ook VOOR JOU «- IN DE KRANTFNTUIN ONS KNUTSELHOEKJE j Nertsen fokken brengt risico's met zieh mee TOPPERS NAPOLEON XIV EN HUGO DE CR00T ft 1 ZATERDAG ID SEPTEMBER 1968 DE LIID8E COURANT PAGINA id. EEN AFSPRAAK Jaap en Trine waren stellig twee aardige mensen. Hun huwelijk was aangegaan uit liefde en ogenschijnlijk ontbrak 't daaraan ook niet. Maar wat de buitenwereld niet zien kon, dat dat Trine, hoewel niet op onaangename langzaamaan de overheersende rol ging spelen in 't huishouden. Zij stuurde erop aan al haar w verlangens bevredigd te krijgen. En dat deed zij niet door in 't oog lopende regeerzucht, maar met zachtheid innemende vleierij. Wanneer Jaap b.v. èèn of andere ge woonte aannam, die haar ietwat mis haagde, dan zei ze b.v. „Jaap, als je dit of dat eens afwende, zou ik nog meer van je houden dan nu." „Wel vrouwtje, ik ben blij, dan je 't zegt, want ik had 't uit m'n eigen al lang willen doen, maar ik vergeet 't telkens weer." Op deze manier had Trine Jaap al verschillende dingen afgeleerd, die haar min of meer mishaagden. Zo dronk hij geen borrel meer, zelfs geen bier of wijn, waar hij vroeger toch wel op tijd van hield. Daardoor had hij ook geen behoefte meer om herbergen of feestavondjes te bezoeken. Verder had hij de kaarten, waar hij vroeger zo graag mee speelde in het vuur gewor pen. Ook spuwde hij nooit meer op de vloer en trok netjes zijn klompen uit voor de deur. Er was tenslotte bij Jaap niet veel meer om af te wennen. Misschien nog het eten! Neen, dat verlangde zijn lieve Trine niet, zij spoorde hem zelfs in bij het maal. Toch was er nog één ding van Jaap, dat haar misnoegen opwekte. Met af keurende blikken had zij al zovaak naar zijn pijp en tabak gekeken en als maar die stinkende rook met nijdige handbewegingen van zich afgewuifd. En dan die misselijke nastank van dia pijp ala hij haar eindelijk weglegde! Maar bij toespelingen op èèn en ander had Jaap al meermalen geantwoord: „Mijn pijp hoort bij mij, zoals mijn oren bij mijn hoofd." Op zekere dag echter was Trine zo poeslief, dat Jaap een sterk vermoeden kreeg, dat er een ernstige aanval op tabak zou volgen. En jawel hoor, onder 't mompelen van grote be zorgdheid begon de diplomate met de zachte hand: „Jaap, wat zie je tegen woordig toch naarbleek, scheelt er wat „Nee Trine, maak je maar niet onge- trust, ik ben nog nooit zo flink en ge- izond geweest." „Maar beste man, als de kleur niet leugt, moet daar toch een oorzaak roor zijn. Ik kan 's nachts gewoon niet leer slapen, als ik denk, dat je *ien wel de tering onder de leden „Maar vftJUtji^"il^nftal^i?!fe jHilfaP ïg over jou bezorgd, want jij ziet :elf bleek en nog wel geelbleek, zo echt kleur van teringlijders, 't Kan i .urlijk ook 'n zware graad van geel zucht zijn en dat is een ziekte, waar 4_ van alles uit kan voortkomen. En ook heb je al eens een aanval van gal ge had." Oei, wat een tegenaanval van haar goedige Jaap! Nog nooit had hij zo gereageerd. Ze werd er even heel stil m en overwoog zwijgend, hoe ze hem verder aan moest pakken." Na 'n poosje begon ze toch maar weer met haar lief-vleiende manier: Zeg, lieve man, ik had een verzoek e I] dat zul je me toch zeker niet weigeren, wel?" „Natuurlijk niet", antwoordde JaaP, „maar ik heb nu ook eens een verzoek en dat moet je me dan ook inwilligen." „Wel zeker, lief mannetje." „Dus als ik aan jouw verzoek voldoe, kan ik er zeker van zijn, dat je ook 't mijne inwilligt?" „Natuurlijk, hier heb je mijn hand erop, dan ben je toch zeker wel gerust" sprak Trine plechtig. (wordt vervolgd) Treesje Wessendorp Leiden Op school De vakantie is weer voorbij en ik zit weer op school. Het is weer zo leuk op school. Ik wil nooit meer uit de derde klas. (Dat zou niet zo best zijn Treesje, tante Jo) Er staan in de klas veel mooie planten. Ook zijn er vogels, heel aardig. Maar er staan op het bord heel moei lijke sommen. We gaan nu al van hon derd