LEIDSE STUDENTENPAROCHIE BREIDT ACTIVITEITEN UIT Bestuur St. Elisabeth Ziekenhuis kocht St. Jozef-Kinderhuis aan Oude Vest BURGEMEESTER STUURT SCHRIJVEN NAAR LEIDSE VROUWENVERENIGINGEN SLEUTELGAT Wethouder Dekker van Voorschoten hield afscheidsreceptie Koninklijk zilver voor M. J. Blangé Nieuwe fractieleiders in de Leidse raad Doezastraat afgesloten voor verkeer RAIFFEISENORGANISATIE PASSEERT DE VIJF MILJARD WETHOUDER IK. J. J. G. VAN HOEK NAM AFSCHEID IN BURGERZAAL Voorzitter 'Warmunda' deed beroep op leden SVB HIELD KNUSSE PERSCONFERENTIE Clubhuis „De Spreeuwpot" begint met nieuw elubjaar DE LEIDSE COURANT DINSDAG 6 SEPTEMBER 1966 De Leidse studentenparochie zal het komend jaar haar activiteiten uitbreiden. Nieuw zijn een middagmeditatie, een nieuwe vorm van godsdienstonderricht en een ruimer opgezette gespreksgroep voor echtparen. Huisvesting van lekezusters Het beatuur van het Sint Eliëabeth- ziekenhuis te Letden heeft van de zus ters Carmelitessen het St. Jozef-Kinder huis aan de Oude Vest gekocht. Het pand, dat in zeer goede staat verkeert, zal worden ingericht tot woonhuis voor in het ziekenhuis werkzame lekever- pleegstera. Het huis heeft een capaciteit van ongeveer 50 bewoonsters. Het ié dus voor het Sint Elisabeth-ziekenhuis geen afdoende oplossing, want dan zou die capaciteit het dubbele moeten bedragen. Voor de nieuwe bestemming zal het gebouw een Inwendige verbouwing moe ten ondergaan. De zusters, die het thans nog bewonen, zullen het pand ongeveer november van dit Jaar kunnen opleveren. Gemeenschappelijke bijeenkomst in stadhuis De burgemeester van Lelden, mr. ti. C. van der Willigen, heeft een schry- ven gestuurd aan alle verenigingen in Lelden, waarvan de leden uit vrouwen bestaan. Hy zegt In deze brief: „Het is my gebleken, dat er in Leiden vele verenigingen en organisa ties zyn, werkzaam op verschillend ter rein, maar die gemeen hebben, dat zy uitsluitend vrouweiyke ingezetenen de zer geemeente tot hun leden tellen. Het zyn deze verenigingen, die ik hlerby gaarne tot het bywonen van een gemeenschappeiyke bijeenkomst in de burgerzaal van het Stadhuis op don derdag 15 september 1966 te 20.30 uur uitnodig. De wekeiykse byeenkomsten van de bejoardensoclëtelt parochie Herensingel beginnen weer woensdag 7 september a.s. Nieuwe leden zyn van harte welkom. i DEZE BIJEENKOMST houdt verband I met de voorbereiding en de organisatie van een grootscheepse actie ten behoeve van niet-Europeae vluchtelingen, welke op 24 oktober a.s, geiyktijdig in 14 Europese landen zal worden gevoerd. Het ligt in de bedoeling na overleg met de Nederlandse regering, dat het Ne derlandse aandeel in deze actie speciaal wordt bestemd voor de hulp aan Ti betaanse vluchtelingen. VANZELFSPREKEND is ook voor de organisatie van de actie in Leiden de actieve medewerking van velen nood- zakeiyk. Behalve een toelichting op en een bespreking van de actie vermeldt het programma voor vorengenoemde byeenkomst eveneens een korte inlei ding van dr. P. H. Pott, directeur van het 'Rijksmuseum voor Volkenkunde, over land en volk van Tibet. Gaarna hoop ik op uw aanwezigheid te mogen rekenen; het spijt me op zich zelf weer een beroep op u te moeten doen, maar het doel rechtvaardigt dit, en het zou toch niet kunnen, dat Lei- Sociëteit „Hartebrug" gaat weer open Morgen is het weer zover: in de vroege middaguren opent *de sociëteit „Harte brug" weer haar poorten. Zoals bekend is de sociëteit gevestigd in de Romanus- zaal aan de Lange Mare, achter de kerk. Iedereen is van harte welkom; het bestuur juicht het bovendien toe als men, behalve zichzelf, ook een vriend of kennis meeneemt. Men hoopt