Herbouwde Sint Jan in Zoeterwoudse Zuidbuurt sober, mystiek kerkgebouw w INTERIEUR AANGEPAST AAN MODERNE EISEN Ontmoetingen Mevrouw Samkalden: OUDE KERK TOT DE HELFT VERKLEIND VERWIKKELINGEN GINGEN AAN DE HERBOUW VOORAF DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 AUGUSTUS m Ruïne een aantrekkelijk openluchttheater Het fraaie portaal met de voormalige zijuitgang naar het kerkhof staat er nog, maar is niet meer bij de kerk opgenomen. Hopelijk blijft dit mooie pittoreske boekje in de toekomst ge spaard. De beeltenissen van Sint Jan en de apostelen Petrus en Paulus prijken aan de herstelde voorgevel. de kloeke voorgevel prijken de beel den van de parochieheilige en van de H.H. Petrus en Paulus. Zij zijn op vrij geringe hoogte geplaatst en zullen een klein plantsoentje aan hun voeten krij gen. Aardgas-vloerverwarming zal wel dadig aandoen en het vertoeven in drize kerk bij lagere temperaturen aan genamer doen zijn dan in de oude kerk. De nieuwe gebrandschilderde ramen, met de plaatsing waarvan men bezig was ten tijde van de brand, hadden slechts wat lichte schade opgelopen tijdens het slopen en zijn hersteld. DONKERDER Nu het raam boven de koorzolder is komen te vervallen en er achter het altaar geen ramen zijn geplaatst, is het kerkgebouw wat donkerder dan voor heen. Er is hiermede een wat mystie ke sfeer ontstaan, die devoot aandoet. Bij kerkdiensten zal het wel noodza kelijk zijn dat de opvallend geplaatste, markante verlichting altijd zal moeten branden. De schepping van architect Sips, die de moeilijke opdracht had zijn ontwerp aan te passen aan het overgebleven gedeelte, mag geslaagd worden ge noemd. De bouwers van aannemer Geers hebben o.l.v. uitvoerder P. Koks- hoorn voor een degelijk uitgevoerde bouw gezorgd, waarbij het fraaie met selwerk opvalt. WAT TE DOEN MET HET OVERIGE GEDEELTE? Van het niet herbouwde gedeelte, gro ter dan het wel herbouwde, staan de muren tot een hoogte van 3 meter nog overeind. Volgens de plannen van de architect zouden deze nog verder ge sloopt worden, maar toen bleek dat de kruiswegstatie van Molkenboer niet te verwijderen waren heeft men hier Dat zij aan haar studie weinig heeft i gehad, kan har niet zoveel schelen. „Wat je van het studeren zelf over-j houdt is erg belangrijk. De praktl- sche vorming, dat is voor mij het J j grote voordeel van studeren. Je J krijgt er een bepaalde, gediscipli- neerde manier van denken door en wat je gestudeerd hebt, is dan hele- jij maal niet meer zo van belang. Marga J Klompé is uiteindelijk ook doctor in I de scheikunde!" Opeens binnen 24 uur was beslist. 5 Na een maandenlange poging tot kabinetsformatie werd de echtgenoot van mevr. Samkalden minister en maakte daarmee het kabinet „rond". „We woonden toen in Wagenin- gen, waar mijn man hoogleraar was en zijn er niet voor verhuisd. We vonden het een veel te onvast be roep. Je weet immers nooit wan neer het weer afgelopen kan zijn". Een hoogleraarschap in Leiden voor de heer SamkaJden, betekende na veel omzwervingen wel een terugkeer in dat wereldje, waar mevr. Samkal den met haar ogen dicht naar de bakker kan lopen, waar ze zo be- Ik ben alleen Iets bijzon ders, omdat mijn man mi- met mijn persoonlijk leven heett niemand iets te maken! Een blinde muur vormt de afscheiding tussen de nieuwe kerk en de ruïne van het oude gebouw. De voormalige kruiskerk van de parochie van Sint Jans Onthoof ding in Zoeterwoude Zuidbuurt is zijn oorspronkelijke vorm kwijt geraakt. Alleen het schip is ge deeltelijk gehandhaafd. Ter hoog te van de plaats, waar het kruis begon is een blinde muur ge plaatst, waardoor o.m. ook de zij uitgang naar het kerkhof buiten het herbouwde gedeelte valt. Merkwaardig is dat het altaar, dat op het met hardsteen bedekte priesterkoor is geplaatst, rust op de fundering van het altaar uit de kerk die in 1904 door de inmiddels afgebrande St. Jan werd vervan gen. De fraaie kruisgroep uit de oude Sint Jan siert ook dit altaar en steekt in z'n lichte kleur goed af tegen de rode bakstenen achtergrond. De offer tafel, die hier 3 meter voor is ge plaatst, is