parlement II Stormloop op door studenten Ste £eidóe(Boii/fcci/nt De Nieuwe Linie voortbestaan blijft Moeilijkheden in kabinet nog groot Leeuwarden „bij de tijd Plastic ton voorziet in zeer hoge nood Eigenaar nog niet bekend Roberts op haar na ontsnapt? Nederlandse zending voor Oost-1 urkije WEER RUMOERIG IN DJAKARTA Karin met gips in de boot Soekarno van moord beticht Aanslag van provo s met rookbommen en knikkers Socialisten blijven onderling praten Voor Kerstmis eerste rapport over openbare orde in Amsterdam Ontslagzaak Van der Molen geen beletsel JAMIN PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 A DVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,93; p. maand 3.97; p. kwart. 11,90; franco per post ƒ12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 8.38.39 (18.00-19.00) DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1966 KANS OP REGEN De weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavondi Veranderiyke bewolking met plaatselijk regen. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Koel weer. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 57e jaargang, no. 16.918 Van onze correspondent) LEEUWARDEN Leeuwarden, dat het voor een deel nog moet doen met houten privaattonnen. die van tijd tot tijd van gemeentewege worden geleegd, gaat moderniseren: Er komen nu moderne tonnen van plastic, die door de gebruiker zelf gereinigd moeten worden. Aanleiding tot deze drastische aan passing aan de moderne tijd is het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd van de twee kuipers van de gemeen terelnigingsdienst. Zij verzorgden het onderhoud van de houten privaattonnen. die in vijf duizend huizen in Leeuwarden en omstreken de w.c.'s vervangen. t)eze houten privaattonnen vragen veel onderhoud en zonder kuipers zal dit niet gaan, want de kuipers vertegenwoordigen een uitstervend beroep en men zal dan ook niet in de vacatures kunnen voorzien. De vroede vaderen veel begrip tonend voor de hoge nood van de Leeuwardenaren hebben kennelijk een open oog voor de vorderingen van de moderne plasticindustrie. Proeven, die met deze tonnen zijn genomen, zrjn goed uitgevallen. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM 't Katholieke week blad „De Nieuwe Linie" is verkocht. Volgende week vindt de officiële over dracht plaats aan de nieuwe eigenaar, wiens naam eerst dan bekend zal wor den gemaakt. De huidige directeur, de heer W. A. Janssen van de NV „De Li lde" treedt met Ingang van 1 septem ber aanstaande in dienst van de stich ting „Mensen In nood" te Den Bosch. De hoofdredacteur, de heer G. v. d. Boomen, zomede het redactioneel en administratief personeel blijft in dienst van de nieuwe NV. Het blad zal even als nu het geval is in loondruk worden vervaardigd bij de Volkskrant te Am- steVdam. Zoals bekend kwam het voort bestaan van dit enige Nederlandse ka tholieke weekblad op losse schroe ven te staan, toen zijn bankier, de Amsterdamse firma Teixeira de Mat- tos in juni j.l. surséance van be taling aanvroeg. De NTS-voorzltter, de heer E. A. Schüttenhelm. die president-commissa ris ls van NV. de Linie, heeft het blad van een wisse ondergang weten te red den. In verband met afwezigheid van de directeur, de heer Janssen, werd de heer Schüttenhelm, die destijds met be- LONDEN (AFP) Harry Roberts, de laatste nog voortvluchtige verdachte van de moord op drie Engelse inspecteurs van politie in Londen, ls gisteravond op het nippertje aan arrestatie ontkomen. De man. naar wie reeds dertien dagen lang 50 miljoen Engelsen ..uitkijken', werd midden in Londen door een politie agent ontdekt in de Londense wijk Soho. Deze man, in wie de bewuste agent Ro berts meende te herkennen, sprong on middellijk in een bus. De agent riep een taxi en volgde de bus tot in de wijk Is lington waar de achtervolgde bij het Sadlers Wellstheater uit dc bus sprong. De agent, Bob Harding, sprong eveneens uit zijn taxi en wist de man die hij achterna zat bij zijn mouw te grijpen, na een korte worsteling bevrijdde de man zich echter en verdween in enkele steegjes. DEN HAAG (ANPI Dc Friendship van de koninklijke luchtmacht, die don derdag voor het Nederlandse Rode Kruis de tweede vlucht maukl naar het ramp gebied in Turkije, wordt vanmiddag ge- De goederen bestaan uit: zeven dozen antibiotica en andere medicamenten. f00 dekens. 