COMPLETE AANVAL VAN AJAX IN ORANJEPLOEG ROEISTRIJD OP BERGMEERTJE VAN BLED WORDT SPANNEND Herrie in Boedapest om paar schoenen HELE VLOOT NAAR ZUID-SLAVIË Debutant is Johan Cruyff Prognoses zonder zin NVV steunt gedupeerde studenten Voor een prijs van 600 dollar Schaakmatadoren zijn gereed voor de slag DINSDAG 6 SEPTEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Twee sterren van het Hongaarse elftal: links Albertrechts Mazoly. ZEIST De 19-jarige Ajacied Johan Cruijff zal woensdagavond (aanvang half negen) in de landenwedstrijd tegen Hongarije temidden van zijn clubgeno ten zijn debuut in het Nederlands elf tal maken, hetgeen voor hem een groot voordeel moet zijn. HJj is de enige nieuweling, want voor het overige be staat de ploeg uit vertrouwde gezichten, Na de training maandagmiddag op Europese strijd atletiek na 1969 om de twee jaar BOEDAPEST Van 1969 af zullen de Europese atletiekkampioenschappen om de twee jaar worden gehouden inplaats van om de vier jaar. Dit heeft de In ternationale Atletiekfederatie (IAAF) maandag tijdens haar vijentwintigste congres te Boedapest besloten. De kam pioenschappen zullen na de titelstrijd van 1969 in Athene steeds plaatsvinden In het jaar dat vooraf gaat aan en volgt op dat van de Olympische Spelen. Het congres heeft verder het voorstel van Japan in de toekomst ook wereld kampioenschappen te organiseren of de Europese kampioenschappen open te stellen voor niet-Europese atleten, in studie genomen. T wee j ar i ge cl ra ver s komen in actie (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Voor de tweejarige dravers is woensdagmiddag het eerste grote nummer: de hengsten en m< hebben hun Jonker- en Jofferprijs. Op vallend is dat juist een deel va: paarden, dat dit eerste seizoen zo goed begon, blijkbaar niet voor de klassieken is ingeschreven. Bij de hengsten kan nog wel uitgaan van Fouquet, bij de nies is nog zo weinig gepresteerd dat houvast geeft, dat er eigenlijk niets is dat bijzonder mag verrassen. Misschien zijn Freya Hollandia. Fantastica Fabiola Kitty goed voor ereplaatsen, maar uit de rest kan er best een komen, die ln een paar weken hard vooruitge gaan is en nu wint. Voor de renpaarden is er de Gouden Droom, een sprint waarbij de paarden van stal Siemens (Kohinoor en Paladijn) wel in aanmerking komen omdat zij nu eenmaal sprinters zijn van huis uit. Op vallend sterk hebben wij ze dit jaar echter nog niet kunnen vinden. De eerste start is om half drie. het programma luidt: Eronica W-prjjs (2140 m. met trio): Darcy Again - Esmeraud - Donna 'Valen- tina. Outsider: Eroelina. Christine Macprfjs (2120 m): Boy van Quick - Cyrano Silk - Dominica. Djenghis Khanpr(js (2100 m, voor leer lingen. met trio): Stal Marion (Dia- mantvink S en Eliza Mac) - Ellen Tinga - Dorothea. De Gouden Droom (ren. 1350 m). Stal Siemens - Lady Be Good S - Evian. Jonkerprijs (1500 m. autostart): Fou quet - Flying Hollandia - Freeloader. Diomedeaprijs (2000 m, autostart, met trio): Dralsine - rijder J. v. Dooyeweerd 'Clementine Lee of Allouez II) C Da mascus B. Outsider: Double van de Len te - Zdngly Sister. Jofferprijs (1400 m, autostart): Freya Hollandia - Fantastica - Fabiola Kitty, Outsider: Flying Miss en Fratertie S. Karimprijs (ren, 2000 m): Waikuru - Happy Jane - Marijke. Outsider: Paw- Chantiagoprijs (2120 m): Barones Spencer K - C Alkestis van E - Germano