die van het oude altaar. Aan de linkerzijde van het kerk gebouw is een nieuwe sacristie inge richt in het oude koetshuis en tuin huis. Hier is ook bergruimte voor de gewaden en altaarbenodigdheden, waarvan de kostbaarheden bewaard zullen worden in de overgeplaatste klftl.V. In deze zijwand is een deur ge plaatst, welke de verbinding vormt met de kerk. Vanuit de sacristie is ook een directe verbinding met de pasto rie via de bestaande gang. Aan de zuidzijde is 'n biechtstoel bijgeplaatst. Het voormalige hoofdpor taal is geheel verdwenen. Deze ruimte is in het kerkgebouw opgenomen. Het doopvont is nu op het altaar geplaatst. De oude doopkapel is op dezelfde hoog te als de kerkvloer gebracht en wordt ingericht al? Mariakapel. De dubbele hoofdtoegang wordt links definitief gesloten, terwijl voor bijzondere ge beurtenissen de mogelijkheid blijff be staan gebruik te maken van de rech ter van af gezien. Mogelijk door vocht werking zijn nu toch een aantal tegels losgekomen, waardoor men hoop heeft de kruiswegstaties over te kunnen plaatsen. 6 staties komen hiervoor in aanmerking. Grote puinhopen, waarop het on kruid welig tiert, bevinden zich nog in de oorspronkelijke kerkruimte. Men weet hiervoor nog geen bestemming. H^t lijkt een ideaal openluchttheater. De oude sacristie, die tegen dit ge deelte is aangebouwd, is nog geheel intact. KOSTEN De aanneemsom van de fa. Geers be droeg 3 ton. Daar komen nogal wat kosten bij, terwijl ook het slopen een kostbare aangelegenheid is geweest. Desondanks moet er van de verzeke ringspenningen, groot ca. 8 ton, toch nog flink beginkapitaal zijn overge bleven voor de bouw van een nieuwe kerk in het centrum. Bovendien is het bouwfonds, dat hiervoor is gesticht, een bedrag groot a f 35.000, dat nog wekelijks omhoog gaat zonder dat hiervoor ooit een bijzondere actie is gevoerd. Deze komt er wel met de op 12 oktober te houden kerkvefling. TOREN KRIJGT GROTE BEURT Men is nu bezig de toren in de steiger te zetten. Deze behoeft vooral aan de zuid- en westzijde een grondige beurt. Het metselwerk vertoont daar enige scheuren. De grote bol op de torenspits is dringend aan revisie toe. Wanneer op vrijdag 26 augustus des avonds het doopvont weer met water gevuld zal zijn, bezit de Zuidbuurt weer een waardig kerkgebouw, „Ik ben nieta bijzonders", zegt mevr. Samkalden, whnneer men dat ook maar dreigt te suggereren. „En als ik iets bijzonders mocht zijn, dan is dat alleen om secundaire redenen, omdat mijn man minister is. Bo vendienik heb een hekel aan journalisten. Ik sta ze nooit te woord. Ik heb eens meegemaakt, dat ze me opbelden en vroegen, mevr. Samkalden, wat geeft u uw man met Sinterklaas Ik was vreselijk nijdig, met mijn persoonlijk leven heeft niemand iets te maken!" KTadat ze er een nachtje over had ge- i N slapen mocht het dan. Een praatje maken met een ministers vrouw, die zichzelf niets bijzonders vindt. In de overdadig van rozen en groen voorziene Prins Hendriklaan te Oègstgeest blijkt de fam. Samkal den een van de minder opvallende huizen te bewonen.^ Een jongeman merkt mij al op, voordat ik bel, wachtriietterrüri' tótd'at cïtóé 'Hande ling is 'geschied en loodst mij op 'béfechHHïde wfjè'e 'dë kam'éH" binnen. Het is de oudste zoon des huizes, juridisch student in Leiden. Na enkele ogenblikken doet ze haar intrede, de 56-jarige echtge note van pi-of. dr. I. Samkalden, mi nister van justitie. Het werd een uurtje beleefd conver seren. Weinig ongedwongen, zei- den spontaan, nuchter en objectief, met een glimlach, waar anderen wel licht zouden schateren, vertelde mevr. O. J. SamkaldenMeijers wat ervaringen uit haar leven, dat zich reeds na zes weken voor een groot deel in Leiden ging afspelen, toen haar vader, advocaat te Amsterdam, tot hoogleraar ln Leiden werd be noemd. Daar ging mevr. Samkalden ook farmacie studeren, maar mocht evenals haar drie zussen niet op ka mers. „Dat was te duur en boven dien kreeg je daar maar ondervoede meisjes mee, vond mijn vader". Aan haar studententijd bewaart ze de beste herinneringen. De activitei ten in het verenigingsleven - ze werd bestuurslid van de roeiver. „De Vliet" en later praeses van de V.V.S.L. veroorzaakten wat stu dievertraging, hetgeen ze ook eerlijk toegeeft met een: „Ik deed wat lan ger over mijn candidaats, maar daar na ging het vlotter. Och, je wordt wijzer nietwaar? Maar vroeger hoef de je over de farmaciestudie echt geen negen jaar te doen Haar echtgenoot ontmoette ze op een vergadering, van de N.B.B.S,. (Ned, Bureau vóór Buitenlandse Stu- dentenbetrekkingenzij in haar laat ste studiejaar, hij werkend aan zijn moet' ik dan proefschrift. kend is, dat haar jongste zoon er maar niet meer gaat studeren. „Ik heb het zelf ondervonden, wat het betekent te studeren in een stad waar je vader hoogleraar is. Als je dan zakt voor een tentamen of iets uithaalt Over het beroep van haar man: „Zet u maar rustig in de krant, dat ministers een hondebaan heb benZoals ze daar zit, wat ver moeid vertellend over haar druk be zette man, die bijna nooit vrij is, al tijd huiswaarts keert met een acte- tas vol werk, heeft het echtgenote zijn van een minister eerder zorge lijke, dan bijzondere aspecten. Ook de representatieve verplichtin gen hebben meestal niets opwindends. „Cocktailparty's, ontvangsten en recepties zijn vaak stom-vervelend, een heel enkel keertje gezellig of leuk. In het begin vond ik het dood eng, omdat ik niemand kende. Trou wens, de kennissen die je nu opdoet blijven soms toch oppervlakkig. Mijn beste vriendinnen zijn nog altijd die uit mijn jeugd, uit mijn studietijd. Daar ga ik het leukst mee om. Eigen lijk heeft iedereen tegenwoordig ook zo weinig tijd voor gezelligheid. Dat vind ik wel een verschil met vroeger. Mijn moeder had altijd mensen over de vloer. Nu moet je eerst een af spraak maken, willen ze komen!" Hobby's heeft mevr. Samkalden niet;. Bezigheden wel. Ze is gemeen teraadslid van de P. v. d. A. ln Oegst- geest. „Je hoort je hele leven over politiek, dan groei je erin". Ze bor duurt, „maar op het ogenblik alleen maar vervelende kruisjes, omdat ik zo weinig tijd heb". Ze kookt en naait graag, „dat heb ik altijd het meest constructieve van het huishouden gevonden", 'fpep. haar, drjekinderenklein wa ren, Jieert ze nooit iets anders kunnen doen, dan het hy^houden.^ „Die töt\ - - --- <joori dacht ik 'al- Een jaar later trouwden ze. In de Lakenhal. „Dat is iets wat ik als Leienaar nooit zal vergeten, die vre selijke stadhuisbrand. Heel Leiden sprak er die dag over Spoedig daarna ging het echtpaar SamkaldenMeijers naar Indonesië. De oorlog brachten ze door in een „Jappen-kamp" „die waren veel minder erg dan de Duitse kampen" waar mevr. Samkalden voor het eerst (en tot nu toe voor het laatst) haar beroep in een eigen apotheekje kon uitoefenen. tyd". ïfet onderhoud is afgelopen. In het **grote portaal van 't oude huis l „Dit is het huis van de drukker IJdo geweest, ook al zo'n Leids be- i grip", zegt mevr. Samkalden pra- t ten we nog wat over vakantie. „We i gaan naar Bretagne, naar het huis, j dat mijn ouders hebben gekocht. Maar ja, mijn man spreekt nu al t weer over later komen. En berus- tend lachend: „En denk maar niet dat hij zonder actetas komtt Nog is de Sint Janskerk aan de Zoeterwoudse Zuidbuurtseweg een lege ruimte. De timmerman is echter al verdwenen en de electricien z'n werkzaamheden lopen ten einde, de schilder is bezig aan de finishing touch van de nieuwe sacristie, kortom de nieuw bouw van de St. Jan nadert haar voltooiing. In de komende week zullen de banken arriveren, zal het tijdelijke orgel worden geplaatst en het gebouw verder worden ingericht waarna op vrijdag 26 augustus het nieuwe Godshuis zonder offi ciële plechtigheid - er behoeft niet opnieuw geconsacreerd te wor den - weer in gebruik zal worden genomen. Terwijl voorbereidingen werden ge troffen voor het Aanbiddingsfeest op de komende zondag, werd op vrijdag 12 juni 1964 de fraaie parochiekerk van St. Johannes Onthoofding door brand verwoest. Mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, die op deze dag kinderen het H. Vormsel toediende in Leid- schendam, stelde zich nog op dezelfde avond op de hoogte