Choc (olade) effect THEE, ZÓNNIGE S Italiaanse mode voor winter '66- '67 DE SCHOOLBEL LUIDT OOK VOOR ASTMAKINDEREN terZIJde Wie mooi wil zijn moet pijn lijden NAJAARS HOEDJES UIT PARIJS ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1966 DE r.ETPSE COURANT PAGINA Mexicaanse tuniek, waarvan het gebroken wit wollen laken is bedrukt met een dessin van stroken in purper, scharlaken, geel en roodbruin. De kimonomouwen hebben manchetten, in de diepe V-hals is een sjaal in de kleuren van de imprimé geknoopt. Hierbij een grote, witte v\lthoed. (Forquet). Zelf de kleurnuance samen stellen voor een zonnige huid, dat is het nu wat aan onze schoonheid ontbrak Wie weet beter dan ikzelf hoe goud of brons ik wil zijn 's Morgens als een hazelnoot, 's avonds als een abrikoos? Hubbard Ayer heeft dat begre pen en brengt tot uw dienst: Base Ultra Fine, een getinte basis die nauwelijks crème mag heten zo fijn is zij van structuur. Er zijn drie tinten in, voor blondjes, brunettes en roodha- rigen. Maar nu! De Base heeft een aan vulling waar je versteld van staat: een vloeibaar chocolade kleurtje dat zich in een oog wenk met de vingertop in de handpalm laat mengen met de Base tot een waar CHOC-effect. Al naar gelang het seizoen, of het licht, of de kleur van de kle ding, of lust en luim, nu elke gewenste nuance. Het duo, de grijs met gouden tube en het miniatuur flesje liggen in een kleine twin-case. A propos, de chocoladetint uit het flesje biedt ook mogelijk heden tot het (schijnbaar) ver anderen van gelaatsvorm. U kent het trucje: wat donkerder wordt, lijkt te wijken: wat lich ter wordt, springt uit GESCHENK UIT DE HEMEL De heerlijk geurende thee, die al vijf tien eeuwen lang in China bekend is. wordt daar ,Jiet geschenk uit de hemel genoemd. Oorspronkelijk groeiden de ze mooie altijd groene heesters behal ve in China ook in India, Opperbirma en Assam. In de achtste eeuw was de thee in China een winstgevende zaak voor de schatkist want er werd belas ting opgeheven. Handige zakenlieden brachten daarom de struik over naar Japan, maar de Chinese thee bleef het fijnst en bleef een goede zaak, want tot voor honderd jaar beheerste China de wereldmarkt. Driehonderd vljfig jaar geleden werd Wie zich een voorstelling wil maken van Italiaanse mode voor de komende winter, moet kunnen fantaseren in kleu ren. Eclatant en gedurfd is het purper, mauve, oranje en roestbruin, dat apart of in combinatie verwerkt, de zomer zon meeneemt naar 't volgend seizoen. Een deel van de couturiers concentreert zich op de coupe, anderen leggen het accent op de materialen. Maar allen hebben de rokken een ietsje verlengd tot halverwege de knie en overal triom feert de trompetlijn: smal over de borst uitlopend naar de Geen collectie of de opmerkelijke voorliefde voor het ensemble springt in het oog. De stoffen van de verschillende onderdelen behoeven niet van eenzelfde kleur en dessin te zijn. Soms is er een nuanceverschil in tint. andermaal lijkt het jacquarddessin van de Japon op een negatief van de mantel. Soms ook is de gedestineerde stof gecombineerd met materiaal in e e n der kleuren uit het dessin. Vanzelfsprekend spelen hier omkeerbare stoffen een grote rol! Het ensemble laat zich vanaf après-skl (mauve pantalon, sweater, jasje met vossebont) tot aan het avondensemble (strenge lange mantel van damast ln rood. groen en blauw, hoge taille, wijde rug, over een japon waarop het manteldessin is nageborduurd met pailletten. Bij de Japonnen zien wij wikkeleffecten en rugsluitingen. Gehaakte en ge streepte dessins dienen voor jurkjes met lange mouwen. In Italië hebben tweekleurenjurkjes het leven gerekt, maar hier zijn de kleuren gedempt in plaats van uitbundig. De lange hostessjapon heeft zich een duidelijke plaats veroverd. Het model is mouwloos, zonder figuur- of taillenaden, met een lange knoopjespat middenvoor als enige garnering: kleur en materiaal moe ten alles goed maken. Onder de mantels neemt de redingote met dubbele rij knopen en uitlopende rok een voorname plaats in. Daarnaast vallen vooral de Inka-tunieken op met hun briljante dessins, die gedrukt zijn op dik wollen laken, dat zeer los en ruim is gesneden en dat ook kolossaal breed maakt Vier soorten stoffen zijn voor de Italiaanse haute couture gemaakt: wollen stoffen met ingeweven dessins, vooral