WAT NIET IS, KAN KOMEN; SLOGAN DEN HOMMEL Toos Beumer en Coby Sikkensgaan op jacht naar goud, zilver of brons Waterpoloploeg moet laatste acht kunnen halen VAN ZWEMPLOEG KWAMEN DRIE LEDEN NIET OVER HORDE VAN SERIES JISKOOT WAS TE SNEL IN BEGIN Klenie Bimolt uitgeschakeld door blindedarm 4 0 UTRECHT De klein? wegwijzertjes die men k< vinden. *|)n her en der l'treeht neergezet om vreemdelingen de weg «vijzen naar de |>la; waar zwemvreugde 0 i zieb i Dit ia de start van de eerste serie 100 meter rugslag voor dames, landgenote Coby Butei» die zich in de finale wist te plaatsen Linda Lundgrove (Engeland) en de Oostenrijkse Yvette Hafner. UTRECHT Toos Beumer en Coby Sikkens hebben zich op de eerste dag van de Europe se zwemkampioenschappen te Utrecht geplaatst voor de fina les. Cobby Sikkens deed dat zondagmiddag in het zonover goten had van Den Hommel op hoven"n0g de 100 meter rugslag en toen fietsen* de „gloeiende bal" alweer enige tijd achter de horizon was verdwenen, zorg de Toot Beumer voor een nieuw Nederlands lichtpuntje door op de 100 meter vrije slag een tijd van 1 min. 2,8 sec. te verwezenlijken, die precies voldoende was voor een plaats in de finale die vanavond gezwommen zal wor- (Van onze sportredactie den. Of er voor Toos Beumer eremetaal Is te veroveren, valt no^; te bezien, wat de presta tie van deze 19-jange crack was slechts pre cies voldoende om zich voor de eindstrijd te klasseren. Drie leden uit de Nederlandse equipe zagen zich de weg naar de eindstrijd versperd. Bep Weeteling reikte op de 100 m. vrije slag dames niet verder dan een derde plaats in haar serie (1 niin. 4,1 sec.) terwijl eerder op de dag Coby Buter op de 100 m. rugslag iets te roekeloos met haar krachten omsprong om tot de laatste acht door te dringen. Van de Nederlandse heren kwam slechts een vertegenwooriger in het water. Het was de 400 meter vrije-slagzwemmer Jan Jiskoot, die wel hard vocht om tot de sterkste acht door te dringen, maar zijn streven juist zag mislukken en tenslotte als negende eindigde. Zo op het oog lijken de kansen voor Toos Beumer op de 100 meter vrije slag dus niet zo groot, maar zij zou wel eens voor een sur prise kunnen zorgen. Nadat zij voor dee af stand door de sportoommissie van de KNZB was geselecteerd, heeft zij goede vorderin gen gemaakt en het ligt zelfs in de lijn der verwachtingen dat zij vanavond nog sneller zal gaan. „Morgen zal ik er alles uitpersen wat mogelijk is. Ik wil op het platform", zei Toos Beumer kort nadat zij had gehoord, dat haar tijd voldoende was voor een finale plaats. had lange tyd een finaleplaats binnen bereik, maar de laatste 25 meter werden haar noodlottig. De Russin Mikh&ilova kwam vanuit de achterhoede als een komeet naar voren en drong Coby Buter naar de derde positie. De Nederlandse ging het tempo forceren. Zij bereikte er echter alleen mee, dat haar slag stroe ver werd en kostbare tienden van secon den werden verspeeld. ZIJ eindigde ten slotte op 1.12.5 en bleef zodoende uit de finale. In de finale 100 meter rugslag komen uit: Mikhailova (Rusland). Patrikka (Finland), Balaban (Roemenië), Caron (Frankrijk), Ludgrove (Engeland), Sik- Kens (Nederland), Corominas (Spanje) en Kohier (Oost-Duitsland). De kleine Bep Weeteling stelde wat teleur. In vergelijking met haar beste seizoenprestatie van 1.02,8 toonde haar 1.4.1 wel aan, dat er iets bij Bep ha perde. Z(j trof het ook niet, dat de enige sterke zwemster in deze serie, de Oost- duitse Martina Grunert, juist aan de andere kant van het bassin in het water ■lag. Zij oriënteerde zich alleen op wat mindere goden en dat werd haar nood lottig. De Oostduitse was tenslotte de enige uit de serie van Bep Weeteling, die tot de finale doordrong. Bij de heren hebben de Duitsers een aantal snelle knapen op de sprintafstand. De Westduitsers Klein en Kremer (beiden in 55 sec.) en de Oostduitser Poser (54,7) en Horst Gregor (54,8) zullen het moeten opnemen tegen de beide Russen Kulikov (55 sec.) en de snelste man Ilichev (54,1). Dobby MacGregor (Gr.