Outsider: Lex Hanover. EI Macprijs (2020 m)El Cld d'Aster - Erna M - Esmeralda. het sportcentrum van de K.N.V.I Zeist, waar de spelers tot de wedstrijd zullen verblijven, maakte bondscoach George Kessler het elftal bekend. De heer Kessler benadrukte nogmaals, dat het nationale elftal momenteel in zijn opbouwfze is en hij was blij gestemd reeds nu op zo'n goede tegenstander te stuiten. Zijn bewondering voor het Hon gaarse elftal, zoals hij dat ook had zien spelen in het toernooi om het reldkampioenschap in Engeland, hield de heer Kessler niet onder de koren maat. Hongarije zal woensdag in de volgende opstelling in het veld komen: doel: Szentmihalyi (1); achter: Kapos- zta (2), Meszoely (3), Ihasz (4) en Var- ga (5); midden: Sipos (6) en Molnar (7) voor: Bene (8) lbert (9), Rakosi (10) en Farkas (11). Het $al tijdens de wedstijd slechts zijn toegestaan de doelverdediger, in dien deze geblesseerd raakt, te vervan gen. De heer Kessler is ervan overtuigd, dat de Hongaren de wedstrijd ernstig zullen opvatten en dat zij er alles op zullen zetten om in het toernooi om de Europese beker voor landenploegen bij de laatste vier te komen, hetgeen hun in het wereldtoernooi niet is gelukt. Het Nederlands elftal, is als volgt sa mengesteld: Doel: Pieters Graafland (Feijenoord)achter: Flinkevleugel DWS), Israël (Feijenoord), Schrijvers (PSV) en Veldhoen (Feijenoord): mid den: Pijs (PSV) en Muller (Ajax); voor: Swart, Cruijff, Nuninga en Keizer (al len Ajax): Reserves: Van Leeuwen (GVAV), Suurbler (Ajax), de Zoete (ADO), Van der Kuylen (PSV) en War- nas (Go Ahead). Excuus van j Ramsey LONDEN. Alf Ramsey, leider van het Engelse voetbalteam, heeft officieel zijn verontschuldigingen aangeboden voor het gebruik van J het woord „beesten" als typering voor de Argentijnse voetballers, die J op 23 juli in de kwartfinale van het wereldtoernooi met 10 van Engeland verloren. t Het comité voor de discipline van t de Britse Voetbalbond, heeft Ver- J klaard, dat het excuus is aanvaard r en dat het aan de F.I.F.A. zal worden doorgezonden. BLED Nog nooit is de belangstelling voor een internationaal roeikampioenschap van de FISA zo groot geweest als bij de tweede wereldkampioenschappen te Bied. Roeibon- den van 31 landen hebben 131 boten, die zullen worden bemand door 510 roeiers, aangemeld. Dit is aanmerkelijk nieer dan bij de Olympische Spelen van Rome en Tokio, toen respectievelijk 33 en 28 landen 118 en 103 ploegen afvaardigden. Kwantitatief ge zien is de strijd op het idyllische bergmeertje „Ik geloof, dat de twee met stuur- in moeilijk zit", sprak chef d'equipe Pennlngs, toen na twee volle uren rende marathonloting eindelijk laatste nummer was getrokken. Maar vervolgde hij even nuchter als juist: „Dat is jammer, bij een kampioen schap, waarin halve finales moeten worden gevaren, is die loting echt niet belangrijk". De leider van de Nederlandse roei- ploeg bij de tweede wereldkampioen schappen in Bied, die donderdagmor gen beginnen, vertolkte daarmee de ge voelens, die de ruim tweehonderd tegenwoordigers van de FISA en de in ternationale pers in het steeds wa: wordende zaaltje van het Parkhotel te Bied beheersten. De recordinschrijving maakt, dat in vier van de zeven ook halve finales moeten worden geroeid, waarvan steeds de eerste drie zich plaatsen voor de eindstrijd. De kansen in eerste instantie te worden uit