7200 blikjes babyvoeding, 1000 rampenpakketten geschonken door het Jeugd Rode Kruis en 5000 stukken toiletzeep. De totale waarde van de goe deren bedraagt ruim 35.000 gulden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft met inbe grip van deze vlucht al in totaal aan goederen en medicamenten met een waarde van 65.000 gulden voor de slacht offers in Turkije beschikbaar gesteld. hulp van enige vooraanstaande katholie ken de Linie, „heroprichtte", in deze moeilijke periode tot beheerder be noemd. Als bewindvoerder van dit blad heeft hij na zijn veeleisende werkkring als topfunctionaris van de Nederlandse te levisie kans gezien om het bedrijf en het personeel bijeen te houden. Na talloze besprekingen ls het hem gelukt, dit blad, dat destijds met zoveel ■moeite van de ondergang was gered, nu weer in een veilige haven te lood- De heer Schüttenhelm, die deze week alsnog van zijn vakantie gaat genieten, vond het spijtig, dat hij de overdracht nu niet kan bijwonen. Wel deed het hem goed, dat dit weekblad, waarvan de op lage in enkele jaren tijd» Is verdubbeld en de advertentie-inkomsten met de i maand groter worden, mede dank zij een zuinig beheer, ook deze uiterst moeilijke periode ook goed is doorgeko- DJAKARTA (ANP) Duizenden Indonesische studenten hebben, ondanks het verbod tot demonstreren, het parlementsgebouw in Dja karta bestormd. Hoewel de bewaking van het gebouw en de omgeving zeer zwaar was, slaagden groepen studenten erin toch tot in het ge bouw door te dringen. Zij eisten een onmiddellijk debat over de presi dentiële rede van 17 augustus en een verhoor van de president door het congres, toetreding van Indonesië tot de VN en normalisering van de betrekkingen met Maleisië. Zij gingen pas heen toen beloofd was dat een en ander in overweging genomen zou worden. De middelbare scho lieren gingen zelfs verder met hun verlangens: zij willen dat het parle ment een motie van wantrouwen tegen de president aanneemt en dreigden met „eigen maatregelen", indien Soekarno niet binnen 48 uur rekenschap zou afleggen. schijnen. Hem wordt verduistering van staatsgelden ten laste gelegd Het proces begint dinsdag. De Indonesische regering heeft besloten een speciaal „regionaal commando voor de rehabilitatie van West-Irian" samen te stellen, aldus is van gezaghebbende zijde vernomen. Tevoren had het kabi netspresidium van minister van Buiten landse Zaken Malik verslag gekregen over de tekortkomingen in het bestuur van West-Irian, waarvan hij tijdens zijn reis van vorige week op de hoogte was ge- Een Molukse jongerenorganisatie in Djakarta heeft een beroep gedaan op de regering en bevolking van Nederland „ter roristische R.M.S.-activiteiten in hun land te verhinderen", zo meldt het pers bureau Antara. De Nederlandse autoritei ten wordt verzocht, de schuldigen aan de recente molotovcocktailaanslag op de In- donesisohe ambassade in Den Haag aan te houden en uit te leveren Ran Indonesië Een derde aanval op Soekarno kwam van de zijde van het islamitisch dagblad Kaï'ija Bhakti. dat Soekarno er openlijk van beschuldigt een „moordenaar van het volk" te zijn. Het blad noemt de omstre den rede „onverantwoordelijk", „een die mensen doodt", „een voorbeeld van ver tekening van de geschiedenis" en „een poging om de besluiten van het volkscon gres te omzeilen". Intussen is bekend geworden dat de voormalige minister van Bankzaken. Joe- soef Moeda Palam, als eerste van de ze ventien kabinetsleden, die bij de anti communistische zuiveringen werden ge arresteerd, voor een rechtbank zal ver- Bierfles had niet geholpen Over de toekomst van dit progressie ve opinieblad maakt de heer Schütten helm zich geen zorgen. Talloze katholie ken hadden hem de laatste maanden fi nanciële en morele steun toegezegd om de Nieuwe Linie te kunnen behouden. Uit de Amsterdamse modewereld is dit happeningsjurkje afkomstig, dat geheel van vilt is vervaardigd BERLIJN (D.P.A.). Zó kwaad werd een M-jange Betlijner, toen zijn vrouw tijdens een spannende film op de televisie maar zat te praten, dat hij haar met een mes te lijf ging. Met vier ern stige steekwonden moest ze in een ziekenhuis worden opgenomen. Tegen- de politie verklaarde de ARNHEM (A.NJP.). l>e knnton rechter te Arnhem, mr. J. P. Bervoets, heeft de student W. H. van S. uit Am sterdam veroordeeld tot 75.