op eeu grote opkomst, zodat de sociëteit even gezellig zal worden als zy is geweest. Aan de universiteit is geslaagd voor het kand. ex. klass. taal- en letterkunde de heer H. T. van Hensbergen te Leiden. Doet. ex. geschiedenis de heer R. P. van der Helm te Leiden; idem algem. taalwetenschap mej. M. Winkel te Lei den; idem semietische taal- en letter kunde de heer D. Coutinko te Voorburg. LEIDSE AGENDA DINSDAG 6 SEPTEMBER Aquarium- en terrarlumhoudersver. „De Natuurvriend" Algemene leden vergadering, Petruszaaltje Lammen- schansweg), 20.00 uur. Dameskontakt St. Antoniusparochie - Begin nieuwe seizoen. Avondmis In St. Antoniuskerk om 19.30 u. Daarna een interessant programma o.l.v. mevr. A. Schoneveld-Hogewerf, hofdame in bui tengewone dienst van H.M. de Koningin. WOEN8DAG 7 SEPTEMBER Oecumenisch avondgebed Kerkge bouw van Doopsgezinde Gemeente, Pie- terskerkBtraat 1, 19.30 uur. V.V.S.L. Kinderfeest georganiseerd in Katwyk. Vertrek van station te Lei den om 14.00 uur. VRIJDAG 9 SEPTEMBER Chr. Muziekver. „Concordia" Tuln- concert in speeltuin „Ons Eiland", Kor- tenaerstraat, 20.00 uur. Van vrijdag 2 september tot en met donderdag 8 september 1966: Geopeud voor spoedeisende gevallen apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136. De heer M. J. Blangé (63) - procu ratiehouder en chef van de afdeling buitenland bij de AMRO-bank in Lei den - is gisteren onderscheiden met de zilveren medaille behorend bij de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem uitgereikt door Leidens bur gemeester, mr. G. C. van der Willigen, die bijzonder veel waardering toonde voor de prestatie van de heer Blangé: vijftig jaar in dienst bij een werkgc- MIDDAGMEDITATIE Met Ingang van donderdag 15 sep tember zal in de kapel van de studen tenparochie, Rapenburg 24, een mid- dagmeditatie worden gehouden. Het is de bedoeling, dat deze meditatie zal uitgroeien tot een oecumenische dienst. De eucharistieviering komt donderdags te vervallen. De dienst Is bedoeld als een moment van meditatieve stilte, gevoed door een schriftlezing, 'n korte meditatie, een lied, een ogenblik stilte en door voorbeden. ORIËNTATIE HET GELOOFSONDERRICHT wordt het komend jaar niet meer individueel gegeven, maar in kleine groepjes. Daar door zal het onderricht zijn schoolse karakter verliezen, en meer het idee van een oriëntatie krygen, die niet noodza- keiyk uitmondt in een overgang naar de Rooms Katholieke Kerk. In een van de drie gespreksgroepen voor echtparen komt het thema „Vrij heid, gezag, geweten" aan de orde. Een Als leidster van de Prot. Chr.istelijke fractie in de nieuwe raad van Leiden zal optreden mevr. Geelkerken, waar nemend fractieleider is de heer De Kier. die tevens nestor van de raad is. De heer Lambermont zal de leiding hebben van de katholieke fractie en de heer Sommerling voor de fractie van de PvdA. De heer M. van Aken wordt waarnemend. vijftal inleiders zal dit thema vanuit een bepaalde vakdiscipline en bovendien vanuit een praktisch en een politiek standpunt nader analyseren. Een andere echtparengespreksgroep zal geformeerd worden rond het thema „Het gemengde huweiyk", waarbij het boekje „Het kerkelijk-gemengde huwe lijk van Van Kilsdonk-Reckman-Went- holt uitgangspunt zal zijn. Het college katholieke theologie, te geven door de studenten-kapelaan drs. H. van Breukelen o.s.c., zal dit jaar als onderwerp hebben. „Functionele kerk vernieuwing". Benthuizer afvalwater rechtstreeks naar zee De laatste raadsvergadering in de zit tingsperiode 1962/1966 is een zeer be langrijke geworden, omdat de voltallige raad van Benthuizen onder voorzitter schap van burgemeester I. J. P. Keyzer unaniem besloot toe te treden tot de gemeenschappeiyke regeling rioolwater afvoer, tot lozing van het rioolwater uit Benthuizen naar zee via het Zoeter- meerse rioleringsstelsel en de Haagse afvoerinstallatie en hiervoor 650.000.