„Zware jongens' Concorde bang voor Boeing Israëls woestijnen worden vruchtbaar DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 AUGUSTUS 196f I Uitgestrekte nederzettingen van moderne, witte huisjes liggen tussen de heuvels van Israël verspreid. IDe kibboets Nirim ligt in de Gazastreek, als een centrum voor landontginning en verdediging. IEen nederzetting in het Lakis h district. Het koren ligt te drogen op het woestijnzand. (Van onze correspondent TEL-AVIV „Twaalf jaar geleden was 't hier nog een schraal onbewoond woestijn landschap. Maar water uit 't noorden van het land en zorg vuldige planning hebben van deze woestijn één van de vruchtbaarste gebieden van Israël gemaakt". Bouwen aan de toekomst in Lakish De Israëlische regeringsgids wijst met een krachtig, tot. aan de horizon strekkend gebaar op de groene velden die voor hem liggen. Uit de Irrigatie buizen spruit het kostbare vocht reeds jarenlang als een fijne motregen onafgebroken omhoog. Lakish ls de naam van het duizend vierkante kilo meter woestijngebied in het hart van Israël, dat tot ontwikkeling is gebracht naar de woorden van Israëls voor malige eerste minister David Ben Goerion: ..de toekomst van Israël ligt in de woestijn". Met deze „toekomst" speculeert Davld Ben Goerion op het optrekken van het IJzeren Gordijn, waardoor 2 miljoen Russische Joden naar Israël zouden kunnen emigre ren en zó de positie van de jonge Joodse staat. In het Midden-Oosten met hun getal en kermis zouden kun nen versterken. Dan moet de woes tijn gereed zjjn om deze mensen op te vangen en bestaanszekerheid te verschaffen. Maar tevens vervullen de woestijn- nederzettingen een belangrijke mili taire functie. Iedere nieuwe vestiging ls in de ogen van de Israëlische mili taire autoriteiten een militaire voor post en symboliseert de consolidatie van de voortdurend door de Arabische staten bedreigde joodse 6taat. Infiltraties Het Lakishdlstrict was voor 1954 zó dim bevolkt, dat het een Ideaal in- filtratlegebled vormde voor de fedayin. die vanuit de GAZA-strook Israël binnendrongen en des nachts dood en verderf zaalden. Dit gevaar lijke gat ln Israëls verdediging ls sindsdien door 63 goed bestuurde en dlolit bij elkaar geplaatste dorpjes „gedicht.". Laklah is veilig. De ontwikkeling van het Lakish dlstrict ls inmiddels een klassiek voor beeld van moderne sbedebouwkundlge en sociologische planning, waarnaar vooral de Jonge Afrikaanse en Aziatische landen met grote belang stelling kijken. Het succes ervan wordt het best uitgedrukt ln de be trekkelijke welvaart, die doodarme immigranten uit onderontwikkelde Afrikaanse en Aziatische landen er ln korte tijd hebben bereikt. In 1956 bedroeg het netto-Inkomen per familie in het Lakishdistrirt slechts 1800 gulden per jaar. terwijl dit. bedrag nu boven de 7000 gulden ligt. Mensen zonder hoop hebben ln Lakish ln de woestijn, een goed en gelukkig bestaan gevonden. „Mijn grootouders konden er zelfs niet dromen van hetgeen ik hier heb bereikt", vertelt de 39-jarige Awrahnm Amura. terwijl hij zijn nieuwe, con tant betaalde Ijskast laat zien en zijn Hollandse koe „Zelfs de allerrijkste man ln het dorpje ln Tripoll. waar ik vandaan kom had geen ijskast". In Tripoll woonde hij in een lemen hut. sliep en at hij op de grond. Eten doet hy nu nog van de grond, maar ln zyn zindelijke driekamerwoning staan bedden, la er een klerenkast, elektrici teit an een transistor radio. Recht van het schip De planners van het Lakishdlstrict brachten de immigranten zo van het schip, dat hen naar het Beloofde Land had gebracht onder in een volgens schemu vastgestelde structuur. Vijf dorpjes die ln een straal niet groter dan vier kilometer rond het hoofd dorp liggen, vormen een leefeenheid. In het hoofddorp is een school voor de kinderen uit de omliggende dorp jes. een kliniek, een cultureel cen trum, een bibliotheek, een smederij en