geschakeld zakken daardoor aanmerke lijk. Bovendien weet de fortuinlijke verliezer in een sterke serie de Ne derlandse „roeimathematicus" zorgde daar enkele jaren geleden dat hij in een relatief lichte herkansing nieuwe mogelijkheden krijgt. Bij de vier met stuurman zal Triton 't ongetwijfeld in de serie niet gemakke lijk krijgen tegen de sterke Westduitse vier, die een jaar geleden het brons veroverde. Een Jan Wienese-in-vorm bij de Skifs wordt direct om finale plaatsen gestreden daarentegen moet in de eerste heat van de scullers goede kansen hebben. Zijn tegenstanders heeft hij vrijwel alle ontmoet en versla gen. Wienesse is echter "dat heeft hij in het verleden herhaaldelijk aange toond een uiterst onregelmatige skiffeur. Het behoort dan ook beslist niet tot de onmogelijkheden, dat de Nieuwzeelander Watkinson,, twee jaar van Bied ook aanzienlijk sferker bezet dan het toernooi om de eerste wereldkampioen- schappen, dat in 1962 op de Rotsee bij Luzern werd gehouden. Daar meldden 25 landen 106 équipes aan. Zo groot is de be langstelling, dat voor het eerst in de geschiedenis van de Internationale Roei- federatie in vier van de zeven nummers naast series en herkansingen ook halve fi nales zullen moeten worden geroeid, omdat er in die vier categorieën meer dan achttien boten aan de start verschijnen. Zowel te Luzern als bij de olympische roeiwedstrijden op de Japanse Todabaan waren geen halve finales noodzakelijk, ln 1960 op het Lago di Albano alleen in de nummers vier met stuur man en de ongestuurde twee. Ingeschreven zijn: 23 vieren met stuurman, 19 tweeën zonder stuurman, 18 skiffs, 13 tweeën met stuurman, 21 vieren zonder stuurman, 17 duhbel-tweeën en 20 achten. Inter Milan, winnaar van de Europa Cup 1965, is met Santos nog in duel om het officieuze wereldkampioen schap. In New-York ontmoetten beide teams elkaar. Op de foto brengt doelman Sarti (Inter) redding bij een aanval van Pele, Baek Bedin zit behoorlijk in de verdrukking. De Brazilianen wonnen UTRECHT (A.N.P.). Het N.V.V.- bestuur heeft gisteren besloten om 25.000 gulden te storten ln het studie fonds dat op initiatief van de Neder landse Studenten Raad (N.S.R.) in ge vormd en waaruit studenten die door bezuiniging op de rijksstudietoelage worden gedupeerd een aanvullende toe lage zullen kunnen krijgen. Op advies van het N.V.V. heeft de N.S.R. zich ook tot de Stichting van de Arbeid gewend met een verzoek om steun. Het C.N.V. en het N.K.V. hebben nog niet op een soortgelijk N.S.R.-ver- zoek gereageerd. Het Hongaarse elftal is gearriveerd. Gisteren landde de ploeg met verzorgers en officials op Schiphol. Gepoogd atleten om te kopen BOEDAPEST Maandagmiddag ijdens de opening van het congres van de IAAF (Int. Amateur Atletiek Fede ratie), stond een woedende president, de Engelse markies van Exeter, voor vertegenwoordigers van vele landen t in de ene hand een atletleksclioen In de andere 600 dollar. Met dit be- Rudi Altig zal UCI aanklagen KEULEN De Westduitse coureur Rudi Altig, wereldkampioen op de weg, zal de UCI in rechten aanspreken om dat deze organisatie hem verleden week )or twee maanden heeft geschorst. Altig en vijf anderen werden geschorst omdat zij na de wedstrijd om het we reldkampioenschap op de NUrburgrlng hadden geweigerd zich aan een doptng- proef te onderwerpen. Deze schorsing betekent een financiële strop van 100.000 