tot duizend. Er zijn al twee nieu we kinderen bijgekomen. Ze zijn allebei aardig! Ik krijg nu ook ai en toe huis werk. Ik heb al een paar keer de juf- Susan Holswilder Leiden Jan en zijn hondje Max Jan heeft een heel braaf hondje. Het heet Max. Hij liep met Jan naar oom Joop. Dat deed Max graag, want daar kreeg hij een poot om lekker af te kluiven. Jan kreeg een koekje. Ze ble ven er een poosje en het is al laat als ze naar huis gaan. Daar gaan ze lekker eten en dan naar bed, want Jan moet Oplosing van de vorige opgave Een beer bromt, een koekoek roept koekoek, de mus tjilpt. De mug zoemt, de bij gonst, een nijdige kat blaast, het |Mvarken knort, een tevreden kat spint, 5Bde slang sist, een kip kakelt. Willy van der Lans, Prinsenweg 22 Voorhout, heeft het boek gewonnen. Nieuwe opgave PELPA naam van een vrucht. IMURP naam van een vrucht. DRPAA van een dier MEREM naam van iets, waarin je water kunt RSA AL naam van iets, dat je aan kunt trekken Oplossingen insturen aan: Tante Jo en oom Toon, Krantentuin Lcidse Courant Papengracht Leiden Er ligt weer een mooi boek klaar! CORRESPONDENTIE Anja Visser Leiden De vakantie van Carolien Carolien is een aardig meisje van 7 j. Ze zit nog in de eerste klas, maar ze hoopt gauw over te gaan naar de 2e. Het is de laatste dag van het schooljaar. Het is kwart over drie er. de kinderen gaan buiten spelen. De juffrouw ruimt die tijd de klas op. Na een half uur- je gaan ze naar binnen om hun rapport te halen. Ook Carolientje krijgt haar rapport. Ze gaat gelukkig over naar de tweede klas en dolblij holt ze naar huis Nog diezelfde avond gaat ze op vakan tie. Ze mag mee naar Frankrijk, dat is Wel twee dagen rijden. Als zc in Frank- ijk zijn vermaakt Carolien zich met: zwemmen, wippen, schommelen en nog veel meer dingen. Dan vliegt de tijd mei om en al gauw zal het weer tijd 'ijn, dat ze weer moeten vertrekken. Wat zal dat voor Carolien een fijne vakantie worden. je een zachtgekookt «eitje voor 't morgeneten en vooral voor 'n picknick in de vrije natuur warm wil houden, ls een eierwar- zeer nuttig. Zij wordt gebreid van de dubbelge- vlochten katoendraad nr. 8 met naald nr. 3. Als je met geel en rood garen breit, wordt 't een tulp, met wit garen 'n sneeuw klokje, en als je tot blauw garen besluit, ontstaat er »en blauw klokje (campa nula). De wflze van breien blijft In leder geval 't zelfde Zet 8 steken op. De le, ïe, 5e enz. naald, dus steeds oneven naalden, brei je gewoon rechts. BIJ de 2e, 5e enz. naald, brei je s en laatste tweemaal. Daardoor meerder je tot er 16 steken op de naald zijn. j Op de 10e, 12e, 14e, 16ef brei je de beide eersten en de beide laatsten aan el kaar. Dan heb je dua nog 8 steken op de naald. Daarmee is het modelstuk op de tekening klaar. Her haal nu deze naalden, tot het gebreide de vorm van fig. A-B heeft en sluit A-B of. Naai vervolgens de zijden A ei n elkaar en naai de schuine zij den boven steeds twee aan twee aar Haak vervolgens met b.v. groen ga ren een snoer (keten) uit luchtsteken. Maak daarmee bladeren en naai ze vast. 'n Overgeschoten eindje als stukje stengel bovenuit laten steken. HANS EN DE WOELMÜIS 'n Kleine appelboom ln de tuin ver toonde door 't slap gaan hangen van z'n blaadjes, dat er lets met hem niet ln orde was. Toen Hans hem eens vast pakte om te kijken wat eraan scheelde, hield hij de stam zo maar ln de hand. De wortels waren er finaal af. ,Dat is werk van de woelmuls", zei vader, ,,'t Is een soort vaterrat met don kerder kleur en korte staart. Vroeger leefde zij alleen maar langs zeeën, me- ;n dijken, daarna is zij steeds ver der landwaarts binnengedrongen. Zij leeft er ondergronds en bedient zich graag van molsgangen. Ztf eet uitslui tend plantaardig voedsel en richt jaar lijks grote schade aan in tuinen, waai zij bloembollen en wortelen opeet. Men staat nog steeds tamelijk hulpeloos te genover haar vraat- en vernielzucht, daar