POMPIDOU EN FREY ZIJN GEEN GETUIGE IN PROCES BEN BARKA ZEËBBÊM Centrale parochie binnenstad A dam Chefariite.4 2Vz jaar voor overvaller Amrobank DONZEN DEKBED IN TREK Samenwerking intensiever Loonstop Engeland zo nodig wettelijk MUSSOLINI'S EINDE DOOR ZELFMOORD? Kath. Leger des Heils Wijziging in studie toelage DINSDAG 6 SEPTEMBER 1966 DE T.EID6E COURANT PAGINA 6 Zes verdachten, waarvan vijf geboeid voor (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Om twee uur zou gister middag het grote proces Ben Barka be ginnen. De Parijse zaal van de Jury rechtbank vier vrouwen en zeven mannen was tot barstens toe gevuld. Het was er om te stikken van de hitte, want tussen de buien door is het plot seling warm geworden ln Parijs. Van de zes beklaagden werden er vijf geboeid en regelrecht uit de gevangenis binnen gebracht. De zesde, Le Roy-Finville, kwam op eigen gelegenheid de zaal bin nen, want hij loopt na een tijdelijke ge- vangenschap vrij rond. Hij is de grote man van de Franse spionagedienst en hem wordt alleen maar verweten, dat hij van de ontvoering wist doch te laat zijn onmiddellijke chefs heeft gewaar schuwd. De opening van het proces moest wor den uitgesteld, want een van de voor naamste advocaten, maitre Floriot, was er niet en zou ook voorlopig niet kun nen komen. Floriot die de twee Franse politieagenten moet verdedigen, is in de zomermaanden naar Afrika geweest en heeft daar gejaagd op olifanten en buffels, 's Avonds als het donker was zonder radio en zonder elektriciteit, zat hij aan een tafeltje met een storm- lamp onder zijn tent te werken aan 'n nieuw boek over gerechtelijke dwalin gen, dat binnenkort in Frankrijk zal verschijnen. Olifanten in Afrika zijn niet mijn grootste vijanden, zei hij bij zijn terugkeer in Frankrijk. Waar ik bang voor ben zijn steekvliegen en mui zen die alles onder de tent kaal vreten. De gevreesde steekvliegen hebben Flo riot blijkbaar zo te pakken gehad, dat hij in Afrika een infectie heeft opgelo pen. Hij ligt met 42 graden koorts in 'n ziekenhuis in Straatsburg, waar de dok toren niets durven voorspellen. Hij is er blijkbaar behoorlijk slecht aan toe. Zijn medewerker, maitre Jacquet probeerde van die ziekte gebruik te ma ken door uitstel te vragen van het pro ces tegen de twee agenten Souchon en Voltot. Maar die vlieger ging niet op. De rechtbank wees maitre Jacquet zelf aan om tijdelijk Floriot te vervangen. Daarop kon de voorstelling beginnen. Hij zal zeker drie weken duren. Vervol gens komt de rechtbank andermaal bij een om de naar Marokko en Spanje ge vluchte daders en medeplichtigen te vonnissen, wat bij verstek zal gebeuren. Geen toestemming De eerste middag ging voorbij met het voorlezen van de akte van beschul diging. De levensloop der zes beklaagden en het opnoemen van de namen van alle getuigen: bij elkaar 207. Toen de namen van eerste minister Pompidou en van de minister van Binnenlandse Zaken Roger Frey werden voorgelezen, werd namens de advocaat-generaal meege deeld dat beide ministers geen toestem ming hebben gekregen in het proces als getuigen op te treden. Daar heeft gene raal De Gaulle natuurlijk een stok voor gestoken. Onmiddellijk reageerden de (ADVERTENTIE) 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zij'n elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. wil de gedaante aannemen van een en gel, die lang, heel lang naar Ben Barka heeft gezocht, en de politie onmiddellijk heeft gewaarschuwd toen hij hem niet meer kon vinden. Als zesde beklaagde fungeert Le Roy-Finville, die veel meer weet dan hij zegt of mag zeggen. De spionagedienst heeft hem een goed slot op de mond gedaan. Met formaliteiten was de hele