Raad van Voorschoten stelde bestemmingsplan voor Centrum en Voorstraat vast KRANTENBEZORGERS GEVRAAGD AKTIEVE BEZORGERS PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1968 Afscheid in erkentelijkheid van wethouder Dekker en raadslid Fortanier Nieuwe gymnafttiekzaal in huur Gisteravond kwam de door de annexa tie gehandicapte raad van Voorschoten ln oude samenstelling voor het laatst byeen. Voor wethouder J. J. Dekker betekende het aannemen van de ont- werp-bestemmingsplannen ..Centrum" en ..Voorstraat" het afsluiten van een 7-jarlge carrière in een bestuursfunctie van de gemeente. Na de opening deed burgenireater L. d. Kool oen ver»l,g 'dV"b«V De subsidiëring van het te geven godsdienstonderwijs aan de scholen wordt aangepast aan de gestelde rtjks- normen. De woningen in de Nieuw Voor- dorpstraat kragen de voorgestelde ver beteringen. Het plan tot voorbereiding van de bouw van 12 bejaardenwoningen en vipr garages in Boschgeest kreeg de instemming van de raad. De transactie van de gemeente met Shell Nederland N.V. die voornemens is In Adegeest een quick-service station met 2 etagewoningen te stichten kon niet de Instemming i de bliksem-aktie voor Turkse. Na dat een commissie van onderzoek o.l.v. de heer Rombouts de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden die allen goed waren bevonden had on derzocht werd de nieuwe gemeente secretaris. de heer A. Eveleens uit Naaldwijk beëdigd. De heer Eveleens, die de P.v.d.A.-beginselen is toegedaan legde de belofte af. Zijn echtgenote De ontwerp bestemmingsplannen „Cen- Laan zwichtte voor de argumenten van het colege. Volgens de heer Rombouts was hier voor de gemeente meer uit te halen. 6 jaar geleden golden andere normen. Toch werd het voorstel bij meerderheid van stemmen aangenomen. Bestemmingsplannen woonde deze ceremonie bij. Stichting voor minder valide bejaarden Het door G.S. goedgekeurde raads voorstel inzake de aankoop van gron den van mevr. Nell-Pt»ot. waar heel wat over te doen is gev «t, gaf wethouder Dekker de gelegenheid te zeggen, dat hier en daar de voorlichting niet geheel juist is geweest. Doch deze zaak is onderzocht en goed bevonden. „De Prin senhof' te Leidschendam, een stichting voor minder valide bejaarden Is ln op richting. Men is het eens over plaats en architect. Er valt nog niet te zeggen wanneer het gebouw er zal zijn. Wethouder Dekker en de dienst van de bedrijven ontvingen cen woord van lof omtrent de wijze waarop de omscha keling van stadsgas op aardgas te Voor schoten was verlopen. De paardenmarkt van dit Jaar toonde een percentage van 25r,e teruggang in de aanvoer van paarden en een toename van het aantal ponny's. Voor de heer Fortanier aanleiding het comité tot trum en Adegeest" werden door de raad vastgesteld. Deze plannen zullen de oude dorpskern een nieuw aanzien ge ven. Het geeft aan de nieuwe toegangs wegen tot de kern van het dorp', de nieuw aan te leggen parkeerplaatsen, de bestemming voor de diverse beschikbare gronden voor winkels, openbare gebou wen enz. De fractievoorzitters van de verschillende partijen w eens. dat om tot dit plan te komen veel werk moest worden verricht. Sanering is altijd moeilijk. Er is zoveel mogelijk rekening gehouden met de ingediende bezwaren. Praktisch kon steeds een op lossing worden gevonden, doch er blij ven toch een aantal gevallen over, die niet zijn op te lossen. Door de betrok ken personen zal derhalve een offer aan de gemeenschap moeten worden ge bracht. Dit aantal is slechts klein. Volgens wethouder Dekker voor wie de aanneming van deze plannen een afsluiting van zijn werkzaamheden be tekent. was het wellicht eenvoudiger geweest een geheel nieuwe winkelcen trum te stichten. Dit is niet helemaal van koop. Deze wijze van financiering werd door de heer Fortanier ais een novum betiteld. Hoewel overtuigd van de urgentie, destijds de basis van het voorstel tot stichting, kon hij zich niet verenigen met deze wijze van financie ring, die de gemeente meer geld gaat kosten. Het werd nu een afwegen van belangen. De gehele fractie