strepen, ruiten, cirkel-, mozaïek- en tegelpatronen. En grote visgraten. Ruige stoffen zoals het vacht-dikke laken. Soepele wollen materialen waaronder veel melton en flannel, en tenslotte stuggere stoffen zoals wollen satijn, serge en bijvoorbeeld zwartwollen ga bardine met zilveren rozen geborduurd. Nieuw zijn vele wollen stoffen, met een dessin bedrukt. Double-face wollen serge, aan de ene kant effen bruin, aan de andere kant bruin met een rood-groene ruit. De sportieve geruite mantel met ceintuur en dubbele knoopsluiting wordt gedragen over een mouwloze japon van de effen stof. (Antonelli). Wollen jacquard in bordeaux en roze cirkeldessin voor dit ensemble. De mantel met coloverhemd* mouwen en dubbele knoopsluiting, is door een nadenspel aan de voorzijde vrij smal, maar verwijdt zich naar de zoom. Voor de japon met vierkante hals is de keerzijde van de stof gebruikt. De mannequin draagt pruik en bril (Müa Bchön). Ensemble van reversibele flanel, enerzijds mauve, anderzijds mauve en roze in vensterruitd' ssin. Van het tailleur Is de Bermudapantalon schuin geruit terwijl de omslagen van d' pijpjes recht geruit zijn. Voor het jasje nu t officierskratig is de effen zijde van de stof gebruikt. De 9110-mantel met ronde halslijn (waarboven de ..fficiersol van het jasje uitkomt) is. evenals de pantalon, schut- DU A" ensemble worden Sch&n). laarzen gedragen. (Müa Beige-bruin-mosgroen jacquard geweven wollen stof voor het tailleur, waarin een grège gabardine blouse hoort. Het jasje met afstaand kraagje is licht gemodelleerd, de rok heeft een soepel vallend voorpand. (Rival Het I.Q. van astmakinderen ligt over het algemeen hoger dan dat van de andere. Dertig jaar ge leden vond een Engelse arts al dat 73 van de kinderen die lijden aan allergische aandoenin gen (waarvan astma er één is) méér dan gemiddeld intelligent rijn. Het is verleidelijk aan te nemen dat die grotere intelligentie dan wel de nade lige invloed van de astma op de school resultaten zal goedmaken. Maar in werkelijkheid leidt het herhaald school verzuim tot zulke hiaten in de oplei ding, dat intelligentie ze niet kan op vullen. Het telkens „vallen en opstaan" blijft een handicap voor verdere ont wikkeling, en opleiding tot een maat schappelijke positie. In CONTRASTMA (het orgaan van de vereniging tot steun aan het Nederlands astmafonds) zijn cijfers over school verzuim genoemd. Duidelijke taal waar uit bleek dat de meeste astmakinderen lichamelijk en geestelijk niet tegen ver schillende factoren van school en schoolgemeenschap zijn opgewassen. In Kopenhagen werd vastgesteld dat in een Jaar 20 procent van de aatmatiache kinderen méér dan een kwart van de schoolperiode verzuimde. Volgens Amerikaanse gegevens kwam minstens een derde deel van alle chro nische ziekten onder kinderen, voor rekening van allergische aandoeningen; bronchiaie astma was oorzaak van het grootste aantal verloren schooldagen. Onder de Nederlandse schooljeugd moesten, volgens een enquête hier te lande, kinderen met chronische bron chitis bijna tweemaal zoveel verzuimen als alle andere kinderen, lijdertjes aan lichte astma maal zoveel, aan zware 6V4 maal zoveel. Risico's van school Allergie maakt patiënten gevoelig voor allerlei verschillende stoffen in de om geving; bloemen, planten en opgezette dieren in de klas kunnen allergische kinderen veel last geven. Zelfs in de aard van de kleren en de schoenen van de klasgenootjes kan al een oorzaak liggen voor allergische reacties. Op Zweedse scholen waar de kinderen ook de lunch gebruiken, blijken de „vis dagen" voor het astmatische kind bij zondere moeilijkheden op te leveren. Het lesuur voor gymnastiek en sport brengt bovendien nog andere proble men. Natuurlijk komen hier dezelfde mogelijkheden voor van contact met ..allergenen" die tot allergische reacties kunnen leiden. Indooroefeningen zijn voor patiëntjes die gevoelig zijn voor stof dan ook af te raden. Enkele soor ten van sport en gymnastiek zijn bo vendien voor de astmalijder ongeschikt. Maar bij dit alles komt nog dat het element van competitie (Juist zo op windend en uitdagend) gevaren Inhoudt voor het astmatische kind. Dit alles wil niet zeggen dat de school dan maar verzuimd moet worden. In tegendeel. Aan deze problemen kan het hoofd geboden worden door een nauwe samenwerking tuasen