelen op het gebied van de financie ring van woningwetwoningen zullen een gunstige Invloed op de begroting hebben van 130 miljoen. Minister Bogaers wil namelijk van de bewoners van woning wetwoningen in de categorie B. een bij drage van 10 pet in de financiering van de stichtingskosten vragen. Van de bewoners van nieuwe woning wetwoningen A. en van de nieuwe be woners van bestaande woningwetwonin gen met een Inkomen dat enigszins bo ven de grens voor de'sociale verzekerin gen 11.500.ligt, wil minister Bo gaers een bijdrage ln de financiering van 500 k 1000 gulden vragen Boven dien gaat de minister een wetsontwerp indienen, waarbij de bestemming van woningwetwoningen nader wordt gepre ciseerd en de bewoners met Inkomens boven nader te bepalen grenzen worden DE WONINGEN DIEWU BOUWEN 120 jaarlijks aa Wwltod, tïpia 100 90 50- ,0*00 BS? '58 '59 '60 '61 '62 '63 •Bi "965 (Van c parlementaire redactie DEN HAAG, De uitgaven voor Justitie, politic en civiele verdediging worden in de rijksbegroting voor 1967 geraamd op 960 miljoen gulden; dat -10 miljoen meer dan «Ie vermoedelijke uitkomsten over dit jaar. Hiervan is be stemd voor de rijkspolitie 156 miljoen, gemeentepolitie 808 miljoen, gevangenis, wezen, psychopatenzorg en reclassering 91 miljoen, rechtspraak 84 miljoen, bin nenlandse veiligheid 20 miljoen, kinder bescherming 176 miljoen en civiele ver dediging 53 miljoen. Voor algemene uit gaven is voorts 29 miljoen en voor salaris, en pensioenmantregelen 48 mil. Joen geraamd Ten aanzien van de rijkspolitie rekent men voor eind 1967 op een sterkte van 6600 man Ook wordt gerekend op een maximale bezetting van 300 man op de opleidingsschool voor de rijkspolitie In de begroting zijn o.m gelden ge raamd voor tie voorbereiding van een verkeers. en Icadc-roplelding en het on derzoek naar apparatuur voor yerkeers- regeUng. In het najaar zal de Prof. Pompe- kiiniek te Nijmegen opengesteld worden voor de verpleging van ter beschikking van de regering gestelde criminelen. Het percentage voor de vaststelling van het subsidie aan voorgdij.lnstellin- gen, die kinderen plaatsen in Inrichtin gen, zal van 98 op 99 worden gebracht. Öok is rekening gehouden met énige ver hoging van de vergoeding voor de ver zorging van kinderen in pleeggezinnen. Minder personeel bij belastingdienst DEN HAAG. Als gevolg van auto matisering en centralisatie jvordt het personeel van de belastingdienst volgend jaar met honderd man verminderd. By verschillende diensten komt voorlopig belast met een periodieke heffing ten gunste van de schatkist. Dit zal zowel voor bestaande als nieuwe woningwet woningen gelden. Voor de hoogte van de laagste inkomensgrens wordt gedacht aan een grens die enigszins boven die voor de sociale verzekeringen ligt 11.500."Het. is de bedoeling het bedrag van de heffing ln een beperkt aamtaï groepen te variëren en deze af hankelijk te stellen van het inkomen van de desbetreffende bewoner. Voor de uitgaven op het gebied: van de volkshuisvesting is in deze begroting totaal 2354 miljoen uitgetrokken, dat is 321 miljoen meer dan in 1966. Hiervan is bestemd voor huursubsidies 227 mil joen (1966; 218 miljoen), voor leningen wontngwetbouw 2026 miljoen (1721 mil. joen) en voor overige uitgaven 75 mil joen (66 miljoen). Minder expansie De financieringsproblemen maken het noodzakelijk ook de expansie in de ove rige bouw sinds 1962 reëel 40 pet gestegen Ln het bouwprogramma van 1967 enigszins af te zwakken Voor 1967 wordt een produktie van 6,3 miljard gulden geraamd, waardoor de reële pro- Rijk handhaaft personeelsstop zoveel mogelijk (Van duktie naar raming slechts enkele pro centen hoger zal zijn dan de produktie in 1966 van circa 5.9 miljard. Voor de vervanging van zeer slechte woningen en de verbetering van w buurten is een bedrag van 57 miljoen uitgetrokken (1966 40 miljoen).' Voor overheidssteun aan de Stichting Verlet- bestrijding Bouwnijverheid is op de be groting een