van de KVP stond achter deze zienswijze en kon niet akkoord gaan. Zij was echter de enige, dus werd het voorstel toch met meerderheid van stemmen aanvaard. Afscheid Afscheidswoorden van burgemeester tot wethouder Dekker en andere raads leden. Veel leden van de raad keren In de nieuw gekozen raad niet terug. De heer Vaandrager (prot. Chr.) heeft zich doen kennen als een denker en over- weger. Had een brede belangstelling voor de gemeentezaken ln het bijzonder voor het internationaal contact. De heer Hoogwerff Kroon, eertijds lid van de noodraad, paste geheel in het kader van de raad. Dr. Olthuis was de dokter in de raad, de man met een eigen geluld en eigen stijl. De heer De Groot had veel relaties met de burgerij in het bij zonder met de Jeugd. Zette zich in voor een rechtvaardige verdeling van de be schikbare woonruimte, hield betogen met een positieve inhoud en was 11 Jaar lang een toegewijd raadslid. De heer Fortanier (KVP) was na 20 jaar raads lid, IS jaar fractievoorzitter en 4 Jaar nestor van de raad. Toonde belangstel, ling voor alles in het bijzonder voor sport en onderwijs, financiën en hield j puntige debatten. Bestuurde Intens mede en had een juist gevoel voor de grenzen van college en raad. De heer Rombouts was de technische man. Sprak slechts by belangrijke zaken en belichtte de technische kant, rechtiynlg en doordrin gend tot de kern en was praktisch niet eenmaal Ingenomen standpun^ de die aan de weg timmerds en had derhalve veel bekijks. In 1948 In de raad geko men, werd wethouder, weer raadslid en weer wethouder. In zyn periode werd Voorschoten groot. 2279 woningen werden gebouwd en wat niet meer: scholen. Cultureel Centrum, 2e gezondheidscentrum, tn- structlebad. In zyn periode praktisr* een nieuwe gemeente van 10.000 men sen met de daarby behorende outillage. Strydbaar van natuur betoogde met ge baren en werd daardoor boelend. Het ging niet altyd even gemakkeiyk. Raad en college eD de burgery moeten hem erkenteiyk zyn. Daarna sprak de heer Pels (PvdA), thans nestor van de raad. Hij wilde toch gaarne dankzeggen namens de raad in oude samenstelling en namens wethou der Schrama voor wat de heer Dekker heeft betekend. Deze dank ging ge paard met een stoffeiyk biyk van waar dering in de vorm van een boekwerk, getiteld ..De bouwkunst aller tyden". Ook de heer Fortanier (KVP) bracht hy dank voor zyn aandeel in het be- fltuurlijk werk voor de gemeente ge daan. ,,U had een doordringende manier van optreden, een diplomatieke gevoel, een eigen gezicht, doch een grote liefde voor het dienen van de algemene zaak. De raad wil U dank brengen en U schenken een stoffeiyk blijk van waar dering. Het werd een fraaie aardewerk asbak (zonder reklame)! Hierna dankten de heren Dekker en Fortanier voor de vele woorden van waardering en erkenteiykheid. zy brach ten ook dank aan hun vrouwen, die hun in de gelegenheid hadden gesteld het werk te doen. Bedankt werden ook de mederaadsleden, de ambtenaren van hoog tot laag voor de verleende bijstand, de bedryven. openbare werken, enz. De heer Fortanier voelde zich betiteld als een old-timer, een oud „Fordje" en als zodanig gerenommeerd. Hij vroeg zich af of hy dit wel was. De katholieke kiezers vonden het blijkbaar wel. 20 jaar heeft hij dit werk gedaan en volgens zyn eigen woorden, had hy het nog wel enkele jaren willen doen. 269 vergade ringen hebben mij veel geleerd en veel gedaan. Veel is gewyzigd ten goede en het geeft een zekere voldoening daaraan te hebben meegewerkt. DE LEIDSE COURANT vraagt voor de stad Lelden standhouding van de paardenmarkt te iul8t' want het zou onrecht gedaan heb- «ompllmentcren met het behaalde re- j ben ann 'le bewoners van de kern en het sultaat. Minder paarden betekende min- ^88. _we'"chV 00,t niet 'deaal geweest Er biyven altijd enige moeliyke punten over, die niet zijn op te lossen. Doch het huidige plan voorziet in een goed winkelcentrum in de kern van het dorp en met royale toegangswegen en vol doende parkeergelegenheid. Albert Hein kan zijn supermarkt gaan bouwën op de plaats van