„Bruine zusters" kom praten! GAAN NA 50 JAAR LEIDEN VERLATEN ROYAraiS3^ lMFFR WfcWvl Kansen voor u MEDISCHE DIENSTEN Parochianen van St. Jan te Zoeterwoude namen met vreugde herbouwde kerk in bezit ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1966 Dl LEIDSE COURANT PAGINA 3 Rooseveltstraat 20 Leiden gaat produktie uithrpiripq- Rea Ien trouwde met hopman Jan in Zoeterwoude Het was enige maanden geleden. Een bruine deur in de Hazewind- steeg werd voorzichtig geopend en de stilte kreeg de gelegenheid om te ontsnappen. Twee vorsende ogen onder een kap kwamen daarna om de deur kijken. „Komt u voor een kind Het ontkennende antwoord werd met opluchting ontvangen. En dat is weieens anders geweest bij de „bruine" zusters in Leiden. Want vijftig jaar lang is hun huis in Leiden een tehuis geweest voor honderden kinderen, die er altijd hartelijk en met open armen werden binnengehaald. Dat is nu afgelopen. „De bruine zusters", officieel „zusters Carmelitessen van het Goddelijk Hart" geheten gaan Leiden verlaten. De tijd heeft hen de gelegenheid ge geven te wennen aan de wetenschap, dat zij zich rond november a.s. elders dienst baar moeten gaan maken. Met een be rusting, die wellicht aan hun religieuze staat te danken is, hebben zij zich in hun lot geschikt. Maar de spijt blijft. En de zorgen. Want sinds die dag in febru ari toen de Generaal Overste bekend maakte dat het huis in Leiden opgedoekt moest worden iets dat voorlopig bin nen de muren van 't bedoelde huis moest blijven zaten de Leidse zusters "met het grote probleem, hoe al hun kinderen onder te brengen. En alle niéuwe aan vragen betekenden een aarzelend wei geren, want ze waren niet gewend hun, ook al trouwe, deur gesloten te houden. ALLEEN NOG MAAR KIEKJES VAN KINDEREN Ze zullen het nog nog mee kunnen maken, het feit dat ze precies vyftig jaar in Leiden zyn. 16 oktober a.s.is dat om precies te zijn en de elf „bruine" zusters op de Oude Vest hadden al lang tevoren bedacht, wat voor een feest dat zou worden. „We hadden met al onze kindertjes en zusters en wie er ook maar l>y wilden zijn, feest willen vieren in het Antonlus Clubhuls" zegt Moeder Overste in de spreeekamer, waar links en rechts een paus op haar neerblikt. Een fors foto-album ligt voor haar en twee zusters „die ook nog een heleboel van vroeger weten" bladeren er gretig en met groot enthousiasme in „Wat een snollebolletjes, hè" zegt de een ver tederd kijkend naar een plaatje waarop zo'n twintig kinderen onder de hoede van een zuster aan tafel zitten Het foto-album levert alleen maar dit soort kiekjes op. Kindertjes die bidden, eten, spelen of feestvieren. En altijd onder het toeziend oog van de zusters. ARMSTE HUIS Een foto van een schoolbord met vier meisjes. „Weledele weldoeners. Marletje, Catrientje, Anne en Betsie laten Uw weten, dat de zusters een nieuw huis hebben gehuurd staat er op het bord te lezen. Aan dat huls op de Herensingel ging een ander huls vooraf, nl. een huls op de Hooigracht dat de Carmelitessen hij hun komst naar Lelden In 1.916 betrokken. Dat was al spoedig te klein en toen werd het de Herensingel." Het „St. Jozef huls St. Gerardus Majella" zoals het kinderhuis van de zusters hier in Lei den heet moest echter wijken voor de St. Jozefkerk. In 1925 kwamen ze op de Oude Vest. Het foto-album waarover de door grote kappen overschaduwde hoofden