huisarts, school arts. leerkracht, schoolpsycholoog en ouders. Vooral ook door de uitgebreide informatie aan leerkrachten en school- personeel over allergische ziekten en hun consequenties. Volgens deskundige meningen zou er op dit gebied meer informatie nodig zijn. Astma en sport Het wil evenmin zeggen dat sport ge meden moet worden. Astma is een be lemmering voor elke sport, die grote lichamelijke inspanning en topprestaties vergt, of die bedreven wordt in extreme temperatuur, grote vochtigheid, grote droogte of onder geestelijke druk. Maar er zijn vormen van sport en gymnas tiek die voor de astmalijder heilzaam zijn, vooral die, welke een volledige strekking van de rug vereisen. In de behandeling van astma bronchiaie is sport zelfs een belangrijk hulpmiddel. Door het leren beheersen van de adem haling, door harding afgewisseld met ontspanning, bereikt de (jonge én oude) patiënt een aanpassing die hem helpt enkele factoren van zijn ziekte uit te schakelen. als het kan ook voor de man En ropa gebracht door de Portugezen de Oost-Indische Compagnie; enige Ji ren later kwam de thee over de land weg naar Rusland als geschenk tsaar. Theestruiken gedijen het best op zon nige droge velden, die bevloeid kun nen worden en zo mogelijk in terras sen zijn aangelegd. In China liggen ze op de zuidelijke hellingen tussen de rijstvelden. Verse theebladen hebben geen aroma en er is- geen drinkbare drank van te brouwen. Eerst door 'n bewerking van verwelken, gisten, roosteren en drogen, waarna de thee nog wordt gezeefd en gesorteerd, krijgen de blaadjes hun aromatische geur. Er zijn verschillende soorten, die elk weer anders bewerkt worden, zwarte thee, groene thee, thee die terwille van Al gaat de mini-mode erin, dat wil dan nog niet zeggen dat we allemaal rokken dragen van een handbreed boven de knie. Sóm migen doen het wel. Anderen niet, maar ze gaan er ongemerkt toe over de rokken per centi meter in te korten. Ach, en wat er dan allemaal te zien komt! de geur wordt geparfumeerd met de bloemen van camelia, gardenia en me- latti. De theepluk is over 't algemeen vrou wenwerk. een secure zaak waar kwa liteit en handelssoort van af hangen. Met een zonnehoed op het hoofden een doek of zak op de heup, bewegen de vrouwen zich tussen de schouderhoge struiken en plukken razendsnel de blaadjes zonder ze te kwetsen en ber gen ze op ln de zak. In China wordt de thee vrij slap -en zonder toevoeging van wat dan ook ge dronken, maar de Chinese thee staat ook nog steeds bekend als de meest aromatische. Zulke thee, geschonken in een dun porseleinen kopje, roept 'n verfijnde, bijne plechtige sfeer op. Hier in Europa hebben wij meer indi viduele voorkeur. De een drinkt pure thee, de ander mengt met suiker, met citroen, rum. Verwend als wij zijn, willen we bovendien nog de verschil lende theesoorten mengen. up, als de ogen die ons moeten bewon deren, die groot moeten worden van verbazing en smal van vertedering, als die ogen gesloten worden en het hoofd pijnlijk afgewend omdat we niet aan te zien zijn met die knieën en dijen van een beer, van een zak aardappelen. Laten wij ons op een holletje spoeden naar een instituut voor Ganzheitkos- metik (een dik Duits woord, waar zy alleen het oudbakken „lichaamsverzor ging" voor hebben). Daar zullen sid derende trillende, zoemende appara ten ons reduceren tot mini-mensjes. Of u hem Masso Vibreur Electrique, dan wel Bandvibrator of American Reducer noemt, doet er niet toe De allernieuwste véél beter dan de oude modellen, „beeldhouwt het figuur" door middel van microtrillingen en fricties en daarmee slijpt het apparaat om zo te zeggen de vetkussentjes plat. Eerst één been in de band geslingerd, dan het andere; driemaal per week gedurende een kwartier in het instituut ofwel elke morgen 5 minuten lang thuis in uw privé apparaat. Wat te zeggen van de Mobiliaator G5? Een apparaat dat desgewenst werkt met de kracht van een polderwerker eD een uithoudingsvermogen zonder eind. Terwijl de ene hand van de masseur (of masseuse) vóórwerkt, omklemt de andere hand het massagestuk en be weegt het in cirkels over de te be werken lichaamsdelen. Voor elke ron ding bestaat een ander voorzetstuk. Het een is van schuimplastic en lijkt op een platte spons (voor de rug) of op een «pons in V-vorm (precies pas send om knie of lager