de Pilatusbuurt. De raad met uitzondering van de prot. Chr. fractie ging met het voorstel van b. en w. akkoord. ln het uitbreidingsplan heeft de plaats van de Pilatusbuurt de- bestemming voor 'winkels. Raad noch college kunnen be zwaar maken tegen de vestiging van winkels aldaar. De Prot. Chr. fractie vroeg om advies van de gehele commls- en wilde niet volstaan met een gunstig advies van de voorzitter en secretaris. "r-lfi Dew commissie had destijds advies ge geven geen bezwaar te hebben, omdat vestiging van een supermarkt aldaar de koopkracht van het publiek naar de kern van het dorp zou bevorderen. Toch werd het voorstel aangenomen, maar het kreeg de stemmen van de heren Iestra en Vaandrager (prot. Chr.) tegen. der handelspaarden en bovendien paar denmarkt te Zwolle, wat de aanvoer enigszins beïnvloedde. Leerlingen onder dak De gemeente ontving by monde van de fractievoorzlcters van de diverse par tyen een compliment over de Inventari satie en prognose omtrent de scholen ter plaatse. De heer Vaandrager vond, dat Voorschoten te veel noodscholen telde, waartegenover stond het grote voordeel, dat Voorschoten heeft gedaan wat onder de gegeven omstandigheden mogeiyk was en dat geen enkel kind van Voorschoten „buiten" staat. Alles is onderdak en krygt het gewenste on. derwys. Weer werd in deze vergadering een aantal woningwet- aan de bewoners overgedragen. Gelel- deiyk aan komt dit op gang. Alle frac ties met uitzondering van de P.v.d.A., die een heel andere opvatting over be zitsvorming heeft, juichten dit toe. De gelden, die de gemeente hiervoor ver krijgt en dat zyn er heel wat minder als de heer Kammlnga (VVD) raamde, vormen een fonds, waar het college nog geen bestemming aan heeft gegeven. De heer Kammlnga stelde voor deze gelden te gebruiken voor een project van by- zondere allure, waar de heer Pels van de P.v.d.A. tegenover stelde deze te be- nastleklokaal in Adegeest, steden voor de verbetering van de be- i raad lndertyd een bedrag staands huurwoningen. Burgemeester deelde mede de verwachtingen omtrent de opbrengst niet ln miljoenen uit te drukken, daar de opbrengst als het wo ningwetwoningen betreft, geheel naar het Ryk gaat. aarvoor de i 426.800 had gevoteerd, geen doorgang vinden. Ergo kon niet tot de bouw worden overgegaan. B. en w. wilden nu dit gebouw door derden laten bouwen en dan tot huur ervan overgaan. Huur 24.000 per Jaar en na 5 Jaar recht Nieuwe gemeentesecretaris van Voorschoten ZUCHT NAAR AVONTUUR BRACHT LEIDSE JONGELUI IN DE GEVANGENIS Hoge honorering. Bijzonder geschikt voor scholieren. Sollicitaties: Abonnementenafdeling, Papengracht 32, Leiden. Telefoon 20935. Uit de raadsstukken van Kativijk VELE BEZWAREN TEGEN BESTEMMINGSPLAN KATWIJK A. D. RIJN JR „De ouders zullen nimmer hebben gedacht, dat hun zoon tot dergelijke daden in staat zou zijn", aldus opperde de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank in de zaak tegen een 19- jarige jongeman uit Leiden, die pl.m. twintig inbraken en diefstallen op zijn naam heeft staan. Uiteraard waren zij niet allen ten laste gelegd. De officier noemde er slechts een drietal, doch dat waren niet eens de belangrijkste, hoe wel toch de inbraken met de nodige brutaliteit waren gepleegd. Zo had de jongeman bij een inbraak in een woning aan de Beyerinklaan te Leiden de knip op de voordeur gedaan toen hij samen met een vriend bezig was het huis te doorzoeken, doch by het verlaten der woning aan de achterzijde vergat hij de knip weer weg te schuiven, zodat toen de be waar hij werkte, 'n aantal bussen verf, lak en een scheepslamp gestolen. Vol gens zijn verklaring wist hij eigenlijk zelf niet wat hij daarmee wilde doen. Door inbraken in schoolgebouwen, waren verdachten in het bezit geko men van een groot aantal sleutels en die gebruikten zij dan om woningen binnen te dringen. Dit alles speelde zich af in het tijdvak van april-sep- tember 1965. De officier van Justitie deelde ech ter mede, dat in februari van dit jaar de oudste verdachte ook tal van onder delen van bromfietsen had gestolen. Lak aan gezag Het rapport over verdachte maakte er melding van. dat zijn intelligentie meer dan middelmatig is.'