- boete of j dat 7 dagen hechtenis, omdat hij tijden» de Aan boord van de Kennt Brazilië verscheept. De achterdek van de Kenne norland van de Koninklijke Hollandse Lloyd zijn drieenveertig stuks Fries stamboekvei ventien stieren en zesentwintig koeien naken de overtocht in houten stallen, die c eiland zijn gebouwd. Een speciale dierenoppasser zal tijdens de reis zestien dagen) o dieren waken. zijn gade de gewoonte had onder hetl NAVO-taptoe op 28 juli in Arnhem zich kijken naar de t.v. aan een stuk doorl zo" hebben schuldig gemaakt aan orde- te kletsen. Hij had eerst met een bierfles verstoringen. Hij zou een rookbom beb op het hoofd geslagenmaar dat had i ben willen gooien tijden» de taptoe, maar niet geholpen. i voordat hij zijn plan kon uitvoeren had de politie hem in de kraag gevut. De student verdedigde zich voor de kanton rechter door te verklaren, dat de politie hem had gesommeerd zich te verwijde ren, maar dat hij hieraan geen gevolg had kunnen geven, omdat hij onmiddel- I lijk werd gepakt en weggevoerd. Bij verstek veroordeelde de. kanton rechter conform de eis van de officier L. P. van N., mej. K. K„ mevr. S. S.-D., eveneens tot 75- boete. De beide vrou welijke verdachten zouden een spandoek hebben gedragen, waarop de woorden waren geschilderd: „NATO-taptoe weg ermee". Van N. zou met knikkers heb ben gegooid om de militaire pas van de deelnemers ongunstig te beïnvloeden. Een vijfde verdachte, evenmin ver sohenen, de verwarmingsmonteur R. v. d. H., ook uit Amsterdam, zou hebben ge schreeuwd: „Oorlog ls voor liet klootjes, volk". Ook dit was volgens de officier een vorm van ordeverstoring. De politie had dit verhinderd. Dus een minder ernstige overtreding, vond de officier, die 40- boete eiste. De kantonrechter wees ook in dit geval vonnis conform de eis. De kantonrechter beval bovendien verbeurdverklaring van op verdachten in beslag genomen zakjes met poeder, een rookbom en een aantal knikkers. De Amsterdamse student vond, dat de straffen in Arnhem aan de zware kant zijn. In Amsterdam straft de rechter lichter, zo zei hij. In Arnhem wordt blijkbaar alleen conform de eieen ver oordeeld. Het gipsen rechterbeen enigszins opgefleurd met het strikje, dat eigenlijk op de rechterschoen thuishoort, Het zangeres Karin Kruit gisteravond tijdens een rondvaart door de grachten het Engelse zangeresje Truly Smith de schoonheid van 'stands hoofdstad zien. Tienermanager Herman Stok zorgde tijdons de trip voor de onontbeerlijke steun. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Dr commissie >au onder zoek openbare orde Amsterdam zal voor Kerstmis zeker ccn, mogelijk twee In- terimrupportcn aan de redering uitbren gen. In totaal zal de commissie, zo Is haar werkplan, drie lnterimrapirartcn samen stellen voordat zij met het definitie! e rap port uitkomt. kan de commissie gelijk opwerken met het ambtenarengerecht zonder deze Instantie in de wielen te rijden onder hei zege- nnnmde sub-Judicemotlef. Niet uit het oog mag worden verloren", aldus de lieer Enschede, „dat de com missie niet zal Ingaan op d<- rechtmatig heid van het ontslag van de beer Van der Molen. Haar werk betreft het beleid van de regering, waarvan dat ontslag maar een onderdeel vormt". In zijn Installntletoespraak had minister Smallcnbroek trouwens ook a! gezegd, dat het onderzoekterrein van de commissie en van de ambtenarenrechter slechts weinig gemeenschappelijks heeft. De commissie ls al met haar werk br- gonnen, dut wil zeggen: het secretariaat ls georganiseerd, documentatiemateriaal ls verzameld en opgevraagd. lijsten van te horen personen zijn opgesteld. Maar d«' commissie heeft nog niet vergaderd. De voorzitter van de commissie, prof mr. Ch. J, Enschede, heeft dit gisteren bekendgemaakt, toen minister Smallen broek dit onderzoekorgaan Installeerde. Zowel de minister i.ls voorzitter Enschede legden er de. nudnik op. dut het thans lopende beroep van hoofdcommissaris Van der Molen tegen zijn ontslag, de com missie niet behoeft te belemmeren ann het werk te gaan. Nederlandse politiek over de vraag of het kabinet-Cals overeenstemming zal bereiken over de financiering van liet I tekort op de begroting 1967 gaan thans snel naar een climax. Het vrijwel vol tallige kabinet heeft gisteren een ge heim beraad gehouden. Na afloop werd geen enkele medede ling gedaan. Vandaag komt de fractie van de PvdA in het gebouw van de Tweede Kamer bijeen. Gisterochtend hebben de socialistische ministers in 't Kamergebouw een gesprek gehad met de leiding van de socialistische fractie en de voorzitter en secretaris van de partij. Het