- kredlet in de 1968/1969 ter beschikking stelde, waarvoor vaste financiering moet worden gevonden. De werken zullen on derhands worden aanbesteed (vermoe- deiyk in combinatie met de gemeente Zoetermeer. (Red.). Alle raadsleden gingen hierop vry diep in en achtten het voorstel alleszins aanvaardbaar bo ven een individuele zuiveringsinstalla tie, die grote onzekerheden in zich zou biyven houden wat betreft de lozing van het effluent in de polder. Met ingang van morgen (woensdag) zal de Doezastraat voor alle verkeer zijn afgesloten in verband met het aanbrengen van een nieuwe asfaltlaag. Het werk zal ongeveer anderhalve week duren. De werkzaamheden aan Herensingel en Maresingel -zijn vandaag ge reedgekomen. Gisteren is een begin gemaakt met de asfaltering van de Zijlsingel. Naar zich laat aanzien komt dit nog voor het weekeinde gereed. Na het voltooien van het wegdekherstel van de Doezastraat wordt een begin gemaakt met de Witte Singel. Daarna komt ook de Haagweg aan de beurt. Omstreeks 12 september begint een andere firma dan die welke het werk aan de singels uitvoert, aan de asfaltering van de Lammen- schansweg. Hierbij zal voortdurend een weghelft voor het verkeer vrij blij ven. Extra inleg voor gelukkige spaarder aan het Rapenburg By de Raifelsenorganlsatle In Neder land is het spaartegoed van ruim 2 mil joen spaarders de 5 miljard gepasseerd. Het verloop van de miljarden-myipalen bij de organisatie toont aan dat het te goed van 1 miljard in 1950 werd be reikt, ruim een halve eeuw na de op richting van de organisatie in 1898, ƒ2 miljard bij de aanvang van 1959, drie jaar later de 3 miljard. Medio 1964 overschreed het inleggerstegoed de 4 miljard en thans, twee jaar later de 5 miljard. Het aandeel van de Raiffeisenorgani- aatie in de Nederlandse spaarmarkt be droeg per ultimo juni 1966 23,7 procent. De spaarders brachten hun geld in op ruim 1300 vestiglngspunten (667 ban ken met bijkantoren en zittingspunten Tegenover de toevertrouwde gelden 5.004 miljoen aan spaargelden per ul timo Juli 1966 en 573 miljoen credit- gelden in rekening-courant bedroeg het totaal aan uitzettingen van de plaat- seiyke raiffeisenbanken per ultimo juni 1966 3.643 miljoen. Een verschil met vroeger is. dat de betekenis van de niet-agrarische sector belangrijk is toegenomen. De spaar gelden zijn thans voor 55 procent af komstig van spaarders buiten de land- penburg werd vanmiddag de heer J. Platteel te Leiden door de voorzitter van de Coöp. Raiffeisenbank Leiden- Oegstgeest, de heer J. van Vliet, ont vangen en gefeliciteerd met zyn spaar- inleg, die mede had bygedragen tot het volmaken van de vyf miljard. De heer Van Vliet schreef als attentie nog een extra bedrag by in het boekje van de heer Platteel, waarna de handeling af gesloten werd met een toast op bank en inlegger. Wethouder ir. J. G. van Hoek, die in het college van b. en w. van Leiden de portefeuille voor de Bedrijven voerde, nam gistermiddag na een raads lidmaatschap van ruim viereneenhalf jaar - waarvan hij vier jaar de wet- houderszetel bezette - afscheid. In de Burgerzaal kwamen velen met een persoonlijke handdruk van de heer Van Hoek en diens echtgenote ,voor de laatste maal hun opwachting maken. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester en mevrouw Van der Willigen, oud-burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en echtgenote, burgemeester Langemeijer van Warmond (namens de gemeenten, aangesloten bij de vleeskeuringsdienst), de commandant van de Koksschool, de kolonel Th. Wessels; de directeur van de NZH, de heer N. Hortensius (zie foto) en diens rayonchef voor Leiden, de heer C. Jongejan, vele hoofden van dienst, gemeentepersoneel, raadsleden, de oud-gemeente secretaris mr. J. Bool en zijn huidige opvolger dr. J. v.d. Poel, de wethouders Menken, Piena en Sannes en afgevaardigden van de marktkooplieden. „Wil de vereniging in de binnenkort aanvangende competitie meer successen boeken, dan zal het dringend nodig zyn dat de werkende leden trouw de tral- nlngsavonden bezoeken, want een goede conditie en dit in de meest uitgebrei de zin van het woord is voor het bereiken van deze successen onontbeer lijk". Aldus de voorzitter van de sport vereniging „Warniuda" In zyn openings woord van de algemene ledenvergade ring. Spreker bracht hierna een woord van byzondere dank aan allen, die op enigerlei wfjze hadden medegewerkt aan de bouw van de kantine, welke aan het sportveld als geheel een bijzonder aan zicht heeft gegeven. Er is thans nog een tekort aan kleed- gelegenheid, aldus spreker, maar het be stuur is terzake diligent en gezien de plannen, die by het gemeentebestuur bestaan tot uitbreiding van het sport veld, is de hoop gewettigd dat ook hier een oplossing zal worden gevonden. Een bijzonder woord van dank bracht spre ker aan de heer F. Walraven, die op een zo voortreffeiyke wyze zyn bestuurs. funktie heeft vervuld, doch thans moet aftreden en niet meer herkiesbaar is. Ook werd een woord van dank gebracht aan de heren H. van Winsen en Joh. van Noort, die als jeugdleiders deze funktie jaren lang hebben vervuld doch die ge meend hebben hun funktie thans aan anderen te moeten overdragen. Uit het financieel verslag bleek dat de rekening 1965/1966 sloot met een batig saldo terwyi het 't bestuur tevens ge lukt is voor het seizoen 1966/1967 een sluitende begroting samen te. stellen. Als leden van de kascommissie werden be noemd de heren L. v. d. Drift, P. Scha venmaker en H. Stol. In de vacature ontstaan door het vertrek van de heer F. Walraven werd benoemd de heer C. van Dam terwyi de heren E. van Win sen en J. van Stijn werden herkozen. Eveneens werden herkozen de leden van de strafcommlssie, de elftalcommis- hield de geestelijk adviseur een kern achtig toespraakje, waarbq hy er op wees, dat in de sport de mens zich zelf kan zyn. Een 24-tal obligaties werd uitgeloot. De houders zullen hiervan op de hoogte worden gesteld. Op verzoek van de le den werden deze reeds tqdens deze ver gadering bekend gemaakt. Teneinde het onderlinge contact en de vriendschaps banden te verstevigen werd besloten op de vry dagavonden een kaartavond te organiseren, waarvan naar men hoopt een druk gebruik zal worden gemaakt. sie e HAZERSWOUDE Zesdeklassers worden niet getest Het R.K. kerk- en schoolbestuur St. Bernardus te Hazerswoude Groenendyk heeft by het college van b. en w. onder meer om subsidie gevraagd voor het testen van leerlingen van het zesde leer jaar van de jongens- en meisjesschool. Volgens het college laat art. 72 van de l.o.