„Hij heeft gezegd lak te hebben aan autoriteiten, kon geen gezag velen. Hij heeft De heer W. de Ruyter, Achterweg 2 Katwyk a. d. Rijn, heeft de gemeente een in zyn eigendom toebehorende strook grond (voor zyn woonhuis) om niet ter overneming aangeboden, op voor waarde dat de gemeente de (ter plaatse ln zeer slechte staat verkerende klinker verharding vervangt door tegenbestra- ting. B. en w. zeggen in hun voorstel 0.m., dat zij het voor de gemeente van belang achten dat ln de openbare weg gelegen particuliere eigendommen zoveel mogeiyk verdwynen, zodat het gemeen tebestuur daarover ten volle kan be schikken. De kosten voor deze post wor den begroot op pl.m. 250. Wegverbredlng Het college van Ged. Staten van Zuid- Holland heeft aan b. en w. medewerking gevraagd om te geraken tot een grond- overdracht aan de Provincie Zuid-Hol land ter verruiming van het wegvak tussen Zeeweg en Uitwateringskanaal ten behoeve van de Provinciale weg no. 1. De voor deze wegverbreding benodig de percelen grond en water aan de oost en westzijde van de Provinciale weg. hebben een oppervlakte van 2984 m2. Met uitzondering van één perceel zyn de andere percelen allen eigendom van de gemeente. B. en w. stellen de raad mits dien voor tot verkoop aan Ged. Staten over te gaan. Behoudens goedkeuring van de raad zullen Ged. Staten voor deze transactie betalen 22.563.20. Als j tegenprestatie heeft de provincie zich bereid verklaard aan de gemeente in I eigendom over te dragen een perceel groot 770 m2 Dit perceel is gelegen binnen de exploitatiegrens van „Cleijn Duin" en zal binnen afzienbare tijd bouwryp moeten worden gemaakt. Als prys hiervoor is overeengekomen een bedrag van 0.25 per m2. •reding in de toekomst, moeilijk kan worden gewijzigd en stellen voor het verzoek ongegrond te verklaren. De adressanten A. de Best, mej. D. Ma Fennes en H. A. Fennes zijn eigena ren van gronden en opstallen gelegen tussen Kerkstraat en Comm.deurslaan. Reclamanten vrezen dat hun perce len ernstig in waarde zullen vermin deren. B. en W. zijn het tegendeel overtuigd omdat de ligging van het Commandeurspad wordt verbeterd. Stellen mitsdien de bezwaren onge grond te verklaren. Reclamant J. Grimbergen maakt be zwaar tegen de aanleg van de weg in verband met de ontsluiting van het gebied gelegen tussen Wassenaarse weg en Rijnstraat. Voor hen blijft alleen de woning met erf gehandhaafd terwijl de overige grond de bestem ming krijgt van openbare weg, wo ningen en bijzondere bebouwing. Reclamante mej. T. Ravensbergen wijst er op dat volgens het plan haar perceel aan de bebouwing zal worden onttrokken. B. en W. zeggen dat dit perceel op heden buiten het plan komt te liggen. Dit komt later aan dt orde bij het plan „Schutterswei". B. en W. stellen tenslotte voor het voorgestelde plan te aanvaarden met voorlopige uitzondering dat van mej. T. Ravensbergen, Hogeweg 20. RAADSLEDEN VROEGEN B. EN W. ANTWOORDDEN Op een vraag van de heer Japies de len b. en w. van Katwyk mede, dat op zaterdagavond tussen 22 en 24 uur de volgende straten nog worden geveegd Bosplein, Voorstraat, Prtncestraat, Em- maplein, centrum Boulevard, een deel van de Varkevisserstraat. de Kerkstraat en de Rynstraat. Speciaal zyn dus hierin opgenomen de centra van vervuiling we gens aanwezigheid van patates-frites kramen. Dit seizoen is het aanvanga- uur van deze veegdlenst vervroegd van 22.30 tot 22 uur. Een eerder begin heeft geen zin, omdat dan de „vervuilers" nog niet van de straat verdwenen zyn. Onder auto's moet het vuil noodge dwongen biyven liggen. Geheel ten onrechte en zondef grond veronderstelt de heer G. W. Overdljklnk dat b. en w. het risico van strandver- vulllng bagatelliseren. Geen enkele as suradeur is echter bereid gebleken dit risico te verzekeren. Voor het overigs vormt deze zaak een onderwerp van stu die by de Ver. contact Noordzeekust gemeenten. De vermelding Katwyk aan £ee en Katwyk aan de Ryn in de telefoongids heeft tot nu toe nog tot geen klacht aanleiding geggeven. 