vhn de omvang van de brand. Men ging kerken in het 1 het portaal onder de I NIEÜW ORGEL De koorzolder is aanzienlijk verkleind en verlaagd. Er komt een nieuw orgel, echter op z'n vroegst vpor Kerstmis. Er worden evenwel tijdelijke voorzie ningen getroffen. Communiebanken en een preekstoel zijn taboe in deze kerk Er komen echter wel knielbanken. Op als zodanig provisorisch ingerichte pa rochiehuis aan de Schenkelweg en het kerkbestuur beraadde zich op de ont stane situaties en was eenstemmig voorstandér van totale herbouw de Sint Jan. De deskundigen van 't bisdom kwa men echter tot een andere conclusie. Zij achtten het niet verantwoord op een buiten het dorpscentrum liggende plaats deze grote 850 plaatsen tellende kerk te herbouwen. Het grootste tal parochianen is woonachtig in het centrum, waartegen het grote op sta pel staande uitbreidingsplan Westein de leunt. Nuchtere cijfers leerden dat een nieuwe kerk, die voordien al nood zakelijk geacht werd voor het plan Westeinde, voor beide gebieden ideaal te combineren was. Het nieuwe be jaardencentrum, dat tegenover de kerk 1 in de Zuidbuurt een plaats zou krij gen, moest dan een vergrote kapel krijgen, waardoor de katholieken uit dit gedeelte hier ter kerke zouden kun nen gaan. Enkele maanden later was öe si- uatie opnieuw gewijzigd. De R.K. stichting Bejaardencentrum" besloot niet in de Zuidbuurt. maar aan de Verlaakweg te gaan bouwen. Toch al weinig gelukkig met het feit, dat in de Zuidbuurt geen kerkgebouw meer zou komen, had het kerkbestuur nu weer nieuwe argumenten om het bis- iom alsnog te verzoeken daar 'n kerk te mogen bouwen. Men was in Rotter- lam wel gevoelig voor deze argumen tatie en men liet het kerkbestuur twee mogelijkheden over; de restanten van de Sint Jan ook tegen de vlakte en 'n geheel nieuw, kleiner kerkgebouw of j het nog intactzijnde gedeelte benutten or een gedeeltelijke herbouw, maar ieder geval geen totale herbouw. ONVERTEERBARE ZAAK Er zijn altijd nog, vooral oudere, pa rochianen, die het een onverteerbare zaak vinden dat de kerk niet in z'n oude afmetingen en luister terugkomt. Beziet men echter nuchter de cijfers, dan zal men toe moeten geven dat zo'n grote kerk op deze plaats tegen alle logica in is. De redenering dat juist hier zoveel gebouwd wordt (Zonne- gaarde en Zuidhof) en men toch reke ning moet houden met de toekomst houdt geen stand. Als de nu in uit voering zijnde woningen gereed zijn is de mogelijkheid tot huizenbouw hier uitgeput; het uitbreidingsplan staat dit niet toe. Zoeterwoude zal zich dan verder dienen te ontwikkelen in het plan Westeinde. NOG STEEDS ROYAAL Met de mogelijkheid tot zondagse Eucharistieviering op zaterdagavond in de nabije toekomst is de herbouwde kerk met 400 plaatsen nog royaal te noemen. VICARIAAT Eind februari van dit jaar benoemde de bisschop de weleerw. heer A. L. M. i Hermus tot vicaris van een deel der St., Jansparochie en belastte hem te- j veris met voorbereiding van de bouw j van een nieuwe kerk. De grens is zo danig bepaald dat het laatste gedeelte 1 j van de Zuidbuurt, vanaf de Zwetkade tot het Watertje en de gehele dorps kern vanaf de Zwetkade, inclusief het Westeinde, tot het vicariaatbehoort. De parochianen van dit gedeelte blij- ven in afwachting van de bouw van een nieuwe kerk gebruik maken van hel, als Aloysius-kapel ingerichte, pa- t rochiehuis. Het aantal missen zal hier ;- van 6 tot 4 worden teruggebracht met handhaving van de avondmis. BEPERKTE SCHEIDING Hoewel de scheiding tussen de twee gedeelten vrij beperkt blijft zijn er nogal wat praktische problemen op te j lossen. De huidige organist, de heer J. Dobbe, blijft verbonden aan de Aloysiuskapel. De gezangen zullen hier I worden verzorgd door een koor o l.v. j de heer H. J. C. Paardekooper. De heer N. H. Berg wordt organist j van de Sint Janskerk, waar de heer A. Wesseling als dirigent zal optreden De heer C. Onderwater blijft koster x>r beide kerken. Het ligt in het voornemen alle rouw- en trouwdien- sten plaats te doen vinden in de Zuid- buurt.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4