mid dag gevuld. Veel incidenten zijn er niet geweest. Die komen nog. Bernier, de journalist, maakte wat spektakel door de voorlezende griffier herhaaldelijk in de rede te vallen en op zijn bank te trommelen. Toen dat de kalme voorzit ter begon te vervelen, hoorde Bernier dat hij bij herhaling uit de zaal zou worden verwijderd. Misschien stuurt Bernier daar wel op aan. Leven in de brouwerij zal er pas komen als de gro te jongens van de politie, onder meer de prefect Papon, als getuigen zullen worden gehoord. advocaten van de verdediging en van de civiele partij met de opmerking: daar nemen wij nota van. Het laatste woord daarover is dus nog niet gezegd. Men kan nu wel ongeveer nagaan hoe de verdedigingstactiek van de beklaag den zal worden. Lopez is de hoofdman geweest. Hij heeft de ontvoering geor ganiseerd en gebruik gemaakt van twee Franse agenten om de illegale arresta tie van Ben Barka een schijn van legali teit te geven. Hij is ook de man die Ben Barka naar een villa in de Seine et Marne heeft gebracht, waar het slachtoffer (waarschijnlijk) werd ver moord. Maar Lopez zal zich op 't stand- AMSTERDAM (ANP) De Amster damse rechtbank heeft vanochtend de 22-jarige Duitser Richard R. uit Mön- chen-Glad bach, die op 2 juni een roofoverval pleegde op het bijkantoor van de Amrobank ln Amsterdam, conform de eis veroordeeld tot 2j/2 jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De Duitser, die de kassier met een luchtdrukpistool bedreigde en er met 96 mille vandoor ging, kon korte tijd later worden gegrepen dank zij het door tastende handelen van de direoteur van het bijkantoor en het. moedige optreden van een bankbediende. Vijf dagen voor de overval was R. ontslagen wegens sluiting van het bedrijf waar hij werkte. De jongeman, die 10.000 DM afbetalingsschulden had. was naar Nederland gekomen om te pogen daar aan geld te komen Hij woonde in een pension in zuid en bij een wandeling in de buurt was zijn oog gevallen op het bijkantoor van de Amrobank. Hij meende dat daar misschien iets kon worden ondernomen en besloot de overval te De papieren van generaal Jacquier, de voormalige chef van de Franse contraspionage die om de affaire- Ben Barka van zijn functie werd onthevenworden gecontroleerd bij de ingang van het Parijse gerechts hof. punt stellen dat hem van een ontvoering niets bekend was. Hij noemt zichzelf al leen maar tussenpersoon tussen de Ma rokkaanse regering enerzijds en de Franse politie en de Franse spionage dienst anderzijds, in wier dienst hij stond als luchtvaartinspecteur op het vliegveld Orly. Hij zal de juryleden pro beren wijs te maken dat hij alleen maar contactman is geweest. Van zijn vroege re Herculesgestalte is in de gevangenis niet zo heel veel meer overgebleven. Vermagerd De twee Franse politieagenten Sour* chon en Voitot maken een triest figuur. Zij zijn sterk vermagerd en uitermate nerveus. Zij zullen proberen er zich zo uit te draaien, dat zij zich gedekt wis ten door hun superieuren bij politie en spionagedienst. De vierde beklaagde is de Marokkaanse student El Mahli die bijna vergenoegd om zich heenkijkt. Hij heeft aanvankelijk bekend een der hel pers een judasloon te hebben gegeven van een miljoen frank. Daar is hij later op teruggekomen. Het was geld om een huis te kopen. Gelove wie het geloven wil. De vijfde man op de beklaagden bank is Bernier, een louche journalist, die Ben Barka in de val heeft gelokt. Maar dat ontkent hij hardnekkig. Hij (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het toeristenverkeer biykt zelfs voor de A.N.W.B. onver moede gevolgen te hebben. Neder landers die in het buitenland ken nis hebben gemaakt met de ge woonte