6. en w. zien dan ook geen zinnig argument om te trach ten aan deze vermelding een eind te ma ken. Zulks te minder omdat dan weer verwarring met Katwyk aan de Maas mogeiyk zou zijn. Niets behoeft echter de heer Overdyklnk te beletten deze zaak zelf aanhangig te maken. Enig ge meentelijk belang is daarmede echter niet gemoeid. Aan de handhaving van het slultlngs- tydetip voor de verkoop van bier in de consumptietenten op het strand waar voor de Commissaris der Koningin toe- Stemming heeft verleend zal, zoals de heer A. C. Berkhey heeft gevraagd, streng de hand wordt gehouden. woners thuis kwamen al meteen kon i gezien waartoe dit kan leiden", aldus worden geconstateerd, dat het niet de officier. Omdat verdachte dezer da- pluis was. gen met goed gevolg toelatingsexamen Bij deze inbraak had verdachte, sa-1 heeft gedaan voor een school, men met een 18-jarige vriend eens uit Leiden, o.m. een spaarbusje met f 10, fototoestel en scheerapparaat gestolen. Dat was op 15 april. Op 27 april had het tweetal ingebro ken in cen flat waar een kistje met gouden munten en andere waardevolle munten werd meegenomen. Een deel daarvan werd later aan de bestolene teruggezonden. „We hadden in de krant gelezen, dat hij zo ernstig ge dupeerd was en het een museumver zameling betrof', zo motiveerde ver dachte dit. „Dus waarschijnlijk begrepen jullie, dat de munten toch niet verhandeld konden worden", constateerde de pre sident. Verdachten hadden wel enkele gouden tientjes en vijfjes verkocht. De oudste verdachte had voorts ten nadele van een jachtwerf te Warmond, Nieuwe school van „Mathesis" Het nieuwe schoolgebouw van het Kon. Genootschap Mathesis Scientia- rum Genitrix, aan de Dieperpoellaan te Leiden, zal op donderdag 15 sep tember officieel worden geopend door de Minister van Onderwijs en Weten schappen. BOSKOOP WEILAND VOOR BOOMKWEKERIJ In verband met een ingekomen ver zoek van de heer G. J. Kuyf, wonende Reyerskoop 170, tot aankoop van weiland en water met een totale oppervlak van pl.m. 15.477 m2 met opstallen zal de raad dinsdagavond moeten beslissen over de verkoop van deze percelen. Deze waren destyds door de gemeente gekocht omdat het vermoeden bestond, dat in verband met noodzakelijke aankopen voor de rea lisering van de bestemmingsplannen in deze gemeente behoefte zou ontstaan aan vervangende (tuinbouw)gronden. Het Is echter gebleken dat deze behoefte slechts in beperkte mate aanwezig is. Nu wil de heer Kuyf het weiland geschikt maken voor het kweken van boomkwekerljpro- dukten. Met de heer Kuyf is overeen- i stemming bereikt over de prys van 53.000. de officier zijn verdere toekomst niet onmogelijk maken door hem voor lan gere tijd in de gevangenis te laten. Om die reden wilde hij volstaan met der tig weken gevangenisstraf, waarvan tien weken voorwaardelijk met proef tijd van drie en aftrek van de twintig weken thans in voorarrest doorge bracht, zodat verdachte dan onmiddel lijk in vrijheid kan worden gesteld en onder scherp toezicht aan zijn studie kan beginnen. Na raadkamer kon de Zelf opgehouden Wat de jongste verdachte betreft, de ze was in september op eigen initiatief opgehouden met plegen van inbraken, hetgeen de officier in zijn voor deel wilde doen gelden. Ook hy ver klaarde waarschijnlijk uit zucht naar avontuur tot zijn daden te zijn geko- Avontuur kan geen kwaad, dat past wel bij jonge mensen, maar niet op het pad der misdaad", repliceerde de president. Volgens verdachte was het geld aan „bioscoopjes" opgemaakt. Ook deze verdachte beschikt over een goede opleiding en ruime intelli gentie. De officier van Justitie vond 't dan ook moeilijk tot een juiste straf te komen. Deze verdachte is nl. niet in voorarrest gesteld, doch dient toch ook gevangenisstraf te ondergaan, om het onjuiste van zijn handelingen te on derstrepen. Daarom wilde de officier volstaan met tien weken gevangenis straf. waarvan vier weken voorwaar delijk met proeftijd van drie jaar. Mo gelijk zouden de zes weken tijdens vakanties worden