een coöperatieve winkel. Een soort „moederdorp". In leder dorpje wonen ongeveer tachtig families. Bijzondere aandacht werd besteed aan de selec tie van de dorpelingen naar land van herkomst. De ervaring had geleerd, dat het mengen van Immigranten uit laag ontwikkelde landen tot grote spanningen leidt. Dit had soms tot gevolg dat ongeveer 35 procent van de Inwoners de dorpjes verlieten en een goed heenkomen zochten in de verleidelijke grote steden van Israël. Daarom is er ln het Lakishdlstrict met succes naar gestreefd nationali teiten niet te scheiden, maar zoveel mogelijk bij elkaar te houden, zodat de gemeenschap haar traditionele ge woonten kon handhaven en zich in harmonie kon ontwikkelen. Men gaat ervan uit, dat de tweede generatie de integratie van de verschillende groe pen aal verwezeniyken. In het hoofd dorpje gaan de kinderen uit alle om liggende dorpjes naar school en groeien zij op met het Ivriet, het mo dern Hebreeuws, als een onverwoest bare verbindende schakel. Om de Immigranten in contact te brengen met het coöperatieve Israël heeft een klein aantal sabres de in Israël geborenen in liet Lakish distrirt een aantal volledig coöpera tieve nederzettingen, klbboetsiem op- gericht. De sociologen achtten het niet wenselijk de Afrikaanse en Azia tische immigranten onmiddellijk aan een volledig coöperatieve levenswijze te onderwerpen Voor de landbouwdorpjes werd daar om de gulden middenweg gekozen de mosjuw. waar alleen de verkoop van de produktie op coöperatieve wij ze is georganiseerd, terwijl de produk tie zelf individueel is en de inkom sten niet worden gedeeld met de overige bewoners van het dorp Daan-oor zyn de boerderyen zodanig opgezet dat Iedere boer met. behulp van zijn vaak talrijke familie het land kan bewerken, zonder een knecht ln dienst te hoeven nemen. Bovendien heeft men. om moeilijkheden te voor komen. iedere familie zoveel land ge geven dat de opbrengst ervan geen al te grote verschillen ln de inkom sten veroorzaakt. Vast inkomen Belangryk en tekenend voor de visie van de plannen is. dat iy de boerde ryen zo hebben opgezet, dat het ver kregen gemiddelde Inkomen overeen stemt met dat van een industrie- arbeider ln de stad. Dit om te voor komen dat de nieuwe immigranten na korte tyd naar de stad zouden trekken om daar hun geluk te be proeven. Gedurende een overgangs periode van twee jaar werd het gehele dorp als een trainingsdorp beschouwd en door een staatsbedryf geleid. Dit systeem heeft twee belangrijke voordelen boven alle andere beproef de systemen. In de eerste plaats stelt het de nieuwe boer in de gelegenheid om 1 andbouwwerk te verrichten zon der daarvoor direct verantwoordelijk heid voor te dragen en in de twpede plaats ontvangt, hij de eerste moei lijke tyd e eninkomen onafhankelyk van de vrucht van zijn arbeid. Op deze manier slaagden de socio logen erin van apathische immigran ten bewuste boeren te maken, die lang zaam doch zeker vertrouwd raakten met de moderne landbouwmethoden. Nadat de immigrant blijk had gege ven over voldoende kennis en erva ring te beschikken werd hem het land geleidelijk ter beschikking gesteld en kwam hij trots op eigen benen te staan Naast het plannen van de landbouw nederzettingen is in het ontwikke lingsplan van het Lakishdistrirt ook de integratie van een regionale hoofd stad Kiryat-Gat opgenomen Onr- spronkelyk was deze stad gepland voor een bevolking van 7000 zielen, maar de ontwikkeling nam een der- geiyke %'lucht dat Kiryat-Gat reeds ln 1964 17.000 inwoners telde. Nu werd erop gerekend dat Kiryat-Gat in de toekomst 80.000 inwoners zal tellen. In deze regionale hoofdstad worden de landbouwprodukten van het gehele district verwerkt. Katoenweveryen en suikerraffinaderijen zijn er in korte tyd uit de grond geschoten. Ook ves tigde zich er een diamantindustrie. Kiryat-Gat ls een grote stad in wor ding; het symbool van