-wet 1920 geen ruimte voor het ver lenen van een dergelijke subsidie. Het verzoek zal daarom niet-ontvankelyk moeten worden verklaard. Op 16 september a.s. is het echtpaar J. Wassing-C. M. Wassing-Van Amster dam van de Hazerswoudse Ryndijk 50 jaar getrouwd. Op die dag zal om 10.00 uur in de parochiekerk van de H. Ber nardus een H. Mis uit dankbaarheid worden gevierd, 's Middags om vier re- i de commissie van beroep. Hierna cipieert het gouden paar. Ook in Leiden en Oegstgeest, waar ves tigingen van de Raiffeisenbank zyn, is de vijfmiljard-niyipaal niet ongemerkt voorby gegaan. Op de bank aan het Ra- Tot besluit van zijn 10-jarig wethou derschap van Openbare Werken bood hot gemeentebestuur van Voorschoten de heer J. J. Dekker (P.C.) in de raad zaal een afscheidsreceptie aan. Nadat mevrouw Dekker door burge meester L. de Kool in de bloemetjes was gezet, bood de voorzitter van de Voor- schotense Herensociëteit, de heer J. van Eist, de scheidende wethouder zyn por tret aan, vervaardigd door de Voor- nehotense kunstschilder Willem Schro- fer. Vele geschenken volgden hierna en het werd een aeer drukke on aangename receptie. Onder de aanwezigen waren de bur gemeesters van Wassenaar, Ridderkerk der Plena van Leiden, verder waren aanwezig de ere-burgers van Voorscho ten t.w. dr. M. van der Stoel, de heren D. Limburg en G. Schrama, de geeste. lljkheld van Voorschoten, raadsleden en oud-raadsleden, besturen van plaatse lijke verenigingen en zo maar burgers, die de heer en mevrouw Dekker kwa men bedanken voor de vele uren, die zy aan de gemeente Voorschoten gege ven hebben In 1916 trad de heer Blangé in dienst bij de fa. Lezwijn Eigeman, later de Amsterdamse Bank en sinds enkele jaren AMRO-bank. Veel waar dering had ook de heer E. Ruempol, voorzittter van de afdeling Leiden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel de dhr. Blangé de gouden ere- speld en het bijbehorend getuigschrift der maatschappij overhandigde. Ver der werd de heer Blange vanochtend in het kantoor van de bank aan het Rapenburg toegesproken door de dis- tricls-directeur, mr. I. Opstelten, die de jubilaris een interne onderscheiding uitreikte. De verschillende sprekers betrokken ook mevrouw Blangé in hun waarderende toespraakjes. Een gouden armbandhorloge werd de jubilaris aangeboden door de directie, de nog werkzame en de gepensioneerde collega's en beambten van deze bank. Bloemen waren er ook voor mevrouw Blangé, die door een der directeuren, de heer Moens, ln deze hulde betrokken De collegiale gevoelens van het per soneel der Bank werden aan een .liep- ,)e Lakenhal: Dag 10-5 zinnige beschouwing onderworpen door j ,5 uur de heer v. Akkeren als secretaris van Molenmuseum „De Vulk" - Dag. .1e personeelsvereniging, waarvan .ie l0_5 uur, zondags 1—5 uur. maan- jubilaris ook sinds enige jaren de zeer dags gesloten actieve voorzitter Is. Rijksmuseum van Oudheden; Dage- De spontane aanwezigheid van veel lijks van 10-5 uur. zondags 1-5 uur gepensioneerden wees er wel op, dat Legermuseum (Pesthuislaan). Met ook zy de oude vriendschap met hem nog uitzondering van zaterdag, van 9-5 uur niét vergeten hadden. 1 izondaes 1-5 uur). T entoonstellingen Rijksmus. v. Volkenkunde (Steen- straat), Zomertent. „De mens van toen" Tot eind september Dag. 10-17.1 zondag 13-17 uur Gem. museum „De Lakenhal, Oude Singel 28. Tent Gabriël Metsu. Tot 5 sept. Dag. v. 10-17. zondag 13-17 uur. donderdagsavonds 20-22 uur. ■V -ff "-' Mm sea en Berkel-Enschot (N.Br.) Op de foto: links de heer Dekker, rechts de heer Schrama. Op de achtergrond, gedeelte lijk zichtbaar, het door Willem Schrofer geschilderde portret van de afgetreden wetbou- wethouder. Zondag II september a.s. start „De I arbeid, rythmisch dansen, instuifavon- Spreeuwpot" weer en dat betekent voor 1 den; naailessen en handwerken; uitleen de Leidse jongens en meisje* maar ook I bibliotheek, tafeltenniskompetitie van voor de ouders dat de diverse clubs T.T.C.8.. diverse jeugdgroepen, sociëteit, weer gaan draaien. Clubprogramma's moederclubs, vaderclub. Het gezellig verkrygbaar aan het Clubhuis. Nieuwe ingerichte Clubhuis met zyn prachtige Ryn 52. biljartzaal verwacht weer zyn trouwe We lezen in het programmahanden- leden. -.