zich buigen geeft een indruk van die vijftig jaar in Leiden. Aanvankelijk wa ren we het armste huis van het land" zegt moeder Overste. „Maar de mensen zijn altijd geweldig goed voor ons ge weest" vult de zuster links van haar aan. „Weet je nog wel dat de boeren hier vrij dags met eieren en kaas onder hun kiel kwamen En eenmaal bij de „Weet- je-wels" aangeland wordt het gesprek bijzonder geanimeerd VERKLEED VOOR HET LEVEN „Kyk, deze kwitantie" zegt moeder Overste, in de hongerwinter hebben ze ons voor 2250.bollen geleverd, in gemalen toestand. Dat moesten we eten om in leven te kunnen blijvenEn je kreeg er nog 10% korting ook op" merkt de andere zuster op. Ze herinneren zich dankzij de foto's weer van alles. Hoe ze in dezelfde oorlog een Jodenmeisje van twee maanden uit de struiken hebben opgeraapt en in huis hebben genomen. Hoe leuk sommige kin deren waren. „Ja, die is vliegenier ge worden" werd er gezegd bij een blozend jongenshoofd. Marietjes en Jantjes, die in hun jeugd ter gelegenheid van een of ander feest nog weieens als zuster of pater verkleed pleegden rond te lopen, blijken later tot grote hilariteit dat nog steeds zo'n feest te vinden dat ze die dracht vrijwillig voor het leven heb ben gekozen. „Maar er zijn er ook die vanuit ons huis getrouwd zijn" zeggen ze, alsof er iets te geruststellen valt. TEKORT AAN ROEPINGEN De laatste bladzijde van het foto-al bum Is ook het einde van het verhaal. Misschien zullen er nog wat foto's by komen t.g.v. het 50-jarig bestaan, dat niettemin toch wel gevierd zal gaan worden. Als een afscheidsfeest. En dan gaan de elf zusters, de „bruine" zusters weg. Hun eigen weg, die ver bulten Leiden ligt. De oorzaak van hun ver trek? Het tekort aan roepingen, die maakt, dat de ca. 100 Carmelitessen in Nederland zich slechts met 't aller belangrijkste werk kunnen en mogen bezighouden. „Doodzonde hè Je snapt het niet wat al die jonge mensen bezielt" zegt één van die drie zusters. „Ons werk in Leiden was wel belangrijk, maar ja. Je hebt hier ook nog een kindertehuis van de zusters op de Jacobsgracht" zegt de ander. Ze verlaten Lelden node, maar gelaten. Elders zullen immers wel weer kinderen aan hun bruine rokken hangen. Maar in de buurt waar door de eeuwen heen altijd wel nonnen hebben gewoond, zullen die rokken nooit meer ritselen en de rozenkransen nooit meer rinkelen Bezoekt a.s. zondag de finale van het WETERINGSE BOYS LUSTRUM TOURNOOI ROUWKOOP I—M.M.O. I Voorschoten Hoogmade op het terrein van Wet. Boys, Alkemadelaan, Oude Wetering Aanvang 2.00 uur. Musea De Lakenhal: Dag. 10-5 uur 1-5 uur. Molenmuseum „De Valk" 10—5 u dags gesloten. Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van zaterdag, van 9-5 uur (zondaes 1-5 uur). Lelden Dkt. Jansen, Rijnsburger- weg 298, tel. 53024; Dkt. van Alphen. Noordeindsplein 2A, tel. 22268; Dkt. Meel, Thorbeckestraat 5, tel. 22522; Dkt. van Gent, Plantaga 14, tel. 22538. Apo theek: geopend voor spoedeisende ge vallen: apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Op zaterdag 27 aug. is geopend van 812 uur apo theek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Alkemade en Leimuidcn Dkt Glans beek, Beeklaan 22, Oude Wetering, tel. 01713-511. Dkt. v. d. Werf, Koppoellaan 1, Rijpwetering, tel. 01712-202. Alphen a. d. Rijn Zaterdag: dkt. W. Cornet, Kievitstraat 48, tel. 3697. Zon dag: dkt. J. K. Plattschor, Burg. Visser park 4,,tel. 2858. Apotheek Somberg tot 1 uur zaterdag, daarna apotheek Allait, Raadhuisstraat 206. Bodegraven Dkt. E. Bol, Wilhel- minastraat, tel. 2113 en zr. A. de Groot, Irenestraat, tel. 2599. Dierenarts G. Hof land, Vijverlaan, tel. 3798. Apotheek Bo degraven. Boskoop Dkt. Bom. tel. 2136. Wijk verpleging zr. De Haan, tel. 2805. Hazerswoude zie Leiderdorp. HiUegom Dkt. A. v. d. Kaaden, Hoofdstraat 14, tel. 5114. Apotheek: Hil- legomse apotheek, Hoofdstraat 78, tel. 02520-5272. Wijkverpleging Wit-Gele Kruis Zr. E. Snellenberg. M. Tromp straat 25, tel. 6316. Tandartsendienst C. H. Beek, Hoofdstr. 81, tel. 2520-5723. Koudekerk a. d. Rijn Wijkverpleeg ster: zr. v. d. Holst, Rijndijk 200, Ha zerswoude, tel. 01714-225. Katwijk a. d. Rijn Dkt. J. Berg man, tel. 2921. Apotheek: Kon. Juliana- laan 18, tel. 4370. Katwijk aan Zee Dkt. A. G. de Ja ger, tel. 3777. Apotheek zie Katwijk a. d. Rijn. Langeraar, Nieuwveen en Woubrugge Dkt. J. A. Sandkuyl te Langeraar, tel. 01722-139 en zr. G. de Haan te Wou brugge. tel. 01729-238, b.g.g. 320. Wijk verpleging zr. De Haan, tel. 01729-238, I b.g.g. 01729-320. Leiderdorp Dkt. H. A. Blauwen- draad. Hoge Waard 4, Koudekerk, tel. 01714-208. De zaterdag-, zondag-, avond en nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg wordt waargeno men door apotheek Tot Hulp der Mens heid. Voor wijkverpleging zie Koude- Leidschendani Dkt. J. W. Ludwig, Voorburgseweg 4A, tel. 3532. Tandarts tel. 070-543025, alleen voor spoedgeval len. Wijkverpleging zr. Van Ruiten. Velthuyzenlaan 231, tel. 6058. Zieken auto tel. 3923. Leimulden zie Alkemade Lisse apotheek en tandarts zie Hil- legom. Dkt. N. Bet, Nassaupark 43, tel. 3996. Nieuwkoop en Noorden Dkt. M. Sanders (Nieuwkoop), tel. 01725-555. Noordwijk Dkt. Mulder, tel. 2230. Voor het Wit-Gele Kruis tel. 2338. Voor het Groene Kruis tel. 2907. Apotheek LEIDSCHE KUNSTKRING VERHOOGT NOODGEDWONGEN CONTRIBUTIES Teruggang aantal leden baart zorgen HUIBERS Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 brengt U een grote sortering in geboorte- aaukondigingeii Vraagt monsterboeken ter inzage. De Leidsche Kunstkring „Voor Al len" reeds ruim veertig jaar bezor ger van zoveel muzikaal, hoogstaand divertissement gaat enigszins ge bukt onder zorgen voor de toekomst. Op de ledenvergadering, geleid door dr. J. de Nobel en bezocht door een „verheugend groot" aantal leden ten bedrage van vijf, kwam deze zorg gis teravond nog eens nadrukkelijk naar voren. Het ledental vertoont een ten- denz tot een jaarlijkse teruggang van 10 pet.; in het afgelopen seizoen ston den er nog 739 te boek. De vooruit zichten zijn, dat wederom een verlies zal optreden. Daartegenover staat een verhoging van de uitgaven, zoals het stijgen van de honoraria. Ook is men bevreesd, dat er aan de gemeentelijke garantie van f 2000 per jaar getornd zal worden. Voor het komend boek jaar wijst de begroting een tekort van f 2617 aan. Alles bijeen redenen te over om tot verhoging van de contri butie over te gaan. Stilzwijgend ging de vergadering daarom ook akkoord met een verhoging tot f 12,50 voor vol wassenen en f 7.50 voor studenten en jongeren; de leerlingen van kweek scholen kunnen zich thans ook tot de categorie studenten en jongelui reke nen, ook zij betalen in het vervolg f 7.50. De secretaris, de heer J. H. Th. van