Mark voor Altig. Altig heeft verklaard dat hij zich niet schuldig heeft gemaakt aan het overtre ding van d« doplngregela. drag, mijne heren, zo zei hij, is tijdens de Europese kampioenschappen in Boe dapest geprobeerd een tweetal atleten om te kopen om dit merk schoenen te dragen. Wat was het geval De Duitse schoen firma Puma, jarenlang In een strijd om de hegemonie van de verkoop van sportschoenen gewikkeld met Adidas, had geprobeerd twee Oostduitse atleten, Jtlrgen Haase en Jürgen May, om te kopen met een bedrag van 600 dollar, als zij toch maar met dit merk schoen zouden lopen. Beide atleten accepteer den 't geld, maar gingen onmiddellijk naar hun officials, die zich in verbin ding stelden met de hoogste instantie, de IAAF. Degenen, die gepoogd hebben de atleten te verleiden, zijn bekend en de LAAF zal tegen hen en tegen de schoenfabriek een proces aanspannen. Het was reeds eerder bekend, dat er geld onder tafel werd gegeven om een bepaald merk te dragen en daarbij ging- het niet alleen om schoenen. Maandag werd In Boedapest de zaak voor de eer ste maal officieel, omdat men eindelijk' de bewijzen in handen had gekregen. De Nederlander ir. A. Paulen, die als president van de Europa commissie van de IAAF is herkozen, herinnerde aan het voetbal, het wielrennen, waar het ook op deze manier is begonnen. „Wij willen de atletiek vrij van «met ten houden en daarom zijn we zo blij. dat we nu eindelijk bewijzen in handen hebben om de „boosdoeners" aan te pakken", aldus een verontwaardigde ir. Paulen. VOLLEYBALTTTEL Nederland verliest van V.S. PRAAG. Het toernooi om het wereldkampioenschap volleybal is gis teren in Tsjecho-Slowakye voortgezet met enkele wedstrijden voor de finales. De eerste uitslagen luiden: om de eerste tot en met de achtste plaats (Praag): Roemenië—Oost-Duitsland 3—1 (1511, 12—15 15—12), Japan—Zuid-Slavlë 3—2 (15—12, 8—15, 15—5, 6—15t 15—13); Tsjecho-SlowakijeRusland 3—2 (II - 16, 15—13, 15—9, 6—15, 15—4). Om de negende tot en met de zes tiende plaats (Pardubice): Nederland- Verenigde Staten 13 (15—5, 3—15, 1—15, 7—15); België—Turkye 3—1 (13—15, 15—5, 15—5, 15—13); China- Brazilië 3—1 (15—12, 15—13, 11—15, 15—4). 1 Om de zestiende tot en met de tweeën twintigste plaats: FrankrijkWest- Dultsland 3—0 (15—6, 15—9, 15—5); Cuba—Finland 3—0 (15—8, 15 8, 15- 10). geleden in Amsterdam vierde en kort daarop vijfde tijdens de Olympische regatta, hem donderdag een plaats in de finale zal ontnemen. Zwaar krijgt het ongetwijfeld de La- ga-twee met stuurman. De Russische twee, gevormd door Vitautas Brijedis Jonas" Matejunas, vormt de grootste bedreiging. Het duo uit Litauen zag bij de nationale kampioenschappen name lijk kans Leonid Rakovchik en Nlcolai, Safronev, te verslaan, "n prestatie van groot formaat, want Rakovchik en Sa- fronov veroverden in 1965 op de Wedau- baan goud voor Rusland- Niet te somber De Nereus-vier zonder stuurman be hoeft de openingsdag niet al te somber tegemoet te zien. Droog en Krijgsman, die samen de nieuwe dubbel-twee vor men, zullen echter stellig geen rustige dagen hebben, nu de Protheus-Nauti- luscombinatie weet, dat in de serie en kele banen van hen af Zwitserland, de titelhouder, zijn kansen verdedigt. Res teert de acht van Nereus, waarin de Amsterdammers weliswaar geen me daillewinnaars van de strijd op de We- daubaan van Duisburg ontmoeten. Italië en