vergif noch andere middelen haar schijnen te schaden". „Ze is dus geen welkome gast bij boeren en tuinders", zo stelde Hans „Nee, bepaald niet", vervolgde va der, ,,ze is eer als een lastige en scha delijke landplaag te beschouwen". weer vroeg op om naar achool te gaan en hard te leren. Max brengt hem elke keer naar school. Hij loopt dan braaf met zijn baasje mee, maar bij de achool gaeft hij hem een poot en loopt dan naar huis. Karin Blekkingh maakta een heel kort verhaaltje. Weer op school Ik zit nu bij juffrouw de Leeuw. Ze is heel aardig hoor. Ze draait wel eens een plaatje, zoals: Ik ben met mijn Ka- tootje naar de opera geweest. Dat liedje was heel erg leuk O ja, mijn vader komt zaterdag of zon dag thuis. Hij komt met een vliegtuig uit Perzië. Je wil zeker wel weten hoe dat komt? Mijn vader is tweede stuurman op een schip Caltex Pernis, dat is een tanker. Johnie Driesen De vakantie We hebben in de vakantie gekampeerd in Maarn. Terwijl ze de tent gingen op zetten, ging ik een eindje in het bos wandelen. Ik zag daar reuze veel. Eerst zag ik vlak bij een haas lopen en even later in de bomen een eekhoorn. Ik liep verder en zag een duivennest met jonge duiven. Ik bleef een tijdje staan kijken en toen zag ik dat er een jonge duif uit viel. Ik pakte hem op, klom in de boom en legde voorzichtig het Jonge duifje weer in het nest. Anton Blokhuizen De vakantie Ik zit nu in de derde klas, maar in de vakantie zat ik in Lochem. Het was daar lekker. Ik wou dat ik er volgend jaar weer heen mocht. We gingen veel wandelen. Ik vond daar een heel grote paddestoe. de steel was wel 6 cm dik en de hoed wel 7 cm. De naam ervan ben ik vergeten. Er was ook een voetbalveld, een vol- leybalveld een tennisbaan en nog veel meer. Ook was er vlak bij een schiei- heuvel. Eens toen we zaten te eten schrokken we heel erg van een hevige knal. We schrokken ons een hoedje. De laatste avond was heel leuk. Annemieke Montanus Pimpeloentje Pimpeloentje zat in de tuin t« zonnen Maar opeens schrok hij: „Moeder! Moeder! een muis!" Hij holde naar de zolder en de muls ook Moeder zag hem ook. Moeder riep: „Katje! katje!" „Kijk daar is een muis voor Je" Pimpeloentje was blij, dat de kat hem op at Lenny van Buuren De vakantie Ik ben in de vakantie naar Apeldoorn geweest. Ik ben met mijn vader, moe der en broertje geweest. We gingen eerst naar de kinderboerderij, daar was het heel erg leuk. Ik heb daar een hele tijd naar de schapen staan kijken. Daar was ook een speeltuin. Je kon daar fijn klimmen. We zijn ook naar de Julianatoren ge weest. Je kon daar heel ver kijken. We hebben daar ook in een bootje ge- Ook zijn we een dagje naar de dol fijnen in Harderwijk geweest, dat wa ren net allemaal Flippers. Over twee weken is de vakantie voorbij en ga ik naar de derde klas bij juffrouw de Willo van Eygen De vakantie We zijn in de vakantie met papa, ma ma, en mijn twee broertjes op vakan tie geweest in Overijsel. We hadden daar een huisje midden in de bossen. Er was een speeltuin bij en een zwem bad. Papa en mama hadden de brom fietsen meegenomen en we gingen elke dag ergens heen. Zo zijn we ook op Urk geweest, daar zagen we de man nen die klaar stonden om op zee te gaan vissen. Met de trein zijn we naar Emmeloord geweest, daar woont tante Riet en daar hebben we ook gelogeerd. Met de trein weer terug naar huis. 