-Brit.) en de Zweed Jan Lundin maakten het achttal vol. Vooral de Rus' Leonid Ilichev grote klasse en niemand zal Organisatie komt moeilijk op gang (Van I sportredactie UTRECHT. De Europese kam pioenschappen zwemmen, water polo en schoonspringen hebben op de eerste dag nogal wat foutjes in de organisatie opgeleverd. Het elektronische scorebord werkte gisteren ineens niet. De geluids installatie liet zaterdagavond juist verstek gaan, toen jhr. mr. A. Feith de kampioenschappen open de. De eerste uitslagen op de 100 meter vrije slag heren werden van verkeerde plaatsingscijfers voorzien, terwijl de jongens en meisjes voor de start van hun series af en toe zo lang op de commando's van de starters moes ten wachten, dat het publiek met handgeklap de organisatoren tot meer activiteit aanspoorde. Dat een groter tempo in de orga nisatie beslist noodzakelijk is. werd wel bewezen door de achterstand die men in het middagprogramma van gisteren had. Mm lag zelfs 40 minuten op het tijdschema ach ter en het schoonspringen begon zelfs vijf kwartier later dan in het programma stond vermeld. Het schoonspringen zorgde overi gens voor een nieuwe onvolkomen heid. Nadat de dames de eerste vier sprongen hadden afgewerkt, duurde het geruime tijd eer de springers aan het verzoek van de speaker voldeden om het verder trainen te staken. Een snelle rush van de speaker moest er tenslotte aan te pas komen om alle heren van de springtoren te halen. Geen van de juryleden was hiertoe in staat geweest. het wel .in staat blijken goud af te houden. Jan Jiskoot, de 26-jarige leraar licha melijke opvoeding, heeft er alles aan ge daan om opnieuw voor een verrassing te zorgen. De Nederlander, die in Leipzig op de 400 meter wisselslag tot een ver rassende tyd kwam, die hem toen zelfs een zilveren medaille opleverde, wilde in Utrecht tonen, dat zijn niet zo sterke verrichtingen in het voorseizoen slechts te wijten waren aan z'n trainingsschema, dat op Utrecht was afgestemd. Jan Jiskoot, gestart in de vierde serie 400 m wisselslag naast de Oostduitser Frank Wiegand, trok onmiddellijk fel van leer. Het resultaat was, dat hij de 100 meter vlinderslag als snelste wist af te leggen (1.06.1). Maar Jiskoot kon op de school slag zijn snelle start niet geheel waar maken, want reeds op de rugslag was hij naar de tweede plaats verwezen en had de Westduitser Krammel zich aan de kop genesteld. Maar de Westduitser moest hetzelfde lot ondergaan als Jiskoot, die op dat moment al in derde positie lag. De Oostduitser Wiegand zwom een heel wat tactischer race. Dat leidde hem in de baan lag, een „trekpaard" had. Wiegand steeds meer afstand van Jiskoot en toen de Oostduitser reeds tot rust was ge komen, vocht de Nederlander nog steeds voor het verwezenlijken van een tijd, die recht op een finaleplaats moest geven. Jiskoot kwam echter in de laatste meters van de vrije slag twee seconden te kort om zich onder de eerste acht te plaatsen. Uit het veld van dertig zwem mers miste hij juist de finale van van avond, want zijn tijd van 5.04.1 reikte niet verder dan de negende plaats in de voorwedstrijden. De Russen, Oost- en Westduitsers demonstreerden op dit onderdeel hun grote klasse. Deze landen zullen leder met twee zwemmers in de finale present zijn. De sterke Oostduitser Wiegand lijkt op dit moment de enige, die de Russen Fotin en Dunaev party kan geven. Voor (ie finale plaatsten zich: Kimber (Engeland), Katzur (Oost- Duitsland), Dunaev (Rusland), Fotin (Rusland). Wiegand (Oost-Duitsland), Schiller West-Duitsland). Krammel (West-Duitsland) en Salpa (Finland). Coby Sikkens kwam zondagmiddag tenslotte toe, dat Jiskoot, die juist naast I goed voor de dag. In de snelle serie met schitterend de Fran?aise Christine Caron en dé Roemeense Balaban tikte de Nederlandse kampioene weliswaar als derde aan. maar de 100 meter rugslag hadden deze dames zo snel afgelegd, dat zy zich allen gemakkeiyk voor de finale plaatsten. Hoe sterk deze serie wel was, werd bewezen door de Spaanse Coro minas, die weliswaar als vierde in de serie eindigde, maar tenslotte toch nog tot de laatste acht wist door te dringen. Het zwemmen van Coby Sikkens wettigt enig vertrouwen in de stryd om het goud, zilver en brons voor morgen avond. De 20-jarige Coby, die momenteel op de Europese ranglijst op de 100 meter rugslag de negende plaats bezet, behoort ongetwyfeld tot een Nederlandse kans hebster op eremetaal, want naast Chris tine Caron (Frankrijk), de Engelse Linda Ludgrove met 1.09.5 en de Roe meense Balaban met 1.09.6 staat de Nederlandse met haar 1.11.3 als vierde genoteerd. Als zij tqdens de finale het keerpunt iets beter weet te nemen dan tydens de serie, zit er een veel betere tyd in en kans op brons. Christint Caron, die in de serie een tqd liet afdrukken van 1.08.9 en de Engelse Ludgrove zullen wel voor Sikkens onbe reikbaar blijven, maar Balaban is mis schien wel te kloppen. Coby Sikkens moet echter nog wel op veel tegenstand rekenen van de Finse Patrikka en de Spaanse Maria Paz Corominas, die beiden tot 1.11.5 kwamen. zwemleed deze ««eek s|K>rtcocktall oplev* die noodt tot gulzig schrokken (via de televi sie) en bescheiden nippen (op de plaats zeil). Zo m dit weekend de situatie voorstellen, waar in de Europese zwemkampioenschappen zich bevinden. In negentien Eurovisie- landen zal men ongetwijfeld geboeid de t.v.-uitzendlngen volgen, waaraan de cameramensen van de NTS-ploeg In Den llommcl als bezige bUen. ergens zwe- rhloorhlaui de handen plaats zeil daarentegen is nog weinig bespeuren van een belangstelling, die ge- iyk staat met het voor de financiën en de sfeer zo belangryke veelkoppige publiek. Wat niet ls. kan nog komen, wordt uit officiële monden vernomen. Dat het er niet is. staat vast. Het duizendkoppig publiek niot en nog minder de 6feer. Of het komt door de kleine wegwijzertjes, waarop alleen de naam van de sponsex voor een voorbijganger leesbaar is. Of door de hoge entreeprijzen: Den Hommel leeft nog niet. Er wordt door de deel nemers op plichtmatige wijze gedaan wat van hen wordt verwacht en het schaarse aantal toeschouwers doet niet meer dan waarvoor het zwaar geld heeft betaald: met nuchtere Hollandse blik de zaken bekijkend, happend in de (iets te har tige» waar van de man van de knak worst en overwegend of de stropdas wel Voor de gehaaidste Utrechtse Jochies is het niet mogelijk zonder kaartje binnen te komen en zelfs de Journalisten strui kelen regelmatig over zeer standvastige en hoofdschuddende controleurs,, die be- v paalde stadlongedeelten bewaken alsof d* koningin van Sheba elk ogenblik binnen kan komen. Om maar eens een vorsten huis op te noemen. De enine De sfeer, de echte sportafeer. het en thousiasme. de yells, de ware stryd. een vertwijfeld en tegeiyk hoopwol publiek, dat zijn de zaken, die in het Hommel- stadion nog ten doop gehouden moeten worden. De eerste stoot daartoe werd za terdagavond gegeven door de deelnemers zelf In kleurige kledij marcheerden alls I sportsterren tijdens de openlngaceremo- nle op. ieder «aar de aard van hun land De Oost-Europeanen gedisciplineerd, de Engelsen (moe van de Cemenebeetspe- len in Jamaica) nonchalant, de Neder landers op eigen bodem nvt wat branie, de Griek Demetre Karydis (de enige, die zijn land als enige vertegen- ol hebben. Op de I woordlgt) onder de indruk van het applaus, de