kabinet komt vandaag niet bijeen. De beslissingen zullen dus in de vergadering van de ministerraad van morgen moeten vallen. Ook premier Cals verklaarde gisteravond, dat deze week het beraad moet worden afgerond. Het is gisteren duidelijk geworden, dat de moeilijkheden, waarmee het ka binet kampt bij de opstelling van het dekkingsplan nog steeds groot zijn. Uit het overleg, dat de socialistische minis ters met fractieleiding en partijleiding i in het overleg over de belastingvraag- hebben gehad kan worden afgeleid, dat'zelf te zijn Het beraad begon om vier een laatste poging wordt gedaan een op- uur. Tegen zes uur arriveerde, als laat- lossing te vinden, die ook bij de PvdA j ste, minister Luns. Overigens waren al- genade kan vinden. Aan het beraad i ie ministers, ook de heer Suurhoff, die werd onder meer deelgenomen door dr. zijn vakantie heeft beëindigd, aanwe- Beslissing moet morgen vallen Tans voorzitter en de heer Meester, se cretaris van de PvdA. Gistermiddag kwamen de ministers weer bijeen, niet in de Trèveszaal. maar in het kabinet van de minister president aan het Plein 1813. De bij eenkomst werd met grote geheimzinnig heid omgeven. De officiële woordvoer der van premier Cals, de RVD, deelde ons desgevraagd mede, dat de minister raad niet zou vergaderen. Wel zou een aantal ministers een bespreking hebben. De plaats, waar dit zou gebeuren, was niet bekend. Dit bleek het kabinet van premier Cals zig. Alleen minister De Jong is nog niet aan het werk. De staatssecretaris van Financiën, dr. W. Hoefnagels, een centrale figuur stukken, heeft het beraad eveneens bij gewoond. Informeel overleg Officieel heeft de RVD-woordvoerder gelijk in zijn verklaring, dat de minis terraad niet heeft vergaderd. Het over leg bleek zuiver informeel van aard te zijn. Dit kan worden afgeleid uit 't feit, dat de secretaris van de ministerraad, drs. J. Middelburg, rond vijf uur het ka binet van de premiei werkkamer heeft, verliet. Hij heeft dus| kennelijk het overleg niet bijgewoond. Daaruit blijkt, dat het hier niet om een officiële vergadering van de raad van ministers handelde. Het overleg duurde tot tien minuten voor zeven. In groepjes verlieten de bewindslieden daarna het Plein. Premier Cals deelde later slechts mee, dat de ministerraad vandaag niet zal vergaderen. Wel zullen nog enkele minister» bijeenkomen voor het bespre ken van bepaalde onderdelen. De politieke aandacht zal zich van daag dan ook vooral richten op de ver gadering van «Ie PvdA-fraetlo. Er I», voor zover gisteravond bekend, nog geen vergadering van de KVI'- en AR- fractle» uitgeschreven. Een dergelijke vergadering wordt noodzakelijk, Indien het kabinet zou besluiten de belasting verlaging uit te Ntellen. Zonl» bekend I» het doorgaan van de belastingverla ging In het program van het kahlnet- Cal» opgenomen. Dit betekent, dat dc Instemming van alle drie regeringnfrac- tlea nodig I» oin tot een afwijking van het regeringsprogramma te komen. „Wy begrijpen het verlinken an re gering, |»arlement en publieke opinie naai spoed, wy trachten spoed aan degelijk heid te paren. Te-wille van de degelijk heid Magen «ij hegrlu en geduld als hel hlj^ zijn J langer mocht duren dan men graag sou i wat rillen. We doe prof. Enschede. Over de tuuk van zijn commissie zei hij „We moeten een verslag van gebeurtenis sen en beslissingen maken en die daarbij ordenen en interpreteren. Wij vormen geen commissie van beoordeling, maar een commissie van onderzoek. En omdat zij geen oordeel zal uitspreken en bovendien niet in het openbaar werkt (over even tuele publikatie van haar rapporten kun pas worden beslist als ze zyn uitgebracht) hgina Klewcr uit Montreal ligt thans met en eenu/Wimtorting in nn ziekenhuis te West-Bcrlljn. Haar vierjarig dochtertje w door i m gemaskerde onbekende ontvoerd, die een losgeld heeft gerist eau 35.000 Mark. ADVERTENTIE repen reelk en puur van niet duur wel heerli|k ADVERTENTIE Alles is weer nieuw en jong: het dansprogramma, de muziek, de leerlingen op onze vloer. Dat moet wel, want een dansschool kan nu eenmaal niet oud wor den. De onze bestaat niet 35 jaar, al begon ze in 1931. Elk jaar nadien begonnen we van voren af aan. En nu voor de zoveelste keer, maar jonger dan ooit is er weer inschrijving voor al wie jong is en jong ge zelschap zoekt, bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 52054.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1