onder een donzen dekbed te slapen, stappen hier naar de win kels om zelf een exemplaar te ko pen. Duitsers, die hun hele leven onder donzen dekbedden hebben doorgebracht, keren na een bezoek aan Nederland terug met het vaste voornemen zich voortaan alleen nog maar onder dekens te rusten te leg gen. Deze internationale uitwisseling heeft zo vernamen wij op de vakbeurs voor woningtextiel in Utrecht tot gevolg dat de Neder landse export van dekens naar Duitsland toeneemt, terwijl de im port uit Duitsland eveneens stijgt. De moderne donzen dekbedden lij ken in geen enkel opzicht meer op de gevaarten, die vroeger in groot moeders bedstee te vinden w aren. Ze wegen (tweepersoons) maar iets meer dan anderhalve kilo. Ze zijn doorgestikt en behoeven dus niet opgeschud te worden. Lakens en sprei zijn overbodig. Voor de huls vrouw betekent een donzen dekbed: geen beddenopmaakkai-wei meer. Er zijn nog meer beurzen in Utrecht. Een van de noviteiten op de najaarsbeurs Is een „geldkist" van Japans fabrikaat, die bijzonder veel lawaai maakt als niet bevoegde handen zich ernaar uitstrekken. Een fabrikant van*viltartikelen ex poseert speciale happenlngj urken, in oogverblindende 'kleuren, oom- 1 pleet met een afbeelding van „Het lieverdje" en een witte flets. Na tuurlijk mimimode. Geen kakofonie van geluiden op de vakbeurs van muziekinstrumenten, waar honderden muziekinstrumen ten bijeengebracht zijn, variërend van blokfluiten tot gigantische kerkorgels, of, zoals een van de ex posanten zegt „Van Bach tot Baetle". De exposanten hebben zich Beatle". De exposanten hebben zich ciale gehoorzalen, waarover zij vol gens een bepaald schema kunnen beschikken, hun instrumenten ook hoorbaar te demonstreren Een „Rubens" gevonden LONDEN. BH Christie's komt *5 november een schil' derij in veiling, dat volgens een aantal deskundigen een se dert lang vermist werk van de Vlaam se meester Rubens sou zijn. Het stuk 175 13» stelt Paris voor, die de Drie O rati én de gouden appel voor houdt. Het werk is voor de veiling aan geboden door de sa- Savage, weduwe twin 'n encadreur. Waar de van 't schilder ijl circa een miljoen UITSPRAAK KORT GEDING Ex-administrateur Oranjereizen in gelijk gesteld (Van onze correspondent) MAASTRICHT. Gistermorgen heeft de president van de arrondissements rechtbank te Maastricht uitspraak ge daan in het kort geding, dat was aan gespannen door de 53-jarige administra teur F. van de L. uit Valkenburg tegen de heer P. G., directeur van Oranjereizen, eveneens te Valkenburg. P. G. werd ge last zich te onthouden van beledigende en denigrerende uitlatingen ten opzichte van F. v. d. L. Overtreding daarvan zal worden gestraft met een dwangsom van duizend gulden per keer bij voorraad uitvoerbaar. De strijdende partyen wer den beide veroordeeld tot de helft van de kosten van het geding. KRUISVERENIGINGEN UTRECHT (A.N.P.) In een ge zamenlijke bijeenkomst van de dage lijkse besturen van de algemene Neder landse vereniging „Het Groene Kruis", <i<- nationale federatie „Het Wlt-Gele Kruis" en de bond van protestant-chris telijke wijkverpleglngen ln Nederland „Het Oranje-Groene Kruis", is definitief besloten een stichting Samenwerkende Landelijke Kruisverenigingen ln het De stichting heeft ten doel het onder ling overleg en de samenwerking te be vorderen en die taken uit te voeren waarover tussen de drie landelijke kruis verenigingen overeenstemming bestaat. De stichting wil trachten dit doel te be reiken door onder meer het bevorderen van een regelmatig overleg, het uitwis selen van gegevens en ervaringen, het instellen van gezamenlijke adviescom missies, een doelmatige planning en coördinatie van de arbeid, alsmede