Beest, gaf een verklaring voor de late datum van vergaderen dit jaar. Dit was te wijten aan moeilijkheden rond het samenstellen van het nieuwe pro gramma. Solist Robert Majek kon plot seling niet komen en voor hem werd de pianist André Tchaikowsky geënga geerd. Het jaarverslag vermeldde de tegenslagen van het afgelopen seizoen: verschillende handicaps en wijzigin gen in de programma's deden de Kunstkring geen goed. Een samengaan met de Mij voor Toonkunst kon het bestuur op verschillende gronden niet accepteren. De aftredende bestuursleden dr. J. de Nobel, L. Gerverdinck en A. v. Ka pel werden bij acclamatie herkozen. Penningmeetser L. Gerverdinck werd décharge verleend voor zijn beheer van de gelden. Lawaai i tocht Tijdens de rondvraag werden ernstige woorden gesproken over de te voeren propaganda. Vooral in de buitenge meenten (ook Den Haag) zal hierop moéten worden toegezien. De vergade rende leden waren over het algemeen weinig te spreken over het lawaai en de tocht tijdens de concerten in de Stadsgehoorzaal. Gelaakt werden het ritselend papier van de programma's (dr. De Nobel: „er is rilselvrij papier"), de onbeheerstheid gedemonstreerd door de weinig geacheveerde hoest- kanonnades, de rinkelende kopjes in de foyers en de dichtklappende deu ren. Daarbij komt dan vaak nog de tocht, die door de suppoosten van de gehoorzaal betiteld wordt met „een luchtstroom, geen tocht Gesuggereerd werd, eventueel in sa menwerking met Toonkunst en Resi dentie Orkest, het Leids gemeentebe stuur te polsen, of er geen dubbele deuren en of gordijnen kunnen ko men. Het hoeft niet veel te kosten en de onontbeerlijke geluidsisolatie is er mee gediend. De lawaaihinder hier op moest de voorzitter toch wel even wijzen schijnt overigens niet door te dringen tot de concerterend en op het podium. Deze lieden zijn doorgaans zeer gesticht en verrukt over de grote aandacht waarmee men in de zaal de muziek beluistert. Niettemin blijft het buitengewoon hinderlijk, dat lawaai alleen aan zee, zaterdags gewone dienst. Zondag van 11.30—18 uur. Noordwljkerhout Dkt. H. C. de Groof. Duindoornstraat 1, tel. 025332910. Tandarts: zie onder Hillegom. Wijkver pleging: Wit Gele Kruis, Rusthof 1. tel. 2468. Oegstgeest Dkt. J. H. Melssner, Louise de Colignylaan 19, tel. 53865. Wit-Gele Kruis zr. Warmenhoven! tel. 51188, b.g.g. tel. 22222 Oegstgeester apo theek geopend. RIjnsbiirg zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheim Dkt. H. Kwint, Hoofd straat 324, tel. 7253. Tandartsen H. Hoek, Grachtweg 2, Lisse. Apotheek: Sassenheim, Hoofdstraat. Valkenburg, zie Katwijk a. d. Rijn. Voorhout en Warmond Dr. A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, tel. 02532- 7393. Voorschoten Dkt. F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Tandarts C. Kengen, Kon. Wihelminalaan 8 (spoed gevallen melden om 9.30 uur). Apotheek Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. Wassenaar Dkt.