't Is een fijne vakantie geweest 't Vol gend jaar gaan we er weer heen. piep- De vakantie Met de vakantie zijn we weg geweest. Weet je ook waarheen? Wel naar het dolfinarium in Harderwijk. Eén dolfijn sprong wel vier en een halve meter hoog. Een andere dolfijn deed niets, want die kreeg binnenkort een baby. Toen we genoeg gekeken hadden, gin gen we naar huis. Annemieke Woltere Wat ik in de derde klas gedaan heb. Ik was wel zenuwachtig, die eerste dag in de derde klas. Maar het viel best mee. Het was een aardige juffrouw. Ze draaide plaatjes van aardige versjes en die schreven we op in ons versjes- schrift Ik mocht ook wel eens de plan ten water geven, ook af en toe afwas sen en voor de koffie en thee zorgen en soms stof afnemen De juffrouw was jarig en toen was ze de volgende dag ziek. Wc kregen toen mevrouw Duindam, die was ook aardig. Ze leerde de kinderen rozen maken en ook sneeuwballen, dat was heel leuk. Onze juffrouw kwam weer gezond te rug en we kregen allemaal een rode ballpoint. Vrijdags hadden we handenarbeid b.v. kleien. Ik maakte dan vaak een pop- penwiegje. Als de kinderen jarig zijn, krijgen de jongens een anjer of een roos op en de meisje* een bloem tn het haar. Ook kregen we dan allemaal een hoedje op. Dat was een leuk gezichi. Ik ben nu over naar de vierde. Dat is fijn. maar wel jammer, 't was zo'n aardige juffrouw. bedoeld zfln. dan verraden de letters boven hun -hoofden, j mita ln goede volgorde geplaatst, wie Wanneer Jullie al niet reeds geraden I we bedoelen. OEFENING HU wil het blijk baar ver brengen, want door een trechter op de schijf echieten la baua moeilijk I Kwekersknecht wil nertsenkweker worden ■yWEE WEKEN GELEDEN heb je in OOK VOOR JOU kunnen lezen, dat er van degenen, die een ulo-diploma op zak hebben, heel wat zijn, die na verloop van tijd een beroep kiezen dat niet bepaald „aansluit" op de opleiding, die zij eerder ontvingen. Een poosje geleden had een van onze verslaggevers een ont moeting met een jongeman, die nu nog werkzaam is in een kwekerij. Ook bij is van plan een ander beroep te kiezen: dat van nertsenkweker. Hij wil namelijk hobby en beroep band in hand laten gaan. ren-en-twintig jaar oud is hij, Pie- ter van der Haven uit Hazers- woude-dorp. Hij heeft één hobby: 't fokken van nertsen, en die liefheb berij wil hu mettertijd in zijn be roep omzetten. Voorlopig is het nog niet zo ver: er zijn aan de fokkerij van nertsen nogal wat risico's en kosten verbonden ZO VADER, ZO ZOON In 1957 begon Pieters vader, de heer M. van der Haven, achter het woonhuis aan de Torenstraat, op bescheiden schaal met het fokken van deze diertjes, die letterlijk en figuurlijk met hand schoenen aangepakt moeten wor den. Het zat in den beginne de Van der Havens (Immers, de hele familie hielp een handje in de verwezenlijking van de hob by) niet mee: debet hieraan was onder meer gebrek aan ruimte. Hazerswoudse C. Kerkvliet ech ter hielp een handje: hij bood een stuk land aan nabij de Ring dijk en de nertsen kregen zo doende wat meer „Lebensraum". De heer M. van der Haven heeft hier een aantal jaren aan de fok kerij gewerkt, terwijl zijn zoon de activiteiten voortzette na zijn overlijden. KWALITEITS VERBETERING Dieters ideaal: kwaliteitsverbete- ring. In de een meter lange en een halve meter brede gazen rennen, met daaraan de nachtvertrekken, krij gen de beesten eerstens alle kansen tot beweging. Dit jaar bijvoorbeeld fokte de Hazerswoudse jongeman met acht-en-veertig teven. Produktie: on geveer 150 jongen. Maar, om terug te komen op de verbetering van de kwa liteit van de beestjes: de jonge van der Haven schrikt er niet voor terug een paar nertsen 200,- per stuk!) uit Finland te importeren! PECH „Die import heeft natuurlijk plaats in combinatie met andere fokkers hier uit Nederland", zo zegt hij. „Neem nou nog niet zo lang geleden We moesten om twee uur op Schiphol zijn, om de beesten af te halen. We hoor den, dat het toestel een vertra ging van vijf uur had. Toen het toestel aankwam, bleek, dat een kwart van de beesten dood was." Over risico's gesproken. QUARANTAINE |"\e veeartsenijkundige dienst kwam er aan te pas. Vraag was im mers: waardoor zijn die dieren ge storven? Zuurstofgebrek, was de con clusie. Uitgesloten werd ook weer niet, dat de beestjes aan een besmet telijke ziekte leden, te meer, daar deze ook woedde in Finland. Beslo ten werd toen, de nertsen in quaran taine te houden. Later werden ze ver volgens naar hun nieuwe eigenaren