pro memorie poet opge- CULTUUR EN RECREATIE STEUN voor nationale filmprodukties en sporthallen tVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ten behoeve van dc ontwikkeling vun het Nederlandsp film wezen, een bedrijfstak die door de ont wikkeling van de laatste jaren in struc turele moeilijkheden is komen te ver. keren, is door de regering in de, miljoe nennota een bedrag van 1.5 miljoen gulden opgehómen onder het hoofdstuk cultuur en recreatie"'. Het tempo, waarin in '66 het cultuur- en recreatle- beieid wordt geïntensiveerd, kan in 1967 slechts ten dele worden gehandhaafd. De sterke verhoging in lr66 maakt het mo gelijk, aldus de regering, voor 1'67 met een minder forse groei van de uitgaven te volstaan. Het aantal gevallen, waarin voor 1967 een uitbreiding van activiteiten is voor genomen, is beperkt. Met name zijn voor de eerste keer gelden opgenomen voor de subsidiëring van investeringen voor overdekte sportaccommodaties. Voorts is rekening gehouden met de herziening van de subsidieregeling voor sportorga nisaties. Voor bijzondere subsidies voor activiteiten en investeringen op cultu. reel en maatschappelijk terrein in ver band met de structuurveranderingen in Zuid-Limburg zijn-extra-bedragen opge nomen. Ook voor de activiteiten Ln de stimuleringsgebieden en de streken met omvangrijke ruilverkavelingen worden, hogere bedragen voorgesteld Voor 1967 wordt voorgesteld gelden ter beschikking te stellen voor bijzon dere toneelactiviteiten in Limburg en het noorden des lands. sterkte HAAG - Het kabinet wil de ran het burgerlijk rijkspersoneel in 1967 zoveel mogelijk houden op het voor dit jaar geraamde peil. Slechts bij enkele departementen zal niet aan uit breiding te ontkomen zijn. Het gaat om /Van onze parlen een stijging van 1308 man bij Onderwijs DEN HAAG. en Wetenschappen en 120 man bij hel wil de aanmaak van werk door verschillende wette" I Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Dc rijksdaalders staken en deze munten lijke belasting- en inningsmogelijkheden. totale sterkte van het totale rijkspersoneel I het vervolg van nikkei maken. JJim 1 prorenti 1966 Nikkel in plaats van zil ver in guldens en riksen ientaire redactie) Minister Vondeling zilveren guldens en deze worden elders opgeheve het Rekencentrum Apeldoorn en door automatisering en centralisatie van de werkzaamheden rond de motorrijtuigen belasting. Er zyn nog meer vernieu wingen in studie, die in de komende jaren tót verdere personeelsvermindering aan leiding kunnen geven. Voorlopig geen belasting- (Van spaar pa riem rbrie1 edactie) DEN HAAG De belastingspafli brieven zijn voorlopig van de baan Deze brieven werden vorig jaar bij de mil Joenennota aangekondigd als een vorm van belastingverlaging maar pas to innen na 1970. De Tweede Kamer heeft er on langs weinig van overgelaten en ministe Vondeling van Financiën en zijn staats secretaris drs. Hoefnagels hebben hei thans het verstandigst gevonden lun voors-tel op de lange baan te schuiven In de miljoenennota-1967 wordt gezegc dat eerst een studie gemaakt moet vvor den over de ontwikkeling van de over heidsuitgaven tot 1971 in samenhang met deze spnarbrleven. Intussen 16 wel aangekondigd, dat in verband met dc stijgende kosten ver- sohlllende tarieven en retributies omhoog gaan. Dc meest Ingrijpende verhoging vindt, bij de PTT-tarieven plaats. Verder wordt de paspoortleges duurder, gaar, de maxima van de gerechtelijke boeten omhoog evenals die van de keuringsgelden en dergelijke. Van de andere kant is een wetsontwerp ta voorbereiding om overwerkloon tijdelijk minder te belasten of geheel op te eohorten afhankelijk van de conjunctuur. Dit deelt de bewind.' ën mee in rijn rijksbegroting voor '67. In verband met het plan nikkelen gul- De uitbreiding bij O. en W. betreft dens en rijksdaalders te gaan maken, vooral de sector van het wetenschappelijk worden de uitgaven van het muntwezen onderwijs. De uitbreiding