^Pauludus (Wasse naar-Noord), tel. 4561. Wassenaar-zuid dkt. De Wit, tel. 2460. Wassenaarse apo theek geopend. Tandartsendienst: dkt. Sterk. tel. 9508. De Zilk zie Noordwljkerhout. Zwammerdani Dkt. K. Gill (Zwam. merdam) tel. 01726-2527. De grote belangstelling gistermorgen rond de parochiekerk van de H. Kruis verheffing aan de Vrouwenweg duidde op een bijzondere gebeurtenis. Geüniformeerde leden van de jeugd beweging met de stafleden waren pre sent bij het huwelijk van Rea Ineke v. Haastert, hoofd leidster van de ka bouters, en hopman Jan van Crom- voirt, hoofdleider van de verkenners. Op de meegevoerde borden gaven zij duidelijk blijk van hun gevoelens „Hopman Jan en Rea Ien veel voor spoed en geluk voor tien". Het bruidspaar heeft elkaar leren kennen en waarderen in de jeugd beweging waarvan de bruid nu na 6 jaar afscheid neemt en node gemist zal worden. Hopman Jan zullen de verkenners echter nog niet behoeven te missen. De H. Eucharistieviering werd ge leid door oud-aalmoezenier Seb. v. Beurden die gedurende vele Jaren de grote stuwkracht was van de jeugd beweging. In zijn toespraak tot net bruidspaar dankte hij voor het vele werk verricht in het belang van de Jeugd. Het jonge paar heeft zich ge vestigd in Zonnegaarde, dat tot een verzamelplaats van jeugdleiders en leidsters uitgroeit. DE KINDEREN EERSTE KERKGANGERS De drie grote klokken van de Zoe- terwoudse Sint Jan strooiden gister avond vanuit de bevlagde toren hun vreugdevolle klanken uit over de wij de omgeving ten teken dat de deuren van de herbouwde kerk weer wijd openstonden om de parochianen toe gang te verschaffen tot dit zo schone gebouw. Zij waren gekomen in grote getale. Sommigen met een zekere schroom om te zien wat er van de machtige Sint Jan was overgebleven. Blij verrast moesten zij constateren dat de herbouw volledig geslaagd mag worden genoemd, waardoor de Zuid- buurt weer een prachtig kerkgebouw rijk is. KINDEREN VOOROP Tijdens een korte plechtigheid des middags die speciaal voor de kin deren was bedoeld, werd het Aller heiligste vanuit de kapel van het H. Hartklooster naar de kerk overge bracht. Zo waren het weer de kin deren die het eerst dit gebouw betra den. Bij de brand ruim twee jaar geleden moesten zij overhaast het kerkgebouw verlaten waarin zij ver bleven ter voorbereiding op de Plech tige Hernieuwing van de Doopbeloften. De heer J. E. Maes, toenmalig hoofd van de H. Hartschool, was uit Weert overgekomen om deze gedenkwaar dige dag mee te maken. Begeleid door de oud-leerlingen van de 6e klas en bruidjes bracht pater Scheerder O.S.C. het Allerheiligste over naar de kerk, waarna deken A. v.d. Boog de kinderen toesprak. De schooljeugd zong o.l.v. de school hoofden en aan het orgel begeleid door de heer M. R. Opdam, op ver dienstelijke wijze enkele liederen. Klaas v. Rijt ontstak de Godslamp Avonddienst De avondplechtigheid werd geleid door de weleerw. heer A. Hermus, vicaris van de parochie met assisten tie van oud-kapelaan M. C. Roessen en pater S. v. Beurden O.S.C. uit Weert. Ceremoniarus was pater Scheerder O.S.C. Na een machtig ge zongen Veni Creator sprak deken A. v.d. Boog, na een verblijf van drie maanden in het ziekenhuis juist tijdig teruggekeerd, de aanwezigen toe van af het met veel bloemen fraai getooide priesterkoor. Onder hen waren archi tect Sipt, aannemer Geers en anderen, die hun bijdrage aan de herbouw van dit kerkgebouw leverden. Aanwezig was ook de heer S. W. Ha- gedoorn, cdt van de Leidse brand weer die 2 jaar geleden de blussings- werkzaamheden leidde. Deken v.d. Boog gaf een overzicht van de verwikkelingen die zich rond de herbouw hebben voorgedaan. Nieuw voor de parochianen was daar bij dat er plannen hebben bestaan van de Slotzusters van Boxmeer om zich hier te vestigen waarbij dan de