de overwin ning op de woestyn. Een eetzaal voor de pionier» van 't eerste uur in de kibboets Sa'ad. VAN DE HALLEN LEGGEN HET BIJLTJE ERBIJ NEER (Van onze correspondent) PARIJS Langzaam maar zeker, is een van de oudste gilden, overblijfsel uit de Middel eeuwen, bezig uit te sterven in Parijs, het gilde van de Forts des Halles", van de vleesdragers in de Parijse Hallen. Nog altijd liggen de Hallen in het centrum van de hoofdstad. Een volslagen Wie wel eens een bus van de Air France naar het vliegveld Orly heeft genomen ziet langs de autoroute naar het zuiden een groot terrein liggen, waar de nieuwe Hallen zullen worden gebouwd. Voor het oude gilde zal daar geen werk meer zijn. Modern transport aan lopende banden zal sterke schou ders overbodig maken. Het gilde van de Forts des Halles is onder Lodewijk de Dikke (1108—1137) gesticht. Van de 700, die de corporatie oorspronkelijk telde, zijn er nog maar 300 over, de rest is ln de administra tie van de Hallen opgenomen. De oudjes vertellen uit hun jeugd nog heel wat sterke verhalen. Men vindt hen in de kleine bistros en restaurantjes, w van het bij de Hallen wemelt: bij „Père Tranquille", bij „Coq au Beaujolais", bij „Chou Vert" of „Chez Job". Oorspronkelijk kwamen de meeste le den van het gilde uit Savoye. Het vak ging meestal over van vader op 2 De zware jongens uit Savoye kan ook vinden in de grote verkooplokalen waar een „Fort des Halles" er geen been in ziet 'n piano op zijn nek te ne men of weg te lopen met 'n antieke Nor- mandische kast op zijn rug. Examen De toelatingseisen waren streng. De kandidaten moesten niet alleen behoor lijk kunnen schrijven, lezen en rekenen om ook het administratieve werk te doen, maar zij moesten ook en vooral onder het oog van strenge juryleden in staat zijn een mand met 200 kilo ste nen op de rug te dragen over een af stand van 150 meter. Hoe de zware jon gens, ook wel „muscles" genoemd (spie ren), met die vracht op hun rug weglie pen was een belangrijke factor. Men moest er niet mee weghollen, om er zo gauw mogelijk te zijn. maar men dien de statig te lopen alsof de vracht een peuleschilletje was. een gewicht van niets. Nog altijd worden op de Hallen eens per jaar zulke wedstrijden gehou den met zakken, gevuld met zand. In het gewone doen behoren dergelijke vrachten tot de uitzonderingen, want 'n decreet van de prefectuur van politie heeft bepaald, dat de Forts des Halles geen zwaarder klomp vlees mogen dra gen dan 125 kilo, hetgeen toch al zwaar genoeg is. Koningsdragers Veel van de oude glorie van het gil de is verloren gegaan. Vroeger droegen de leden vilten hoeden, die ver over het hoofd en vooral over de schouders hingen. De brede randen op zij en van achteren hadden een speciaal doel: zij beschermden niet alleen de witte jas tegen al te veel vuil, maar omdat zij aan de buitenkant waren ingesmeerd met gips konden de vleesklompen of kis ten minder gemakkelijk van de schou ders glijden. Ook de zilveren en kope- medaiUes zijn verdwenen: aan de kant stond het wapen van Parijs, aan de andere kant het paviljoen waar de Forts des Halles" werkte. De hoe den en medailles vindt men alleen nog maar in niusea of in 't gebouw van de vakbond, die de taak van 't oude gilde geleidelijk heeft overgenomen. Gestaakt is er voor het eerst in 1461. Men beweert zelfs, dat dit de eerste sta king is geweest in de geschiedenis van Frankrijk. De Forts des Halles hadden namelijk een privilege, dat alleen zij 't stoffelijk overschot mochten dragen van koningen op de route van Parijs naar de abdy van Sint-Denis. Toen de ïykstoet onmogelijke plaats, want als men ziet, hoe hel, veijkeer zowel's middags als's nachts en 'smor gens vroeg met duizenden particuliere auto's er vrachtwagens vastloopt, dan zegt iedereen: dati kan niet meer, die Hallen moeten weg! En dat gebeurt ook. Nog een paar jaar en dan zijn de Hallen verplaatst naar