het kenbaar maken van gezamenlijke stand, punten en opvattingen van de drie lan delijke kruisverenigingen. Wilson uit zich vastberaden (Van onze correspondent Eersteminister Wilson heeft de Britse vakverenigingen en de natie gewaarschuwd dat de toekomst van het verenigd konink rijk zelf op het spel staat. In zijn drama tische toespraak op het 98ste jaarlijkse congres van 170 vakverenigingen ln de badstad Blackpool liet de premier niet na de duizend afgevaardigden, die samen'bij na 9 miljoen leden vertegenwoordigen, op de vastberadenheid van de Labourregering te wijzen. Het voornaamste gesprekspunt van dit congres is de loonstop. Wilson dreigde dat deze wettelijk zou opgelegd worden als de arbeidende klasse niet vrijwillig gehoor zaamde. Over die kwestie zal het congres woensdag opgewonden debatteren en daar na stemmen. Men voorspelt dat de uitslag slechts met een zeer kleine marge ten voordele van Wilsons politiek zal uitval len. Maar de eersteminister gaf nu reeds te kennen, dat de regering zich daaraan niet zal storen en dat. zelfs al zou het con gres de loonstop verwerpen, hij rijn bezui nigingsactie niet zal afzwakken. Om Groot-Brittannië uit zijn benarde economische en financiële positie te red den, zijn volgens de regeringsleider twee dingen noodzakelijk: een loonstop van zes maanden tot een jaar en verhoging van de productiviteit, waarna de loonsverho gingen gelijke tred moeten houden met de produktiviteitsverhoging. Wilson spoorde de vakverenigingen aan hun beperkende acties, die sommige indus trieën gedeeltelijk verlammen, stop te zet ten. Hij herinnerde aan schandelijke prak tijken in bedrijven waar grote groepen arbeiders het werk doen dat door veel minder volk vlugger opgeknapt zou kunnen worden, als de vakbeweging de patroons toeliet een meer efficiënte werkindeling uit te voeren. Aan het einde van Wilsons toespraak kwam een tweede ernstige waarschuwing. Hij zei dat als de Britse natie geen loon stop aanvaardde, men onvermijdelijk terug zou moeten naar tijdelijke maatregelen, die grote werkloosheid zouden veroorzaken om de handelsbalans in evenwicht te brengen. Om de Britten allemaal aan het werk te houden, moet er zorgvuldig ge pland worden en ls een politiek van „iedereen zorgt voor zichzelf" uit den boze. Doodstraf voor vijf valsemunters in Algerije ALGIERS (U.P.I.) Een rechtbank ln Algiers heeft gisteren vijf personen, van wie twee bij verstek ter dood veroor deeld wegens het Algerië binnensmokkelen van miljoen franc aan vals geld. De drie beklaagden die aanwezig waren, waren de Fransen Desire Drai en Giovan ni Cortl, en de Algerijn Achmed Bou- harid. (ADVERTENTIE) Dringend verzoek aan bisschop deze pop-artpiano. Bijtende leeuw naar Cubaanse dierentuin (Van ome correspondent) TILBURG. De leeuw van circus I Boltini, die enige maanden geleden I dompteur Aad de Vries heeft aangevallen en verwond is verkocht aan een dieren tuin in Cuba. InJiet Tilburgs dierenpark staat Sultan sinds zaterdag ln een krat verpakt om verscheept te worden. De heer H. J. Maas, een van de directeuren van het Tilburgs dierenpark, kocht de leeuw van het circus. Omdat het dier met zyn zeven jaar toch te oud was voor de kweek met de Tilburgse leeuwinnen, die zonder mannelijke collega zaten, heeft hy hem verkocht aan een Cubaans dierenpark. De leeuw ls door Boltini aan de heer Maas verkocht terwyi Aad de Vries nog in het ziekenhuis lag. Men wilde daarmee voorkomen, dat De Vries weer met Sultan zou willen optreden. Hy was zeer gehecht aan het dier. Niet gedood door „kolonel Valerio" ROME (UPI) In Rome verschynt deze week een boek van de hand van Marcello Trina 11, getiteld: „Dongo: een revolverschot