Zuid-Slavië, het vorige Jaar beide in de eindstrijd, maken de heat voor onze landgenoten beslist niet tot een lichte. Bij herhaling is echter aangetoond, dat theoretische bespeigelingen rond een roeiloting later slechts zelden door de resultaten worden be waarheid. Eens te meer ligt dit in de lijn der verwachtingen bij deze tweede wereldkampioenschappen op het prach tige bergmeertje van Bied, waarin het meters is gewoekerd en de tweedui zend meter lange roeibaan tussen de oevers schijnt te zijn vastgeklemd. Im mers, om met de woorden van de chef d'equipe Pennings te spreken: in een kampioenschap, waarin halve finales moeten worden gevaren, hebben prog noses heel weinig zin. Sybrands bij de damtop ALES. Het damtoernooi om de Challenge Mondial i« gisteren te Ales voortgezet met de partyen uit de der tiende ronde. Onze landgenoot Sybrands behaalde een overwinning op de Zwitser Kuyken en staat nu met de Russen T8jecholev en Andreiko op de gedeelde eerste plaats. De uitslagen zijn: Demesmaecker (Belg) -Reimann (Tsj.-Sl.) 2—0, An dreiko (Rus)-^-TsjeQholev (Rus) 11, Mostovoy (Fr.)—Agliardl (Monaco) 20, Kuyken (Zwits.Sybrands 0—2. De stand luidt: 1, 2 en 3. Tsjecholev, Andreiko en Sy brands 19 punten uit 12 wedstryden; 4. Kuyken 14 (uit 11): 5. Mostovoy )2 (uit 11): 6. Demesmaecker 9 (uit 12); 7. Laporta 7 (uit 11); 8. Agliardl 5 uit 12); 9. Reimann 0 (uit 11)-. Zonetoernooi in De Nederlanden DEN HAAG Dinsdag 18 september begint te Den Haag In de kantine ,,De Nederlanden van 1845" een groot internationaal schaaktoernooi, waa 18 schakers uit 15 landen deelnemen. Het is het Westeuropese FIDE-zonetoer- nooi, een van de tien zonetoernooien die dit jaar in de gehele wereld zullen wor den gehouden, als eerste faze op de weg de persoonlijke titel van wereld kampioen. Onder de 18 deelnemers bevinden zich vier internationale grootmeesters: Ist- Bilek (Hongarije), Jan Hein Don- Nederland), Svetozar Gligoric (Joego-Slavië) en Georgl Trtngov (Bul garije). Voorts zullen drie Internationa le meesters aantreden te weten; Kfiro- ly Honfi (Hongarije), Lubos Kavalek (Tsjecho-Slowakije) en Helmut Pfleger (West-Duitsland). Ook onder de 11 deelnemers, die nog geen internationale onderscheiding heb ben verworven, bevinden zich verschei dene die voor de sterkste deelnemers gevaarlijk kunnen worden. Als zodanig signaleren wij Jésus Diez x Del Corral (Spanje) en Dragoljub Vellmirovlc (Joe go-Slavië), en ln mindere mate: Jozef Boey (België) en dr. Guy Mazzonl (Frankrijk). Tenslotte zijn nog de volgende deel nemers van de partij: Alphonse Conra- dy (Luxemburg), Alexander Munro Da vie (Schotland), Joaquim Durao (Por tugal), Francisco Garcia Orus (Span je), Peter Nicholas Charles Lee, Micha el Littleton (Ierland) en Rolf Roth Zwitserland Het is een tamelijk „Jong" toernooi. Grootmeester Gligoric, de winnaar van het vorige zonetoernooi (Enschede 1963) is met zijn 43 Jaren nu de oudste doel- I ADVERTENTIE) Jan Janssen naar criterium PARIJS Oud-wereldkampioen Jan Jansen, de huidige wereldkampioen op de weg by de amateurs, Evert Dolman, en onze nationale wegkampioen by de profs, Gerben Karstens, zijn drie van de vijftien renners, die zaterdag zullen uitkomen ln het Criterium der Azen te Boulogne-BUIancourt. Wegens de schor sing van P.udl Altig, Motta, Anguetll, Poulldor en Stabllnskl hebben de orga nisatoren naar een nieuwe formule ge zocht en deze gevonden door zowel pro fessionals als amateurs voor deze jaar lijks- -in!.