uitgezeten. Uitspraken op 9 sept. Bestemmingsplan Gedurende de hiervoor vastgestelde tijd zijn tegen het ontwerp-bestemmings- plan Katwyk a. d. Ryn door de navol gende personen bezwaren ingebracht: A. M. Dofferhof, Commandeurslaan 13, C. P. van Tol, Commandeurslaan 2, Jac. van Beelen, Overryn 25, A. de Best en mej. D. M. Fennes, Kerkstraat 20, mevr. A. G. van den Eljkel-Medema. Comman deurslaan 19, mevr. de wed. C. de Ruy- ter-Be.rkheij. Commandeurslaan 15, H. J Fennes, Wassenaarseweg 31, J Grim bergen, Rijnstraat 41 allen te Katwijk a. d. Rijni. H. A Fennes. Parklaan 71 te Sassenbeim en mej. T. Ravensbergen. Hogeweg 20 te Katwyk aan Zee Met betrekking tot deze bezwaarschriften delen b. en w. aan de raad het volgende mede: De reclamanten Dofferhof. mevr. v.d. Eykel-Medema. en mevr. de Ruyter- Berkhey zyn eigenaren of huurders van gronden en opstallen aan de Comman deurslaan. ZIJ geven in hun bezwaar schriften niet aan waarom zy bezwaar maken. Vermoedeiyk gaat het om het terugleggen van de rooiiyn van de be bouwing aan de Commandeurslaan ten opzichte Welke SCHOLIER wil in KATWIJK AAN DEN RIJN TEGEN HOGE VERGOEDING De Leldse Courant en Sursum Corda BEZORGEN 7 Nadere inlichtingen aan ons bureau, Papengracht 32, Lelden of telefonisch van 8.30 tot 17.30 uur onder no. 01710—20935, van 18 tot 19 uur 01710—33839. Dependance van 'St. Bavo' - Noord wij kerhout eind van dit jaar naar Delft In het voormalige zusterhuis aan de Voorstraat komt. naar wy vernemen, 'n dependance van de psychiatrische Inrich ting St. Bavo fn Noordwykerliout. Het klooster, waaruit meer dan een jaar te rug de zusters Franciscanessen van Roo sendaal wegtrokken, wordt momenteel voor dit doel opgeknapt en tevens een wenig verbouwd. Klooster en kapel sa men zullen onderdak bieden aan 40 pa tiënten. Als alles meezit kunnen zy in november van dit jaar nog verhulzen. De St. Bavo in Noordwykerhout is een psychiatrische inrichting voor katholieke mannen uit de provincie Zuid-Holland, f"*^ voorgevel,. He, gebomv l8 1914 gf7^ en M zegt directeur-geneesheer P. A. F. van der Spek aan restauratie en modernise ring toe. Er zijn meer dan tien pavil joens. Deze zullen om de beurt worden opgeknapt. Verwacht wordt dat voor elk paviljoen een Jaar nodig zal zyn. De komende tien jaar zou dus telkens min stens één paviljoen leeg moeten staan als hiervoor geen andere oplossing was reilde bij bedoelde woningen, 't Achter- Del,t„,s nu dfe .te gedeelte van het perceel 1. be.L. 'm ™ord" "r"S"eS op den duur niet kan worden gehand- haaft. Reclamant C. P. van Tol en cons, is eigenaar en gebruiker van de grond met opstallen aan de Commandeurslaan. Dit perceel is in het ontwerpplan be stemd voor de bouw van een eengezins woningen met daarachter een strook grond bestemd voor bygebouwen beho- ste gedeelte van het perceel ste gedeelte van het perceel stemd voor bebouwing ten dienste bedryfs doeleinden. Reclamant wil dat het gehele perceel, dus tot aan Commandeurslaan wordt bestemd v bedrijfsdoeleinden. Dit ten behoevi ke_ bracht 40 patiënten, die geen recht- vaij streekse medische behandeling meer be- nu hoeven; patiënten, die alweer voor een de deel in de maatschappij zyn teruggekeerd oor en ^'e' over algemeen genomen, straks daarin geheel zullen terugkeren. zyn ter plaatse gevestigde bedrijf. B. en w. adviseren de raad de door C. P. van Tol ingebrachte bezwaren ongegrond te verklaren. Reclamant Jac. van Beelen is eige naar van het perceel Overryn. Recla mant maakt strikt genomen geen be zwaar tegen het plan, maar alleen te gen een uitvoering van dit plan, in casu een eventuele onteigening van zyn eigendom aan de Oude Rijn als opslagplaats van zyn gevestigde va- tenhandel. B. en W. zeggen dat de grond van dit perceel is bestemd voor Prof. dr. J. H. Oort te Leiden ontvangt Vetlesen-medaille van Amer. Universiteit Wegens bestudering van de Melkweg De C'olumbla-unlversltelt heeft de I^idse hoogleraar in de sterrenkunde en directeur van de ster re wacht in Lel den, prof. dr. J. H. Oort, geëerd door de toekenning van de Vetlesen-prys 