in het Casa de Maria", waarin wordt gezegd dat de Italiaanse dictator Benito Mussolini zelfmoord heeft gepleegd, en niet is gedood door Italiaanse partizanen. Volgens de algemeen aanvaarde lezing werd de duce door een communistische partizanenleider, bekend onder de naam „Kolonel Valerio", doodgeschoten, nadat partizanen hem hadden ontdekt ln een konvooi van terugtrekkende Duitse soldaten in Dongo ten noorden van Milaan. Mussolini had zich als Duits soldaat vermond. Valerio zou Mussolini en zijn geliefde Clara Petaccl op 23 april 1945 in de villa Belmonte bij Dongo hebben geëxecuteerd. De lijken werden meegenomen naar Mi laan. waar ze op de Piazza Loreto ondersteboven werden opgehangen en door 't volk gestenigd en bespuwd. Maar Trlnali zegt over nieuwe bewijzen :e beschikken dat de duce van het- Italiaanse fascisme door eigen hand stierf, en wel in de avond van de 27ste april 1945 in de Casa de Maria, een huis waarin hij en Petacci gevangen gehouden werden tot kolonel Valerio arriveerde. Mussolini's zelfmoord ls volgens Trlnali opzettelijk door kolonel Valerio en de andere partizanenleiders verdoezeld, opdat de Italiaanse communistische partij de •er voor zich kon opeisen de duc« uit de weg te hebben geruimd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De negen parochies ln de Amsterdamse binnenstad (ln heel het land bekend door de Stille Omgang diensten) moeten verdwijnen. In plaats daarvan dient er één centraio parochie le komen. De pastoor van deze parochie zal zich geheel van de oude styi moeten losmaken en zijn gezag In 2eer sterke mate moeten enten op overleg met zyn medewerkers (waaronder ook leken). Al dus de conclusie van een rapport dat dc bisschop van Haarlem vorige week heeft aangeboden gekregen door een twintig tal vooraanstaande Amsterdamse pries ters en leken. Gangmaker van de diepgravende stu die ls pater P. A Duindam O.F.M pas toor van de Mozes en Aaronkerk op h«t Waterlooplein en prefect van het be- flrljfsapostolaat. Hy en zyn medestander pestoor P. F Denkers O.F.M cap. bleken gisteren tijdens een persconferentie graag bereid, een openhartige toelictiting te geven op het rapport, dat ..een steen ln de vijver wil zijn. met de bedoeling, dat het hele maatschappelijke-kerkelijke leven in Nederland erdoor In een stroom versnelling wordt gebracht" Uitgangspunt was de prpgnose. dat het aantal katholieken ln de Amsterdamse binnenstad ln 1980 slechts ïs.ooo zal be dragen (nu 20 000). waarvan minder dan de helft zal praktiseren. De bestaande zielzorgapparatuur ls te uitgebreid en te inadequaat ten opzichte van de te ver wachten werkzaamheden", aldus het Vastgelopen Pastoor Duindam llohtte dit als volgt toe: „De autonomie van de verschillende parochies ls de grootste hinderpaal bij de zielzorg ln Amsterdam Wij zijn vastge lopen, Wij komen niet meer verder dan de eigen geloofsgenoten en dan nog alleen de besten. Wy zyn er bijvoorbeeld huiverig voor. .om het nachtieven van het Thorbeekeplein ln te duiken, nf om God te verkopen ln een kraam op h"t Waterlooplein. Dat ls een gebrek, een svmptoom van geestelijke armoede. De territoriale parochie-Indeling („met alle financiële zekerheden vandien", aldus een Interruptie van pastoor Denkers) heeft epn verziekende uitwerking gehad". Uit het vraaggesprek bleek duideiyk, dat de samenstellers van het rapport (titel: De toekomstige zielzorg ln de binnenstad van Amsterdam, dringend verzoek aan de bisschop: zo spoedig mogelijk Instem ming) niet terugschrikken voor de ge dachte aan een soort katholiek Leger des Hells. Zo zei pastoor Duindam onder meer: ..Waarom zouden de bezoekers van de stad-naar de priester moeten komen0 De