- w 11st ri jr| .Irr kampiOtB- en uit te nodigen. Behalve de drie Nederlanders zullen onder meer starten de Italiaan Felice Gi- mondl, het vorige Jaar winnaar vnn de Tour de France; en dit jaar van Parijs recht in 1967 deel te nemen aan het In ternationale toernooi, waarin de win naars en sterkste deelnemers der tien zonetoernooien van 1966 zullen uitkomen. Bij de opening van het toernooi (13 september om 10.30 uur: Groenhoven- straat 2, Den HaagT zal minister Vrolijk een openingsrede houden. Terstond na de officiële opening zal de loting plaats vinden. ARBITER VERRASTE PUBLIEK RECIFE (Brazilië)Over het algemeen heeft een voetbalscheids rechter het in Zuid-Amerika niet gemakkelijk, omdat eijn beslis singen 't publiek soms tot aggres- sieve razernij kurmen brengen. Scheidsrechter Eneias de Sousa had zich zondag, toen hij in het Braziliaanse Recife een wedstrijd voor de tweede divisie moest leiden, echter goed voorbereid, want toen de verontwaardiging van een deel van het publiek zo groot werd, dat de wedstrijd in een chaos dreigde te- eindigen en een heethoofd het veld opstormde, trok hij plotseling een pistool. In zuivere wiliweststijl trad hij eijn belager tegemoet en dwong hem het veld te verlaten. De wedstrijd is daarna zonder incidenten uitgespeeld. Roubaix i Parys Brussel, Tour- de raadszaal winnaar 1966 de Fransman Lucien Ai- mar, de Britse wereldkampioen op de weg 1965 Tommy Simpson, de Belg Wil ly Planckaert, Bernard en Claude Gu- yot, en Andre Darrigade, wiens af- scheidswedstrljd het zal zijn. Britse tafeltennisteam voor toernooi in Utrecht LONDEN Engeland zal bij de Ne derlandse open tafeltenniskampioen schappen die 15 en 16 okt. in Utrecht worden gehouden, worden vertegenwoor digd door de heren Chester Barnes, de Engelse nationale kampioen, en Brian Burn, en de dames Mary Shanoon- Wright en Pauline Hemmings. Z.-Afrikaanse trip van hockeyploeg PRETORIA Het Nederland se dames-hockeyteam heeft tij dens de trip door Zuid-Afrlka maandag In Pretoria voor de zevende maal ge lijk gespeeld. Tegen de ploeg van Noord-Transvaal kwamen de Nederland- damea niet verder dan 00. Hoewel se landgenotes met snel spet over de vltugelfl dl verdediging van Noord- Transvaal vaak In ernstige moeilijkhe den brachten, konden zij toch niet tot coren komen. Gouden pen voor Piet de Wit WORM ER Gezeten in een open auto werd Piet de Wit, wereldkampioen der amateurstayers, maandagavond in Wormer ingehaald met de plaatselijke muziekvereniging voorop. In de feest stoet waren ook zijn wielervrienden van DTS, onder wie Tlemen Groen. Burgemeester A. Loggers bracht In raadszaal namens het gemeentebe stuur van Wormer zijn bewondering voor Plet de Wit tot uiting. De burge meester wees erop hoe moeilijk het is om aan de top te komen, maar dat het oneindig veel moeilijker is aan de top te blijven. Ook gangmaker Koch en Tie- men Groen werden In deze huldiging betrokken. Namens het gemeentebe stuur bood burgemeester' loggers de succesvolte wielrenner een gouden vul pen met inscriptie aan. Voetbal in Engeland LONDEN De uitslagen van da maandagavond ln de eerste divisie van de Engelse league geepeelde wedstrij den luiden: Aston VillaSouthampton 01; BlackpoolLiverpool 1—2.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7