1966 voor zijn buitengewoon wetenschappeiyk werk op het gebied van de kennis om- De prijs, bestaande uit de gouden Vetlesen-medaille en een bedrag van 25.000 dollar, zal h,em °P dinsdag 18 Door de raad werd enige tyd geleden oktober, tydens een diner in een der worden uitge- verwierf door Genoemde stichting werd in 1955, kort voor diens dood, opgericht door Georg Unger Vetlesen, genaturaliseerd Ame rikaan van Noorse afkomst, laatsteiyk president-commissaris van de Noorse Seheepvaartmaatachappy Noorwegen- Amerlka-iyn en een der medeoprichters van de Scandinavische Luchtvaartmaat- maatschappy S.A.S. De arbeid Prof. Oort, die wereldvermaardheid Waarom is Delft hiervoor gekozen Dr. Van der Spek zegt het zo: veel van onze patiënten komen uit Den Haag en Rotterdam. Delft ligt precies daar tus senin en de betrokken mensen zijn dus gauw thuis. Oranjefeesten in Hazerswoude-Rijnd. op de gevaarlijke situatie op de universiteitsgebouw Goudse Ryweg in verband met het ver- reikt door de president van de Columbia- gebied van de radto-sterrekunde keer, komende uit de zijstraten. universiteit, dr. Grayson Krik. De dag omwenteling van ons melkwegstelsel. B. en.w: achten h8t ev*?*e"s Sewea8t daarna zal prof. Oort de voornaamste heeft door zijn wetenschappeiyke arbeid In het belang van de vrijheid van het 8preker zyn tydens een symposium op ai» van mui*warirar« h® mnxoiuv. erkeer en de veiligheid op de weg, dat deM universiteit over „Melkwegstelsels en het heelal". Met de toekenning van deze prys eert de universiteit prof. Oort voor diens „buitengewone wetenschappeiyke ar beid, resulterend ln een helder inzicht omtrent de aarde, haar geschiedenis of haar relatie tot het heelal". maatregelen worden genomen. Zy stellen daarom voor voorrangsregelen te treffen voor het verkeer op de Goudse Rijweg met dien verstande, dat het verkeer op de Goudse Rijweg voorrang zal hebben boven dat komende van de Acerstraat, Berberisstraat. Cedrusstraat, Daphne- straat, Ericastraat, Foraythlastraat en Genlstasstraat. l)« prys Voorts zal een wachtvsrbod worden Ingesteld voor de Overslag en wel voor Ds Vetlesen-pryi van de Columbia- de weghelft respectteveiyk gelegen aan universiteit werd ln 1960 Ingesteld door de westmyde. de zuldzyde en de ooetsyde de O. Unger Vetleeen-stichting en wordt, deze weg, met dien verstande, dat dit Indien althans een ervoor ln aanmerking Tijden» de ritting mui de gemeente-1 A. Evrieens, beëdigd. De foto toont de verbod niet zal gelden voor het verbrede komende kandidaat wordt voorgedrs- raad van Voorschoten la gisteravond j nieuwe functionaris met rijn echtgeno- gedeelte aan de zuldzyde uitsluitend In gen. eüie twee jaar toegekend. Ookbul- de nieuwe gemeenteeeeretarls. de hear te. die by de plechtigheid aanweaig «aa I da op het wegdek aangegeven vakken. tenlanders komen ervoor ln aanmerking. ;yn medewerkers de mogeiyk- heid geopend tot het in kaart brengen en een gedetailleerde studie van de spi raalvormige structuur van ons Melkweg stelsel. Aan de hand van radio-sterrekundlge waarnemingen stelde prof. Oort vast, dat de afstand van de zon tot het mid delpunt van ons melkwegstelsel globaal genomen 30.000 lichtjaren bedraagt. Voorts kan op grond van zyn werk wor den aangetoond, dat de omlooptyd van de aon rondom dit middelpunt ongeveer 200 miljoen jaren bedraagt. Uit deze bevindingen bleek weer, dat de maasa van onze melkweg globaal genomen ge- lyk Is aan de massa van 100 miljard sterren ter grootte van de zon. Vrydagmorgen zijn de festiviteiten, die de Oranjevereniging Hazerswoude- Rijndijk ln de wyk Rhynenburch organi seert. begonnen. Op deze eerste dag kwamen de kleuters en schoolgaande lagere-schoo! kinderen hoofdzakeiyk aan bod; de hele dag was door de orga nisatoren Immers voor hen gereser veerd. De onlangs tot voorzitter be noemde heer A. van Dorp gaf 's mor gens het sein tot de feesteiykheden in de ruime hal, die de N.V. Verenigde Kelders beschikbaar had gesteld. Het vermelden waard, want pas donderdag was deze door de firma Leenheer ge bouwde hal gereed gekomen. Mr. Janno, de Haagse kindervriend, bewees dat hy in Den Haag niet voor niets zo frequent wordt uitgenodigd. Tezamen met zyn assistente Erna presenteerde hij de kin deren van vier tot acht jaar een pro gramma. waarin poppenkast, goochelen en een optreden van de sprekende pop, Mn"studie" op het dat bU allen de nodige lachsalvos op wekte. 