priester kan ook naar de bezoekers gaan cafés bezoeken., zich mengen onder toeristen of de winkelende massa Maar deze punten zyn allemnnl nog vaag. Het belangrijkste ls dit: de struc- tour moet zodanig worden, dat dit soort dingen kan gebeuren". Stadsbisdom Het Uefst zag de commissie, dat er een stadsbisdom Amsterdam (zonder staf of myter) in het leven geroepen werd. dat de uiteindelijke verantwoordeiykheid over de hele zielzorg m de hoofdstad mu dra- JSLJJ'Ï *0 WL.tnra «Wwn> «PWI*. ..dat idlfa nn wyblspchop. of een speciale vlcarlv generaal voor groot Amsterdam geen haalbare kaart ls. Vandaar onze suggca- tle. om het hele Amsterdamse centrum samen te voegen tot één autonome pa rochie onder leiding van een zeer be kwame pastoor Hetzelfde zou eventueel dienen te geschieden met andere wyken in Amsterdam. Dit ls volgens ons de enige vorm die binnen het kerkeiyk reoht nog overbiyft". (Vervolg van de voorpagina Hoewel volgens de commissie de ge mengde toelage regel zal moeten zijn, acht zij Integrale beurzen als honorering van bijzondere prestatie» gewenst. De commissie zou daartoe de verlening van Integrale beurzen voor studenten van 't wetenschappelijk onderwijs en leerlingen bij 't voortgezet onderwijs gehandhaafd willen zien. Men zou zich daarbij echter moeten beperken tot de werkelijk goe de studenten en leerlingen, die voor hun vakken gemiddeld tenminste de waarde ring „goed" verdienen, ln cijfers uitge drukt: een 8. COMPENSATIE Ten aanzien van de gemengde toela gen merkt de commissie voorts nog op, dat deze een l>eursgi-deelte moeten be vatten dat zo groot Is, dat het compen satie biedt voor de door het verstrek ken van de toelage gederfde kinderbij slag en kinderaftrek. De bepleite maxi mumregeling voor alle voorschotten te zamen zal er volgens de commissie toe lelden, dat bij lange studie In de laatste studiejaren liet voorschotgedeelte geheel of gedeeltelijk zal worden omgezet In 'n Wie op 21-jarige leeftijd met een ho gere studie begint of zoveel ouder is als overeenkomt met de ln militaire dienst doorgebrachte tijd voldoet ln de ogen vnn de commissie aan de ge- schlktsheldsnorm om een toelage te ont vangen. voor hen die óp latere leeftijd met de studie beginnen bepleit de com missie zwaardere geschlktheldselsen. Uitzonderingen voorbehouden zullen aankomende studerenden van 27 Jaar en ouder niet voor 'n rljksstudietoclage ln aanmerking komen. Van reeds studeren den zal een regelmntig studieverloop en tenminste voldoende studieresultaten geëist moeten worden. De normen, die de commissie aanlegt Inzake de financiële druagkracht van de ouders verschilt maar zeer weinig vn de jongste regelingen, die het ministe rie van O. en W. op dit punt getroffen heeft. Voor wat de eigen verdiensten van de aanvrager betreft stelt do com missie voor 500 gulden en 50 procent van hetgeen daarboven wordt verdiend bij de berekening van de toelage bulten be schouwing te laten. Op het punt vnn de terugbetaling be veelt de commlamle kwartaalbetalingen nan In plaat* van JasrlIJkae terugbeta ling. De terugbetaling van v none hot ten van 3000 gld. en minder zou In 20 drie maandelijkse termijnen moeten - meilie den. De commissie staat afwijzend te genover toekenning van studietoelagen, voor studie In het buitenland. Minister Diepenhorst (O. en W.) heeft gisteren verklaard, dat zijn departement nog nader positie moet kiezen ten aan zien van de voorstellen van de commis sie-Sassen. Ook de financiële conse quenties zullen nog worden ondur- zocht. Minister Diepenhorst noemde het rapport „werk van hoge klasse. We zul len er zeker ons voordeel mee doen", zei hij.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5