Hongaren gespannen Nog maar nauwelijks had NSF-voor- zitter Jhr. mr. A. Feith z(Jn openinge woorden voor een weigerende microfoon uitgesproken en was eenieder in enkele toespraken duidelijk gemaakt, dat het hier werkelijk ging om de Europese Championships Swimming. Diving and Waterpolo, of de jongelui traden na de afmars uit het gelid en beklommen springtoren en tribune om een kunst- zwemploeg aanmoedigingen en olé's te verkopen die men deze week van het op dat moment wat beduusde puhllek graag terugkrijgt. Noodlottig De tweede Nederlandse vertegenwoor digster op deze afstand, Coby Buter, had in de eerste 50 meter van haar seri veel van haar krachten gevergd. Coby VeteraanJan Jiskoot heeft het op de b00 meter wisselslag niet tot een plaatsje in de eitidstrijd kunnen brengen. Hij werd negende met een tijd van 5.01). 1 en dat was neg altijd 1-b seconde te veel. Hier een foto van de serie mét i de Oostduitse winnaar (en favoriet) Fran Wiegand, vervolgens Jan Jiskoot en de Fransman Jean Ravehnghen. Wel leuk maar In het wat knussere Kromme Rynbad. waar waterpolo te zien en te dure koffie te koop Is. kan men ook niet spreken van een overdreven grote belangstelling. Met aftrek van alle officials, persmensen, deelnemers en genodigden. Mij ven er ao'n paar honderd mensen per wedstrijd over en de enige kreten die er richting Johannapolder schallen, komen van de waterpoloërs zelf. Iets waarvan de Fran sen zaterdag een circusnummertje maak ten. dat er by het publiek stevig Inging. Natuurlijk, de Zweedse meisjes, dis over al en nergens rondvllnderen a*s blonds nimfen, maken wel veel goed. En dan zijn er nog de Oostduitse schoonepring- stertjes, die ge?n .meter mogen doen zonder bewaking van een official. De handtekeningenjagers zyn er. die zeer ondeskundig krabbels verwerven by con troleurs Allemaal leuke dingen, maar de echte drukte, de sfeer. Wat niet is. kan nog komen, houdt men in Den Hommel vol. UTRECHT. Klenie Bimolt, de Groningse schoolslagzwemster en lid van de Nederlandse ploeg bij de Europese zwemkampioen schappen, is vanochtend niet aan de start verschenen. Zij heeft gis teravond laat in het Utrechtse Diaconessenhuis een blindedarm operatie ondergaan. De acute ontsteking openbaarde zich gisteren, nadat zij 'smorgens haar tral- ningsbaantje had getrokken. Na een onderzoek door de aan de kampioen schappen toegevoegde N.S.F.-arts, de heer De Jongste, werd door de specla- llaten van het Diaconessenhuis onmid dellijk tot operatie besloten. <Van sportredactie) Het is 1?i£SK3HUbs UTRECHT vreemd gesteld met d« Nederlandse waterpok» ploeg. In de verdediging komt men dlkwyis aanvaardbaar spel. m de ploeg van coach Rudi I van Feggelen ls bang vo. j de snelheid van de tegei stander. IJlt werd in eerste wedstrijden duide lijk bewezen momenten dat de Nederlanders In het bezit waren van de bal. SleEhts sporadisch trok men op volle kracht ten aanval. Steeds bleven twee of drie spelers ver achter de aanval I liggen, waardoor In «le nanvul slechts relden sprake kon zijn van een snelle combinatie. Het openingsduel tegen de Hongaren. waarm de Nederlanders naar een regel- I matige 5—3-nederlaag werden gespeeld, leverden reeds de - enste Indicatie voor de fouten in de Nederlandse ploeg op. Na- tuuriyk, de Hongaren waren veel sneller I en vooral in de eerste twee speelfasen i kwam Nederland slechts sporadisch aan de bal. Hans Woi da kon af en toe nog wel voor wat opleving zorgen, als hy hoog uit het water opsprong om een Hongaarse aanval af te breken, maar de snel op- zwemmende Wouda zag dan steeds dat geen der oranjemannei de gelegenheid had gevonden om zich in de aanval vry te Dat de Hongaren in dat opzicht superieur aan de Nederlanders waren bewezen Peter Ruaaoran (tweemaal) en Feveno Konrad die snel voor een 