een stuk buiten Parijs. I Ietwat luchtigjes gaat koe of varken over de schouder. van Karei VII in 1461 onderweg zetten de Forts des Halles de kist en eisten loonsverhoging. Na heel veel heen en weer gepraat werd de loons verhoging toegestaan, want niemand behalve de Forts des Halles had hét recht de kist op deze route aan te ra- Alle verhalen over bergen eten, die de Forts des Halles zouden verslinden, moet men met een korrel zout nemen. Natuurlijk eten ze er goed van, vooral veel vlees gaat naar binnen want „wig appelen vaart, die appelen eet". Toch was de man, die de wedstrijd in april van dit jaar won en met 280 kilo zand op zijn rug weg tippelde, geen vlees eter, maar bijna niet te geloven vegetariër. Voorbij is de tijd van een omelette van zestig eieren of een worst van drie meter lang. Maar wel moet waar zijn 't verhaal van 'n loopjongen die voor zijn baas op de Hallen in een restaurant een diner moest halen. Hij kreeg een grote mand mee: twee kippen, een worst, een brood van vier pond. 2 liter wijn, drie camemberts en nog wat losse koek voor byvoeding. Ze hebben hun eigen taaltje, die zware, gespierde jongens. Byvoorbeeld: „por ter en coquet", wat betekent een last op één schouder dragen. „Transporter un corbi", een lange kist met 1440 eieren vervoeren. De kist heeft de vorm van „corbillard", een doodkist. Vergeet-mij-nietjes Normaal is het op de Hallen al een hele drukte, laat staan op feestda gen, vooral tegen Kerstmis en Nieuw jaar. Verleden jaar werd tegen Kerst mis aangevoerd: 413 ton gevogelte en klein wild (180 ton normaal), 900 ton vlees (normaal 800 ton), 400 ton oesten (normaal 40 ton) 2000 ton fruit en groen te (normaal 1300 ton), 225.000 kilo bo ter, 1.800.000 eieren, 225.000 kilo kaat nog afgezien de grote hoeveelheden c- J^1 naasappelen uit Califomië of Algerij, I de ananas uit ae Antillen en de kaviaa l uit Rusland. Van de oude gebruiken is er nog één l overgebleven, dat ieder jaar wordt herhaald: op 1 mei, algemene feest- en rustdag in Frqnkrijk, gaat een delega- tie van de „Fórts des Halles" met de schoonheidskoningin van de Hallen naar de Elysée en biedt daar het staats hoofd een boeket vergeet-mij-nietjes aan. Alle presidenten van de republiek heb ben die delegatie ontvangen. Zelfs ge- neraal De Gaulle heeft er zich niet aan onttrokken. (Van onze correspondent) PARIJS Het Parijse „Le Monde" heeft wat opmerkingen gemaakt over i het besluit van de Amerikaanse Boeing fabrieken op constructieprogramma de Boeing 747 te zetten, een .vliegtuig voor 500 passagiers of 100 ton vracht met een snelheid van 1000 kni per uur over een afstand van 9.500 kilometer. Voor dit toestel zijn al 35 bestellingen gekomen, o.m. 25 van de Pan Ameri can Airways, van Duitse en van Japan se luchtvaartmaatschappijen. Ook onbekend gebleven maatschappij heeft er een besteld; iedere ingewijde weet, dat dit de Air France Is. Le Monde vraagt, hoe men die 500 passagiers tegelijk zal ontvangen, want het zijn er evenveel als in een normale trein van de Franse spoorwegen. De luchtvaarthavens zullen niet alleen hun recepties moeten herzien, maar moeten ook zorgen voor hotelaccommodatie voor transit-passagiers. Met 'n Boeing ij 747 krijgt men gelegenheid om de ta- II rleven te verlagen en 'n eenheidstarief in te voeren. In Frankrijk maakt men zich begrijpe lijke zorgen over de concurrentie tussen de Boeing 747 en de Concorde. Het eer- ste toestel komt in 1970, de Concorde J pas twee jaar later op de markt. Vol- j gens de Pan American Airways, die 25 Boeings 747 en 8 Concordes heeft ge- steld, zal van concurrentie geen sprake zijn, want de Concorde zal voor luxe- en de Boeing 747 voor massavervoer zijn Een Concorde kost 80 miljoen franc, een Boeing 747 100 miljoen, driemaal zoveel als de bestaande Boeing 707 en vijfmaal zoveel als de Caravelle.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 8