verstuurd, onder voorwaarde dat zu ze gescheiden zouden houden van de andere eventueel reeds aanwezige andere nertsen. „Die quarantaine duurt nog steeds voort zij het dan in eigen bedrijf', zo gaat de jeugdige nertsenfarmer voort. „In december, dat is de pels- tijd, is het afgelopen. Niettemin heb ik met de beestjes gefokt. De twee teven hebben eik vier jongen ter we reld gebracht. Ja, met een reu werk PELS Iedere nertsenpels brengt gemid deld vijftig gulden per stuk op. Kwaliteit speeJt uiteraard ook hier een grote rol hetgeen dus inhoudt, dat de waarde toch wel sterk uiteenlopend kan zijn. Ple- ter verkoopt de pelzen via een expediteur In Londen. I)e Hud son Bay Company zorgt dan voor de afwikkeling van alle saken. 300 NERTSEN r\e nerts mag dan flink vals zijn (steek een vinger door het gaas en het beest hapt door de hele vin ger heen. de Hazerswoudse (nog) amateur nertsfarmer is toch echt van plan in de fokkerü zijn volledig be staan te vinden. „Dan moet er na tuurlijk knap uitgebreid worden. Immers, een goede farm heeft onge veer driehonderd dieren." Alle utt voorraad leverbaar. Gé Hofenk Muziek- en grammofoonplatenhnndrl HAARLEMMERSTRAAT I ADVERTENTIE Ze leven niet meer ze praten en zingen wél „They're coming to take me away! Ha-haa". Je hebt deze plaat beslist wel eens gehoord. Zingen? Vertolker Napoleon XIV is eerlijk ge noeg, om te bekennen, dat hij zijn stem destijds nietgoed genoeg vond om er een plaat mee vol te zingen. „Het moest iets anders worden dus toen werd het maar een plaat zonder zang. Alleen maar praten" HISTORIE Louis McGregor, vier-en-twintig Jaar en afkomstig uit New England (Ver. Staten), was op school niet bepaald een briljant leerling. Geschiedenis - ja, daar had hij wel interesse voor. Maar dat kwam waarschijnlijk, om dat zijn familie zo'n opvallende voor geschiedenis had, zoals hij zelf zegt. Zijn grootvader was immers vanuit het Franse Orleans geëmigreerd naar de States en daar getrouwd met een Schotse immigrante. „Ik wilde iets bereiken in de geschiedenis", zo ver telde Napoleon eens aan een Ameri kaanse journalist. PLAATPRAAT JOSEPHINE Louis Napoleon maakte dus 'n plaat praat. die in een paar dagen tijds succes had. Dat kun je althans wel zo noemen, wanneer er zo'n vijfhon derd-duizend stuks worden verkocht. Steeds iets verrassends brengen dat is zijn parool. Op zo'n manier blijf je immers keizer. En dat heeft zelfs zijn grote voorganger van het grote Franse rijk niet kunnen waar maken. „They're coming to take me away! Ita-haa" was dus de eerste single van Napoleon XIV, die net als zijn Fran se „voorvader" bezeten is van paar den. Intussen hcell liij in Amcrik.i de eerste langspeelplaat uitgebracht, mei dolkomische nummers. Een paar titeLs? „I'm in love with my Utile red tricycle", „Marching off to Bedlam" „I'm happy they took you away! Ha-haa". Dal laatste nummer ver tolkt deze herhaler van de hLstorie inder de naam van Josephine XV. 'ndertijd heeft Josephine de Beau- harnaLs ook wel eens gelachen om haar minnaar Napoleon UIT DE KIST Nederland kon, uiteraard, niet ach terblijven in de/e story rond hitma kers van iets-anders-dBn-anders ..Ze nemen me eindelijk mee. aahaa" zingt ene Hugo de Groot, inderdaad een afstammeling van de man die in een boekenkiat ontsnapte uit het nu door ridder van Rappard bestierde slot Loevestein. De platenmaatschap pij Negram Delta heeft rond de lan cering van de plaat heet wat publici teit gemaakt. Nederlandse Hugo had en heeft, zo wordt te berde gebracht, goede connecties met de oude familie Bonaparte uit Orléans Contacten met de heer Loevestein vervolgens hadden tot resultaat, dat Napoleon XIVs hit een vertaling kreeg. Plot seling kwam Hugo van de twintigste eeuw uit zijn gemotoriseerde boeken kist gestapt mét het eerste exem plaar van zijn plaat onder de arm. Je moet er maar op komen

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9