3—0 -voorsprong zorg den. Pas toen kw.,men de Nederlanders los. Van dat moment af ging de ploeg risico's nemen en hoewel Peter Russoran door het uit het water zenden van Van der Voet snel van 'e numerieke meerderheid profiteerde, zou het tenslotte de gerouti neerde Fred van Dorp zyn, die Nederland de Inspiratie gaf om tenig te komen. Op het moment dat opnieuw Nico van der Voet uit het water was gezonden, for ceerde Van Dorp een strafworp die hy onberispeiyk achter doelman Ambrus wierp (41). Nederland ging door en doordat een van de Hongaren een fout beging waardoor hy naar de kant werd gezonden, bracht dat de ploeg opnieuw in scorlngspoaitie. Van Ommen liet zich de kans niet ontnemen om de achterstand tot 4 2 terug te brengen. De vreugde by de Nederlanders was slechts van korte duur want stevig verdedigen ging ten koste van een strafworp. ««uardoor Kar- patl er snel 5—2 van maakte. Dat Neder land tenslotte door Van Dcrp nog terug kwam tot 5—3 was slechts voor de statis tiek van belang. Benepen indruk De Spanjaarden was er gistermiddag alles aan gelegen om tegen Nedcrlund tot een goed resultaat te komen, omdat de nederlaag tegen Zweden (zaterdag) en tegen Nederland de hoop op de laatste acht volledig zou wegnemen. In de eerste speelfase kreeg Nederland kansen te over zich van een riante voorsprong te voor zien. maar de ploeg maakte opnieuw een benepen, bange Indruk. Men durfde geen •ohot t« lossen an 1 «perkte zich tot simpel balbezit. Met een man minder in de stryd moe6t Nederlund in de tweede speelfase zelfs het hoofd bulgen voor een schot van Borrel. Deze 1—0-achterstand schudde de Nederlundse voorhoede wakker. De zaken werden wat energieker aangepakt. Men ging regelrecht op het doel af en keer op keer wist een Nederlander zich vry zwem mend mooie kansen te scheppen Wouda en Van der Voet konden op deze w-yze SNELHEID VAN TEGENSTANDER IMPONEERT TEAM TE VEEL had de aanzien te geven, lieten Van en Van Dorp er tv.ee niet on- 4 1 geloofde Nederland het in speelfase wel. De vaart was er en wist elkaar niet meer te Na de nederlaag tegen Hongarye was Nederland verplicht de andere ploegen uit poule A te verslaan. De definitieve beslissing valt dinsdag morgen om tien uur. Dun treedt Neder land aan tegen Zweden, dat eveneens twee wlnstpartyen op zyn naam heeft gebracht. Aan de plaats van Hongarye hoeft men niet meer te twyfelen. I Uit het feit. dat Zweden met zowel Spanje als Oroot-Brittun lë meer moeite had, zou men kunnen afleiden, dat Neder land de beste kansen heeft. Die kans zal zeker groot zyn als even verbeten wordt gevochten om de punten als gisteren ln de avondparty tegen Groot-Brtttannlë. Bepaald niet zachtzinnig trad het Neder- I landse zevental de Britten tegemoet. Beur- I tellngs hadden de ploegen het voordeel van de numerieke meerderheid, terwyi l Nederland zelfs geruime tyd met vyf man tegen ze* Britten op moest tomen. Het was tekenend voor de machteloosheid van de Britten, dat zy er toen niet in slaagden iets af te knabbelen van de 5—2-voor- sprong. die Nederland ln drie speolfasen had opgebouwd door doelpunten van Nico van d'-r Voet «2». Fred vun Dorp (2) en Hans Hoogveld <1). Toen de ploegen nu meriek weer in evenwicht waren, zakte de Nederlandse ploeg Iets af. Van 5 -2 werd het 5-3. 6 3 (Hans Hoogveld), 6-4. waarna Aalberts met een ekeken schot de zege vlak voor het einde veilig stelde. Nog tegen Zweden Het Nederlandse zevental stelde de kan sen om een van de kwartfinalepoules te bereiken gisteren bijna definitief zeker door ook van Groot-Brlttanniê te winnen. Stand ln groep A r 1. Zweden 2. Nederland 3 Hongarye 4 Spanje 5. Or. Brlttannlé i twee dogen: MAANDAG 22 AUGUSTUS 1966 ffMéme SPORTBIJLAGE VAN DAGBLAD „DE LEIDSE COURANT"

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5