bij hel Alge- voor 1967 op achttien miljoen gulden meen Burgerlijk Pensioenfonds hangt minder geraamd dan voor dit jaar. samen met de groei van het aantal deel - i gerechtigden en gepensioneerden, alsmede j miiimimjiii|iimji met het in werking treden van de nieuwe pensioenwet. Uit de rijksbegroting voor 1967 blijkt, dat de op 1 juni j.l. afgekondigde perso neelsstop voor dit jaar zal leiden tot een geringere personeelsbezetting van onge- - 2400 man. Het aantal vacatures om- j streeks mei was echter dubbel zo groot. Het personeelsstopbeleid zal volgens de j regering niet zonder moeilijkheden kun- I oen worden verwezenlijkt. In vele geval- len zullen te ondernemen De activiteiten 1 moeten worden beperkt De moeilijke I budgettaire situatie maakt dit echter nood zakelijk. Nog geen keuze voor nieuwe tanks en vliegtuigen (Van onze parlementaire redactiej DEN HAAG. De defensie-uitga, ven zijn in 1967 en ook ln latere Jaren in bepaalde zin afhankelijk van onzekere N.A.V.O..posten ln verband met de verhuizing uit Frankrijk en van de keuze voor nieuwe Vliegtuigen en tanks. De bogratlng-1967, gebaseerd op de defensienota 1964-'67 bedraagt 2978 miljoen gulden, die dus door de onzekere posten overschreden kan worden. De kasuitgaven wor den echter met 115 miljoen gulden verminderd, waarmee minister P. de Jong wil bijdragen tot de nood- zakelijke beperking van de over heidsuitgaven. Nog steeds is niet beslist over de aanschaf van een atoomonder- zeeër, het vervangen van de Cen- turiontank en de aankoop van nieuwe gevechtevliegtuigen, ter vervanging van de Thunder- streaks en ter aanvulling van les- vliegtuigen. Eventueel wordt hier voor een suppletoire begroting ingediend. Wel worden twee onderzeebootbesbrijdingsfregatten gebouwd, /Waarvoor de opdracht binnenkort gegeven wordt. Stijging van de rijks- uitgaven voor. Meer ontwikkelingshulp DEN HAAG. De regering stelt vol gend jaar 450 miljoen gulden beschik baar voor ontwikkelingshulp, 40 miljoen meer dan ln 1966. Bovendien komt een hoger bedrag beschikbaar voor hulp aan Zuidoost-Azië. Daarbij is in het bijzon der aan de hulp voor Indonesië gedacht. De ontwikkelingsgelden, die dit jaar nog niet uitgegeven werden,, zyn bij hulp- activiteiten betrokken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De nieuwe rijksbegroting voor 1967 raamt de uitgav voor Onderwijs en Wetenschappen op 5101 miljoen gulden, dat is 72 miljoen meer dan voor 1966 werd vastgesteld. De begroting hou rekening met een toenemende belangstelling voor alle vormen v; onderwijs, maar staat overigens in het teken van „terughoudendheid Voor studietoelagen 91 miljoen gulden Het totaalbedrag van 5101 miljoen bestfiat uit de volgende posten: algemene I uitgaven 24 miljoen, wetenschappelijk onderwys 1165 miljoen (vermoedelijke uitkomst 1966 1091 milj.), wetenschappe- ïyk onderzoek 102 milj. (idem 1966! 85 miljoen), lager onderwys 2020 mil- joen (2035 miljoen), v.h.m.o.: 528 miljoen (497 miljoennijverheidsonderwijs 781 miljoen (736 miljoen), lager en middel- Kaar land- en tuinbouwonderwys 80 mil joen (71 miljoen), ander vak- en beroeps- onderwys 197 miljoen (188 miljoen). De totale toegerekende uitgaven voor salaris- en pensioenmaatregelen be dragen 240 miljoen (73 miljoen). In de toelichting op deze cijfers wordt opgemerkt, dat by het lager en voort gezet onderwys het bestaande onderwys- beleid slechts op beperkte schaal geïn tensiveerd kan worden. Wel is rekening gehouden met uitbreiding van het aantal extra- of niet verplichte onderwijzers ter voorziening in bijzondere behoeften, als mede met uitbreiding van het aantal experimenteerscholen en met verbete ringen bij het buitengewoon lager onder- De groei van de uitgaven voor het wetenschappelyk onderzoek moet volgens de toelichting enigszins worden afge remd, daardoor is het niet mogelijk het uitgavenpeil als aangegeven in het alge meen financieel schema 19661969 voor 1967 te handhaven. Er zyn wel enige verhogingen voor de verdere uitbreiding van de nieuwe medische faculteit te Rotterdam. Voor de exploitatie-uitgaven voor de autonome instellingen van wetenschappe lyk onderwys en voor de academische ziekenhuizen Is 658 miljoen uitgetrokken. Voor investeringen in deze instellingen en im het wetenschappelyk onderzoek Staging van de rijks uitgaven VOÓr: ONDERWIJS etc. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de nieuwe ryksbe- grotlng voor 1967 worden de totale uit gaven voor salarissen en sociale lasten, die ten laste van het rijk komen, op glo baal 7 '/i miljard gulden geraamd. Dit bedrag heeft betrekking op; 120 000 man personeel van de departementen en by behorende diensten 2,1 miljard; 150.000 man personeel van het. onderwys 3.1 mil jard; 60.000 militairen (geen dienstplicht tlgen) 1 miljard. 20 000 man rijks- en ge meentepolitie 0.4 miljard; overige perso neel 0,6 miljard. In deze cijfers zyn niet opgenomen de personeelskosten van de staatsbedryven, de personeelskosten die worden doorbere kend en de loonsubsidies in het kader van de sociale werkvoorzieningsregelingen voor hand- en hoofdarbeiders. Als gevolg van verdere automatisering van het werk by de belastingdienst wordt voor 1967 de personeelsformatie by de dienst ruim 100 man lager geraamd dan voor dit Jaar Hierbij is reeds rekening gehoucjen met een besparing van 240 man door automa tisering en centralisatie krachtens de nieuwe wet op de motorrijtuigenbelasting. De regering neemt actief deel aan de pogingen om in internationaal overleg verdere verspreiding van kernwapens te voorkomen. Scheveningse haven weer de dupe DEN HAAG. De Scheveningse haven wordt voor de zoveelste keer het slachtoffer van de omstandigheden. De regering deelt in haar miljoenennota mee, dat men in 1967 niet kan beginnen aan de nieuwe havenmond, „ten gevolge van de geboden terughoudendheid ten aanzien van de stijging van de uitgaven in 1967". Nationale schuld steeg tot 23,2 miljard pnrle, DEN HAAG - Dc nationale schuld Is in dc periode juli 1965 juli 1966 geste gen met 2054 miljoen gulden door een toename van de binnenlandse schuld met 2099 miljoen en een afname van de bui tenlandse schuld met 45 miljoen. De i totale staatsschuld bedroeg daardoor eind juni van dit jaar 23.2 miljard gulden (eind 1965 21.1 miljard). Voor rente en aflossing op de nationale schuld is op de ontwerp-begroting 1967 minister Vondeling een bedrag van I 1658 miljoen opgenomen, tegen 1445 mil- I joen voor dit jaar. j Uit de begroting blijkt voorts, dat van j Juli 1965 tot juli 1966 nieuwe leningen zijn geplaatst tot een bedrag van 1709 mil- )oen. Hiertegenover staat een verplichte j schulddelging van 570 miljoen. De geves- tigde binnenlandse schuld nam daardoor I met 1220 miljoen to®. li 379 miljoen. Hiervan is vier miljoen stemd voor 't Internationaal opleidinj I centrum voor luchtkartering te Delft voor het Instituut voor sociale stud! te Den Haag. Rijksstudietoelagen Het aantal aanvragen studietoelage voor de cursus 1966ïsl I is circa 9.000 onder de oorspronkelij raming gebleven, zodat ook het aa toekenningen minder zal zyn dan raamd. Door toepassing van de nie richtlijnen voor het studietoelagenbeii kan volstaan worden met rond 91 joen gulden. De KLM zal na, 1969 weer vliegers nodig hebben. Met het oog di op is in de begroting rekening gehouil met verhoging van het door de RJjl luchtvaartschool in opleiding te aantal leerlingen. Binnen enkele dagen wordt de nieu tweede nota ruimte! yke ordening boden. In de nota is het structuurschei hoofdwegennet, zoals dit ln het afgeloi begrotingsjaar is opgesteld, opgenome; Binnenkort zal de zeehavennota 1 schynen, waarin o.a, uitgebreide gegevt voorkomen betreffende de ontwikkel: van het goederenvervoer van en n: onze zeehavens. De regering streeft ernaar nog dit js f" de nota-verkeersveiligheid by de State K Generaal in te dienen. Het beleid, dal T£ de eerstkomende jaren