's Middags was het feesten geblazen voor de wal grotere Jeugd. Ook nu weer kreeg Mr Janno een enorm applaus te verwertten na zyn ahow onder de aan sprekende titel „De vroiyke kruier". Goochelen, eneltekenen ep het optreden van de sprekende pop vormden hier de ingrediënten van het programma. Ty dens de pauzes en na afloop van de Mr Janno Show kregen de kinderen een traktatie. In de avonduren werd in de Rhynen burch een bromfletsbehendigheidswed- strijd gehouden. Donderdagavond had den de exploitanten van het lunapark hun vermakeiykheden reeds geopend. Toen was het nog niet druk aan de Da Co8taslngel. Vrijdagmiddag echter was er wel een grots toeloop, evenals vry* dagavond. De dagelijkse leiding in Delft krijgt 'n hoofdverpleger, die met zyn vrouw ia! komen inwonen. Voorts komen nogf èen paar verpleegsters vanuit Noordwy ker hout mee. Er kon niet met zekerheid worden gezegd of de dependance ook na de tien k twaalf jaar durende moderni sering van de St. Bavo in Delft gehand haafd zal biyven. Het pand aan de Voorstraat 22 werd ruim een jaar geleden verlaten omdat de betrokken zusters taken elders kregen opgedragen. Die tyd deden geruchten de ronden dat er studenten gehuisvest zou den worden. De slaapkamers van de non nen bleken echter te klein voor een stu dentenkamer, die naast ruimte voor zyn bed ook studieruimte moet hebben. Het zou voor de Deiftse Stichting voor Stu dentenhuisvesting «en dure verbouwing geworden zyn. Voor ongeveer eenzelfde feit kwam de gemeente Delft, die zich als tweede ge gadigde meldde, te staan. De gemeente wilde van de slaapkamers en andere niet al te grote ruimte kantoren maken. Ook deze verbouwing zou kostbaar zyn en is daarom afgeketst. Overigens de prys. die de gemeente bood. lag lager dan die uit- eindelijk door de derde geïnteresseerde is betaald. Voor het doel. waarvoor het gebouw nu is bestemd, is geen lngrypende ver bouwing nodig. De kleine slaapkamers van de zusters worden straks door de patiënten gebruikt. Van de kapel worden een paar kleine slaapkamertjes gemaakt zodat een deel van de patiënten op een kamertje alleen en een ander deel op zaaltjes voor zes personen slaapt. Daar naast behoeft het sanitair enige uitbrei ding en modernisering. DICHTER J. C. BLOEM HERDACHT IN ALPHENS GEMEENTERAAD Tydens de vrijdagavond in het raad huis te Alphen a.d. Ryn gehouden open bare byeenkomst van de gemeenteraad heeft burgemeester Z. Bruins Slot of ficieel de nagedachtenis geëerd van wij len de dichter Jakobus Cornells Bloem, die op 10 augustus Jl. op 79-Jarlge leef- tyd te Kalenberg in noord-west Over- ijsael is overleden. Jakobus C. Bloem, beter bekend onder de naam Jacquerf Bloem, werd in de we reld van zijn kunst als een der grootste dichters van deze eeuw beschouwd i als zodanig by zyn verscheiden uit dit leven door groten uit kunstkringen ln het algemeen en door letterkundigen ln het bijzonder geeerd. Waarom dit o lijden In een openbare zitting var gemeenteraad van Alphen gewag maakt, is gelegen in de reden, aldus burge meester Bruins Slot in zyn korte toe spraak die door de voltallige raad staan de werd beluisterd, dat de dichter een zoon was van J. W. C. Bloem, van 1886- 1903 burgemeester van de vroegere ge meente Oudshoo:rn. Deze gemeente Ouddhoorn werd in 1919 met Aarlander- veen en Alphen samengevoegd tot één gemeente, die toen de naam Alphen a.d. Rijn kreeg. De dichter werd ln 1887 ge boren en heeft dus zyn kinderjaren in deze gemeenschap doorgebracht. Met dit ln een zitting van de gemeenteraad I memoreren bedoelen wy, zo vervolgde burgemeester Bruins Slot. óók In de ge meenschap waaruit hy is voortgekomen, zijn nagedachtenis te eren.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4