kerk gelegenheid behouden zou zijn. Deze oplossing bleek echter te kostbaar. Spr. memoreerde z'n minder goede gezondheid, waaraan het enkele maan den geleden hem overkomen verkeers ongeval ook geen goed heeft gedaan. Hij bracht dank aan de parochianen voor hun aanpassingsvermogen in de laatste twee jaar en het meeleven met de nieuwe liturgie waarvan de deken zich afvroeg of dit in de zo grote (voormalige) St. Janskerk ook zou succesvol verlopen zou zijn- Deken v.d. Boog bood excuses aan voor enkele kleine ongemakken waar in nog niet voorzien was. Zo ontbre ken nog de knielkussentjes en zit plaatsen voor de leden van het zang. koor. Tot slot feliciteerde hij de parochie met dit nieuwe kerkgebouw en ver zocht aan do vicaris het water in het nu op het altaar geplaatste doopvont te willen gieten, waarmede het ge bouw officieel weer in gebruik was genomen. Met een kort lof werd de plechtig heid besloten. Velen bleven daarna nog even rond kijken om in een ongedwongen sfeer van hun enthousiasme voor dit nieuw* kerkgebouw blijk te geven. PROVINCIALE ADVIESCOMMISSIE BEZOCHT RESTAURATIE-OBJECTEN Gisteren hebben veertien leden van dc vaste adviescommissie van de Pro vinciale Staten van Zuid-IIolland in zake /le monumentenzorg en de mo lens een bezoek gebracht aan Leiden. De commissie werd ten stadhuize door b. en w. ontvangen en werd vervol gens rondgeleid over De Burcht en door de Hooglandse kerk. Op de Burcht gaf ir. Vos van openbare werken een uiteenzetting over hetgeen in Leiden gerestaureerd is en wordt. Ten aanzien van de restauratie van ruim dertig hofjes in de stad noemde de heer Vos liet nakeltjes boven in de gevels; ook het metselwerk in de gewelven getuigt van deze schoonheid. Deze kerk is een groot juweel en om dit technisch en goed le restaureren vereist het de grootste zorg van architect, aannemer en medewerkers. Nog elke dag staan de werkers aun dit monument ver baasd over wat eeuwen geleden tot stand werd gebracht. De architect zei de langzame voor uitgang in de werkzaamheden te be treuren. Men is nu al aan de tweede temporisering toe. die. afgezien van belangrijk, dat de Studenten- ,je kostenstijgingen, de financiële of- huLsvesting zoveel belangstelling voor f(ïrg Krotcr maakt deze hofjes heeft en daarmee een deel Voordat di van de financiële last draagt. In de Hooglandse kerk toonde het gezelschap, ontvangen door de voor zitter van de restauratiecommissie, de heer P. J. van Hoeken van 's-Graven- polder, veel interesse in de gang van zaken bij het restauratiewerk. Hier werd een exposé gegeven van de werk zaamheden sinds 1956 tot heden door de architect P. v. d. Sterre uit Leider dorp. Met behulp van een aantal kleu rendia's kreeg men een vaak indrin gend beeld van deze imposante res tauratie, die destijds begroot werd op 6 miljoen gulden en waarvan thans ongeveer de helft verwerkt is. De heer Van der Sterre noemde de Hooglandse kerk een „mooi" gebouw tot in de finessesi van het fundament tot de pl- rMniini i.-l«<l<-n naur Delft gingen voor een oriënterend be zoek gebruikten zij in restaurant Van der Heijden de lunch, aangeboden door het gemeentebestuur. Tentoonstellingen Rijksmus. v. Volkenkunde (Steen straat), Zomertent. „De mens van toen". Tot eind september. Dag. 10-17, zondag 13-17 uur. derdagsavonds 20-22 i

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3