ten aanzien i de verkeersveiligheid gevoerd zal woi zal daarin in grote lynen worden gegeven. Wat betreft de verhouding tot de lanc achter het IJzeren Gordijn kan van verbetering gesproken worden. De wikkeling in China vereist daaren byzondere waakzaamheid WAAR KOMT HET GELD VANDAAN? QE BELASTINGMIDDELEN 1967 INMIUJ.GLOJyoorafrr) Loonbelash ^■■■■■■■■■■■4300 ^lasfing^ I DEN MAAG In zestig jaar heelt zich in de Nederlandse staatshuishoudkunde een ontwikkeling voorgedaan, die reden geeft tot ongerustheid. Bedroegen de rijksuitgaven in 1908 nog 200 miljoen gulden tegenover een bevolking van 5.8 miljoen en een nationaal inkomen van 2.3 miljard, In 1967 moet het rijk voor een bevolking van 12.6 miljoen (en met een nationaal inkomen van 75.8 miljard) ruim 20 miljard gulden uittrekken. Het is dus geen wonder dat minister Vondeling het volgende kabinet al waarschuwt, dat 1968 een zorgelijk jaar zal worden. Zorgelijk Is het namelijk, dat deze rijksuitgaven in 55 jaar tijd met elf miljard (200 miljoen per jaar) stegen, maar in vijf jaar tijd tussen 1962 en 1967 met 9 miljard (1.8 miljard per jaar). Het nationale inkomen bleef hlerbfl met een dertigvoudige stijging over 60 Jaar sterk ten achter. Er is, schrijft minister Vondeling in zyn financieel overzicht, op de miljoenennota de laatste zestig Jaar een taakverschuiving gaande van gemeenten naar rijk en van particulieren naai ryk, op het belastingterrein. op het gebied van de particuliere charibas subsidiëring van onderwijs, leningen voor woning wetbouw. hulp aan landbouw en ontwikkelingsgebieden, ver keersteken, steeds groter wordende bUdragen aan de sociale verzekeringen, jeugd- en ouderenzorg en dergelijke. Tal van deze geheel of gedeelteiyk naax het rijk verschoven taken zyn meer dan evenredig omhoog gegaan, aldus minister Vondeling. De laatste vijl jaren is als gevolg daarvan het rijksaandeel in de nationale economie vrij fors gestegen, ver geleken met de vijftig jaren ervoor, De styging met 9 miljard komt voor byna 5 miljard op rekening van de loon- en prijsstyglngen en voor de rest door hogere uitgaven bij onderwijs (1,4 miljard), volkshuisvesting (0.8 miljard), verkeei en waterstaat (0.6 miljard), sociale voorzieningen (0.3 miljard), nationale schuld (0.5 miljard) overige doeleinden (0.7 miljard). Uiteraard spelen hierbij ook de geldontwaarding en de sterke bevolkingsgroei een rol mee maar. slechts voor een deel. Het bijzonder groot aantal taken, dat het rijk gaandeweg op zich genomen heeft, blijft de rijksrekening steeds sterker belasten De toekomst zal leren hoe lang het rijk hiermee kan doorgaan zonder nieuwe belastingmaatregelen Deze conclusie kan men lezen uit de opmerkingen, die de minister van Financiën al richt tot het nieuwe kabinet. „Zonder ombuiging van het beleid zijn factoren werkzaam, dde de procentuele stijging van de uitgaven doen uitgaan boven die van het nationaal inkomen. Deze tendens, bij de voortzetting van dit beleid al aanwezig, blijft vermoedelijk yog langdurig werkzaam. Bij uitga ven groepen als die vooi het onderwys. wegenbouw en woningbouw zal op een zeker tydstip een verzadegingspunt bereikt worden En verder: „De huidige styging van de uitgaven, die uitgaat boven die van liet nationale inkomen kan worden afgezwakt indien bestaande taken van het ryk worden ingekrompen, dan wel de financiering van sommige teken ln sterkere mate ten laste van de particuliere sector wordt gebracht. 1 fjyLU 7 übüi Verschuivingen in belastingen zetten door De verschuiving in de belostingdrf tussen directe belastingen (loon- enj kometen-belasting etc.en indirecte I lastingen omzetbelasting, accijns etc.) zal zich ook in 1967 voortzettf Het onderstaande overzicht geeft 1 beeld van de ontwikkeling in de laatj jaren. We zijn nu weer op het peil >j 1958 teruggekeerd. directe in pet. total1 belastingopbren|r 1958 f~ 1960 j 1963 i 1964 i 1965 J 1966 I 1967 i

Leidse Courant | 1966 | | pagina 10