■mem Zoals U kunt zien, als U tenminste legenheid tot vragen-stellen gebruik ln die richting moet zijn, staan er I maakt om aanmerkingen te maken deze week enige tenten op het Schut- op de entourage, die volgens genoem- tersveld. Een hele grote, en daar om- de journalist een vlotte werkwijze heen een paar kleintjes. Op die grote voor hem en zijn kollega's in de weg staat ook een bord, heel groot met in zou staan. Nu viel er eigenlijk ook het oog springende, leikleurige Iet- weinig te vragen, want alles wat er ters, net zoals onlangs bij Circus Bol- gezegd was stond al op een papiertje, tlni. Nu is het niet bepaald de be- n dat was van te voren heus wel goed doeling van de SVB - want die zit in elkaar gezet: begrijpelijk dat de achter deze betoging - om er een >ecretaris onderwijs van de SVB, de regelrechte vertoning van te maken, heer Van Dam. er de voorkeur aan Men heeft heel netjes de officiële weg gaf om het stencil, dat wij zojuist in bewandeld, toestemming gevraagd en handen hadden gekregen, nog eens dat het toch uiteindelijk om de resul- verkregen, de tenten op het vastge- voor te lezen, zodat we een stief stelde terrein en tijdstip opgezet en kwartiertje naar een leesbeurt moes- alles wijst erop dat met het aflopen ten luisteren, ergunning ook de protest toelage van het ryk by mlsdryf kan worden ingehouden, en dat daaronder ook protestdemonstraties tegen Viet nam e.d. kunnen worden gerekend. Een lachertje vonden sommige aanwezigen zyn opmerking, dat een minderheid van een of andere commissie er voor was de studietoelage in te houden wanneer een student voor radio, televisie of pers verklaart in het komend jaar geen spat te zullen uitvoeren. Dat vonden som mige aanwq^igen „niet meer dan lo gisch", daarbij over het hoofd ziende demonstratie zal zijn afgelopen. Geen geëmotioneerde taferelen dus ditmaal. De persconferentie die heden morgen door het organiserend comité werd gegeven werd ook gekenmerkt door een bezadigdheid, waar je stil van werd. Het was ook vrij stil, daar in die grote tent. Een enkeling pro beerde er nog wat leven in te brengen, maar lachertjes of flitsende discus sies. nee. die konden we niet noteren. Ik bedoel maar. het is toch wel erg tekenend voor de situatie als een van de aanwezige persmensen van de ge- Daarna kwam de heer De Waal, die de aandacht vestigde op een door de SVB uitgegeven brochure, waarin alles schynt te staan wat een kamerhuurder moet weten over zyn rechten en plich ten. en tenslotte werd het woord ge voerd door de heer Michel, die ln het landeiyk SVB-bestuur als ..algemeen" wordt aangeduid (wat dat Inhoudt mag de duivel weten) en die een echt „dua- serig" betoog hield (het leek wel een kamerlid), waarin enkele dingen de moeite van het onthouden overigens meer dan waard waren, zoals bijvoor, beeld zyn mededeling, dat de atudle- taten gaat. en niet om een of andere zieke mededeling. Wat voor Leiden nog belangryk is: op 15 september komt de gewraakte minister Diepenhorst naar Leiden om by de opening van een UTS aanwezig te zyn. Dan houdt de SVB een protest demonstratie. zo werd aangekondigd door de perschef van de SVB voor Lei den. de heer Fried Karreman. Er zullen trouwens meer en meer demonstraties komen. In ieder geval, er wordt aan gewerkt; met petities die inmiddels al driekwart van de Leidse studentenbe volking hebben bereikt (aldus de opgave van de SVB), mee plannen, met van alles. Maar nogmaals, het gaat om het resultaat. Wat dat zal zyn. kan niemand nog met zekerheid zeggen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4