dijbeen). Andere Voor elke lichaamsronding een ander voorzetstuk. voorzetten zijn van rubber ln de vorm van borstels, vingerhoeden, halve ko gels of zuignapjes. Ten slotte is er nog voor zeer zwaar werk de zuigklokken- massage. o.a. voor het bestrijden van cellulite. verfijnde die het vet in golfjes masseert en fffft weg blaast. Men zeg^t dat in tien seances van een half uur, de knieën een om vang van 3 cm verliezen, de dijbenen een omvang van 5 cm. Maar wat is dan toch cellulite? Vraag het uw huisarts en hij zal antwoorden: een zuchtige zwelling van het bind weefsel. Maar wat weet hij er nou van? In het schoonheidsinstituut zijn ze beter op de hoogte: het is de naam voor de ontsierde putjeshuid die Hikt op een sinaasappelschil. Eerlijk ge zegd, altijd heeft de vrouw vanaf een Jaar of veertig wel op zekere delen van het lichaam zulk een huid gekregen. Het is gewoon alap vel over een vetlaagje. Maar nooit tevoren heeft die vrouw er behoefte aan gevoeld die knieën, dijbenen en Laat ons het Form Line System bekij ken. Waar staat het* Bjj de importeur en in de grote instituten waar ze .niet op een vierkante meter ruimte hoeven te kijken. Of ergens waar een groepje het heb ben aangeschaft om zich slank te oefe nen. Toestel I ziet eruit als een stalen bankje met twee zijleuningen, maar de zitting is vervangen door een rote rende trommel die belegd is met half ronde balkjes. Toestel II is als toestel I, maar op de plaats van de balkjes zijn nu een soort biljartballen gemonteerd. Op deze bankjes gaat u gewoon zitten en de zaak rolt hotsebotsend onder u door, terwijl u met de handen de leuningen stevig omklemt. Na enige oefening zit u schrijlings (ha! de knieën en de dijbenen!) hangt erop of hurkt ervóór om de rollers met een roffeltje over het buikje te laten rou leren. een motor die eronder hangt. Het lichaamsdeel dat op dat middenstuk ligt wordt bovendien nog verzwaard door een zandzakje (dat wordt in ons ge val tussen de knieën en dijbenen ge klemd) om het resultaat maar zo groot mogelijk te maken. En dan hebben we in Frankrijk en Amerika nog de Relax-a-oizer. Een in strument dat zo geweldig interessant is omdat het gebruikt wordt door Amr- rikaanse kikvorsmannep. Het stimu leert, geeft dieptemassage en zet d- lichaamsspieren aan het werk, terwijl het lichaam rust. jaja. Het kan zelfs de gelaatsspieren bewerken ter ver meerdering van schoonheid, iets waar de kikvorsmannen niet zoveel behoefte aan hebben. Het toestel bewerkt de spier die men uitkiest met 38 samen trekkingen en ontspanningen per mi nuut. In het instituut haast men zich de uitwerking te verhogen met verma- geringscrèmes en regenererende mas kers. Men kan zich 't toestel ook aan schaffen en het drie keer per week ge bruiken gedurende een half uur, al kij kend naar de t v bijvoorbeeld Wie mooi wil zijn moet ook pijn lijden in de portemonnee; het kost 1500 gulden. Overigens, zulk een hevige pijn ver oorzaken die' apparaten nu ook weer niet. Het is meer de schrik voor het toestel en het gedoe, maar het is ook een sensatie. Vergeet niet dat de ker missen uit de tijd raken. De mensen zijn altijd graag door elkaar geschud en ge rammeid. Waar moeten ze heen me* dat verlangen? Eens hebben we gehobbeld op de cake-walk. gedraald op het vlie gende rad. gehold in de rollende ton. nu gaan wc in het Form-o-Line-Sys- tem. Het Instituut dat er een draai orgel bij huurt zal de kermis ln huis halen en het stampvol krijgen. Alleen poffertjes en gerookte paling kunnen ze er niet bi) offreren. Want bij al die behandelingen valt steeds éénmaal dit éne zinnetje: U HOUDT TOCH WEL DIEET. Fondantroze vilt bekroont en omlijst dit gezichtje met een band, die boven het voorhoofd oplost in een rozeknopeffect. Een vlieg van lapis lazuli en briljant in goud gevat, is er op Marie-Christiane). PrwimkleuHjre velours voor een gedrapeerde toque, die de oren geheel bedekt, gedragen bij een Tirools collier i an fuchsiarode ttenen en zilverkleurige lacrtma- parels. Hoed van Jran-Chorlee Brosseau. Blauw zachtvilten mutsje met een rand, die eindigt in rullet jes Op deze hord van Marw-Chrlstiane stak Chuumet lijn broche Koningin, een van de ontivorpen uit zyn „kaartspel serie" De Koningin bestaat uit maanstenen, turkooizen en dia manten, én gouden zetting.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9